Záhrada,

Kultivátory (rotovátory): Test, recenzie elektrických a benzínových

Väčšina ľudí má nejakú skúsenosť s obrábaním pôdy, nech ako deti na povinných školských záhonoch, u babičky na vidieku, priamo na svojom vlastnom pozemku alebo na záhrade. Pripraviť pôdu k osadenie zeleninou, alebo kvietkami však môže byť celkom náročná činnosť, obzvlášť ak každoročne pripravujete záhony, alebo malá políčka. S týmto si však v dnešnej dobe človek dokáže poradiť a k ruke mu je kultivátor.

Kultivátor je záhradné zariadenie, pomerne výkonná technika, ktorá rotujúcimi nožmi zeminu drví, našuchorí, prevzdušňuje a obracia až do hĺbky niekoľkých desiatok centimetrov. Je užitočný v každom okamihu, kedy budete pracovať s hlinou – zapravenie hnojivá alebo mulča, odstránenie buriny, rozsekanie drnov a oslabenia krajiny vrátane hrudiek.

V tejto kategórii rozlišujeme dve obdobné zariadenia – kultivátor a rotavátor. Kultivátor je výkonnejší zariadenie, môže mať nezávislý pohon v pred a nechá sa s tým za použitia pluhu aj orať. Rotavátor je taký jeho menší braček, pohon vpred spravidla obstarávajú samotné noža a jeho miesto je na záhradách a záhradkách, než na väčších poliach.

Elektrický kultivátor

Kultivátory môžu byť buď elektrické, alebo benzínové. Väčšina hobby zákazník uprednostňuje elektrický kultivátor, a to z mnohých praktických dôvodov – je ľahší, má menšiu obstarávaciu cenu a nie je u neho potreba takmer žiadna údržba. Keď mu siahnete po modeli s dobrým výkonom, dostane sa vám tiež slušné šírky a hĺbky záberu. Jeho obmedzenia je ako u každého elektrického spotrebiča, ktorým je akčný rádius v podobe dĺžky prívodného kábla.

Benzínový kultivátor

Alternatívou pre majiteľov väčších pozemkov, sadárov, alebo menšie poľnohospodárov je praktickejšie benzínový kultivátor, ktorý môže byť okrem iného užitočný po celý rok. Nielenže má väčšiu šírku a hĺbku záberu, ale s prikúpením príslušenstva sa z neho môže stať veľmi všestranný pomocník. Jeho nevýhodou sú mnohokrát až niekoľkonásobne vyššia nákupná cena, väčšie nároky na údržbu a skladovací priestor.

Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie kultivátory a ich recenzie. Aby bol pre vás výber toho správneho záhradného kultivátora na trávu alebo pole jednoduchšie, pripravili sme tiež praktického nákupného radca, kde rozoberáme dôležité parametre, ktoré pri výbere nezabudnúť.

Najlepšie kultivátory (rotovátory) – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších kultivátorov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Riwall RET 4014Fieldmann FZK 2005-EGreenworks G40TLVeGA GT5333Greenworks GTL9526Einhell GC-MT 3060 LD ClassicFieldmann FZK-6010-BRiwall RET 3275ELEM garden MTBE302TEinhell GC-MT 3036 Classic
Hĺbka záberu10 cm21 cm-18 cm-23 cm26 cm10 cm15 cm26 cm
Počet nožov6646464444
Hmotnosť11 Kg11 Kg16 Kg13 Kg14 Kg37 Kg31 Kg8 kg4,5 Kg36,7 Kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 kultivátorov

Riwall RET 4014

Riwall RET 4014 recenzie a test

Ideálnym kompromisom z hľadiska ceny a výkonu je elektrický kultivátor Riwall RET 4014, s ktorým zvládnu prácu hravo i ženy a to vďaka nízkej hmotnosti 11 Kg a pojazdovým kolieskam, s ktorými je manipulácia naozaj jednoduchá. Vďaka nízkej hmotnosti a dobrej obratnosti a jednoduchej obsluhe je vhodný ako na záhony, tak napríklad do skleníka.

