Domácnosť,

Najlepšie krbové kachle: s výmenníkom ai. | Recenzie, test

Jesenné, zimné a jarné obdobie je v našej zemepisnej polohe spojené s vykurovaním našich domovov. V byte sa o teplo stará centrálne vykurovanie, v prípade rodinného domu si však teplo domova obstarávajú majitelia sami. Krbové kachle na drevo a tuhé palivá čiastočne, alebo plne, túto potrebu dokážu splniť, a navyše môžu robiť v interiéri parádu, podobne ako elektrický krb alebo biokrb, lebo sa vo väčšine prípadov jedná zároveň o neprehliadnuteľný dizajnový prvok.

Každý, kto zažil teplo z krbových kachlí potvrdí, že sa jedná o ďaleko útulnejší teplo, než ktoré obstarávajú radiátory. Môžu plniť úlohu vedľajšieho zdroja tepla na takzvané prikurovanie, ale tiež primárnu úlohu, a to vtedy, pokiaľ ide o krbové kachle s teplovodným výmenníkom.

Zhotovené môžu byť z rôznych materiálov, pričom medzi najobľúbenejšie patria smaltové, oceľové, liatinové kachle, alebo kachľová pec. Líšia sa od seba tiež typom spaľovanie, alebo spôsobom vykurovania. Môžu mať externý prívod vzduchu, či tiež vysoký, takmer bezemisné prevádzku, ako sa deje v prípade kanadských kachlí.

Či už kupujete krbové kachle do rekreačného objektu, typicky na chatu, alebo do svojho rodinného domu, starostlivo vyberajte podľa ich výkonu a nepozerajte len na dizajn. Odovzdajte tak nepríjemných situáciám, ktoré sa spájajú s prekúrením, alebo rýchlym poškodením kachlí v závislosti na extrémnom vyťažovaním s úmyslom vykúriť priestor, na ktorý nie sú dimenzovaná. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie krbové kachle a ich recenzie.

Najlepšie krbové kachle – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších krbových kachlí z testov a hodnotenia pre rok 2022.

VzhľadModelMax. výkonMateriálVykurovaná plocha 
Thorma Borgholm recenzie a testThorma Borgholm10,5 kWKachle98 - 165 m3
Tim Sistem Magická pec recenzie a testTim Sistem Magická pec11 kWLiatina120 m3
Prity S3 W17 recenzie a testPrity S3 W1722 kWOceľ260 - 400 m3
ABX Island 5 recenzie a testABX Island 57 kWOceľ50 - 140 m3
Thorma Filex H recenzie a testThorma Filex H5 kWSmalt50 - 110 m3
Romotop Evora 03 recenzie a testRomotop Evora 035,2 kWOceľ180 m3
Haas+Sohn ARKTIC 12 TV recenzie a testHaas+Sohn ARKTIC 12 TV12,5 kWOceľ225 m3
Thorma BOZEN recenzie a testThorma BOZEN7,5 kWSmalt124 m3
Nordica Gaia recenzie a testNordica Gaia9 kWKachle172 m3
Regency F1100 Small recenzie a testRegency F1100 Small11 kWLiatina60 - 100 m3

Porovnanie parametrov

 Thorma BorgholmTim Sistem Magická pecPrity S3 W17ABX Island 5Thorma Filex HRomotop Evora 03Haas+Sohn ARKTIC 12 TVThorma BOZENNordica GaiaRegency F1100 Small
VýmenníkNieNieÁnoNieNieNieÁnoNieNieNie
Účinnosť79%79%75%80%79%80%82%78%82%77%
Hmotnosť121 kg49 kg118 kg155 kg75 kg118 kg157 kg59 kg133 kg135 kg
Dĺžka polená25 cm35 cm42 cm28 cm30 cm30 cm50 cm20 cm32 cm45 cm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 krbových kachlí

Thorma Borgholm

Thorma Borgholm recenzie a test

Kachle Thorma Borgholm patrí medzi spotrebiteľsky najobľúbenejšie krbové kachle na trhu. Ich menovitý výkon je 7 kW s maximálnym výkonom 10,5 kW, čo zodpovedá odporúčanému priestoru pre vykurovanie o veľkosti 98 – 165 m3. K ich najväčším prednostiam patrí rustikálne prevedenie s keramickými kachľami, ktoré dobre akumulujú teplo.

