Veľké spotrebiče do kuchyne,

Najlepšie kombinované sporáky: Recenzie Amica, Beko ai.

Sporák je bezpochyby nevyhnutný kuchynský spotrebič, navyše kombinujúci varenie a pečenie zároveň. Pri jeho výbere narazíte na dva hlavné typy a to elektrický a kombinovaný sporák. V tomto článku sa budeme zameriavať na kombinované sporáky, ktoré spájajú výhody regulovateľných plynových horákov a elektrickej rúry.

Práve kombinovaný typ patrí medzi najpredávanejšie sporáky, pretože kombinuje rýchly ohrev na plynovej doske a efektívnejšie pečenie oproti plynovej rúre. Limitáciou takého voľne stojaceho sporáka je samozrejme prípojka ako elektrickej energie, tak plynu. Na druhú stranu oproti elektrickej platničke má tá plynová výhodu minimálnych tepelných strát, wok horáka alebo nižšie obstarávacie ceny. Pre ľahší výber sme z hodnotenia a testov vybrali najlepšie kombinované sporáky a pripravili ich recenzie, spolu s nákupným sprievodcom.

U sporáku ide predovšetkým o vlastnosti rúry, ktoré sú pri výbere rozhodujúce, či už ide o pečenie programy, druhy ohrevu (obľúbené sú napríklad sporáky s teplovzdušnou rúrou), ventilátor alebo časovač. Plynová varná doska by mala mať elektrické zapaľovanie, bezpečnostnú poistku horáka a praktickým doplnkom môže byť tiež príklop.

Najlepšie kombinované sporáky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších kombinovaných sporákov z testov a hodnotenia pre rok 2024. Okrem energetických vlastností typu príkon a spotreba venujte pozornosť tiež funkciám plynovej dosky a rúry. Predovšetkým ak vyžadujete teplovzdušné pečenie, ktoré sa nevyskytuje u všetkých sporákov.

VzhľadModelObjem rúryRozmery (šírka/hĺbka)Zapaľovanie horákov 
Mora K 662 recenzie a testMora K 66262 l50 cm / 60 cmElektrické v gombíku
Amica SHM 51084DA W recenzie a testAmica SHM 51084DA W65 l50 cm / 60 cmElektrické v gombíku
Electrolux EKK6450AOX recenzie a testElectrolux EKK6450AOX74 l59.6 cm / 60 cmElektrické v gombíku
Amica SHM 5774 PAW recenzie a testAmica SHM 5774 PAW65 l50 cm / 60 cmElektrické v gombíku
Indesit I5GMHA(W) U recenzie a testIndesit I5GMHA(W) U57 l50 cm / 60 cmElektrické v gombíku
Amica SHM 576TA Xx recenzie a testAmica SHM 576TA Xx62 l50 cm / 60 cmElektrické v gombíku
Mora K 667 AW recenzie a testMora K 667 AW70 l50 cm / 59.4 cmElektrické v gombíku
Gorenje K5352WF recenzie a testGorenje K5352WF70 l50 cm / 59,4 cmElektrické v gombíku
Amica SHM 51032 X recenzie a testAmica SHM 51032 X67 l50 cm / 60 cmElektrické v gombíku
Beko FSM 62330 DXT recenzie a testBeko FSM 62330 DXT72 l60 cm / 60 cmElektrické v gombíku

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Mora K 662Amica SHM 51084DA WElectrolux EKK6450AOXAmica SHM 5774 PAWIndesit I5GMHA(W) UAmica SHM 576TA XxMora K 667 AWGorenje K5352WFAmica SHM 51032 XBeko FSM 62330 DXT
Celkový príkon2200 W3300 W3486 W3100 W2100 W3500 W2200 W3200 W2000 W2400 W
Spotreba energie0.95 kWh0.99 kWh0.91 kWh0.99 kWh0.99 kWh0.99 kWh0.95 kWh0.95 kWh0.88 kWh0.91 kWh
Energetická triedaAAAAAAAAAA
Poistka plynových horákovÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 kombinovaných sporákov

