Šport,

Najlepšie kopačky 2024: Recenzie Adidas, Nike ai.

Kopačky sú základnou a veľmi dôležitou súčasťou veľkých i malých futbalistov, sú taktiež spravidla najdrahšie vecí futbalistov a preto ich výber neradno podceňovať, nieto pri ich nákupe šetriť. Kým detské kopačky môžu byť univerzálne, pre čím profesionálnejšieho futbalistu sa kopačky obstarávajú, tým by mali byť špecifickejšie. Vhodné kopačky by mali byť hlavne pohodlné a nemali by pri športe hráčov akokoľvek obmedzovať.

Pri prvom pohľade do ponuky kopačiek narazíte na nepreberné množstvo tvarov, výrobcov, farieb a materiálov. Základné typové rozdelenie kopačiek je podľa ich podrážky, ktorá môže byť s kolíkmi, s lisovanými špunty, členitou podrážkou, alebo hladkou. Podľa podrážky je teda rozlišujeme na lisovky, turfy, halovky, alebo kopačky s výmennými kolíkmi.

Každé kopačky sú vhodné na iný druh povrchu a to by sa malo dodržiavať. Iba vhodné kopačky vzhľadom na povrch sú stabilné, majú dobrú priľnavosť aj odpich. V prípade použitia nevhodných kopačiek hrozí zbytočná zranenia, horšia výkonnosť a v neposlednom rade tiež neuznanej reklamácie v dôsledku ich rýchleho opotrebenia.

Rozdiely sú tiež v materiáli zvršku, kde býva najčastejšie zastúpená klokania a teľacia koža, alebo materiály syntetické. Prvotriedne výrobcovia vybavujú svoje modely ďalej modernými technológiami, ktoré zdokonaľujú akciu konkrétnym pozíciám hráčov na trávniku. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie kopačky a ich recenzie.

Najlepšie kopačky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších kopačiek z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelTypPovrchMateriál 
Nike Mercurial Superfly 6 Club MG recenzie a testNike Mercurial Superfly 6 Club MGLisovkyPrírodný, umelýSyntetika
Adidas Predator 19.2 FG recenzie a testAdidas Predator 19.2 FGLisovkyPrírodný tvrdýSyntetika
Nike Hypervenom Phelon FG DF recenzie a testNike Hypervenom Phelon FG DFLisovkyPrírodnýSyntetika
Adidas ACE 17.2 FG recenzie a testAdidas ACE 17.2 FGLisovkyPrírodný, umelýSyntetika
Nike Magista Orden II SG recenzie a testNike Magista Orden II SGKolíkyPrírodný mäkkýSyntetická koža
Adidas Kaiser 5 GOAL recenzie a testAdidas Kaiser 5 GOALHalovkyUmelý pevnýKoža
Puma ONE 19. 4 FG recenzie a testPuma ONE 19. 4 FGLisovkyPrírodný tvrdýSyntetika
Umbro UX Accuro Club HG recenzie a testUmbro UX Accuro Club HGLisovkyPrírodný tvrdýSyntetika
Adidas Kaiser 5 TEAM recenzie a testAdidas Kaiser 5 TEAMTurfyPrírodný tvrdýKoža
Sedco Gumotextilní kopačky recenzie a testSedco Gumotextilní kopačkyLisovkyUniverzálnySyntetika

Zobraziť celú ponuku

Recenzie 10 kopačiek

Nike Mercurial Superfly 6 Club MG

Nike Mercurial Superfly 6 Club MG recenzie a test

Kopačky Nike Mercurial Superfly 6 Club MG sú univerzálne pánske kopačky, ktoré sú vhodné na viac povrchov. Ich technológiou, ktorá je vidieť na prvý pohľad, je lem Dynamic Fit, ktorý lepšie spevňuje nohu a tým pádom zvyšuje presnosť a športovcovo pohodlie. Spadajú do kategórie lisovek, konkrétne potom do MG, čiže multi ground, ktoré sú vhodné ako na prírodný pevný povrch, tak i na povrch umelý.

