Šport,

Najlepšie kolieskové korčule 2024: Test, recenzie inline korčúľ

Kolieskové korčule sú obľúbeným športovým vybavením a ich výber nemusí byť nič jednoduché, a to najmä vtedy, ak vyberáte svoje prvé inline korčule. V tejto kategórii športového náčinia je možné vyberať podľa mnohých parametrov, pričom to, či pôjde o dámske, pánske alebo detské kolieskové korčule, je len to najmenšie.

In-line korčule sú medzi sebou rozdielne nielen v určení a použití, ale rozlišovať treba rôzne veľkosti koliesok, tvrdosť koliesok alebo použitá ložiská. Značné rozdiely sú tiež v systéme uťahovanie korčule, čo nemusí každého pri vyberaní napadnúť. Okrem toho nie je od veci sledovať celkovú stavbu korčule, tuhosť a použité materiály. Výber je skrátka možné pojať veľmi sofistikovane, a ak ste nekúpili prvé inlajny z letáku, pravdepodobne vás správny výber zaujíma.

Okrem najrozšírenejších fitness korčulí, kde sú kolieska umiestnené za sebou, sa v poslednej dobe dostávajú opäť do módy dvojradové kolieskové korčule, ktoré môžete poznať z amerických filmov. Určitým špecifikom sú potom freestylové kolieskové korčule, alebo hokejové. Pre deti sú ideálne nastaviteľné modely, ktoré po určitý čas dokážu rásť spolu s detskou nohou a môžu mať aj vymeniteľná kolieska za ľadový nôž, čím významne získavajú na praktickosti.

Či už si však vyberiete korčule akékoľvek, nemali by ste zabúdať tiež na helmu a chrániče na kolieskové korčule, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou výbavy každého zodpovedného jedinca. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie kolieskové korčule a ich recenzie.

Najlepšie kolieskové korčule – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších kolieskových korčúľ z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelTyp korčuleUrčeniePriemer koliesok 
K2 KINETIC 80 PRO W recenzie a testK2 KINETIC 80 PRO WFitnessDámske80 mm
Rollerblade ZETRABLADE W recenzie a testRollerblade ZETRABLADE WFitnessDámske80 mm
Worker Adriane recenzie a testWorker AdrianeNastaviteľnéDámske/detské64 -76 mm
Fila CROSSFIT LADY recenzie a testFila CROSSFIT LADYFitnessDámske84 mm
WORKER Nobes recenzie a testWORKER NobesFitnessDetské64 mm
Bauer RH XR250 SKATE SR recenzie a testBauer RH XR250 SKATE SRHokejovéPánske76 + 80 mm
K2 VELOCITY SPORT M recenzie a testK2 VELOCITY SPORT MFitnessPánske84 mm
Zealot FITPRO recenzie a testZealot FITPROFitnessPánske84 mm
WORKER Mia recenzie a testWORKER MiaNastaviteľnéDetské64 -72 mm
WORKER Juando 3v1 recenzie a testWORKER Juando 3v1KombinovanéDetské54 - 72 mm

Zobraziť celú ponuku


TIP:

Porovnanie parametrov

 K2 KINETIC 80 PRO WRollerblade ZETRABLADE WWorker AdrianeFila CROSSFIT LADYWORKER NobesBauer RH XR250 SKATE SRK2 VELOCITY SPORT MZealot FITPROWORKER MiaWORKER Juando 3v1
BrzdaÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁno
LožiskáABEC5SG5ABEC5ABEC7ABEC5ABEC5ILQ7ABEC7ABEC5ABEC5
Tvrdosť koliesok80A82A82A83A82A82A80A83A82A82A
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 inline korčúľ

K2 KINETIC 80 PRO W

K2 KINETIC 80 PRO W recenzie a test

Kolieskové korčule K2 KINETIC 80 PRO W majú vo svojom názve písmeno W, čo naznačuje, že ide o dámske kolieskové korčule. Stavbou sa jedná o klasické inline fitness korčule, ktoré sa zapínajú jedným suchým zipsom, prackou a šnúrkami.

