Šport,

Kettlebell: Ako vybrať, cviky a recenzie

Kettlebell možno bez preháňania označiť ako delovú guľu s držadlom. Dnes jedna zo základných pomôcok pre funkčný tréning totiž pochádza z cárskeho Ruska. Bola obľúbenou pomôckou artistov alebo ruských vojakov, a práve z vojenského prostredia sa k nám dostala prvýkrát. Jej pôvodný ruský názov je Girya, u nás sa jej vtedy začalo nazývať Bulina.

Kettlebell tak rozhodne nie je horúca novinka, iba táto železná guľa, ktorá vyzerá inak ako klasická činka, je v posledných rokoch tak trochu znovuobjavená. Súčasná módna vlna totiž pochádza z Ameriky a činku priniesla pod novým, dnes toľko známym názvom. Aj na západe ju ale spopularizoval bývalý inštruktor ruských Spetnaz, Pavel Tsatsouline.

V žiadnom prípade však kettlebell nie je iba o momentálnom trende. Jedná sa o skutočne funkčný nástroj, ktorý sa oplatí využívať, pretože je veľmi univerzálny. Ponúkne vysoký rozsah pohybu a prospieva zlepšeniu koordinácie tela vďaka zapojeniu viac skupín svalov. Rozvíja nielen statickú, ale aj výbušnú silu. Dynamické cvičenie s touto pomôckou navyše posilňuje kardiovaskulárny systém.

Kettlebell vyzerá na prvý pohľad vždy rovnako a jasne sa odlišuje svojou hmotnosťou. Menšie váhy sú určené prevažne pre ženy, zatiaľ čo ťažšie kettlebelly sú dominantou mužov. Hmotnosť sa najčastejšie pohybuje od 5 kilogramov do dvadsiatich, nie sú ale výnimkou aj s hmotnosťou až 40 kg.

Závažie je vždy opatrené rukoväťou, ktorá je s ním pevne spojená. Typicky tvorí kettlebell jednoliaty železný blok, ktorý môže mať pogumovaný povrch, alebo pochrómovanou rukoväť. Lacnejšie prevedenie sú z vinylu a závažia, ich náplň, je cementová. Alternatívne môže byť kettlebell naplnený vodou, alebo pieskom. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie kettlebelly a ich recenzie.

Najlepšie kettlebelly – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších kettlebellov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Recenzie 10 kettlebellů

Lifefit Kettlebell Vinyl 16 kg

Lifefit Kettlebell Vinyl 16 kg recenzie a test

Kettlebell 16 kg Lifefit Vinyl disponuje, ako napovedá názov, vinylovým povrchom. Ten oproti kovovým činkám nechladí, a teda je pohodlný na uchopenie. Držadlo je samozrejme kvalitné a pevné, na druhú stranu objem cvičebné pomôcky je o niečo väčšia ako pri kovových produktov.

Vinylové telo je plnené cementovou náplňou a puzdro je vyvedené v dvoch farbách, čo tiež uľahčuje orientáciu v prípade používania závažia rôznych hmotností. Černo oranžový povrch má vďaka použitému materiálu zvýšenú odolnosť proti opotrebovaniu a vlhkosti, navyše je s ním bezpečnejšie cvičenie na nechránené podlahe napríklad fitnes podložkou.

Lifefit Kettlebell Vinyl 20 kg

Lifefit Kettlebell Vinyl 20 kg recenzie a test

Kettlebell 20 kg Lifefit Vinyl má štandardný trojuholníkový úchop a náčinie je vyrobené z vinylového materiálu vysoko odolného proti opotrebeniu a vlhkosti. Vinylový obal je potom vyplnený klasickou cementovou náplňou, vďaka ktorej je kettlebell lacnejšie. Náčinie sa vďaka kvalitne vykonanému madlu pohodlne drží, počítajte však pri cvikoch s o niečo väčším objemom, ako spravidla zaberajú kovová posilňovacie náradie podobné hmotnosti.