Kachle sú pokryté tmavohnedú glazúrou a na čele je umiestnené veľké sklo s rozmermi 30 x 30 cm. Prevedenie je dvojplášťové a spaľovanie dvojstupňové s celkovou účinnosťou 79%. Sú bez teplovodného aj teplovzdušného výmenníka, spotrebu dreva majú 2,2 kg/h a spotrebu brikiet 1,7 kg/h.

Horenie prebieha klasicky na rošte, ktorý je vyrobený z liatiny. Otvor pre prikladanie je široký 30,6 cm a na výšku má 26,1 cm. Krbové kachle Thorma Borgholm sú dimenzované na polená o dĺžke 25 centimetrov s tým, že veľkosť ohniska patrí medzi jediná negatíva, ktorá sa s k tomuto produktu viažu. Vhodná ako pre trvalé kúrenie, tak i pre vykurovanie príležitostné.

Spotrebiteľské ocenenie produkt roku, keramické kachle
V porovnaní menšie ohniska, dĺžka polien 25 cm

Tim Sistem Magická pec

Tim Sistem Magická pec recenzie a test

Liatinové kachle Tim Sistem Magická pec si už získala priazeň mnohých spotrebiteľov pre svoj výborný pomer ceny k výkonu a tiež vďaka použitiu liatinových častí, ktoré dlhšie drží teplo, než samotný plech. Krbové kachle Magic Stove majú vysoký výkon a jednoduchú obsluhu, vhodné sú do priestoru až 120 m3 a to vďaka maximálnemu výkonu 11 kW.

Kúrenisko s rozmermi 240x290x350 mm má šamotovú výmurovku o veľmi dobrej sile 3 centimetre, rošt ohniska je pohyblivý a vyrobený z liatiny. Model disponuje sekundárnym spaľovaním a má horný vývod dymovodu, ktorý má štandardný priemer 120 milimetrov. Pre svoj klasický vzhľad pasujú do väčšiny interiérov, kde sa nechajú používať ako primárny, alebo aj sekundárny zdroj tepla.

Príležitostne, alebo aj pravidelne môžete využívať praktickú hornú platničku, na ktorú sa zmestí aj väčší hrniec. Platňa, rovnako ako popolník je vyrobená z plechu a praktická je regulácia prívodu vzduchu nad sklom, i pod sklom. Medzi najčastejšie pripomienky zo strany spotrebiteľov patrí malý popolník, alebo nedostatočne odizolovaná kľučka dvierok, ktorá dokáže byť veľmi horúca.

Výborný pomer cena/výkon, platnička, veľká výhrevnosť
Držadlo u dvierok sa zahrieva, malý popolník nutné častejšie vynášať

Prity S3 W17

Prity S3 W17 recenzie a test

Plechové krbové kachle s výmenníkom Prity S3 W17 zaujmú predovšetkým zabudovaným teplovodným výmenníkom a nízkou cenou, za ktorú je možné ich zaobstarať. Kachle možno po zapojení výmenníka do okruhu používať ako primárny zdroj tepla, alebo ako sekundárny zdroj, pri nezapojenom výmenníka. V tejto súvislosti sa mení aj ich výkon – buď 5 kW bez výmenníka, alebo celkový 22 kW s výmenníkom.

Zaujímavá je tiež možnosť výmeny bočných dlaždíc tak, aby vám krbové kachle ladila so zvyškom interiéru. Zhotovená sú kompletne z oceľového plechu, majú dvojplášťové prevedenie a spôsob vykurovania konvekčné. Priestor, ktorý sú schopné vykúriť, činí až 400 m3.

