Domácnosť,

Elektrické konvektory: Recenzie 10 najlepších

Konvektor sa všeobecne vyznačuje nižšími obstarávacími nákladmi, preto je medzi spotrebiteľmi tak obľúbený. Medzi zásadné výhody elektrických radiátorov patrí dostatočne vysoký výkon, zvyčajne malé rozmery a tiež nízka hmotnosť. V neposlednom rade sú to minimálne nároky na inštaláciu. Rad prístrojov je voľne stojacich, niektoré z nich možno inštalovať tiež na stenu. Nevýhodou naopak môžu byť vyššie náklady na prevádzku a preto sa tieto prístroje spravidla využívajú pre doplnkové vykurovanie.

Ak však využívate dvojaký tarif na elektrinu, niektoré modely možno po dôkladnej kalkulácii zvážiť ako hlavný vykurovací prvok. Platí to najmä pre klasické prenosné konvektory, ktoré priamo ohrievajú vzduch v miestnosti. Ohrievače inak pracujú na mnoho rôznych princípoch a technológiách, ich alternatívou môžu byť napríklad olejové radiátory, ktoré sa teší minimálne rovnakej obľube.

Konvektor je aj napriek všeobecne vyššej spotrebe vhodný pre celý rad použitia. Hodí sa napríklad na vykurovanie chát či chalúp, kde nie sme celoročne. Rad ľudí si ho tiež inštaluje ako doplnkové vykurovacie teleso do kúpeľne, do dielne, alebo napríklad do garáže.

Výber ideálneho konvektora sa odvíja od vašich požiadaviek a financií, ktoré ste do neho ochotní investovať. Mnohé obsahujú aj teplovzdušný ventilátor, vďaka ktorému dokáže elektrický radiátor zastať dve zariadenia naraz. Základná orientácia je podľa príkonu zariadenie, možnosťou nastavenia úrovne výkonu a pokročilé modely môžu obsahovať napríklad časovač, ktorý dokáže byť veľmi praktický a šetriť peniaze. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie konvektory a ich recenzie.

Najlepšie konvektory – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších konvektorov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 CONCEPT KS 3007ETA Warmie Digi 1624 90000Sencor SCF 2003ECG TK 2040 DRCONCEPT KS4000AEG WKL 1003 UDeLonghi HCX 3120 FSSencor SCF 2001Steba KH5ECG KT 12
TermostatÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ČasovačNieÁnoNieÁnoÁnoNieNieNieNieNie
Hmotnosť3,5 kg3,4 kg3 kg4,89 kg7,3 kg5,34 kg7,6 kg3 kg1,7 kg2,3 kg
Rozmery (Š x V x H)59 x 43 100 cm64 x 43,5 x 22,5 cm63 x 44 x 14 cm69 x 43 x 22 cm92 x 43,5 x 24 cm45 x 44,5 x 10 cm82 x 55 x 7,5 cm68 x 49,5 x 20 cm16,5 x 24,5 x 15 cm20,8 x 54,6 x 25 cm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 konvektorov

CONCEPT KS 3007

CONCEPT KS 3007 recenzie a test

Elektrický radiátor CONCEPT KS 3007 je zástupcom klasického konvektora s ventilátorom, ktorý je určený k voľnému umiestnenie na podlahu. Ide o český výrobok, ktorý ponúkne pomerne zaujímavý dizajn a v interiéri tak určite neurazí. Je možné voliť tri stupne výkonu, a to 800, 1200 a 2000 W.

Samozrejmosťou je zabudovaný termostat, vďaka ktorému je možné udržať nastavenú teplotu. Ak by ste chceli zabezpečiť rýchlejšiu distribúciu tepla po miestnosti, je možné využiť už spomínaného ventilátora. Ventilátor je veľmi tichý a na svoju veľkosť pomerne dostatočne účinný, v niektorých recenziách však zákazníci pripomienkovali hlučnosť konkrétneho kusu.