Výkon elektromotora je 1400 W a lopatky sa otáčajú rýchlosťou 280 otáčok za minútu. Priemer kolesa kultivátora má hodnotu 150 mm a šírka záberu je dobrých 40 cm. Horšie je na tom bohužiaľ dosiahnuteľná hĺbka nožov, ktorú výrobca uvádza na 10 cm.

Skvele zvláda kyprenie pôdy, zapracovanie kompostu, alebo drviny a oslabenia povrchovej vrstvy pôdy. Výrobca vybavil Riwall RET 4014 bezpečnostným vypínačom s ľahkým chodom, úchytom pre kábel, ktorý zamedzuje jeho poškodeniu a tepelnou poistkou, ktorá chráni motor proti poškodeniu prehriatím. Skladacia rukoväť zase uľahčuje transport a vy tak môžete bez problémov vziať kultivátor so sebou napríklad na záhradu.

Dobrý výkon 1400 W, 6 tvarovaných nožov
Hĺbka záberu len 10 cm

Fieldmann FZK 2005-E

Fieldmann FZK 2005-E recenzie a test

Kultivátor Fieldmann FZK 2005-E sa stal právom držiteľom ocenenia pre produkt roku vo svojej kategórii. Jedná sa o kvalitný produkt s veľmi dobrým výkonom a nízkou cenou. Jeho nízka hmotnosť je zároveň trochu aj jeho nevýhodou, pretože pre prácu v plnom výkone je potreba na kultivátor vyvíjať pomerne veľký tlak – z recenzií používateľov sa ponúka funkčné riešenie a to pridať na konštrukciu zaťaženie – potom je práca stopercentne bez výhrad.

Kvalitný elektromotor má výkon 1400 W čo je slušná hodnota, rotavátor zvláda na jednotku všetky funkcie, na ktoré sú určené, teda rozdrobovanie pôdy až do hĺbky 21 cm, prevzdušňovanie, zapracovávanie hnojív alebo mulča a samozrejme tiež ničenia burín, alebo drvenie drnov trávy.

Šírka záberu má hodnotu 40 cm a výrobca osadil rotavátor Fieldmann FZK 2005-E šesticou kvalitných nožov. Rukoväť je sklopná, takže manipulácia s ním nie je žiadnym problémom a to aj vďaka spomínanej nízkej hmotnosti, ktorá má hodnotu 11 Kg. Priemer oceľových nožov je 21 cm a nechýba ani podporná transportné kolieska.

Ocenenie produkt roku, dobrý pomer cena/výkon
Nízka hmotnosť, pre 100% výkon je dobré pridať závažie

Greenworks G40TL

Greenworks G40TL recenzie a test

Kultivátor Greenworks G40TL je jeden z mála zariadení v tejto kategórii, ktorý do tejto techniky zapracoval akumulátorový pohon, teda pohon na batérie s elektromotorom. Motor je 40 V a pracuje teda iba so 40 V batériami. Akumulátor, ani nabíjačka však nie je súčasťou dodávky a preto majte na pamäti, že je potrebné, tieto dve nevyhnutné veci ku kultivátoru dokúpiť.

Výkonnostne sa jedná o stroj vhodný na menšie plochy a na úpravu záhonov okolo domu, alebo na záhrade. Výrobca bohužiaľ nikde neuvádza hĺbku záberu, iba zmieňuje, že je nastaviteľná. Šírka záberu však uvádza a tá je 21 – 26 cm. Nože sú štyri a sú hviezdicového tvaru, majú priemer 20 cm. Konštrukcia je tiež vybavená pomocnými kolieskami, ktoré majú priemer 15 cm.

