Záhrada,

Krovinorezy: test, recenzie | Najlepšie benzínové, aku, elektrické

Každý kto má chalupu, záhradu, či akýkoľvek pozemok, o ktorý sa musí starať, iste niekedy narazil na potrebu Došek ťažko prístupné miesto, alebo pokosiť husto zarastený priestor vegetáciou. Nielen pre tieto potreby je na svete krovinorez – záhradná technika, ktorá má uplatnenie od jari do jesene. Na trhu sú k dispozícii rôzne druhy krovinorezov, ktoré sa líšia mnohých v mnohých parametroch. Každé prevedenie má svoju cieľovú skupinu a určenie, pre akú činnosť je vhodný. Výrobcovia pokrývajú ponuku od základných lacnejších modelov až po profesionálne krovinorezy, ktoré môžu pracovať každý deň niekoľko hodín.

Či už Vám bude krovinorez slúžiť k dokosenie nedostupných miest veľkú trávne kosačkou, budete s ním kosiť vysokú trávu, alebo husté trávne porasty, krovia a drobné stromčeky, uvedomte si, že najmä v tomto prípade platí rozhodne nešetriť. V konštrukcii a prevedení je veľa miest, kde sú pre dlhodobú životnosť potreba kvalitné komponenty a tie na prvý pohľad vyzerajú pri všetkých modeloch, drahých aj lacných, rovnako.

Benzínové krovinorezy

Benzínový krovinorez patrí medzi najvýkonnejšie a najrozšírenejšie prevedenie, ktoré sa predáva a ktoré zákazníci hľadajú. Je vhodný pre náročný terén a nie je obmedzený akčným rádiom – pokiaľ nedôjde benzín, sekáte, režete, kosíte. Je tiež vhodný pre veľké plochy husto zarastené vegetáciou. Patrí k ťažším krovinorezom, má vyššiu hlučnosť a býva u nich potreba občasná údržba.

Elektrické krovinorezy

Elektrický krovinorez je poháňaný elektromotorom, ku ktorému je potreba pripojiť kábel. Týmto ste značne obmedzený a zároveň závislí od prítomnosti zásuvky a dĺžke predlžovacieho kábla. Je teda ideálnou voľbou pre majiteľov rodinných domov a menších záhradiek, kde sa s predlžovacím káblom všade pohodlne dostanete. Tiež susedia z vás budú mať radosť, lebo je elektrický krovinorez výrazne menej hlučný. Je u neho jednoduchšie údržba, lacnejšie prevádzku a jednoduchšie ovládanie.

Aku krovinorezy

Pomyselným zlatým stredom, ktorý si berie od každého prevedenia len klady, môže byť pre niekoho aku krovinorez. K jeho prevádzky je potreba akumulátor, ktorý býva ťažký a prevádzka akumulátorového krovinorezu je závislý na jeho kapacite. Všeobecne pracujú tieto krovinorezy jednu až dve hodiny, potom je potrebné baterku vymeniť, alebo nabiť. Medzi klady patrí menšia hluk a neobmedzená mobilita.

Ďalšími vecami, ktoré rozhodujú pri kúpe, môže byť prevedenie rukoväte, prevedenie závesného popruhu a ďalšie veci, ktoré sme prehľadne popísali v nákupnom radcovi na konci článku. Z ponuky výrobcov a na základe hodnotenia a testov sme vybrali najlepšie krovinorezy a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie.

Nejlepší krovinorezy – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších krovinorezov z testov a hodnotení pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 VeGA BC 520 PROHusqvarna H545 RxRyobi RBC 36X 26BBosch AFS 23-37STIHL FS 120Hecht 1440Makita DUR368AZRyobi RBC1226I
Záber noža25,5 cm30 cm26 cm23 cm25 cm25,4 cm23 cm26 cm
Záber struny43 cm25 cm30 cm37 cm31 cm30 cm35 cm38 cm
Konštrukcia motora2-taktný2-taktnýElektrickáElektrická2-taktnýElektrickáElektrickáElektrická
Nádrž/kapacita1 L0,9 L4000 mAhBez obmedzenia0,64 L--Bez obmedzenia
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 krovinorezov

