Elektronika,

Kompaktné fotoaparáty

Mohlo by sa zdať, že kompaktný fotoaparát v čase, keď má väčšina z nás kvalitný fotoaparát vo svojom mobilnom telefóne, má svoje najlepšie obdobie dávnu za sebou. Opak je však pravdou, aj cez to, že fotomobil dokáže za výborných svetelných podmienok zaobstarať skvelo vyzerajúci fotku, stále je tu veľa scén, kedy jeho obmedzenej hardvérové vybavenie skrátka nestačí. Kompakt oproti nim ponúka niekoľkokrát väčšie snímač, na ktorý dopadá oveľa viac svetla a tak zákonite vyhotovuje oveľa lepšie fotky a pravdepodobne to tak ešte na dlhú dobu zostane.

Digitálny kompakt je v základe určený všetkým, ktorí sa s nastavením dispozícií pre fotografiu nechcú príliš zaoberať. Zaľúbenie v ňom nájdu menej nároční užívatelia, príležitostní fotografi, ktorí chcú vytiahnuť fotoaparát z obalu, zapnúť, stláčať spúšť a tešiť sa z podarených kvalitných fotografií. Vhodný je tiež na dovolenku, alebo vďaka malým rozmerom a nízkej hmotnosti ako outdoorový fotoaparát pre cestovateľov.

Pole pôsobnosti kompaktov je však veľmi široké a vedľa jednoduchých nenáročných automatických kompaktov existujú aj také, ktoré sa výslednými fotkami nechajú porovnať s tými najlepšími drahými zrkadlovkami.

Profikompakt sa vyznačuje najlepšou technikou, ktorú je možné do malého kompaktného rozmeru vtesnať. Ďalej nízkou hmotnosťou, malými rozmermi, avšak veľmi kvalitnou technikou, ktoré dominujú najmä väčšie formáty snímača. Okrem automatických režimov umožňujú tiež plne manuálny režim, kedy si kompozíciu snímanej scény nastaví fotograf presne tak, ako chce, aby bola zachytená.

Určitým kompromisom medzi zrkadlovkou a kompaktom môže byť systémový kompakt, ktorý na digitálne telo fotoaparátu umožňuje vymieňať objektívy.

Najdôležitejšími parametrami u kompaktov sú veľkosť snímača, jeho rozlíšenie, celkové rozmery, alebo hmotnosť. Podstatnými sú tiež veľkosti optického zoomu, svetelnosť objektívu, prítomnosť WiFi, GPS, bluetooth, prevedenie obrazovky, alebo hľadáčik. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie kompaktné fotoaparáty a ich recenzie.

Najlepšie kompaktné fotoaparáty – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších kompaktných fotoaparátov z testov a hodnotení pre rok 2025.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Canon PowerShot G7 X Mark IISony Cyber-Shot DSC-RX100Nikon Coolpix B500Panasonic Lumix DMC-FZ1000Olympus TG-5Sony Alpha A6000Panasonic Lumix DMC-GX80Canon IXUS 285 HS
Svetelnosť objektívuf1,8 - 2,8f1,8 - 4,9f3,4 - 6,9f2,8 - 4f2 - 4,9--f3,6 - 7
DisplayDotykový, výklopnýBezdotykový, pevnýBezdotykový, výklopnýBezdotykový, výklopnýBezdotykový, pevnýBezdotykový, výklopnýDotykový, výklopnýBezdotykový, pevný
HľadáčikNieNieNieÁnoNieÁnoÁnoNie
Natáčanie videaFull HD 60fpsFull HD 50fpsFull HD 60fps4K 60fps4K 30fpsFull HD4K 60fpsFull HD
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie a skúsenosti

Canon PowerShot G7 X Mark II

Canon PowerShot G7 X Mark II recenzie a test

Profesionálny kompaktný fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark II je stelesnením toho najlepšieho, čo si môžete od digitálneho kompaktu priať a nedať za foťák celú výplatu. Zaujme teda pomerom ceny a výkonu, ktorý pravdepodobne nemá konkurenciu. O kvalitné fotografie a video sa stará jednopalcový snímač, ktorý nájdeme aj u lacnejších zrkadloviek. Poteší tiež vysoké rozlíšenie snímača 20,1 megapixelov, alebo objektív 24-100 mm s výbornou svetelnosťou F1,8 – 2,8.

