Veľké spotrebiče do kuchyne,

Komínové digestory: Recenzie najlepších odsávačov pár

Nástenný, inak tiež komínový digestor, je v podstate najobľúbenejším typom, ktorý sa v kuchyniach používa. V mnohom je podobný ako podskrinkový digestor, avšak plní podobne dôležitý dizajnový prvok v kuchyni ako ostrovčekový digestor. Je charakteristický svojím vzhľadom, kedy je naspodku širšie a smerom nahor sa postupne zužuje do tvaru komína.

Komínový odsávač pár sa dokonale hodí do moderných kuchýň tak v domoch, ako aj v bytoch. Na rozdiel od recirkulačných riešenia sú pary a pachy zo sporáka odsaté preč z miestnosti, najčastejšie do klasickej komínovej alebo inej ventilácie. Vďaka tomu sú nižšie náklady spojené s údržbou a výmenou filtrov. Rad kvalitných variantov však ponúkne aj recirkulačné režim. Špecifikom sú potom rohové digestory v tvare L určenej pre sporáky umiestnené v rohu.

Správny výber je spojený hlavne s jeho parametrami ako je šírka, priemer odťahového hrdla, sací výkon alebo počet rýchlostí. Jasno by ste mali mať aj v požiadavke na recirkuláciu s uhlíkovým filtrom. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie komínové digestory a ich recenzie.

Najlepšie komínové digestory – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších komínových digestorov z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelŠírkaMaximálny výkonMaximálna hlučnosť 
Mora OV 680 G recenzie a testMora OV 680 G60 cm607 m3/h53 dB
Amica OKC 6726 I recenzie a testAmica OKC 6726 I60 cm384 m3/h62 dB
Guzzanti NSA 60B recenzie a testGuzzanti NSA 60B60 cm763 m3/h67 dB
EMPIRE KD 330060 recenzie a testEMPIRE KD 33006060 cm207 m3/h59 dB
Mora OK 633 W recenzie a testMora OK 633 W60 cm368 m3/h61 dB
Whirlpool AKR 648 IX recenzie a testWhirlpool AKR 648 IX60 cm352 m3/h69 dB
Gorenje WHC623E16X recenzie a testGorenje WHC623E16X60 cm505 m3/h62 dB
Guzzanti LARO 60 recenzie a testGuzzanti LARO 6060 cm800 m3/h49 dB
Electrolux EFB60460OX recenzie a testElectrolux EFB60460OX60 cm603 m3/h69 dB
Mora Premium OV 685 GW recenzie a testMora Premium OV 685 GW60 cm303 m3/h62 dB

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Mora OV 680 GAmica OKC 6726 IGuzzanti NSA 60BEMPIRE KD 330060Mora OK 633 WWhirlpool AKR 648 IXGorenje WHC623E16XGuzzanti LARO 60Electrolux EFB60460OXMora Premium OV 685 GW
Typ osvetleniaHalogenLEDHalogenHalogenHalogenŽiarovkaLEDHalogenLEDHalogen
Energetická triedaDDCEEECCBE
Počet rýchlostí4343333334
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 komínových digestorov

Mora OV 680 G

Mora OV 680 G recenzie a test

Komínový digestor Mora OV 680 G zaujme svojím čiernym dizajnom, rovnako ako inovatívnym dotykovým ovládanie. Navyše okrem odťahu disponuje rovnako funkciou recirkulácie. Špecifikom je u tohto modelu funkcie, ktorá každú hodinu začne po dobu 5 minút čistiť vzduch v kuchyni.

Výkon je možné regulovať výberom jednej z celkom 4 rýchlostí. U tej najvyššej sa jedná o výkon spojený s odsávaním o hodnote 607 m3/h. Ten je riešený horný cestou, a to prieduchom s veľkosťou 150 mm. Určite tiež poteší veľmi nízka hlučnosť, ktorá pri maximálnom výkone činí len 53 dB, čoho je dosiahnuté kvalitný motorom.

