Šport a outdoor,

Vyberáme kolobežku pre dospelých – Recenzie 10 najlepších

Nemusí byť braná nutne len ako hračka pre deti. Kolobežka pre dospelého je totiž stále populárnejšie, a to v súvislosti so športovou aktivitou alebo jazdou po meste. Komu pripadá bicykel príliš nudnej a obyčajný, tomu môže priniesť zaujímavý zážitok z jazdy. Okrem klasickej navyše môžete zvoliť tiež elektrickú kolobežku.

Kolobežky pre dospelých sa líšia hlavne v súvislosti s typom jazdy. Mestská kolobežka do práce a mesta je určená pre kratšie trasy a charakteristický je pre ňu kratšie nášľap. Cestovná alebo tiež turistická kolobežka je určená do terénu, na cyklotrasy a má zvyčajne väčšie kolesá s väčším predným kolesom. Športová kolobežka je potom založená na výkone, vysokej rýchlosti a veľké prejdenej vzdialenosti.

Správny výber závisí od mnohých faktorov. Rolu hrá nosnosť kolobežky, materiál konštrukcie (hliník, oceľ), typ brzdy (nášľapná, čeľusťová či kotúčová) alebo veľkosť nafukovacích kolies. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie kolobežky pre dospelých a ich recenzie.

Najlepšie kolobežky pre dospelých – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších kolobežiek pre dospelých z testov a hodnotenia pre rok 2019.

VzhľadModelNosnosťHmotnosťDĺžka 
Yedoo Mezeq V-brake150 kg11,8 kg158 cm
Yedoo Basic City120 kg9,5 kg132 cm
Sulov Rebel100 kg9,4 kg134 cm
Yedoo Mezeq New V-brake150 kg10,5 kg148 cm
Sulov FUSION120 kg12,9 kg170 cm
Olpran A6120 kg11,5 kg178 cm
Master 20-16120 kg10 kg150 cm
Lifefit Rider120 kg7 kg125 cm
Yedoo Alloy Dragstr150 kg7,4 kg159 cm
Sulov Voyage100 kg9,4 kg140 cm

Porovnanie parametrov

 Yedoo Mezeq V-brakeYedoo Basic CitySulov RebelYedoo Mezeq New V-brakeSulov FUSIONOlpran A6Master 20-16Lifefit RiderYedoo Alloy DragstrSulov Voyage
Predné koleso20"16"16"20"26"26"20"16"20"16"
Zadné koleso16"12"12"16"20"20"16"12"20"16"
Šírka riadidiel66 cm66 cm60 cm64 cm59 cm66 cm62 cm62 cm64 cm60 cm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 kolobežiek pre dospelých

Yedoo Basic Mezeq V-brake

Yedoo Basic Mezeq V-brake recenzie

Kolobežka pre dospelého Yedoo Basic Mezeq V-brake s pevným rámom, ktorá je určená hlavne na kratšie jazdy. Ide o variant skôr do mesta, ale hodiť sa môže aj mimo neho. Ponúkne lákadlá v podobe vysokej nosnosti, ktorá činí celých 150 kilogramov, čím že hodí aj pre ťažšie jedinca.

Kolobežka zaujme svojim pomerom kolies. to predné má rozmer 20 „, zatiaľ čo koleso zadné má 16“. Zaujme aj celková šírka stopy, ktorá sa pozitívne podpisuje na bezpečnosti. Na tej má podiel aj kvalita prevedenia. Ako na rám, tak i na vidlici bola použitá kvalitná Hi-ten oceľ. Samozrejmosťou sú aj kvalitné Tektro hliníkové v prevedení V.

Samozrejmosťou je nastaviteľná výška riadidiel, a to v rozmedzí od 96 centimetrov, až po 103 centimetrov. Dĺžka kolobežky je celkom 158 centimetrov. Kvalitu potvrdzujú aj získané certifikácie, ako je napríklad tá s označením TÜV SÜD.

Vysoká nosnosť, certifikácia, kvalitné prevedenie

Hlavne do mesta

Yedoo Basic City

Yedoo Basic City recenzie

Kolobežka do mesta Yedoo Basic City 16 „/ 12“ umožní jednoduchú prepravu vo väčších, aj menších mestách. Nestratí sa ale ani v teréne, alebo v lese. Jej plusom je odolná konštrukcia. Tá má vplyv aj na hmotnosť kolobežky, ktorá váži 10 kilogramov.

Je určená pre dospelých, a to v podstate od výšky, ktorá činí 145 centimetrov. Menšie osoba by na nej jazdiť nemala. Určite zaujme jej nosnosť, ktorá činí príjemných 120 kilogramov. Nechýba ani kvalita bezpečnostných prvkov, ako sú hlavne hliníkové Tektro brzdy v klasickom V prevedení.