Mora K 662

Mora K 662 recenzie a test

Kombinovaný sporák Mora K 662 je praktický z hľadiska prevedenia a funkcií, pričom ponúkne klasický biely dizajn, ktorý je neutrálnej do väčšiny kuchýň. Sporáky Mora sú známe pre svoju kvalitu a ani tento voľne stojaci model nie je výnimkou. Štyri horáky s elektrickým zapaľovaním v gombíkoch bohužiaľ neponúknu poklop na zakrytie, čo hodnotíme ako menšie praktické mínus. V tomto modeli však nájdeme plynové horáky s poistkami STOP GAS, ktoré znateľne pridajú na bezpečnosti používania.

Špecifikom tohto sporáka je smaltovaná mriežka StabilPlus, zaisťujúce stabilitu riadu. Výhodou je tiež jej údržba, pretože ju možno vložiť do umývačky. S čistením nebude problém ani u samotnej rúry, a to vďaka funkcii EcoClean, presnejšie programu, ktorý spustíte na 30 minút spolu s pekáčom obsahujúcim 0,5 l vody. Vie funkcie rozmrazovania, alebo ohrevu tanierov a iste oceníte aj dotykový digitálny časový spínač s hodinami.

Objem rúry je 62 litrov, čo je v celku priemer medzi modelmi. Disponuje horným aj dolným výhrevným telesom, ventilátorom a kruhovým výhrevným telesom, teda možno využiť obľúbené teplovzdušné pečenie. Prehľad nad prípravou dodáva vnútorné osvetlenie. Teplotu je možné regulovať medzi 50 – 275 stupňami Celzia, čo je pomerne bežné rozmedzí. Vysúvanie plechov z rúry je tvorený prelisy a pre uskladnenie má sporák v dolnej časti úložný priestor. Jeho súčasťou je rošt a jeden veľký pekáč s objemom 8 litrov.

Výborný pomer cena/výkon, pekáč v príslušenstve, vodné čistenie, mnoho funkcií
Chýba hadica na plyn

Amica SHM 51084DA W

Amica SHM 51084DA W recenzie a test

Amica SHM 51084DA W patrí medzi kombinované sporáky vybavené digitálnym LCD displejom a praktickou funkciou časovača / minútky. O stabilnej varenia na plynovej varnej doske sa starajú dva liatinové rošty, ktoré možno priklopiť sklenenou doskou. U tej sa nestane, že by plech bol príliš tenký a prehýbal sa.

Sporák Amica je navyše ekonomický vďaka systému OptiGas a úsporným tryskám, ktoré prispôsobujú plameň veľkosti hrncov. Udávaná úspora môže dosiahnuť až 12%, čo je pri dlhšom používaní zaujímavá hodnota.

Podstatná súčasť sporáka je samozrejme rúra. Tá ponúkne nadpriemerný objem až 66 litrov, funkciu rýchleho zahriatie a tiež 10 funkcií pečenia. Zaujímavými doplnkami sú grilovací rošt, ktorý je možné využiť pre sušenie a otočný ražeň na prípravu hydiny. Spodná, horné a zadné výhrevné teleso, doplnené o ventilátor, umožňujú vďaka teplovzdušnej funkcii rúry rovnomerné pečenie s nižším rizikom vysušenie alebo pripálenia. Teplovzdušná rúra je vhodná aj pre viac vrstvové pečenie, keďže zabraňuje vzájomnému miešania vôní z jednotlivých pokrmov.

Časovač / minútka, objemná rúra, úsporné trysky horákov
Podľa užívateľských ohlasov ľahké problémy so stabilitou sporáku

Electrolux EKK6450AOX

Electrolux EKK6450AOX recenzie a test

Nerezový kombinovaný sporák Electrolux EKK6450AOX spadá do mierne vyššej cenovej kategórie, na druhú stranu sľubuje vďaka kvalitnej izolácii a dvierkam z viacvrstvového skla prevádzkovej úsporu až 10% oproti porovnateľným spotrebičom energetickej triedy A.