Zaradený je v energetickej triede D. Svojou šírkou, ktorá činí dnes štandardných 60 cm, je určený pre montáž nad väčšinu sporákov Okrem klasických funkcií zaujme aj tým, že súčasťou jeho konštrukcia je halogénové svetlo určené pre osvietenie pracovnej plochy.

Funkcia čistenia vzduchu, recirkulácia, 4 rýchlosti
Menšie štrbina odsávanie

Amica OKC 6726 I

Amica OKC 6726 I recenzie a test

Recirkulačný komínový digestor Amica OKC 6726 I je vhodný na použitie v dvoch režimoch. Ako v režime klasického odsávania, tak aj v režime takzvanej recirkulácie vzduchu. Prvý variant je riešená s využitím klasického horného odťahu, s to s priemerom hrdla o hodnote 120 mm. Súčasťou produktu je aj spätná klapka.

O výkon sa stará 1 motor, ktorý dosahuje trochu nižších hodnôt. Konkrétne je to výkon 384 metrov kubických vzduchu za hodinu. Výkon je možné regulovať pomocou dotykového ovládania a k dispozícii sú 3 rýchlosti. Nechýba tiež LED displej, ktorý zobrazuje aktuálne nastavenie digestora.

Pri prevádzke poteší prijateľná hlučnosť. Na najmenší výkon je 46 dB a v prípade toho najväčšieho ide o hodnotu 62 dB. Určitým estetickým kladom je tiež dizajnové čierne prevedenie s prvkami striebra a nerezu. O osvietenie pracovnej plochy sa stará LED svetlo. Šírka modelu je štandardná a činí 60 centimetrov.

LED osvetlenie, LCD displej, dotykové ovládanie
Vyššia hlučnosť pri plnom výkone

Guzzanti NSA 60B

Guzzanti NSA 60B recenzie a test

Komínový odsávač pár Guzzanti NSA 60B zaujme na prvý pohľad, a to vďaka kombinácii bielej farby, nerezu a skla. Využiť je možné buď horný odťah s hrdlom o priemere 150 mm, alebo varianty recirkulácia vzduchu. Uhlíkový filter však nie je v balení a je potrebné ho dokúpiť.

Konštrukcia síce využíva iba 1 motor, ale aj tak dokáže ponúknuť až unikátny výkon, ktorého hodnota je 763 m3/h. Nechýba možnosť regulácie výkonu, teda úpravy danej rýchlosti. Tie sú hneď 4 a ovládajú sa dotykovo. Nastavenie sa zobrazuje pomocou LED kontroliek, ktoré sú súčasťou daného prevedenia.

Šírka je štandardná a činí 60 centimetrov. Láka však nízka energetická trieda s hodnotou C. Kladom je tiež halogénové osvetlenie. Pri prevádzke na najnižšiu rýchlosť je nutné počítať s hlučnosťou 50 dB. U najvyššieho výkonu už daný model dosahuje hlučnosti o hodnote 67 dB, čo však zodpovedá tak vysokému výkonu.

Vysoký výkon, úsporná energetická trieda, vydarený dizajn
Uhlíkový filter nie je súčasťou balenia

EMPIRE KD 330060

EMPIRE KD 330060 recenzie a test

Nástenný digestor EMPIRE KD 330060 ohromí svojím kompletne čiernym dizajnom. Konštrukcia je spojená aj s šírkou, ktorá je 60 centimetrov. Ovládanie na digestore len riešené využitý zatláčacie tlačidiel, pomocou ktorých sa reguluje aj rýchlosť, rovnako ako samotné vypínanie a zapínanie digestora.

O odsávanie pár a pachov sa stará jeden motor, ktorý dokáže ponúknuť výkon o hodnote 207 m3/h. Okrem klasického odsávania hornom odťahom hrdlom o priemere 100 mm, umožní daný model i využitie recirkulácie. Ďalšou prednosťou je existencia halogénového svetla pre osvietenie sporáku.

