Záhrada,

Kompostéry: test, recenzie | Najlepšie domáce, záhradné

Kompostér je unikátny v tom, že z prírodného odpadu dokáže vytvoriť kvalitnú a tiež na živiny bohatú hlinu. V podstate ide o nádobu s otvormi, ktorá sa plní biologickým odpadom zo záhrady a domácnosti. Pôsobením organizmov a teploty vznikne humus, ktorý je najúrodnejšiou zložkou pôdy, potrebnú pre výživu rastlín. Ako hnojivo ho možno použiť pre kríky, stromy, záhony aj kvetináče v byte.

Podľa veľkosti pozemku sú na výber záhradné kompostéry pre malé (300 m2), stredné (300 až 800 m2) a veľké záhrady (od 1000 m2 viac). Medzi majstrov je obľúbená drevená konštrukcia, ktorú si možno s trochou šikovnosti urobiť sám doma. Všeobecne však prevažuje plastový kompostér, ktorý môže byť aj v kompaktnej verzii vhodný do bytu alebo na balkón. Domáci kompostér (vermikompostér) tak môže s pomocou kalifornských dážďoviek spracovávať váš kuchynský odpad, a to navyše bez zápachu.

Zohľadniť by ste mali nielen objem nádoby, rozmery a výšku, umiestnenie (exteriér, interiér), materiál, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je s modulárnou konštrukciou, vekom alebo prázdnym dnom. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie kompostéry a ich recenzie.

Najlepšie kompostéry – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších kompostérov z testov a hodnotení pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Al-ko Jumbo 800Plastia UrbAliveBIOcompo 900 LBokashi OrganicoAl-ko K 700JRK 1050 PROFIProsperplast CompogreenKeter ECO 470Jelínek Trading S 650Compogreen 380 L
MateriálPlastPlast + drevoPlastPlastPlastPlastPlastPlastPlastPlast
Hmotnosť16,5 kg6,17 kg9 kg3 kg17,5 kg30 kg12 kg10 kg13 kg9 kg
Hrúbka steny2 mm-3 mm-2 mm2 mm--2 mm2 mm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 kompostérov

Al-ko Jumbo 800

Al-ko Jumbo 800 recenzie a test

Plastový kompostér Al-ko Jumbo 800 je variantom, ktorá je určená na záhradu. Dokladajú to jeho rozmery, ktoré sú 125 cm na dĺžku, ďalej 110 centimetrov na šírku a všetko je doplnené rozmerom 100 centimetrov na výšku. Vďaka tomu dokáže ponúknuť veľmi dobrý objem s hodnotou 800 litrov.

Na rozdiel od obyčajného kompostu dokáže podporiť tvorbu humusu až 7x rýchlejšie, čo sa okrem úspory času podpisuje tiež na jeho kvalite. Vďaka svojej konštrukcii ho možno umiestniť kamkoľvek, bez veľkých nárokov na konkrétnu veľkosť priestoru. Výhodou je i možnosť postaviť len dve poschodia a následne pridávať podľa potreby.

S jeho využitím môže byť efektívne zužitkované až 30 percent odpadu domácností. Má otvorenú konštrukciu, ktorá však zároveň zamedzuje tak zápachu, tak i vábenie hmyzu. Ponúkne 1 plniaci otvor a 2 vyberacie. Ďalej má 30 otvorov pre nevyhnutný prísun vzduchu.

Konštrukciu možno rozobrať a zložiť, modulárne poschodia, 2 vyberacie otvory
Pri odbere kompostu nutné znovu celé rozobrať

Plastia UrbAlive

Plastia UrbAlive recenzie a test

Domáci kompostér Plastia UrbAlive je unikátnym doplnkom do bytu, garáže i na balkón, ktorý zaujme primárne svojím dizajnom. Má ale aj svoju praktickú funkciu, keďže vie využiť zvyšky potravín v domácnosti. Využíva špeciálnych dážďoviek, ktoré spracujú prírodné odpad a vytvorí z neho humus bohatý na mnoho dôležitých látok.

Stačí približne 0,5 kg dážďoviek a možné efektívne spracovať až 250 gramov odpadu denne. Tento kompostér je konštruovaný tak, aby plnil svoju funkciu a zároveň nijako neznečisťoval interiér ako odpadom, tak nepríjemným zápachom.

Konštrukcia je plastová s využitím 4 drevených nožičiek, na ktorých stojí. Jeho rozmery sú 50,5 x 38 centimetrov a jeho celková výška je 60,5 cm. Pri ideálnom fungovania by mal dokázať zredukovať tvorbu biologického odpadu v domácnosti o 40 percent.