Na prístroji nájdete praktická držadlá, vďaka ktorým možno ľahko prenášať. Prístroj je veľmi ľahký a je za zaujímavú cenu. Je vhodný ako dostatočne výkonné doplnkové kúrenie do bytu alebo do rekreačného objektu. Vzhľadom k nízkej obstarávacej cene je pochopiteľné, že neobsahuje časovač, na druhej strane má veľmi jednoduché ovládanie.

Tichý ventilátor, možnosť prenášanie, priaznivá cena
Premenlivá kusová kvalita

ETA Warmie Digi 1624 90000

ETA Warmie Digi 1624 90000 recenzie a test

Elektrický konvektor ETA Warmie Digi 1624 90000 osloví tých z vás, ktorí hľadajú klasický teplovzdušný konvektor, ale vyžadujú trochu modernejší dizajn. Prístroj je voľne stojaca, môžete ho tak veľmi ľahko prenášať. Voliť možno medzi tromi úrovňami výkonu, a to 750, 1250 a 2000 W.

Samozrejmosťou je termostat, ktorý má tiché spínanie a dokáže plynule regulovať teplotu. Prístroj je vybavený LED displejom, čo mu dodáva na atraktivite. Na displeji vidíte teplotu, ktorú ste si zvolili a nastaviť ju môžete v rozsahu od 5 do 35 °C. Zariadenie disponuje aj funkciou časovača, kde si možno nastaviť za akú dobu sa má prístroj vypnúť. Jeho nastaviteľné rozmedzí je od 1 do 24 hodín.

Konštrukcia prístroja ide ruka v ruke jeho dizajnom. Zariadenie tak nielen dobre vyzerá, ale je tiež kvalitne spracované. Prístroj disponuje bezpečnostnou poistkou a zvukovou signalizáciou.

Moderný dizajn, LED displej, časovač

Vyššia cena

Sencor SCF 2003

Sencor SCF 2003 recenzie a test

Konvektor do zásuvky Sencor SCF 2003 zaujme tých, ktorí premýšľajú nad zaobstaraním elektrického priamotopu ekonomicky, tým teda máme na mysli z pohľadu obstarávacej ceny. Voľne stojacej elektrický radiátor ponúka možnosť regulácie vykurovacieho výkonu v troch úrovniach, a to 750, 1250 a 2000 W. Samozrejmosťou je termostat, ktorý je plynule regulovateľný.

Prístroj je vybavený ochranou proti prehriatiu, vďaka čomu sa nemusíte obávať o bezpečnosť. Prenosný radiátor možno vďaka rukovätiam ľahko premiestňovať a ak ide o dizajn, ten je pomerne neutrálnej a neurazí ani nenadchne.

Trochu zamrzí komplikované pripevňovanie nožičiek, pri ktorom hrozí nebezpečenstvo poškodenia laku. S prihliadnutím k nízkej cene sa však jedná o absolútnu drobnosť, za to chýbajúce ventilátor by už niektorým spotrebiteľom vadiť mohol. Zariadenie však plní svoj účel a treba na chalupu je ideálnym doplnkom ku krbovým kachliam, ktorá tak po príchode nemusíte okamžite žhavit.

Nízka cena, ľahké prenášanie, tichý chod
Absencia ventilátora

ECG TK 2040 DR

ECG TK 2040 DR recenzie a test

Konvektor ECG TK 2040 DR ponúkne tri úrovne výkonu, a to 750, 1250 a 2000 W, menovitý príkon prístroja je potom v rozmedzí 1800 až 2000 W. Zariadenie je voľne stojace a jednoduché prenášanie zaistí ergonomické rúčky.

Vďaka pokročilým funkciám prístroja máte kompletnú kontrolu nad jeho činnosťou, možno ho dokonca ovládať diaľkovým ovládačom. Obsahuje kontrolky prevádzky, termostat je plne regulovateľný a je možné si na ňom nastaviť konkrétnu teplotu. Všetko môžete tiež pohodlne kontrolovať pomocou LED displeja.