Praktické možnosti ponúka tiež prítomný digitálny časovač. Denný čas je v celku očakávaná funkcie, podobne ako minútka. Pri tomto kombinovaného sporáku je ale možné nastaviť aj dĺžku a koniec pečenia. Elektrická rúra tu ponúka skutočne veľkorysí objem a to 74 litrov, kde je podpora viacvrstvového pečenie samozrejmosťou. Sedem pečúcich funkcií sa môže zdať málo, ale vlastnosti rúry pokrývajú skutočne veľký záber. Nechýba tu teplovzdušné pečenie, gril a samozrejme ventilátor.

Celkové spracovanie je esteticky príjemné a súčasne kvalitné. Príklop je sklenený, teda žiadne prehnuté plechy, chrómovaný rošt na plynovej doske zasa zabezpečí stabilitu vášho riadu.

Úsporná rúra vďaka izolácii, digitálny časovač
Plastový šuplík na príslušenstvo

Amica SHM 5774 PAW

Amica SHM 5774 PAW recenzie a test

Model kombinovaného sporáka Amica SHM 5774 PAW má v celku prakticky premyslenú manipuláciu s plechmi pomocou teleskopického výsuvu. Vysunutím celého plechu nemusíte zasahovať rukami do rúry, manipulácia je teda komfortnejšie.

Funkcia rýchleho ohrevu rúry takisto spríjemnia celý proces prípravy, pretože vás nebude zdržovať dlhým čakaním. Za 4 minúty by mala rúra dosiahnuť 150 stupňov a o pätinu tak prekonať svojich konkurentov. Akonáhle už budete piecť, skvelým pomocníkom je aj digitálny panel s časovačom a akustickým alarmom. Z funkcií rúry neprídete ani o horúci vzduch, grilovacie špirálu a možnosť rozmrazovania.

Plynová doska sporáku je vybavená dvoma liatinovými roštami, ktoré držia riad pevne na svojom mieste a nevyhnutnosťou je tiež bezpečnostná poistka horákov. Tá zamedzuje úniku plynu pri zhasnutí plameňa, nielen pri prievane, ale tiež pri nehode ako trebárs vyliatiu tekutín. Samotné horáky zapálite stlačením gombíka, je totiž elektronické.

Robustný liatinový rošt, teleskopický výsuv plechov
Žiadne väčšie nevýhody sme nenašli

Indesit I5GMHA(W) U

Indesit I5GMHA(W) U recenzie a test

Ďalšie multifunkčnú rúru s plynovou varnou doskou ponúkne kombinovaný sporák Indesit I5GMHA (W) U v tradičnej bielej farbe, žiaľ bez príklopu. Vysúvanie plechov je v tomto prípade riešený klasicky. Sporák má dvojité sklenené dvierka, poistku horákov Stop Gas proti úniku plynu a dve smaltované mriežky ako podperu hrncov.

Ak robíte radi steaky, kotlety alebo rebierka, potom oceníte funkciu elektrického grilu. Tá je v rúre zaistená pomocou infra vykurovacieho telesa a v kombinácii s ventilátorom môžete pripraviť aj väčšie množstvo naraz. Praktická je tiež funkcia rozmrazovania za pomoci ventilátora bez zapnutých vykurovacích telies. Špecifikom je potom program Múčniky, určený pre jemné pečenie. Pri jeho použití teplo stúpa nahor a umožňuje rovnomerné nadobúdanie objemu.

V neposlednom rade čistenie, neobľúbená činnosť každej kuchárky alebo kuchára, no nevyhnutná. Pri tomto sporáku je čistenie pomocou pary, čo uľahčuje ľahko čistiteľný smalt.

Program pre jemné pečenie, čistenie
Pre niekoho malý objem rúry

Amica SHM 576TA Xx

Amica SHM 576TA Xx recenzie a test

Kombinovaný sporák Amica SHM 576TA Xx vyniká predovšetkým vďaka svojmu skvelému pomeru cena/výkon. Jedná sa o voľne stojaci sporák, ktorý má štandardné rozmery na výšku 85 cm, na šírku 50 cm a do hĺbky 60 centimetrov. Spadá do energetickej triedy A, čo je štandardný zaradenie pre väčšinu modelov na trhu.

