Deti,

Kolobežky pre deti: Recenzie 10 detských kolobežiek

Kolobežka pre deti zaznamenala v posledných rokoch veľký vývoj dopredu. Už dávno to nie je iba hračka na krátkodobé zabavenie. Podobne ako u kolobežiek pre dospelých, tak aj tu na ňu možno nazerať ako na možný dopravný prostriedok a približovadlo, ktorý je určený na dlhším aj kratším cestám.

Každé dieťa je inak veľké a má iný vek. Preto by detská kolobežka mala byť volená práve s ohľadom na to, koľko konkrétnemu dieťaťu je rokov. Tento sortiment totiž nie je univerzálna a správnou voľbou možno docieliť to, že dieťaťu doslova sadne. Niektoré kolobežky pre najmenších sú už od 2 rokov. Typicky je to kolobežka s tromi kolieskami pre dostatočnú stabilitu. Väčšie deti potom môžu využiť freestyle kolobežku na skákanie v skateparku.

Správny výber závisí od mnohých faktorov. Rolu hrá nastaviteľná výška rukoväte, nosnosť, ale aj typ koliesok (tvrdá alebo s nafukovacími kolesami). Ak neviete, akú kolobežku pre dieťa zvoliť, na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie kolobežky pre deti a ich recenzie.

Najlepšie kolobežky pre deti – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších kolobežiek pre deti z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Yedoo Basic MauWORKER IridioYedoo Basic WzoomMondo Twist MinionsinSPORTline Suter SE čierno-žltáYedoo Basic ThreeMaster Ride 12″SportTeam Falco 10/10Sulov NIPER CUBELIFEFIT Hawk 12/12
Veľkosť koliesok12"200 mm12"15" a 8"16" a 12"12"12"10"12"12"
Nosnosť75 kg100 kg100 kg50 kg100 kg100 kg80 kg45 kg65 kg65 kg
Šírka riadidiel52 cm34 cm56 cm26 cm64 cm66 cm58 cm40 cm54 cm54 cm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 detských kolobežiek

Yedoo Basic Mau

Yedoo Basic Mau recenzie a test

Kolobežka pre deti Yedoo Basic Mau je určená skutočne už pre tých najmenších, pretože je vhodná hneď od 4 rokov veku. Tomu zodpovedá aj konštrukcia. Je vyrobená z Hi-ten ocele, ktorá je výrazne odľahčená. Celková váha je len 6,5 kilogramov. Ďalej nechýba ani optimálne nastavená výška a šírka riadidiel, zodpovedajúce menšiemu vzrastu dieťaťa, ktoré na ňu bude jazdiť.

Aj kolesá na kolobežke patrí do kategórie tých menších. Sú rovnako veľká, a tak ako predné, tak i zadné má rozmery 12 palcov. Detské ruky sú prispôsobené aj brzdové páčky s označením Sparkle, ktoré odkazujú práve na detskú veľkosť.

Nechýba kvalitné hliníkové ráfiky, ale aj stojan, ktorý eliminuje nutnosť pokladanie kolobežky na zem. Súčasťou konštrukcie je aj príprava pre umiestnenie držiaka na fľaše, ktorý sa môže hodiť pri dlhších cestách.

Nízka hmotnosť, brzdové páčky Sparkle, už od 4 rokov
Bez držiaku na fľašu

WORKER Iridio

WORKER Iridio recenzie a test

Kolobežka WORKER Iridio je vďaka svojej konštrukcii a prevedenie veľmi univerzálny model, ktorý urobí radosť ako deťom, tak i dospelým. Konštrukcia je vyrobená z kvalitného a ľahkého hliníka, ktorá má maximálnu nosnosť 100 kilogramov. Výrobcom minimálna odporúčaná výška jazdca je stanovená na 120 centimetrov, vekové obmedzenie síce nespomína, podľa podobných modelov sa však nechá odhadnúť vhodný vek od 6 rokov.

Jej najväčšou výhodou je skladnosť, má intuitívne skladací mechanizmus, ktorý umožňuje kolobežku zložiť vrátane riadidiel do veľmi kompaktných rozmerov. Neskôr ju možno ľahko prenášať v ruke, alebo pomocou dodaného popruhu cez rameno. Jej hmotnosť je iba 3,37 kg, s prenášaním teda nie je najmenší problém.

Kolieska sú gumová a ich priemer je 200 milimetrov. Na zadnom kolese nájdeme jednoduchú nášľapnú brzdu, ktorá je dostatočne účinná. Na prednom kolese žiadna brzda nie je. Riadidlá sú 34 centimetrov široká a na ich koncoch sú mäkké gumové gripy. Nášľap má protišmykovú úpravu a poteší tiež prítomnosť stojane, alebo osadenie kvalitnými ložiskami ABEC 7.