VeGA BC 520 PRO

VeGA BC 520 PRO recenzie a test

Skvelým pomerom medzi cenou, výkonom a spracovaním sa môže pýšiť benzínový krovinorez VeGA BC 520 PRO. Konštrukcia motora je dvojtaktný a objem nádrže na benzín je slušný jeden liter. Výkonu má VeGA s 1565 W na rozdávanie, zvládnete s ním bez problémov pokosiť veľké pozemky rovnako dobre ako vysekať kroviská v náročnom teréne.

Záber noža je 25,5 cm a struny 43 cm, obe vymeniteľné hlavy sú súčasťou balenia. Veľké plus si tento benzínový krovinorez zaslúži za svoje profesionálne antivibračné uloženie riadidiel, vďaka ktorému vám do rúk takmer nedôjdu motorovej vibrácie. Rukoväť je tiež pre maximálny komfort nastaviteľná a to bez použitia náradia. Tiež popruh cez obe ramená a bedrovým pásom zaisťuje veľké pohodlie, takže dlhodobá každodenná práca nie je žiadny problém.

Hmotnosťou 8,7 kilogramov patrí medzi tie ťažšie krovinorezy, avšak váha je obhájiteľné výkonom a vysokou kvalitou použitých materiálov. Motor môže dosiahnuť až 7500 otáčok za minútu a má objem 51,7 ccm. Vyberáte ak je profesionálny krovinorez s třízubým nožom a poloautomatickou vyžínacou hlavou za rozumné peniaze, tento model môže byť pre vás ten pravý.

Robustné prevedenie, vysoký výkon
Vyššia hmotnosť

Husqvarna H545 Rx

Husqvarna H545 Rx recenzie a test

Ak hľadáte naozaj profesionálny benzínový krovinorez, zaujímajte sa o výrobky značky Husqvarna – my sme do recenzie zaradili výkonný a skvele spracovaný model H545 Rx. Benzínový motor má objem 45,7 ccm a výstupný výkon 2100 W, čo je najviac z nami vybraných krovinorezov. Motor má dvojdobý chod, čo je plusom pre výstup, tak pre servis a údržbu. Zvládne až 9000 otáčok za minútu čomu zodpovedá aj vyššia hlučnosť.

Súčasťou balenia sú veľmi pohodlné popruhy Balance X, ktoré zaisťujú maximálne pohodlie aj pri dlhotrvajúcej ťažkej práci. Vďaka kuželovému prevodu s uhlom 35 ° pracuje nástroj rovnobežne so zemou a prináša tak najlepší výkon. Palivová nádrž s objemom 0,9 litra je šikovne umiestnená pred motorom, čím zaisťuje lepší vyváženie a menšie vibrácie.

Rukoväť je ako u všetkým silných benzínových modelov řídítkového typu, teda široká rukoväť, ktorá sa drží rovnako ako obyčajná kosa. Rukoväť je ergonomická a nastaviteľná, padne teda skvelo každému. Kvalitný motor s karburátorom a pevné materiály robia z tohto modelu trvanlivý stroj, ktorý obstojí aj pri veľmi náročnom teréne a na veľkých plochách.

Plne profesionálny stroj
Adekvátne vyššia hmotnosť

Ryobi RBC 36X 26B

Ryobi RBC 36X 26B recenzie a test

V našich recenziách máme iba jedného zástupcu akumulátorových krovinorezov a tým je model RBC 36X 26B od výrobcu Ryobi. Akumulátorový krovinorez má nespornú výhodu v mobilite, dostanete sa s ním všade a pracovať bude do doby, než vyprázdnite akumulátor. Ten má v tomto prípade kapacitu 4000 mAh a podľa údajov výrobcu vydrží pracovať až 90 minút – v praxi pri bežnom používaní je možné podľa testov zákazníkov dosiahnuť 60 tich minút.

