Domácnosť,

Najlepšie krbové kachle: s výmenníkom ai. | Recenzie, test

Jesenné, zimné a jarné obdobie je v našej zemepisnej polohe spojené s vykurovaním našich domovov. V byte sa o teplo stará centrálne vykurovanie, v prípade rodinného domu si však teplo domova obstarávajú majitelia sami. Krbové kachle na drevo a tuhé palivá čiastočne, alebo plne, túto potrebu dokážu splniť, a navyše môžu robiť v interiéri parádu, podobne ako elektrický krb alebo biokrb, lebo sa vo väčšine prípadov jedná zároveň o neprehliadnuteľný dizajnový prvok.

Každý, kto zažil teplo z krbových kachlí potvrdí, že sa jedná o ďaleko útulnejší teplo, než ktoré obstarávajú radiátory. Môžu plniť úlohu vedľajšieho zdroja tepla na takzvané prikurovanie, ale tiež primárnu úlohu, a to vtedy, pokiaľ ide o krbové kachle s teplovodným výmenníkom.

Zhotovené môžu byť z rôznych materiálov, pričom medzi najobľúbenejšie patria smaltové, oceľové, liatinové kachle, alebo kachľová pec. Líšia sa od seba tiež typom spaľovanie, alebo spôsobom vykurovania. Môžu mať externý prívod vzduchu, či tiež vysoký, takmer bezemisné prevádzku, ako sa deje v prípade kanadských kachlí.

Či už kupujete krbové kachle do rekreačného objektu, typicky na chatu, alebo do svojho rodinného domu, starostlivo vyberajte podľa ich výkonu a nepozerajte len na dizajn. Odovzdajte tak nepríjemných situáciám, ktoré sa spájajú s prekúrením, alebo rýchlym poškodením kachlí v závislosti na extrémnom vyťažovaním s úmyslom vykúriť priestor, na ktorý nie sú dimenzovaná. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie krbové kachle a ich recenzie.

Najlepšie krbové kachle – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších krbových kachlí z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelMax. výkonMateriálVykurovaná plocha 
Thorma Borgholm recenzie a testThorma Borgholm10,5 kWKachle98 - 165 m3
Tim Sistem Magická pec recenzie a testTim Sistem Magická pec11 kWLiatina120 m3
HS Flamingo Aquaflam Vario Saporo 11/7 recenzie a testHS Flamingo Aquaflam Vario Saporo 11/715 kWOceľ140 - 300 m3
Thorma KERPEN II recenzie a testThorma KERPEN II7,5 kWSmalt48 - 124 m3
Bella Thalia Nera recenzie a testBella Thalia Nera6,5 kWOceľ120 m3
HECHT SOLIS recenzie a testHECHT SOLIS9 kWOceľ170 - 200 m3
BLIST Ekonomik Lux recenzie a testBLIST Ekonomik Lux8 kWOceľ-
Thorma BOZEN recenzie a testThorma BOZEN7,5 kWSmalt124 m3
Kratki Koza K9 recenzie a testKratki Koza K913,5 kWLiatina70 - 130 m2
HS Flamingo Aquaflam Vario Barma 11 recenzie a testHS Flamingo Aquaflam Vario Barma 1115 kWOceľ140 - 300 m3

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Thorma BorgholmTim Sistem Magická pecHS Flamingo Aquaflam Vario Saporo 11/7Thorma KERPEN IIBella Thalia NeraHECHT SOLISBLIST Ekonomik LuxThorma BOZENKratki Koza K9HS Flamingo Aquaflam Vario Barma 11
VýmenníkNieNieÁnoNieNieNieNieNieNieÁno
Účinnosť79%79%80,9 %78,2 %75 %-62 %78%75 %80,9 %
Hmotnosť121 kg49 kg185 kg58 kg58 kg83 kg47 kg59 kg165 kg152 kg
Dĺžka polená25 cm35 cm40 cm20 cm---20 cm35 cm40 cm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 krbových kachlí

Thorma Borgholm

Thorma Borgholm recenzie a test

Kachle Thorma Borgholm patrí medzi spotrebiteľsky najobľúbenejšie krbové kachle na trhu. Ich menovitý výkon je 7 kW s maximálnym výkonom 10,5 kW, čo zodpovedá odporúčanému priestoru pre vykurovanie o veľkosti 98 – 165 m3. K ich najväčším prednostiam patrí rustikálne prevedenie s keramickými kachľami, ktoré dobre akumulujú teplo.