Najväčším plusom je však prevádzka na batérie – s rotovátorom Greenworks G40TL ste rovnako mobilné, ako s benzínovým prevedením, len s tým rozdielom, že tento model má hmotnosť iba 16 Kg, čo ocenia najmä ženy. Prevodovka je veľmi odolná, rukoväť je ľahko zložiteľná a na šasi je aj LED indikátor stavu nabitia batérie. Pohodlie zlepšujú tiež komfortné mäkčená držadla.

Akumulátorový kultivátor so všetkými výhodami aku zariadení
Výrobca neuvádza hĺbku záberu

VeGA GT5333

VeGA GT5333 recenzie a test

Ďalším veľmi obľúbeným kultivátorom je VeGA GT5333, ktorý na prvý pohľad zaujme vysokým príkonom elektromotora 1500 W. Má teda sily na rozdávanie a preto má nadpriemernú hodnotu šírka záberu – 45 cm. Hĺbka zábere však zostáva priemerných 18 centimetrov. Je to ideálne zariadenie pre rodinné záhrady a záhony či už pre zeleninu, alebo kvety.

Robustná rukoväť je skladateľná, takže nie je problém zariadenie ľahko prevážať, alebo skladovať s minimálnemu nárokmi na priestor. Elektromotor je tichý a hlukom neruší ani v husto zastavaných oblastiach. Výrobca nezabudol kultivátor vybaviť bezpečnostným vypínačom, alebo tepelnou poistkou, ktorá chráni motor pred poškodením prehriatím.

Šestica špeciálne tvarovaných nožov dôkladne rozdrobujú aj veľké a tvrdé kusy zeminy. Celková hmotnosť je síce mierne vyššia, než je u elektrických kultivátorov priemer, ale so 13 kilogramami sa stále jedná o dobre ovládateľný záhradný kultivátor. Výrobca VeGA myslel aj na maximálnu bezpečnosť, a preto sú kovové časti dvojito izolované.

Výkonný elektromotor 1500 W, šírka záberu 45 cm
Hĺbka záberu priemerných 18 cm

Greenworks GTL9526

Greenworks GTL9526 recenzie a test

Ďalším z rady obľúbených kultivátorov vhodných do domácich podmienok je Greenworks GTL9526. Tento model má príkon 950 W a je tak vhodný skôr pre úpravu menších záhonov či už s kvetinami, alebo so zeleninou. Menej náročnému použitie zodpovedá taktiež menšie šírka záberu nožov, ktorá má hodnotu 21 – 26 cm a je tým pádom nastaviteľná.

Výrobca si dal na spracovanie a konštrukciu kultivátora záležať. Sú tu ľahko zložiteľná riadidlá, ktoré uľahčujú skladovanie a transport, transportné kolieska a veľmi odolná prevodovka. Proti neplánovanému odpojenie kábla pomáha prítomný úchyt kábla a vyššia hmotnosť 14 Kg síce pri práci cítiť je, ale vďaka nej prebieha kultivácie kvalitnejšie, do väčšej hĺbky a bez potreby väčšieho tlaku do madla.

Bohužiaľ, ako aj u iných kultivátorov značky Greenworks, ani tu nie je spomenutá hĺbka záberu hviezdicovitých nožov. Zákazník si musí vystačiť len s informáciou o priemere nožov, ktorý má hodnotu 20 cm. Hĺbka záberu do pôdy je však nastaviteľná, čo je v mnohých prípadoch užitočné.

Nastaviteľná šírka záberu, kvalitné spracovanie
Výrobca neuvádza hĺbku záberu

Einhell GC-MT 3060 LD Classic

Einhell GC-MT 3060 LD Classic recenzie a test

Keď mu nechcete byť pri kultivácii vášho veľkého pozemku ničím a nijako obmedzení, je pre vás jasnou voľbou benzínový kultivátor. Jeden z obľúbených nesie označenie GC-MT 3060 LD Classic a jeho výrobcom je firma Einhell. Zariadenie je v porovnaní s elektrickými kultivátormi dvakrát toľko výkonnej, má výkon 3000 W a priemer kultivačných čepeľou 26 centimetrov – na rotujúce hriadeli ich je umiestnené rovno šesť.

