Deti,

Kolotoče nad postieľku: recenzie | Najlepšie s projektorom ai.

Kolotoč nad postieľku je dnes jedným zo samozrejmých doplnkov pre každé dieťatko. Zavesený nad detskou postieľkou , alebo nad kočíkom, dokáže potomka spoľahlivo zabaviť a ponúknuť mu rozptýlenie aj vo chvíli, keď leží v postieľke a jeho rodič si potrebuje odbehnúť preč. Rovnako sa úspešne používa ako hračka pre zaspávanie dieťaťa, čomu zodpovedajú jeho moderné funkcie.

Detský kolotoč nad postieľku tak dnes existuje v celej rade variant. Sú prevedenia stacionárne, klasická a následne pohyblivá, ktoré sú napájané rôznymi batériami. Kolotoč nad postieľku na batérie dokáže ponúknuť aj ďalšie funkcie, zatiaľ čo naťahovacie kolotoč nad postieľku hrá spravidla jednu melódiu, otáča sa a to len po kratšiu dobu, typicky niekoľko minút.

Veľkú obľubu má v súčasnosti kolotoč nad postieľku s projektorom, ktorý okrem plyšových hračiek a melódie premieta na strop nad dieťa grafiku. Lepšie vybavené modely dávajú na výber niekoľko hracích melódií, majú nastaviteľnú intenzitu produkcie, alebo sú opatrené diaľkovým ovládaním. Väčšina je určená k montáži na detskú postieľku, sú však aj také, ktoré bez problému umiestnite aj do kočíka.

Rozdiel je tiež v samotných hračkách, ktoré sa od seba líšia počtom, dizajnom aj prevedením. Drevený kolotoč nad postieľku boduje dlhou životnosťou, zatiaľ čo plyšový kolotoč nad postieľku príjemnejšími hračkami, ktoré sa dajú často zložiť, a dieťa si s nimi môže hrať. Možno naraziť aj na plastové závesné hračky, ktoré môžu plniť aj úlohu hrkálky. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie kolotoče nad postieľku a ich recenzie.

Najlepšie kolotoče nad postieľku – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších kolotočov nad postieľku z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Nuk Forest FunMattel Fisher PriceBaby MixTeddiesBigjigsNuk Pool PartySmoby CotoonsMattel Fisher Price RainforestTiny LoveBuddy Toys
Hmotnosť550 g230 g800 g600 g-550 g1234 g780 g600 g1000 g
MelódieÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Na kočíkNieÁnoNieNieNieNieNieÁnoNieNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 kolotočov nad postieľku

Nuk Forest Fun

Nuk Forest Fun recenzie a test

Hudobný kolotoč nad postieľku Nuk Forest Fun si zamilujú ako rodičia, tak deti. Jeho výhodou je predovšetkým univerzálnosť, keďže nie je problém ho v podstate primontovať na akúkoľvek drevenú postieľku. Tiež zaujme kvalitnými zamatovými hračkami, ktoré sa otáča dokola. To všetko dopĺňa zaujímavá melódia, ktorá dokáže spoľahlivo prilákať pozornosť dieťaťa.

Už názov napovedá, že motívy sú smerované k téme lesa. Hračky na kolotoči sú v podobe malej sovy a medvedíka, uprostred je plyšové jablko. Priemer kolotoča je 40 centimetrov a plastová konštrukcia zaisťuje dostatočnú odolnosť. Nízka je aj váha, iba 550 gramov.

Kolotoč je vhodný už pre novonarodené bábätká, u ktorých pomáha rozvíjať zmysly a fantáziu, rovnako tak dieťa vie spoľahlivo upokojiť. Má ručný naťahovací systém, pri jeho plnom natiahnutí funguje zhruba 10 minút. To je vlastnosť, s ktorou je treba počítať, z recenzií zaznieva, že ďalšie natočenie kolotoče kľúčikom môže dieťa zbytočne budiť.

Melódie, kvalitné plyšové hračky, univerzálna montáž na detskú postieľku
Po natiahnutí hrá iba 10 minút

Mattel Fisher Price

Mattel Fisher Price recenzie a test

Hrací kolotoč nad postieľku Mattel Fisher Price je zaujímavý svojou univerzálnosťou. V útlom veku bábätka poslúži ako klasická hračka nad postieľku a v neskoršom veku ho možno ďalej využívať aj ako zaujímavý projektor, ktorý premietne hviezdičky po celej izbe. Kolotoč má elektrický pohon, ktorý je napájaný pomocou batérií.

