Záhrada,

Krovinorezy: test, recenzie | Najlepšie benzínové, aku, elektrické

Každý kto má chalupu, záhradu, či akýkoľvek pozemok, o ktorý sa musí starať, iste niekedy narazil na potrebu Došek ťažko prístupné miesto, alebo pokosiť husto zarastený priestor vegetáciou. Nielen pre tieto potreby je na svete krovinorez – záhradná technika, ktorá má uplatnenie od jari do jesene. Na trhu sú k dispozícii rôzne druhy krovinorezov, ktoré sa líšia mnohých v mnohých parametroch. Každé prevedenie má svoju cieľovú skupinu a určenie, pre akú činnosť je vhodný. Výrobcovia pokrývajú ponuku od základných lacnejších modelov až po profesionálne krovinorezy, ktoré môžu pracovať každý deň niekoľko hodín.

Či už Vám bude krovinorez slúžiť k dokosenie nedostupných miest veľkú trávne kosačkou, budete s ním kosiť vysokú trávu, alebo husté trávne porasty, krovia a drobné stromčeky, uvedomte si, že najmä v tomto prípade platí rozhodne nešetriť. V konštrukcii a prevedení je veľa miest, kde sú pre dlhodobú životnosť potreba kvalitné komponenty a tie na prvý pohľad vyzerajú pri všetkých modeloch, drahých aj lacných, rovnako.

Benzínové krovinorezy

Benzínový krovinorez patrí medzi najvýkonnejšie a najrozšírenejšie prevedenie, ktoré sa predáva a ktoré zákazníci hľadajú. Je vhodný pre náročný terén a nie je obmedzený akčným rádiom – pokiaľ nedôjde benzín, sekáte, režete, kosíte. Je tiež vhodný pre veľké plochy husto zarastené vegetáciou. Patrí k ťažším krovinorezom, má vyššiu hlučnosť a býva u nich potreba občasná údržba.

Elektrické krovinorezy

Elektrický krovinorez je poháňaný elektromotorom, ku ktorému je potreba pripojiť kábel. Týmto ste značne obmedzený a zároveň závislí od prítomnosti zásuvky a dĺžke predlžovacieho kábla. Je teda ideálnou voľbou pre majiteľov rodinných domov a menších záhradiek, kde sa s predlžovacím káblom všade pohodlne dostanete. Tiež susedia z vás budú mať radosť, lebo je elektrický krovinorez výrazne menej hlučný. Je u neho jednoduchšie údržba, lacnejšie prevádzku a jednoduchšie ovládanie.

Aku krovinorezy

Pomyselným zlatým stredom, ktorý si berie od každého prevedenia len klady, môže byť pre niekoho aku krovinorez. K jeho prevádzky je potreba akumulátor, ktorý býva ťažký a prevádzka akumulátorového krovinorezu je závislý na jeho kapacite. Všeobecne pracujú tieto krovinorezy jednu až dve hodiny, potom je potrebné baterku vymeniť, alebo nabiť. Medzi klady patrí menšia hluk a neobmedzená mobilita.

Ďalšími vecami, ktoré rozhodujú pri kúpe, môže byť prevedenie rukoväte, prevedenie závesného popruhu a ďalšie veci, ktoré sme prehľadne popísali v nákupnom radcovi na konci článku. Z ponuky výrobcov a na základe hodnotenia a testov sme vybrali najlepšie krovinorezy a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie.

Nejlepší krovinorezy – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších krovinorezov z testov a hodnotení pre rok 2022.