Priemer koliesok je štandardný, teda 80 mm, rovnako ako tvrdosť, ktorá je charakteristická hodnotou 80A. Použitá ložiská sú ABEC5, ale vzhľadom k osvedčenému výrobcovi je možné očakávať skvelú funkciu aj týchto priemerných ložísk. Rám je vyrobený z kompozitného plastu, ktorý sľubuje vysokú odolnosť a materiálom samotné topánky je potom K2 Softboot®.

Podľa ohlasov užívateliek ide o pohodlné a ľahké korčule, ktoré svojou kvalitou zodpovedajú cene. Svojou podstatou, vybavenosťou a konštrukciou potom budú vyhovovať všetkým bruslařkám, ktoré chcú základné, avšak kvalitné vybavenie pre svoje občasné inline korčuľovanie.

Priaznivá cena, osvedčený výrobca
ložiská ABEC5

Rollerblade ZETRABLADE W

Rollerblade ZETRABLADE W recenzie a test

Dámske inline korčule Rollerblade ZETRABLADE W si aj napriek nižšie obstarávacej cene zachovávajú dobrú kvalitu, ktorá plne vystačí rekreačnom a nenáročným bruslařkám, najmä potom začátečnicím. Dizajn korčule je neutrálny, nehrá žiadnymi výraznými farbami, a tak sa korčule na prvý pohľad nemusí javiť ani ako dámske, čo niektorých spotrebiteľky ocenia.

Svojou stavbou a dostupnými veľkosťami sú však jasne určené pre ženské chodidlo. Vďaka tomu sľubujú, že na nohu dobre padnú a nebudú pri jazde nikde tlačiť. Hobby použitie zodpovedajú ďalej kolieska o priemernej veľkosti 80 milimetrov, ktoré majú tiež úplne priemernú tvrdosť 82A.

Materiálom rámu je kompozit a stavbou sa potom príliš nelíši od väčšiny inline modelov. Fixácia nohy do topánky korčule prebieha utiahnutím šnúrok, suchým zipsom a nakoniec prackou. Samozrejmosťou je prítomnosť brzdy, ktorá zaisťuje bezpečnejšiu jazdu. Na základe nižšie ceny a ich vlastností je teda možné povedať, že ide o korčule, ktoré sú viac než vhodné pre začiatočníkov.

Nižšia obstarávacia cena
Nevýrazný dizajn

Worker Adriane

Worker Adriane recenzie a test

Cenovo dostupné inline korčule Worker Adriane sú určené nielen pre deti, ale aj pre ženy. Sú k dostaniu v mnohých veľkostiach, od čoho sa odvíja aj veľkosť koliesok, ktorá je u najmenšej veľkosti 64 mm, pri najväčšej veľkosti potom 76 mm. Jedná sa teda o menšie kolieska, než býva u súčasných modelov zvykom.

Aj napriek nízke cene sú korčule osadené vskutku dobrými ložiskami ABEC5. Užívateľov poteší aj patentovaný systém nastavenia veľkostí, vďaka ktorému je možné veľkosť topánky prispôsobiť nohe, z čoho plynie aj možnosť rastu korčule s rastom chodila. Samotnú veľkosť je potom možné meniť vždy o 4 čísla, napríklad od veľkosti topánky 29 až do veľkosti 32.

Maximálne zaťaženie korčúľ je 80 kg, čo však zodpovedá celej konštrukcii. Tá je tvorená jednoduchým, ale pevným kompozitným rámom. Vzhľad korčule je veľmi ľúbivý a atraktívny, rozhodne nejde o sivé myšky, ktorých je v sortimente korčúľ vskutku veľa. Aj podľa recenzií ide o znamenitý produkt, ktorý dokáže cez svoju obstarávaciu cenu prekvapiť.

Nízka cena, patentovaný systém nastavenia veľkosti
Menšia nosnosť 80 kg

Fila CROSSFIT LADY

Fila CROSSFIT LADY recenzie a test

Pokročilejšie fitness inline korčule pre ženy Fila CROSSFIT LADY poteší hneď niekoľkými vlastnosťami. Okrem rámu z hliníka, ktorý je dostatočne pevný a ľahký, je to najmä technológia Airflow. Vďaka tejto technológii prúdi do topánky vzduch, čím je noha optimálne ochladzovaná. K pohodliu však výrazne prispieva aj ďalšie technológie s názvom Softwear, ktorá zaistí, aby nedošlo k prekrytiu zvršku a vnútra topánky.