Okrem točenie kolotoča je k dispozícii aj hudobný režim, ktorý sa po 30 minútach hrania automaticky vypne. Počas neho je možné zapnúť uspávanky, príjemný šum, alebo napríklad zvuky prírody. Výhoda tohto modelu je aj v tom, že ho možno používať aj na kočíku.

Ako motívy sú zvolení farební medvídci, ktorí sú vyrobení z príjemného plyšu a sú tak veľmi príjemní na dotyk. Pri nastavení hlasitosti možno voliť zo 4 intenzít a poteší tiež možnosť ovládania pribaleným diaľkovým ovládačom. Ako kolotoč, tak aj samotný projektor dokáže dobre rozvíjať zmysly každého dieťatka.

Dobrý pomer cena/výkon, projektor, nastavenie hlasitosti, rôzne melódie
Systém uchytenia by mohol byť lepšia

Baby Mix

Baby Mix recenzie a test

Kolotoč nad postieľku s projektorom Baby Mix ponúka ako klasický pohyb hračiek, tak aj zaujímavé premietanie motívov na strop, alebo stenu. Veľkou prednosťou tohto modelu je diaľkový ovládač, ktorým možno nastavovať jednotlivé parametre hračky. Projektor zvláda plniť ako funkciu projekcie hviezdičiek, ktoré menia farbu, tak rolu nočné lampičky.

Napájanie je riešené využitím tužkových AA batérií, ktoré sú v zariadení tri. Vďaka nim sa kolotoč uvádza do prevádzky a otáča sa dookola, čo pomáha rozvíjať zmysly a celkovú koordináciu každého dieťaťa. Okrem toho nechýba príjemná melódia, u ktorej je možné nastavovať hlasitosť presne podľa aktuálnej potreby.

Použité sú figúrky lietadiel a vrtuľníkov, sú celkom cca 10 centimetrov vysoké. Praktickou je aj ich náplň, vďaka ktorej hrkajú a tak zaujmú pozornosť dieťaťa ešte viac. Figúrky sú vyrobené z plastu a vzhľadom k ich dizajnovému prevedení sú vhodnejšie prevažne do postieľok chlapčekov.

Hrkajúce figúrky, projektor aj lampička, výber melódií, nastaviteľná hlasitosť
Vyššia hlučnosť motorku

Teddies

Teddies recenzie a test

Plyšový kolotoč nad postieľku Teddies je vhodný pre tie najmenšie deti, a to v podstate hneď po ich narodení. Dokáže dieťa ako zabaviť, tak tiež uspať jeho zaujímavý motívy zvieratiek. Výrobok je vyrobený z plastového a plyšového materiálu s celkovou hmotnosťou 600 gramov. Vďaka jeho nižšej obstarávacej cene sa jedná o pomerne obľúbený model.

Použitie kolotoča je veľmi jednoduché, nevyužíva batérie, je teda založený na systéme jednoduchého natiahnutie. Možno ho tak používať kedykoľvek a kdekoľvek. Okrem toho, že sa otáča, dokáže hrať tiež príjemnú melódiu, tá je v zariadení iba jedna a je pomerne hlasná. Po natiahnutí sa prehráva automaticky po dobu približne piatich minút.

Ako motívy zvieratiek sú u tohto modelu použití chrobáčiky, ktorí sú pestrofarební a spoľahlivo dokážu dieťa zaujať. Plyšové hračky sú veľmi príjemné a jemné na dotyk, napriek tomu by mal byť kolotoč umiestnený v dieťati nedostupné výške. Zostavenie kolotoča je jednoduché, intuitívne a rýchle.

Atraktívne plyšové hračky, jednoduchá konštrukcia, točenie i melódie
Hlasná melódie, po plnom natiahnutí iba 5 minút

Bigjigs

Bigjigs recenzie a test

Drevený kolotoč nad postieľku Bigjigs poteší svojím klasickým zhotovením z dreva, ktoré tak ponúka odolnosť, dlhú životnosť a tiež celkovú kvalitu. Zaujmú tiež početné motívy, kedy ústredným motívom je Noemova archa, ktorá je ďalej doplnená 15 jednotlivými figúrkami v podobe rôznorodých zvierat. Na vrchole hračky je farebný motív dúhy, ktorý dizajn vhodne dopĺňa.