Spotrebitelia často oceňujú možnosť prikladať polenami s dĺžkou až 42 centimetrov, či použitie drevených brikiet. Celková váha je 118 kilogramov a výrobca poskytuje troch ročnú rozšírenú záruku, čo hodnotíme veľmi kladne. Medzi negatíva môžeme zaradiť horšie spracovanú kľučku na zatváranie dvierok, prípadne absenciu akumulačných schopností.

Teplovodný výmenník, dobrý pomer cena/výkon, dĺžka polien až 42 cm
Horšie spracovaná kľučka u zatváranie

ABX Island 5

ABX Island 5 recenzie a test

Kvalitné krbové kachle ABX Island 5 patrí do pomyselnej vyššej kategórie, sú výborne spracovaná a ponúka moderné prevedenie vrátane techniky. Výrobca umožňuje prevedenie s šedým plechom, alebo za príplatok prevedení pieskovec, či cream. Krbové kachle sú dvojplášťové, v ohnisku je použitý vermeculit a rošt je liatinový.

Väčšina šasi je vyrobená z kvalitnej ocele a ako palivo možno použiť drevo, ekobrikety, alebo hnedouhoľné brikety. Účinnosť je výborných 80% a s maximálnym výkonom 7 kW sú vhodné pre priestor o veľkosti 50 – 140 m3. Kúrenisko má rozmery 32 x 26 centimetrov a je vhodné pre polená o maximálnej dĺžke 28 centimetrov, spotreba potom činí len 1,5 kilogramu dreva za hodinu.

Súčasťou nie je teplovodný výmenník, nájdete tu však dve možnosti odvodu spalín a to ako hornej, tak zadné. Priemer dymovodu je 150 milimetrov a typ spaľovanie konvenčné. Výška kachlí je takmer 110 centimetrov a hmotnosť pomerne vyššia, 155 Kg. V eko stavbách poteší možnosť prívodu externého vzduchu.

Veľmi kvalitné prevedenie, terciárne spaľovanie, odvod spalín horné/zadné
Vyššia hmotnosť 155 kg

Thorma Filex H

Thorma Filex H recenzie a test

Univerzálne krbové kachle Thorma FILEX H majú klasický dizajn a jednoduchú funkčnú konštrukciu, ktorá je desiatkami rokov overená. Sú pomerne malé a kompaktné s hmotnosťou 75 kg. O to viac poteší možnosť prikladať polenami s dĺžkou až 30 cm a okrem dreva zvládajú spaľovať tiež brikety.

Prikladacie a popolníkovej dvere sú vyrobené z kvalitnej liatiny, rovnako tak ako horná platňa. Povrch plášťa je smalt, ktorý má vysokú odolnosť a veľmi dobre sa udržuje bežnými čistiacimi prostriedkami. Thorma FILEX H pripomínajú svojim tvarom legendárny kachle Petry, teda s tým rozdielom, že sú menšie a majú sklenený priehľad do spaľovacej komory.

Účinnosť je dobrých 79% a menovitý výkon činí 5 kW. Vhodné sú do priestorov s veľkosťou 50 – 110 m3 a spaľovania je dvojstupňové. Spotreba paliva v prípade dreva je 1,7 kg/h a v prípade brikiet 1,7 kg/h. Vývod dymovodu je zadná a má priemer 120 milimetrov.

Kompaktné rozmery, dobrá výhrevnosť, polená až 30 cm
Nízko položený prikladacie otvor

Romotop Evora 03

Romotop Evora 03 recenzie a test

Krbové kachle na tuhé palivá Romotop Evora 03 sú priestorovo nenáročné, majú oválnu základu a to vrátane rádiusového skla, ktoré umocňuje pohľad do plápolajúcich plameňov. Kachle sú vhodné do novostavieb, dobre zateplených objektov a do nízkoenergetických domov. Tomu zodpovedá aj nižší, dobre regulovateľný výkon, ktorý je v rozmedzí 2 – 5,2 kW.