Za dobrých svetelných podmienok tento kompaktný fotoaparát dokáže urobiť snímky, ako päťkrát drahšie zrkadlovky. V tme, alebo v náročných svetelných podmienkach fotografie na kvalite stráca, dosahujú však stále výbornej kvality, napríklad v porovnaní s fotomobily. Má široké možnosti nastavenia času, clony, citlivosti a poteší tiež dostačujúce optický 4,2 násobný zoom. Na rozdiel od iných modelov tu nájdeme veľký dotykový display, ktorý je tiež výklopný. Ľahko tak s kompaktom zaobstaráte aj vysoko kvalitné selfie.

Čo sa týka ďalších rozhranie, ani tu Canon nezaostáva. Ponúka prepojenie s mobilným telefónom, alebo priamo s tlačiarňou pomocou WiFi a rýchle zdieľanie cez smartphone pomocou NFC. Dokáže fotografovať do formátu RAW a natáčať v rozlíšení Full HD pri 60 snímkach za sekundu. Poteší tiež funkciou nabíjanie cez USB kábel z počítača, powerbanky, alebo cez bežnú nabíjačku k mobilnému telefónu. Jeho rozmery sú dostatočne kompaktné a hmotnosť je len 300 gramov, ako jediné negatívum vidíme v absencii natáčanie v rozlíšení 4K, ktoré však v súčasnosti väčšina užívateľov rovnako nevyužije.

Bezkonkurenčný pomer cena / výkon, veľký 1″ snímač, dotykový výklopný display
Natáčanie bez 4K

Sony Cyber-Shot DSC-RX100

Sony Cyber-Shot DSC-RX100 recenzie a test

Profikompakt Sony Cyber-Shot DSC-RX100 je základný model z rady RX100, ktorý, hoci je v súčasnosti na trhu už jeho siedma generácia, má stále čo ponúknuť a zákazníci o neho majú stále veľký záujem. Jeho srdcom je kvalitný CMOS Exmor s veľkosťou 1″, ktorý poskytuje rozlíšenie 20,2 megapixelov. Okrem fotenia v takto vysokom rozlíšení dokáže robiť aj kvalitné video vo formáte Full HD s 50 fps. Je tu teda absencia natáčanie vo vysokom rozlíšení 4K.

Fotografia je možné ukladať buď je formáte JPEG, alebo bezkompresním RAW. 3″ display má vysoké rozlíšenie, nemá bohužiaľ dotykové ovládanie a s telom fotoaparátu je pevne spojený. Optický zoom dokáže tento model poskytnúť 3,6x a digitálne 14x, svetelnosť objektívu je veľmi dobrých F1,8 – 4,9. Umožňuje fotografovať ako na automatické režimy bez vášho veľkého zapojenia, tak na režim manuálny, kedy je nastavenie kompozícia len vo vašich rukách.

Kvôli veľmi kompaktným rozmerom, ktoré sú iba 101,6 mm na šírku, 58,1mm na výšku a 35,9 mm do hĺbky sa na tele fotoaparátu nenachádza hľadáčik, výklopný blesk je však samozrejmosťou. O tom, že je predurčený na cestovanie, alebo na výlety svedčí ďalej jeho hmotnosť, ktorá je len 213 gramov. Ak u iných modelov čítate marketingový slogan, že sa zmestí do vrecka, tak si buďte istí, že práve tento digitálny kompakt sa do vrecka vojde.

Veľký jednopalcový snímač, veľmi kvalitné fotky, malé rozmery aj váha
Bezdotykový pevný display

Nikon Coolpix B500

Nikon Coolpix B500 recenzie a test

Ultrazoom Nikon Coolpix B500 sa nachádza vďaka svojmu veľkému optickému zoomu, ktorý moji 40 násobné priblíženie, právom práve v tejto kategórii kompaktných fotoaparátov. Možnosť tohto veľmi vysokého priblíženie je jeho najväčšou pýchou, vďaka ktorej dokážete zaobstarať fotografie, o ktorých sa vám doteraz ani nesnívalo. Fotoaparát ďalej vyniká ergonomickým telom s postranným madlom, vďaka ktorému sa veľmi dobre drží a rozloženie ovládacích prvkov je šikovne rozvrhnuté tak, aby boli vždy na dosah.

Ponúka automatické expozičné režimy, ručné režimy a programovú automatiku. Minimálna ohnisková vzdialenosť je 22,5 milimetrov a maximálnu 900 mm. Ponúka optickú stabilizáciu, vďaka ktorej sú snímky ostré za každej situácie, rovnako ako sú stabilné urobená videá. Svetelnosť objektívu vďaka veľkému optickému zoomu je trošku horšie, konkrétne F3,4 – 6,9.

