Šport,

Kolobežky pre dospelých: Recenzie 10 najlepších

Nemusí byť braná nutne len ako hračka pre deti. Kolobežka pre dospelého je totiž stále populárnejšie, a to v súvislosti so športovou aktivitou alebo jazdou po meste. Komu pripadá bicykel príliš nudnej a obyčajný, tomu môže priniesť zaujímavý zážitok z jazdy. Okrem klasickej navyše môžete zvoliť tiež elektrickú kolobežku.

Kolobežky pre dospelých sa líšia hlavne v súvislosti s typom jazdy. Mestská kolobežka do práce a mesta je určená pre kratšie trasy a charakteristický je pre ňu kratšie nášľap. Cestovná alebo tiež turistická kolobežka je určená do terénu, na cyklotrasy a má zvyčajne väčšie kolesá s väčším predným kolesom. Športová kolobežka je potom založená na výkone, vysokej rýchlosti a veľké prejdenej vzdialenosti.

Správny výber závisí od mnohých faktorov. Rolu hrá nosnosť kolobežky, materiál konštrukcie (hliník, oceľ), typ brzdy (nášľapná, čeľusťová či kotúčová) alebo veľkosť nafukovacích kolies. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie kolobežky pre dospelých a ich recenzie.

Najlepšie kolobežky pre dospelých – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších kolobežiek pre dospelých z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelNosnosťHmotnosťDĺžka 
WORKER City recenzie a testWORKER City100 kg9,5 kg145 cm
Yedoo Basic City recenzie a testYedoo Basic City120 kg9,5 kg132 cm
Sulov Rebel recenzie a testSulov Rebel100 kg9,4 kg134 cm
Crussis Urban 4.2 recenzie a testCrussis Urban 4.2150 kg10 kg175 cm
Sulov FUSION recenzie a testSulov FUSION120 kg12,9 kg170 cm
Yedoo TREXX recenzie a testYedoo TREXX130 kg7,9 kg170 cm
Master 20-16 recenzie a testMaster 20-16120 kg9,5 kg145 cm
Lifefit Rider recenzie a testLifefit Rider120 kg7 kg125 cm
Yedoo Alloy Dragstr recenzie a testYedoo Alloy Dragstr150 kg7,4 kg159 cm
Sulov Voyage recenzie a testSulov Voyage100 kg9,4 kg140 cm

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 WORKER CityYedoo Basic CitySulov RebelCrussis Urban 4.2Sulov FUSIONYedoo TREXXMaster 20-16Lifefit RiderYedoo Alloy DragstrSulov Voyage
Predné koleso16"16"16"26"26"26"20"16"20"16"
Zadné koleso16"12"12"20"20"20"16"12"20"16"
Šírka riadidiel60 cm66 cm60 cm62 cm59 cm60 cm65 cm62 cm64 cm60 cm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 kolobežiek pre dospelých

WORKER City

WORKER City recenzie a test

Mestská kolobežka pre dospelého WORKER City ponúka veľmi zaujímavý pomer obstarávacej ceny a kvality. Jedná sa o pomerne lacný model, ktorý poslúži výborne nielen v meste, ale aj na kratších výletoch. Okrem dospelých je vhodná aj pre väčšie deti, má nastaviteľnú výšku riadidiel a ich šírka je 60 centimetrov. Poteší tiež celková hmotnosť 9,5 kilogramu, s ktorou sa radí k priemeru medzi podobnými modelmi.

Predné koleso i zadné koleso má totožnú veľkosť, ktorá je 16″. Kvalitných kolobežiek s týmto istým priemerom kolies už v ponuke veľa nie je, a preto je to v tomto prípade prednosť. Za jazdy je veľmi stabilná a dobre ovládateľná, dokáže byť tiež rýchla. preto výrobca osadil obe kolesá kvalitnými čeľusťovými brzdami, ktoré majú umiestnené páčky štandardne na riadidlách.