Vysoká účinnosť 80,5% je doplnená o veľmi nízku spotrebu dreva, ktorá v priemere činí 1,2 kg/h. Priemer dymovodu je 150 milimetrov s tým, že jeho vývod je možný buď vrchom, alebo bokom. Majú tiež prípravu pre externé napojenie spaľovacieho vzduchu, alebo veľmi jednoduché ovládanie priechodov vzduchu, ktoré prebieha jedným ovládacím tiahlom.

Drevník, umiestnený pod spaľovacou komorou je opatrený vlastnými dvierkami a predohrev sekundárneho vzduchu sa stará o čistení veľkého skla. Primárne použitý materiál je vysoko kvalitná oceľ, celková váha činí 118 kilogramov a maximálna dĺžka polien je 30 centimetrov. Rozmery na výšku sú 974 milimetrov, široké sú 528 milimetrov a hĺbka je 398 mm.

Vhodné pre nízkoenergetické domy, externé napojenie vzduchu (CPV)
Priemerná maximálna dĺžka polena 30 cm

Haas+Sohn ARKTIC 12 TV

Haas+Sohn ARKTIC 12 TV recenzie a test

Krbové kachle s teplovodným výmenníkom Haas + Sohn ARKTIC 12 TV sú výbornou a výkonnú voľbou pre použitie ako primárny zdroj vykurovania domu. Majú teplovodný výmenník, vďaka ktorému dosahujú výkon až 12,5 kW. Ich účinnosť 82% patrí medzi tú najvyššiu, ktoré možno teraz na trhu dostať a poteší možnosťou vybrať si zapojenie dymovodu, ktoré môže byť ako vrchný, tak zadné.

Jeho priemer je 150 milimetrov a hmotnosť kachlí je 157 kg, s rozmermi 827/628/549 mm. Vykurovacia schopnosť kachlí je 70 – 225 m3 so spotrebou dreva okolo 3,4 kg za hodinu. Veľmi praktické je okrem čelného plnenia tiež plnenie bočné, kam sa vojde poleno s dĺžkou až 50 centimetrov. Haas + Sohn ARKTIC 12 TV sú vybavené tiež automatickým regulátorom primárneho spaľovacieho vzduchu, ktorý pomáha pri výpadku elektrického prúdu.

Použiteľné palivo je v tomto prípade samozrejme drevo, ďalej však tiež ekobrikety, alebo uhoľné brikety. Obsah vody vo výmenníkov je 8,5 litra a výmenník sa nechá kedykoľvek doplniť, alebo ho vybrať. Ako materiál je použitá kvalitná oceľ a poteší tiež veľké priehľadové sklo do ohniska.

Vysoký výkon, teplovodný výmenník, bočné plnenia paliva, polená až 50 cm
Vyššia hmotnosť 157 kilogramov

Thorma BOZEN

Thorma BOZEN recenzie a test

Krbové kachle na drevo Thorma BOZEN pripomínajú svojím štýlom legendárny kachle Petry. V tomto prípade dostanete však ďaleko kvalitnejší výrobok, ktorý má hlavne relatívne veľké sklo s rozmermi 25 x 15 centimetrov. Ako materiál plášťa je použitý smalt, ktoré je doplnenie o liatinový rošt a praktickú platničku.

Dymovod má iba zadný vývod a jeho priemer je 120 milimetrov. Rozsah vykurovacieho výkonu činí 2,5 – 7,5 kW so schopnosťou vykúriť priestor o veľkosti až 124 m3. Účinnosť v prípade dreva je dobrých 78,2% a v prípade brikiet ľahko horších 71,1%. Vnútorná výmurovka je šamotová a prikladacie otvor má rozmery 296 mm x 174 mm.