VzhľadModelTyp pohonuVýkon/príkonHmotnosť 
VeGA BC 520 PRO recenzie a testVeGA BC 520 PROBenzínový1565 W8,7 Kg
Husqvarna H545 Rx recenzie a testHusqvarna H545 RxBenzínový2100 W8,7 Kg
Ryobi RBC 36X 26B recenzie a testRyobi RBC 36X 26BAkumulátorový-5,18 Kg
Bosch AFS 23-37 recenzie a testBosch AFS 23-37Elektrický950 W5,3 Kg
Fieldmann FZS 4003 B recenzie a testFieldmann FZS 4003 BBenzínový1250 W7,5 Kg
Riwall RPMT 330 recenzie a testRiwall RPMT 330Benzínový900 W7,2 Kg
Riwall REB 1023 recenzie a testRiwall REB 1023Elektrický1000 W5,5 Kg
GTM GTBC 33 M recenzie a testGTM GTBC 33 MBenzínový900 W6,8 Kg

Porovnanie parametrov

 VeGA BC 520 PROHusqvarna H545 RxRyobi RBC 36X 26BBosch AFS 23-37Fieldmann FZS 4003 BRiwall RPMT 330Riwall REB 1023GTM GTBC 33 M
Záber noža25,5 cm30 cm26 cm23 cm36 cm25,5 cm23 cm25,5 cm
Záber struny43 cm25 cm30 cm37 cm42 cm43 cm38 cm41 cm
Konštrukcia motora2-taktný2-taktnýElektrickáElektrická2-taktný2-taktnýElektrická2-taktný
Nádrž/kapacita1 L0,9 L4000 mAhBez obmedzenia1,2 L0,9 LBez obmedzenia0,75 L
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 krovinorezov

VeGA BC 520 PRO

VeGA BC 520 PRO recenzie a test

Skvelým pomerom medzi cenou, výkonom a spracovaním sa môže pýšiť benzínový krovinorez VeGA BC 520 PRO. Konštrukcia motora je dvojtaktný a objem nádrže na benzín je slušný jeden liter. Výkonu má VeGA s 1565 W na rozdávanie, zvládnete s ním bez problémov pokosiť veľké pozemky rovnako dobre ako vysekať kroviská v náročnom teréne.

Záber noža je 25,5 cm a struny 43 cm, obe vymeniteľné hlavy sú súčasťou balenia. Veľké plus si tento benzínový krovinorez zaslúži za svoje profesionálne antivibračné uloženie riadidiel, vďaka ktorému vám do rúk takmer nedôjdu motorovej vibrácie. Rukoväť je tiež pre maximálny komfort nastaviteľná a to bez použitia náradia. Tiež popruh cez obe ramená a bedrovým pásom zaisťuje veľké pohodlie, takže dlhodobá každodenná práca nie je žiadny problém.

Hmotnosťou 8,7 kilogramov patrí medzi tie ťažšie krovinorezy, avšak váha je obhájiteľné výkonom a vysokou kvalitou použitých materiálov. Motor môže dosiahnuť až 7500 otáčok za minútu a má objem 51,7 ccm. Vyberáte ak je profesionálny krovinorez s třízubým nožom a poloautomatickou vyžínacou hlavou za rozumné peniaze, tento model môže byť pre vás ten pravý.

Robustné prevedenie, vysoký výkon
Vyššia hmotnosť

Husqvarna H545 Rx

Husqvarna H545 Rx recenzie a test

Ak hľadáte naozaj profesionálny benzínový krovinorez, zaujímajte sa o výrobky značky Husqvarna – my sme do recenzie zaradili výkonný a skvele spracovaný model H545 Rx. Benzínový motor má objem 45,7 ccm a výstupný výkon 2100 W, čo je najviac z nami vybraných krovinorezov. Motor má dvojdobý chod, čo je plusom pre výstup, tak pre servis a údržbu. Zvládne až 9000 otáčok za minútu čomu zodpovedá aj vyššia hlučnosť.

Súčasťou balenia sú veľmi pohodlné popruhy Balance X, ktoré zaisťujú maximálne pohodlie aj pri dlhotrvajúcej ťažkej práci. Vďaka kuželovému prevodu s uhlom 35 ° pracuje nástroj rovnobežne so zemou a prináša tak najlepší výkon. Palivová nádrž s objemom 0,9 litra je šikovne umiestnená pred motorom, čím zaisťuje lepší vyváženie a menšie vibrácie.