Vydarený dizajn, nezapácha, efektívna redukcia odpadu
Nie príliš praktická priložená mucholapka na octomilky

BIOcompo 900 L

BIOcompo 900 L recenzie a test

Záhradný kompostér BIOcompo 900 L je vyrobený z plastu a ponúkne veľmi dobrý objem, ktorý činí 900 litrov. To je dané aj jeho výškou, ktorá je 117 centimetrov. Vďaka svojim rozmerom nevyžaduje veľký priestor, pretože zaberá iba plochu o veľkosti 114,6 centimetrov, čo je dĺžka oboch bočných strán. Je ľahko zostaviteľný, pretože sa skladá len zo 4 jednotlivých dielov.

Má veľký odklápací otvor, ktorým je možné kompost ľahko vybrať. Vďaka svojmu materiálu i málo vážia. Jeho hmotnosť je iba 9 kilogramov. Umožní spracovať až 80 percent odpadu z domácnosti, z ktorého vznikne kvalitný humus.

Kompostér nemá klasické dno, vďaka čomu do neho môžu prenikať dážďovky a látky z krajiny, čo má pozitívny vplyv na rýchlosť premeny odpadu. Aj keď je z plastu, je po svojom doslúžení plne recyklovateľný a ponúkne odolnosť voči korózii aj počasie.

Odolné a ľahké prevedenie, zloženie bez náradia, nemá dno
Pevnejšie spojky veka

Bokashi Organico

Bokashi Organico recenzie a test

Domáci kompostér Bokashi Organic je ideálnou voľbou do bytov, kde je cieľom redukcie kuchynského odpadu. Jedná sa o konštrukciu, ktorá ponúkne objem s veľkosťou 16 litrov, kde sa z domáceho prírodného odpadu tvorí kvalitné hnojivo pre izbové rastliny alebo záhradku.

Praktické sú kompaktné rozmery aj nízka váha s hodnotou 3 kg. Vďaka tomu ho možno umiestniť na akékoľvek miesto. V prednej časti je doplnený o uzatvárateľný otvor, ktorým sa vypúšťa kvapalina, ktoré počas tvorby humusu môže v kompostéri prirodzene vznikať.

Nechýba všetko potrebné vrátane hlavného koša, sitká, ale aj tlačidielka a odmerky. Pomocou nej sa do domáceho kompostéra dávkujú účinné látky, vďaka ktorým dochádza k podpore potrebných procesov. Kompostér v domácnosti nijako nezapácha.

Fermentácia a zachytenie zápachu odpadkov, bez nutnosti dážďoviek
Musí sa dokupovať baktérie

Al-ko K 700

Al-ko K 700 recenzie a test

Plastový kompostér Al-ko K 700 je určený na záhradu, čomu zodpovedajú aj jeho rozmery. Základňa je veľká 94 x 94 centimetrov. Celková výška má hodnotu 115 cm. Tieto rozmery sa podpisujú aj na pomerne dobrom objeme, ktorý má hodnotu 650 litrov a je tak vhodný pre menšie až stredné záhrady. Vyžívanie je plastových materiálov, ktoré ponúknu odolnosť voči počasiu i proti korózii.

Hmotnosť je 17,5 kilogramov, teda má pomerne robustnú konštrukciu. Zaujme tiež veľký počet vetracích otvorov, čo sa pozitívne podpisuje na rýchlosti rozkladu a tvorbe kvalitného humusu. Regulácia prestupu vzduchu je zaistená vekom, ktoré je opatrené otočným regulátorom.

Vďaka tomu, že nemá dno, môžu organizmy prestupovať do kompostu priamo z pôdy. Vyberanie hotového humusu je vďaka bočným dvierkam veľmi jednoduché. Jeho zloženie je vďaka niekoľkým dielam veľmi jednoduché a tiež intuitívne bez ohľadu na skúsenosti.

Robustná konštrukcia, jednou rukou odklopiteľné veko
Vyššia cena

JRK 1050 PROFI

JRK 1050 PROFI recenzie a test

Kompostér JRK 1050 PROFI patrí medzi varianty veľkoobjemové, využiteľné na väčších záhradách. Dokladajú to jeho rozmery, ani nie tak výška o hodnote 100 centimetrov, ale zodpovedajúca šírka. Jeho celkový objem, ktorý dokáže ponúknuť pre tvorbu humusu, je 1 050 litrov. Konštrukcia má klasický tvar a je vyrobená z odolného a tiež pevného plastu, z ktorého sú modulárne panely.

