Šport a outdoor,

Vyberáme kolobežku pre deti – Recenzie detských kolobežiek 2019

Kolobežka pre deti zaznamenala v posledných rokoch veľký vývoj dopredu. Už dávno to nie je iba hračka na krátkodobé zabavenie. Podobne ako u kolobežiek pre dospelých, tak aj tu na ňu možno nazerať ako na možný dopravný prostriedok a približovadlo, ktorý je určený na dlhším aj kratším cestám.

Každé dieťa je inak veľké a má iný vek. Preto by detská kolobežka mala byť volená práve s ohľadom na to, koľko konkrétnemu dieťaťu je rokov. Tento sortiment totiž nie je univerzálna a správnou voľbou možno docieliť to, že dieťaťu doslova sadne. Niektoré kolobežky pre najmenších sú už od 2 rokov. Typicky je to kolobežka s tromi kolieskami pre dostatočnú stabilitu. Väčšie deti potom môžu využiť freestyle kolobežku na skákanie v skateparku.

Správny výber závisí od mnohých faktorov. Rolu hrá nastaviteľná výška rukoväte, nosnosť, ale aj typ koliesok (tvrdá alebo s nafukovacími kolesami). Ak neviete, akú kolobežku pre dieťa zvoliť, na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie kolobežky pre deti a ich recenzie.

Najlepšie kolobežky pre deti – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších kolobežiek pre deti z testov a hodnotenia pre rok 2019.

VzhľadModelMinimálny vekMinimálna výškaHmotnosť 
Yedoo Basic MauOd 4 rokov100 cm6,5 kg
Olpran 16/12Od 6 rokov120 cm7,5 kg
Yedoo Basic WzoomOd 6 rokov115 cm7,9 kg
Mondo Twist MinionsOd 5 rokov115 cm3 kg
Street Surfing KB1Od 7 rokov125 cm7,5 kg
Yedoo Basic ThreeOd 6 rokov120 cm8 kg
Master Ride 12"Od 6 rokov115 cm7 kg
SportTeam Falco 10/10Od 5 rokov115 cm5 kg
Sulov Swety Bear 12/12Od 5 rokov115 cm6 kg
LIFEFIT Hawk 12/12Od 6 rokov120 cm5,3 kg

Porovnanie parametrov

 Yedoo Basic MauOlpran 16/12Yedoo Basic WzoomMondo Twist MinionsStreet Surfing KB1Yedoo Basic ThreeMaster Ride 12"SportTeam Falco 10/10Sulov Swety Bear 12/12LIFEFIT Hawk 12/12
Veľkosť koliesok12"16" a 12"12"15" a 8"12"12"12"10"12"12"
Nosnosť75 kg100 kg100 kg50 kg100 kg100 kg80 kg45 kg65 kg65 kg
Šírka riadidiel52 cm62 cm56 cm26 cm66 cm66 cm58 cm40 cm54 cm58 cm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 detských kolobežiek

Yedoo Basic Mau

Yedoo Basic Mau recenzie

Kolobežka pre deti Yedoo Basic Mau je určená skutočne už pre tých najmenších, pretože je vhodná hneď od 4 rokov veku. Tomu zodpovedá aj konštrukcia. Je vyrobená z Hi-ten ocele, ktorá je výrazne odľahčená. Celková váha je len 6,5 kilogramov. Ďalej nechýba ani optimálne nastavená výška a šírka riadidiel, zodpovedajúce menšiemu vzrastu dieťaťa, ktoré na ňu bude jazdiť.

Aj kolesá na kolobežke patrí do kategórie tých menších. Sú rovnako veľká, a tak ako predné, tak i zadné má rozmery 12 palcov. Detské ruky sú prispôsobené aj brzdové páčky s označením Sparkle, ktoré odkazujú práve na detskú veľkosť.

Nechýba kvalitné hliníkové ráfiky, ale aj stojan, ktorý eliminuje nutnosť pokladanie kolobežky na zem. Súčasťou konštrukcie je aj príprava pre umiestnenie držiaka na fľaše, ktorý sa môže hodiť pri dlhších cestách.

Nízka hmotnosť, brzdové páčky Sparkle, už od 4 rokov

Bez držiaku na fľašu

Olpran 16″/12″

Olpran 16-12 recenzie

Detská kolobežka Olpran 16 „/ 12“ len potvrdzuje kvalitu tejto značky. Daný model je určený pre každé dieťa, ktoré už dosiahlo 6 rokov svojho veku, a tiež meria aspoň 120 centimetrov. Tomu zodpovedá aj celková konštrukcia, ktorá sa blíži dospelému prevedení. Hlavne s ohľadom na rôzne veľké kolesá. Kým to predné má rozmery 16 palcov, zadné koleso je menšie, a to s rozmerom 12 palcov.