Kachle sú pokryté tmavohnedú glazúrou a na čele je umiestnené veľké sklo s rozmermi 30 x 30 cm. Prevedenie je dvojplášťové a spaľovanie dvojstupňové s celkovou účinnosťou 79%. Sú bez teplovodného aj teplovzdušného výmenníka, spotrebu dreva majú 2,2 kg/h a spotrebu brikiet 1,7 kg/h.

Horenie prebieha klasicky na rošte, ktorý je vyrobený z liatiny. Otvor pre prikladanie je široký 30,6 cm a na výšku má 26,1 cm. Krbové kachle Thorma Borgholm sú dimenzované na polená o dĺžke 25 centimetrov s tým, že veľkosť ohniska patrí medzi jediná negatíva, ktorá sa s k tomuto produktu viažu. Vhodná ako pre trvalé kúrenie, tak i pre vykurovanie príležitostné.

Spotrebiteľské ocenenie produkt roku, keramické kachle
V porovnaní menšie ohniska, dĺžka polien 25 cm

Tim Sistem Magická pec

Tim Sistem Magická pec recenzie a test

Liatinové kachle Tim Sistem Magická pec si už získala priazeň mnohých spotrebiteľov pre svoj výborný pomer ceny k výkonu a tiež vďaka použitiu liatinových častí, ktoré dlhšie drží teplo, než samotný plech. Krbové kachle Magic Stove majú vysoký výkon a jednoduchú obsluhu, vhodné sú do priestoru až 120 m3 a to vďaka maximálnemu výkonu 11 kW.

Kúrenisko s rozmermi 240x290x350 mm má šamotovú výmurovku o veľmi dobrej sile 3 centimetre, rošt ohniska je pohyblivý a vyrobený z liatiny. Model disponuje sekundárnym spaľovaním a má horný vývod dymovodu, ktorý má štandardný priemer 120 milimetrov. Pre svoj klasický vzhľad pasujú do väčšiny interiérov, kde sa nechajú používať ako primárny, alebo aj sekundárny zdroj tepla.

Príležitostne, alebo aj pravidelne môžete využívať praktickú hornú platničku, na ktorú sa zmestí aj väčší hrniec. Platňa, rovnako ako popolník je vyrobená z plechu a praktická je regulácia prívodu vzduchu nad sklom, i pod sklom. Medzi najčastejšie pripomienky zo strany spotrebiteľov patrí malý popolník, alebo nedostatočne odizolovaná kľučka dvierok, ktorá dokáže byť veľmi horúca.

Výborný pomer cena/výkon, platnička, veľká výhrevnosť
Držadlo u dvierok sa zahrieva, malý popolník nutné častejšie vynášať

HS Flamingo Aquaflam Vario Saporo 11/7

HS Flamingo Aquaflam Vario Saporo 11/7 recenzie a test

Krbové kachle s výmenníkom HS Flamingo Aquaflam Vario Saporo sú moderné krbové kachle s vymeniteľným farebným dizajnom. Podľa svojho vkusu, okolitého nábytku, alebo napríklad výmaľby si môžete vybrať z piatich farebných možností, ktoré sú krémová, šedá, červená, a luxusná zamatová alebo olivová farba.

Jedná sa o najmodernejšie teplovodné kachle, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších spotrebiteľov nielen dizajnom, ale aj technikou. Disponujú technológiou sekundárneho spaľovania a veľmi jednoduchý prechod z teplovzdušného na teplovodný spôsob vykurovania. Kachle sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov, spĺňajú najprísnejšie európske normy a tomu je adekvátne vysoká aj ich obstarávacia cena.

