Malé spotrebiče do kuchyne,

Najlepšie kuchynské roboty 2023 – testy a recenzie

Kuchynské spotrebiče zahŕňajú mnoho nástrojov, bez ktorých si v dnešnej dobe len ťažko pripravíte dobré jedlo. Kuchynský robot vyniká svojím postavením v každej domácnosti, kde sa často pečie a varí. Dokáže vykonať viac úkonov, pretože kombinuje niekoľko prístrojov naraz a čo je ešte lepšie, bez vašej fyzickej námahy alebo venovaného času.

Ponuka domácich robotov je pomerne široká a rozdiely sú vidieť aj v cenách. Vybrali sme preto na základe hodnotenia a testov tie najlepšie kuchynské roboty a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie. Vyberú si ako nároční užívatelia do väčších rodín tak aj tí, čo sa uspokojí so základnou výbavou.

Multifunkčný kuchynský robot

Medzi hlavné funkcie multifunkčného kuchynského robota patrí miešanie, šľahanie, krájanie, strúhanie, mixovanie alebo hnetenie, ktoré uvítate pri príprave cesta.

Okrem toho sú modely robotov doplnené aj o ďalšiu výbavu, napríklad mlynček na mäso, prípadne lis na citrusy a odšťavovač, vhodné na prípravu stravy zdravého životného štýlu. Niektoré modely ďalej zvládnu nakrájať hranolčeky alebo naplniť črevá na prípravu domácich údenín.

Všetky tie strúhadlá, mlynčeky a nadstavce ako hnetacie háky, balónové a pevné metly musí doplniť jedna nevyhnutnosť, a to objemná misa. Väčšina modelov začína na 2 litroch a z praktického hľadiska je dobré na tento parameter myslieť. Pripravovať cesto na dvakrát nie je práve lákavá predstava.

Najlepšie kuchynské roboty – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších kuchynských robotov z testov a hodnotenia pre rok 2023. Okrem základných funkcií venujte pozornosť tiež tomu, či má robot kovové prevody, príkonu, predovšetkým pri častom a náročnom používaní. Planetárny systém miešania (multi-motion drive), kedy sa metla otáča aj okolo obvodu misy, zaistí lepšiu premiešanie, pulzný snímač a počet rýchlostí zase užívateľsky príjemnejšie prácu. Hlbšie informácie sú rozpísané pri jednotlivých recenzií.

VzhľadModelPríkonObjem misyFunkcie 
Kenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium recenzie a testKenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium1700 W6.7 lmäsomlynček, hnetenie, plnenie údenín, miešanie, sekanie, strúhanie, šľahanie, mixér
Bosch MUM4880 recenzie a testBosch MUM4880600 W3.9 lkrájanie, strúhanie, strúhanie, lis na citrusy, mäsomlynček, mixér, hnetenie, šľahanie
KitchenAid Artisan 5KSM175PSECA recenzie a testKitchenAid Artisan 5KSM175PSECA300 W4.8 l a 3 lšľahanie, hnetenie, krájanie, strúhanie, krájanie
ETA Gratus 0028 90030 recenzie a testETA Gratus 0028 900301200 W5.5 lšľahanie, miešanie, strúhanie, mixér, krájanie, hnetenie
Kenwood Prospero KM287 recenzie a testKenwood Prospero KM287900 W4.3 lmixér, strúhanie, sekanie, odšťavovač, lis na citrusy, mäsomlynček, hnetenie, šľahanie
Philips HR7778/00 recenzie a testPhilips HR7778/001300 W3.4 lšľahanie, sekanie, lis na citrusy, mixér, hnetenie
Bosch MUM54240 recenzie a testBosch MUM54240900 W3.9 lkrájanie, strúhanie, strúhanie, lis na citrusy, mäsomlynček, mixér, hnetenie, šľahanie
ETA Centrino 0029 90000 recenzie a testETA Centrino 0029 900001000 W3.5 lkrájanie, sekanie, strúhanie, lis na citrusy, mixér, hnetenie, šľahanie
Electrolux EKM4200 recenzie a testElectrolux EKM42001000 W4.8 lšľahanie, strúhanie, mäsomlynček, krájanie, hnetenie
Bosch MUM4655 EU recenzie a testBosch MUM4655 EU550 W3.9 lkrájanie, strúhanie, strúhanie, mäsomlynček, mixér, hnetenie, šľahanie