Kladom kolobežky sú tiež použité BMX pneumatiky, ktoré sa hodia aj do ľahšieho terénu. Rovnako tak zaujme jej dobrá nosnosť, ktorá činí 100 kilogramov, čo detskú váhu výrazne presahuje. O bezpečnú jazdu a včasné zastavenie sa starajú čeľusťové V-brzdy, ktoré sú na zadnom i prednom kolese.

Rám je vyrobený z ocele a samotnej ráfiky z hliníka. Celá kombinácia prináša hmotnosť 7,5 kilogramov, čo je priaznivá hodnota. Zaujme aj celkovo dobrá dĺžka kolobežky, ktorá činí 144,5 centimetra.

Nosnosť 100 kg, BMX pneumatiky, optimálnu hmotnosť

Do nenáročného terénu

Yedoo Basic Wzoom 12″

Yedoo Basic Wzoom recenzie

Detská kolobežka s nafukovacími kolesami Yedoo Basic Wzoom 12 „je určená všetkým deťom, ktoré už dosiahli 6 rokov veku. Tomu zodpovedá aj jej prevedenie, ktoré využíva dve rovnako veľké kolesá, a to o veľkosti 12 palcov. U obidvoch kolies na hliníkových ráfikoch sú k dispozícii kvalitné V-brzdy, ktoré zaistia prípadné zastavenie.

Rám je vyrobený z ocele, čo sa pozitívne prejavuje nosnosti kolobežky, ktorá je celých 100 kilogramov. Na druhú stranu sa podpisuje aj na hmotnosti, ktorá je 8 kg. Kladom je určite možnosť prispôsobenia a nastavenie riadidiel. A to od 80 centimetrov, až po 92 centimetrov, podľa výšky dieťaťa.

Nastaviteľná riadidlá, nosnosť, dve brzdy

Vyššia hmotnosť

Mondo Twist Minions

Mondo Twist Minions recenzie

Detská kolobežka s tromi kolieskami Mondo Twist Minions je určená tým najmenším, čomu zodpovedá jej prevedenie. Odporúčaný minimálny vek pre využitie je 5 rokov. Tomuto veku je prispôsobená aj konštrukcia, kedy sa vpredu nachádzajú dve kolieska, o veľkosti 15 centimetrov. Vzadu je koliesko jedno, s veľkosťou iba 8 centimetrov.

Unikátom je tiež potlač, a to postavičkami z filmu Mimoni. Že ide o detské prevedenie je dané aj materiálom, ktorým je kombinácia hliníka a plastu. To sa podpisuje aj na nízkej hmotnosti, ktorá činí len 2,1 kilogramu.

Aj cez malú veľkosť je dĺžka stupátka pomerne veľká, a to celých 27 centimetrov. Na kolobežke sa môžu zviezť všetky deti, ktoré ešte nedosiahli váhy 20 kilogramov, pretože táto hodnota je výrobcom udávaná ako maximálna možná nosnosť.

Nízka hmotnosť, detský opis, zabezpečenie stability

Hračka pre najmenších

Street Surfing KB1

Street Surfing KB1 recenzie

Model kolobežky pre deti Street Surfing KB1 kladie dôraz hlavne na kvalitu svojho prevedenia. Nielen samotný rám, ale aj vidlica je vyrobená z vystuženej ocele s označením Hi-ten. Aj vďaka tomu zvládne jazdu nielen v meste, ale zvládne aj jazdu v prírode.

Kolesá sú vpredu a vzadu rovnaká, a to o rozmere 12 palcov. Určite zaujme jej celková nosnosť, ktorá činí príjemných 100 kilogramov. Vzhľadom k svojej veľkosti je určená všetkým deťom od 8 rokov. S tým je spojená aj optimálna dĺžka, ktorá činí celých 124 centimetrov.

Hmotnosť kolobežky je s ohľadom na vykonanie 7,5 kilogramov. Tú znižujú treba hliníkové ráfiky. Minimálna výška postavy je 125 centimetrov. Vyššia deti plne ocenia možnosť nastaviť si riadidlá, a to od najmenšej vyššie, ktorá je 90 centimetrov, až po tú najvyššiu, ktorá činí 90 cm.