Majú maximálny celkový výkon až 15 kW a preto sa hodí na vykurovanie priestoru až do veľkosti 300 m3. Kvalite a perfektnému spracovaniu, vrátane terciálneho spaľovania, potom zodpovedá vysoká účinnosť 80,9 %. Sú určené na drevo a drevené brikety, pričom ich spotreba paliva je 3 kg za hodinu. Samozrejmosťou je funkcia oplachu skla, ochladzovacia slučka a šamotom vykladané ohnisko.

Teplovzdušný aj teplovodný výmenník, vymeniteľné farebné kryty, vysoká účinnosť vykurovania
Adekvátne vyššia obstarávacia cena

Thorma KERPEN II

Thorma KERPEN II recenzie a test

Krbové kachle Petry Thorma KERPEN II majú tradičný a desaťročiami overený dizajn a tvar, ktorý je funkčný a nenáročný na údržbu. Sú ideálne na chatu, chalupu aj do menšieho domu, kde bude ich maximálny tepelný výkon 7,5 kW dostačujúci. Sám výrobca ich odporúča používať v priestore o veľkosti 48 až 124 m3.

Podľa recenzií a skúseností spotrebiteľov majú pomerne veľký otvor na prikladanie, jednoduchú obsluhu a po zatopení dokážu veľmi rýchlo distribuovať teplo. Horenie sa dá veľmi dobre regulovať a v priestore zaberajú len veľmi málo miesta. Niektorí recenzenti iba pripomínajú horšie zapojiteľný dymovod s priemerom 120 mm, alebo horšie vyškárované šamotové tehly, čo sú detaily.

Na rozdiel od drvivej väčšiny krbových kachlí je možné v týchto kúriť vedľa dreva a drevenými briketami aj čiernym uhlím. Ich hmotnosť 53 kg je v porovnaní s inými nízka a dobre sa vám budú umiestňovať. Pripojenie dymovodu je zadné, preto je možné na ich hornej časti využiť aj praktickú platničku.

Tradičné spracovanie krbových kachlí, pomer cena/výkon, možnosť spaľovať aj čierne uhlie
Bez priehľadového okienka

Bella Thalia Nera

Bella Thalia Nera recenzie a test

Krbové kachle na drevo Bella Thalia Nera majú veľmi zaujímavý pomer cena/výkon a podľa recenzií a skúseností spotrebiteľov majú tiež veľmi dobrú výhrevnosť. Vďaka hmotnosti iba 58 kilogramov sa ľahko inštalujú na miesto určenia a sú kvalitné - vyrobené sú z kotlovej ocele, ohnisko je obložené šamotom a horná platňa kachlí je z 3 mm hrubej ocele.

Aj napriek hornému vývodu dymovodu, ktorý má priemer 120 mm, sa dá horná platnička využívať. Vo dvierkach je umiestnené praktické okienko a pod ohniskom je priestor na uskladnenie dreva. V krbových kachliach sa môže kúriť palivovým drevom, uhoľnými briketami alebo ekobriketami.

Regulácia prívodu vzduchu je na kachliach iba jedna a ako zaznieva z recenzií, na dokonalú reguláciu vzduchu to býva nedostatočné. Riešením je komínová klapka do sústavy dymovodu, ktorú je nutné dokúpiť zvlášť. Majú výkon 6,5 kW, ideálne sú do priestoru do veľkosti 120 m3 a ich účinnosť je dobrých 75 %.

Dobrá výhrevnosť, pomer cena/výkon, aj napriek hornému vývodu dymovodu využiteľná platňa
Horšie možnosti regulácie vzduchu

HECHT SOLIS

HECHT SOLIS recenzie a test

Krbové kachle s terciálnym spaľovaním HECHT SOLIS sa pýšia systémom terciálneho spaľovania, ktorý dokáže zužitkovať zvyškové horľavé plyny, ktoré by u bežných kachlí odišli nevyužité komínom. Vďaka tomuto systému majú značne vyššiu účinnosť, bohužiaľ o presnej hodnote však výrobca neinformuje a dá sa to považovať za jedinú väčšiu nevýhodu.

