Ostatné,

Najlepšia káva: zrnková, mletá a instantná | Recenzie, test

Káva je tradičným nápojom na celom svete, a tak z rôznych kútov sveta môžete okúsiť kávové zmesi a ich originálne postupy prípravy, pričom mnoho variácií určite zvládne aj váš automatický kávovar.

Do chuti kávy značne prehovorí aj použitý stroj na prípravu kávy, pričom kvalitný pákový kávovar si dnes už môže dovoliť väčšina spotrebiteľov.

V redakcii sme sa rozhodli ponúknuť odporúčanie z troch uhlov. Začneme rebríčkom najlepšej kávy podľa nás a skúseností užívateľov v recenziách. Zahrnuli sme doň iba zrnkovú a mletú kávu. Pretože ju často hľadáte, vybrali sme tiež najlepšiu instantnú kávu, ktorú nájdete nižšie v texte. Ďalej nájdete naše odporúčania na kvalitnú kávu z pražiarní. A nakoniec najobľúbenejšie kávy podľa predajnosti.

Aký je teda rebríček najkvalitnejšej kávy?

 1. Upraženo Brazil Diamond
 2. Lavazza Qualitá Oro
 3. Tchibo Barista Espresso
 4. Delonghi Kimbo Prestige
 5. Zlaté Zrnko Emília
 6. Illy Espresso
 7. Starbucks Caffe Verona

Najkvalitnejšia káva by mala byť hlavne čerstvá a čerstvo pražená, iba potom má svoju nezameniteľnú arómu a výbornú chuť. Preto sme do nášho odporúčania zaradili aj lokálne značky (pražiarne), ktoré tento základný aspekt pre kvalitu spĺňajú, a navyše prinášajú aj niečo navyše.

 • GourmetKáva – káva pražená každý týždeň, navyše dostupná pre väčšinu zákazníkov
 • Káva Kafe Francin – iba výberová káva a špecialty coffee z pražiarne pražských Malešíc
 • Káva Mamacoffee – prvá férová pražiareň v strednej Európe s kávou od drobných farmárov
 • Káva Nordbeans – liberecká pražiareň výberovej kávy inšpirovaná severskou kávovou kultúrou
 • Káva Zlaté Zrnko – kávové zmesi aj druhy s jedným pôvodom v nadštandardnej ponuke
 • Upraženo – čerstvo upražená výberová káva so známym pôvodom a cuppingovým skóre aspoň 80 bodov

Najlepšia zrnková káva – TOP 4

V tabuľke je výber 4 najlepších zrnkových káv z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelDruh kávyPôvodHmotnosť 
Upraženo Brazil Diamond recenzie a testUpraženo Brazil Diamond100% ArabicaBrazília125-1000 g
Lavazza Qualitá Oro recenzie a testLavazza Qualitá Oro100% ArabicaJužná a Stredná Amerika1000 g
Tchibo Barista Espresso recenzie a testTchibo Barista Espresso100% ArabicaZmes rôzneho pôvodu1000 g
Delonghi Kimbo Prestige recenzie a testDelonghi Kimbo Prestige65% Arabica, 35% RobustaPeru, Brazília, Kolumbia, India1000 g

Zobraziť celú ponuku

Upraženo Brazil Diamond

Upraženo Brazil Diamond recenzie a test

Kvalitná výberová zrnková káva Brazil Diamond patrí medzi najpredávanejšie kávy, ktoré pražiareň Upraženo ponúka. Podľa slov samotného pražiča je vhodná pre začiatočníkov v oblasti pitia výberovky, má zaujímavú chuť s čokoládovými aj orieškovými tónmi a je jemná. Ideálna je na prípravu espressa, dodáva sa v mnohých veľkostiach balenia, a to samozrejme ako zrnková, tak aj ako mletá.

Jej cuppingové skóre je 82,5 a získala ocenenie GREAT TASTE AWARDS 2022. Pôvod tejto 100% Arabiky je Brazília, konkrétne Minas Gerais s nadmorskou výškou viac ako 1100 metrov. Káva je pražená na stredný stupeň a jej čerstvosť je zaručená. Praženie a balenie prebieha až vo chvíli, keď pražiarni dorazí vaša objednávka. Podľa recenzií spotrebiteľov je káva výborná a má veľmi vyváženú chuť, za ktorou sa vracia opakovane.

