Domácnosť,

Vyberáme kotol na tuhé palivo – Recenzie 9 najlepších

Kotol na tuhé palivo je stále vyhľadávaným a osvedčeným zdrojom tepla, ktorý je spojený s jednou konkrétnou nehnuteľností. Moderné prevedenie zaujmú ako výkonom, tak aj celkovú vysokou efektivitou, čo sa následne prejavuje hlavne na výsledných cenách za vykurovanie oproti plynovému kotlu. Môže byť klasickej konštrukcie na ručnú prevádzku, alebo môžete kúpiť automatický kotol, kde sa o prikladanie nemusíte starať. Malé kotly na drevo nájdete už od rozmeru šírky 60 cm.

Kotol na drevo, pelety alebo uhlie?

Kotly sa zásadne líši tým, čo dokážu spaľovať. Existujú varianty ako je kotol na čierne a hnedé uhlie, kotly na klasické drevo, alebo kotly na odpadový materiál v podobe peliet. Modernú variantu predstavuje kombinovaný kotol na tuhé palivo, ktorý dokáže kombinovať viac tuhých palív.

Kvalitný kotol by mal byť v prvom rade ekonomický a mal by svojím výkonom, ktorý sa udáva v kW, zodpovedať potrebám vykurovaného objektu. Ďalej je potrebné zohľadňovať, akým palivom budete najčastejšie kúriť a v neposlednom rade sa rozhodnúť medzi prevedením na ručné prikladanie, alebo prevedením automatickým.

Kotly na tuhé palivá s ručným prikladaním alebo automatickou prevádzkou, sa najbežnejšie zhotovujú z ocele a liatiny. Odlišujú sa obstarávacou cenou, konštrukciou a vlastnosťami týchto kovov. Praktickým pomocníkom pri výbere je aj účinnosť, aké kotol pri konkrétnom palive dosahuje a jeho emisná trieda. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie kotly na tuhé palivo a ich recenzie.

Najlepšie kotly na tuhé palivo – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších kotlov na tuhé palivo z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelPrevádzkaPalivoEmisná trieda 
Viadrus Hercules U 32 7 recenzie a testViadrus Hercules U 32 7RučnáDrevo, čierne uhlie, hnedé uhlie3 - 5
Dakon DOR 4F recenzie a testDakon DOR 4FRučnáHnedé uhlie4
Atmos D 14 P recenzie a testAtmos D 14 PAutomatickáDrevené pelety5
OPOP H 416 EKO recenzie a testOPOP H 416 EKOAutomatická+ RučnáDrevo, hnedé uhlie, drevené pelety3, 4
Atmos AC 25 S recenzie a testAtmos AC 25 SRučnáHnedouhoľné brikety4
Dakon DOR N 25 recenzie a testDakon DOR N 25AutomatickáUhlie, drevené brikety4
Atmos DC 32 S recenzie a testAtmos DC 32 SRučnáDrevo3 - 5
Viadrus Hercules Duo Climatix Standard recenzie a testViadrus Hercules Duo Climatix StandardAutomatickáHnedé uhlie4
Atmos DC 20 GS recenzie a testAtmos DC 20 GSRučnáDrevo3 - 5

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Viadrus Hercules U 32 7Dakon DOR 4FAtmos D 14 POPOP H 416 EKOAtmos AC 25 SDakon DOR N 25Atmos DC 32 SViadrus Hercules Duo Climatix StandardAtmos DC 20 GS
Výkon25 kW24 kW14 kW16 kW26 kW27 kW32 kW35 kW20 kW
MateriálLitinaOceľOceľOceľOceľOceľOceľLitinaOceľ
ÚčinnosťAž 90 %Až 88 %Až 93 %Až 85,4 %Až 87,6 %Až 88 %Až 87 %Až 89 %Až 87 %
EkodizajnÁnoÁnoÁnoNieÁnoNieNieNieÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 kotlov na drevo, pelety a uhlie

Viadrus Hercules U 32 7

Viadrus Hercules U 32 7 recenzie a test

Splyňovací kotol na drevo Viadrus Hercules U 32 7 si poradí aj s uhlím, ale aj hnedouhoľnými briketami. Ide o variantom s ručným prikladaním a dokáže spĺňať emisnú triedu 5 podľa STN EN 303-5. Zaujme tiež jeho celková účinnosť, ktorá podľa výrobcu predstavuje až 90 percent. Unikátom je český liatinový výmenník, ktorý je spojený s vysokou kvalitou a logicky dlhou životnosťou.