Ich zvršok je syntetický a spracovaný tak, aby dokázali skvele viesť loptu aj pri vysokých rýchlostiach. Pri ich výbere by mala byť kopačka zhruba o pol centimetra väčšia, pretože sa syntetický materiál už viac neroztáhne. Stielka vnútri topánky je mäkká, nízkoprofilová a dobre tlmí dopady. Univerzálne rozvrhnutie lisovaných kolíkov dobre funguje na viacerých povrchoch, a preto sú pomerne obľúbeným modelom všetkých futbalistov. Pekné žlté prevedenie navyše na trávniku vyzerá veľmi dobre.

Adidas Predator 19.2 FG

Adidas Predator 19.2 FG recenzie a test

Kopačky Adidas Predator 19.2 FG sú legendárnym modelom, ktorý si na svoje nohy obulo nemalé množstvo profesionálnych futbalistov. Ide o futbalové kopačky s celým radom inovatívnych prvkov a technológií, ktoré spríjemňujú pobyt na trávniku. Spomenúť možno zvršok PRIMEMESH, zhotovený zo syntetických materiálov, ktorý poskytuje výbornú kontrolu lopty, alebo technológiu Traxion FG, ktorá ponúka vynikajúci akceleráciu aj záber na akomkoľvek suchom a pevnom prírodnom povrchu.

Ide o typické lisovky, ktoré majú špecifický tvar kolíkov. Tie na trávniku zvyšujú priľnavosť, rýchlosť, stabilitu i razanciu odrazu. Okrem trávy by ste sa s nimi nikam inam vydať nemali, kopačky FG sú určené na pevné prírodné povrchy. Sú vybavené klasickým tkaničkovým šnurovaním, hybridnými hroty kolíkov, alebo anatomicky tvarovanou pätou a spomínanú lepšiu kontrolu lopty zabezpečuje technológia CONTROLSKIN.

Nike Hypervenom Phelon FG DF

Nike Hypervenom Phelon FG DF recenzie a test

Kopačky Nike Hypervenom Phelon FG DF hodnotia spotrebitelia ako kvalitné a pohodlné, navyše za priaznivú obstarávaciu cenu. Ide o kopačky s ponožkou, čo je moderné prevedenie kopačiek s integrovanou ponožkou. Táto technológia spríjemňuje nosenie a následne aj výkonnosť pri hre. Pre svoje spracovanie a použité technológie sú vhodné najmä pre útočníkov, ktorým ponúka obratnosť a dokonalú kontrolu nad loptou.

Práve tej pomáha bočné šnurovanie, anatomický úpletový lem a hlavne technológie ACC (All Conditions Control), ktorá zvyšuje presnosť vedenia lopty za sucha i dažďa. Sú určené na dobre pripravený trávnik, ktorý je krátko strihaný a môže byť aj ľahko mokrý. Lisované kolíky sú nožového a kužeľového tvaru, ktoré za týchto podmienok zvyšujú trakciu. V podošve je umiestnený plastový plát, ktorý poskytuje dostatočnú oporu a pocit pružnosti. Ako zvršok výrobca použil syntetický a preverený materiál NikeSkin.

Adidas ACE 17.2 FG

Adidas ACE 17.2 FG recenzie a test

Kopačky Adidas ACE 17.2 FG sú vhodné, ako je už z názvu zrejmé na Firm Ground, teda pevný prírodný povrch. Najlepšie výsledky s nimi docielite na suchom prírodnom ihrisku, kde hráča po celý čas zápasu nesklamú. Podrážka má lisované štuple, ktoré sú dobre rozmiestnené pre vysokú rýchlosť a perfektné ovládanie lopty. Zvršok je zhotovený zo syntetický materiálov a ich povrch je ultratenký, čo pomáha odpudzovať vodu a ďalšie nečistoty.

Keďže sa jedná o syntetický materiál PRIMEMESH, nie je potreba kopačky pred prvým zápasom prešliapnuť. Topánka ihneď prirodzene priľne k nohe a je pohodlná, z týchto dôvodov by mali byť kopačky pri výbere zhruba o pol centimetra väčšia, než je dĺžka chodidla. Šnurovanie je štandardne šnúrovacie, umiestnené na priehlavku topánky. Poteší tiež na päte umiestnené pútko, ktoré je pomerne praktické a doceníte ho až v momente, keď si po zápase budete kopačky dávať dole.