Konštrukcia je oceľová a ráfiky sú vyrobené z ľahkého hliníka. Kolesá sú pre pohodlnú jazdu samozrejme nafukovacie a výška riadidiel sa nechá nastaviť medzi 90 až 110 centimetrami. Dĺžka nášľapu je 36 centimetrov a umiestnený je 16 centimetrov na terénom, priestor pre nohu je široký 12,3 centimetrov, čo spĺňa nároky na pohodlnú a bezpečnú jazdu. Spĺňa najprísnejšie európske bezpečnostné normy EN-71.

Výborný pomer cena/kvalita, predná aj zadná čeľusťová brzda, vhodná aj pre väčšie deti
Menšia nosnosť 100 kg

Yedoo Basic City

Yedoo Basic City recenzie a test

Kolobežka do mesta Yedoo Basic City 16″/ 12″ umožní jednoduchú prepravu vo väčších, aj menších mestách. Nestratí sa ale ani v teréne, alebo v lese. Jej plusom je odolná konštrukcia. Tá má vplyv aj na hmotnosť kolobežky, ktorá váži 10 kilogramov.

Je určená pre dospelých, a to v podstate od výšky, ktorá činí 145 centimetrov. Menšie osoba by na nej jazdiť nemala. Určite zaujme jej nosnosť, ktorá činí príjemných 120 kilogramov. Nechýba ani kvalita bezpečnostných prvkov, ako sú hlavne hliníkové Tektro brzdy v klasickom V prevedení.

Základom konštrukcie je rám z Hi-Ten ocele a tiež kolesá s širokou stopou. To predné má rozmer 16 palcov, zatiaľ čo koleso zadné má rozdiel 12 palcov. Táto kombinácia sa podpisuje aj na možnosti dynamickej jazdy. Kvalita je podporená aj plnením noriem a certifikácií.

Kvalitná konštrukcia, kompaktné prevedenie, do mesta i terénu
Vyššia hmotnosť

Sulov Rebel

Sulov Rebel recenzie a test

Kolobežka s nafukovacími kolesami Sulov Rebel 16 “/ 12” je určená pre každého, kto meria aspoň 140 centimetrov. Zaujme svojím kompaktným prevedením, ktoré sa podpisuje aj na nízkej hmotnosti, ktorá činí len 7 kilogramov. Napriek tomu je spojená s vysokou kvalitou, ktorú zaistí rám z ocele.

Jazdiť na nej môže mnoho dospelých, keďže jej maximálna nosnosť je stanovená presne na 100 kilogramov. Svojou konštrukciou nijako nevybočuje zo štandardov, a tak má predné koleso väčšie, o veľkosti 16 palcov, zatiaľ čo zadná je menšia, a to presne o veľkosti 12 palcov. Tým je podporená aj jej všestrannosť.

Má unikátne prevedenie, ktoré ponúkne nastaviteľné riadítka, rám s tvarom písmena X a s istotou väčšieho priestoru pre kolená, alebo protišmykový nášľap. Ďalej nechýba ani dvojica Alu-V bŕzd, rovnako ako napríklad ráfiky z hliníka, ktoré odvádzajú vibrácie počas jazdy.

Kompaktné prevedenie, rám v tvare X, nízka hmotnosť
Nosnosť jenom 100 kilogramov

Crussis Urban 4.2

Crussis Urban 4.2 recenzie a test

Kolobežka pre dospelého Crussis Urban 4.2 sa radí medzi tie najlepšie modely súčasnosti, ktoré môžete pre svoj aktívny životný štýl zaobstarať. Zároveň tiež ku svojej vysokej kvalite spracovania ponúka výborný pomer k cene. Má nadpriemernú nosnosť 150 kilogramov, čo ocenia urastení jedinci s výškou do 200 centimetrov, pre ktorých bude jazda, vďaka umiestneniu riadidiel viac vpredu, veľmi komfortná.

Športová kolobežka je vhodná ako pre rutinné dochádzanie do práce, tak k výkonnostným tréningom. Ponúka ideálny pomer veľkosti kolies, kedy predné koleso má veľkosť 26 palcov a zadné koleso 20″. Kolobežka je na nich veľmi rýchla s minimálnym odporom, na ktorý majú podstatný vplyv kvalitné plášte Schwalbe Big Apple.