Rošty kotla sú chladené vodou a model ponúkne aj možnosť vlastného samotiažneho prevádzky. Unikátna je aj pomerne nízka teplota spalín, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 130 až po 170 stupňov Celzia.

Kotol dokáže fungovať bez prísunu elektrickej energie, bez núteného odťahu spalín a obehového čerpadla. Konštrukčné prevedenie zaisťuje prirodzený odťah. Kotol v súvislosti s čiernym uhlím spĺňa tiež podmienky Ekodizajn.

Český kvalitný výmenník, bez ventilátora, emisná trieda 5
Potreba dobrého ťahu komína

Dakon DOR 4F

Dakon DOR 4F recenzie a test

Kombinovaný kotol na tuhé palivo Dakon DOR 4F je konštruovaný pre prevádzku na hnedé uhlie. Na trh je dodávaný v 3 výkonnostných stupňoch, a to 14, 18 a 24 kW. Zaujme tiež jeho ekologickosť. Spĺňa limity triedy 4 podľa normy STN EN303-5, ale dokáže spĺňať podmienky aj takzvaného ekodizajn.

Zaujme tiež veľkú násypnej šachty pre prikladanie z hornej časti a má tiež automatickú reguláciu výkonu a tepelný regulátor ťahu. Výhodou je nezávislosť na elektrickej energii, keďže nevyužíva spalinového ventilátora.

Vhodný je aj pre samoťažný systém. Zaujme veľmi kvalitnou tepelnou izoláciou bez použitia azbestu a eliminované je tiež riziko jeho prehriatia, a to vďaka bezpečnostnej integrovanej chladiacej slučke, ktorú tento model disponuje. Ako výhodu možno považovať aj rovnaké prípojné rozmery, ako majú staré kotly.

Jednoduchá náhrada za starý typ, limity triedy 4, chladiace slučka
Nepresnosti z výroby

Atmos D 14 P

Atmos D 14 P recenzie a test

Kotol na pelety Atmos D 14 P zaujme svojou konštrukciou, kedy je v ľavej alebo pravej časti zabudovaný horák na pelety a šnekový dopravník je automaticky odoberá zo zásobníka a podľa potreby sú následne dávkované do samotného kotla. To sa podpisuje na maximálnej jednoduchosti prevádzky. Zásobník paliva môže byť podľa požiadaviek rôznych veľkostí, v objeme i 1 000 litrov.

Kotol zaujme tiež vysokou účinnosťou, ktoré môže byť až 93 percent a samozrejmosťou je dôraz na maximálnu ekologickosť. Spĺňa nielen takzvaný Ekodizajn, ale tiež sa podľa normy STN EN 303-5 radí do triedy 5.

Kotol funguje automaticky ako počas prevádzky, tak aj po dohorení paliva, kedy sa sám vypne. O pohodlnosť sa stará aj systém automatického vyberanie popola, ktorý funguje spolu so systémom takzvaného odpopolnenie.

Automatické prikladanie, vyberanie popola, účinnosť až 93 percent
Konštrukcia bez horáka a zásobníka

OPOP H 416 EKO

OPOP H 416 EKO recenzie a test

Automatický kotol na pelety OPOP H 416 EKO zaujme aj tým, že dokáže ponúknuť možnosť spaľovania dreva, alebo aj hnedého uhlia – tu však už v režime ručnom. Na trhu je k dostaniu vo výkonoch od 12 až do 25 kW, s horákom vo výkonoch 2-18 kW, podľa potreby zákazníka. Vďaka kombinovanosti ponúkne možnosť všestranného využitia.

Kotol plnia emisnú normu triedy 3, teda len pokiaľ ide o drevo a hnedé uhlie. V prípade automatického spaľovania peliet hovoríme o triede 4. Zaujme vysoká kvalita prevedenia a jeho výmenník je vyrobený z plechu, ktorý disponuje hrúbkou 5 milimetrov.