Nike Magista Orden II SG

Nike Magista Orden II SG recenzie a test

Kopačky s ponožkou Nike Magista Orden II SG sú populárne kolíkové kopačky, ktoré sú určené do toho nejextrémnějšího terénu, za ktorého môže futbalové stretnutie prebiehať. Už skratka z názvu označuje ich určenia do Soft Ground, teda do mäkkého povrchu, ktorým je prírodná, mokrá, až blatistá tráva. Používajú sa teda najmä za dažďa, kedy sú podmienky pre hru najnáročnejšie. Aj pre to je vhodná prítomnosť predĺženého lemu, ktorý zvyšuje oporu a pomáha rozvinúť prácu s loptou.

Ako zvršok je použitá syntetická koža, ktorá je štruktúrovaná a dokonale prispôsobená pre ovládanie lopty pri akcii. Vrchná časť stielky je navyše perforovaná, čo má za následok lepšie tlmenie a celkovo nižšia hmotnosť. Lepšiemu vedenie lopty ešte pomáha asymetrický systém šnurovania a vnútorné opätok, ktorý chodidlo obklopuje a zaisťuje tak lepšiu fixáciu a tlmenie.

Adidas Kaiser 5 GOAL

Adidas Kaiser 5 GOAL recenzie a test

Halové kopačky Adidas Kaiser 5 GOAL sú medzi halovky známou stálicou, pre svoj výborný pomer cena výkon si ich obľúbili športovci po celom svete. Spotrebitelia najčastejšie uvádzajú medzi ich výhody kvalitu, trvanlivosť a spracovanie. Majú hladkú nefarbiaca gumovou podrážku, ktorá je pre sálový futbal ako stvorená. Medzipodošva je vyplnená materiálom EVA, špeciálne tvarovaná vložka je ľahká, pohodlná a dlhodobo poskytuje ľahké odpruženie.

To, čo tieto sálovky robí tak bytelné, je zvršok, ktorý je kožený. Väčšie plochy zaberá lícová useň a ochranné krytie v oblasti špičky je pokryté semišom. Táto kombinácia zaisťuje pohodlné nosenie a vyšší komfort po dlhú dobu, spomínaný ochranný semiš navyše zvyšuje odolnosť a pevnosť obuvi v namáhaných častiach. Podšívka vnútri obuvi je mäkká a zhotovená zo syntetického materiálu, ktorý poskytuje dlhodobý komfort.

Puma ONE 19. 4 FG

Puma ONE 19. 4 FG recenzie a test

Kopačky Puma ONE 19. 4 FG sú lacné kopačky ďalšieho prvotriedneho výrobca obuvi pre futbalistov a nielen pre nich. Tento model sa radí do kategórie lisovek, jeho lisované štuple rôznych tvarov sú šikovne rozmiestnené tak, aby poskytli oporu a trakciu za každej situácie. Sú určené pre všetkých hráčov na ihrisku, ich cieľovým povrchom sú trávnaté pevné prírodné povrchy, čo zodpovedá povrchu klasického futbalového ihriska.

Vďaka svojej nízkej váhe sú veľmi rýchle a futbalistovi dobre spracovaný zvršok pomáha s vedením lopty aj so streľbou. Materiály sú príjemne ľahké a preto je ich nosenie pohodlné, samozrejme pri správne zvolenej veľkosti. Keďže je materiálom zvršku syntetika, správna veľkosť tejto kopačky by mala byť o pol centimetra väčšia, než je dĺžka chodidla. Šnurovanie je šnúrovacie a dizajn pomerne vydarený, poteší tiež príjemne nízka obstarávacia cena.

Umbro UX Accuro Club HG

Umbro UX Accuro Club HG recenzie a test

Lacné kopačky Umbro UX Accuro Club HG sú určené pre všetky hobby futbalistov, ktorí vyrazia na futbalový trávnik raz za čas, alebo si vyrazia len tak zakopať za dom, kde o kvalitnom futbalovom trávniku nemôže byť ani reč. Ako je z názvu zrejmé, pre tieto situácie sú aj určené. Skratka HG znamená Hard Ground, teda tvrdý prírodný povrch, čo je povrch, kde už tráva z väčšej časti chýba. Vyznačujú sa nižším profilom a väčším množstvom lisovaných špuntov.

Keď s nimi však zavítate na upravený trávnik, rozhodne sa s nimi ani tu nestratíte. Sú teda do veľkej miery univerzálne, čo aj vzhľadom na nízku cenu rad spotrebiteľov ocenia. Ich zvršok je ľahký a pomáha k lepšej kontrole nad loptou, ako sa nechá očakávať, je zhotovený zo syntetického materiálu, konkrétne z polyuretánu. Majú klasické šnurovanie a pri kúpe je lepšie vybrať zhruba o pol centimetra väčšiu veľkosť, materiál sa prošlápnutím už neroztáhne.