Video dokáže natáčať vo FullHD rozlíšení s 60 snímkami za sekundu, možnosť natáčať vo vysokom 4K rozlíšení chýba. Rovnako tak sa na tele nepočítalo s umiestnením optického, alebo digitálneho hľadáčika. Poteší prítomnosť WiFi, alebo bluetooth rozhranie a tiež funkcia SnapBridge, ktorá zaisťuje trvalé prepojenie s vaších šikovným telefónom, alebo tabletom. Rozmery sú stále síce kompaktné, už však nie tak, aby sa vám fotoaparát vošiel do vrecka. Šírka je 113 mm, výška 78 mm a hĺbka 95 mm. S hmotnosťou 542 gramov sa však vďaka výbornej ergonómii stále pohodlne a iste drží.

Dobrý pomer cena / výkon, 40x optický zoom, 3,0″ výklopná obrazovka
Menšia veľkosť snímača 1/2,3″, bezdotyková obrazovka

Panasonic Lumix DMC-FZ1000

Panasonic Lumix DMC-FZ1000 recenzie a test

Kompakt s hľadáčikom Panasonic Lumix DMC-FZ1000 je veľmi vydarený kvalitný fotoaparát s pevným objektívom LEICA DC VARIO-ELMARIT. Pýši sa prvenstvom v kategórii ultrazoomov a je tiež jedným z prvým kompaktov, ktorý umožňoval natáčať 4K videa sa nastavovanie frekvenciou 60 fps. Pre presné fotografovanie pri zníženej viditeľnosti, alebo naopak na priamom svetle je k dispozícii elektronický hľadáčik, ktorý pomôže zachytiť dokonale presne to, čo chcete.

Veľkosť displeja je 3 palce a má skvelé rozlíšenie 921000 bodov. Obrazovka síce nie je dotyková, však umožňuje jej vyklopenie, čím možno fotografovať aj pod náročným uhlom. Praktický je vstavaný blesk s dosahom až 13,5 metra, alebo tiež možnosť pripojiť blesk výkonnejší, externá skrze hot-shoe. Digitálny fotoaparát je vyrobený z kovu, má vyššiu hmotnosť 831 gramov a rozmery tiež patrí medzi vyšší, 133x99x131 mm.

Fotografie, alebo video, sú vďaka formátu snímača o veľkosti 1 palca skrátka skvelé. Jeho rozlíšenie je navyše 20,1 Mpx, čo zodpovedá veľkosti výslednej fotografie 5472×3648 px. Ohnisková vzdialenosť má rozsah 25 – 400 mm a svetelnosť je na ultrazoom dobrých 2,8 – 4. Model má príjemný grip, vďaka ktorému padne dokonale do ruky. Má veľmi rýchle ostrenie a príjemne poteší aj výdrž batérie, ktorá na jedno nabitie zvládne zaobstarať až 360 snímok.

Dokáže natáčať vo 4K rozlíšenie, 1″ MOS snímač, objektív LEICA, 16x optický zoom
Display nie je dotykový, väčšie rozmery a vyššia hmotnosť

Olympus TG-5

Olympus TG-5 recenzie a test

Outdoorový fotoaparát Olympus TG-5 je stvorený pre dobrodružstvo všetkého druhu. Či už leziete po horách, schádzate divokú rieku, alebo zdolávate náročný terén, tento fotoaparát vám bude vždy verne slúžiť, nech sa už bude diať okolo vás čokoľvek. Vydrží pád z výšky dvoch metrov, tlak s hmotnosťou 100 kg, ponor až do hĺbky 15 metrov, alebo teploty až do -10 °C.

O tom, že je tento kompaktný fotoaparát pripravený zdolávať aj tie najnáročnejšie výzvy svedčí zabudovaná GPS, vstavaný tlakomer, alebo dokonca aj teplomer. Šasi je zhotovené z kovu, ktorý vnútorné citlivé súčiastky dokonale ochráni. V tejto kategórii nemá tento model príliš konkurenciu a aj napriek spomínané outdoorové prevedenie dokáže robiť skvelé fotky a video. Základ tvorí snímač formátu 1/2,3″, ktorý má rozlíšenie 12 megapixelov.