Skladacia kolobežka, kvalitná konštrukcia a dobré jazdné vlastnosti, aj pre dospelých
Nižšie jazdný komfort v dôsledku gumových koliesok

Yedoo Basic Wzoom 12″

Yedoo Basic Wzoom recenzie a test

Detská kolobežka s nafukovacími kolesami Yedoo Basic Wzoom 12 “je určená všetkým deťom, ktoré už dosiahli 6 rokov veku. Tomu zodpovedá aj jej prevedenie, ktoré využíva dve rovnako veľké kolesá, a to o veľkosti 12 palcov. U obidvoch kolies na hliníkových ráfikoch sú k dispozícii kvalitné V-brzdy, ktoré zaistia prípadné zastavenie.

Rám je vyrobený z ocele, čo sa pozitívne prejavuje nosnosti kolobežky, ktorá je celých 100 kilogramov. Na druhú stranu sa podpisuje aj na hmotnosti, ktorá je 8 kg. Kladom je určite možnosť prispôsobenia a nastavenie riadidiel. A to od 80 centimetrov, až po 92 centimetrov, podľa výšky dieťaťa.

Nastaviteľná riadidlá, nosnosť, dve brzdy
Vyššia hmotnosť

Mondo Twist Minions

Mondo Twist Minions recenzie a test

Detská kolobežka s tromi kolieskami Mondo Twist Minions je určená tým najmenším, čomu zodpovedá jej prevedenie. Odporúčaný minimálny vek pre využitie je 5 rokov. Tomuto veku je prispôsobená aj konštrukcia, kedy sa vpredu nachádzajú dve kolieska, o veľkosti 15 centimetrov. Vzadu je koliesko jedno, s veľkosťou iba 8 centimetrov.

Unikátom je tiež potlač, a to postavičkami z filmu Mimoni. Že ide o detské prevedenie je dané aj materiálom, ktorým je kombinácia hliníka a plastu. To sa podpisuje aj na nízkej hmotnosti, ktorá činí len 2,1 kilogramu.

Aj cez malú veľkosť je dĺžka stupátka pomerne veľká, a to celých 27 centimetrov. Na kolobežke sa môžu zviezť všetky deti, ktoré ešte nedosiahli váhy 20 kilogramov, pretože táto hodnota je výrobcom udávaná ako maximálna možná nosnosť.

Nízka hmotnosť, detský opis, zabezpečenie stability
Hračka pre najmenších

inSPORTline Suter SE čierno-žltá

inSPORTline Suter SE čierno-žltá recenzie a test

Detská kolobežka inSPORTline Suter SE má veľmi dobrý pomer cena výkon, kedy za rozumnú obstarávaciu cenu dostanete funkčnú kvalitnú kolobežku, ktorá bude vašim deťom robiť dlhú dobu len radosť. Je určená skôr väčším deťom, lebo odporúčaná výška jazdca je 145 centimetrov. Nosnosť udáva výrobca 100 kilogramov a pri hmotnosti 7,8 kg sa jedná o štandardné hodnoty v tejto kategórii.

Rám, vidlice i hlavové zloženie sú vyrobené z ocele, ráfiky, náboje a brzdy potom z hliníka. Predné nafukovacie koleso je 16 palcové a zadné, tiež nafukovacie, má veľkosť 12″. Obe kolesá sú vybavené funkčnými brzdami V-Brake, čo veľmi oceňujeme. Vďaka týmto parametrom a väčšej veľkosti je kolobežka dostatočne rýchla a hodí sa aj na dlhšie výlety.

64 centimetrov široká riadidlá dodávajú modelu na stabilite a veľmi dobrej ovládateľnosti. Celková dĺžka je 133 centimetrov, nášľap je dlhý 37 cm a výška riadidiel je nastaviteľná od 90 do 97 cm. Poteší tiež slušná výbava, ktorá je súčasťou už pri obstaraní. Obsahuje stojanček, prípravu pre držiak športové fľaše, penovú ochranu hrazdy, či farebné bovdeny. Z hodnotenia spotrebiteľov zaznieva len občasná kritika k lakovanie, ktoré by mohlo byť kvalitnejšie.

Výborný pomer cena / výkon, veľké kolesá, široké riadidlá, príslušenstvo
Menej kvalitné lakovanie

Yedoo Basic Three 03

Yedoo Basic Three recenzie a test

Model detské kolobežky Yedoo Basic Three 03 je určený pre každé dieťa, ktoré spĺňa dvojicu jasne daných parametrov. Tými je minimálny vek 6 rokov, a ďalej i minimálna odporúčaná výška. Tá je výrobcom stanovená na 120 centimetrov. Hmotnosť obmedzená v podstate nie je, pretože nosnosť je veľmi dobrých 100 kilogramov.