Vďaka veľkému výkonu môže poskytnúť kultivátor Einhell GC-MT 3060 LD Classic tiež dobré výsledky rytie, šírka záberu nožov je 60 centimetrov a hĺbka 23 cm. Na bokoch sú umiestnené disky, ktoré pomáhajú k presnému vedeniu kultivátora, výkon je tu skrátka naozaj poznať. Motor je štvortaktný, jednovalcový a s kľukovým hriadeľom. Jeho chod je tak relatívne tichý a hladký, navyše vyžaduje aj menej údržby v porovnaní s motorom dvojtaktným.

Ergonomická rukoväť je výškovo nastaviteľná a prispôsobí sa tak rôzne veľkým ľuďom. Kultivátor je vybavený poistkou tzv. Mŕtveho muža, čo znamená, že pri povolení spínača sa stroj ihneď zastaví. Obsah nádrže na benzín má objem 2,2 litra a celková hmotnosť činí 37 kilogramov, teda normálna váha v kategórii spaľovacích kultivátorov.

Vysoký výkon 3000 W, šírka záberu 60 cm
Vyššia hmotnosť 37 Kg

Fieldmann FZK-6010-B

Fieldmann FZK-6010-B recenzie a test

Obľúbeným benzínovým kultivátorom je tiež Fieldmann FZK-6010-B, ktorý boduje predovšetkým dobrým pomerom ceny a výkonu. Má však isté obmedzenia a tým najviditeľnejším je menšia šírka záberu 36 centimetrov, ktorá je spôsobená použitím menšieho počtu nožov na rotujúce hriadeli. Nože sú v tomto prípade 4, avšak sa nemusí jednať o nevýhodu pre všetkých užívateľov, časť určite ocenia väčšiu flexibilitu a lepšiu priepustnosť.

Motor s objemom 139 kubických centimetrov je štvortaktné konštrukcie a poskytne výkon až 2500 W. Pracovný záber kultivačných nožov je 36 centimetrov do šírky a 26 centimetrov do hĺbky. Obsluha je od nožov chránená oceľovým krytom, ktorý chráni obsluhu pred odlietajúce zeminou.

Rozdrvení pôdy, a to aj oslabenia hrúd a drnov po rytie či orbe, je s ním veľmi efektívne a razom budete z tejto činnosti mať iba radosť. Samozrejmosťou je tiež možnosť zapravovat do zeme hnojivá, mulč a podobne. Na prednej časti je umiestnené sklopné koliesko, ktoré slúži k transportu, alebo sa ním nechá redukovať hĺbka kultivácie. Celková hmotnosť má hodnotu 31 Kg, jedná sa tak o pomerne ľahký benzínový kultivátor.

Dobrý pomer cena/výkon
Šírka záberu 36 centimetrov

Riwall RET 3275

Riwall RET 3275 recenzie a test

Elektrický kultivátor Riwall RET 3275 by sa nechal nazvať tiež tzv. Elektrickú motyčkou, lebo je kompaktných rozmerov a má nízku hmotnosť, iba 8 kilogramov. Je vhodný na predzáhradky a malé záhony s kvetinami, alebo zeleninou, kde pripravia pôdu pre osadenie, alebo do nej bezpracne zapracuje hnojivo, či mulč. Elektromotor má príkon 750 W a pracuje v otáčkach 380 ot/min.

Tichý pomocník je vhodný najmä pre ženy, pre ktoré s ním pracovať nebude robiť žiadny problém. Je tiež vhodný na použitie v pohároch a kdekoľvek inde, kde nie je veľa priestoru. Lišta je osadená štyrmi nožmi a šírka záberu činí 32 centimetrov s hĺbkou záberu 10 centimetrov. Nejedná sa tak o kto vie ako veľké hodnoty, ale v tejto cenovej hladine je to optimálny pracovný výkon.