Zásobník peliet môže ponúknuť kapacitu od 110 až po 350 kilogramov. Konštrukcia zaujme ako liatinovými posuvnými rošty, tak i regulátorom ťahu, ktorým možno jednoducho ovplyvniť výkon kotla. O bezpečnosť sa stará chladiaci slučka.

Ručný aj automatický režim, ekologickosť, veľká násypná šachta
Nižšia účinnosť

Atmos AC 25 S

Atmos AC 25 S recenzie a test

Kotol na tuhé palivo s ručným prikladaním Atmos AC 25 S je určený na spaľovanie brikiet a funguje na princípe generátorového splyňovania. Využíva odťahový ventilátor, ktorý je určený pre odstránenie spalín zo samotného kotla a konštrukcie zaujme využitím plechov, ktoré majú hrúbku od 3 do 6 milimetrov, čím je podporená hlavne jeho kvalita.

Zaujme veľký zásobník paliva, rovnako ako vysoká účinnosť, a to vďaka predhrievanie vzduchu. Kotol je ekologický, zaujme ako norma triedy 4, tak tiež takzvaný Ekodizajn. Vďaka odťahovému ventilátora možno vyberať popol bez prachu a dymu.

Po dohorení paliva sa kotol automaticky vypne, to je zabezpečené využitím kvalitného termostatu. Chladiace slučka zase bráni riziku, ktoré by hrozilo v prípade prekúreniu systéme. Zaujmú tiež jeho kompaktné rozmery, alebo nízka váha uľahčujúce inštaláciu.

Kvalitné prevedenie, automatické vypnutie po dohorení
Len na hnedouhoľné brikety

Dakon DOR N 25

Dakon DOR N 25 recenzie a test

Kotol na tuhé palivo so zásobníkom Dakon DOR N 25 je všestranný model, ktorý dokáže spaľovať čierne uhlie, hnedé uhlie, ale aj drevené pelety. Patrí do skupiny ekologických variantov, čo podľa EN 303-5 potvrdzuje zaradenie do emisnej triedy 4. Na trh je dodávaný v niekoľkých výkonoch, a to 15, 20, ale aj 25 kW. Na rozdiel od kotlov s ručným prikladaním zaujme automatickou prevádzkou.

Má veľmi vysokú účinnosť, ktorá je až 90 percent a to hlavne vďaka pokročilej a tiež úplne automatickej regulácii, ktorá celý proces horenia riadi. Ďalej zaujme kvalitná konštrukcia s odolnosťou a veľkou životnosťou. Unikátom je tiež ľubovoľné umiestnenie zásobníka paliva, ktoré tak môže byť sprava, alebo zľava.

Ponúka tiež ľahkú údržbu a bezproblémové čistenie. Zásobník dokáže vďaka objemu 240 litrov dodávať kotlu palivo na bezproblémovú prevádzku v rámci niekoľkých dní a s odstouplým nástavcom je možné objem zásobníka ešte zväčšiť.

Automatická prevádzka, na mnoho tuhých palív, účinnosť
Menší objem zásobníka

Atmos DC 32 S

Atmos DC 32 S recenzie a test

Kotol na drevo Atmos DC 32 S je postavený na princípe generátorového splyňovania. Konštrukcia využíva aj odťahového ventilátora, ktorý efektívne odsáva spaliny. Prevedenie zaujme tiež kvalitnou konštrukciou, ktorá je zhotovená z plechov s hrúbku 3 – 8 milimetrov. Nechýba keramické tvarovky, alebo malé rozmery a nízka hmotnosť.

Unikátna je tiež možnosť spaľovať veľké kusy dreva – teda jeho konštrukcia disponujúci veľkým zásobníkom. Účinnosť kotla Atmos sa pohybuje v závislosti od podmienok od 81 do 87 percent. Z hľadiska ekológie dokáže v určitých prípadoch spadať aj do triedy 5.

Vďaka odťahového ventilátora je zabezpečené bezprašné vyberanie popola. Potešujúce je aj automatické vypnutie, akonáhle je detekované dohorenie. Nechýba tiež bezpečnostné funkcie v podobe chladiacej slučky, ktorá bráni prehriatiu kotla.