Kolieska týchto korčúľ sú väčšie ako u väčšiny modelov, majú priemer 84 mm. Rovnako ako veľkosť koliesok, aj tvrdosť dosahuje vyšších hodnôt, v tomto prípade 83A. Tieto vlastnosti predurčujú korčule Fila CROSSFIT LADY skôr pre pokročilejšie korčuliarky, ktoré chcú jazdiť rýchlejšie a športovejšie.

Obstarávacia cena zodpovedá vyššie uvedeným vlastnostiam, avšak stále ide o pomerne cenovo dostupné korčule, ktoré ocenia najmä tie korčuliarky, ktoré s inline majú už nejaké skúsenosti. Pri samotnom korčuľovaní potom príde vhod nízka váha korčúľ, vysoké pohodlie a pokročilé technológie.

Technológia zvyšujúce pohodlie, rám z hliníka
Vyššia cena

WORKER Nobes

WORKER Nobes recenzie a test

Detské kolieskové korčule WORKER Nobes sú určené pre mladých športovcov, ktoré korčuľovanie skutočne baví. Na prvý pohľad zaujmú dynamické a živé farby, ktorých výnimočnosť podčiarkne rad LED diód, ktoré sú schované v samotných kolieskach. Tie majú priemer 64 mm a tvrdosťou zodpovedajú hodnote 82A. Ložiská sú štandardné, teda ABEC5.

Čo príjemne poteší je rozhodne rám z hliníka, ktorý sľubuje lepšie vlastnosti ako štandardné plastové kompozitné materiály. Okrem toho sú korčule vybavené systémom pre rýchle nastavenie veľkosti pomocou tlačidla. Odnímateľná brzda potom umožní dieťaťu, aby sa v jazde na korčuliach ďalej rozvíjalo.

Priaznivá je aj nosnosť 100 kg, čím je zrejmé, že korčule budú veľmi odolné. Vďaka tomu a mnohým ďalším vlastnostiam na čele s priaznivou cenou ide o inline korčule, ktoré svojím určením budú vyhovovať všetkým deťom s aktívnou chuťou korčuľovať.

Zaujímavý dizajn, LED diódy v kolieskach
Nenašli sme

Bauer RH XR250 SKATE SR

Bauer RH XR250 SKATE SR recenzie a test

Zástupcom hokejových inline korčulí sú Bauer RH XR250 SKATE SR. Ide o produkt osvedčeného výrobca, ktorý je známy svojou výrobou kvalitného hokejového vybavenia. Aj v prípade inline korčúľ je preto možné očakávať vysokú kvalitu, ktorá je však podmienená primerane vyššou cenou.

Aj keď sa jedná o zdanlivo normálne kolieskové korčule so štyrmi kolieskami, oproti fitness korčuliam majú tieto hokejovej na každej korčuli dva odlišné páry koliesok. V tomto konkrétnom prípade 76 mm vpredu a 80 mm vzadu. Ložiská sú štandardné ABEC5 a tvrdosť tiež, teda 82A.

Korčule sú dodávané zásadne bez bŕzd, aby bol navodený celkovo podobný pocit, ako pri nosení ľadových korčulí. Tým sa podobá aj samotná konštrukcia, ktorá je tvorená oceľovým rámom. Jednouché zaväzovanie pomocou šnúrok, nižšia stavba a nekompromisná konštrukcia je skvelou voľbou pre začiatočníkov alebo rekreačných hráčov inline hokeja, prípadne pre hokejistov, ktorí nechcú vyjsť zo cviku ani v letnom období.

Kvalitný model od osvedčeného výrobca, dve veľkosti koliesok
Vyššia cena

K2 VELOCITY SPORT M

K2 VELOCITY SPORT M recenzie a test

Pánske kolieskové korčule K2 VELOCITY SPORT M sú určené najmä pre pokročilejších korčuliarov. Zodpovedá tomu pokročilá konštrukcia na čele s odolným a ľahkým hliníkovým rámom, či trebárs veľká 84 milimetrová kolieska. Zaujať môže aj zaujímavý dizajn, ktorý je situovaný do žiarivých tónov.

