Elektronika,

Najlepšie laserové tlačiarne: so skenerom, farebné ai. | Recenzie, test

Laserová tlačiareň nie je len výsadou firiem, a okrem kancelárií nájde využitie aj v domácnostiach. Oproti atramentovým tlačiarňam majú rýchlejšiu tlač, nižšie prevádzkové náklady alebo tiež tichšiu prevádzku. Pre veľký objem textových dokumentov sú tak jasnou voľbou, v tlači fotografií sú však o niečo horšie. Určitou podkategórií je LED tlačiareň, ktorá namiesto laseru využíva nepohyblivé LED diódy a je tak menej poruchová a náročná na údržbu.

Stručný princíp sa dá popísať tak, že sa tonerový prášok prostredníctvom vojne dostáva na papier, kde na neho pôsobí vysoké teploty. Preto je list papiera tak teplý, keď ho vyberiete zo zásobníka. Všeobecne sú na výber dve technológie tlače, kde čiernobiela laserová tlačiareň predstavuje lacný základ s rýchlou tlačou, a na druhej strane farebná laserová tlačiareň vyššej kategórii vhodnú predovšetkým do firiem. Efektívne kombináciu potom tvorí multifunkčná laserová tlačiareň so skenerom, ktorá ponúkne funkciu kopírky, alebo i faxu.

Zohľadniť by ste mali nielen technológiu, rozlíšenie a kvalitu tlače alebo spotrebu toneru, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je s WiFi alebo LAN pripojením k sieti, či je možné použiť alternatívne tonery, prípadne či podporuje obojstrannú tlač (duplex). Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie laserové tlačiarne a ich recenzie.

Najlepšie laserové tlačiarne – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších laserových tlačiarní z testov a hodnotení pre rok 2023.

VzhľadModelTypMax. rozlíšenieRýchlosť tlače ČB/F 
HP LaserJet M110we 7MD66E recenzie a testHP LaserJet M110we 7MD66EČiernobiela600 x 600 dpi20 str./min
Brother HL-1222WE recenzie a testBrother HL-1222WEČiernobiela2400 x 600 dpi20 str./min
OKI B432dn recenzie a testOKI B432dnČiernobiela1200 x 1200 dpi40 str./min
Canon i-Sensys LBP673Cdw recenzie a testCanon i-Sensys LBP673CdwFarebná1200 x 1200 dpi33 str./min
HP LaseJet 150nw recenzie a testHP LaseJet 150nwFarebná600 x 600 dpi19 str./min
Xerox B235V recenzie a testXerox B235VMultifunkčná čiernobiela600 x 600 dpi34 str./min
Brother DCP-1622WE recenzie a testBrother DCP-1622WEMultifunkčná čiernobiela2400 x 600 dpi20 str./min
Xerox WorkCentre 3025V recenzie a testXerox WorkCentre 3025VMultifunkčná čiernobiela1200 x 1200 dpi20 str./min
Canon i-SENSYS X C1333i recenzie a testCanon i-SENSYS X C1333iMultifunkčná farebná1200 x 1200 dpi33 str./min
OKI MC883dn recenzie a testOKI MC883dnMultifunkčná farebná1200 x 1200 dpi35 str./min

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 HP LaserJet M110we 7MD66EBrother HL-1222WEOKI B432dnCanon i-Sensys LBP673CdwHP LaseJet 150nwXerox B235VBrother DCP-1622WEXerox WorkCentre 3025VCanon i-SENSYS X C1333iOKI MC883dn
Zásobník papiera1501502502501501501501508501300
Wi-FiÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNie
LANNieNieÁnoNieÁnoÁnoNieNieÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 laserových tlačiarní

HP LaserJet M110we 7MD66E

HP LaserJet M110we 7MD66E recenzie a test

Domáca laserová tlačiareň HP LaserJet M110we 7MD66E zaujme predovšetkým svojou nízkou obstarávacou cenou a nízkymi nákladmi na jej prevádzku. Laserové tlačiarne sú všeobecne úsporné a pri tejto to potvrdzujú aj spotrebitelia vo svojich recenziách. V tých tiež spomínajú pomerne dlhší čas pri tlači prvej stránky, nasledujúce tlačenie je však už podľa skúseností rýchle.