Sú kvalitne spracované a zajmú veľkými presklenými dvierkami, ktorými sa prikladá palivové drevo alebo drevené brikety. Sklo je žiaruvzdorné a teda bezpečné. Vnútorný priestor krbu je obložený vermikulitom, ktorý má podobné vlastnosti ako šamot.

Aj napriek svojim celkovým rozmerom 570 x 470 x 930 mm majú kachle výkon 9 KW, o odporúčanom priestore výrobca taktiež bohužiaľ neinformuje. Dymovod má horný vývod a pripája sa pomocou 150 mm širokých dymovodov. Hmotnosť 83 kg je síce vyššia, odkazuje to však na lepšiu kvalitu a poctivé spracovanie.

Veľké presklené dvierka, terciálny systém spaľovania, kvalitné spracovanie
Chýba údaj o účinnosti

BLIST Ekonomik Lux

BLIST Ekonomik Lux recenzie a test

Univerzálne krbové kachle na tuhé palivá BLIST Ekonomik Lux majú veľmi atraktívny pomer cena/výkon, navyše sú podľa recenzií spotrebiteľov pomerne kvalitné a majú pekné spracovanie. Oproti väčšine podobných modelov majú zabudovanú komínovú klapku, ktorá je umiestnená v dymovode hneď za pecou. Odpadá teda nutnosť jej dodatočného dokúpenia a inštalácie.

Z praktického hľadiska poteší jej využiteľná horná plocha na ohrievanie alebo varenie, doska je vyrobená z liatiny a tým pádom dokáže dlhšiu dobu udržiavať teplo. Poteší taktiež liatinový rošt a priehľadové okienko, ktoré je vyrobené zo žiaruvzdorného skla, ktoré odolá teplote do 850 °C.

Krbové kachle sú praktické aj možnosťami kúrenia, okrem palivového dreva je totiž možné použiť drevené brikety aj uhlie. V šuplíku popolníka je navyše umiestnená ďalšia regulácia prívodu vzduchu, ktorá sa nachádza pod ohniskom. Majú solídny výkon 8 kW, avšak iba priemernú účinnosť 62 %, čo sa dá považovať za ich jedinú nevýhodu.

Využiteľná horná liatinová doska, veľmi dobrý pomer cena/výkon, integrovaná komínová klapka
Menšia účinnosť 62 %

Thorma BOZEN

Thorma BOZEN recenzie a test

Krbové kachle na drevo Thorma BOZEN pripomínajú svojím štýlom legendárny kachle Petry. V tomto prípade dostanete však ďaleko kvalitnejší výrobok, ktorý má hlavne relatívne veľké sklo s rozmermi 25 x 15 centimetrov. Ako materiál plášťa je použitý smalt, ktoré je doplnenie o liatinový rošt a praktickú platničku.

Dymovod má iba zadný vývod a jeho priemer je 120 milimetrov. Rozsah vykurovacieho výkonu činí 2,5 – 7,5 kW so schopnosťou vykúriť priestor o veľkosti až 124 m3. Účinnosť v prípade dreva je dobrých 78,2% a v prípade brikiet ľahko horších 71,1%. Vnútorná výmurovka je šamotová a prikladacie otvor má rozmery 296 mm x 174 mm.

Maximálna veľkosť polená tak nedosahuje príliš vysokých hodnôt – podľa údajov výrobca je to len 20 cm. Hmotnosť kachlí je len 59 kg a pozitívom je, že nezaberajú veľa miesta. Sú vhodné predovšetkým pre občasné vykurovanie, alebo ako hlavný zdroj tepla napríklad na chatách.