Rýchlosť ide nastaviť v rámci 3 možností, ovládaných tlačidlami. Tá ovplyvňuje aj mieru hlučnosti. Najnižšia je hodnota 50 dB a najvyššia je spojená s hodnotou 59 dB. Energetická trieda nevybočuje zo štandardov a je spojená s označením písmenom E.

Optimálna hlučnosť, funkcie recirkulácie, dizajn
Nižší výkon

Mora OK 633 W

Mora OK 633 W recenzie a test

Nástenný odsávač pár Mora OK 633 W pri svojom maximálnom výkone prichádza s hlučnosťou 61 dB, čo je uchádzajúci hodnota. Pritom sa hovorí o výkone odsávania, ktorý činí relatívne dobrých 368 metrov kubických za hodinu, ktorý zvládne jediný motor.

Okrem odsávanie do komína nechýba ani funkcia recirkulácie, ktorý vyčistený vzduch ponecháva v miestnosti. Samozrejmosťou je možnosť regulácie rýchlosti. K dispozícii sú 3 režimy, ktoré sa ovládajú mechanicky pomocou zatláčacie tlačidiel. Dôležitý konštrukčným faktom je tiež šírka, ktorá u tohto modelu činí 60 centimetrov.

Energetická trieda je podobná ako u konkurenčných modelov – nesie označenie písmenom E. V konštrukcii nechýba halogénové osvetlenie, ktoré je riešené pomocou 2 žiaroviek. Súčasťou sú aj kovové filtre proti mastnote a prvok označovaný ako spätná klapka.

Nízka cena, kvalitný výkon, recirkulácia
Relatívne nižší výkon

Whirlpool AKR 648 IX

Whirlpool AKR 648 IX recenzie a test

Kuchynský digestor Whirlpool AKR 648 IX má klasické jednoduchšie prevedenie, ktoré je spojené s nerezovým dizajnom. K dispozícii je horný odťah do komína, rovnako ako je k dispozícii aj funkcie recirkulácie vzduchu. Šírka tohto modelu je štandardná a jej hodnota je 60 cm.

O odťah vzduchu sa stará 1 motor, ktorý dokáže pri prevádzke naplno ponúknuť výkon 352 metrov kubických za hodinu. Rýchlosť je možné regulovať pomocou posuvného ovládania. Celkovo sú k dispozícii 3 rýchlosti. Prevádzka a spotreba motora sú spojené s energetickou triedou E.

Pri najnižšej výkonu je hlučnosť tohto modelu 55 dB. Naopak pri tom najvyššom je hodnota vyššia, a to 69 dB. Medzi praktickú funkciu radíme aj osvetlenie pomocou 2 klasických žiaroviek, ktoré sa tiež zažnutím s využitím mechanického spínača na konštrukciu digestora.

Dobrý výkon, recirkulácia, voľba rýchlostí
Umiestnenie vypínačov nie je moc praktické

Gorenje WHC623E16X

Gorenje WHC623E16X recenzie a test

Komínový digestor Gorenje WHC623E16X má jednoduchšie prevedenie a sklenený dizajn. Zaujme však svojou konštrukciou. Šírka je klasická a má 60 cm. Čo tento model obsahuje naviac, to je špeciálna pena vo filtroch, ktorá odstráni údajne až 98% všetkých tukov a iných nečistôt. Tým zaistí lepšiu elimináciu všetkých pachov.

Ponúkne nielen klasický komínový odťah, ale aj recirkuláciu, čím sa vlastnosť filtrov len umocňuje. Má síce len jeden motor, ale aj tak dokáže ponúknu veľmi dobrý výkon, ktorý činí celých 505 metrov kubických za hodinu. Výkon je možné regulovať v rámci 3 rýchlostí. Tie sa ovládajú mechanicky, pomocou tlačidiel.

S maximálnym výkonom je spojená aj hlučnosť, ktorá je s hodnotou 62 dB celkom uchádzajúci. Kladom je určite aj energetická trieda C, čo nie je u digestorom zvykom. Napomáha tomu aj úsporné LED osvetlenie určené na osvietenie priestoru, v ktorom sa varí.