Vďaka kvalitnej konštrukcii uvádza výrobca životnosť po dobu 20 rokov. Konštrukcia disponuje systémom, ktorý pomáha udržiavať optimálnu vlhkosť, ale aj teplotu, rovnako ako sa stará o ideálny prevzdušnenie potrebné pre biologické procesy.

Hmotnosť kompostéru je 30 kilogramov, čo sa do istej miery podpisuje na ťažšie manipulácii. Zelená farba dobre zapadne do okolia a vďaka sofistikovanému riešenie je možné mať k nemu prístup z akejkoľvek strany, a tak vyberať vytvorený humus odkiaľ je zrovna treba.

Veľkoobjemový, veľký otvor na vhadzovanie, prístup zo všetkých strán
Ťažšia manipulácia z dôvodu vysokej váhy

Prosperplast Compogreen

Prosperplast Compogreen recenzie a test

Plastový kompostér Prosperplast Compogreen patrí do skupiny tých s veľkým objemom. Aj keď je jeho výška len 83 centimetrov, má veľké ostatné rozmery. Jeho šírka totiž činí 198 centimetrov. Je tak ideálny napríklad na postavenie k plotu.

Celkový objem tohto modelu je 1 200 litrov. Špecifický je tým, že sa skladá z 3 jednotlivých kompostérov, ktoré sú vzájomne prepojené. Vďaka tomu je možné mať segment kam sa odpad ukladá a tiež segment, kde bude braný hotový humus.

Vďaka tomuto riešeniu je možné zužitkovať až 80 percent odpadu, ktorý vznikne v domácnosti. Konštrukcia sa ľahko zostaví pomocou 2 vzpier. Otváranie veka je možné natočiť podľa potreby, a tak zabezpečiť bezproblémový prístup z akejkoľvek strany.

Modulárny objem, jednoduchá montáž, nízka cena
Slabšie plasty

Keter ECO 470

Keter ECO 470 recenzie a test

Kompostér Keter ECO 470 zaujme svojimi kompaktnými rozmermi, ktoré sú 80 centimetrov na výšku a pokiaľ ide o veľkosť základne, tak tá činí 79 x 79 centimetrov. Vzhľadom k svojmu objemu je vhodný na menšie záhrady tak do 600 m2. Celkový objem, ktorým tento model disponuje je dobrých 470 litrov, čo na bežné použitie plne stačí.

Konštrukcia je plastová, pričom z recenzií vyplýva, že použitý plast je pomerne slabý a konštrukcia nie moc robustná. Disponuje veľkým plniacim vekom a dvoma vyberacím otvormi. Ďalej nemá pevné dno, takže poskytne priamy styk s pôdou.

Vďaka tomuto riešeniu je možné eliminovať a využiť až 80 percent odpadu z domácnosti. Zaujme tiež to, že je vyrobený z plastu s označením HDPE. Prevedenie vie zabezpečiť vnútri ideálne podmienky s ohľadom na teplotu, vlhkosť u množstva vzduchu.

Kompaktné rozmery, jednoduché zloženie, nízka cena
Tenké steny z plastu

Jelínek Trading S 650

Jelínek Trading S 650 recenzie a test

Záhradný kompostér Jelínek Trading S 650 svojou farbou zapadá do priestoru záhrady. Zaujme tiež jeho nie príliš vysoká konštrukcia, pretože výška je len 72 centimetrov. Napriek tomu dokáže ponúknuť celkom dobrý objem ktorý má hodnotu 650 litrov.

Je ideálnou voľbou pre stredné až veľké záhrady do plochy 600 až 800 metrov štvorcových. Jeho celková hmotnosť je 13 kilogramov. Disponuje konštrukciou, ktorá sa ľahko postaví, rovnako ako kvalitou materiálu, ktorý sľubuje odolnosť a tiež životnosť.

Jeho konštrukcia udrží kompost na svojom mieste. Vďaka medzerám medzi jednotlivými dielmi je tiež zabezpečené optimálne prevzdušnenie. Samozrejmý je ľahký prístup k vytvorenému kompostu, tak aj následné přisypávání odpadu.

Kompaktné rozmery, dobrý objem, ľahko zostaviteľný
Absencia veka

Compogreen 380 L

Compogreen 380 L recenzie a test

Plastový kompostér Compogreen 380 L je určený napríklad na predzáhradku, rovnako ako môže byť využiteľný aj na klasických záhradách. Patrí do vykonania menších typov. Veľkosť jeho základne je 72 x 72 centimetrov a pokiaľ ide o jeho výšku, tak tá má hodnotu 82 centimetrov. Ďalej zaujme aj tým, že má priaznivú hmotnosť, ktorá činí len 9 kilogramov a nie je tak problém s ním manipulovať.