Základom konštrukcie je rám z Hi-Ten ocele a tiež kolesá s širokou stopou. To predné má rozmer 16 palcov, zatiaľ čo koleso zadné má rozdiel 12 palcov. Táto kombinácia sa podpisuje aj na možnosti dynamickej jazdy. Kvalita je podporená aj plnením noriem a certifikácií.

Kvalitná konštrukcia, kompaktné prevedenie, do mesta i terénu

Vyššia hmotnosť

Sulov Rebel

Sulov Rebel recenzie

Kolobežka s nafukovacími kolesami Sulov Rebel 16 „/ 12“ je určená pre každého, kto meria aspoň 140 centimetrov. Zaujme svojím kompaktným prevedením, ktoré sa podpisuje aj na nízkej hmotnosti, ktorá činí len 7 kilogramov. Napriek tomu je spojená s vysokou kvalitou, ktorú zaistí rám z ocele.

Jazdiť na nej môže mnoho dospelých, keďže jej maximálna nosnosť je stanovená presne na 100 kilogramov. Svojou konštrukciou nijako nevybočuje zo štandardov, a tak má predné koleso väčšie, o veľkosti 16 palcov, zatiaľ čo zadná je menšia, a to presne o veľkosti 12 palcov. Tým je podporená aj jej všestrannosť.

Má unikátne prevedenie, ktoré ponúkne nastaviteľné riadítka, rám s tvarom písmena X a s istotou väčšieho priestoru pre kolená, alebo protišmykový nášľap. Ďalej nechýba ani dvojica Alu-V bŕzd, rovnako ako napríklad ráfiky z hliníka, ktoré odvádzajú vibrácie počas jazdy.

Kompaktné prevedenie, rám v tvare X, nízka hmotnosť

Nosnosť jenom 100 kilogramov

Yedoo New Mezeq New V-brake

Yedoo New Mezeq New V-brake recenzie

Mestská kolobežka pre dospelého Yedoo New Mezeq New V-brake možno využiť aj mimo mestskej lokality. Ide o inovovanú verziu, kde bolo opravené alebo vylepšené na 85 percent všetkých dielov. A to s cieľom ponúknu viac ako predchádzajúci model, rovnako ako viac, než prináša konkurencia.

Zaujme kratšia konštrukcia s celkovou dĺžkou 148 centimetrov, ale rovnakým priestorom pre jazdcov. Nechýba hliníková riadidlá, ktorá je možné nastaviť, a to v rozmedzí 95 až 101 centimetrov. Ďalšou charakteristikou je ideálny pomer kolies. predné má 20 palcov, zatiaľ čo zadná je menší, s rozmermi 16 palcov.

Ďalej zaujme tiež celková nosnosť, ktorá má celých 150 kilogramov. Nechýba ani kvalitný rám, ktorý je vyrobený z Hi-ten ocele, rovnako ako Tektro hliníkové brzdy, alebo ráfiky z rovnakého materiálu, ktoré majú dvojitú stenu. Celková hmotnosť kolobežky činí 10,1 kg, čo z nej robí pomerne robustný kúsok.

Inovovaná konštrukcia, nosnosť 150 kg, rám z Hi-ten ocele ocele

Vyššia hmotnosť

Sulov FUSION

Sulov FUSION recenzie

Športová kolobežka Sulov FUSION 26 „/ 20“ je skvelou voľbou do mesta, ale aj na čoraz obľúbenejšie cyklotrasy. Jej hmotnosť je 12,9 kilogramov, je vyrobená z pevnej odľahčenej ocele a ráfiky sú vyrobené z hliníka. Myslí sa aj na bezpečnosť, v podobe V-bŕzd, rovnako ako v podobe odraziek, ktoré sú v výplety kolies.

Kolobežka zaujme aj praktickosťou. Nechýba na nej sklopný stojan, držiak na fľašu, ale aj rohy na riadidlách, alebo kvalitné zadný blatník. Praktickou vlastnosťou je aj jej nosnosť, ktorá činí 120 kilogramov, alebo dostatočná dĺžka, ktorá má dobrých 170 centimetrov.

Nechýba zaujímavo riešená kola, kedy predné je výrazne väčší, a to o rozmere 26 palcov, zatiaľ čo zadná o je celých 6 palcov nižšia. K lepšej ovládateľnosti prispieva dostatočná dĺžka riadidiel, ktoré majú šírku celých 59 centimetrov.

Všestranné použitie, dobrá nosnosť, veľké kolesá

Bez nastaviteľných riadidiel

Olpran A6

Olpran A6 recenzie

Turistická kolobežka Olpran A6 je osvedčenou voľbou na všetky spevnené cesty. Vyniká svojou kvalitou, pretože je vyrobená z ocele. A to v prípade ráme, riadidiel i vidlice. Nechýba ani V-brzda, ktorá je na prednom a zadnom kolese. Konštrukcia splní očakávania aj s ohľadom na nosnosť, ktorá činí dobrých 130 kilogramov.