Výrobca sa pýši tým, že korčule sú osadené kvalitnými ložiskami s označením ILQ7, ktoré majú naviac protiprachovú úpravu. Tým je sľubovaná ich dlhšia životnosť, menšie trenie alebo riziko zadieranie. Materiálom topánky je originálny K2 Softboot®, ktorý zabezpečí, že noha je pevne fixovaná, a to presne tak, ako má byť, vrátane potrebného pohodlie.

Snáď jedinou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena, ktorá je takmer dvakrát vyššia ako u niektorých iných zdanlivo podobných modelov. Je však potrebné brať v ohľad pokročilejšie materiály, väčšie kolieska a veľmi kvalitné spracovanie, ktoré je pre kolieskové korčule K2 typické.

Zaujímavý dizajn, veľká 84 mm kolieska, kvalitné spracovanie
Vyššia cena

Zealot FITPRO

Zealot FITPRO recenzie a test

Medzi jedny z najlacnejších inline korčulí patrí Zealot FITPRO, ktoré sú svojim vzhľadom neutrálne, a preto ich môžu využiť ako muži, tak aj ženy, ktorým bude tvar korčule vyhovovať. Na prvý pohľad je zrejmá trochu iná stavba celej korčule, ktorá je oproti iným produktom nižšia.

Rám je tvorený profilovaným hliníkom, ktorý sľubuje veľmi nízku hmotnosť a dostatočnú pevnosť. Zároveň sú použité kvalitné ložiská ABEC7, ktorá vyššou presnosťou pri výrobe sľubujú tiež lepšie vlastnosti. Je nutné podotknúť, že ani znateľne drahšie kolieskové korčule tieto kvalitnejšie ložiská nemajú, čo vo vzťahu k tomuto modelu vyzdvihujeme.

Priemer koliesok je 84 mm, zaisťujú tak rýchlejšie zvezenie, s čím súvisí aj tvrdosť koliesok, ktorá je 83A. In-line korčule Zealot FITPRO sú veľmi lacné, a práve preto si iste nájdu fanúšikov medzi začínajúcimi korčuliari. Poteší určite podľa slov výrobca šnúrky s rychlostahovacím systémom a samozrejme nechýba ani brzda na kolieskové korčule.

Veľmi nízka cena, kvalitné komponenty, hliníkový rám
Nižšia stavba korčule

WORKER Mia

WORKER Mia recenzie a test

Kolieskové korčule pre najmenších korčuliarky, to sú WORKER Mia, ktoré prichádzajú v kvetinkovém dizajne s mnohými zaujímavými prvkami, čím sa stávajú pre dievčatká pomyselnú vstupenkou do sveta korčuľovanie. Sú dostupné aj vo veľkosti 26, čo v oblasti inline korčúľ nie je štandard a vďaka tomu sa tieto korčule stali obľúbené u všetkých rodičov.

Samotná konštrukcia potom pozostáva z plastového skeletu, rámu z tvrdeného plastu a topánky, ktorá má antibakteriálnu úpravu. K tomu všetkému sa korčule chváli výborným odvetrávaním, vďaka ktorému sa bude dieťa v korčuliach cítiť stále komfortne. Ku komfortu napomáha aj efektívny systém nastavenia veľkosti, ktoré zvládne regulovať aj samotné dieťa.

Cenovo ide o dostupné inline korčule, ktoré sú preverené mnohými spotrebiteľmi. Či už ide o komfort alebo vlastnosti jazdy, ide o veľmi vydarený model. Veľkosť koliesok sú podľa veľkosti korčule od 64 do 72 milimetrov, ich tvrdosť je 82A a poteší aj dostatočne kvalitné ložiská ABEC5.