Rukoväť je ako u všetkým silných benzínových modelov řídítkového typu, teda široká rukoväť, ktorá sa drží rovnako ako obyčajná kosa. Rukoväť je ergonomická a nastaviteľná, padne teda skvelo každému. Kvalitný motor s karburátorom a pevné materiály robia z tohto modelu trvanlivý stroj, ktorý obstojí aj pri veľmi náročnom teréne a na veľkých plochách.

Plne profesionálny stroj
Adekvátne vyššia hmotnosť

Ryobi RBC 36X 26B

Ryobi RBC 36X 26B recenzie a test

V našich recenziách máme iba jedného zástupcu akumulátorových krovinorezov a tým je model RBC 36X 26B od výrobcu Ryobi. Akumulátorový krovinorez má nespornú výhodu v mobilite, dostanete sa s ním všade a pracovať bude do doby, než vyprázdnite akumulátor. Ten má v tomto prípade kapacitu 4000 mAh a podľa údajov výrobcu vydrží pracovať až 90 minút – v praxi pri bežnom používaní je možné podľa testov zákazníkov dosiahnuť 60 tich minút.

Ryobi má motor s napätím 36 V a záber noža slušných 26 cm. V prípade výmeny za strunovú hlavu sa záber zväčší na rovných 30 centimetrov. Model je optimálne vyvážený a je osadený širokou rukoväťou v tvare riadidiel, jeho obsluha je teda jednoduchá a to aj vďaka prítomnej reguláciu rýchlosti. Batérie vrátane jej nabíjačky je samozrejme súčasťou balenia.

Váha tohto aku krovinorezu činí 5,18 kilogramov a za zmienku stojí tiež pokročilá rukoväť SoftGrip. Ak nie ste presvedčení o obstaranie akumulátorového prevedenie, verte, že má dostatok sily na bežné sekanie okolo domu a až stredne veľkých pozemkov. Po vybití batérie ju buď jednoducho vymeníte, alebo nabijete.

Nízka hmotnosť, tichý chod, slušný výkon
Limitovaný len kapacitou batérie

Bosch AFS 23-37

Bosch AFS 23-37 recenzie a test

Zástupca elektrického prevedenie sme vybrali v podobe stroja Bosch AFS 23-73, celosvetovo prevereného výrobca záhradnej techniky. Jeho hlavnou výhodou je veľmi nízka hmotnosť, ktorá činí len 5,3 kilogramov. Prácu s ním teda dobre zvládnuť aj ženy. Výkon zodpovedá elektrickým krovinorezom všeobecne, má 950 W čo na záhrady a okolí domu, kde sa tento krovinorez bude vyskytovať najčastejšie, bohato stačí.

Do zástavieb sú elektrické motory odporúčané aj kvôli nízkej hlučnosti, ktorú vydávajú. Takisto sa u nich nestretnete so splodinami, alebo náročnú údržbou. Tu musíte mať iba dostatočne dlhý predlžovací kábel a potom už nie ste ničím obmedzí. Bosch má záber noža 23 cm a záber hlavy so strunami 37 centimetrov. Struna je však mimoriadne silná a sú ju dodávané rovno tri kusy.

Bosch AFS 23-37 je užívateľsky veľmi prívetivý a preto dbal na jednoduchú vymeniteľnosť hlavy sa strunou za hlavu s nožmi. Široko nastaviteľné popruhy spolu s držadlom v tvare oválu len dopĺňajú skvele komfortný zážitok, ktorý Bosch týmto modelom ponúka.

Kvalitné spracovanie, jednoduchá výmena noža za struny
V porovnaní s benzínovými má menšiu výkon

Fieldmann FZS 4003 B

Fieldmann FZS 4003 B recenzie a test

Za výbornú cenu si môžete zaobstarať benzínový dvojtaktný krovinorez Fieldmann FZS 4003 B, s výkonom motora 1250 W, objemom 42 ccm as veľkou nádržou na zmes benzínu a oleja – 1,2 L. Výkonný krovinorez je podľa slov určený aj do náročných podmienok, skvele zvládne úpravu väčších zarastených pozemkov vrátane pokosenie drobných drevín.