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Kenwood KVL 8400 S Chef XL TitaniumBosch MUM4880KitchenAid Artisan 5KSM175PSECAETA Gratus 0028 90030Kenwood Prospero KM287Philips HR7778/00Bosch MUM54240ETA Centrino 0029 90000Electrolux EKM4200Bosch MUM4655 EU
Systém miešaniaPlanetárnyPlanetárnyPlanetárnyPlanetárnyPlanetárnyCentrálnyPlanetárnyCentrálnyPlanetárnyPlanetárny
Pulzný spínačÁnoNieNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieNie
Počet rýchlostí6410861277104
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 kuchynských robotov

Kenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium

Kenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium recenzie a test

Kuchynský robot Kenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium patrí medzi to najlepšie, čím môžete svoju modernú kuchyňu vybaviť. Skvele vám poslúži pri čomkoľvek, pre čo sa práve rozhodnete, vďaka bohatému príslušenstvo zvláda všetky zručnosti, ktoré sa s týmito produktmi spája. Vie šľahať, mixovať, mlieť mäso, miešať, sekať, či strúhať. Medzi menej časté zručnosti patrí tiež plnenie údenín, alebo mletie kávy.

O tom, že sa jedná o multifunkčný kuchynský robot, nie je po tomto výpočte pochýb. Popri veľmi výkonného motora, ktorý má príkon 1700 wattov, nájdeme tiež pomerne praktické vychytávky, ktoré spríjemňujú každodenné užívanie. Tými je najmä osvetlená pracovná misa, alebo pulzný spínač pre okamžité dodanie výkonu.

Šasi aj spracovanie je veľmi kvalitné, kvalitné sú aj materiály, z ktorých je tento domáci kuchynský robot zhotovený a preto výrobca dáva záruku na motor v čase 10 rokov. Hlavný nerezová misa má veľký objem 6,7 litra, v príslušenstve je balónová šľahacia metla, hnetací hák či K-metla. Robot má zdvíhacie rameno a celkom 6 rýchlostí, vrátane pozvoľného štartu. V dôsledku kvalitných materiálov je celková hmotnosť robota vyššia, s čím je nutné dopredu počítať.

Osvetlenie misy, robustné a kvalitné spracovanie, veľmi vysoký výkon s príkonom 1700 W
V závislosti na použitých kvalitných dieloch vyššia hmotnosť

Bosch MUM4880

Bosch MUM4880 recenzie a test

Domáce robot za rozumnú cenu, napriek tomu bez kompromisu v príslušenstve? Kuchynský robot Bosch MUM4880 patrí medzi lacné modely, zároveň i medzi najobľúbenejšie. Vo výbave má tri nadstavce, konkrétne miesiaci hák, metlu na šľahanie a miešač. To je v celku bežná výbava, teraz prejdime k príslušenstva.

Pripraviť prakticky čokoľvek nebude problém. Mlynček na mäso na prípravu sekanej, praktický plastový mixér, lis na citrusy pre rannú dávku čerstvého džúsu, odšťavovač ovocie i libůstka ako je zmrzlinovač. Nástavce na krájanie zase uľahčí strúhanie zemiakov alebo zeleniny. Zaujímavosťou u toho modelu je aj priložené DVD s receptami pre inšpiráciu a prípravu robotom.

Pre komfort a bezpečie je robot vybavený gumovými nožičkami, ktoré udržia prístroj stabilný. Čistenie tiež nie je komplikované, misu i ďalšie príslušenstvo možno dať do umývačky riadu. Celkovo ide o praktický prístroj, ktorý síce nemá tak oslnivé parametre ako modely vo vyššej cenovej kategórii, ale výbavou a príslušenstvom mnohé z nich dokonca predčí.

Cena / výkon, široká výbava, DVD s receptami
Slabší výkon, plastová konštrukcia

KitchenAid Artisan 5KSM175PSECA

KitchenAid Artisan 5KSM175PSECA recenzie a test

Multifunkčný robot KitchenAid Artisan 5KSM175PSECA poteší všetkých tých, ktorí nemajú radi hlasné kuchynské spotrebiče, tento model je totiž veľmi tichý. Vďaka retro dizajnu, v ktorom robot zhotovený, zaujme na prvý pohľad a právom sa stane ozdobou každej kuchyne. Nemusíte sa však báť, že vám bude na kuchynskej linke iba pre ozdobu, vie toho totiž veľmi veľa.

Už v základnom príslušenstvo nájdete hneď dve nerezové misy, väčší s objemom 4,8 litra a menšie s objemom tri litre. Pre maximálnu bezpečnosť a vyššiu čistotu pri práci je k nim navyše dodávaný nalievacia štít, ktorý v praxi oceníte. Konštrukcia je celokovová, čo výrazne zvyšuje jeho životnosť. Tej zodpovedá aj spoľahlivý a výkonný priamy pohon ozubenými kolesami.

