Šport,

Krokomery: najlepšie na ruku, pre seniorov ai. | Recenzie, test

Krokomer označovaný tiež ako pedometer sa radí vedľa športtesteru k meračom spojeným s fyzickou aktivitou. Keďže je chôdza veľmi dôležitá a odporúčaná nielen pre seniorov, možno pomocou tohto zariadenia samotnú aktivitu sledovať. Monitorovať môžete ako počet zrealizovaných krokov za určité obdobie, tak aj celkovú prejdenú vzdialenosť. Kvalitné krokomery sú schopné merať aj spotrebu kalórií, aktivitu spánku alebo tepovú frekvenciu.

Väčšina pedometrov má štipec na zavesenie alebo očko pre zavesenie na krk. Náramkový krokomer na ruku či nohu je potom veľmi totožný s fitness náramkom a rozdiel medzi nimi je takmer minimálny. Podobne ako smart hodinky s krokomerom je schopný zobraziť čas, nastaviť budík, prepojiť zariadenie s mobilom a PC, alebo je dokonca vybavený GPS modulom pre presnejšie zaznamenávanie trasy. Alternatívne možno chôdzi merať aj pomocou aplikácie do mobilu, ktorá však ponúkne oveľa nižšiu presnosť.

Zohľadniť by ste mali nielen hmotnosť a celkovú kompaktnosť merače, veľkosť pamäte, predpokladanú výdrž batérie alebo jeho umiestnenie, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad technológiu senzorov a spôsob merania, podsvietenie displeja alebo funkcie krokomeru. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie krokomery a ich recenzie.

Najlepšie krokomery – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších krokomerov z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelNosenieHmotnosťPamäť 
inSPORTline Strippy recenzie a testinSPORTline StrippyZápästie54 g30 dní
Spokey Moony recenzie a testSpokey MoonyKlips26 g7 dní
Omron HJ 320 E recenzie a testOmron HJ 320 EVrecko20 g-
SIGMA ACTIVO recenzie a testSIGMA ACTIVOZápästie18 g-
Omron HJ 321 E recenzie a testOmron HJ 321 EVrecko20 g7 dní
Silva Ex 30 recenzie a testSilva Ex 30Vrecko20 g7 dní
Conrad PDG 001 recenzie a testConrad PDG 001Vrecko18 g7 dní
Omron HJ-325 recenzie a testOmron HJ-325Klips23 g7 dní
Silva Ex Distance recenzie a testSilva Ex DistanceKlips19 g-

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 inSPORTline StrippySpokey MoonyOmron HJ 320 ESIGMA ACTIVOOmron HJ 321 ESilva Ex 30Conrad PDG 001Omron HJ-325Silva Ex Distance
KalórieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNie
VzdialenosťÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
BluetoothNieNieNieÁnoNieNieNieNieNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 krokomerov

inSPORTline Strippy

inSPORTline Strippy recenzie a test

Krokomer na ruku či nohu inSPORTline Stripp má nielen zaujímavý výrazný dizajn, ale má aj silikónové telo, vďaka ktorému ponúkne odolnosť proti vode. Celkom disponuje 4 tlačidlami a vo výbave mu nechýba ani podsvietenie. Zaujme pamäť, ktorá ukladá nachozené hodnoty až po dobu 30 dní. Samozrejmá je funkcia zobrazenie času, alebo funkcia denného budíka. Okrem nohy ho možno samozrejme nosiť tiež na zápästí.

Pre úsporu energie disponujú funkciou automatického vypnutia. Pre lepšie sledovanie výsledkov umožní prepojenie s PC pomocou USB kábla. Je kompatibilný s aplikáciou Pedometer Management a má prijateľnú hmotnosť 54 gramov.

Napájaný je takzvanou gombíkovú batériou CR2032. Okrem krokov tiež odhaduje prejdenú vzdialenosť, rovnako ako počet spotrebovaných kalórií. Vie tiež časovo merať dĺžku cvičenia, čím ho možno používať aj ako jednoduchý fitness náramok.