Objektív je ako inak než pevný s dobrou svetelnosťou F2 – 4,9. Poteší tiež štvornásobný optický zoom, ktorý dobre poslúži pre priblíženie vzdialenejšie scény. Zvláda zhotovovať 5 snímok za sekundu, prípadne časozberné video s dĺžkou až 24 hodín. Okolo jeho objektívu sa nachádza LED osvetlenie, ktoré príde vhod pri podmorských zámeroch, alebo pri makro režimu. S fotoaparátom sa dá prepojiť pomocou WiFi a pre fotenie v noci, alebo v protisvetle, oceníte vstavaný blesk.

Odolné prevedenie, duálna stabilizácia, vstavaný GPS modul alebo teplomer, vodeodolnosť do 15 metrov
Priemerná veľkosť snímača 1/2,3″

Sony Alpha A6000

Sony Alpha A6000 recenzie a test

Systémový kompakt Sony Alpha A6000 zaujme výborným pomerom cena/výkon, predovšetkým potom veľkým formátom snímača APS-C, ktorý nemá v tejto kategórii príliš obdoby. Vďaka takto veľkému snímaču sú fotografie a video ešte viac kvalitné, než pri fotoaparáte nižších radov. Keďže sa jedná o systémový kompakt, objektív nie je pevne spojený s telom zariadení, ale je výmenný. To vám ponúka široké množstvo využitia a možno s ním fotiť ako portréty, tak krajinu, ak teda samozrejme máte vhodný objektív.

Snímač APS-C ponúka veliké rozlíšenie 24 Mpx, prevedenie šasi je pomerne podarené s dobre tvarovaným gripom, vďaka ktorému padne skvele do ruky. Fotografovať možno ako na automatický režim, tak i manuálne. Potom oceníte dva otočné voliča a rad ďalších vychytávok, ktoré fotografovanie uľahčia.

Sony Alpha A6000 ďalej zaujme ultra rýchlym ostrením, ktoré patria k jednému z najrýchlejších vo svojej kategórii. K obstaranie dokonalé fotografie ďalej pomôže OLED TruFinder hľadáčik, alebo výklopná obrazovka s veľkosťou 3,0″. Fotoaparát zvláda aj zhotovovať videozáznam v kvalite Full HD, zamrzí snáď len absencia dotykovej obrazovky, alebo neprítomnosť vstupu na mikrofón, ktorý by skvalitnil vytvorený zvukový záznam.

Veľký snímač APS-C, rozlíšenie 24 megapixelov, elektronický hľadáčik
Bez dotykového displeja a vstupu na mikrofón

Panasonic Lumix DMC-GX80

Panasonic Lumix DMC-GX80 recenzie a test

Kompaktný fotoaparát s výmenným objektívom Panasonic Lumix DMC-GX80 sa vyznačuje ultra kompaktnými rozmermi, ktoré z neho robia ideálneho parťáka pre náročných cestovateľov, ktorí sa pri fotografovaní kdekoľvek po svete nechcú obmedzovať. Systém výmenných objektívov z neho robia všestranný digitálny kompakt, ktorý zvládne vyfotiť čokoľvek, na čo máte patričný objektív.

Telo fotoaparátu je vyrobené z kovu a je ergonomicky tvarované, vďaka čomu skvele padne do ruky. Základ tvorí Live MOS 4/3 snímač s rozlíšením 16 Mpx, alebo 3.0″ LCD monitor, ktorý je výklopný a navyše dotykový. Profesionálov poteší elektronický hľadáčik, ktorý príde vhod za zlých svetelných podmienok, alebo v prípade, kedy je display kvôli slnku zle čitateľný . Na tele je ďalej prítomný výklopný blesk, ktorý má synchronizačný čas 1/160 s.

Kompakt je vhodný aj pre zhotovovanie kvalitných video záznamov, zvláda natáčať v rozlíšení 4K pri 60 fps a to do formátov MP4, alebo AVCHD. Ovládacie prvky sú ergonomicky rozmiestnené tak na prednej aj zadnej strane. Z užívateľského hľadiska pre rýchle spárovanie s mobilným telefónom poteší prítomnosť WiFi a NFC, zamrzí naopak slabšia výdrž batérie, ktorá podľa skúseností užívateľov vystačí na približne 80 – 100 snímok.