Priestor elektrické rúry sa pýši veľkosťou 62 litrov a má celkový príkon 3500 W, čo je pomerne vysoká hodnota. Horné výhrevné teleso ponúka 900W, spodné 1100 W a horný gril 1500 wattov. Celkom zariadenie ponúka 9 funkcií, vrátane obľúbeného teplovzdušného ventilátora, ktorý zefektívňuje pečenie. Čelné sklenené dvere sú zhotovené z trojvrstvového skla, ktoré na svojej vonkajšej strane nie je horúce a je teda bezpečné nielen pre vás, ale predovšetkým pre vaše malé deti.

Má veľmi jednoduché ovládanie pomocou otočných gombíkov, v ktorých je rovno integrované ovládanie zapaľovanie plynových horákov. Na nich sú zakomponované aj bezpečnostné poistky proti úniku plynu vo chvíli, keď nehorí plameň. Predný panel je ďalej vybavený jednoduchým displejom, ktorý slúži najmä pre nastavenie časovača. Rúra má osvetlený vnútorný priestor, čo je z užívateľského hľadiska veľmi praktické. Naopak nepoteší spodnej šuplík na plechy vyrobený z plastu.

Veľký výkon s príkonom 3500 W, bezpečnostné poistky proti úniku plynu, 9 funkcií
Plastový šuplík na odkladanie plechov

Mora Premium K 667 AW

Mora K 667 AW recenzie a test

Kombinovaný sporák Mora Premium K 667 AW síce disponuje objemnú rúrou so 70 litrami, dojem však kazia trochu slabšie príkon (2.2 kW). Inak je tu väčšina očakávaných funkcií ako poistka úniku plynu alebo integrované zapaľovanie horákov.

Elegantný displej s časovým spínačom a hodinami umožní nastaviť dobu pečenia, teleskopický výsuv plechov a chladné dvierka zase pohodlnú manipuláciu s rúrou. Tú možno regulovať v pomerne bežnom rozmedzí 50 až 275 stupňov a vo svojich programoch má napríklad ohrievanie tanierov, ktoré udržia pokrm dlhšie teplý.

Rúra je samozrejme osvetlená a výhodu jej objemnosti využijete spolu s dodávaným príslušenstvom. V tom môžete nájsť okrem iného maxi pekáč v tvare štvorca s objemom 7,5 litrov. Hotové pečenie bez kompromisov.

Maxi pekáč v príslušenstve, funkcia ohrievania tanierov
Slabší príkon

Gorenje K5352WF

Gorenje K5352WF recenzie a test

Kvalitný kombinovaný sporák Gorenje K5352WF uspokojí väčšinu náročnejších spotrebiteľov, ktorí si potrpia na výborné spracovanie, vysoký výkon a mnoho funkcií. Už na prvý pohľad je zrejmé, že má praktické veko sporáka, ktoré je však v tomto prípade vyrobené zo skla, ktoré zvyšuje prémiovosť výrobku.

Konštrukcia je tvorená lakovaným kovom a nosná mriežka je zhotovená z liatiny, užívateľské recenzie jednoznačne mriežku hodnotí pozitívne, je pevná a pri varení sa nehne ani o kúsok. Z užívateľského pohľadu sú tiež prínosné teleskopické pojazdy a tlmené zatváranie dverí rúry pomenované GentleClose. Celkový objem rúry je pomerne veľkých 70 litrov a celkový príkon činí 3200 W, čo je tiež veľmi dobrá hodnota.

Zapaľovanie plynového horáka prebieha jednoručne, je integrované do ovládacích gombíkov. Poteší tiež poistky horákov, vnútorné osvetlenie, alebo funkcie AquaClean. Praktické využitie u tohto modelu ďalej rozširuje gril s motorovým pohonom a praktické sú tiež dotykové programovacie hodiny IconLed, ktoré však nemajú podsvietené ikony funkcií rúry.