Celková váha je 10 kilogramov, čo je vzhľadom k veľkosti veľmi dobrá hodnota. Kolobežka je 175 centimetrov dlhá, dĺžku nášľapu má 48 centimetrov a jeho výška je len 5 centimetrov. Práve výška nášľapu môže byť pre niekoho obmedzujúce, je veľmi nízko nad terénom a preto je model vhodný najmä pre jazdu na spevnenom povrchu. Riadidlá sú 62 centimetrov široká a poteší aj dvojica bŕzd Tektro V brake.

Vhodná aj pre vyššie postavy, vysoká nosnosť 150 kg, výborné spracovanie aj komponenty
Nižší nášľap 5 cm nad zemou

Sulov FUSION

Sulov FUSION recenzie a test

Športová kolobežka Sulov FUSION 26 “/ 20” je skvelou voľbou do mesta, ale aj na čoraz obľúbenejšie cyklotrasy. Jej hmotnosť je 12,9 kilogramov, je vyrobená z pevnej odľahčenej ocele a ráfiky sú vyrobené z hliníka. Myslí sa aj na bezpečnosť, v podobe V-bŕzd, rovnako ako v podobe odraziek, ktoré sú v výplety kolies.

Kolobežka zaujme aj praktickosťou. Nechýba na nej sklopný stojan, držiak na fľašu, ale aj rohy na riadidlách, alebo kvalitné zadný blatník. Praktickou vlastnosťou je aj jej nosnosť, ktorá činí 120 kilogramov, alebo dostatočná dĺžka, ktorá má dobrých 170 centimetrov.

Nechýba zaujímavo riešená kola, kedy predné je výrazne väčší, a to o rozmere 26 palcov, zatiaľ čo zadná o je celých 6 palcov nižšia. K lepšej ovládateľnosti prispieva dostatočná dĺžka riadidiel, ktoré majú šírku celých 59 centimetrov.

Všestranné použitie, dobrá nosnosť, veľké kolesá
Bez nastaviteľných riadidiel

Yedoo TREXX

Yedoo TREXX recenzie a test

Turistická kolobežka Yedoo TREXX je ako stvorená pre dlhé výlety krajinou, alebo po cyklotrasách. Rovnako dobre, ako poslúži cestovateľom, poslúži tiež športovcom, pre ktoré je ideálnym športovým nástrojom. Jej najväčšou prednostné je veľmi nízka hmotnosť 7,9 kilogramov pri zachovaní všetkých parametrov plnohodnotné dospelé kolobežky. Váhu najviac ovplyvňuje hliníkový Yedoo Alloy rám a vidlica z rovnakej série.

Z hliníka je ďalej tiež predstavec, hlavové zloženie, riadidlá, brzdy, alebo ráfiky. Veľkosť kolies ponúka ideálny pomer k výkonu a vynaloženej námahe, predné väčšie koleso má veľkosť 26 palcov a zadné koleso 20″. Nosnosť 130 kilogramov je ideálna pre úplnú väčšinu jazdcov a tuhosť rámu je tak akurát, nie je ani príliš mäkká, ani tvrdá.

Stúpadlo má dĺžku 40 centimetrov a nachádza sa 7,2 centimetrov nad zemou, vďaka čomu ponúka dostatok miesta aj pre jazdu v teréne. Ako plášťa výrobca použil model Kenda 60 TPI ktorý poskytuje kevlarovou ochranu. Brzdy sú samozrejme na oboch kolesách a jedná sa o typ Tektro V brake. Minimálna výška jazdca je výrobcom uvádzaná 130 centimetrov a vzhľadom k odľahčenému kvalitnému prevedenie je nutné počítať s vyššou obstarávacou cenou.

Odľahčený hliníkový rám, hmotnosť len 7,9 kg, veľmi kvalitné prevedenie vrátane komponentov
Vyššia obstarávacia cena

Master 20-16

Master 20-16 recenzie a test

Kolobežka Master 20″-16″ je dobrou voľbou pre jazdu do práce, v meste, ale aj ľahšiu rekreačnú jazdu na rovnom povrchu. Je určená pre každého jazdca, ktorý dosiahol výšku 140 centimetrov, a pokiaľ ide o jeho hmotnosť, tak sa na nej môže zviesť každý do celkovej hmotnosti 120 kilogramov, čo je priemerná až lepšia hodnota.