Adidas Kaiser 5 TEAM

Adidas Kaiser 5 TEAM recenzie a test

Pánske kopačky Adidas Kaiser 5 TEAM sú ďalším rokmi prevereným modelom tohto výrobca. Jedná sa o špeciálne kopačky s označením TF, čo je skratka pre turfy. Tie majú do značnej miery univerzálnu podrážku, s ktorou sa nestratíte na umelej tráve, škvare, zľadovatenom povrchu, ani na prírodném tvrdom povrchu, alebo kvalitné tráve. Majú veľa lisovaných malých špuntov, ktoré sľubujú dokonalú trakciu nech sa deje čokoľvek a kdekoľvek.

Medzi klady uvádza futbalisti dlhú životnosť, za ktorú môže najmä ich kvalitný zvršok z lícovej usne. Sú pohodlné a príjemná podšívka zo syntetického materiálu zvyšuje komfort pri nosení, naviac je odolná. Vložka z EVA materiálu je špeciálne tvarovaná, ľahká a pohodlná. Z rovnakého materiálu je aj medzipodrážka, ktorá dlhodobo poskytuje ľahké odpruženie a zmierňuje silu pri dopade a nárazu.

Sedco Gumotextilní kopačky

Sedco Gumotextilní kopačky recenzie a test

Gumotextilné kopačky Sedco sú v kategórii kopačiek klasikou. Kým kedysi v podobných kopačkách hrali aj profesionáli, dnes sú tieto kopačky určené hlavne pre tých najmenších. Tieto detské kopačky sú veľmi lacné a vhodné ako na trávu, tak na štrk. Ich podrážka má lisované kolíky a so syntetickým zvrškom je spojená spečením. Sú pomerne kvalitné a pevné, môžu sa používať po čas celého roka.

Ako sa zhodujú spotrebitelia, pre začiatočníkov je tento model ideálna voľba. Ak si futbal nezamilujú, nebude vám ľúto vynaložených peňazí a v opačnom prípade si do novej sezóny zaobstaráte kopačky kvalitnejšie. Zvršok tvorí Segel III BA, podšívku keper BA a stielku aratex BA. Zhotovené sú v retro čierno žltom dizajnu a majú klasické šnurovanie umiestnené v strede kopačky.

Ako vybrať kopačky

Pred výberom kopačiek by ste mali mať jasno, na akom povrchu s nimi budete najčastejšie hrať. Podľa toho sa rozhodnete pre univerzálnejšie lisovky, sálovky, turfy, alebo kolíky, ktoré sú vhodné len do mäkkého a často mokrého povrchu. Okrem najdôležitejšie časti, podrážky, je dobré prihliadnuť k materiálu zvršku, prípadne ďalším technológiám, ktorými je model vybavený. Pozornosť venujte tiež vyberané veľkosti, ktorá sa spája hlavne s materiálom kopačiek.

Podrážka a povrch

Najviac zastúpené sú medzi kopačkami takzvané lisovky, ktoré majú lisovanú podrážku z pevného plastu a špunty sa nedajú vymeniť za nové. Patrí medzi najviac používané kopačky, a preto je práve medzi nimi najväčší výber. Jednotlivé modely sa však odlišujú počtom a tvarom vylisovaných štupľov a sú tým pádom určené na rôzne povrchy.

Lisovky

Medzi najväčšie klasiku sa radí futbalové kopačky FG (firm ground), ktoré sú určené hlavne na pevný a prírodný povrch, typicky na trávu. Niektoré typy výrobcovia popisujú aj ako vhodné pre umelú trávu, tu však často dochádza k rýchlejšiemu opotrebeniu.

Ďalším druhom lisovek sú kopačky HG (hard ground) určené na tvrdé povrchy, ktorými môže byť umelá tráva, piesok, či škvára. Lepšie tlmí dopady a sú veľmi odolné proti oderu.

