Deti,

Najlepšie látkové plienky: Recenzie bavlnených ai.

Látkové plienky boli kedysi jedinou možnosťou, ako udržať malé dieťa v čistote. Neskôr rad rodičov prešla z dôvodu pohodlnosti na papierové plienky, ktoré sú jednorazové a tak s nimi nie je toľko práce. V súčasnosti sa však situácia začína opäť meniť a do popredia sa dostávajú opäť plienky z prírodných materiálov.

Látkové plienky rad rodičov znovu objavuje a má to niekoľko dôvodov. Na prvom mieste je z určitého pohľadu finančná úspornosť, lebo sa dajú používať opakovane. Tiež látka je o niečo prirodzenejšia než buničina jednorazových plienok. V neposlednej rade veľa z nás začína myslieť ekologicky a z tohto pohľadu sú jednorázové plienky značnou ekologickou záťažou.

Bavlnené plienky a bambusové plienky sú pre dieťa výrazne pohodlnejšie a zdravšie variantou, okrem vyššieho pohodlie sú tiež viac priedušné a znižujú riziko vzniku zaparenín. Samozrejme je s ich používaním spojené viac starostí, zdravie a pohodlie svojho potomka by však mal mať každý zodpovedný rodič na prvom mieste. Jednorazové plienky však nie je potrebné úplne zatracovať, stále sú vítanou variantou na cestách, alebo na dovolenke.

Základnými parametrami každé detské látkové plienky je materiál, ktorým je buď bavlna, alebo bambus. Aj tu môžu byť kvalitatívne rozdiely, ktoré spoznáte podľa gramáže látky. K dostaniu sú v niekoľkých veľkostiach a rôzne veľkých baleniach, praktické je ich použitie s plienkovými nohavičkami. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie látkové plienky a ich recenzie.

Najlepšie látkové plienky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších látkových plienok z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 T-Tomi TetraBambino Mio Miosolo AIO RaccoonLibštátské plienky ExtraKIKKO XKKO Spirals and BubblesAnavy bambusová viacvrstvová plienkaT-Tomi Tetra Exclusive CollectionKIKKO XKKO bavlnené plienkyBaby Nellys TETRA LUXNew baby PremiumT-Tomi Nohavičková plienka AIO
Rozmer70x70 cm-70x70 cm70x70 cm36x40 cm70x70 cm70x70 cm70x80 cm70x80 cm12x30 cm
AntialergickéÁnoÁnoÁnoNieNieÁnoNieNieNieÁno
FarbaBielaVzorovanáBielaFialová, bielaZelenáBielaBielaBielaBielaVzorovaná
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 látkových plienok

T-Tomi Tetra

T-Tomi Tetra recenzie a test

Detské látkové plienky T-Tomi Tetra sú vyrobené v klasickom bielom prevedení a pohybujú sa v priemernej cenovej relácii. Ponúkajú však zaujímavý pomer kvality a ceny. Rozmery sú 70 x 70 cm a v balení nájdete 10 kusov. Jedná sa o českú výrobu a ako materiál bola použitá čistá bavlna s vysokou gramážou v dvojvrstvovom tkanie, konkrétne potom 155 g/m2.

Že je materiál kvalitný, naznačuje skutočnosť, že nepresvitá. Užívateľské recenzie sa zhodujú na tom, že sú plienky príjemné na dotyk a jedná sa celkovo o kvalitný produkt. Oceňovaná je tiež dobrá savosť materiálu, jeho šitie a pevnosť.

Materiál tiež drží tvar a to aj po opakovanom praní. Plienky možno prať na 60° C v práčke a po vypraní rýchlo schnú. Niektorí užívateľa vo svojich recenziách uvádzajú, že pri vyváranie na 90° C je možné, že sa plienky trochu zrazí.