Váha sa zastavila na 7,5 kilogramoch a zábery nože a struny sú veľmi slušné – nôž má záber 36 cm a struna 42 cm. Rukoväť v tvare riadidiel je plne nastaviteľná a s ergonomicky tvarovanými úchopy umožňuje používanie väčšine užívateľom. Podľa recenzií zákazníkov, ktorí už tento model majú, sa nízka cena prejavuje v niektorých častiach konštrukcie – dochádza k vibráciám a niektoré časti dokonale nepasujú.

Struna je vybavená poloautomatickým posunom a vo výbave je samozrejme prítomný základný ramenný popruh. Priemer struny je 2,4 milimetrov, takže sa len tak nestane, že by sa vám urazila pri prvom kontakte s pevnejším materiálom.

Výborný pomer cena / výkon
Priemerné materiály a spracovanie

Riwall RPMT 330

Riwall RPMT 330 recenzie a test

Univerzálny pomocník na záhradu so štyrmi zariadeniami v jednom tele, to je benzínový krovinorez Riwall RPMT 330. Zaradili sme ho z dôvodu, že sa jedná o jedno z mála zariadení, ktoré je kvalitné, cenovo dostupné a takto multifunkčné. Prehodením komponentov urobíte plnohodnotný krovinorez, vyžínač, plotostrih a prerezávacie reťazovú pílu.

Všetkým týmto prístavieb kraľuje benzínový motor vo dvojtaktným prevedení, ktorý má patentovanú technológiu, usporí až 30% paliva, má nízku produkciu emisií a dostatočný výkon 900W. Váha 7,5 kilogramu patrí medzi priemer, a poteší aj záber struny 43 cm a noža 25,5 cm. Rukoväť je vykonaná madlom, čiže ruckou – zariadenie sa vďaka nej pohodlne drží a obsluhuje, či už máte akýkoľvek nástavec.

Ako jediný z nášho výberu záhradných krovinorezov má tento model delenú hriadeľ. V tomto mieste môžete krovinorez ľahko zložiť, čo vám veľmi uľahčí jeho transport. Je teda vhodný pre prevážanie napríklad na chatu, alebo iné miesta, kde krovinorez nechcete nechávať. Súčasťou balenia je tiež základná pohodlný popruh cez rameno.

Multifunkčné prevedenie, delená hriadeľ
Menšie výkon 900 W

Riwall REB 1023

Riwall REB 1023 recenzie a test

Ďalším zástupcom krovinorezu s elektrickým pohonom je Riwall REB 1023. Má slušný príkon 1000W, čo z neho robí silného pomocníka predovšetkým okolo vášho domu a všade tam, kam vás pustí dĺžka predlžovacieho kábla. Záber noža je 23 cm a záber struny 38 cm. Hmotnosťou 5,5 kilogramov sa radí medzi tie ľahšie krovinorezy, ktoré sú k dostaniu.

Pokročilá strunová hlava Tip-Automatic má dve protiľahlo usadené struny s priemerom 2 milimetre. Nôž je štvorzubý a s motorom, ktorý dosahuje až 10500 otáčok za minútu, dokáže pokosiť aj hustú a vysokú trávu. Pre náročný terén však vďaka svojej ľahkej konštrukcii nie je úplne vhodný, mohlo by dôjsť k rýchlemu opotrebovaniu a zničeniu.

Kombinované držadlo, čiže tiež rúčka, je ako stvorené pre ľahkú manipuláciu v horšie dostupných miestach. Dostanete sa teda všade tam, kam nie so záhradnou kosačkou. Vďaka malému a ľahkému madlu je model tiež veľmi skladný. Súčasťou je tiež popruh cez rameno, s ktorým bude práca s krovinorezom hračka.

Silný elektromotor, nízka hmotnosť
Predovšetkým pre nenáročný terén

GTM GTBC 33 M

GTM GTBC 33 M recenzie a test

Ďalšou alternatívou na bežné kosenie trávy a vysekávanie krovísk je benzínový krovinorez GTM GTBC 33 M. Na prvý pohľad zaujme svojou cenou a dostačujúcim výkonom, ktorý má 900 W. Motor je dvojtaktný a má objem 32 ccm, pracovať dokáže až v 7800 otáčkach za minútu. Tieto zdanlivo nižšie hodnoty sa však premietli do hmotnosti, ktorá je na benzínovej prevedenie vskutku výborná – váži len 6,8 kilogramu.