Hlavne vďaka pestrým farbám dokáže tento kolotoč pritiahnuť pozornosť každého dieťaťa. Po zavesení má aj celkom veľké rozmery, ktoré sú 23x33x66 centimetrov. Dieťa teda dozaista zaujme a poteší možnosť ho zavesiť kamkoľvek. Rodičia okrem kvalitného spracovania oceňujú tiež dobrú obstarávaciu cenu.

Zavesenie je veľmi jednoduché, k dispozícii je praktické pútko. Ide o variant bez akéhokoľvek pohonu a v prípade snahy o roztočenie stačí iba niekoľkokrát zatočiť závesnú šnúrou, fyzikálne zákonitosti sa postarajú o pohyb, ktorý, oproti motůrkům, alebo naťahovacím systémom, trvá menšie dobu, za to je však takmer dokonale tichý.

Drevené prevedenie, kvalitné a vkusné spracovanie
Bez pohonu a melódií

Nuk Pool Party

Nuk Pool Party recenzie a test

Kolotoč nad postieľku Nuk Pool Party patrí do skupiny kvalitných produktov, čo dokladá svojím prevedením a použitými materiálmi. Tento kolotoč dokáže zaujať každé dieťa svojou farebnosťou a niekoľkými postavičkami, ktoré sú vyrobené z mäkkého plyšu. Ako motívy sú zvolené dve kravičky, dva sloni a uprostred domček.

Okrem hlavnej funkcie kolotoče nechýba tiež možnosť hracie skrinky, ktorá je vo výrobku zabudovaná. Vďaka tomu možno púšťať melódiu, ktorá dieťa dokáže zabaviť a tiež ho vie v prípade potreby ľahko uspať. Má naťahovacie mechanizmus a na jedno natiahnutie sa otáča a hrá päť minút, čo by mohlo byť lepšie.

Kolotoč zaujme univerzálnou konštrukcií, kedy ho možno ľahko upevniť z boku takmer každej postieľky. Kladom je jeho nízka váha, ktorá je iba 550 gramov. Vyrobený je z kvalitného odolného ABS plastu, ktorý je odolný a tiež zdravotne nezávadný.

Kvalitné prevedenie, melódie, príjemné plyšové hračky
Po natiahnutí hrá 5 minút

Smoby Cotoons

Smoby Cotoons recenzie a test

Detský kolotoč nad postieľku Smoby Cotoons poteší svojim dobrým pomerom cena výkon, okrem klasického kolotoče u neho totiž nájdeme celý rad ďalších zaujímavých funkcií. Je vybavený plyšovými postavičkami, ktoré znázorňujú usmievavé motýliky a tie dopĺňa niekoľko plastových kvietkov.

Ďalej ponúka funkciu projektora, ktorá na stenu premieta obrázky meniace svoju farbu. Samozrejmosťou je hudobný podkres, ktorý pomôže bábätku hladko zaspať. Voliť možno z celkom 3 rôznych uspávaniek alebo jedného zvuku prírody. Poteší prítomnosť diaľkového ovládania, pomocou ktorého kolotoč ľahko zapnete, alebo vypnete.

Celková výška tejto hračky je 57 centimetrov a napájanie je riešené pomocou dvoch typov batérií, dve mikrotužkové AAA a tri tužkové typu AA. Celková hmotnosť kolotoča je vyššia a má hodnotu cez jeden kilogram. Spotrebitelia oceňujú krásnu projekciu a pekný atraktívny vzhľad, naopak by uvítali možnosť nastavenia hlasitosti melódií.

Dobrý pomer cena/výkon, výber melódií, projekcia
Mnoho batérií

Mattel Fisher Price Rainforest

Mattel Fisher Price Rainforest recenzie a test

Kolotoč nad postieľku na batérie Mattel Fisher Price Rainforest je napájaný celkom tromi batériami typu AA LR6. Vďaka tomu, že sú súčasťou balenia, je možné kolotoč ihneď zostaviť a rovno ho používať. Medzi zaujímavé parametre patrí aj nízka váha, ktorá je 780 gramov.