Vysoká gramáž bavlny, vysoká savosť, pomer ceny a kvality
Pri vyváranie sa môžu zraziť

Bambino Mio Miosolo AIO Raccoon

Bambino Mio Miosolo AIO Raccoon recenzie a test

Látkové plienky Bambino Mio Miosolo AIO Raccoon sú produktom, ktorý patrí k tým drahším. Cena je však daná tým, že sa jedná o tzv. all in one systém, teda všetko v jednom. Je tu vnútorná savá vrstva a mäkké vrchné nepriepustné nohavičky. Dizajn vrchnej časti je veľmi vydarený a je ozdobený nádhernými detskými motívmi s roztomilou grafikou.

Keďže nejde o samostatné plienky, ale nohavičky, môžete vrchný diel ľubovoľne zväčšovať vďaka patentkám podľa toho, ako dieťa rastie. Zapínanie je vyriešené na suchý zips a produkt môžete v podstate pri pravidelnej výmene plienok používať veľmi dlhú dobu. Je určený pre deti do hmotnosti 15 kg.

Vnútorná časť je z vysoko absorpčnej látky, ktorá zaistí dostatočné odvádzanie vlhkosti. Plienka veľmi dobre sedí a nepadá, a to ani neposednějším deťom. Ako materiál bol použitý predovšetkým polyester a prať možno v práčke na 60 °C.

All in one, vysoká savosť vnútornej časti, krásny dizajn nohavičiek
Vyššia úvodná investície

Libštátské plienky Extra

Libštátské plienky Extra recenzie a test

Handrové plienky Libštátské plienky Extra patrí medzi veľmi obľúbený produkt, čo dokladá i veľký počet užívateľských recenzií. Tieto plienky majú rozmery 70 x 70 cm a v balení je celkom 10 kusov. Ako je z názvu zrejmé, Libštátské plienky sú českým výrobkom.

Ako materiál je použitá čistá bavlna s gramážou 69 g/ks a prídomok extra kvalita tu označuje práve zvýšenou gramáž plienok. Plienky sú klasicky biele a rodičia oceňujú ako vyššiu gramáž, tak ich celkovú pevnosť. Nemusíte sa tak obávať, že by sa jednalo o priehľadné riedke plienky.

Užívateľské recenzie tiež naznačujú, že plienky drží svoj štvorcový tvar, a to aj pri opakovanom praní. Kladne je hodnotená tiež savosť. Keďže sa jedná o produkt, ktorý bol dostupný aj za minulého režimu, rad používateľov v recenziách zmieňuje, že hustota látky je predsa len nižší, než tomu bývalo v minulosti. Pred prvým použitím sa odporúča plienky najprv vyvariť.

Dobrá kvalita, vysoká savosť, pomer ceny a kvality
Rozdiel v kvalite oproti minulosti

KIKKO XKKO Spirals and Bubbles

KIKKO XKKO Spirals and Bubbles recenzie a test

Bambusové plienky KIKKO XKKO Spirals and Bubbles sú plienky z dnes pomerne obľúbeného prírodného materiálu. S tým súvisí aj skutočnosť, že je doporučované prať plienky iba na 40 °C. Na druhú stranu ponúkajú neuveriteľnú mäkkosť a hebkosť materiálu. Užívateľské recenzie tiež uvádzajú, že ich ružová farba pri praní nepúšťa.

Rodičia ďalej oceňujú pevnosť a kvalitné šitie. U týchto plienok musíte vedieť, za akým účelom si ich kupujete. Ak viete, čo očakávať, budete pravdepodobne spokojní. Ich negatívom je o niečo vyššia cena, pričom v balení nájdete len 3 kusy a plienky sú štvorcové s rozmermi 70 x 70 cm.

Už sme spomenuli, že plienky majú ružovú farbu, avšak možno ich kúpiť aj v rade ďalších farebných variáciách a okrem iného tiež vo veľmi vydarených abstraktných vzoroch. Ak ste tak milovníkmi nielen prírodných materiálov, ale aj pekných farieb, určite si tu prídete na svoje.