Celková hmotnosť kolobežky je vzhľadom na vykonanie 11,5 kilogramov. Moderné unisex prevedení je určené ako mužom, tak aj ženám. Pohodlie pri jazde podporí rôzna veľkosť kolies. Väčšie predné s rozmerom 26 palcov a menšie zadné, ktoré ponúkne rozmer 20 palcov.

Na dostatok priestoru a komfort počas jazdy má vplyv dĺžka kolobežky, ktorá je 178 centimetrov. Dobrú ovládateľnosť zaisťujú dobre tvarovaná riadidlá, ktoré majú celkovú šírku 66 centimetrov. Samozrejmosťou je aj istota dobrého úchopu, na ich okrajoch.

Unisex prevedenie, dobrá nosnosť, kvalitná konštrukcia

Vyššia hmotnosť

Master 20-16

Master 20-16 recenzie

Kolobežka Master 20 „-16“ je dobrou voľbou pre jazdu do práce, v meste, ale aj ľahšie rekreačnú jazdu na rovnom povrchu. Je určená pre každého jazdca, ktorý dosiahol výšku 140 centimetrov, a pokiaľ ide o jeho hmotnosť, tak sa na nej môže zviesť každý do celkovej hmotnosti 80 kilometrov, čo nie je úplne najlepšia hodnota.

Svojimi ďalšími parametrami však zaujme. Dĺžka 150 centimetrov ponúkne dostatok priestoru a pohodlia počas jazdy. Riadidlá je možné nastaviť podľa veľkosti postavy, a to od výšky 94 centimetrov, až po výšku maximálnej, ktorá činí presne 101 centimetrov.

Nechýba rad kvalitných prvkov, ako sú hliníkové brzdy V-break, rovnako ako venčekové guličkové ložiská, či možnosť nastavenia zadného kolesa do 2 výšok. Praktickosti použitie prispieva napríklad aj držiak na fľašu, stojan a tiež zadný blatník, ktorý sa hodí na jazdu počas mokra.

Možnosti nastavenia, kvalitné prevedenie, veľké kolesá

Nosnosť jenom 80 kilogramov

Lifefit Rider

LIFEFIT Rider recenzie

Cestovná kolobežka LIFEFIT Rider 16 „/ 12“ s ktorou budete môcť bez problémov prechádzať mestom, aj na spevnených cestách. Zaujme kompaktným prevedením, ktoré sa podpisuje aj na tom, že má hmotnosť len 7 kilogramov. A to hlavne vďaka svojmu odľahčenému oceľovému rámu, alebo tiež vďaka hliníkovým ráfikom, ktoré hmotnosť znižujú.

Nechýba tiež pozitíva s ohľadom na všestrannosť. Podľa veľkosti postavy je možné nastaviť riadidlá. Najnižšia poloha je vo výške 92 centimetrov, zatiaľ čo tá najvyššia je vo výške 100 centimetrov. Nesklame ani celková nosnosť kolobežky, ktorá uvezie každého, kto neváži viac, ako 120 kilogramov. Aj to je dobrý parameter.

Samotná konštrukcia je postavená na dvoch rôznych veľkostiach kolies. To predné má rozmery 16 palcov, a zadné menšie má rozmery 12 palcov. Vďaka dobrej ovládateľnosti sa stáva bezpečným pomocníkom k presunom, na čom sa pozitívne podpisujú tiež V-brzdy, ktoré umožnia rýchle zastavenie.

Dobrá nosnosť, nastaviteľné riadítka

Do nenáročného terénu

Yedoo Alloy Dragstr

Yedoo Alloy Dragstr recenzie

Yedoo Alloy Dragstr naozaj nesklame nikoho. A to ani pri jazde na spevnených, rovnako ako nespevnených cestách, takže môže byť vhodná aj ako outdoor terénna kolobežka. Vyniká unikátnou konštrukciou, ktorá je jedinečná v tom, že má rovnako veľké kolesá. Predné a zadné majú rozmer presne 20 palcov. Ďalej nechýba unikátny ráfiky, a to HJC alloy double wall a ďalej tiež CNC side walls.

Dĺžka kolobežky je celkom 159 centimetrov a výška riadidiel môže byť v rozmedzí od 90 do 95 centimetrov, podľa výšky postavy. Ponúkne nielen dobrý priestor pre jazdcov o hodnote 64 centimetrov, ale aj to, že sa pýši nízkou hmotnosťou, ktorá vzhľadom k jej parametrom činí len 7,4 kilogramu.