Pekný dizajn, nízka cena, vysoký komfort, nastaviteľná veľkosť
Nenašli sme

WORKER Juando 3v1

WORKER Juando 3v1 recenzie a test

Trochu unikátnymi korčuľami medzi ostatnými modelmi sú kolieskové korčule WORKER Juando 3v1. Ide o set jednej topánky a troch rôznych vymeniteľných podvozkov – zimnej, trekový a fitness. Veľkostne aj vzhľadovo ide o korčule určené pre staršie dievčatá alebo ženy.

Ako už bolo naznačené, súčasťou balenia je nielen fitness podvozok typický pre inline korčule, ale aj trekový podvozok a k tomu všetkému aj zimnej podvozok pre korčuľovanie na ľade. Korčule sa preto dajú využívať ako v lete, tak v zime. Táto kombinácia pri uvážení i nízke obstarávacie ceny robí z korčúľ veľmi dostupné športové náčinie. Počas chvíle deťom urobíte z inline korčúľ štvorkolieskovej korčule a dieťa sa tak nemá šancu ani na chvíľu nudiť.

Nevýhodou týchto korčúľ je najmä hmotnosť, ktorá je vyššia ako u obdobných modelov. Pre dievčatká sú však ideálnym modelom 3v1 pre možnosť si vyskúšať rôzne štýly korčuľovanie. Kolieska majú podľa verzie odlišné veľkosti, ich tvrdosť je 82A a chválime aj kvalitné ložiská ABEC5.

3 rôzne podvozky, nízka cena, kvalitné komponenty, široká variabilita
Vyššia hmotnosť

Ako vybrať kolieskové korčule

S korčuľami je to rovnaké ako s topánkami, musí vám dokonale sadnúť. Iba v prípade, keď sa budete v topánkach, respektíve v korčuliach cítiť pohodlne, si tento obľúbený šport naplno užijete. Komfort však nie je to jediné, o čo by ste sa mali zaujímať. Ihneď na začiatku výbere je dôležité vedieť, na aký účel si kolieskové korčule kupujete, či na jazdenie po cyklotrasách, alebo napríklad do skateparku.

Typ korčulí

Drvivá väčšina spotrebiteľov si kupuje fitness korčule a áno, sú to tie, čo vídate každý deň na cyklotrasách, alebo v meste. Ide o absolútny štandard, ktorý je ideálny pre široké spektrum ľudí, od začiatočníkov až po pokročilých. Sú ideálne ako na trávenie voľného času na pevných povrchoch, tak k pravidelnému tréningu športovo zameraných ľudí.

Okrajovou záležitosťou sú potom freestyle kolieskové korčule, ktoré niektorí predajcovia označujú tiež ako mestské. Sú konštruované na agresívnejší štýl jazdy, sú osadené menšími kolieskami, rámy mávajú kratšie a sú celkovo pevnejšie, ale menej pohodlné. Umožňujú vykonávať najrôznejšie triky a bez obáv s nimi môžete vyraziť do skateparku, kde sa budú tieto korčule cítiť ako doma.

Hokejové kolieskové korčule sú takmer totožné s tými zimnými, ale namiesto nožov majú pripevnená kolieska. Opäť sa jedná o okrajovú záležitosť, čomu zodpovedá aj ponuka modelov. Vedľa nich existujú ďalej rychlobrusle, ktoré spoznáte podľa nápadne veľkých koliesok a pre milovníkov väčšie slobody sú určené naopak offroad korčule, s ktorými sa nemusíte obmedzovať len na dokonalý asfaltový povrch, ale poradí si aj s menej kvalitnými a nespevneným cestami.

Veľkosť koliesok

V oblasti fitness korčulí najčastejšie nájdete kolieska od 60 do 90 mm. Zatiaľ čo spodná hranica platí pre detské varianty tohto športového vybavenia, 90 mm kolieska sú špecifické pre rýchlostné korčule a nestretnete sa s nimi tak často. Najväčšie zastúpenie koliesok je okolo 80 mm, ktoré sľubujú maximálny možný kompromis medzi pohodlím, rýchlosťou a schopní prekonávať nerovnosti.