Ryobi má motor s napätím 36 V a záber noža slušných 26 cm. V prípade výmeny za strunovú hlavu sa záber zväčší na rovných 30 centimetrov. Model je optimálne vyvážený a je osadený širokou rukoväťou v tvare riadidiel, jeho obsluha je teda jednoduchá a to aj vďaka prítomnej reguláciu rýchlosti. Batérie vrátane jej nabíjačky je samozrejme súčasťou balenia.

Váha tohto aku krovinorezu činí 5,18 kilogramov a za zmienku stojí tiež pokročilá rukoväť SoftGrip. Ak nie ste presvedčení o obstaranie akumulátorového prevedenie, verte, že má dostatok sily na bežné sekanie okolo domu a až stredne veľkých pozemkov. Po vybití batérie ju buď jednoducho vymeníte, alebo nabijete.

Nízka hmotnosť, tichý chod, slušný výkon
Limitovaný len kapacitou batérie

Bosch AFS 23-37

Bosch AFS 23-37 recenzie a test

Zástupca elektrického prevedenie sme vybrali v podobe stroja Bosch AFS 23-73, celosvetovo prevereného výrobca záhradnej techniky. Jeho hlavnou výhodou je veľmi nízka hmotnosť, ktorá činí len 5,3 kilogramov. Prácu s ním teda dobre zvládnuť aj ženy. Výkon zodpovedá elektrickým krovinorezom všeobecne, má 950 W čo na záhrady a okolí domu, kde sa tento krovinorez bude vyskytovať najčastejšie, bohato stačí.

Do zástavieb sú elektrické motory odporúčané aj kvôli nízkej hlučnosti, ktorú vydávajú. Takisto sa u nich nestretnete so splodinami, alebo náročnú údržbou. Tu musíte mať iba dostatočne dlhý predlžovací kábel a potom už nie ste ničím obmedzí. Bosch má záber noža 23 cm a záber hlavy so strunami 37 centimetrov. Struna je však mimoriadne silná a sú ju dodávané rovno tri kusy.

Bosch AFS 23-37 je užívateľsky veľmi prívetivý a preto dbal na jednoduchú vymeniteľnosť hlavy sa strunou za hlavu s nožmi. Široko nastaviteľné popruhy spolu s držadlom v tvare oválu len dopĺňajú skvele komfortný zážitok, ktorý Bosch týmto modelom ponúka.

Kvalitné spracovanie, jednoduchá výmena noža za struny
V porovnaní s benzínovými má menšiu výkon

STIHL FS 120

STIHL FS 120 recenzie a test

Krovinorez STIHL FS 120 je na svoju hmotnosť veľmi výkonný a spoľahlivý motorový vyžínač s veľmi dlhou životnosťou, podľa niektorých užívateľských skúseností vydrží tento stroj aj cez 20 rokov. Vďaka prepracovanému antivibračnému systému sa za pomoci špeciálnych tlmičov takmer odstráni nepríjemné chvenie a tým je používanie tohto prístroja komfortné a pohodlné.

Výrobca k tomuto krovinorezu dodáva aj dvojramenný závesný popruh, ktorý je mäkko polstrovaný, vďaka ktorému je kosenie komfortné aj pri dlhodobej práci. Všetky ovládacie prvky sú umiestnené na multifunkčnej rukoväti, teda ruka zostáva stále na rukoväti a tým je prístroj bezpečný a jednoduchý na ovládanie.

Krovinorez tiež disponuje riaditkovou rukoväťou, niekedy označovanou aj ako ergonomická rukoväť, ktorá sa nastavuje pomocou skrutkovača a preto je používanie pohodlné aj pre vyžínanie väčších plôch. Užívatelia si chvália najmä kvalitné spracovanie, ľahké štartovanie, dostatočný výkon a životnosť tohto krovinorezu.