Že si výrobca stojí za kvalitou prevedenia, dokladá rozšírenou zárukou na štyri roky. Vo výbave nechýba pokročilé popruhy na obe ramená, ktoré si však budete musieť chvíľu upravovať, aby vám dokonale sedeli. Rukoväť je riešená štandardnými širokými riadidlami typu bike, navyše opatrené anti vibračným usadením.

GTM GTBC 33 M je v základe vybavený kvalitným třízubým nožom so záberom 25,5 centimetra a pokročilú strunovú hlavou Tip-Automatik, ktorá je osadená 2,4 mm strunou a má záber až 41 cm. Objem nádrže je 0,75 litra benzínu a v balení dostanete aj mini kanister a sadu montážneho náradia.

Nízka hmotnosť, 4 roky záruka
Zbytočne komplikované popruhy

Ako vybrať krovinorez

Hlavné otázku, ktorú si pred zaobstaraním musíte položiť, je ako často a ako náročný priestor budete s krovinorezom upravovať. Pre menšie a nenáročné terény nepotrebujete výkonný a robustný model, pre veľké plochy a hustú zeleň naopak oceníte výkonné, prevažne benzínové stroje. Od početnosti a náročnosti užívaní sa tiež odvíja vhodná rukoväť a parametre, ktoré určujú dobu, po ktorú môže krovinorez nepretržite bežať. S nižšie rozpísaným parametre si urobíte jasnú predstavu, aká konštrukcia a aké prevedenie krovinorezu bude pre Vás to pravé.

Pohon

Benzínový

Benzínový krovinorez má jednoznačne najväčší výkon a len s týmto pohonom nájdeme profesionálne modely. Čo do počtu predajov sa radí tiež k najpredávanejším, nerobia mu problém veľké plochy a poradí si aj s náročným terénom. Vďaka svojej vyššej hmotnosti sa najčastejšie osádza širokou rukoväťou v tvare riadidiel a patrí tiež medzi najhlučnejšie prevedení. Benzínové krovinorezy môžu byť buď s dvojtaktným motorom, alebo štvordobým.

Najrozšírenejšie sú krovinorezy 2-taktný, majú vyšší výkon a kvôli ľahkej a jednoduchej konštrukcii motora majú aj ľahšiu a nenáročnejší údržbu. Motor pracuje vo vyšších otáčkach a preto má zdanlivo vyššiu hlučnosť – tá je však iba zdanlivá, pretože namerané hodnoty sa líšia len o jednotky decibelov. Do motora sa leje benzín zmiešaný v správnom pomere s olejom, to je nutnosť a bez primiešanie oleja by došlo k zničeniu motora. Tiež má dvojtaktný motor väčšie dymivosťou.

4-taktné benzínové motory majú kultivovanejší chod, pre človeka príjemnejšie hlučnosť a pracuje v nižších otáčkach. Keďže sa do benzínu Neprimiešavať olej, motor menej fajčia. O štvortaktný motor sa musíte viac starať v dôsledku zložitejšie konštrukcie. Taktiež servis a pravidelná údržba znamená vyššie náklady. Oproti druhej motorové konštrukcii má štvortakt nižší výkon a v krovinorezov sa vyskytuje menej často.

Elektrický

V prípade elektrického krovinorezu musíte myslieť na nutnosť elektrickej prípojky v dosahu priestore, kde potrebujete pracovať. Závislý ste tiež na dĺžke predlžovacieho kábla. Elektrický krovinorez má nižšiu hmotnosť a to až o niekoľko kilogramov, menší výkon a tiež tichší chod. Je u neho veľmi jednoduchá a nenáročná údržba, je lacnejšie a ovládanie je jednoduché. Je vhodný skôr pre menšie plochy, v okolí domu, napríklad na dokosenie a obsekávání ťažko dostupných miest. Prevažne je na telo montovaná tzv. Rúčka, inak povedané madlo, ktoré je menšie a so strojom sa ľahšie manipuluje.