Dobrý výkon a kvalita spracovania, nezaberajú veľa miesta, platnička
Časté zanášanie skla, veľmi teplá madlá dvierok, len zadný vývod dymovodu

Kratki Koza K9

Kratki Koza K9 recenzie a test

Kvalitné krbové kachle z liatiny Kratki Koza K9 sú vyrábané v tej najvyššej kvalite, ktorú oceňujú aj recenzie a skúsenosti spotrebiteľov, ktorí tieto kachle už vlastnia. Vyzdvihujú veľmi pekné a detailné spracovanie z liatiny, ktorá je silná 8 milimetrov. V dôsledku toho majú vyššiu hmotnosť 165 kilogramov, s čím je potrebné počítať pri umiestňovaní napríklad na druhom poschodí domu.

Svojím spracovaním sú ideálne ako štýlové krbové kachle v obývačke, alebo v inom obytnom priestore. Vo svojej kategórii majú nadpriemerný výkon 13,5 kW, bežnú účinnosť 75% a podľa výrobcu sú ideálne do priestorov s veľkosťou až 130 m2.

Poteší možnosť zvoliť si vyústenie dymovodu podľa vašich potrieb, a to buď horné, alebo zadné. Iba priemer dymovodu 130 mm je pomerne atypický, a tak nemusí zodpovedať vašim starým rúram – pokiaľ už máte. Väčšiemu pohodliu aj bezpečnosti slúži madlo cold grip, ktoré by nikdy pri kúrení nemalo byť horúce. Majú tiež primárny a sekundárny prívod vzduchu, vrátane prívodu vzduchu nad sklom na jeho oplach a čistenie.

Liatinové krbové kachle, ocenenie produkt roka, zadný aj horný vývod spalín
Horšie spracované šupátka na vzduch

HS Flamingo Aquaflam Vario Barma 11

HS Flamingo Aquaflam Vario Barma 11 recenzie a test

Výkonné krbové kachle s teplovodným výmenníkom HS Flamingo BARMA 11 sú zároveň kachle s terciálnym spaľovaním, ktoré sú tým pádom účinné, efektívne a zároveň všestranné. Umožňujú ako prevádzku s teplovzdušným výmenníkom, tak aj s teplovodným výmenníkom s jednoduchým prestavením. Pre dokonalé spaľovanie majú inteligentný prísun primárneho, sekundárneho aj terciálneho vzduchu.

Majú nielen moderný vzhľad, ale aj moderné prevedenie, ktoré uspokojí aj tých najnáročnejších spotrebiteľov. Regulácia ovládania teploty môže prebiehať buď manuálne pomocou tiahla, elektronicky, alebo pomocou potenciometra s teplotným bezpečnostným čidlom.

Majú vysoký maximálny výkon 15 kW, výbornú účinnosť 80,9% a vďaka svojej všestrannosti sú odporúčané pre priestory o veľkosti 140 – 300 m3. Poteší tiež možnosť individualizácie, či už zakúpite kachle v akejkoľvek farbe. Dlaždice sa dajú vymeniť za iný vzor a to kedykoľvek aj počas prevádzky. Od výrobcu sú k dispozícii vzory javora, orecha a bieleného duba.

Krbovky s výmenníkom, výmena dlažby kedykoľvek počas prevádzky, kachle s dvojitým spaľovaním
Nič zásadného

Najpredávanejšie krbové kachle

Najpredávanejšie krbové kachle na trhu sú tie od značiek: HS Flamingo, Haas+Sohn, Thorma, Romotop, Kratki. Obľúbená je tiež značka Hecht, Prity, alebo Jotul zameriavajúca sa na malé kachle v interiéri. Najlacnejšie krbové kachle s výmenníkom zaobstaráte už od 1200 EUR, prípadne v akcii u predajcov ako Baumax, Obi či Mountfield.