Prepracovaný antivibračný systém, dlhá životnosť, kvalitné spracovanie
Nič zásadného

Hecht 1440

Hecht 1440 recenzie a test

Krovinorez na batérii Hecht 1440 je oproti motorovým variantom výrazne tichší a nevyprodukováva splodiny, ktoré môžu niekomu vadiť. Vďaka svojej hmotnosti 5,5 kg je ľahko prenosný a dostanete sa s ním aj do väčších svahov alebo úzkych a ťažko dostupných miest. Strunová hlava má záber 30 centimetrov a poradí si aj s pokosením prerastenej trávy.

Podľa užívateľských recenzií je krovinorez ľahký, je možné plynulo regulovať rýchlosť otáčok a je dostatočne výkonný. Jedinou nevýhodou je, že pokiaľ nemáte doma iný produkt série ACCU 5040, ktorý má kompatibilnú batériu s krovinorezom, tak výrobca produkt nedodáva s akumulátorom a nabíjačkou – musíte si ich dokúpiť zvlášť.

Na druhú stranu si môžete vybrať akumulátor podľa kapacity od 2500 mAh do 5000 mAh, teda či budete kosiť väčšie, alebo menšie plochy. Výhodou oproti benzínovým kosačkám je, že nemusíte kupovať motorový olej a vzduchový filter, čím sa znížia náklady na prevádzku.

Kompatibilita batérie s inými produktmi značky Hecht, tichá prevádzka, nízka hmotnosť
Nutnosť dokúpiť batériu a nabíjačku

Makita DUR368AZ

Makita DUR368AZ recenzie a test

Aku krovinorez Makita DUR368AZ je silný stroj, poháňaný dvoma akumulátormi. Nízku spotrebu energie, teda aj dlhú životnosť na jedno nabitie, zaisťuje výkonný a spoľahlivý bezuhlíkový motor. V prípade zaseknutia stroja alebo náhleho poklesu otáčok sa stroj automaticky vypne a predíde tým prehriatiu alebo poškodeniu.

Prístroj je možné regulovať nastavením troch rýchlostí, vďaka čomu si poradí s vysokou trávou, krovím, ale aj začisťovaním okolo obrubníkov a prepnutím do spätného chodu, čo je dobré pre automatické očistenie krovinorezu. Podľa nastavenia výkonu vydrží batéria na jedno nabitie od 55 do 311 minút. Prístroj má veľmi nízku hmotnosť a je perfektne vyvážený. Maximálny počet otáčok je 6500 za minútu.

Podľa skúseností užívateľov je prístroj tichý, má nízke vibrácie a je možné tiež ľahko vymeniť struny. Krovinorez je dodávaný bez batérie a nabíjačky, avšak výrobca má kompatibilnú batériu pre viac AKU prístrojov. V balení je taktiež navyše ergonomický popruh a taška na náradie.

Výkon porovnateľný s benzínovými krovinorezmi, jednoduché ovládanie, kvalitná konštrukcia, veľmi ľahký
Krovinorez dodávaný bez batérie a nabíjačky

Ryobi RBC1226I

Ryobi RBC1226I recenzie a test

Elektrický krovinorez Ryobi RBC1226I je výkonný stroj vhodný na kosenie vysokej trávy a krovín v okolí obydlia, kvôli nutnosti použitia prívodného kábla. Elektrický motor je napájaný zo siete 230V a pri maximálnom výkone sa otáčky pohybujú okolo 7500 otáčok za minútu.

Záber struny je 38 centimetrov, v porovnaní s vyžínačmi podobnej kategórie sa jedná o veľmi slušný údaj a záber noža je 26 centimetrov, čo je jedna z vyšších hodnôt pri týchto produktoch. Čo sa týka hmotnosti, je tento produkt oproti benzínovým variantom podstatne ľahší, avšak s porovnaním medzi elektrickými kosačkami sa jedná o jeden z ťažších kúskov.

Vďaka mechanizmu rýchlospojky na výmenu kompatibilného príslušenstva Expand-It™ SmartTool môže fungovať ako kĺbový plotostrih, tyčová odvetvovacia píla, krovinorez a fukár, výmena je navyše veľmi jednoduchá. Pohodlie pri kosení a vyvážení prístroja zaisťuje ergonomická konštrukcia. Rukoväť je v tvare madla, ako je to pri elektrických krovinorezoch bežné, hoci je komfortnejšia konštrukcia v tvare riadidiel.