Softvér a prepojenie s PC, nadštandardné funkcie, veľká pamäť
Užšie pásik na ruku

Spokey Moony

Spokey Moony recenzie a test

Krokomer Spokey Moony je jednoduché počítadlo krokov. Jeho pamäť umožní ukladať záznamy na dobu 7 dní. Pripevniť ho možno pomocou klipu kamkoľvek, napríklad na oblečenie. Vie ako počítať kroky, tak i odhadovať vzdialenosť. Ďalej ukazuje spotrebované kategórie, aj meria čas pri cvičení. Medzi ďalšie z funkcií patrí tiež zobrazenie aktuálneho času.

Vyrobený je z plastu a pýši sa nízkou hmotnosťou, ktorá je adekvátnych 26 gramov. Zaujme jednoduchosť ovládania, ktoré je realizované pomocou 3 tlačidiel pod displejom. Kladom sú tiež jeho kompaktné rozmery, vďaka ktorým nijako neprekáža.

Samotný displej je dostatočne veľký a dobre čitateľný. Zobrazuje ako konkrétne hodnoty, tak aj aktuálne sledovanú funkciu, rovnako ako ďalej ukazuje aj konkrétne označenie sledovaného dňa, ktorým môže byť deň 1 – 7.

Kalórie i čas cvičenia, jednoduché ovládanie, nízka cena
Kvalita návodu

Omron HJ 320 E

Omron HJ 320 E recenzie a test

Pedometer Omron HJ 320 E zaujme tým, že je vybavený unikátnym 3D senzorom. Ten sa podpisuje na celkovej presnosti merania. S tou súvisí počítanie ušlých krokov až do počtu 99 999, rovnako ako nechýba prepočet na vzdialenosť do dĺžky 999,99 kilometrov.

Zaujme tiež maximálne nízkou hmotnosťou, pretože váži len 20 gramov. Má jednoduché biele prevedenie a tiež kompaktný slim dizajn. Konkrétne sú rozmery 75 x 31 x 8 mm. Napájaný je výmennou batériou. Tá by mala v závislosti na kvalite vydržať po dobu približne 6 mesiacov.

O presnosť sa stará možnosť nastavenia dĺžky kroku, s následnou jednoduchou korekciou. Rozsah je 30 – 120 centimetrov, s možnosťou nastavenia po 1 cm. Ďalej nechýba ani zobrazenie času, a to v niekoľkých rôznych formátoch. Vďaka prehľadnému displeju sú všetky hodnoty dobre čitateľné.

Nastavenie kroku, 3D senzor, jednoduché ovládanie aj pre seniorov
Horšie manuál obzvlášť pre staršie osoby

SIGMA ACTIVO

SIGMA ACTIVO recenzie a test

Náramkový krokomer na ruku SIGMA Activ má zaujímavý dizajn v podobe jednoduchého fitness náramku. A tak aj funguje. Zaznamenáva ako kroky a vzdialenosť, tak aj kalórie, alebo dobu aktivity. Unikátna je aj senzor tepovej frekvencie. Toto všetko je navyše ukryté v zariadení, ktoré má kompaktné rozmery a ktoré vážia iba iba 18 gramov.

Nechýba rad ďalších pokročilých funkcií, ako je Bluetooth pre spárovanie s telefónom s operačným systémom Android, alebo možnosť monitorovania spánku. Všetko dopĺňa klasika v podobe zobrazenie aktuálneho času.

O presnosť sa stará aj možnosť nastavenia kroku ako v podobe dĺžky, tak aj v podobe výšky. Ďalej sa zadáva informácie o pohlaví a hmotnosti, čo pomôže zistiť stavy spálených kalórií. Ďalej ponúka toto zariadenie funkciu 3 alarmov, ktoré možno nastaviť nezávisle na sebe.