Vzhľadom na domáce určenie nie je vybavená sieťovým konektorom RJ45, pretože káblové rozvody siete sú dnes už na ústupe. Vybavená však je bezdrôtovými technológiami Wi-Fi a Bluetooth, ktoré slúžia na pohodlné prepojenie notebookov, ale aj chytrých mobilných telefónov alebo tabletov. Využiť je možné aj USB konektora, patričný kábel však bohužiaľ nie je súčasťou tlačiarne.

Prítomný je naopak napájací kábel, príručka, inštalačný letáčik a štartovacie balenie tonera. Pre využitie mobilnej tlače dokáže komunikovať s aplikáciami Apple AirPrint, Mopria a HP Smart App, ktorá býva na úspešné sprevádzkovanie nevyhnutností. Laserová tlačiareň je určená na tlač až 8000 strán mesačne, má dostatočné rozlíšenie tlače 600 x 600 dpi a jej zásobník pojme 150 listov papiera.

Lacná laserová tlačiareň, Wi-Fi a Bluetooth konektivita, kompaktné rozmery
Dlhšia doba prvej tlače

Brother HL-1222WE

Brother HL-1222WE recenzie a test

Čiernobiela laserová tlačiareň Brother HL-1222WE sa radí medzi najlacnejšie laserové tlačiarne, svojimi parametrami však dokáže konkurovať aj drahším modelom. Jasnou výhodou je jej vysoké rozlíšenie tlače 2400 x 600 dpi, tlač je vďaka tomu jemná aj pri dokumentoch s malými detailmi. Takéto rozlíšenie nedosahujú ani násobne drahšie tlačiarne.

Veľmi pozitívne sú aj jej kompaktné rozmery, napriek zložitejšiemu laserovému ústrojenstvu je tlačiareň príjemne malá a nezaberá veľa priestoru. Napájací kábel je pripevnený napevno k tlačiarni, čo by mohlo v niektorých prípadoch robiť problémy – ak by ste potrebovali dlhší napájací kábel.

Primárnou konektivitou je Wi-Fi, možno však využiť aj káblové pripojenie pomocou USB, hoci kábel na prepojenie výrobcu k tlačiarni nedodáva. Pri bezdrôtovom ovládaní a bezdrôtovej komunikácii sa využíva aplikácia Brother iPrint&Scan, ktorá je voľne dostupná. Spodný zásobník papiera má kapacitu pre 150 listov a zvládne tlačiť rýchlosťou až 20 strán za minútu.

Malá laserová tlačiareň, výborný pomer cena/výkon, vysoká kvalita čiernobielej tlače
Dodávaná bez USB kábla

OKI B432dn

OKI B432dn recenzie a test

Laserová tlačiareň OKI B432dn je výkonná a stále cenovo dostupná. Tlačí iba v odtieňoch šedej a za jednu minútu dokáže vytlačiť až 40 stránok. Spotrebitelia sa v recenziách zhodujú, že má veľmi efektívnu a úspornú prevádzku, pretože na jeden originálny toner zvládne vytlačiť 12 tisíc stránok. To je v porovnaní s inými tlačiarňami až niekoľkonásobný počet, ktorý znižuje výslednú cenu tlače jednej strany.

Rozlíšenie tlače je 1200 x 1200 dpi, čo je pre tlač dokumentov, pre ktoré je primárne určená, skvelá hodnota. Zásobník papiera pojme 250 listov a do výstupného zásobníka sa ich zmestí 150 (vytlačené stránky) .

V recenziách zaznieva pripomienka k absencii LPT portu, ktorý bol ešte u predchodcu tejto tlačiarne prítomný. Zostala však možnosť pripojenia cez LAN alebo USB. Keďže sa predpokladá využitie najmä v kancelárskom kolektíve, postráda aj možnosť bezdrôtového pripojenia Wi-Fi. Pre prehľadnejšie ovládanie však výrobca zakomponoval menší display a poteší tiež funkcia automatickej obojstrannej tlače.