Široký záber kosenia, popruh súčasťou balenia, solídny výkon
Nepohodlné používanie pre vyšších užívateľov

Najpredávanejšie krovinorezy

Najpredávanejšie krovinorezy na trhu sú tie od značiek: Hecht, Makita, Riwall, Stihl. Ponúkajú vyvážený pomer cena/výkon a nájdete tu aj malý krovinorez pre ženy. Medzi profi krovinorezmi dominujú Husqvarna a Dolmar, ktorý predáva štvortaktný krovinorez, rovnako ako Oleo-Mac od Mountfield. Tie hodnotia ako top nejeden odborný test krovinorezov. Lacný krovinorez občas predáva Lidl pod značkou Parkside.

Ako vybrať krovinorez

Hlavné otázku, ktorú si pred zaobstaraním musíte položiť, je ako často a ako náročný priestor budete s krovinorezom upravovať. Pre menšie a nenáročné terény nepotrebujete výkonný a robustný model, pre veľké plochy a hustú zeleň naopak oceníte výkonné, prevažne benzínové stroje. Od početnosti a náročnosti užívaní sa tiež odvíja vhodná rukoväť a parametre, ktoré určujú dobu, po ktorú môže krovinorez nepretržite bežať. S nižšie rozpísaným parametre si urobíte jasnú predstavu, aká konštrukcia a aké prevedenie krovinorezu bude pre Vás to pravé.

Pohon

Benzínový

Benzínový krovinorez má jednoznačne najväčší výkon a len s týmto pohonom nájdeme profesionálne modely. Čo do počtu predajov sa radí tiež k najpredávanejším, nerobia mu problém veľké plochy a poradí si aj s náročným terénom. Vďaka svojej vyššej hmotnosti sa najčastejšie osádza širokou rukoväťou v tvare riadidiel a patrí tiež medzi najhlučnejšie prevedení. Benzínové krovinorezy môžu byť buď s dvojtaktným motorom, alebo štvordobým.

Najrozšírenejšie sú krovinorezy 2-taktný, majú vyšší výkon a kvôli ľahkej a jednoduchej konštrukcii motora majú aj ľahšiu a nenáročnejší údržbu. Motor pracuje vo vyšších otáčkach a preto má zdanlivo vyššiu hlučnosť – tá je však iba zdanlivá, pretože namerané hodnoty sa líšia len o jednotky decibelov. Do motora sa leje benzín zmiešaný v správnom pomere s olejom, to je nutnosť a bez primiešanie oleja by došlo k zničeniu motora. Tiež má dvojtaktný motor väčšie dymivosťou.

4-taktné benzínové motory majú kultivovanejší chod, pre človeka príjemnejšie hlučnosť a pracuje v nižších otáčkach. Keďže sa do benzínu Neprimiešavať olej, motor menej fajčia. O štvortaktný motor sa musíte viac starať v dôsledku zložitejšie konštrukcie. Taktiež servis a pravidelná údržba znamená vyššie náklady. Oproti druhej motorové konštrukcii má štvortakt nižší výkon a v krovinorezov sa vyskytuje menej často.

Elektrický

V prípade elektrického krovinorezu musíte myslieť na nutnosť elektrickej prípojky v dosahu priestore, kde potrebujete pracovať. Závislý ste tiež na dĺžke predlžovacieho kábla. Elektrický krovinorez má nižšiu hmotnosť a to až o niekoľko kilogramov, menší výkon a tiež tichší chod. Je u neho veľmi jednoduchá a nenáročná údržba, je lacnejšie a ovládanie je jednoduché. Je vhodný skôr pre menšie plochy, v okolí domu, napríklad na dokosenie a obsekávání ťažko dostupných miest. Prevažne je na telo montovaná tzv. Rúčka, inak povedané madlo, ktoré je menšie a so strojom sa ľahšie manipuluje.