Funkcia fitness náramku, Bluetooth, nízka váha
Malý displej, oproti klasickému krokomeru výdrž batérie

Omron HJ 321 E

Omron HJ 321 E recenzie a test

Krokomer Omron HJ 321 E je vhodný pre seniorov aj iné osoby, a to hlavne vďaka svojej jednoduchosti. Pre svoju konštrukciu ho možno kamkoľvek pripnúť a nechať ho zaznamenávať hodnoty. Vie merať ako klasické kroky, tak aj cvičenia, a to až do počtu 99 999 krokov. Ďalej ponúkne meranie vzdialenosti, a to až do 5999 kilometrov. Jeho funkciou je aj počítanie spálených kalórií.

Má veľmi kompaktné rozmery, a to len 75 x 31 x 8 milimetrov. Rovnako tak zaujme aj svojou nízkou hmotnosťou, ktorá je približne 20 gramov, takže ho takmer nepostrehnete. Má prehľadný displej s dobrou čitateľnosťou a pamäť, do ktorej možno uložiť hodnoty po dobu 7 dní.

Napájaný je batérií, ktorý by mala pri používaní 12 hodín denne vydržať zhruba 6 mesiacov. Nechybní možnosť zadať aj dĺžku kroku od 30 do 120 cm, rovnako ako výšku a váhu, čo následne zvyšuje celkovú presnosť merania.

Kompaktné rozmery, výdrž batérie
Nulovanie hodnôt iba automaticky na konci dňa

Silva Ex 30

Silva Ex 30 recenzie a test

Krokomer Silva Ex 30 má veľa možností nosenia, a to napríklad vo vrecku, na oblečení, ale aj na kľúčenke. Okrem toho, že počíta kroky, tiež informuje o tom, ako ste na tom v porovnaní s odporúčaným prídelom 10 000 krokov za deň. Okrem aktuálnych hodnôt možno prezerať aj tie historické, kde disponuje pamäťou na 7 dní.

Vie nielen počítať kroky, ale meria tiež prejdenú vzdialenosť. Má tiež praktický filter proti nežiaducim pohybom, ktorý zvyšuje presnosť. Využívaný je tiež veľmi efektívna 3D polohový senzor. Zobrazuje tiež spálené kalórie aj efektívny čas chôdze.

Medzi zaujímavú funkciu patrí barometer, ktorý umožní sledovať aj kroky po schodoch. Kladne hodnotená je malá váha s hodnotou len 20 gramov. Ďalej to sú aj kompaktné rozmery, ktoré robia 30 x 14 x 54 mm, alebo čitateľný displej a jednoduchá obsluha.

3D senzor a barometer, filter proti nežiaducemu pohybu
Nemožno (ako aj iné krokomery) natvrdo vypnúť a aj napriek filter pohybu počíta pri jazde autom

Conrad PDG 001

Conrad PDG 001 recenzie a test

Pedometer Conrad PDG 001 zaujme svojou všestrannosťou vzhľadom na to, kde všade ho možno nosiť vďaka očku na zavesenie. O presnosť merania sa stará jedinečný 3D senzor. Okrem toho, že vie počítať kroky, tiež meria spálené kalórie. Unikátom je aj merač zrýchlenia. Jeho hmotnosť má hodnotu 18 gramov a radí sa tak k najľahším krokoměrům.

Pre presnosť umožní nastaviť rad vecí. A to hmotnosť osoby v rozmedzí 20 – 227 kg, rovnako ako dĺžku kroku, v rozmedzí od 30 centimetrov až po dĺžku 213 cm. To umožní tiež oveľa lepšie merať kompletnú vzdialenosť, ktorá sa ujde.

Napájanie je riešené pomocou výmennej gombíkové batérie. Model disponuje pamäťou s dĺžkou 7 kalendárnych dní. Ďalej nechýba ani hodiny. Medzi klady patrí tiež podsvietenie, kedy ho možno využívať kedykoľvek napríklad aj v šere.