Elektrická motyčka Riwall RET 3275 má pokročilé, špeciálne tvarované nože, ktoré zeminu rozdrobujú naozaj dokonale. Kovová prevodovka zase sľubuje dlhú životnosť stroja. Rukoväť je prispôsobená dobré skladnosti a je skladací, kovové časti sú dvojito izolované pre maximálnu bezpečnosť práce. Ak hľadáte malý kultivátor s veľmi jednoduchou obsluhou, Riwall RET 3275 by mohol byť vhodnou voľbou.

Kompaktné rozmery, dobrý akčný rádius
Nízky výkon 750 W, hĺbka záberu 10 cm

ELEM garden MTBE302T

ELEM garden MTBE302T recenzie a test

Elektrická motyčka ELEM garden MTBE302T je vhodná viac než ktorýkoľvek iný kultivátor práve do skleníkov a do malých záhonov, zákutia skaliek, predzáhradiek a podobne. Rotujúce hriadeľ je vybavená štyrmi nožmi, ktoré rotujú rýchlosťou 280 otáčok za minútu.

Elektromotor má výkon 300 W, čo je v porovnaní s ostatnými elektrickými kultivátormi veľmi malá hodnota, majte však na pamäti, že tento pomocník je prevažne naozaj elektrická motyčka a tak sa k nemu musí aj pristupovať. Takisto svojou nízkou cenou zodpovedá tomuto pomenovanie. Stroji však nechýba transportné kolieska a prácu uľahčuje aj dobre nastaviteľná teleskopická rukoväť, ktorá sa prispôsobí aj ľuďom menšieho vzrastu.

Elektrický kultivátor ELEM garden MTBE302T má šírku záberu 16 centimetrov a pracovnú hĺbku 15 centimetrov. Zvláda prevzdušňovať a drviť pôdu a zapracovávať do záhonov hnojivá, mulč a ďalšie veci. Madlo je podobné, ako je používané u strunových kosačiek a je tomu tak z dôvodu, aby bol kultivátor veľmi dobre ovládateľný a dobre sa s ním manipulovalo.

Teleskopická rukoväť, váha len 4,5 Kg
Nízky výkon a záber

Einhell GC-MT 3036 Classic

Einhell GC-MT 3036 Classic recenzie a test

Záhradný kultivátor Einhell GC-MT 3036 Classic svojím veľkým výkonom 3000 W zvládne drviť i veľké muldy tvrdé zeminy. Pomáha mu v tom predovšetkým silný spaľovací benzínový motor, ktorý má objem 139 ccm, je vzduchom chladený a štvortaktný. Je však vybavený iba štyrmi kultivačnými nožmi a v tomto dôsledku tak ponúka menšiu šírku a hĺbku záberu.

Hĺbka záberu je teda v prípade tohto modelu 23 cm a šírka záberu 36 centimetrov. Pracovná hĺbka je však nastaviteľná a to vďaka nastaviteľnej brzdnej čeľuste. Otočné vodiace koleso umiestnené vpredu slúžia predovšetkým k jednoduchej manipulácii. Kultivačné čepele sú tvarované a veľmi robustný, poradí si aj s väčšinou zeminy, pred ktorou Einhell GC-MT 3036 Classic postavíte.

Rukoväť je výškovo nastaviteľná a je na nej zabudovaná poistka tzv. Mŕtveho môže – čo je poistka, ktorá pri uvoľnení ihneď vypne činnosť stroja. Kultivátor na trávu má hmotnosť 36,7 Kg, čo teda zodpovedá veľkému výkonu, ktorý stroj poskytuje. Výkonnému prevedenie tiež zodpovedá umiestnenie kľukovej hriadele a to po oboch stranách konštrukcie.