Aj na veľké drevo, ekologickosť, bezprašné odstránenie popola
Nižšia účinnosť

Viadrus Hercules Duo Climatix Standard

Viadrus Hercules Duo Climatix Standard recenzie a test

Kotol na uhlie VIADRUS Hercules Duo Climatix Standard je konštruovaný k spaľovaniu hnedého uhlia. Nechýba mu plnenie emisnej triedy 4, ktorá sa odvíja od platnej legislatívy podľa normy STN EN 303-5. Má veľmi dobrú účinnosť, ktorá dosahuje hodnoty 89 percent. Kvalitu prevedenie a dlhú životnosť podtrhuje záruka 15 rokov na liatinový výmenník.

Okrem vykurovania je pripravený tiež na možnosť ohrevu teplej vody. K dispozícii je s rôznymi zásobníkmi paliva. Tie môžu byť umiestnené tak z ľavej, tak i pravej strany. Vďaka textovému menu je zaistené jednoduché ovládanie.

Výkon je ovplyvnený počtom článkov a kotol možné regulovať aj vďaka pripojenie na vnútorný termostat. Kotol je automatický so šnekovým podávačom, ktorý sa postará o dávkovaní paliva. Nechýba ani ochrana proti prehoreniu paliva počas výpadku elektrického prúdu.

15 rokov záruka na liatinový výmenník, účinnosť
Nutnosť zapojenie do elektriny

Atmos DC 20 GS

Atmos DC 20 GS recenzie a test

Kotol na tuhé palivá Atmos DC 20 GS je určený na spaľovanie dreva. Využíva odťahový ventilátor a princíp generátorového splyňovania. Hravo si poradí aj s väčšími kusmi dreva. Na tie je pripravená aj veľkosť zásobníka, ktorý napomáha dlhšiemu automatickému prevádzky bez nutnosti doplnenia. Kotol má v závislosti od nastavenia účinnosť v rozmedzí 81 – 89 percent.

Samozrejmosťou je ekologické spaľovanie triedy 5 a bezpečnostné chladiace slučka, ktorá eliminuje možné riziko prehriatiu. Nechýba tiež automatické vypnutie, ktoré vďaka spalinovému termostatu kotol po dohorení úplne vypne.

Veľký priestor pre popol umožňuje čistenie zhruba 1x za týždeň a pomocou odťahovému ventilátora ide o bezprašnú činnosť. Kvalitu prevedenia potvrdzuje využitie plechov, ktoré majú hrúbky od 3 až do 8 milimetrov. Napriek tomu má kotol celkom prijateľnú váhu a kompaktné rozmery.

Veľký priestor pre polená, ekologickosť a automatické vypnutie
Menšie účinnosť

Najpredávanejšie kotly na tuhé palivo

Najpredávanejšie kotly na tuhé palivo na trhu sú tie od značiek: Atmos, Opop, Viaflames, Viadrus, Attack. Ponúkajú vyvážený pomer cena/výkon a širokú škálu kotlov automatických aj s ručným prikladaním. Lacný kotol na tuhé palivo zaobstaráte už od 1600 EUR.

Ako vybrať kotol na tuhé palivo

Kotol na tuhé palivo je pomocníkom v mnohých domoch, chatách a objektoch, kde je cieľom vykurovať stále klasickým spôsobom, pomocou osvedčených pevných palív. Výber takého kotla by mal byť podriadený niekoľkých veciam. V prvom rade je potrebné zohľadňovať výkon, ktorý sa uvádza v kilowattoch čiže jednotkách kW. Hodnoty výkonu môžu byť u každého modelu rôzne. Vhodný kotol by mal zodpovedať veľkosti objektu, počtu miestností a celkovému objemu vzduchu, ktorý sa bude vykurovať. Je potrebné ví do úvahy napríklad aj izolačné vlastnosti objektu a prípadné tepelné straty a úniky.

Druh paliva

Tuhých palív je celá rada, a práve aj podľa toho treba kotol vybrať. Najbežnejším typom tuhých palív pre mnohých stále zostáva uhlie, kedy sa môže jednať o čierne, alebo o hnedé. Alternatívou môžu byť aj uhoľné brikety.