Veľký snímač 4/3, podpora WiFi a NFC, elektronický hľadáčik, 4K video
Slabšia výdrž batérie

Canon IXUS 285 HS

Canon IXUS 285 HS recenzie a test

Fotoaparát s WiFi Canon IXUS 285 HS je základný, kvalitný a cenovo dostupný kompakt, ktorý urobí veľa služby všetkým, ktorí si na fotenie nekladú vysoké nároky. K dispozícii sú automatické expozičné režimy, veľká troch palcová farebná obrazovka, ktorá však nie je dotyková ani výklopná. Šasi fotoaparátu je síce pevné, ale len plastové, nie je teda vhodný pre náročnejších zaobchádza, pri bežnom používaní však žiadne riziko nehrozí.

Kompaktný fotoaparát sa radí do kategórií ultrazoom, rodinných kompaktov i cestovateľských. Je schopný zaobstarať 2,5 fotografií za sekundu a problém mu nerobí ani záznam videa v rozlíšení Full HD. Poteší prítomnosť 12 násobného optického zoomu, vďaka ktorému má však objektív horšie svetelnosť f3,6 – 7. Stále sa však pre svoju cieľovú skupinu nejedná o nič strašného a fotografie z neho vyzerajú perfektne.

Veľmi poteší jeho kompaktné rozmery a nízka hmotnosť, ktoré z neho robia ideálny kompakt do vrecka. Režim smart auto ponúka fotografovanie v 32 predvolených scénach, optická stabilizácia zaisťuje vždy ostré snímky a všetko podtrhuje NFC a zmienená WiFi konektivita, vďaka ktorej je prenos fotografií do smartphonu otázkou niekoľkých málo sekúnd. Kvalitu urobených snímok potvrdzuje aj moderný obrazový procesor DIGIC4 +.

Cenovo dostupný kvalitný kompakt, 12x optický zoom, kompaktné rozmery a hmotnosť
Iba základná veľkosť snímača 1/2,3″, horšia svetelnosť f3,6 – 7

Ako vybrať kompaktný fotoaparát

Výberu kompaktu by malo vždy predchádzať vaše rozhodnutie, čo chcete fotografovať a s akým zámerom si fotoaparát kupujete. Iné nároky má rodina, ktorá chce zachytiť momenty z každodenného života ich ratolestí, prípadne z výletov a iné nároky má cestovateľ, ktorý si potrpí na prvotriedne fotografie, avšak potrebuje fotoaparát kompaktných rozmerov.

Dobrou správou je, že pre tieto dva odlišné prístupy kompakty ponúka ideálne modely, rozdiel je potom predovšetkým v obstarávacej cene, kedy kvalitné profi kompakty stojí logicky viac než základné automatické digitálne kompakty.

Typy kompaktných fotoaparátov

Podľa spôsobu použitia sa nechajú tieto typy fotoaparátov rozdeliť na niekoľko základných, v ktorých ďalej môžete pohodlnejšie vyberať. Základný, detské, alebo rodinné kompakty majú veľmi jednoduché ovládanie, automatické režimy snímania a veľmi obmedzenú možnosť nastavenia. Naproti nim stojí výkonné profikompakty, za ktoré sa nemusia hanbiť žiadny profesionálny fotograf. Tieto modely majú spravidla väčší, aspoň 1″ snímač, možnosť manuálneho nastavenia času, clony, alebo citlivosti a často sú až niekoľkonásobne drahšie, než základné prevedenie.

S týmto rozdelením sa spája pojem ultrazoom, čo sú fotoaparáty, ktoré majú veľký optický zoom. Ten môže byť v závislosti na konkrétnom modeli až 40 násobný či aj väčšie. Svoju špeciálnu kategórií má tiež outdoor kompakt, ktorý sa nebojí dažďa, vody, snehu ani pádov, alebo takzvané systémové kompakty. Práve tie sú v poslednej dobe veľmi populárne, pretože ponúka malé rozmery, nízku hmotnosť a možnosť výmenných objektívov.

Obrazovka a hľadáčik

Väčšina dnešných displejov patrí medzi pomerne veľké s priemernou veľkosťou 3″. Niektoré modely majú display dotykový, čo významne zvyšuje komfort používania a časť dokonca display výklopný, ktorý pomáha pri fotení v rôznych uhloch a praktický je aj pre selfie fotografie. Konkrétne rozlíšenie týchto displejov aj počet farieb sa odvíja od obstarávacej ceny modelu, rovnako tak ako sa líšia veľkosť a rozlíšenie elektronických hľadáčikov.