Okrem toho prístroj ponúka ventilátor, ktorého chod je regulovateľný v dvoch úrovniach. Poteší časovač na 24 hodín, ktorým si ľahko nastavíte, kedy bude prístroj v chode a máte ho tak z pohľadu odberu elektrickej energie plne pod kontrolou. Samozrejmosťou je tepelná poistka. Tento konvektor s ventilátorom má netoxickú povrchovú úpravu, takže sa nemusíte obávať uvoľňovanie toxínov do okolia.

Diaľkové ovládanie, časovač, možnosť uchytenia na stenu
Nenašli sme

CONCEPT KS4000

CONCEPT KS4000 recenzie a test

Elektrický radiátor do kúpeľne Concept KS4000 disponuje krytím IP 24, ktoré ho predurčuje k používaniu práve vo vlhkých priestoroch, ako sú kúpeľne. Tento konvertor vás jednoznačne zaujme svojim dizajnom, ktorému dominuje sklenený povrch. Výkon prístroja možno regulovať len v dvoch stupňoch, a to buď 1000 alebo 2000 W.

Termostat prístroja je inteligentný, čo v tomto prípade znamená, že zvláda plynule znižovať topný výkon, akonáhle sa blíži teploty prednastaveným hodnotám. Zariadenie je možné používať buď ako voľne stojace, prípadne ho aj inštalovať na stenu. Rodičia poteší detská poistka proti nenechavými prštekom vašich ratolestí.

Takmer samozrejmosťou v tejto vyššej cenovej kategórii je diaľkové ovládanie a LED displej. Na displeji si možno nastaviť požadovanú teplotu, podľa ktorej má zariadenie pracovať. Na prístroji nájdete aj časovač, na ktorom sa môže nastaviť dokonca týždenný režim chodu.

Dizajn z tvrdeného skla, pokročilý časovač, možnosť uchytiť na stenu
Iba dva stupne výkonu

AEG WKL 1003 U

AEG WKL 1003 U recenzie a test

Konvektor do kúpeľne AEG WKL 1003 U samozrejme nemusíte používať iba v kúpeľni, ale vďaka krytia IP 24 je to možné. V tomto prípade sa jedná čisto o nástenný priamovykurovací konvektor, počítajte však s tým, že výrobca v balení nedodáva potrebné skrutky, ktorými ohrievač uchytíte na stenu, je tu iba montážna lišta.

Niekto by mohol prístroji tiež vytknúť absenciu klasické vidlice do zásuvky. Tento priamotop na stenu je tak nutné inštalovať za pomocou elektrikára. Vďaka umiestneniu na stenu sa jedná o bezpečné riešenie treba do izby, kde sa vyskytujú malé deti.

Zariadenie má veľmi kultivovaný chod, nevydáva zápach ani rôzne nežiaduce zvuky pri chladnutí. Výkon prístroja je nastaviteľný, menovitý príkon potom je 1000 W. Teplotu na termostatu si môžete plynule zvoliť v rozsahu od 6 do 30 °C a ohrievač je vďaka kvalitnému oceľovému trubkovému telesu efektívnejšie ako lacné priamotopy.

Čistý dizajn, tichý chod, kvalitné prevedenie
Montáž s privolaním elektrikára

DeLonghi HCX 3120 FS

DeLonghi HCX 3120 FS recenzie a test

Konvektor do zásuvky DeLonghi HCX 3120 FS vás zaujme najmä, ak si potrpíte na štýlový dizajn. Jeho extra tenké vyhotovenie padne prakticky do akéhokoľvek interiéru. Prístroj má pomerne vyššiu hmotnosť, čo samo o sebe značí kvalitné prevedenie. To je však pochopiteľne vykúpené vyššou cenou.

U prístroja si môžete nastaviť tri úrovne intenzity kúrenie, a to 800, 1200 a 2000 W. V zariadení je integrovaný tiež ventilátor, ktorý možno buď úplne vypnúť, alebo ho nechať regulovať inteligentným termostatom. Ten ohrievač krátko po začatí vykurovania prepne do úspornejšieho režimu, kedy je ventilátor deaktivovaný.