Nadštandardná jemnosť a hebkosť, kvalitné prevedenie, veľa farieb
Pranie len na 40 °C

Anavy bambusová viacvrstvová plienka

Anavy bambusová viacvrstvová plienka recenzie a test

Detské plienky Anavy patrí v našich recenziách medzi ďalšieho zástupca bambusových plienok. U týchto plienok patrí medzi zásadné prednosti jemnosť a hebkosť materiálu. V tomto prípade však výrobca uvádza možnosť prania na štandardných 60 °C, čo je jedine dobre a môžu sa tiež sušiť v sušičke na šetrný program.

U bambusových plienok sa všeobecne nesmie používať aviváž alebo bielidlá, ktoré sú na báze chlóru. Plienky sú krásne zelenkavej farby, ktorá by mohla vplyvom pôsobenia týchto agresívnych látok blednúť.

Tieto plienky sú dostupné v niekoľkých rozmeroch. Menšia veľkosť S má rozmer 30 x 35 cm, stredná veľkosť M ponúkne rozmery 36 x 40 cm a najväčší je veľkosť L s rozmermi 39 x 45 cm. Plienky Anavy možno použiť aj do vrchných nohavičiek.

Jemnosť a hebkosť bambusových vlákien, možno prať na 60 °C, rôzne veľkosti
Len menšie rozmery

T-Tomi Tetra Exclusive Collection

T-Tomi Tetra Exclusive Collection recenzie a test

Látkové plienky T-Tomi Tetra Exclusive Collection patrí medzi produktmi v strednej cenovej relácii a ponúka vysokú gramáž bavlny. Čistá bavlna je tu v gramáži 180 g/m2. Látka je čisto biela a je tkaná v dvoch vrstvách. V balení nájdete 10 kusov plienok a ich rozmer je 70 x 70 cm.

Výrobca uvádza, že sa jedná o antialergický materiál, ktorý je možné sterilizovať vyváraním na 90 °C. Jedná sa o tradičného českého výrobca a rodičia vo svojich recenziách potvrdzujú zodpovedajúcu kvalitu.

K opatrnosti by sme mohli nabádať v prípade sušenie v sušičke, niektorí zákazníci zmieňujú krabatění materiálu. Ak sa ich však predsa len rozhodnete v sušičke sušiť, tak by sme odporučili vyskúšať najprv niektorý zo šetrných programov. Šetrnosť k bielizni sa totiž môže pri jednotlivých sušičiek líšiť a u vás sušenie problémom byť nemusí.

Kvalitná bavlna s vysokou gramážou, pevnosť, vysoká sacia schopnosť
Pozor na sušenie v sušičke

KIKKO XKKO bavlnené plienky

KIKKO XKKO bavlnené plienky recenzie a test

Bavlnené plienky KIKKO ponúknu veľmi zaujímavú cenu pri dostatočnej kvalite. Plienky majú veľkosť 70 x 70 cm, sú čisto biele a v balení nájdete 10 kusov. Niektorí ich hodnotia ako horšie, resp. že transparentnosť materiálu je vyššia, iní uvádzajú vysokú spokojnosť. Bude teda záležať zrejme na osobných preferenciách konkrétneho spotrebiteľa.

Faktické údaje vzhľadom na materiál však sú pomerne dobré, gramáž je 77 g/ks, resp. 140 g/m2. Jedná sa však o deklarovaný údaj, reálne je plošná hmotnosť až 155 g/m2. Materiálom je stopercentná bavlna a plienky sú tkané dutinnou väzbou.

K výhodám patrí možnosť vyvarení až na 95 °C, ak však chcete zachovať nižšie opotrebenie plienok, je doporučované prať na 60 °C. Výrobca neodporúča použitie aviváže, ktorá by mohla znížiť savosť výrobkov.

Vysoká savosť, pranie až na 95 °C, nízka cena
Môžu časom strácať tvar

Baby Nellys TETRA LUX

Baby Nellys TETRA LUX recenzie a test

Látkovky Baby Nellys TETRA LUX ponúkajú plienky s rozmermi 70 x 80 cm a v balení je dokonca 20 kusov za celkom rozumnú cenu. Gramáž plienky je uvádzaná 140 g/m2 a výrobca tiež uvádza, že sa jedná o stopercentnú bavlnu. V užívateľských recenziách však niektorí spomínajú subjektívny pocit vyššej drsnosti materiálu.