Druhým, veľmi rozšíreným, je kotol na drevo, v ktorom možno spaľovať rôzne druhy drevín z našich lesov. Tu sa ďalej ponúka okrem samotného dreva ďalšie dve alternatívy, a to variant na drevené brikety, alebo kotol na pelety, teda v podstate na odpadový drevený materiál.

Moderné druhy kotlov si často poradí aj s niekoľkými druhmi palív, to znamená, že rôzne tuhé palivá je možné vzájomne kombinovať. K tomu je potrebné prihliadnuť aj pri výbere, najmä ak ich možné striedanie nevylučujú.

Automatický kotol alebo s ručným prikladaním?

Ďalšou vecou, ktorú treba brať do úvahy, je samotné prikladanie. Klasickou variantom je kotol na tuhé palivo, kde sa prikladá ručne. Je teda nutné ku kotlu aj niekoľkokrát denne chodiť a prikladať palivo. Tento variant je síce menej pohodlná, ale na druhú stranu patrí danej prevedení medzi cenovo dostupnejšie a menej poruchové.

Druhým riešením je automatický kotol, ktorý je vybavený zásobníkom a práve do neho sa raz za niekoľko dní umiestni palivo, ktoré si kotol sám dávkuje podľa potreby. Cenovo ide síce o drahšie riešenie, však celé vykurovanie funguje takmer automaticky, bez veľkých starostí.

Účinnosť kotla

Veľmi dôležitým parametrom je účinnosť kotla. Kým výkon vypovedá o tom, či dokáže kotol vykúriť konkrétny objekt, účinnosť potom ovplyvňuje hlavne to, koľko tepla dokáže z daného paliva získať. Inak povedané ako efektívne je v pomere k cene paliva a toho, koľko tepla dodá. Čím vyššia kotly na tuhé palivo účinnosť majú, tým samozrejme lepšie. Pri moderných kotlov sa už neodporúča ísť pod hodnotu 80 percent. Naopak sa odporúča vyberať také modely, ktoré sú spojené s účinnosťou okolo 90% a viac.

Materiál

Materiál, z ktorého je kotol vyrobený, hrá pri výbere tiež svoju úlohu. Prvou možnosťou sú kotly z liatiny, ktoré sú vyrábané z niekoľkých článkov, podľa ktorých sa následne určuje výsledný výkon kotla. Druhým variantom sú kotly vyrábané z ocele, a to ako jeden celistvý zvarenec. Často ide o variant lacnejší, ktorá tiež ponúkne aj oveľa väčšiu odolnosť voči teplotným zmenám. Na druhú stranu kachle z liatiny oveľa lepšie akumulujú a drží teplo.

Ekológia

Ekológia je v súvislosti s kúrením tuhými palivami veľká téma. Preto by aj vyberané kotly mali spĺňať určité vlastnosti. Ich ekologickosť je v prvom rade posudzovaná podľa normy STN EN 303-5, ktorá je základom pre zaradenie do emisnej triedy. Moderné varianty kotlov sa dnes pohybujú v emisných triedach od čísla 3, až po hodnotu 5. Ďalej môže niesť kotol označenie Ekodizajn, ktorý poukazuje na to, že pri jeho samotnom návrhu bolo myslené na ekologickú stránku veci.

Praktické funkcie a vlastnosti

Medzi tie konštrukčné môže patriť napríklad možnosť vybrať si z rôzne veľkých zásobníkov, alebo možnosť umiestnenia zásobníka na palivo na pravú, alebo na ľavú stranu. S ohľadom na funkcie spojené s vykurovaním môže prísť vhod napríklad systém samo zapaľovania, vďaka ktorému nie sú potrebné zápalky, ani zapaľovač.

Kladom môže byť tiež automatická regulácia, ktorá zaisťuje optimálne spaľovanie s ohľadom na potreby teploty v interiéri a tým dochádza k celkovej úspore. Z hľadiska praktickosti môže kotol zaujať možnosťou automatického vypínania po dohorení, alebo systémom automatického vyberanie a presúvanie popole.

4.1/5 - (28 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.