Samotný rám i vidlica sú vyrobené z kvalitnej Hi-ten ocele, zatiaľ čo ráfiky sú z hliníka. Na nich je umiestnená dvojica bŕzd “V” Alu Winzip. Dvojica kolies má rovnakú veľkosť, ako vpredu, tak aj vzadu, a konkrétne činí celých 12 palcov.

Aj keď ide o kolobežku určenú skôr pre deti, je jej hmotnosť 8 kilogramov. Aj cez to je dobre ovládateľná. Medzi praktické príslušenstvo, ktoré je súčasťou, patrí bočný stojan. Čo je ďalej súčasťou, je príprava pre kúpu a následnú montáž držiaka na fľaše.

Pre deti od 6 rokov, kvalitné brzdy, oceľové prevedenie
Bez držiaku na fľaše

Master Ride 12″

Master Ride 12″ recenzie a test

Kolobežka Master Ride 12 “nadchne hlavne možnosťami svojho nastavenia. Pokiaľ ide o výšku riadidiel, je možné zvoliť variantu v rozmedzí 70, až po 80 centimetrov. Ďalej nechýba ani možnosť ich horizontálneho nastavenia, čím možno kolobežku prispôsobiť potrebám dieťaťa.

Tento model je určený každému dieťaťu, ktoré už dovŕšilo 6 rokov svojho veku. Ďalej je určená pre deti, ktorých výška už dosiahla 115 centimetrov. Plne vyhovujúce bude jej nosnosť, ktorá vďaka oceľovej konštrukcii robí veľmi dobrých 80 kilogramov.

Vpredu aj vzadu sú pneumatiky o rovnakej veľkosti, ktorú je presne 12 palcov. Nechýba ľahké hliníkové ráfiky, rovnako ako na bezpečnosť majúce vplyv V-Brzda. Hmotnosť celej kolobežky je 7 kilogramov a svojím prevedením je určená primárne na spevnené cesty a cyklotrasy.

Nízka hmotnosť, horizontálne a vertikálne nastaviteľné riadítka, všestrannosť
Menšie nosnosť v porovnaní s konkurenciou

SportTeam Falco 10″/10″

SportTeam Falco 10/10 recenzie a test

Model SportTeam Falco 10 “/ 10” je určený predovšetkým menším deťom, čo je zrejmé už z toho, že jej použitie začína na vekovej hranici 5 rokov. Pokiaľ ide o minimálnu výšku dieťaťom, mala by činiť v ideálnom prípade aspoň 115 centimetrov. Detskému prevedení plne zodpovedá tiež nosnosť, ktorú výrobca stanovil na 45 kilogramov.

Konštrukcia je veľmi kvalitná a na výrobňu ráme bola použitá oceľ. Vďaka celkovému odľahčeniu je hmotnosť kolobežky len 4 kilogramy, čo je spojené s istotou dobrej manipulácie, rovnako ako s dobrou manipuláciou.

Ráfiky na kolesách sú vyrobené z kvalitného plastu. Kolesá sú vpredu aj vzadu rovnakej veľkosti, a to o rozmere 10 palcov. Čeľusťová brzda je umiestnená len na zadnom kolese. Prednosťou tohto modelu je rozhodne aj to, že má nastaviteľné riadítka.

Od piatich rokov veku, nízka hmotnosť, nastaviteľné riadítka
Plastové ráfiky, nižšiu nosnosť

Sulov NIPER CUBE

Sulov NIPER CUBE recenzie a test

Kolobežka pre deti Sulov NIPER CUBE je vďaka svojmu prevedení ideálna aj pre malé deti. Výrobca udáva vek od 5 tich rokov, respektíve od výšky dieťaťa 115 centimetrov. Pozitívne tiež hodnotíme dve dizajnové prevedenie, ktoré je v čiernej farbe určené predovšetkým pre chlapcov a v ružovej farbe pre dievčatá. Konštrukčne sa jedná o menší model a tomu zodpovedá aj nosnosť 65 kilogramov.

Celková váha je 6 kg a na dĺžku má kolobežka 120 centimetrov. Ako na prednom kolese, tak na zadnom, sú kvalitné čeľusťové brzdy, ktoré majú dobrú účinnosť. Kolesá majú rovnakú veľkosť 12 palcov a sú nafukovacie, teda pomerne pohodlná aj pre dlhšie jazdu, alebo na nespevnený terén. Rám Hi-Tech je vyrobený z kvalitnej ocele a ráfiky sú hliníkové.