Má planetárny systém mixovania, ktorý efektívne, rýchlo a dôkladne umíchat všetko, čo do nádoby vložíte. Okrem jednoduchého ovládania je jednoduché aj jeho umývanie, pretože všetky jeho časti idú umývať v umývačke riadu. Motorová jednotka je z liateho zinku a na robota dáva výrobca záruku päť rokov. Príkon elektromotora je 300W, dĺžka napájacieho kábla 1,2 metra a celková hmotnosť 10,65 kg. S dodávaným príslušenstvom vie šľahať, miesiť, krájať, strúhať aj krájať.

Veľmi tichý chod, 10 rýchlostných stupňov, retro dizajn, väčšie a menšie nerezová misa
Vyššia obstarávacia cena, menší príkon

ETA Gratus 0028 90030

ETA Gratus 0028 90030 recenzie a test

Robot ETA Gratus má skutočnú dôveru výrobcu vďaka predĺženej záruke až na 10 rokov. Navyše má aj skvelý dizajn, ktorý neurobí na vašej kuchynskej linke hanbu a tiež sa radí medzi najpredávanejšie kuchynské roboty niekoľko rokov po sebe. Čo ďalšie ponúkne? Tak treba objemnú nerezovú misu (5,5 l) s priehľadným krytom alebo poriadny príkon a nastaviteľné rýchlosti.

ETA Gratus vám umožní vymiesiť cesto, strúhať, krájať, šľahať, mixovať a samozrejme i miešať. Miešanie zaisťuje planetárny systém, ktorý to vezme dôkladne a nie len v malom rádiusu. Pomôže tomu aj predĺžená časť šľahacieho nástavce, ktorý sa tak dostane všade po mise. Výhodou je aj nastaviteľnosť výšky nadstavcov, ktoré tak môžete prispôsobiť množstvo ingrediencií.

V príslušenstve je okrem misy a metiel ešte nástavec na strúhanie s 3 strúhadlami a sklenený mixér. Bohužiaľ ďalšie doplnky vrátane mlynčeka na mäso alebo lisu na ovocie je nutné dokúpiť.

Vzhľad a materiál, príkon prístroje, predĺžená záruka
Základné príslušenstvo, vyššia váha

Kenwood Prospero KM287

Kenwood Prospero KM287 recenzie a test

Kompaktný prístroj Kenwood Prospero KM287 kombinuje food processor a robota, ktorý zastane bežné úkony. Pokiaľ máte malú kuchyňu a šetríte miestom, ako sa dá, tento model pre vás bude ideálna voľba. Nielen, že nezaberie na linke veľa miesta, ale zároveň je jednoduchý na obsluhu a teda vhodný aj pre menej skúsených kuchárov.

Cez svoje kompaktné rozmery ponúkne priestranne objemnú nádobu o 4 litroch. Ďalšie liter pojme sklenený mixér s odnímateľnými nožmi. Výbava je celkom oslnivá. Okrem už spomínaného mixéra je tu tiež mlynček na mäso (poradí si aj s orechmi), lis na citrusy alebo multi mlynček na bylinky, korenie a kávu.

Systém poistiek a gumové nožičky zaisťujú bezpečnú prácu aj pre menej zručných užívateľov. Ľahké je aj čistenie a poteší aj možnosť umývanie v umývačke.

Kompaktný robot, nízka hmotnosť, výbava
Nie je celokovový, hlučnejšie

Philips HR7778/00

Philips HR7778/00 recenzie a test

Robot z radu Philips Avance ponúka funkciu pre milovníkov domáceho chleba a rýchle prípravy. Jedno dotykové automatické tlačidlo uľahčí prípravu pečenie chleba, šľahanie a ľadu, rovnako ako kovový hák pre perfektné chlebové cesto. Okrem háku je vo výbave tiež metlička, s ktorou nebude problém našľahať smotanu alebo vaječné bielka.

V príslušenstve nájdete pomerne objemný mixér, ktorý so svojimi 2 litre patrí k nadpriemeru medzi kuchynskými robotmi. Nechýba ani lis na citrusy alebo odšťavovač a disk na krájanie a strúhanie.

Nastaviť možno až 12 rýchlosťou a nechýba ani pulzný režim. Čo kazí na tomto kuchynskom robotovi dojem je určená malý objem nádoby, iba 3,4 litra, rovnako ako väčšiu hmotnosť robota. Veľké sklamanie je aj chýbajúci planetárny systém miešania.