Všeobecne platí, že čím sú kolieska väčšie, tým väčších rýchlostí môžete dosahovať, rovnako ako budete mať väčšiu schopnosť prekonávať nerovnosti a prekážky povrchu. Na druhú stranu sú také kolieska menej stabilné a jazda s nimi si vyžaduje väčšie skúsenosti. Ako začiatočník je teda ideálne začínať s menšími kolieskami a s pribúdajúcimi skúsenosťami sa presúvať na kolieska väčšie.

Materiál rámu

Najčastejšie sa stretnete s kompozitnou variantou, prípadne s hliníkovými zliatinami. Tie najkvalitnejšie korčule potom ponúkajú karbónové rámy, tu však počítajte s veľmi drahou investíciou. Aký je teda rozdiel medzi pevnejším hliníkom a ohebnějším plastom? Práve v týchto vlastnostiach, hliník je ľahký a pevný, a preto nebude toľko tlmiť vibrácie od povrchu. Naopak plast môže byť ťažšie a navyše pružný, čo znižuje tuhosť korčúľ, ale tá je kompenzovaná vyšším komfortom.

Prevedenie topánky

Tu sa dostávame k úvodnej rade, teda vyberať korčule podobne ako topánky, čo znamená trafiť nielen veľkosť, ale aj prevedenie. Dámy majú odlišné chodidlo, a preto i dámske kolieskové korčule budú vyhovovať skôr úzkemu chodidlu žien. Naopak je to u mužov, ktorí často vyžadujú o niečo širšou topánku.

U detí sú k dostaniu tiež systémy, ktoré dokážu šikovným spôsobom zväčšiť veľkosť korčule, a to až o 4 veľkostné čísla. To znamená, že korčule môžu takzvane rásť s deťmi a dieťaťu vydrží aj niekoľko sezón. Nie sú výnimkou ani také detské kolieskové korčule, ktoré ponúkajú vymeniteľnú platformu, a okrem inline podvozku ponúknu tiež spodok s nožom na ľad, alebo dokonca podvozok k dvojradovým kolieskovým korčuliam.

Ďalšou vlastnosťou, na ktorú sa zamerať, je vhodné odvetrávanie. Korčuľovanie je šport ako každý iný, a preto sa u neho budete mnohokrát potiť. Nie je preto od veci mať topánku správne vetranú, aby ste si mohli užívať komfortu aj po tom, čo budete podávať väčší výkon.

Pri drahších modeloch môžete naraziť na rýchlosťahovací systémy uťahovanie topánok, ktoré zvyšujú komfort uťahovanie. Bežne sa však stretnete s trojkombináciou, kde sú k utiahnutie topánky k dispozícii šnúrky, cez ne suchý zips a v hornej časti plastová pracka s ozubeným pásikom.

Tvrdosť koliesok a typ ložísk

Ide o často uvádzané parametre, ale na reálnu hobby jazdu nemajú až taký vplyv. U tvrdosti koliesok však platí, že čím je koliesko mäkšie, tým sa bude rýchlejšie schádzať, ale zase bude komfortnejšie, pretože bude lepšie tlmiť vibrácie. Typická tvrdosť u najrozšírenejších inline korčulí je 82A s tým, že tvrdosť sa pohybuje najviac od 74A do 84A. Čím je číslo menšie, tým je tvrdosť koliesok nižšia a naopak. Kolieska sa používaním prirodzene schádzajú a v priebehu ich životnosti by ste ich mali medzi sebou správne vymieňať, čím docielite rovnomerného sjetí a oddialite nutnosť ich výmeny.

S ložiskami to je tiež pomerne jednoduché, pretože tie sa označujú spravidla ABEC s číslovaním od 1 do 9, čo vyjadruje presnosť výroby. Čím presnejšia výroba, tým by mali mať ložiská menší odpor a dosahovať väčšie zotrvačnosti. Kvalitnejšie ložiská majú tiež lepšiu ochranu proti prachu a iným nečistotám, ktoré negatívne ovplyvňujú ich životnosť. Kvalitnejšej výrobca však môže použiť u svojich korčulí ABEC5, teda ložiská s nižšou presnosťou, ktoré aj tak budú kvalitnejšie než ložiská ABEC7 od horšieho výrobca.

4.4/5 - (32 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.