Dobré jazdné vlastnosti dopĺňajú tiež dostatočne veľká riadidlá s šírkou 54 centimetrov. Tie sú tiež výškovo nastaviteľná a to od 70 do 80 centimetrov. Dĺžka stúpadlá je 32 cm a poteší tiež splnenie prísnych bezpečnostných noriem EN-71. Gripy na koncoch riadidiel sú gumové a príjemná je prítomnosť stojane, ktorý je praktický a vďaka dobrej výške nášľapu nad zemou nijako neobmedzuje v jazde.

Dizajnové prevedenie pre dievčatá i chlapcov, vhodná už od 5 tich rokov, brzdy na oboch kolesách
Menšie nosnosť 65 kg

LIFEFIT Hawk 12″/12″

LIFEFIT Hawk 12/12 recenzie a test

Kolobežka pre deti LIFEFIT Hawk 12 “/ 12” je určená pre každé dieťatko, ktoré už dosiahlo 6 rokov svojho veku. Druhým parametrom využitie je tiež minimálna výška dieťaťa, ktorá by mala činiť 120 centimetrov. Jedine tak bude jazda na kolobežke bezproblémová a tiež maximálne pohodlná.

Zaujme rad dobrých parametrov, ktorými je oblečený hliníkový rám, vďaka ktorému je celková hmotnosť iba 5,3 kilogramov. Z rovnakého materiálu sú vyrobené tiež ráfiky. Kladom je určite jej celková nosnosť, ktorá má limit na hranici 65 kilogramov, čo je u bežného dieťaťa celkom plne dostačujúce.

Kolesá sú nafukovacie s rovnakou veľkosťou 12 palcov vpredu i vzadu. V-brzda je však umiestnená len vzadu. Plusom je však možnosť nastavenia riadidiel, s ohľadom práve na konkrétne vzrast toho, kto bude na kolobežke jazdiť.

Nízka hmotnosť, nastaviteľné riadítka, dobrá nosnosť
Jedna brzda

Ako vybrať kolobežku pre dieťa

Detská kolobežka sa od varianty pre dospelých líšia hlavne tým, že je spojená s prevedením, ktoré je rozmerovo menšie. Ide primárne o dĺžku kolobežky, rovnako ako ide o to, v akej výške sú riadidlá. Tá môžu byť u niektorých modelov nastaviteľná. To je prvé kritérium výberu, na ktoré je vhodné sa zamerať – či bude vášmu potomkovi rozmerovo vyhovovať ako teraz, tak samozrejme aj v budúcnosti.

Vek a výška dieťaťa

Detské kolobežky sa v rámci svojho prevedení líši tým, pre aké deti sú primárne určené. Každý z modelov toto odporúčanie má, a to by malo byť hlavným kritériom pri výbere. Tie najmenšie môžu byť k dispozícii doslova od dvoch rokov. Štandardom v segmente kvalitnejších kolobežiek je veková hranica 5 rokov.

Okrem veku by sa pri výbere malo hľadieť aj na výšku konkrétneho dieťaťa. Aj toto je hranica, ktorá je výrobcom definovaná. Nie je vhodné kupovať model s určenou minimálnou, pokiaľ jej dieťa ešte nedosahuje. V tomto prípade by došlo k tomu, že mu rozmerovo nebude vyhovovať.

Nosnosť

Kolobežka pre dieťa síce môže byť určená najmenším, ale ak sa nejedná o rýdzo jednoduchý detský model, tak má nosnosť celkom dobrú. Dalo by sa povedať, že mnohé z nich začína na hranici 50 až 60 kilogramov. Kvalitnejšie varianty môžu ponúknuť aj nosnosť podstatne vyššia, a to aj takú, ktorá je spojená s hodnotou 100 kg, alebo i viac.

Kvalita konštrukcie

Líšia sa hlavne tým, pre akú kategóriu detí je kolobežka určená. Pre tých skutočne najmenších nie je nič výnimočné, že je dominujúcim materiálom plast. Napríklad aj v oblasti riadidiel, ale aj v oblasti ráfikov. U varianty, ktoré sú určené pre staršie deti, by už mala dominovať hlavne oceľ, z ktorej bude vyrábaný rám. Druhým materiálom býva hliník, z ktorého sú vyrábané ráfiky.

Brzdy

Majú veľký vplyv na bezpečnosť počas jazdy. Jednoduchšie a lacnejšie modely majú obvykle len jednu jedinú, a to zadnú brzdu. Detské kolobežky, ktoré sú lepšie, majú brzdy dve, a to na prednom a zadnom kolese. Pri výbere je vhodné prihliadnuť na počty bŕzd, tak aj na to, aby veľkosť páčok na riadidlách zodpovedala menšej veľkosti detských rúk.

4.3/5 - (23 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.