Zariadenie je samo o sebe voľne stojace, ale nie je problém ho namontovať aj na stenu. Ak vám teda nevadí priplatiť si za takto dizajnový kúsok, s ktorým však získate veľmi kvalitné spracovanie a materiály, určite stoja tento produkt za zváženie.

Tenký elegantný dizajn, regulovateľný ventilátor, možnosť montáže na stenu

Vyššia cena

Sencor SCF 2001

Sencor SCF 2001 recenzie a test

Elektrický konvektor Sencor SCF 2001 je zariadenie vcelku priemerného vzhľadu, ktoré neurazí, ani nenadchne. Za to však bez problémov plní primárnu funkciu, teda hreje. Jedná sa o voľne stojacej teplovzdušný konvektor, ktorý môžete ľahko prenášať vďaka rukovätiam.

Regulácia vykurovacieho výkonu je možná v troch úrovniach, a to 750, 1250 a 2000 W. Výrobca nezabudol ani na bezpečnostnú poistku, ktorá ochráni zariadenia proti prehriatiu. U prístroja sa tak nebudete musieť báť zaspať.

Zariadenie je vybavené termostatom, ktorý však často vypína, keď je prístroj nastavený na plný výkon. Pravdepodobne sa mal výrobca viac zamerať na optimalizáciu chodu termostatu, aby bol použiteľný za všetkých okolností. S prihliadnutím k cene prístroja však splní svoju základnú funkciu úplne dostatočne a napríklad na chalupe bude určite vítaným spoločníkom za málo peňazí.

Nízka cena, ventilátor, bezpečnostná poistka
Menej odladený termostat

Steba KH5

Steba KH5 recenzie a test

Konvektor s nízkou spotrebou Steba KH5 je keramický žiarič, ktorý sám o sebe ponúka o niečo lepšiu efektivitu vykurovanie ako klasické priamotopy. Medzi jeho prednosti oproti typickému teplovzdušnému priamotopu tiež patrí nevysoušení vzduchu. Zariadenie je voľne stojace a má elegantný a nenápadný dizajn.

Výkon prístroja je možné regulovať v dvoch stupňoch 900 a 1800 W a regulácia sa vykonáva pomocou dvoch ovládacích koliesok. Vo výbave nájdete umývateľný prachový filter a elektrické vykurovacie teleso má dvojitú izoláciu s tepelnou ochranou, ktorá zamedzuje prehriatiu. Vďaka tomu je prevádzka úplne bezpečná.

Medzi ďalšie bezpečnostné prvky patrí ochrana pri prevrhnutí, ktorá v tomto prípade prístroj okamžite deaktivuje. Zariadenie je tak s ohľadom na prevádzku v domácnosti veľmi bezpečné, najmä potom ak sa v jeho okolí pohybujú deti. Výrobca uvádza vhodnosť prevádzky v miestnostiach do veľkosti 30 m2.

Úsporné keramické výhrevné teleso, bezpečnostné prvky, elegantný neplastový vzhľad
Mierne hlučnejší

ECG KT 12

ECG KT 12 recenzie a test

Elektrický radiátor ECG KT 12 má keramické výhrevné teleso. Vďaka tomu nevysúša vzduch a možno predpokladať úspornejšiu prevádzku, než je tomu u teplovzdušných priamotopov. Tento konvektor je vo stĺpovom prevedení a zaujme moderne strihaným dizajnom, ktorý neurazí v žiadnom interiéri. Výkon je možné nastaviť na 1200 alebo 2000 W.

Termostat prístroja je plynule regulovateľný, ale benevolencia nastavenie termostatu je pomerne vyššia, približne 3 °C. To by sa mohlo odraziť na zhoršených prevádzkových vlastnostiach s ohľadom na spotrebu elektrickej energie.