Podsvietenie, nastavenie kroku aj váhy, očko na zavesenie
Komplikovanejšie ovládanie

Omron HJ-325

Omron HJ-325 recenzie a test

Krokomer Omron HJ-325 je možné upevniť napríklad na opasok. Ponúkne dobrú presnosť, pretože disponuje sofistikovaným 3D senzorom merania. Vie merať ako kroky, tak i vzdialenosť. Zaujme aj tým, že má funkciu merania len vybraného úseku. Pýši sa kompaktnými rozmermi 42 x 57 x 13 milimetrov a tiež nízkou váhou 23 gramov.

K dispozícii je aj pamäť, ktorá má kapacitu 7 dní. Okrem klasických krokov dokáže merať aj aerobic kroky, ktoré prístroj sám detekuje. Napájaný je pomocou 1 batérie, ktorá dokáže pri bežnej prevádzke vydržať okolo 6 mesiacov.

Tento model sa ďalej pýši nastavením kroku, a to v rozmedzí od 30 až po 120 centimetrov, čo na jednu stranu obmedzuje jeho využitie napríklad pri behu. Ďalej možno zadať aj výšku postavy v rozmedzí 100 až 199 cm, rovnako ako váhu v rozmedzí 10 až 136 kilogramov.

Prehľadný displej, výdrž batérie, meria aerobic kroky
Chýba podsvietenie displeja

Silva Ex Distance

Silva Ex Distance recenzie a test

Pedometer Silva Ex Distance patrí medzi základné krokomery, ktorý je určený pre menej náročných zákazníkov a starším osobám by sme ho skôr neodporučili. Horšie totiž počíta pomalú chôdzu, čitateľnosť displeja je to horšie ako u iných modelov a tlačidlá vyžadujú určitú presnosť stisku.

Inak však má aj rad predností, ako sú kompaktné rozmery o hodnotách 45 × 12 × 35 mm, rovnako ako nemožno zabúdať tiež na priaznivú hmotnosť o hodnote 19 gramov. Zaujme možnosť rôzneho pripnutia, trebárs na nohavice, iný kus odevu, alebo na batoh. Hodnoty, ktoré počíta, je nielen počet ušlých rokov, ale tie ďalej prepočítava na prejdenú vzdialenosť. Disponuje tiež filtrom proti nežiaducim pohybom. Čo nemeria, to sú kalórie.

Napájanie je riešené pomocou 1 batérie s označením LR44. V závislosti na kvalite dokáže vydržať až po dobu 12 mesiacov. Ovládanie je riešené využitím 2 väčších tlačidiel.

Klips pre jednoduché nosenie, nízka váha
Nepočíta kalórie, menej vhodný pre seniorov

Ako vybrať krokomer

Základný krokomer sa nechá pripnúť klipom na oblečenie, rovnako ako napríklad na batoh. Existuje ešte ďalší variant, ktorou je náramkový krokomer na ruku. Ten sa tak môže viac približovať aj inteligentným hodinkám alebo fitness náramku. Ak by vám na tomto mieste prekážal, môžete siahnuť ešte po krokomeru na nohu. Veľmi často používanou variantou je tiež zavesenie na krk alebo zavesenie na bežecké topánky či trekingové palice.

Hmotnosť

Aby nijako nerušil a neobťažoval, je na mieste tiež to, aby mal primerane malú hmotnosť. Keď sa pozrieme na tie, ktoré sú v tomto smere najľahší, tak hovoríme o hmotnostiach do 20 gramov. Prijateľnou hmotnosťou sú pedometre okolo 40 gramov, kde môžeme povedať, že je krokomer ešte stále celkom ľahký. Niektoré však môžu mať aj okolo 200 gramov a tam už je dobré dvakrát zvážiť, či takéto robustné zariadenie dáva zmysel na určený účel.