Maximálna veľkosť polená tak nedosahuje príliš vysokých hodnôt – podľa údajov výrobca je to len 20 cm. Hmotnosť kachlí je len 59 kg a pozitívom je, že nezaberajú veľa miesta. Sú vhodné predovšetkým pre občasné vykurovanie, alebo ako hlavný zdroj tepla napríklad na chatách.

Dobrý výkon a kvalita spracovania, nezaberajú veľa miesta, platnička
Časté zanášanie skla, veľmi teplá madlá dvierok, len zadný vývod dymovodu

Nordica Gaia

Nordica Gaia recenzie a test

Krbové kachle Nordica Gaia splní nielen ich hlavný účel, teda dodať do priestoru teplo, výborne však tiež poslúži ako krásny dizajnový kúsok do vášho interiéru a to či do domu, alebo na chate. Majú výbornú účinnosť 82% a maximálny výkon 9 kW, sú tak vhodná do priestoru o výmere až 172 m3.

Dizajn, na ktorom v tomto prípade veľa záleží, je podložený celkom tromi variantmi prevedení. Kachle môžu byť buď vínovej, hnedej, alebo béžovej. Potešujúce je tiež možnosť prikladať polená až o dĺžke 32 centimetrov, zamrzí naopak možnosť iba jedného smeru vyústenie dymovodu a to horné.

Krbové kachle s kachľami sa pýši trojstupňovým terciálnym spôsobom vykurovania, ktoré je veľmi efektívna. Konštrukcie pod kachľami je veľmi robustný, zhotovenie z ocele a liatiny. Preto tiež celková hmotnosť činí pomerne veľkých 133 kg. Rozmery sú 906x495x468 milimetrov, priemer dymovodu je 120 mm a spotreba je relatívne nízka – 1,7 kg za hodinu.

Kompaktné rozmery, obklad keramické kachle, tri varianty vyhotovenia
Vyššia obstarávacia cena, iba horný vývod dymovodu

Regency F1100 Small

Regency F1100 Small recenzie a test

Kanadské krbové kachle Regency F1100 Small sú legendárne kachle výrobca Regency a cez svoj klasický vzhľad ponúka rad moderných funkcií. Kanadská kachle využívajú procesu pyrolýzy, vďaka ktorej drevo premení na horľavé plyny, ktoré následne zhorí. Vzniká veľmi malé množstvo odpadu a odpadá potreba roštu. Regency F1100 Small dokážu na jedno priloženie horieť až 6 hodín.

Ich celkový výkon je 11 kW a zhotovená sú predovšetkým z kvalitnej liatiny, ktorá má veľmi dobré akumulačné a sálavé schopnosti. Ohniska je zhotovené z šamotových tehál a celková hmotnosť činí 135 kilogramov, výška 77 cm a šírka 61 cm. Zvládnu pojať poleno dlhé až 45 centimetrov, čo je veľmi dobrá hodnota.

Vďaka špeciálnemu spôsobu horenia majú emisie iba 3 gramy za hodinu, dajú sa dovybaviť teplovzdušným ventilátorom, alebo pripojiť na externý vzduch. Pýši sa certifikátom EPA, vzduch sa ovláda jedným tiahlom a o stále číre sklo sa stará systém oplachu predhriatym vzduchom na 650 ° C. Ich systém spaľovania je sekundárny a spôsob vykurovania konvekčné – majú teda dvojitý plášť.

Kanadské kachle, výborné spracovanie a prevedenie, doživotná záruka, emisie len 3g/hod
Atypický priemer dymovodu, vyššia obstarávacia cena

Ako vybrať krbové kachle

V súčasnej dobe nízkoenergetických domov a ekologických pasívnych stavieb je výber vhodných krbových kachlí náročnejšie, než bol v minulosti. Hlavnú úlohu hrá teraz výkon, ktorý by u spomínaných novostavbách mal jednoznačne zodpovedať parametrom vykurovaného objektu. Ďalej zostávajú v platnosti ďalšie parametre, ako je odvod spalín, použitý materiál, alebo prítomnosť výmenníka. Krbové kachle sa obstarávajú väčšinou na dlhší časový úsek, a preto by sa mali hlavne páčiť a zapadnúť do zvyšku interiéru. Ponuka je v súčasnosti veľká a tak nie je nemožné vybrať si tak správna, či už preferujete moderný dizajn, alebo klasický, rustikálny.