V dôsledku vyššej hmotnosti je vhodný pre pokročilejších športovcov, ktorí už majú nejaké skúsenosti. Dvojaké farebné prevedenie je vhodné pre ľahkú orientáciu v rôznych váhach, ak ich používate niekoľko. Doma navyše vinylový povrch oceníte, lebo vám nebude poškodzovať podlahu.

inSPORTline Ketlebel 10-35 kg

inSPORTline Ketlebel 10-35 kg recenzie a test

Cviky s kettlebell inSPORTline 10-35 kg môžete vykonávať veľmi variabilne, je to dané jeho unikátnym prevedením, ktoré oproti typickým produktom v tejto kategórii nemá pevne danú hmotnosť. Ide v podstate o nakladaciu činku s úchopom typickým pre kettlebell. Samotné teleso má váhu 10 kg, v balení sú však ďalej celkom 4 kotúče, 2 x 10 kg a 2 x 2,5 kg, ktoré sa uchytávajú bezpečnostnými objímkami.

Dodávané kotúče sú určené na hriadeľ 25 mm a materiálom, vrátane kotúčov, je poctivý kov, ktorý v mieste úchopu má protišmykové vrúbkovanie. Individuálne je preto vhodné zvážiť využitie fitness rukavíc. Vďaka kombinácii hmotností možno ľahké závažia veľmi ľahko premeniť na oveľa ťažšie a naopak, popísaná praktickosť je však vykúpená vyššou cenou.

inSPORTline Quabell 8 kg

inSPORTline Quabell 8 kg recenzie a test

InSPORTline Quabell 8 kg skutočne dokáže spestriť každé domáce posilňovanie. Nielenže má zaujímavý maskáčový dizajn, ktorý je aktuálne opäť v kurze, ale cvičebné náčinie je plnené vodou. Môže sa naplniť až 8 litrami vody, čo zodpovedá deklarovanej hmotnosti 8 kg. Existujú ale aj menšie prevedenie s hmotnosťou 6 a 3 kg.

Ak pomôcku nepoužívate, vo vypustenom stave nezaberá prakticky žiadne miesto a nič neváži. Je tak ako stvorená na cesty a dovolenku. Odolný PVC materiál je spojený pevnými švy, ktoré zamedzí úniku vody či prasknutie. Úchopové madlo je vyrobené z neoprénu, takže sa drží veľmi dobre a jeho dĺžka dovolí uchopenie oboma rukami. Vo funkčnom stave má priemer 20 centimetrov a výšku 28 cm.

Lifefit Kettlebell Steell 8 kg

Lifefit Kettlebell Steell 8 kg recenzie a test

Kettlebell 8 kg Lifefit steell je na prvý pohľad surové náčinie pre poriadny workout, keď si chcete dať do tela. Jeho dizajn k tomu priamo nabáda, pretože ide o poctivý kus odliateho železa. Napriek tomu ho hmotnosť 8 kg predurčuje hlavne subtílnejším ženám, prípadne pre začínajúcich športovcov s týmto posilňovacím náčiním.

Výrobca ale myslel aj na praktické detaily, a tak vďaka zrezané spodnej strane má dostatočnú stabilitu pri odložení, čo je z hľadiska bezpečnosti a pre rad cvikov dôležité. Vzhľadom k jeho nižšej hmotnosti môže byť využitý najmä pre rozvoj dynamiky a k celej rade ďalších náročnejších posilňovacích cvikov.

inSPORTline Ketlebel Profi 10 kg

inSPORTline Ketlebel Profi 10 kg recenzie a test

Železná guľa inSPORTline Profi má pogumovaný povrch, vďaka ktorému sa nemusíte príliš obávať možného poškodenia vašej podlahy. Poteší praktická zrezaná spodná strana a jej vzhľad pôsobí skutočne profesionálne, ako okrem iného hovorí názov. Môže s ňou cvičiť prakticky každý a všetky vekové kategórie, vzhľadom ku hmotnosti sa jedná o pomerne univerzálny model.

Tento kettlebell 10 kg by mali zvládnuť tiež aj skúsenejší ženy. Chrómová rukoväť je klasikou, na ktorú mnohí nedajú dopustiť, ale je to vždy o preferenciách než praktickej stránke veci. Chýba tu typické vrúbkovanie v mieste úchopu, čo je u kettlebellu skôr výhoda, v dôsledku čoho sa zaobídete bez fitness rukavíc. Pod pogumovanom povrchom je surový kov a preto je tento model mierne drahšie ako obdobné s touto hmotnosťou.

inSPORTline Bell-bag 5 kg

inSPORTline Bell-bag 5 kg recenzie a test

Cvičenie s kettlebellom inSPORTline Bell-bag 5 kg bude príjemné najmä tým, ktorí si príliš nepotrpia na kov. Neoprénové puzdro je naplnené jemným pieskom a jeho rukoväť je plastová. Materiál je príjemný na dotyk a má protišmykové a absorpčné vlastnosti. Oproti klasickému prevedenie je tento model mäkký, a preto s ním nehrozí žiadny vážnejší úraz, alebo poškodenie podlahy a okolitých vecí.