Presnosť merania

Existujú dva varianty, podľa ktorých sa určuje presnosť, ktorú krokomer má. Najprv sa pozrieme na typ merania. Základné variantom je takzvané 2D meranie, ktorým disponujú lacnejšie krokomery. Lepšou možnosťou je metóda takzvaného 3D merania, ktorá má podstatne menšiu chybovosť. Okrem iného aj preto, že s vyžitím tejto technológie merania sa zaznamenáva ako krok po rovine, tak aj chôdza zo schodov, alebo do schodov.

Väčšina krokomerov nemeria iba počet krokov, ale dokáže ponúknuť aj možnosť prepočtu na prejdenú vzdialenosť. Tu sa uplatňuje druhá metóda merania, ktorá umožní prepočítať prejdené kroky na vzdialenosť. Kvalitné krokomery disponujú funkciou zadania dĺžky kroku, od desiatok centimetrov, až po viac ako meter. To sa podpíše na presnosti určenia reálnej vzdialenosti.

Meracie funkcie a vlastnosti

Je to práve krokomer na ruku, ktorý už môže ľahko smerovať do segmentu fitness náramkov. Aj preto môžu pokročilé modely ponúknuť ďalšie funkcie, napríklad detekovať športovú aktivitu a tú merať ako na dĺžku cvičenia, tak aj na počet krokov. S tým môže súvisieť aj počítanie kalorickej hodnoty, ktorá je počas dnes pálená. Medzi ďalšie patrí napríklad monitoring spánku, meranie tepovej frekvencie, rovnako ako celkovej efektivity chôdze.

Z hľadiska softvérových funkcií má mnoho krokomerov k dispozícii aj ukazovateľ času, čím môžu nahradiť bežné hodinky. Medzi ďalšími to môže byť aj funkcia praktického budíka, stopky, alebo Bluetooth konektivita, pomocou ktorej je možné dáta exportovať a následne uložiť do mobilného telefónu.

Pokiaľ ide o vlastnosť súvisiace s technickým prevedením, môže sa jednať o kvalitnú konštrukciu odolávajúci slabými nárazmi. Niektoré pedometre môžu ponúknuť aj základné vodotesnosť, vďaka čomu je možné vystaviť ako klasické vlhkosti, tak dažďu.

Pamäť

Krokomer nemusí zobrazovať dáta iba za posledný merací úsek. Je možné pozrieť sa aj do minulosti. V prípade jednoduchších modelov hovoríme o pamäti, ktorá je na 7 kalendárnych dní. Možno sa však stretnúť aj s lepšími variantmi, ktoré umožní ukladať dáta až po dobu 30 dní. K dátam je potom možné jednoducho pristupovať a porovnávať jednotlivé dni.

Displej

Displej by mal byť dostatočne veľký a tiež dobre čitateľný. Pri lacnejších a štandardných modelov sú používané bežné monochromatické displeje. Pokročilejšie modely ďalej disponujú napríklad OLED displejom. U také varianty nechýba ako dobré rozlíšenie a kontrast, tak možnosť vyžívať podsvietenia.

Napájanie a výdrž

Väčšina krokomerov je napájaná klasickými batériami. Najčastejšie ide o takzvané gombíkové batérie rôznych typov. Tie sú malé, lacné a v prípade vybitia je stačí jednoducho vymeniť. Na rozdiel od fitness náramkov, ktoré vydržia často hodiny až dni, dokáže krokomer vydržať podstatne dlhšiu dobu. Rolu hrá aj použitá kvalita batérie. Výnimkou však nie je to, že rad štandardných modelov má výdrž na batériu aj 6 mesiacov. U úspornejších pedometerov môžeme hovoriť o výdrži, ktorá sa pohybuje na hodnote okolo 1 roka. Celkovú výdrž samozrejme ovplyvní spôsob používania, prípadne úsporné režimy, pokiaľ nimi daný krokomer disponuje.

4.6/5 - (30 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.