Ako vybrať krbové kachle

V súčasnej dobe nízkoenergetických domov a ekologických pasívnych stavieb je výber vhodných krbových kachlí náročnejšie, než bol v minulosti. Hlavnú úlohu hrá teraz výkon, ktorý by u spomínaných novostavbách mal jednoznačne zodpovedať parametrom vykurovaného objektu. Ďalej zostávajú v platnosti ďalšie parametre, ako je odvod spalín, použitý materiál, alebo prítomnosť výmenníka. Krbové kachle sa obstarávajú väčšinou na dlhší časový úsek, a preto by sa mali hlavne páčiť a zapadnúť do zvyšku interiéru. Ponuka je v súčasnosti veľká a tak nie je nemožné vybrať si tak správna, či už preferujete moderný dizajn, alebo klasický, rustikálny.

Výkon a vykurovaná plocha

Výkon je hlavným parametrom, na ktorý by ste pri výbere nových kachlí mali hľadieť. Odvíja sa od veľkosti objektu, kam kachle kupujete. Keď mu si nie ste istí, pomôcť môže tiež údaj o vhodnej vykurované ploche, tento údaj sa nechá celkom ľahko vypočítať. Ak si však chcete byť úplne istí, pozvite si na odhad vzdelaného odborníka.

Do správneho odhadu výkonu kachlí zasahujú tiež tepelné straty domu, ktoré sa môžu líšiť v závislosti na jeho zateplenie, vek, či konštrukciu. Dalo by sa povedať, že ľahšie si zaobstaráte krbové kachle do staršieho domu, než práve do novostavby. Orientačné straty tepla sú pre predstavu u novostavby 1 kW na každých 20 m3 a pri staršom nezateplenom dome 1 kW na 40 m3. Zvoliť optimálny výkon kachlí teda nemusí byť jednoduché.

Palivo a typy spaľovanie

Krbové kachle na tuhé palivá sú najčastejšie konštruované na drevo, ekobrikety, brikety z dreva, alebo na hnedouhoľné brikety. V závislosti od typu paliva sa tiež mení ich výhrevnosť, spotreba a účinnosť. Pri každom type by tieto parametre mali byť jednoznačne vyhľadateľné a platí, že čím vyšší výkon, tým je spotreba paliva vyššia.

Primárne

Primárnym druhom spaľovaní sa označuje spaľovanie, kedy je vzduch privádzaný cez popolník k ohňu zo spodu. Jedná sa teda o základný druh spaľovania, ktorý sa u väčšiny kachlí používa pri založenie ohňa. Vzduch sa reguluje otvorom pod ohniskom a týmto systémom sú vybavené napospol všetky typy kachlí.

Sekundárne

Sekundárne spaľovanie je defacto spaľovanie splodín, ktoré vznikajú pri samotnom horení dreva alebo brikiet za pomoci primárneho vzduchu. Tento typ spaľovania je dôležitý pre oplachovanie skla a prúdi práve okolo skiel, prípadne horných dvierok. Sekundárne spaľovanie významne ovplyvňuje kvalitu spaľovania, množstvo emisií aj účinnosť a výhrevnosť.

Terciálne

Terciálne spaľovanie a terciálny vzduch sa do kachlí privádza nad plameňmi a niekedy tiež otvory na zadnej strane kachlí. Jeho úlohou je splynovať zvyšok plynov a emisných častíc, ktoré pri horení vznikli. Terciálne spaľovanie predlžuje celkovú dobu horenia na jedno priloženie a tiež zvyšuje účinnosť. Niekedy sa v tejto súvislosti nazýva aj ako dvojité spaľovanie, dvojstupňové spaľovanie, alebo trojstupňové spaľovanie.

Materiál a výmenník

Základom väčšiny kachlí je kvalitná oceľ a oceľové plechy, ktoré môžu byť valcovaný za studena. Časti krbových kachlí môžu byť zhotovené z liatiny, alebo sú vyrobené z liatiny celé. Liatina, oproti oceli, má vyššie akumulačné schopnosti a teda dlhší výhrevnosť, je však zároveň o poznanie ťažšie. Stretnúť sa dá tiež so smaltovou úpravou, ktorá má lesklý povrch a veľmi ľahko sa udržiava. Praktická a štýlová kachle môžu mať keramické kachle, ktoré dobre drží teplo.