Výkonná laserová tlačiareň, lacná tlač, automatická obojstranná tlač
Oproti predchodcovi obmedzená konektivita

Canon i-Sensys LBP673Cdw

Canon i-Sensys LBP673Cdw recenzie a test

Farebná laserová tlačiareň pre domácnosť Canon i-Sensys LBP673Cdw je ideálna aj pre menšie kancelárie. Má zaujímavú bezpečnostnú funkciu, s ktorou je možné nastaviť povoľovanie tlače pomocou PIN kódu. Bez neho tlač nie je možná, čo zvyšuje ochranu pred vírusovými hrozbami a zároveň obmedzuje prístup neautorizovaným užívateľom.

Priamo na tlačiarni je pomerne veľký ovládací blok, ktorý je doplnený väčším digitálnym displejom. Ovládanie aj nastavovanie je vďaka tomu uľahčené a je pohodlnejšie. Obstojí aj pri väčšom zaťažení, pretože za minútu dokáže vytlačiť až 33 stránok formátu A4. Mesačné vyťaženie je stanovené až na 50 tisíc stránok, preto poteší možnosť rozšírenia podávača papiera až na 850 listov.

V praxi sa počíta s pripojením do siete pomocou Wi-Fi, tu potom poteší podpora tlače aj z cloudových úložísk, ako sú napríklad Disk Google, Dropbox alebo OneDrive. K ďalšej konektivite patrí vysokorýchlostný USB 2.0 a zamrzí naopak absencia káblového sieťového pripojenia, čo môže v niektorých kanceláriách chýbať. V tejto cenovej kategórii je už potom samozrejmosťou rýchla a automatická obojstranná tlač.

Farebná laserová tlačiareň, bezpečnostná tlač s PIN potvrdením, vyššia rýchlosť tlače
Bez možnosti LAN pripojenia

HP LaseJet 150nw

HP LaseJet 150nw recenzie a test

Laserová tlačiareň HP LaseJet 150nw má zaujímavý pomer cena/výkon, jedná sa zároveň o jednu z najlacnejších farebných laserových tlačiarní. Poteší funkciou obojstrannej tlače a pomerne plnohodnotnou konektivitou, pretože popri dnes už bežnom Wi-Fi pripojení ponúka stále ešte káblové pripojenie sieťovým káblom.

Čiernobiela a farebná tlač má iba základné rozlíšenie 600 x 600 dpi, čo na dokumenty a grafy nerobí žiadny problém, ale na farebné detailné grafické práce to už môže byť nedostatočné. Vďaka Wi-Fi umožňuje prepojenie s mobilnou aplikáciou HP Smart app, ktorá patrí podľa slov výrobcu k najlepším aplikáciám pre mobilnú tlač vo svojej triede.

Tlačiareň má pamäť 64 MB, procesor má rýchlosť 400 MHz a aj preto je tlačiareň rýchla a pri bežnom zaobchádzaní pracuje svižne a spoľahlivo. Dá sa ovládať aj priamo na tlačiarni pomocou LED panelu, kde sa však nenachádza display. Podľa recenzií je kvalita tlače nad očakávania dobrá a poteší aj jej nízke prevádzkové náklady.

Lacná farebná laserová tlačiareň, manuálna obojstranná tlač, ethernetové rozhranie
Len základné rozlíšenie tlače

Xerox B235V

Xerox B235V recenzie a test

Laserová tlačiareň so skenerom Xerox B235V má veľmi zaujímavý pomer cena/výkon, nutné je však počítať iba s čiernobielou tlačou, skenovanie je samozrejme farebné. Okrem skenovania a tlače zvláda tiež kopírovať, hoci ako bolo spomenuté vyššie, len v odtieňoch šedej. Vzhľadom na multifunkčné zariadenie má pomerne nízku cenu a recenzie spotrebiteľov sú naskrz pozitívne.