Výkon a vykurovaná plocha

Výkon je hlavným parametrom, na ktorý by ste pri výbere nových kachlí mali hľadieť. Odvíja sa od veľkosti objektu, kam kachle kupujete. Keď mu si nie ste istí, pomôcť môže tiež údaj o vhodnej vykurované ploche, tento údaj sa nechá celkom ľahko vypočítať. Ak si však chcete byť úplne istí, pozvite si na odhad vzdelaného odborníka.

Do správneho odhadu výkonu kachlí zasahujú tiež tepelné straty domu, ktoré sa môžu líšiť v závislosti na jeho zateplenie, vek, či konštrukciu. Dalo by sa povedať, že ľahšie si zaobstaráte krbové kachle do staršieho domu, než práve do novostavby. Orientačné straty tepla sú pre predstavu u novostavby 1 kW na každých 20 m3 a pri staršom nezateplenom dome 1 kW na 40 m3. Zvoliť optimálny výkon kachlí teda nemusí byť jednoduché.

Palivo a typy spaľovanie

Krbové kachle na tuhé palivá sú najčastejšie konštruované na drevo, ekobrikety, brikety z dreva, alebo na hnedouhoľné brikety. V závislosti od typu paliva sa tiež mení ich výhrevnosť, spotreba a účinnosť. Pri každom type by tieto parametre mali byť jednoznačne vyhľadateľné a platí, že čím vyšší výkon, tým je spotreba paliva vyššia.

Primárne

Primárnym druhom spaľovaní sa označuje spaľovanie, kedy je vzduch privádzaný cez popolník k ohňu zo spodu. Jedná sa teda o základný druh spaľovania, ktorý sa u väčšiny kachlí používa pri založenie ohňa. Vzduch sa reguluje otvorom pod ohniskom a týmto systémom sú vybavené napospol všetky typy kachlí.

Sekundárne

Sekundárne spaľovanie je defacto spaľovanie splodín, ktoré vznikajú pri samotnom horení dreva alebo brikiet za pomoci primárneho vzduchu. Tento typ spaľovania je dôležitý pre oplachovanie skla a prúdi práve okolo skiel, prípadne horných dvierok. Sekundárne spaľovanie významne ovplyvňuje kvalitu spaľovania, množstvo emisií aj účinnosť a výhrevnosť.

Terciálne

Terciálne spaľovanie a terciálny vzduch sa do kachlí privádza nad plameňmi a niekedy tiež otvory na zadnej strane kachlí. Jeho úlohou je splynovať zvyšok plynov a emisných častíc, ktoré pri horení vznikli. Terciálne spaľovanie predlžuje celkovú dobu horenia na jedno priloženie a tiež zvyšuje účinnosť. Niekedy sa v tejto súvislosti nazýva aj ako dvojité spaľovanie, dvojstupňové spaľovanie, alebo trojstupňové spaľovanie.

Materiál a výmenník

Základom väčšiny kachlí je kvalitná oceľ a oceľové plechy, ktoré môžu byť valcovaný za studena. Časti krbových kachlí môžu byť zhotovené z liatiny, alebo sú vyrobené z liatiny celé. Liatina, oproti oceli, má vyššie akumulačné schopnosti a teda dlhší výhrevnosť, je však zároveň o poznanie ťažšie. Stretnúť sa dá tiež so smaltovou úpravou, ktorá má lesklý povrch a veľmi ľahko sa udržiava. Praktická a štýlová kachle môžu mať keramické kachle, ktoré dobre drží teplo.