Nosnosť 100 kg, konštrukcia z vystužené ocele, nastaviteľné riadítka

Vyššia hmotnosť

Yedoo Basic Three 03

Yedoo Basic Three recenzie

Model detské kolobežky Yedoo Basic Three 03 je určený pre každé dieťa, ktoré spĺňa dvojicu jasne daných parametrov. Tými je minimálny vek 6 rokov, a ďalej i minimálna odporúčaná výška. Tá je výrobcom stanovená na 120 centimetrov. Hmotnosť obmedzená v podstate nie je, pretože nosnosť je veľmi dobrých 100 kilogramov.

Samotný rám i vidlica sú vyrobené z kvalitnej Hi-ten ocele, zatiaľ čo ráfiky sú z hliníka. Na nich je umiestnená dvojica bŕzd „V“ Alu Winzip. Dvojica kolies má rovnakú veľkosť, ako vpredu, tak aj vzadu, a konkrétne činí celých 12 palcov.

Aj keď ide o kolobežku určenú skôr pre deti, je jej hmotnosť 8 kilogramov. Aj cez to je dobre ovládateľná. Medzi praktické príslušenstvo, ktoré je súčasťou, patrí bočný stojan. Čo je ďalej súčasťou, je príprava pre kúpu a následnú montáž držiaka na fľaše.

Pre deti od 6 rokov, kvalitné brzdy, oceľové prevedenie

Bez držiaku na fľaše

Master Ride 12″

Master Ride 12 recenzie

Kolobežka Master Ride 12 „nadchne hlavne možnosťami svojho nastavenia. Pokiaľ ide o výšku riadidiel, je možné zvoliť variantu v rozmedzí 88, až po 100 centimetrov. Ďalej nechýba ani možnosť ich horizontálneho nastavenia, čím možno kolobežku prispôsobiť potrebám dieťaťa.

Tento model je určený každému dieťaťu, ktoré už dovŕšilo 5 rokov svojho veku. Ďalej je určená pre deti, ktorých výška už dosiahla 115 centimetrov. Plne vyhovujúce bude jej nosnosť, ktorá vďaka oceľovej konštrukcii robí veľmi dobrých 80 kilogramov.

Vpredu aj vzadu sú pneumatiky o rovnakej veľkosti, ktorú je presne 12 palcov. Nechýba ľahké hliníkové ráfiky, rovnako ako na bezpečnosť majúce vplyv V-Brzda. Hmotnosť celej kolobežky je 7 kilogramov a svojím prevedením je určená primárne na spevnené cesty a cyklotrasy.

Nízka hmotnosť, horizontálne a vertikálne nastaviteľné riadítka, všestrannosť

Menšie nosnosť v porovnaní s konkurenciou

SportTeam Falco 10″/10″

SportTeam Falco recenzie

Model SportTeam Falco 10 „/ 10“ je určený predovšetkým menším deťom, čo je zrejmé už z toho, že jej použitie začína na vekovej hranici 5 rokov. Pokiaľ ide o minimálnu výšku dieťaťom, mala by činiť v ideálnom prípade aspoň 115 centimetrov. Detskému prevedení plne zodpovedá tiež nosnosť, ktorú výrobca stanovil na 45 kilogramov.

Konštrukcia je veľmi kvalitná a na výrobňu ráme bola použitá oceľ. Vďaka celkovému odľahčeniu je hmotnosť kolobežky len 4 kilogramy, čo je spojené s istotou dobrej manipulácie, rovnako ako s dobrou manipuláciou.

Ráfiky na kolesách sú vyrobené z kvalitného plastu. Kolesá sú vpredu aj vzadu rovnakej veľkosti, a to o rozmere 10 palcov. Čeľusťová brzda je umiestnená len na zadnom kolese. Prednosťou tohto modelu je rozhodne aj to, že má nastaviteľné riadítka.

Od piatich rokov veku, nízka hmotnosť, nastaviteľné riadítka

Plastové ráfiky, nižšiu nosnosť

Sulov Swety Bear 12″/12″

Sulov Swety Bear recenzie

Kolobežka Sulov Sweta Bear 12 „/ 12“ je určená širokej škále detí. Najmenší vek je stanovený na 5 rokov, zatiaľ čo ten najväčší je 15 rokov. Všestrannosti plne napomáha nielen nastaviteľná dĺžka riadidiel, ktorá môže byť od 70 do 80 centimetrov. Kladom je tiež celková dĺžka kolobežky, ktorá je veľmi dobrých 120 centimetrov.

Základom konštrukcie je odolný Hi-Tech rám, ktorý prispieva i k tomu, že jej celková nosnosť je presne 65 kilogramov. Napriek tomu si detská kolobežka zachováva pomerne optimálnu hmotnosť, ktorá je 6 kilogramov a uľahčí manipuláciu, aj manévrovateľnosť.