Veľký objem mixéra, automatická tlačidlá na jeden dotyk
Nemá planetárny systém miešania

Bosch MUM54240

Bosch MUM54240 recenzie a test

Vyhlásený ako produkt roku 2015, to je kuchynský pomocník Bosh Styline MUM54240. Síce má nejaký ten vrúbok, ako napríklad chýbajúci plynulú reguláciu rýchlosti, inak ale poskytuje solídny výkon aj výbavu pre každodenné varenie a pečenie.

V miešacej mise s objemom 3,9 litra pripravíte aj dve kilá cesta a vďaka planetárnemu systému bude poriadne vymiesené. Okrem metlí nájdete vo výbave tiež šľahacie metly (napríklad na prípravu snehu) a miešacie metly. Robot je doplnený ešte o mäsomlynček, lis na citrusy a k dispozícii je tiež plastový mixér s objemom 1,25 litra.

Okrem nástavcov je robot doplnený o interaktívny DVD s receptami, z ktorého sa môžete inšpirovať. Prístroj je ochránený proti preťaženiu a stabilitu zaisťujú prísavné gumové nožičky. Praktickým doplnkom je potom taštička na uloženie príslušenstva.

DVD s recepty, prvkami proti úrazu, výkonný
Plastové spracovanie

ETA Centrino 0029 90000

ETA Centrino 0029 90000 recenzie a test

Multifunkčný kuchynský robot ETA Centrino sa môže pochváliť, podobne ako iné modely tejto znaky, predĺženou zárukou, a to na 5 rokov. Tento pomocník v kuchyni zastane 7 funkcií, aké to sú a čo tento robot ponúka?

Najprv je potrebné zdôrazniť, že tento model patrí do strednej až nižšej cenovej kategórie. Napriek tomu ide o šikovného a vybaveného robota. Trúfne si na šľahanie, hnetenie, mixovanie, sekanie, strúhanie, drvenie ľadu aj odšťavovanie citrusových plodov v citrusovač. Medzi základným príslušenstvom by ste ale márne hľadali mlynček na mäso, na mak alebo lis na ovocie. Toto vybavenie je nutné dokúpiť.

Od pohľadu ide o vzhľadovo atraktívny prístroj, ktorý bude ozdobou kuchynskej linky. Súčasne ide o vcelku kompaktného robota, ktorý vám nezaberie na pracovnej doske toľko miesta. Bude teda vhodný do malých kuchýň. Pritom pojme dostatočný objem ako v pracovnej mise, tak plastovej mixovacej nádobe.

Vzhľad, kompaktný prístroj, predĺžená záruka
Mlynček nie je v základnej výbave

Electrolux Assistent EKM4200

Electrolux EKM4200 recenzie a test

Celokovový kuchynský robot Electrolux Assistent EKM4200 má oproti konkurentom nielen jednu, ale rovno dve nerez misy s väčším a menším objemom. Súčasťou robota je tiež nadstavec na mletie mäsa, s ktorým pripravíte parádny domáci sekanú.

Okrem obvyklého hnetacieho háku alebo metličiek má tiež tri nástavce na strúhanie a krájanie. Modro podsvietený regulátor udržuje prehľad o rýchlosti a dovoľuje nastaviť až 10 rýchlostných stupňov. Praktická je tiež LED dióda, ktorá osvetľuje misu a vy tak bezpečne vidíte priebeh práce.

Napriek tomu že je tento kuchynský robot výkonný, ľahký (váži okolo 4 kg), má aj svoje mínusové stránky. Takou je napríklad chýbajúce pulzný spínač, ktorý kazí dojem z inak atraktívneho robota.

2 nerez misy, celokovové spracovanie, nízka váha
Chýba pulzný spínač

Bosch MUM4655 EU

Bosch MUM4655 EU recenzie a test

Posledný prístroj sa umiestnil ako víťaz v rámci testu Stifftung Warentest, patrí medzi najobľúbenejšie kuchynské roboty na trhu a so svojou cenou je jeden z najdostupnejších. S udávanú hlučnosťou 74 dB ho možno radiť aj medzi tiché roboty.

Zvládne ako miesenie cesta, vyšľahaní bielkov, tak krájať, strúhať alebo krájať s priebehovým kotúčom. Planetárny 3D systém premieša ingrediencie aj pri stenách, a to v dostatočne objemné mise s necelými 4 litre. Aby ste nemali neporiadok na kuchynskej linke, tak je na mise modrý priehľadný kryt s plniacim otvorom. Nie je tak potrebné prístroj vypínať, odopnúť kryt a znova zapnúť.