Akumulátorový

Dobrým kompromisom môže byť aku krovinorez. Kombinuje v sebe prednosti elektrického motora a zároveň slobodu pohybu motora benzínového. Daň za tieto prednosti je závislosť na batériu, ktorú je po vybití potrebné vymeniť, alebo ju dobiť. Batérie bývajú ťažké a tak vďaka nej môže záhradný krovinorez znateľne oťažieť. Sú menej hlučné, majú menší výkon a sú skôr vhodnejšie na úpravu záhrad a nenáročného porastu.

Výkon, príkon a objem motora

Pri každom vyhotovení sa zamerajte na výkon motora. Najviac parametrov uvidíte pri motore benzínovom, kde sú hodnoty ku kubickému objemu motora (ccm), otáčkam a výkonu vo W (kW). Do 27 ccm sa jedná o benzínový krovinorez základné, silne hobby. 30 – 40 ccm je zlatý stred a nad 50 ccm sa môže jednať už o profesionálny model. Z pohľadu výkonu je hobby krovinorez do 1000 W, klasické v rozmedzí 1000 až 2000 W a profesionálne 2000 W a viac. Otáčky zodpovedajú skôr konštrukcii motora a nie sú tak dôležitým parametrom, podľa ktorého by bolo dobré vyberať.

Pri elektrických a aku vás bude zaujímať príkon, ktorý motor má. Čím vyšší príkon, tým silnejší krovinorez je a viac toho s menšou námahou zvládne. U akumulátorového prevedení môžete tiež porovnávať napätia batérie a samozrejme jej kapacitu – čím vyššia, tým dlhšia prevádzka, ale zároveň tiež vyššia hmotnosť.

Rukoväť, popruh a príslušenstvo

Čím profesionálnejšie prevedenie krovinorezu, tým pravdepodobnejšie bude osadený širokou rukoväťou čiže riadidlami (bike). Je určená pre modely s vyššou hmotnosťou a vyšším výkonom, stroj s ňou máte pod väčšou kontrolou, je stabilnejší a nechá sa upravovať jej poloha. Riadidlá sa drží rovnako ako kosa a robíte s nimi aj obdobný hojdavý pohyb zo strany na stranu.

Alternatívou je rukoväť v tvare oválneho madlá, niekedy nazývaná aj ako rúčka. Nájdeme ju pri modeloch lacnejších, často s pohonom elektro, alebo aku. Je skladnejšie a hlavne sa s ňou dostanete do maličkých miest, kam s robustnými riadidlami nemáte šancu.

Popruhy sú buď jednoduché cez rameno po sofistikované popruhy cez obe ramená, alebo celé hrudnej vesty. Čím vyšší model, tým sofistikovanejšie a pohodlnejšie popruhy sú. Mimo popruhy sa ku krovinorezu dodáva okrem pílového oceľového kotúča tiež strunová hlava na trávu, prípadne ďalšie sofistikovanejšie kotúče s rôznym počtom zubov.

Hmotnosť a doplnky

Hmotnosť si poriadne strážte a dajte si pozor, či je udávaná s, alebo bez plnej nádoby na palivo. V prípade aku “palivo” nahrádza batérie. Rozdiely môžu byť až niekoľko kilogramov a vy tak predídete negatívnemu zistení. Všeobecne platí, že benzínové krovinorezy sú najťažšie a najľahšie je prevedenie na elektrinu.

Za nutné považujeme ku krovinorezu bezpečnostné doplnky, bez ktorých by ste ho nemali ani na okamih používať. Sú to silné rukavice, ochranné okuliare, štít alebo mriežka zakrývajúci celú tvár a slúchadlá. Veľakrát býva toto príslušenstvo kombinované, napríklad protihluková slúchadlá a ochranný štít. Odlietavajúce kamenia a ďalšie drobné veci môžu zraniť ako vás, tak i osoby pohybujúce sa v blízkosti.

4.6/5 - (8 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.