Vzhľadom k nižšej hmotnosti, pieskové náplni a plastu je náčinie vhodné najmä pre začiatočníkov, ktorí si chcú cvičenie s týmto atypickým druhom činiek predovšetkým ohmatať. Naklonená je tomu tiež veľmi priaznivá cena. Popri tejto spomínanej hmotnosti môžete kúpiť aj váhy ďalšie, hlavne teda menšia ako 5 kg. Preto je tento kettlebell vhodný aj pre deti, ktoré na váš tréning nechcú len nečinne prizerať, ale rady sa k vám pridajú.

inSPORTline Vin-Bell Dark 12 kg

inSPORTline Vin-Bell Dark 12 kg recenzie a test

Kettlebell 12 kg InSPORTline Vin-Bell Dark je vyhotovený v plastovom puzdre, ktoré je plnené cementovou náplňou. Madlo je pevné, vinylové a preto počítajte s širšou rukoväťou, než by mohla byť v prípade použitia kovu. Výhodou však oproti kovovým modelom je prijateľnejšia cena, ktorá robí tento výrobok pomerne dostupným každému záujemcovi.

Materiál je u tohto kettlebellu odolný ako proti vlhkosti, tak proti opotrebeniu. Prevedenie v tejto hmotnosti má čierny spodok a svetlo modrú farbu madlá, ktorá ho odlíši prípadne od vašich ďalších kettlebellov. Aj tento model môžete kúpiť v iných váhových verziách a ako praktickú hodnotíme sploštenú základňu, ktorá by mala byť vždy samozrejmosťou.

inSPORTline Vin-Bell 6 kg

inSPORTline Vin-Bell 6 kg recenzie a test

InSPORTline Vin-Bell 6 kg je vďaka svojej hmotnosti vhodný pre celý rad cvikov zameraných na rozvoj sily. Aj začiatočník by s ním mal bez väčších ťažkostí zvládnuť kettlebell swing a ďalšie základné obľúbené cviky. Ako môže byť z obrázku zrejmé, tento model nie je kovový, ale jeho závažia tvorí cementová náplň. Podľa popisu výrobca je povrch odolný proti opotrebovaniu i vlhkosti.

Kettlebell 6 kg využijú vzhľadom k nižšej hmotnosti predovšetkým spomenutí začiatočníci a tí, ktorí si toto cvičenie ešte len osahávají. Činka je vybavená trochu netradičnými gumovými nožičkami, čo je však u plastového prevedenia vcelku nápadité riešenie, ako zabezpečiť stabilitu a zároveň ušetriť podlahu tvrdých nárazov a prípadného poškodenia. Plast pôsobí odolne a pevne, činka má navyše veľmi dobrú obstarávaciu cenu.

inSPORTline Ketlebel Profi 40 kg

inSPORTline Ketlebel Profi 40 kg recenzie a test

Kettlebell InSPORTline Profi vám naložia naozaj veľa do tela a je určený pre ten najnáročnejší kettlebell workout. Prevedenie je veľmi vydarené a spodná strana je zrezaná pre zodpovedajúcu stabilitu, ktorá je pri hmotnosti 40 kg pomerne dôležitá. Chrómovaná rukoväť nemá vrúbkovanie, čo je v tomto prípade plus a nie je nutné použiť fitness rukavice.

Vlastné kovové telo je pogumované, takže bude šetrnejšie k podlahe pri odkladaní a nečakaných nárazoch. Vyššia hmotnosť predurčuje tento produkt pre pokročilejších športovcov, pričom je potrebné počítať aj s vyššou cenovkou. Prevedenie je kvalitné a dizajn veľmi vydarený, akonáhle svoju kondíciu posuniete na vyšší level, poskytne vám tento kettlebell ďalšie výzvy.

Ako vybrať kettlebell

Ako u každého fitness náčinie, tiež v tomto prípade si musíte uvedomiť, k čomu si vlastne kettlebell kupujete. Jeho najväčšou devízou je bezpochyby univerzálnosť. Je to taký všeumelec vo svete fitness, pomôže rozvíjať silu, kondíciu, svaly, flexibilitu a mobilitu. Dokonca pri správnom používaní vám môže pomôcť napraviť chybné pohyby pri cvičení treba s klasickými činkami a môže pomôcť od bolesti chrbta, v tomto prípade je však už vhodné vedenie od skúseného trénera, ktorý vie, ako na to.