Kladom je tiež jej nosnosť, ktorá činí 150 kilogramov. A to u akéhokoľvek jazdca, ktorý je vyšší ako 130 centimetrov, čo je minimálna vzrast. Kolobežka tiež zaujme svojim príslušenstvom, kam je treba zaradiť nielen praktický stojan, ale aj držiak na fľašu, ktorý sa hodí na dlhších cestách.

Všestranné použitie, nízka hmotnosť, vysoká nosnosť

Menšie rozsah nastavenia riadidiel

Sulov Voyage

Sulov Voyage recenzie

Kolobežka do terénu Sulov 16-16 Voyage však nadchne aj možnosťou jazdiť v mestách. Teda kamkoľvek je potreba. Prednosťou je odľahčený oceľový rám, vďaka čomu je dosiahnutý hmotnosti, ktorá činí 9,3 kilogramov. K tej prispievajú napríklad aj ráfiky vyrobené z hliníka, rovnako ako predným, ale aj zadné hliníková V-brzda, ktorá má tiež svoje prednosti.

Kolobežka je určená každému, kto meria aspoň 125 centimetrov. Podľa výšky postavy je možné správne nastaviť riadidlá. A to od najnižšej polohy v výške 92 centimetrov, až do najvyššej polohy, ktorá je 100 centimetrov. Zaujme tiež to, že na kolobežke môže jazdiť každý do hmotnosti 100 kilogramov.

Pohodlnú jazdu a priestor zaistí ako dĺžka o hodnote 140 centimetrov, tak aj fakt, že dĺžku stúpadlá možno upraviť od 34 až do 43 centimetrov. Nechýba tiež drobný, ale praktický prvok vo forme stojane, alebo ergonomické protišmykové úchytky na riadidlách, ktoré zabezpečia lepšiu ovládateľnosť a samozrejme tiež väčšiu bezpečnosť.

Do mesta aj terénu, nastaviteľné riadítka a nášľap

Menšia nosnosť

Ako vybrať kolobežku pre dospelých

Kolobežky pre dospelých sú na rozdiel od ostatných typov určené hlavne na prepravu z miesta na miesto, alebo tiež pre športovú aktivitu. Ich výber by mal byť v prvom rade založený na celkovej kvalite prevedenia. Základom sú oceľové rámy, klasické alebo odľahčené, od ktorých sa následne odvíja robustnosť konštrukcie, ale aj ich hmotnosť. Tie najľahší môžu mať okolo 7 kilogramov, zatiaľ čo tie ťažšie aj nad 10 kg.

Výška a váha jazdca

Ďalšia parameter výberu je založený na konkrétne postave. Kto je menšieho vzrastu, ten by mal hľadieť aj na tento parameter. Zvyčajne možno prevedenie pre dospelých používať od výšky postavy v rozmedzí 140 až 150 centimetrov. Ľahkú jazdu umožní hlavne nastaviteľné riadítka, ktorá zaistí optimálnu polohu jazdca.

Typ postavy je potrebné sledovať aj s ohľadom na jej hmotnosť. Kolobežka pre dospelého by tak mala byť vybraná tiež podľa nosnosti. Väčšina modelov začína na 100 kilogramoch. Možno však nájsť aj také, kde je nosnosť okolo 150 kg.

Mestská, turistická alebo športová?

Pri výbere rozlišujeme to, ako konkrétne bude kolobežka používaná. Sortiment je možné rozdeliť do troch kategórií. Prvé sú určené pre kratšie trasy. Majú kratšie nášľap, lepšie sa s nimi manévruje a sú ideálnou voľbou na rýchle prejazdy po meste. Ďalej existujú kolobežky pre turistiku. Tie majú zvyčajne väčšie kolesá, kedy predné má vyššiu rozmery ako zadné. Sú určené do mierneho terénu, do mesta, aj na cyklotrasy. Treťou možnosťou sú kolobežky pre športovú jazdu. Tie sú určené pre plnohodnotnú športovú aktivitu, ktorá je založená na výkone, vysokej rýchlosti a veľké prejdenej vzdialenosti.

Veľkosť kolies

Aj keď sa možno stretnúť s modelmi, ktoré majú rovnaké kolesá, je faktom, že kolobežka pre dospelých má obvykle predné koleso väčšie ako to zadné. Predné s rozmermi okolo 16 palcov a zadné s rozmermi okolo 12 je riešenie, ktoré je určené hlavne do mesta. Všestrannosť ponúknu kolobežky s predným kolesom o rozmere 20 palcov a so zadným 16 palcov. Tie sa hodí do mesta, na cyklotrasy i mierneho terénu. Pre športovú jazdu a dlhšie cestovanie sa hodia tie s veľkými kolesami. Teda predné s rozmerom 26 palcov, a to zadné o rozmere 20 palcov.

Vyberáme kolobežku pre dospelých – Recenzie 10 najlepších
4.4 (87.37%) 19 votes