Ústrednými motívy sú 4 zvieratká, ktoré predstavujú slona, tigra a leva, hore nad nimi je umiestnený modrý papagáj. Ako aj názov tohto modelu napovedá, inšpiráciou mu je práve prales, ktorý hrá všetkými farbami tak, ako to majú deti rady.

Tento model možno označiť aj ako variantu 3v1 a to vďaka jeho funkciám a variabilite, ktorú ponúka. Kľúčová je točiace sa kolotoč, ktorý dopĺňa spievajúci vtáčik. Jeho melódie je príjemná a poteší možnosť nastavenia dvoch hlasitosťou produkcie. Praktická je tiež možnosť odobratia vtáčika od kolotoče, kedy ho potom môžete vziať ako samostatnú hračku takmer kamkoľvek. Kolotoč sa tiež pýši možnosťou upevnenia nielen na postieľku, ale aj na detský kočík.

Mnoho funkcií, vhodný aj na kočík, pekné motívy
Hlučnejšie motůrek kolotoče

Tiny Love

Tiny Love recenzie a test

Závesný kolotoč nad postieľku Tiny Love patrí medzi najlepšie a kvalitnejšie výrobky tohto typu, ktoré sú v súčasnosti na trhu. Jeho kvalitné spracovanie a mnoho funkcií sa odrážajú na obstarávacej cene, ktorá je v porovnaní mierne vyššia. Vhodný je pre deti od narodenia do predškolského veku, jeho funkcie z neho robia do istej miery univerzálne zariadenie.

Základom je otáčajúce sa kolotoč s niekoľkými peknými plastovými figúrkami, tie sú doplnené hracom boxom, ktorý ponúka 9 melódií a poteší aj možnosť nastavenia hlasitosti v 3 úrovniach. Hracie box hrá až 30 minút a je možné ho od zvyšku odňať. Prítomný je tiež projektor premietajúce na strop pohybujúce sa obrázky, ten možno využiť aj ako praktickú lampičku v čase, keď je dieťa staršie.

Rozmery kolotoče sú 34 cm na výšku, 12 cm na šírku a jeho celková hĺbka, čiže priemer, je 41 centimetrov. Zaujme tiež nízká váha, ktorá činí 600 gramov. Prínosná je možnosť jednotlivé súčasti jednoducho pripnúť, alebo demontovať.

Lampička aj projekcia, možnosť demontáže prvkov, výber melódií
Vyššia obstarávacia cena

Buddy Toys

Buddy Toys recenzie a test

Hračky nad postieľku v prevedení hracieho kolotoča Buddy Toys sú pomerne spoľahlivým riešením, ako zabaviť bábätko, alebo ho pri ich pozorovaní ukolísať k spánku. K dispozícii sú štyri plyšové postavičky, ktoré sú veľmi podarené, jedná sa o papagája, mačičku, psíka a zajačika. Nad nimi sa nachádza pekne spracovaný projektor s integrovaným prehrávacím systémom.

Pre zaspaní je možné použiť až 15 minút neprerušovaného hrania uspávaniek, ktoré je možné nahradiť upokojujúcimi zvukmi prírody. Praktická je možnosť jednotlivé elementy používať nezávisle na sebe, otáčanie, projekcie, alebo hudba tak môže byť spúšťaná ako spolu, tak oddelene.

Ako sa uvádza, nechýba teda ani funkcia projektora, ktorá ponúka 4 farebné módy. Ten premieta rôzne vzory po celom izbe, na steny i strop. Napájanie je riešené pomocou batérií ceruzkového typu AA a pre plnú prevádzku sú potrebné tri. Úroveň hlasitosti melódií je príjemná a poteší aj tichý chod motorka kolotoče, ktorý nebýva u konkurenčných výrobkov samozrejmosťou.