Občas má nejaký užívateľ problémy s jej uvedením do prevádzky, vzhľadom na malé zastúpenie tohto tvrdenia však ide skôr o problémy na strane užívateľa. Svojou rýchlosťou tlače 34 strán za minútu sa radí medzi rýchlo tlačiace tlačiarne, má nadpriemerne veľký základný zásobník na papier, ktorý pojme 250 listov.

Dimenzovaná je na tlač až 30 tisíc strán za mesiac a okrem možnosti bezdrôtového pripojenia ponúka ešte stále klasické ethernetové, teda s využitím sieťového kábla s koncovkou RJ45. Na prednej strane dominuje prehľadný ovládací panel, ktorý je vybavený pomerne veľkým displejom. Prostredníctvom aplikácie Xerox Print and Scan Experience je možné využiť zaujímavé funkcie, napríklad na skenovanie účteniek, narovnanie strán a ďalšie.

Multifunkčná laserová tlačiareň, veľmi dobrá konektivita, pomer cena/výkon
Nič zásadného

Brother DCP-1622WE

Brother DCP-1622WE recenzie a test

Laserová tlačiareň so scannerom Brother DCP-1622WE zaujme hneď niekoľkými vecami. Mnoho recenzií potvrdzuje jej skutočne lacnú prevádzku, náhradné originálne tonery sú cenovo dostupné a ponúka sa aj veľké množstvo neoriginálnych tonerov, ktoré sú ešte výrazne lacnejšie. Samotný toner má jednoduchšie konštrukčné spracovanie, ktoré má hlavne vplyv práve na cenu.

V kategórii laserových tlačiarní so skenerom má aj príjemne malé rozmery, preto sa dá umiestniť aj na menšie pracovné stoly a málokde bude prekážať. Kompaktné rozmery sa však podpisujú napríklad na menšom displeji, ktorý je zo skúseností spotrebiteľov horšie čitateľný. Vedľa neho sa potom nachádza niekoľko základných ovládacích tlačidiel.

Tlačiareň využíva technológiu HQ1200 a preto dosahuje výborné rozlíšenie tlače až 2400 x 600 dpi. Tlačenie je s ňou navyše pomerne rýchle, prvú kópiu dokumentu zvládne vytlačiť do 10 sekúnd. Pripojenie je najpohodlnejšie cez bezdrôtovú technológiu Wi-Fi, k dispozícii je aj vysokorýchlostný USB 2.0 a naopak chýba sieťový port RJ45.

Lacná multifunkčná laserová tlačiareň, lacné náhradné tonery, relatívne kompaktné rozmery
Horšie čitateľný displej

Xerox WorkCentre 3025V

Xerox WorkCentre 3025V recenzie a test

Multifunkčná laserová tlačiareň Xerox WorkCentre 3025V má zaujímavý pomer cena/výkon a klasický nadčasový design. Spotrebitelia v recenziách často vyzdvihujú jej úsporný režim, do ktorého sa automaticky prepne po určitej dobe nečinnosti. V tomto režime sa tlačiareň nenahrieva, a tak má zásadne menšiu spotrebu. Výrobca konktétne uvádza spotrebu pri tlači 313W av pohotovostnom režime len 37W.

Pomerne častou výčitkou je naopak pre niektorých užívateľov menej prehľadný návod na uvedenie do prevádzky, v ktorom nekorešpondujú niektoré kroky. Konkrétne sú chýbajúce položky v menu tlačiarne, čo menej zdatným môže privodiť problémy, alebo aspoň zaberie dlhší čas pri jej inštalácii.

Má bezdrôtovú konektivitu cez Wi-Fi, ľahko ju tak pripojíte do domácej, ale aj firemnej siete. Okrem tlače vie tiež skenovať a kopírovať, hoci iba v odtieňoch šedej (skenovanie do počítača je samozrejme farebné). Technickými parametrami sa radí k priemeru, maximálne rozlíšenie tlačiarne je 1200 x 1200 dpi, za minútu vytlačí 20 stránok a zásobník na papier pojme 150 listov.