Hľadáčik nie je štandardnou výbavou kompaktov, a ak v jeho výbave je, potom sa jedná často o jeho elektronickú verziu. Hľadáčik tak nie je priehľadový, ale pozeráte sa na malú obrazovku, ktorá do hľadáčika prenáša snímaný obraz. Priehľadový hľadáčik až na výnimky v tejto kategórii nenájdete.

Formát a rozlíšenie snímača

To najdôležitejšie, čo v digitálnom kompakte je a na čo je dôležité upierať pozornosť, je snímač. Základné kompakty majú často veľkosť snímača 1/2,3 palca, pokročilejšie môžu mať 1/1,63″ a výkonné kompakty majú najčastejšie snímač s veľkosťou 1″.

Veľkosť snímača je jeden z dôležitých faktorov, ktoré ovplyvňujú výslednú kvalitu fotografie. Pri systémových kompaktov, alebo u profesionálne ladených kompaktov sa možno stretnúť ešte s väčšími snímačmi, ktoré sa už často vyskytujú aj v digitálnych zrkadlovkách. Majú označenie APS-C, prípadne 4/3. Čím je snímač väčší, tým pre kvalitu fotografií lepšie.

Ruka v ruke s veľkosťou a typom snímača ide jeho rozlíšenie, ktoré sa u kvalitných modelov pohybuje okolo 20 Mpx. Býva zvykom, že s veľkosťou snímača sa zväčšuje aj jeho rozlíšenie, avšak nemusí to byť pravda, a preto je dobré si tento parameter vždy overiť.

Objektív

V tomto ohľade sa rozdeľujú na tie s pevným objektívom a na kompakty s výmenným objektívom, tie sú tiež označované ako systémové kompakty. Kompaktný fotoaparát s pevne daným objektívom má menšie rozmery a hmotnosť, okrem toho má však pevne dané parametre objektívu, ktoré sa model od modelu značne líši. Podstatné rozdiely sú vo veľkosti optického zoomu, poťažmo vo svetelnosti objektívu. Niektoré kompakty môžu mať iba 3x zoom, zatiaľ čo iné až 40x zoom. Pri typoch s výmenným objektívom si síce významne rozšírite fotografické možností, máte však ďalšia starosť s obstaraním vhodných objektívov, prípadne s väčšími nárokmi na ich transport a podobne, čo nemusí byť vždy výhoda.

Video a konektivita

Rad spotrebiteľov si kompaktný fotoaparát neobstaráva iba k zhotovovanie fotografií, ale práve pre kvalitný záznam videa. Môže sa jednať o YouTuber, cestovateľov, alebo rodičia mapujúci prvé krôčiky ich detí. Aj tu sú pomerne značné rozdiely, začínajúci v stabilizácii videa a končiac u maximálneho rozlíšenia, v ktorom je technika schopná natáčať.

Súčasné modely už hravo zvládnu vysoké 4K rozlíšenie pri dostatočnom počte snímok za sekundu 60 fps. Je však stále veľká séria kvalitných kompaktov, ktoré natáčajú iba v rozlíšení Full HD. Pre svoje potreby je nutné spomenúť, že iba Full HD nie je nijako obmedzujúce a na súčasnej výpočtovej technike sa s ním ďaleko lepšie pracuje, než v prípade veľkoobjemového 4K.

Doba praje socializácii, väčšina zhotovených fotografií už nesmeruje do rodinného albumu, ale práve na Instagram, alebo Facebook. Toho sú si výrobcovia fototechniky vedomí a preto takmer všetky modely, vrátane tých základných, majú WiFi, bluetooth, alebo NFC. Skrze WiFi sa možno nielen pohodlne pripojiť k mobilnému telefónu, alebo tabletu, ale v rámci siete je možné z fotoaparátu rovno aj tlačiť. Bluetooth konektivita zasa často poslúži pre diaľkovo ovládanú spúšť.

Ďalšie parametre

Nemenej dôležitými parametrami sú rozmery, alebo hmotnosť. Často je tiež dobré sa pozrieť, ako dobre tvarovaný fotoaparát je a aký má grip. Pre niekoho môže byť dôležité tiež pripravené rozšírenie pre externý blesk, prípadne vstup pre externý mikrofón. Niektoré modely poskytnú zabudovaný GPS modul, ďalšie možno nabíjať rovno z powerbanky, zatiaľ čo iné sú napájané stále skrze tužkové batérie. Na detailné parametre objektívu, alebo čipu nevypláca zanevrieť a ak to myslíte s obstaraním kompaktu vážne, stojí za to si favoritov medzi sebou starostlivo porovnať.

4.7/5 - (44 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.