Na umelú trávu sú určené lisovky AG (artificial ground), ktoré môžu byť ozačené tiež ako FG/AG či MG, potom sú okrem umelého povrchu vhodné taktiež na prírodnú trávu a stávajú sa z nich najviac univerzálne kopačky, ktoré si môžete zaobstarať. Vyznačujú sa vyšším počtom nízko lisovaných štupľov a ich konštrukcia býva zosilnená a adekvátne odolná.

Kolíky

Kopačky s kolíkmi sú špecifickým typom, ktorý nájde využitie v rozbahnenom, či silne premočenom terénu. Kolíky na podrážke sú vyrobené z tvrdeného plastu, alebo kovu a mali by sa dať vymeniť. Štandardne je na podrážke umiestnených šesť kolíkov, ktoré na klzkom povrchu zaisťujú lepší záber, stabilitu i oporu. Štandardne nesú označenie SG (soft ground) a možno sa stretnúť aj s kopačkami SG / FG, kedy sú vymeniteľné kolíky doplnené lisovanými špunty pre docielenie ešte vyššieho výkonu, vďaka pokrytie väčšej časti podrážky.

Halovky a Turfy

Halovky bývajú označené písmenami IN a tieto kopačky sú určené do športových hál na hladký povrch, ako sú parkety, alebo guma. Sálové kopačky na tomto povrchu prináša skvelú priľnavosť a nemali by zanechávať na povrchu viditeľné stopy.

Turfy sú pomerne univerzálnou futbalovou obuvou pre príležitostných hráčov, ktorí sa nevyhýbajú žiadnemu z futbalových povrchov. Ich podrážka je osadená veľkým množstvom malých špuntov, ktoré dobre priľnú k akémukoľvek vonkajšiemu povrchu. Primárne sú určené pre umelú trávu, dobre však poslúži aj na tvrdom a suchom prírodnom povrchu.

Zvršok

Zvršok kopačiek rozdeľujeme na dva typy, môže byť zo syntetických materiálov, alebo z prírodnej kože. Tie najlepšie kopačky sú často vyrábané z klokanej, alebo teľacie usne, bokom však nestojí ani pokročilé syntetické materiály, ktoré svojimi vlastnosťami useň často predstihuje. Finálne rozhodnutie je tak čisto na preferenciách športovcov. Dalo by sa povedať, že kožené kopačky dlhšie vydrží, zatiaľ čo tie zo syntetických materiálov dokážu ponúknuť lepšie technológie a poťažmo s nimi môže byť hra presnejšia a pohodlnejšia.

Správna veľkosť kopačiek

So zvrškom sa spája správny výber veľkosti, lebo platí, že kožená obuv sa po nosení roztiahne a rovnako tak je tomu aj v prípade kopačiek. Ak sa rozhodnete pre kožené kopačky, odporúča sa vybrať veľkosť presne na vašu nohu. Ak sa rozhodnete pre kopačky zo syntetických materiálov, odporúča sa vyberať zhruba o pol centimetrov väčšie, lebo v tomto prípade k žiadnemu ďalšiemu roztiahnutiu topánky nedôjde. Keď viete, že máte široký priehlavok, sú vhodnejšie kožené kopačky, ktoré sa vašej nohe lepšie prispôsobí.

Technológie a údržba

Výrobcovia sa predháňajú, kto ponúkne pokrokovejšie materiály, tvary a technológie. Preto sa možno stretnúť s členkovými kopačkami, alebo modely bez tkaničkového šnurovanie. Ďalšie môžu mať šnurovanie asymetrické, alebo umiestnené na boku kopačky. Rôzne technológie sa vyskytujú na povrchu zvršku, kedy zlepšujú prácu s loptou, lepšiu priedušnosť a prináša ďalšie výhody, ktoré vždy smerujú k vyššej výkonnosti, alebo vyššiemu komfortu.

Každý zodpovedný futbalista by sa o svoje kopačky mal starať, inak môže výrazne skrátiť ich životnosť. Po každom zápase, alebo tréningu, by sa mali nechať vysušiť, avšak nie na priamom slnku, radiátoru, alebo horúcim vzduchom. Kožené kopačky je dobré mazať krémom, čím predídete popraskaniu kože. Samozrejmosťou je ich očistení od zvyškov trávy, alebo bahna. V prípade kolíkových kopačiek je dobré závity čas od času premazať, a ak je dlhší čas nepoužívate, tak kolíky povoliť, alebo sa môže stať, že je už nepovolíte nikdy.

4.3/5 - (15 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.