Akumulátorový

Dobrým kompromisom môže byť aku krovinorez. Kombinuje v sebe prednosti elektrického motora a zároveň slobodu pohybu motora benzínového. Daň za tieto prednosti je závislosť na batériu, ktorú je po vybití potrebné vymeniť, alebo ju dobiť. Batérie bývajú ťažké a tak vďaka nej môže záhradný krovinorez znateľne oťažieť. Sú menej hlučné, majú menší výkon a sú skôr vhodnejšie na úpravu záhrad a nenáročného porastu.

Výkon, príkon a objem motora

Pri každom vyhotovení sa zamerajte na výkon motora. Najviac parametrov uvidíte pri motore benzínovom, kde sú hodnoty ku kubickému objemu motora (ccm), otáčkam a výkonu vo W (kW). Do 27 ccm sa jedná o benzínový krovinorez základné, silne hobby. 30 – 40 ccm je zlatý stred a nad 50 ccm sa môže jednať už o profesionálny model. Z pohľadu výkonu je hobby krovinorez do 1000 W, klasické v rozmedzí 1000 až 2000 W a profesionálne 2000 W a viac. Otáčky zodpovedajú skôr konštrukcii motora a nie sú tak dôležitým parametrom, podľa ktorého by bolo dobré vyberať.

Pri elektrických a aku vás bude zaujímať príkon, ktorý motor má. Čím vyšší príkon, tým silnejší krovinorez je a viac toho s menšou námahou zvládne. U akumulátorového prevedení môžete tiež porovnávať napätia batérie a samozrejme jej kapacitu – čím vyššia, tým dlhšia prevádzka, ale zároveň tiež vyššia hmotnosť.

Rukoväť, popruh a príslušenstvo

Čím profesionálnejšie prevedenie krovinorezu, tým pravdepodobnejšie bude osadený širokou rukoväťou čiže riadidlami (bike). Je určená pre modely s vyššou hmotnosťou a vyšším výkonom, stroj s ňou máte pod väčšou kontrolou, je stabilnejší a nechá sa upravovať jej poloha. Riadidlá sa drží rovnako ako kosa a robíte s nimi aj obdobný hojdavý pohyb zo strany na stranu.

Alternatívou je rukoväť v tvare oválneho madlá, niekedy nazývaná aj ako rúčka. Nájdeme ju pri modeloch lacnejších, často s pohonom elektro, alebo aku. Je skladnejšie a hlavne sa s ňou dostanete do maličkých miest, kam s robustnými riadidlami nemáte šancu.

Popruhy sú buď jednoduché cez rameno po sofistikované popruhy cez obe ramená, alebo celé hrudnej vesty. Čím vyšší model, tým sofistikovanejšie a pohodlnejšie popruhy sú. Mimo popruhy sa ku krovinorezu dodáva okrem pílového oceľového kotúča tiež strunová hlava na trávu, prípadne ďalšie sofistikovanejšie kotúče s rôznym počtom zubov.

Hmotnosť a doplnky

Hmotnosť si poriadne strážte a dajte si pozor, či je udávaná s, alebo bez plnej nádoby na palivo. V prípade aku “palivo” nahrádza batérie. Rozdiely môžu byť až niekoľko kilogramov a vy tak predídete negatívnemu zistení. Všeobecne platí, že benzínové krovinorezy sú najťažšie a najľahšie je prevedenie na elektrinu.

Za nutné považujeme ku krovinorezu bezpečnostné doplnky, bez ktorých by ste ho nemali ani na okamih používať. Sú to silné rukavice, ochranné okuliare, štít alebo mriežka zakrývajúci celú tvár a slúchadlá. Veľakrát býva toto príslušenstvo kombinované, napríklad protihluková slúchadlá a ochranný štít. Odlietavajúce kamenia a ďalšie drobné veci môžu zraniť ako vás, tak i osoby pohybujúce sa v blízkosti.

4.6/5 - (8 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.