Teleskopické pojazdy, robustná liatinová mriežka, mnoho funkcií, sklenené veko, gril
Ikony funkcií rúry nie sú podsvietené

Amica SHM 51032 X

Amica SHM 51032 X recenzie a test

Úzky 50 cm kombinovaný sporák Amica SHM 51032 X v elegantnom nerez prevedení ponúkne na svoje rozmery objemnú elektrickú rúru s 67 litrami. Tento sporák patrí do nižšej cenovej kategórie, takže tu nenájdete určité funkcie alebo LED displej.

Plynová doska disponuje dvoma smaltovým rošty a poklopom. Najvýkonnejší horák s 2,4 kW dokresľuje celkovo nižší príkon sporáka na 2 kW. To sa odráža aj na 4 funkciách rúry a disponovaním horného, dolného výhrevného telesa a gril funkcie. Ventilátor a podporu teplovzdušnej rúry u tohto modelu nečakajte.

Aby sme nezmienili len to, čo chýba, tak má plynovú poistku alebo napríklad minútku, no mechanickú. Vnútri rúry narazíte na smalt, ktorý by nemal byť problém udržiavať v čistote, a pre manipuláciu oceníte nízku váhu približne 33 kg.

Cena / výkon, úzky sporák napriek tomu objemná rúra
Chýba mu ventilátor

Beko FSM 62330 DXT

Beko FSM 62330 DXT recenzie a test

Širší 60 cm kombinovaný sporák Beko FSM 62330 DXT sa pýši elektrickou rúrou s 3D pečením a súčasne niekoľkými ochrannými prvkami pre bezpečnejšie domácnosť.

Začnime plynovou doskou. Zapaľovanie horákov je integrované v gombíkoch a únik plynu ochránený bezpečnostnou poistkou. Čo je u tohto modelu naviac, je detská poistka zámku displeja, teda praktická vec do domácností s deťmi.

Elektrická rúra s objemom 72 litrov sa jednoznačne radí k tým väčším. Tiež u nej je myslené na bezpečnosť a komfort. Trojsklo dvierok a ochladzovací ventilátor zabráni riziku popálenia, takisto nie je potreba siahať do rúry vďaka teleskopickému výsuvu plechov.

Z metód prípravy bolo spomenuté 3D pečenie. U toho dôjde k aktivácii všetkých vykurovacích telies a ventilátora, čím dôjde k viacrozmerné distribúciu tepla. Možno tak pripraviť viac druhov jedla naraz a vďaka ventilátoru bez miešania chuti a vôní. Ďalej tu nájdete gril pre prípravu rýb alebo iného mäsa rozmrazovanie pomocou ventilátora, prípadne teplovzdušnú funkciu rúry.

Trysky ako na zemný plyn tak propán-bután, 3D pečenie
Nemá otočný ražeň

Najpredávanejšie kombinované sporáky

Najpredávanejšie kombinované sporáky na trhu sú tie od značiek: Mora, Amica, Beko, Electrolux. Kvalitné plynové sporáky s elektrickou rúrou má aj AEG, Philco a Gorenje. Najlacnejšie kombinované sporáky zaobstaráte už od 200 EUR, prípadne v akcii u predajcov ako je Planeo.

Ako vybrať plynový sporák s elektrickou rúrou

Výber kombinovaného sporáka ovplyvní predovšetkým funkcia elektrické rúry. Samotná plynová doska obsahuje veľmi podobné vlastnosti nielen skrze odlišné modely, ale aj samotné značky. Rúra sa významne odlišuje objemom, na pečenie funkciami a programy alebo tiež ovládaním.

Konštrukcia

V tomto článku sa venujeme predovšetkým voľne stojacim alebo tiež samostatne stojacom kombinovaným šporákom. Rozdiel oproti zabudovateľným šporákom je v obstarávacej cene a tiež dvoch odlišných spotrebičoch (rúry a varnej dosky). Voľne stojace sporák je ideálny vtedy, keď už máte kuchyňu zariadenú a nechcete sa púšťať do väčšej rekonštrukcie. Samostatný spotrebič o šírke 50 alebo 60 cm je mobilný a do kuchyne môže zapadnúť rovnako dobre, ako vstavaný.