Väčšina krbových kachlí výmenník nemá a sú tak vhodné ako doplnkový zdroj tepla. Také modely, ktoré však výmenník majú, môžu slúžiť aj ako plnohodnotný hlavný zdroj vykurovania. Najčastejšie sa hovorí o teplovodnom výmeníku, menej potom o teplovzdušnom výmeníku. Výmenník potom spravidla ohrieva vodu, ktorá je ďalej distribuovaná do radiátorov v rámci cirkulačného obehu. Takéto kachle potom dokážu z jednej miestnosti vykurovať aj niekoľko miestností ďalších.

Spôsob vykurovania

Sálanie

Sálavé kachle sú spravidla jednoplášťové a ich funkcia je veľmi jednoduchá. Od ohňa sa hrejú steny kachlí, vrátane skla v dvierkach, ktoré následne ohrievajú vzduch okolo kachlí. Takéto kachle sú potom vhodné pre vykurovanie jednej miestnosti a ich nábeh je veľmi rýchly, prakticky ihneď po rozrobenie začne teplo sálať. Ako nevýhodu možno vidieť obmedzenosť vykurovania na jednu miestnosť a veľmi vysoké teploty na povrchu kachlí, ktorá môže byť napríklad pre malé deti veľmi nebezpečná.

Konvekcia

Konvekčné kachle sa nazývajú aj ako dvojplášťové kachle. Sú zložitejšie na výrobu a ich obstaranie je tiež viac finančne náročnejšie. Funkcia tohto spôsobu je nasledovné – kachle naspodku nasávajú studený vzduch medzi dva plášťa pece, kde sa ohreje a následne ich teplý vzduch distribuovaný prieduchmi smerom nahor. Sú vhodnejšie pre vykurovanie i viac miestností a zároveň nedosahujú tak vysokých teplôt na vrchnom plášti, čím sú pre svoje okolie bezpečnejšie.

Kanadské kachle

Špeciálnym druhom kachlí sú kanadské kachle, ktoré sú veľmi účinné, majú veľmi malú spotrebu paliva a po priložení sa nemusí prikladať z pravidla po ďalších 6 – 24 hodín. Tieto kachle pracujú na princípe pyrolýzy, kedy sa palivo splyňovaním premieňa na horľavé plyny, ktoré následne zhorí tiež. V porovnaní ku konvenčným kachliam tak majú mnoho výhod, zároveň sú však aj drahšie. Pri ich horení vzniká len zlomok emisií a odpadu (popola) a preto nepotrebujú disponovať roštom.

Prívod vzduchu a odvod spalín

Bežným spôsobom je priamy prívod vzduchu do pece z interiéru. Ten kachle nasávajú zo svojho bezprostredného okolia a vďaka netesnostiam dverí, okien a podobne nehrozí, že by ho vo vykurovanom priestore bolo nedostatok.

Problém však môže nastať u dobre odizolovaných stavieb, typicky sa jedná o novostavby, ekologické doby a podobne. V týchto prípadoch sa hodí externý prívod vzduchu, ku ktorému však musia byť kachle určená. Externý prívod vzduchu zaisťuje spravidla hadica, ktorá svojím koncom ústi von a dĺžka by mala byť maximálne 5 metrov. Najčastejšie sa tento systém zabudováva do podlahy.

Odvod spalín je realizovaný otvorom s prírubou, na ktorý sa následne nasadzuje dymovod. Vyústenie môže byť buď horné alebo bočné a rad modelov umožňuje si smer vyústenia vybrať. Krbové kachle majú vo svojich parametroch hodnotu minimálneho ťahu, ktorého musí komín dosahovať pre ich bezpečnú prevádzku. Ak máte o ťahu svojho komína pochybnosti, nechajte si pred zaobstaraním jeho ťah zmerať špeciálnym prístrojom, ktorý sa nazýva ťahomeru.

4.2/5 - (25 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.