Keď odhliadneme od udávanej gramáže a pozrieme sa na hustotu látky, patrí skôr k nadpriemerným plienkam. Plienky sú dvakrát na boku obšité, avšak šitie je skôr priemernej kvality. Celkovo sa dá povedať, že kvalita plne zodpovedá ich cene.

Vzhľadom k značne rozdielnym názorom v používateľských recenziách možno odporučiť si plienky vyskúšať skúšobnej kúpou. Jedine tak získate predstavu, či kvalita a celkové prevedenie zodpovedá vašim očakávaniam, aká pri danej cene máte.

Rozmery plienok, dvojité obšitie, dobrý pomer cena/výkon
Drsnejšie materiál

New baby Premium

New baby Premium recenzie a test

Moderné látkové plienky New baby Premium ponúkajú rozumnú cenu za kus, pričom v jednom balenie nájdete 10 kusov plienok s rozmermi 70 x 80 cm. Výrobca uvádza, že je použitá stopercentná bavlna, gramáž je 70 g/ks. Rodičia v používateľských recenziách oslovila dobrá cena a nesťažujú sa na to, že by bol výrobok príliš tenký.

Výrobok má dvojito prešité okraje, spracovanie je pomerne kvalitné a poteší, že sa jedná o produkt českej výroby. Jeho kvalitu testoval textilný skúšobný ústav v Brne a určitým negatívom je v dnešnej dobe fakt, že výrobca neodporúča sušenie v sušičke.

Niektorí používatelia sa vo svojich recenziách zmieňujú porovnanie s libštátskými plienkami, pričom v porovnaní s nimi plienky New baby vyhrávajú najmä lepšiu cenovou dostupnosťou.

Rozmery plienok, kvalitné celkové prevedenie, priaznivá cena
Nemožno sušiť v sušičke

T-Tomi Nohavičková plienka AIO

T-Tomi Nohavičková plienka AIO recenzie a test

Plienkové nohavičky T-Tomi AIO ponúkajú all in one systém, ako je zrejmé už z ich názvu, a jedná sa o model od tradičného českého výrobca. Ide teda o nohavičkovú plienku, ktorá obsahuje vonkajšiu vrstvu tvorenú práve nohavičkami a vnútornou savou vrstvu.

Je potrebné počítať s vyššou cenou, nohavičky vám však vydrží veľmi dlho a plienky môžete kedykoľvek meniť. To je napokon jedna z hlavných výhod tohto systému všetko v jednom. Plienky, respektíve vnútorná vrstva, ktorá je súčasťou balenia v dvoch kusoch, je tvorená z 80% bambusovými vláknami a z 20% bavlnou. Vrstva je vysoko savá, antialergická a antibakteriálna.

Výrobca upozorňuje na to, aby ste nepoužívali pri praní aviváž, lebo tá znižuje savosť výrobkov. Produkt má zaujímavý dizajn a vonkajšie nohavičky sa hodí pre deti od 3 do 15 kg. Veľkosť sa nastavuje patentkami.

All in one, vnútorná vrstva z bambusových vlákien, dizajn nohavičiek
Vyššia úvodná investície

Ako vybrať látkové plienky

V úvode sme už naznačili, že detské látkové plienky nadobúdajú znovu na obľube. Kým po revolúcii prišiel boom jednorazových papierových plienok, dnes sa rad rodičov vracia k prírodným materiálom. Považujú je právom za lepšie pre pokožku dieťaťa, kedy je bavlna na detský zadoček skrátka jemnejší ako buničina. Dnes však existujú ešte ďalšie špeciality, ako sú plienky s prímesou bambusový vlákien, ktoré poskytujú ešte väčšiu jemnosť a hebkosť.

Druhy látkových plienok

Látkových plienok existuje pomerne veľa. V našich recenziách sa zameriavame na klasické látkové plienky, ktoré sú spravidla štvorcového profilu. Zvyčajne sa jedná o bavlnené materiály, niekedy o spomínaná bambusová vlákna.