Funkcia úsporného režimu, bezproblémová prevádzka v sieti, lokalizované menu tlačiarne
Inštalačný návod nekorešponduje s realitou

Canon i-SENSYS X C1333i

Canon i-SENSYS X C1333i recenzie a test

Farebná laserová tlačiareň so skenerom Canon i-SENSYS X C1333i je vďaka svojej kompaktnej veľkosti vhodná aj do domácnosti, ale aj menšej kancelárie. Pracovné zaťaženie má stanovené na maximálne 50 tisíc strán za rok, čo z nej robí výkonnú laserovú tlačiareň. Pracuje rýchlo, pretože má pamäť 1GB a veľmi rýchly dvojjadrový procesor s frekvenciou 1200 MHz.

Pri jej používaní sa najčastejšie predpokladá využitie bezdrôtového prenosu súborov pomocou Wi-Fi, pričom poteší aj funkciou uniFLOW online. Pri správnom zapojení nie je problém tlačiť ani vzdialene, čo môže byť v pracovnom kolektíve veľká výhoda. Zásobník na papier pojme až 850 listov, rýchlosť tlače je 33 stránok za minútu a skenovanie až 100 obrázkov za jednu minútu.

Na ovládanie slúži veľký dotykový displej, ktorý je grafický, a teda veľmi príjemný na používanie. Rozlíšenie tlače 1200 dpi je vyššie, a preto sú výsledky tlače aj jemnejších farebných grafík na veľmi dobrej úrovni. Disponuje tiež vnútorným úložiskom s kapacitou 30 GB, ktoré ďalej rozširuje možnosti využitia. Jedinou nevýhodou môže byť, že je tlačiareň dodávaná bez tonerov, čo zvyšuje počiatočné obstarávacie náklady.

Multifunkčná farebná laserová tlačiareň, vysoká rýchlosť tlače aj skenovania, prehľadné ovládanie
Dodávané bez tonerov

OKI MC883dn

OKI MC883dn recenzie a test

Farebná laserová multifunkčná tlačiareň OKI MC883dn nájde uplatnenie najmä vo firemnom prostredí, kde sa naplno prejaví jej potenciál. Ide o duplexnú jednotku pripojiteľnú k sieti, ktorá môže mať celkovo až 4 zásobníky papiera. Jednoznačnou výhodou je možnosť veľkoformátovej tlače – je schopná tlačiť veľkosti až A3, ale iba čiernobielo.

V bežnom formáte A4 tlačí už samozrejme farebne, a to v rozlíšení až 1200 x 1200 dpi. Profesionálnemu využitiu zodpovedá aj základný zásobník papiera s objemom na 1300 listov, ktorý je možné rozšíriť až na celkový počet 2005 listov. Veľmi uspokojivá je rýchlosť tlače 35 stránok za minútu a 20 strán za minútu vo formáte A3.

Samozrejmosťou je funkcia automatickej obojstrannej tlače, alebo funkcia pre vyššiu tlač, kedy proces prebieha zašifrovane. Vybavená je desiatkami praktických funkcií pre rôzne profesie a rôzne využitia, na jej ovládanie slúži veľmi veľký a prehľadný display, vedľa ktorého je panel s mnohými tlačidlami.

Laserová farebná tlačiareň so skenerom, profesionálne prevedenie, veľkoformátová tlač
Vyššia obstarávacia cena

Ako vybrať laserovú tlačiareň

Laserová tlačiareň je zariadenie, ktoré k tlači využíva kombináciu sypkého tonerového prášku, valce a vysoké teploty. Pri výbere treba zamerať sa v prvom rade na typ, a to s ohľadom na jeho využitie. Na púhy tlač slúžia farebné alebo čiernobiele laserové tlačiarne, ktoré sú v podstate najlacnejší dostupnú variantom. Druhou možnosťou je multifunkčná laserová tlačiareň so skenerom, ktorá umožní funkcie kopírky a do značnej miery nahradí samostatný skener, takže ide o zariadenia 2v1.