Celkový výkon, LED svetlo, unikátne filtre
Len 3 rýchlosti

Guzzanti LARO 60

Guzzanti LARO 60 recenzie a test

Tichý komínový digestor Guzzanti LARO 60 zaujme hlavne svojím výkonom. Aj keď využíva iba 1 motor, dokáže ponúknuť výkon 800 metrov kubických za hodinu. Okrem klasického horného odťahu hrdlom s priemerom 150 milimetrov je tu tiež možnosť využiť recirkuláciu a vyčistený vzduch ponechať priamo v kuchyni.

Okrem veľkého výkonu zaujme aj nízka hlučnosť. Na najnižšiu rýchlosť je spojená s hodnotou 41 dB. V prípade najvyššieho výkonu je hlučnosť iba 49 dB, čo je v spojení s výkonom pomerne unikátne. Výkon je možné regulovať pomocou elektronických tlačidiel, kedy konkrétne nastavenie zobrazuje displej. K dispozícii sú 3 rýchlosti.

Štandardom je dnes bežná šírka, ktorá činí 60 centimetrov. Pre osvetlenie pracovnej plochy v konštrukcii nechýba halogénová žiarovka. Na rozdiel od konkurenčných modelov zaujme energetická trieda, ktorá nesie označenie písmenom C, signalizujúce úspornú prevádzku a nízku spotrebu.

Veľký výkon, energetická trieda C, nízka hlučnosť
Bez spätnej klapky

Electrolux EFB60460OX

Electrolux EFB60460OX recenzie a test

Komínový odsávač pár Electrolux EFB60460OX umožní nielen klasický horný odťah hrdlom o priemere 150 mm, ale tiež možnosť takzvané recirkulácie, ku ktorej je potrebné zaobstarať špeciálny uhlíkový filter.

Tento model je vďaka svojej šírke 60 cm vhodný do väčšiny kuchýň, pretože ide o štandardizovanú šírku. Unikátom je aj celková úspora. Ako preto, že je využité kvalitné LED svetlo osvetľujúce pracovný priestor, tak vďaka kvalitnej motorizáciu. Aj preto hovoríme o energetickej triede, ktorá nesie označenie B.

Celkový výkon činí až 603 m3/h. Pomocou tlačidiel je možná jeho regulácia, a to v rámci 3 rýchlostí. Podľa ich voľby sa odvíja aj hlučnosť. A najnižšie rýchlosť je možné hovoriť o hodnote 46 dB. U tej najvyššej už ide o odsávač ľahko hlučnejší, a to s hodnotou 69 dB.

Výkon odsávača, energetická trieda B, LED osvetlenie
Hlučnosť na plný výkon, vyššia cena

Mora Premium OV 685 GW

Mora Premium OV 685 GW recenzie a test

Nástenný digestor Mora Premium OV 685 GW zaujme ako bielou farbou s využitím skla, tak aj moderným, až netradičným dizajnom. Zaujímavé sú aj jeho parametre. Umožní použitie v rámci horného odsávanie, rovnako ako je prítomná možnosť cirkulácie vzduchu. Šírka je štandardná vystavujúci 60 centimetrov.

V prípade plného výkonu príde vhod určite dostačujúca hodnota, ktorá je 313 m3/h. Možné je využiť až 4 rýchlosti, ktorými možno celkový výkon ovplyvniť. Volí sa jednoducho pomocou dotykového ovládania. Vzhľadom k motoru a hluku odsávaného vzduchu je potrebné počítať s maximálnou hodnotnou hlučnosti 62 decibelov.

Súčasťou je praktické osvetlenie, ktoré je riešené pomocou halogénové žiarovky. Energetická trieda nevybočuje štandardu a nesie označenie E. Súčasťou konštrukcie je aj spätná klapka, alebo funkcia umožňujúca vyžiť extra tichý chod. Nechýba ani kovové filtre proti mastnotám.