Okrem toho sme venovali pozornosť aj niektorým kalhotkovým plienkam, ktoré môžete používať opakovane. Počiatočná investícia je síce vyššia, ale máte komplexný systém všetko v jednom, tzv. all in one, u ktorého potom meníte len vnútornú savou vrstvu.

Najdôležitejšie vlastnosti detských plienok

Najdôležitejšia vlastnosť každej plienky je jej sacia schopnosť. Ak zaobstaráte nové plienky, je dôležité je najprv niekoľkokrát vyprať, než získajú ideálne sacie schopnosti. U klasické bavlnené plienky sa tomu tak stane zhruba po 3 až 4 praniach, u plienok z bambusových vlákien môžete dotiahnuť ideálne sacie schopnosti až po 10 praniach. Majte to teda na pamäti, než odsúdite ich saciu schopnosť.

Dôležitý je tiež materiál, z ktorých sú plienky vyrobené. Ten nesmie dráždiť detskú pokožku, nemal by byť príliš drsný a nepríjemný na dotyk. Tieto vlastnosti by mal sám o sebe zabezpečiť materiál ako je práve čistá bavlna alebo bambusová vlákna. Niektoré bavlnené produkty však majú prevedenie drsnejšie, niektoré jemnejšie, záleží na ich gramáži.

Ako sa správne starať o látkovú plienku

Keďže látková plienka nie je na jedno použitie, je potrebné sa o ňu náležitým spôsobom starať. Použité plienky je samozrejme nutné niekde odkladať a k tomu sa používa kôš či vedro. Tu by nemali byť cítiť a preto sa ako obľúbená prevencia proti zápachu používa tea tree olej.

Najdôležitejšie na starostlivosť o látkové plienky je proces prania. Väčšina plienok zvláda 60 °C, ale niektoré výrobca odporúča prať iba na 40 °C, čo už nie je príliš optimálne. Odporúča sa tiež žmýkať len na 800 otáčok, zaistíte tým vyššiu životnosť plienky. Pamätajte, že plienky s prímesou bambusových vlákien bývajú menej odolné voči častému praniu.

Svoju úlohu hrá tiež možnosť nechať plienku takzvane vyvariť, teda vyprať v práčke až na 95 ° C, kedy sa zlikvidujú všetky baktérie. Niektoré plienky sa však pri praní pri tejto teplote môžu zraziť. Ak teda hľadáte absolútne hygienickú plienku, zamerajte sa na to, na koľko stupňov ju možno vyprať. Pri praní nie je vhodné používať aviváž a sušenie v sušičke je dobré vykonávať na šetrný program, ak sušenie v sušičke výrobca rovno nezakazuje.

Majú látkové plienky len výhody?

O výhodách sme už hovorili najmä v súvislosti s nižšími nákladmi, kedy možno plienky používať opakovane. To je samozrejme vhodné tiež z pohľadu ekológie, jednorazové plienky tvorí pomerne výraznú položku v odpadoch produkovaných domácnosťami. Pre deti sú látkové plienky pohodlnejšie, priedušnejšie a znižujú riziko zaparenín, čo je skrátka fakt.

Na druhú stranu úspora energie a financií nie je tak jednoznačná, lebo látkové plienky je potreba prať a k tomu je potreba elektriny a voda. Závisí teda tiež na tom, ako často budete plienky vyvárať, čo je pochopiteľne energeticky náročnejšie.

S nutnosťou prania súvisí tiež určitá vyššia prácnosť, ktorú bavlnené alebo bambusové plienky predstavujú. Takúto plienku jednoducho nevyhodíte, ale musíte sa o ňu starať. Na druhú stranu poskytne dieťaťu maximálnu jemnosť a hebkosť klasických materiálov, čo za to stojí. Nemusíte sa však vzdávať jednorazových plienok úplne, napríklad na cestách a dovolenkách sú veľmi praktické.

4.3/5 - (23 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.