Benzínový motor s výkonom 3000 W
Iba štyri drviacej nože

Ako vybrať kultivátor

Pri výbere kultivátora by pre vás mal byť pre vás smerodajný hlavne pohon, prípadne výkon. Všetko sa odvíja od vašich požiadaviek, teda priestoru, kde budete s kultivátorom pracovať. Zatiaľ čo na záhradku, záhradu a úpravu záhonov či drobných políčok na zeleninu si vystačíte s menej výkonným elektrickým kultivátorom, alebo rotovátorom, pre veľké priestory, alebo hlbokú orbu / rytie sa zamerajte na benzínovej prevedení.

Typ pohonu a výkon

Ako sme už spomenuli v úvode, k dispozícii sú záhradné kultivátory poháňané elektrickou energiou, alebo spaľovacími motormi na benzín. V prípade kultivátorov poháňaných elektrinou sa môžete stretnúť s rotovátorom so malých rozmeroch – tzv. elektrická motyčka. Tá je vhodná najmä pre predzáhradky a malé, horšie dostupné priestory. Elektrický kultivátor môže byť tiež napájaný batériami a aku kultivátor potom nie je obmedzený prívodnou šnúrou – jeho výkon však dostačuje opäť len pre menej náročné obrábanie pôdy.

Zhruba do výkonu 1000 W sa bavíme o mini rastové komory, do 3000 W sa jedná o bežné hobby kultivátory a nad výkon 3 kW sú už profesionálne stroje, ktoré sa často nechajú vybaviť ďalším príslušenstvom. Výkon je dôležitý parameter a s jeho rastom sa zvyšuje tiež šírka záberu a hĺbka záberu.

Hĺbka a šírka záberu

Tento parameter, ako je spomenuté vyššie, kopíruje výkon kultivátora a s jeho rastom sa zvyšuje. Najslabší rotovátory majú šírku záberu okolo 25 centimetrov a hĺbku záberu od 10 tich centimetrov. Priemerne sa šírka záberu pohybuje okolo 40 cm a hĺbka 25 cm. Najvýkonnejší bežne dostupné majú šírku záberu nožov až 60 cm a hĺbku záberu až 35 cm – výkonné profi prevedenie však dosahujú hodnoty aj vyšších.

Počet nožov a hmotnosť

Ako veľmi efektívne bude kultivátor pôdu a trsy drviť, o tom rozhoduje tiež počet a druh nožov, ktoré sú na rotujúce hriadeli osadené. Spravidla sa ich počet pohybuje medzi 4 až 6 a čím je nožov viac, tým lepšie. Výrobcovia v závislosti na výkone tiež upravujú ich profil, takže zatiaľ čo niektoré majú ostrá hviezdicová kolesá, inde nájdeme profilované kovové nože.

Elektrické kultivátory majú hmotnosť výrazne menší a pohybuje sa najčastejšie od 10 kilogramov do 15 kilogramov. Čím je elektromotor výkonnejšie a teda aj väčšie, tým hmotnosť úmerne rastie. Benzínové kultivátory začínajú s hmotnosťou na 30 kilogramoch a s vyšším výkonom a ďalším príslušenstvom hmotnosť len rastie.

Príslušenstvo

Pri elektrických kultivátorov sa príslušenstva zmršťuje iba na vymeniteľné hriadele, ktoré sú vhodné pre rôzne druhy úpravy pôdy. Zaujímavé to však začína byť u veľkých benzínových kultivátorov, ktoré môžu poslúžiť všestranne v každú ročnú dobu. Najčastejšou príslušenstva je prívesný vozík, snehová radlica, valec na trávu, bubnová kosačka, obracačka, alebo fréza na sneh. Menej obvyklým príslušenstvom je generátor elektrického prúdu, alebo drvič záhradného odpadu.

4.1/5 - (8 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.