Multifunkčná laserová tlačiareň

Laserová tlačiareň so skenerom je označovaná ako multifunkčné, pretože kombinuje hneď niekoľko samostatných funkcií a zariadení, pričom môže byť farebná i čiernobiela. Okrem tlače zvládne tiež kopírovanie, skenovanie a faxovanie. Nielen, že tak ušetríte miesto, ktoré by ste inak zaplnili samostatnými zariadeniami, ale je to aj cenovo výhodné riešenie.

Farebná laserová tlačiareň

Farebná laserová tlačiareň využíva klasickej technológie miešanie farieb, vďaka čomu môže vytvoriť v podstate akýkoľvek potrebný farebný odtieň. V kanceláriách, kde sa tlačia dokumenty s grafmi a obrázky pre rôzne prezentácie je táto varianta optimálnym riešením. Naopak pre domácnosti ide skôr o zbytočne drahé zariadenie. V porovnaní s atramentovými tlačiarňami môže byť kvalita fotografií horšie a netreba zabúdať ani na drahšie tonery.

Čiernobiela laserová tlačiareň

Čiernobiela laserová tlačiareň využíva iba čiernu, ktorú následne tlačí, s možnosťou využiť aj rôznych odtieňov šedej. Hodí sa hlavne na textové dokumenty a nenároční použitia. Výhodou je nízka obstarávacia cena ako samotnej tlačiarne, tak aj tonerov. Tiež rýchlosť tlače je u týchto zariadení najvyššia.

Zaťaženie

Zaťaženie je udávané v počte vytlačených strán za mesiac. Ak je laserová tlačiareň vyberaná do domácnosti, plne vyhovujú modely sa zaťažením v nižších tisícoch stránok mesačne. Do väčších firiem už sa hodia varianty, kde sa toto číslo pohybuje v desaťtisícoch. Ide o dobré prvotnej vodidlo pri výbere.

Parametre tlače

Tu hrá úlohu predovšetkým rozlíšenie, kedy je tým základným 600 x 600 dpi, ktoré však u lepších modelov stúpa. Ďalej hrá úlohu aj pamäť, vďaka ktorej možno ľahko tlačiť aj väčšie tlačové zostavy a súbory, ale aj rôzne technológie vylepšujúci kvalitu alebo znižujúce náklady na tlač. Veľakrát môže byť sledovaná aj spotreba, kde počas tlače nie je výnimočné, že sa pohybuje v stovkách W. Referenčným parametrom môže byť tiež hlučnosť, kedy je bežná hodnota okolo 50 dB.

Rýchlosť tlače

Tú je potrebné sledovať v 3 variantoch. Najprv je to rýchlosť vytlačenie prvej stránky, ktorá sa štandardne pohybuje v rozmedzí 5 – 10 sekúnd. Ďalej je to rýchlosť čiernej tlače. Často platí, že čiernobiela laserová tlačiareň je rýchlejšie a dokáže chrliť stránky rýchlosťou aj 20 – 25 listov za sekundu. Farebná laserová tlačiareň môže byť pomalší, čo znamená u lepších modelov rýchlosť 10 – 20 stránok za sekundu. Tie najlepšie sa čiernobielemu tlače môžu vyrovnávať.

Typ pripojenia

Tu sa za posledné roky udial veľký posun, ktorý je spojený s tým, že klasický port USB 2.0 je braný skôr ako nutný štandard. Oveľa bežnejšie je používať laserové tlačiarne v rámci siete. Disponovať môžu klasickým LAN portom, rovnako ako Wi-Fi modulom pre bezdrôtové pripojenie k sieti, alebo novo NFC pre mobilnú tlač z telefónu. Pri kvalitných modelov by nemala chýbať ani podpora služieb, ako Apple AirPrint a Google Cloud Print.

Zásobníky

Základom je vstupný zásobník, ktorý má u väčšiny bežných modelov kapacitu 150 listov. U pokročilejších modelov môže byť vstupných zásobníkov viac, čím sa kapacita zvyšuje napríklad aj na 1 000 listov. Ďalej nemožno zabúdať tiež na výstupný zásobník. Tu býva štandard 100 listov, pričom aj tu sa môže kapacita v závislosti od modelu zvyšovať.

4.5/5 - (25 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.