Atraktívny zvieratká, 4 melódie s intervalom 10 a 15 minút, tichý chod motorkom
Bez nastavenie hlasitosti

Ako vybrať detský kolotoč nad postieľku

Kolotoč nad postieľku je vhodné vyberať v prvom rade podľa toho, z akého je materiálu. Dnes sa na trhu vyskytujú hneď tri materiály, z ktorých sú postavičky na kolotoči vyrobené, jedná sa o plast, drevo a plyš. Plast zaujme svojou ľahkosťou, odolnosťou, ale aj priaznivou obstarávacou cenou. Dizajnovo a užívateľsky sa však nemusí jednať o ideálnu voľbu. Kvalitou, rovnako ako vzhľadom, nadchne bezpochyby drevo, ktoré je odolné a dlho vydrží. Nevýhodou môže byť vyššia váha, alebo aj vyššia obstarávacia cena. Posledným materiálom a dá sa povedať najobľúbenejším, je plyš. Tieto hračky sú príjemné na dotyk a pomerne dosť sa u nich líši kvalita spracovania, preto môžu byť ako veľmi odolné, tak aj náchylné k ľahkému poškodeniu.

Vybavenosť a funkcie

Základná funkcia je jasná, jedná sa o kolotoč, na ktorom sú zavesené hračky. Ten sa následne otáča, čo vedie k zabavenie dieťaťa, rozvíjanie jeho schopností, ale aj k jeho unavení a následnému pokojnému zaspaní. Kolotoč nad postieľku máva tiež aj ďalšie funkcie, ktoré túto hlavnú významne podporujú.

Mnoho modelov ponúka možnosť prehrávania melódie, niektoré majú aj na výber z viacerých melódií, alebo zvukových podkres. Najčastejšie sa jedná o uspávanky, výnimkou však nie je ani šumenie, alebo zvuky prírody. Sú aj modely, kde je možné nastavenie hlasitosti podľa toho, či je cieľom dieťa uspať, alebo naopak zabaviť.

Ďalšie funkcie pracuje na princípe svetla. Detský kolotoč nad postieľku môže mať k dispozícii projektor, ktorý premieta hviezdičky, alebo iné motívy priamo na stenu, alebo na strop. Niektoré modely s touto funkciou sú vybavené aj klasickou lampičkou, ktorá umožňuje osvietiť daný priestor pod ňou, alebo poslúži ako nočné svetlo.

Pohon kolotoča

Prvý variantom je ručný pohon. Taký detský kolotoč sa natiahne a následne sa po určitú dobu točí. Výhoda je v tom, že sa dá takto použiť kdekoľvek a kedykoľvek. Nevýhodou je obmedzená doba točenie, kedy je následne potrebné opätovné natiahnutie. Táto doba sa pohybuje spravidla medzi 5 až 15 minútami, nepríjemné sú aj situácie, kedy dieťa počas tejto doby tvrdo nezaspí a opätovné natiahnutie ho vyruší a prebudí.

Tieto problémy eliminuje variant na batérie, kedy stačí kolotoč len zapnúť a vo vhodnej chvíli zase vypnúť. Je teda možný aj na dlhodobú prevádzku bez starostí, respektíve do doby, než sa vybijú batérie. O pohon tohto typu sa stará malý elektrický motůrek, ktorý v závislosti od toho, o aký sa jedná a ako dobre je zabudovaný, viac či menej hučia. Niektoré kolotoče tak môžu byť veľmi hlučné, zatiaľ čo u iných nie je pohon takmer počuť.

Umiestnenie

Umiestnenie kolotoče na postieľku počíta so značnou univerzálnosťou, kedy by nemal byť problém ho umiestniť na väčšinu klasických modelov súčasných detských postieľok. Sú ale aj modely, ktoré sa pomocou rôznych háčikov vešia nad postieľku, alebo kamkoľvek, kde je to možné a vhodné. Existujú aj inovované modely, ktoré je možné využiť ako doma na postieľke, tak aj vonku na kočíku. Vďaka tomu možno malé bábätko spoľahlivo zabaviť, alebo uspať, aj na cestách.

Vekové určenie

Jedná sa síce o okrajový parameter výberu, keď výrobcovia ho aj cez to uvádzajú. Väčšina kolotočov je určená pre deti od útleho veku, teda v podstate od narodenia, do prvých niekoľkých mesiacov. Pre staršie deti sú následne určené doplnkové funkcie, ako sú spomínané projektory, nočné svetlá, alebo lampičky. Vek určenia sa ľahko viaže tiež k materiálu a veľkosti, a to z dôvodu, aby dieťa na kolotoč nedosiahlo a svojou neopatrnosťou nedošlo k poškodeniu, alebo úrazu dieťaťa.

4.7/5 - (48 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.