Vo výbave je aj plastový mixér, s ktorým pripravíte smoothie, rozmixujete ovocie či zeleninu a poradí si aj s orechmi alebo ľadom. Príslušenstvo je možné rozšíriť napríklad o zmrzlinovač, nástavec na pasírovanie alebo výrobu pečiva, prípadne mlynček na mak. Využiteľnosť a schopnosti robota teda ešte stúpnu.

Cena / výkon, tichý, ľahká údržba
Plastová konštrukcia, drahšie príslušenstvo

Najpredávanejšie kuchynské roboty

Najpredávanejšie kuchynské roboty na trhu sú tie od značiek: Eta, Silvercrest (Lidl), Bosch, Sencor, Klarstein, Delimano. Vyhľadávaný je aj kuchynský robot s kovovými prevodmi Kenwood a KitchenAid, ktoré určite nájdete v odborných testoch kuchynských robotov (napríklad dTest). Najlacnejší robot na cesto zaobstaráte už od 65,22 EUR.

Ako vybrať kuchynský robot

Od kuchynského robota sa očakáva dlhšia životnosť, preto je dobré nepodceniť výber správneho modelu. Okrem spracovania a výbavy bude hrať veľkú úlohu zamýšľaný účel. Iný model poslúži dvojčlenné domácnosti, iný širšej rodine.

Kuchynský robot alebo Food processor?

Čo si pod food procesorom predstaviť? V stručnosti ide o pomerovo lacnejšie kuchynský spotrebič, vhodný predovšetkým na sekanie, krájanie a strúhanie. Naopak kuchynský robot je na ťažšie prácu, teda hnetenie, šľahanie alebo miešanie. Niektoré kuchynské roboty majú food procesor ako súčasť výbavy, prípadne podporujú funkcie food procesora.

Príkon robotu

Minimálny príkon je zhruba 500 W, avšak ak očakávate intenzívnu pomoc v kuchyni, vyberajte okolo 900 W a vyššie. U slabých robotov bude náročné zomlieť mäso alebo vymiesiť cesto. Typická je aj korelácia čím vyššia príkon, tým väčšia výbava a príslušenstvo.

Systém miešania

V praxi narazíte na roboty s planetárnym systémom a bez neho, teda centrálnym systémom. Planetárny systém miešania (multi-motion drive) vedie metlu alebo hák po eliptických dráhach a dosiahne tak aj k stenám misy. Výsledkom je dokonalé premiešanie ingrediencií a plná autonómie. U centrálneho systému miešanie bude potrebovať vašu pomoc.

Materiál

Asi neprekvapí, že lacnejší model rovná sa lacnejší materiál. Pokiaľ môžete, zvoľte kuchynský robot s kovovými prevodmi. Väčšina modelov má kombináciu plastu a kovu, a to nielen v konštrukcii robota, ale aj násadách alebo misách. Lepšie modely sú vyrobené z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele, u ktorých je možné počítať s dlhšou životnosťou. Ak vyberáte robot s mixérom a máte naň špecifické požiadavky, ako napríklad znášanlivosť extrémnych (teplých i studených) teplôt, je dobré pozerať po špeciálnom teplotne odolnom sklu.

Funkcie, výbava a príslušenstvo

Kuchynský robot je typický kombináciou mnohých funkcií v jednom prístroji, preto tiež multifunkčný. Najdôležitejšími funkciami, predovšetkým pre prípravu cesta, je miesenie a šľahanie. Robot je typicky vybavený hnetacom hákom a šľahacou metlou. Tieto dva nástavce potom dopĺňa miešacia metla.

Medzi ďalšie funkcie sa radí krájanie, jemné a hrubé strúhanie alebo mixovanie. Ide o funkcie, ktoré sa budú líšiť model od modelu, a väčšina je ponúkne. Doplnkové funkcie ako je mletie mäsa alebo orechov, lisovanie a odšťavovanie, bude vo výbave drahších prístrojov alebo budete musieť takéto príslušenstvo dokúpiť. Schopnosti kuchynského robota môžu byť ďalej rozšírené o prípravu domácich údenín, krájač hranoliek alebo zmrzlinovač.

Dôležitá je samozrejme aj objemná nádoba, a to aj mixéra. Odporúčaný objem misy je od 3 litrov vyššie s tým, že 4 litrová nádoba uspokojí aj väčšie domácnosť. U mixérov sa stretnete s objemom ľahko nad 1 liter.

4.8/5 - (10 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.