Svojimi ďalšími parametrami tiež zaujme. Dĺžka 145 centimetrov ponúkne dostatok priestoru a pohodlia počas jazdy. Riadidlá je možné nastaviť podľa veľkosti postavy, a to od výšky 88 centimetrov, až po výšku maximálnu, ktorá je presne 95 centimetrov.

Nechýba rad kvalitných prvkov, ako sú hliníkové brzdy V-break, rovnako ako venčekové guličkové ložiská, či možnosť uchytenia košíka na pitie na dve miesta. Praktickosti použitia prispieva aj stojan či gumové rúčky s vysokou adhéziou.

Kvalitné prevedenie, veľké kolesá, dobrá nosnosť až 120 kilogramov
Skôr menší rozsah nastavenia výšky riadidiel

Lifefit Rider

Lifefit Rider recenzie a test

Cestovná kolobežka LIFEFIT Rider 16 “/ 12” s ktorou budete môcť bez problémov prechádzať mestom, aj na spevnených cestách. Zaujme kompaktným prevedením, ktoré sa podpisuje aj na tom, že má hmotnosť len 7 kilogramov. A to hlavne vďaka svojmu odľahčenému oceľovému rámu, alebo tiež vďaka hliníkovým ráfikom, ktoré hmotnosť znižujú.

Nechýba tiež pozitíva s ohľadom na všestrannosť. Podľa veľkosti postavy je možné nastaviť riadidlá. Najnižšia poloha je vo výške 92 centimetrov, zatiaľ čo tá najvyššia je vo výške 100 centimetrov. Nesklame ani celková nosnosť kolobežky, ktorá uvezie každého, kto neváži viac, ako 120 kilogramov. Aj to je dobrý parameter.

Samotná konštrukcia je postavená na dvoch rôznych veľkostiach kolies. To predné má rozmery 16 palcov, a zadné menšie má rozmery 12 palcov. Vďaka dobrej ovládateľnosti sa stáva bezpečným pomocníkom k presunom, na čom sa pozitívne podpisujú tiež V-brzdy, ktoré umožnia rýchle zastavenie.

Dobrá nosnosť, nastaviteľné riadítka
Do nenáročného terénu

Yedoo Alloy Dragstr

Yedoo Alloy Dragstr recenzie a test

Yedoo Alloy Dragstr naozaj nesklame nikoho. A to ani pri jazde na spevnených, rovnako ako nespevnených cestách, takže môže byť vhodná aj ako outdoor terénna kolobežka. Vyniká unikátnou konštrukciou, ktorá je jedinečná v tom, že má rovnako veľké kolesá. Predné a zadné majú rozmer presne 20 palcov. Ďalej nechýba unikátny ráfiky, a to HJC alloy double wall a ďalej tiež CNC side walls.

Dĺžka kolobežky je celkom 159 centimetrov a výška riadidiel môže byť v rozmedzí od 90 do 95 centimetrov, podľa výšky postavy. Ponúkne nielen dobrý priestor pre jazdcov o hodnote 64 centimetrov, ale aj to, že sa pýši nízkou hmotnosťou, ktorá vzhľadom k jej parametrom činí len 7,4 kilogramu.

Kladom je tiež jej nosnosť, ktorá činí 150 kilogramov. A to u akéhokoľvek jazdca, ktorý je vyšší ako 130 centimetrov, čo je minimálna vzrast. Kolobežka tiež zaujme svojim príslušenstvom, kam je treba zaradiť nielen praktický stojan, ale aj držiak na fľašu, ktorý sa hodí na dlhších cestách.

Všestranné použitie, nízka hmotnosť, vysoká nosnosť
Menšie rozsah nastavenia riadidiel

Sulov Voyage

Sulov Voyage recenzie a test

Kolobežka do terénu Sulov 16-16 Voyage však nadchne aj možnosťou jazdiť v mestách. Teda kamkoľvek je potreba. Prednosťou je odľahčený oceľový rám, vďaka čomu je dosiahnutý hmotnosti, ktorá činí 9,3 kilogramov. K tej prispievajú napríklad aj ráfiky vyrobené z hliníka, rovnako ako predným, ale aj zadné hliníková V-brzda, ktorá má tiež svoje prednosti.