Väčšina krbových kachlí výmenník nemá a sú tak vhodné ako doplnkový zdroj tepla. Také modely, ktoré však výmenník majú, môžu slúžiť aj ako plnohodnotný hlavný zdroj vykurovania. Najčastejšie sa hovorí o teplovodnom výmeníku, menej potom o teplovzdušnom výmeníku. Výmenník potom spravidla ohrieva vodu, ktorá je ďalej distribuovaná do radiátorov v rámci cirkulačného obehu. Takéto kachle potom dokážu z jednej miestnosti vykurovať aj niekoľko miestností ďalších.

Spôsob vykurovania

Sálanie

Sálavé kachle sú spravidla jednoplášťové a ich funkcia je veľmi jednoduchá. Od ohňa sa hrejú steny kachlí, vrátane skla v dvierkach, ktoré následne ohrievajú vzduch okolo kachlí. Takéto kachle sú potom vhodné pre vykurovanie jednej miestnosti a ich nábeh je veľmi rýchly, prakticky ihneď po rozrobenie začne teplo sálať. Ako nevýhodu možno vidieť obmedzenosť vykurovania na jednu miestnosť a veľmi vysoké teploty na povrchu kachlí, ktorá môže byť napríklad pre malé deti veľmi nebezpečná.

Konvekcia

Konvekčné kachle sa nazývajú aj ako dvojplášťové kachle. Sú zložitejšie na výrobu a ich obstaranie je tiež viac finančne náročnejšie. Funkcia tohto spôsobu je nasledovné – kachle naspodku nasávajú studený vzduch medzi dva plášťa pece, kde sa ohreje a následne ich teplý vzduch distribuovaný prieduchmi smerom nahor. Sú vhodnejšie pre vykurovanie i viac miestností a zároveň nedosahujú tak vysokých teplôt na vrchnom plášti, čím sú pre svoje okolie bezpečnejšie.

Kanadské kachle

Špeciálnym druhom kachlí sú kanadské kachle, ktoré sú veľmi účinné, majú veľmi malú spotrebu paliva a po priložení sa nemusí prikladať z pravidla po ďalších 6 – 24 hodín. Tieto kachle pracujú na princípe pyrolýzy, kedy sa palivo splyňovaním premieňa na horľavé plyny, ktoré následne zhorí tiež. V porovnaní ku konvenčným kachliam tak majú mnoho výhod, zároveň sú však aj drahšie. Pri ich horení vzniká len zlomok emisií a odpadu (popola) a preto nepotrebujú disponovať roštom.

Prívod vzduchu a odvod spalín

Bežným spôsobom je priamy prívod vzduchu do pece z interiéru. Ten kachle nasávajú zo svojho bezprostredného okolia a vďaka netesnostiam dverí, okien a podobne nehrozí, že by ho vo vykurovanom priestore bolo nedostatok.

Problém však môže nastať u dobre odizolovaných stavieb, typicky sa jedná o novostavby, ekologické doby a podobne. V týchto prípadoch sa hodí externý prívod vzduchu, ku ktorému však musia byť kachle určená. Externý prívod vzduchu zaisťuje spravidla hadica, ktorá svojím koncom ústi von a dĺžka by mala byť maximálne 5 metrov. Najčastejšie sa tento systém zabudováva do podlahy.

Odvod spalín je realizovaný otvorom s prírubou, na ktorý sa následne nasadzuje dymovod. Vyústenie môže byť buď horné alebo bočné a rad modelov umožňuje si smer vyústenia vybrať. Krbové kachle majú vo svojich parametroch hodnotu minimálneho ťahu, ktorého musí komín dosahovať pre ich bezpečnú prevádzku. Ak máte o ťahu svojho komína pochybnosti, nechajte si pred zaobstaraním jeho ťah zmerať špeciálnym prístrojom, ktorý sa nazýva ťahomeru.

4.2/5 - (25 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.