Predné koleso je o veľkosti 12 palcov a rovnaký rozmer možno nájsť aj v zadnej časti. Tu je naviac tiež hliníková V-Brake brzda, ktorá má umožniť čo najrýchlejší zastavenie, a to v prípade neočakávanej situácie, ktorá môže počas jazdy nastať.

Oceľová konštrukcia, od 5 do 15 rokov, prijateľná hmotnosť

Iba zadná brzda

LIFEFIT Hawk 12″/12″

LIFEFIT Hawk recenzie

Kolobežka pre deti LIFEFIT Hawk 12 „/ 12“ je určená pre každé dieťatko, ktoré už dosiahlo 6 rokov svojho veku. Druhým parametrom využitie je tiež minimálna výška dieťaťa, ktorá by mala činiť 120 centimetrov. Jedine tak bude jazda na kolobežke bezproblémová a tiež maximálne pohodlná.

Zaujme rad dobrých parametrov, ktorými je oblečený hliníkový rám, vďaka ktorému je celková hmotnosť iba 5,3 kilogramov. Z rovnakého materiálu sú vyrobené tiež ráfiky. Kladom je určite jej celková nosnosť, ktorá má limit na hranici 65 kilogramov, čo je u bežného dieťaťa celkom plne dostačujúce.

Kolesá sú nafukovacie s rovnakou veľkosťou 12 palcov vpredu i vzadu. V-brzda je však umiestnená len vzadu. Plusom je však možnosť nastavenia riadidiel, s ohľadom práve na konkrétne vzrast toho, kto bude na kolobežke jazdiť.

Nízka hmotnosť, nastaviteľné riadítka, dobrá nosnosť

Jedna brzda

Ako vybrať kolobežku pre dieťa

Detská kolobežka sa od varianty pre dospelých líšia hlavne tým, že je spojená s prevedením, ktoré je rozmerovo menšie. Ide primárne o dĺžku kolobežky, rovnako ako ide o to, v akej výške sú riadidlá. Tá môžu byť u niektorých modelov nastaviteľná. To je prvé kritérium výberu, na ktoré je vhodné sa zamerať – či bude vášmu potomkovi rozmerovo vyhovovať ako teraz, tak samozrejme aj v budúcnosti.

Vek a výška dieťaťa

Detské kolobežky sa v rámci svojho prevedení líši tým, pre aké deti sú primárne určené. Každý z modelov toto odporúčanie má, a to by malo byť hlavným kritériom pri výbere. Tie najmenšie môžu byť k dispozícii doslova od dvoch rokov. Štandardom v segmente kvalitnejších kolobežiek je veková hranica 5 rokov.

Okrem veku by sa pri výbere malo hľadieť aj na výšku konkrétneho dieťaťa. Aj toto je hranica, ktorá je výrobcom definovaná. Nie je vhodné kupovať model s určenou minimálnou, pokiaľ jej dieťa ešte nedosahuje. V tomto prípade by došlo k tomu, že mu rozmerovo nebude vyhovovať.

Nosnosť

Kolobežka pre dieťa síce môže byť určená najmenším, ale ak sa nejedná o rýdzo jednoduchý detský model, tak má nosnosť celkom dobrú. Dalo by sa povedať, že mnohé z nich začína na hranici 50 až 60 kilogramov. Kvalitnejšie varianty môžu ponúknuť aj nosnosť podstatne vyššia, a to aj takú, ktorá je spojená s hodnotou 100 kg, alebo i viac.

Kvalita konštrukcie

Líšia sa hlavne tým, pre akú kategóriu detí je kolobežka určená. Pre tých skutočne najmenších nie je nič výnimočné, že je dominujúcim materiálom plast. Napríklad aj v oblasti riadidiel, ale aj v oblasti ráfikov. U varianty, ktoré sú určené pre staršie deti, by už mala dominovať hlavne oceľ, z ktorej bude vyrábaný rám. Druhým materiálom býva hliník, z ktorého sú vyrábané ráfiky.

Brzdy

Majú veľký vplyv na bezpečnosť počas jazdy. Jednoduchšie a lacnejšie modely majú obvykle len jednu jedinú, a to zadnú brzdu. Detské kolobežky, ktoré sú lepšie, majú brzdy dve, a to na prednom a zadnom kolese. Pri výbere je vhodné prihliadnuť na počty bŕzd, tak aj na to, aby veľkosť páčok na riadidlách zodpovedala menšej veľkosti detských rúk.

Vyberáme kolobežku pre deti – Recenzie detských kolobežiek 2019
4.4 (88.57%) 21 votes