Ako už vyplýva z jeho samotného názvu, tak je jeho objem 380 litrov, čím je vhodný pre malé záhradky a chatky. Na rozdiel od modelov v tvare ihlanu má tento zvislé steny, takže lepšie využije zabraný priestor.

Konštrukcia zaistí vytvorenie optimálnych podmienok, ako je vlhkosť, teplota, ale aj správne prevzdušnenie. K tomu slúži ako veko, tak i bočné dvierka. Tie sú ideálne pre možnosť ľahkého vyberanie kompostu. Vďaka kompostéru je možné využiť až 80 percent odpadu.

Príklopné veko, bočný prístup, nízka váha
Chýba návod na zostavenie

Ako vybrať kompostér

Kompostér je v prvom rade treba vyberať primárne podľa typu, a teda podľa jeho umiestnenia. Bežnou variantou je záhradný kompostér, a to ako na záhradu pri dome, tak v kolónii. Ak záhradu nemáte, môže byť riešením domáci kompostér do bytu alebo na balkón, označovaný tiež ako vermikompostér. Okrem praktickej funkcie kompostovanie majú niektoré modely aj funkciu dizajnového prvku, ktorý osvieži váš interiér.

Objem

Pokiaľ ide o domáci kompostér, tam možno počítať s objemom v rádoch desiatok litrov. Ide o veľkosť, ktorá by mala bežné menšie domácnosti plne vyhovovať. Pri klasickom kompostéru sa budete pri výbere objeme držať hlavne veľkosti vašej záhrady. Samozrejmé by mali byť minimálne stovky litrov. V niektorých prípadoch aj tisíce. Všeobecne možno povedať, že na 100 štvorcových metrov záhrady treba kompostér s objemom zhruba 100 litrov.

Konštrukcia

Na trhu dominuje predovšetkým plastový kompostér. Tento materiál má klady hlavne v tom, že je ľahký, odolný voči poveternostným vplyvom a nehrozí u neho korózie. Vplyv tu má tiež šírka materiálu, ktorá by mala byť v ideálnom prípade 2 milimetre. Ak je vyššia, je to len lepšie. Oproti otvorenému kompostu má oveľa vyššiu účinnosť a tmavá farba nádoby zaisťuje UV stabilitu a odolnosť.

Druhou možnosťou je drevený kompostér, ktorý zaujme svojím vzhľadom, pretože drevo sa hodí na záhradu a do prírody predsa len o niečo viac a zvyčajne aj nižšou cenou. Aj tu je samozrejmá kvalita a celková odolnosť (drevo je ošetrené biologickým náterom, aby konštrukcia netlela). Treba však počítať s tým, že o drevo je nutné sa pre predĺženie životnosti pravidelne starať a ošetrovať ho.

Prístup, cirkulácia vzduchu, dážďovky

Prístup by mal byť čo možno najjednoduchšie. Je vhodné, aby bol prístupný prostredníctvom hornej prečítať s vekom, kadiaľ sa bude pridávať odpad. Vytvorený humus je vhodné brať z bočných častí, a to z rôznych strán. To zaistí rovnomernosť tvorby a využitie kvalitného humusu.

Cieľom je tvorba humusu, teda zeminy, ktorá bude bohatá na živiny a iné dôležité látky. Pokiaľ sa jedná o kompostéry využívané na záhrade, mala by konštrukcia zabezpečiť hlavne dostatočný prísun vzduchu, pretože bez cirkulácie sa kompost nevytvorí, a naopak materiál zhnije. Tiež je potrebné myslieť na optimálnu vlhkosť a ďalej i teplotu. Niektoré nemajú dno, vďaka čomu môžu do kompostu prestupovať dážďovky a ďalšie organizmy zo zeme.

Domáci kompostér tieto možnosti nemá, keďže ide o uzavretú nádobu. Tu sa môžu používať buď rôzne látky ktoré podporia tvorbu, alebo takzvané kalifornskej dážďovky, ktoré odpad spracúvajú a následne pretvára na požadovaný kompost.

Hmotnosť

Pokiaľ nie je v pláne časté prenášanie, nie je hmotnosť kompostéra zase až tak dôležitá. Ak áno, je dobré jej venovať pozornosť. Tie najľahší váži 6 – 10 kilogramov. Tie ťažšie samozrejme i viac. Pozor však na to, že jeho váha môže mať vplyv na to, z ako kvalitného materiálu je vyrobený, alebo aké konkrétne je jeho stabilita, ak sa postaví na záhradu a bude prázdny, alebo s minimom odpadu.

4.6/5 - (37 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.