Chodíte do plne vybaveného fitka? Potom k dosiahnutiu väčšiny uvedených cieľov pravdepodobne objavíte vždy vhodnejšie nástroj, než je táto podivne vyzerajúci železná guľa. Jej univerzálnosť ju však predurčuje ako ideálnu pomôcku pre domáce posilňovanie, kde skrátka nikdy nebudete mať taký záber posilňovacích pomôcok a strojov ako vo fitness centre. Veľmi dobrou voľbou je tiež na cesty, kde si so sebou nemôžete ťahať hromadu náčinia. Kettlebell umožní precvičiť vaše telo mnohými spôsobmi, a pritom je veľmi skladný, čo je jeho ďalšia významná prednosť.

Materiály a prevedenie

Jedným zo základných kritérií výberu by mal byť materiál. Ľudia často siahnu po plastové činke s cementovou výplňou ktorej hlavnou devízou je nižšia cena. Plast je dobrý vzhľadom na menšiu pravdepodobnosť poškodenia podlahy, ale to by pravdupovediac nemalo byť hlavné kritérium výberu. Plastový obal činku zbytočne zväčšuje a niektoré cviky s ňou nemusia byť vôbec uskutočniteľné. Aj preto nebývajú plastové varianty vo vyšších váhach a v každom profesionálnom zariadení sa stretnete skôr s tými celokovovými.

V prípade plastu a vinylu môže byť na obtiaž tiež širšie madlo, ktoré sa potom nedržia tak pohodlne. Plastová verzia je vhodná hlavne pre rekreačné cvičenie a pre nenáročných športovcov. Vo všetkých ostatných prípadoch víťazí kov, ktorý zaistí požadovanú robustnosť a vydrží prakticky naveky. Aj kovový kettlebell môže mať pogumovaný povrch, ktorý je šetrnejší k podlahe a pokiaľ ide o dizajn, niektoré modely majú pochrómovanou rukoväť, ktorá je úplne hladká a vyzerá veľmi pekne.

Alternatívou kovovým a plastovým s cementovou výplňou môžu byť vodné, alebo pieskové. Vodný vak tvaru kettlebellu je ideálny na cesty, lebo je veľmi skladný. Modely s pieskovou výplňou sú príjemné na dotyk a z popísaných prevedení patrí medzi tie najlacnejšie, obľúbené sú najmä u detí, ktoré si s nimi neublíži a môžu tak cvičiť spolu so svojimi rodičmi. V oboch alternatívnych prevedeniach však počítajte s menšími váhami, ktoré pre dlhodobé a seriózne cvičenie nie sú vhodné.

Váha a rovná základňa

Je všeobecným pravidlom, že muži preceňujú svoje sily a chybne si vyberú príliš ťažký kettlebell. Taká železná guľa je potom hlavne guľou pri nohe pri cvičení, a to doslova. Pre typického začiatočníka, muža, je vhodná štartovacia váha 16 kg. V prípade žien zase dochádza k opačnému javu, a síce, že si vyberú činku príliš ľahkou. Takáto činka potom ale neumožňuje dôkladné precvičenie telesných partií a dosiahnutie vašich cieľov. Priemerná žena, ktorá začína cvičiť s kettlebell činkou, by mala voliť hmotnosť 8 kg.

Pre mnoho najmä pokročilých cvikov je dôležité, aby kettlebell dobre stál. Preto to výrobcovia obvykle rieši zrezaním spodnej strany. Základňa by mala byť naozaj rovná a hladká, inak vám môže poškodiť podlahu a o dobrej stabilite, poťažmo bezpečnosti, ani nehovoriac.

Cviky s kettlebellom

Už sme vyzdvihli univerzálnosť, čo to ale konkrétne znamená? Všeobecne možno povedať, že väčšina základných cvikov s vlastnou váhou idú vykonávať aj s kettlebellom, má to však svoje pravidlá a vždy je dobré sa inšpirovať napríklad videami, alebo si nechať poradiť od skúseného trénera, či kamaráta. Spomenúť však môžeme tie najobľúbenejšie cviky, medzi ktoré patria balistické drilly, teda švih (swing), trh (snatch) a nadhod (clean), ďalej tlaky (pressy), drepy, drepy na jednej nohe, turecký vztyk alebo dobre známy mŕtvy ťah.

4.4/5 - (17 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.