Zariadenie disponuje aj ventilátorom, ktorý by však mohol byť o niečo tichší. Výrobca vybavil prístroj tiež tepelnou poistkou, ktorá ho ochráni proti prehriatiu a vy tak budete môcť vedľa zariadenia s kľudom zaspať bez akýchkoľvek obáv. O prevádzke prístroja máte prehľad vďaka svetelnému indikátoru.

Nízka cena, ventilátor, moderný dizajn
Necitlivá regulácia termostatu

Ako vybrať konvektor

Príkon a výkon

Zvyčajne majú bežné konvektory maximálny príkon 2000 W. Zároveň možno u jednotlivých zariadení regulovať vykurovací výkon, a to spravidla v troch alebo v dvoch stupňoch. Drvivá väčšina radiátorov, ktoré majú už spomínaný príkon 2000 W, je vhodná do miestností, ktorých podlahová plocha nepresahuje 30 m2.

Výbava

Pokiaľ ide o reguláciu výkonu, tú zabezpečuje termostat. Na najlacnejších prístrojoch sa spravidla nastavuje iba určitý rozsah na stupnici, drahšie modely umožňujú nastavenie priamo konkrétnej teploty v miestnosti v °C. S termostatom úzko súvisí aj bezpečnostné funkcie, ktoré sú prakticky štandardom aj u lacných zariadení. Patrí tu najmä poistka proti prehriatiu.

Mnohé vybavenejší modely ponúkajú dokonca diaľkový ovládač. Sofistikovanejšie prístroje tiež niekedy umožňujú znižovanie výkonu, akonáhle začne teplota v miestnosti dosahovať nastavenej hodnoty, čím sa zvyšuje ekonomika prevádzky. S ohľadom na ekonomiku prevádzky by vás mohol vo výbave prístroja zaujímať tiež časovač, vďaka ktorému môžete mať prístroj a jeho chod úplne pod kontrolou.

V mnohých prípadoch je elektrický radiátor tiež bežne vybavený ventilátorom, ktorý zlepšuje distribúciu tepla v miestnosti. Ventilátor sa objavuje aj v tých najlacnejších modeloch, môže byť regulovateľný a mnohokrát vedia pracovať aj úplne nezávisle na kúrenie.

Umiestnenie

Zvyčajne sa klasický teplovzdušný konvektor vyrába v dvojitom prevedení. Môže ísť o voľne stojaci prístroj, čo umožňuje jednoduché prenášanie, alebo môžu byť umiestnené na stenu. Pre prípad doplnkového vykurovania v rekreačných objektoch sa spravidla hodí prvá možnosť, kedy sa elektrický priamotop jednoducho presunie tam, kde je práve potreba. Umiestnenie na stene je potom naproti tomu samozrejme trvalé. Pokiaľ má elektrický konvektor krytie IP 24, je možné ho využívať aj v kúpeľni. Nedá sa povedať, že jeden variant je lepší a druhá horšia, vždy závisí od toho, čo od konvektoru očakávame.

Konvektory s vyššou ekonomikou prevádzky

Ak vás zaujíma úspornejšia prevádzka, môžete vyskúšať keramické ohrievače, ktoré spravidla sľubujú úsporu nákladov na vykurovanie asi vo výške 30% oproti klasickým konvektorom. Majú oproti nim aj ďalšie kladné vlastnosti, ako je fakt, že nevysušujú vzduch a ani nevíri prach v miestnosti.

Existuje ale mnoho ďalších technológií, ktoré sa pri konvektoroch používajú. Medzi populárne patrí napríklad infražiariče, ktoré fungujú na princípe sálavého tepla. Neohrievajú teda vzduch, ale ohrievajú priamo predmety a osoby v miestnosti. V tomto ohľade sú tak podobné treba teplu z kachlí. Sálavé teplo poskytujú tiež halogénové ohrievače a ďalšej alternatívou sú plynové pece, teplovzdušné ohrievače alebo špecializované ohrievače do nebytových a technických priestorov.

4.5/5 - (19 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.