Skvelý dizajn, 4 rýchlosti, dotykové ovládanie
Menšie výkon

Ako vybrať komínový odsávač pár

Významnú úlohu pri výbere komínového digestora bude mať jej vzhľad. Ten môže byť ako klasický s rovnou odsávacie časťou, tak sa zahroteným dizajnom. Takéto riešenia sú na trhu častejšie a viac sa hodí do dizajnových a nových kuchýň. Od toho sa zvyčajne líšia aj ovládanie, ktoré komínový odsávač pár má. Môže sa jednať o variant mechanickú, alebo dotykovú. Prepracované modely majú tiež displej zobrazujúci aktuálne nastavenie.

Šírka

S konštrukciou súvisí aj dôležité hodnota, ktorú je šírka, ktorú bude komínový digestor mať. Ako štandardný je považovaná šírka 60 cm, ktorá zodpovedá väčšine sporákov na trhu a priestoru pri montáži kuchyne. Na trhu však možno nájsť aj varianty menšie do 50 cm alebo naopak väčšie, presahujúce 70, 80 alebo 90 cm. Tie už sú určené vyložene pre špecificky riešené kuchyne.

Odťah alebo recirkulácia

Pri moderných modelov sú k dispozícii hneď funkcie 2. Prvá je klasický horný odťah, ktorú nástenný digestor má. Pary a pachy z kuchyne odchádzajú preč do ventilačnej šachty alebo klasického komína. Druhá funkcia je recirkulačné. Vzduch je nasávaný, ale neodchádza preč. Je vyčistený (zvyčajne cez uhlíkový filter) a následne ich vyfúknutý opäť do priestoru samotnej kuchyne.

Odťah a jeho výkon

Ten určuje, koľko vzduchu dokáže za hodinu svojej prevádzky nasať. Toto množstvo je určované v metroch kubických. Menej výkonný komínový odsávač pár je spojený s výkonom okolo 250 – 300 m3 / h. Na trhu však existujú aj také modely, ktoré sú spojené s výkonom, ktorý môže činiť 600 m3 / h a viac. Tie sa hodia do väčších kuchýň, kde sa naraz varí niekoľko jedál a vzniká veľké množstvo pár a pachov. Výkon čiže rýchlosť je regulovateľná. Obvykle sú k dispozícii 3 až 4 rýchlostné stupne.

Hlučnosť

Komínový digestor vydáva pri svojej prevádzke hluk. Ako bude veľký ovplyvňuje konštrukcia, jeho výkon, ale napríklad aj motorizácie. Veľakrát môže byť pri najpomalší rýchlosti celkom tichý, s hodnotou ľahko nad 40 dB. Pri plnej rýchlosti môže hlučnosť stúpať na rozmedzí 55 – 60 dB a pri najhlučnejších modelov sa dostať až k necelým 70 dB.

Doplnkové funkcie

Najmodernejšie nástenný digestor môže ponúknuť automatickú funkciu čistenie vzduchu, kedy niekoľkokrát za deň sám zopne. Pokiaľ ide o bežnejšie funkcie, tak je to využitie osvetlenie. Obyčajnú klasikou je žiarovka. Kvalitnejšie modely ponúknu osvetlenie pomocou žiarovky halogénové. Tie najlepšie však využívajú LED technológia, ktorá sa pozitívne podpisuje aj na spotrebe energie.

Energetická trieda

Nejde o neúspornější spotrebiče, čomu zodpovedá aj zaradenie do energetickej triedy. Nič neobvyklé nie sú kategórie označené ako D alebo E. Sú však aj varianty ktoré svojou celkovou úspornosťou vie ohromiť. Tu hovoríme ako o energetickej triede C, tak u tých najlepších modelov je to aj trieda B. Vplyv na to má hlavne kombinácia LED osvetlenie, a hlavne kvalitného a úsporného motora.

4.5/5 - (15 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.