Kolobežka je určená každému, kto meria aspoň 125 centimetrov. Podľa výšky postavy je možné správne nastaviť riadidlá. A to od najnižšej polohy v výške 92 centimetrov, až do najvyššej polohy, ktorá je 100 centimetrov. Zaujme tiež to, že na kolobežke môže jazdiť každý do hmotnosti 100 kilogramov.

Pohodlnú jazdu a priestor zaistí ako dĺžka o hodnote 140 centimetrov, tak aj fakt, že dĺžku stúpadlá možno upraviť od 34 až do 43 centimetrov. Nechýba tiež drobný, ale praktický prvok vo forme stojane, alebo ergonomické protišmykové úchytky na riadidlách, ktoré zabezpečia lepšiu ovládateľnosť a samozrejme tiež väčšiu bezpečnosť.

Do mesta aj terénu, nastaviteľné riadítka a nášľap
Menšia nosnosť

Ako vybrať kolobežku pre dospelých

Kolobežky pre dospelých sú na rozdiel od ostatných typov určené hlavne na prepravu z miesta na miesto, alebo tiež pre športovú aktivitu. Ich výber by mal byť v prvom rade založený na celkovej kvalite prevedenia. Základom sú oceľové rámy, klasické alebo odľahčené, od ktorých sa následne odvíja robustnosť konštrukcie, ale aj ich hmotnosť. Tie najľahší môžu mať okolo 7 kilogramov, zatiaľ čo tie ťažšie aj nad 10 kg.

Výška a váha jazdca

Ďalšia parameter výberu je založený na konkrétne postave. Kto je menšieho vzrastu, ten by mal hľadieť aj na tento parameter. Zvyčajne možno prevedenie pre dospelých používať od výšky postavy v rozmedzí 140 až 150 centimetrov. Ľahkú jazdu umožní hlavne nastaviteľné riadítka, ktorá zaistí optimálnu polohu jazdca.

Typ postavy je potrebné sledovať aj s ohľadom na jej hmotnosť. Kolobežka pre dospelého by tak mala byť vybraná tiež podľa nosnosti. Väčšina modelov začína na 100 kilogramoch. Možno však nájsť aj také, kde je nosnosť okolo 150 kg.

Mestská, turistická alebo športová?

Pri výbere rozlišujeme to, ako konkrétne bude kolobežka používaná. Sortiment je možné rozdeliť do troch kategórií. Prvé sú určené pre kratšie trasy. Majú kratšie nášľap, lepšie sa s nimi manévruje a sú ideálnou voľbou na rýchle prejazdy po meste. Ďalej existujú kolobežky pre turistiku. Tie majú zvyčajne väčšie kolesá, kedy predné má vyššiu rozmery ako zadné. Sú určené do mierneho terénu, do mesta, aj na cyklotrasy. Treťou možnosťou sú kolobežky pre športovú jazdu. Tie sú určené pre plnohodnotnú športovú aktivitu, ktorá je založená na výkone, vysokej rýchlosti a veľké prejdenej vzdialenosti.

Veľkosť kolies

Aj keď sa možno stretnúť s modelmi, ktoré majú rovnaké kolesá, je faktom, že kolobežka pre dospelých má obvykle predné koleso väčšie ako to zadné. Predné s rozmermi okolo 16 palcov a zadné s rozmermi okolo 12 je riešenie, ktoré je určené hlavne do mesta. Všestrannosť ponúknu kolobežky s predným kolesom o rozmere 20 palcov a so zadným 16 palcov. Tie sa hodí do mesta, na cyklotrasy i mierneho terénu. Pre športovú jazdu a dlhšie cestovanie sa hodia tie s veľkými kolesami. Teda predné s rozmerom 26 palcov, a to zadné o rozmere 20 palcov.

4.4/5 - (20 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.