Súčasťou sporáka môže byť príklop varnej dosky a to sklenený alebo plechový. Plechové príklopy môžu trpieť slabosťou plechu a prehýbaním, na ktoré si užívatelia občas sťažujú. V prípade skleneného príklopu sme na negatívnu reakciu de facto nenarazili.

Bezpečnosť domácnosti je rozhodne dôležitý faktor, obzvlášť ak máte deti. Potenciálne zraniteľným miestom je sklo dvierok u rúry. Súčasné sporáky to nejakým spôsobom rieši a často sa stretnete s trojsklom, odvetrávacie lištou a chladiacim ventilátorom. Jednotlivé prvky majú za úlohu schladiť sklo tak, aby nedošlo k popáleniu.

Podobne je na tom tiež manipulácia s plechmi, presnejšie výsuv plechov, u ktorého sa stretnete s klasickým typom a prelisy, drôtenými závesy alebo s teleskopickým výsuvom. U teleskopického výsuvu dochádza k vysunutiu celého plechu, takže nemusíte zasahovať rukami do horúcej rúry.

Rozhodujúcim faktorom bude tiež objem elektrickej rúry. Najčastejšie narazíte na sporáky s objemom rúry 60-70 litrov. Ak máte v pláne pripravovať veľké objemy mäsa, napríklad morku, prípadne radi pečiete cukroví, je dobré zvoliť tú väčšiu.

Plynová doska

Ako už bolo povedané v úvode tejto sekcie, plynové dosky sú u kombinovaných sporákov poväčšinou rovnaké alebo veľmi podobné. V dnešnej dobe už prakticky nenarazíte, alebo len veľmi zriedka, na sporáky bez zapaľovania. To je riešené automaticky elektrickým zapaľovaním integrovaným v gombíku alebo pomocou tlačidla. Dôležitým bezpečnostným prvkom je poistka, ktorá má zamedziť úniku plynu v prípade zhasnutia plameňa. V neposlednom rade Wok horák, teda platnička špeciálne pre výkonné varenie a typicky aj s väčším priemerom.

Funkcia rúry

Bez zveličenia možno povedať, že sporák budete vyberať podľa funkcií rúry a presnejšie potom podľa možností ohrevu a na to naviazaných programov. Bežný základ spodného a horný ohrevu doplňuje gril a infragril, rozmrazovanie, horúci vzduch a kombinácia s ventilátorom. Práve ventilátor umožňuje teplovzdušné pečenie (v súčinnosti s kruhovým výhrevným telesom), ktoré umožnia piecť viac pokrmov súčasne bez miešania vône a chuti.

Okrem programov na pečenie, ktoré sú bez pochýb dôležité, sú rovnako dôležité aj tie čistiace. Ak uprednostňujete dlhšiu životnosť vnútorných plechov, môže byť vhodnejšie metóda Aqua Clean na miesto katalytického čistenia. Tá pracuje s parou, kedy vložíte do rúry hlboký plech s vodou a aktivujete program. Po určitej dobe (desiatky minút) sa vplyvom pôsobenia pary nečistoty na stenách uvoľní a možno ich jednoducho zotrieť.

Energetický štítok

Výrobca musí zo zákona energetickým štítkom označiť každý sporák a nájdete na ňom informácie vzťahujúce sa k rúre. Okrem typu rúry (elektrická / plynová), objemu alebo hlučnosti, je hlavným indikátorom efektívnosti energetická trieda. Väčšina modelov kombinovaných sporákov z nášho výberu má kategórii A s tým, že niektoré majú nadštandardné úsporné funkcie. Pre spotrebu sú udávané dva údaje a to pre bežný a teplovzdušný cyklus. Spomínané hodnoty sú u elektrických rúr uvádzané v kWh.

4.5/5 - (15 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.