Lavazza Qualitá Oro

Lavazza Qualitá Oro recenzie a test

Zrnková káva Lavazza Qualitá Oro má prirodzene nízky obsah kofeínu, pričom sa jedná o 100% Arabicu od populárnej talianskej značky. Táto káva má veľmi jemnú sladkú chuť s nádychom čokolády, je tak vhodná na dennú konzumáciu pre väčšinu ľudí. Výrobca o nej tvrdí, že je veľmi vhodná ako pre espresso, tak pre cappuccino, či Latte Macchiato. Rovnako je vhodná pre bežné kávové automaty, ktoré majú integrovaný mlynček.

Ďalej zaujme ovocnými a kvetinovými tónmi aj nádychom chuti obsahujúci pomarančovú kôru. Stredne pražené zrná znamenajú intenzívnu aromatickú chuť a samotné zrná pochádzajú z oblasti strednej a južnej Ameriky. Káva získala spotrebiteľské ocenené Produkt roka a má stovky pozitívnych recenzií. Spotrebitelia oceňujú jej vyváženú výbornú chuť aj dobrý pomer cena/výkon.

Tchibo Barista Espresso

Tchibo Barista Espresso recenzie a test

Tchibo Barista Espresso je podľa mnohých recenzií najlepšou zrnkovou kávou na espresso. Aj sám výrobca spomína vhodnosť pre plne automatické kávovary, avšak podľa mnohých je po zomletí výborná aj na obyčajného turka. Zaujme svojimi tónmi horkej čokolády s orieškovým akcentom, pričom podľa skúseností nie je vôbec kyslá.

Veľkou výhodou tohto veľkého 1 kg balenia je uzatvárateľný obal, vďaka ktorému si káva uchováva svoju jedinečnú arómu a čerstvosť. Uzáver je vo forme viečka, je teda znova uzatvárateľný a zároveň slúži ako praktický dávkovač. Ide o 100% Tchibo Arabicu, ktorá je navyše produkovaná v programe Fairtrade, ktorý pomáha drobným pestovateľom kávy.

Delonghi Kimbo Prestige

Delonghi Kimbo Prestige recenzie a test

Delonghi Kimbo Prestige je minimálne podľa rovnomenného výrobcu najlepšou zrnkovou kávou do kávovarov. Delonghi patrí medzi ich popredných výrobcov a táto káva je špeciálne určená práve pre tieto kávovary, hoci možno samozrejme použiť aj v iných. Má dokonale vybalansovanú chuť, a to vďaka unikátnej zmesi Arabiky a Robusty. Podľa recenzií je káva vynikajúca a mnohí už nekupujú žiadnu inú.

Tajomstvo tejto kávovej zmesi tkvie v zložení, obsahuje 3 druhy Arabiky a 2 druhy kávových zŕn Robusty. Arabika pochádza z Brazílie, Kolumbie, Peru a dáva káve chuť pravého kakaa, tóny sliviek, nádych medu a jemné kvetinové tóny. Použitá Robusta pochádza z Indie a Vietnamu a chuťový profil vyvažuje štruktúrou a korenenými tónmi. Na záver sa navyše prejaví ľahká acidita, ktorá chuťový zážitok podčiarkuje. Praženie je stredné až silné a pochopiteľne prebieha v Taliansku.

Najlepšia mletá káva – TOP 3

V tabuľke je výber 3 najlepších mletých káv z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelDruh kávyPôvodHmotnosť 
Zlaté Zrnko Emília recenzie a testZlaté Zrnko Emília100% ArabicaBrazília200-1000 g
Illy Espresso recenzie a testIlly Espresso100% ArabicaJužná a Stredná Amerika250 g
Starbucks Caffe Verona recenzie a testStarbucks Caffe Verona100% ArabicaJužná Amerika200 g

Zobraziť celú ponuku

Zlaté Zrnko Emília

Zlaté Zrnko Emília recenzie a test

Brazílska káva Emília je najpredávanejšou kávou pražiarne Zlaté Zrnko. Podľa vlastných preferencií je možné ju objednať ako zrnkovú, ale aj ako mletú, a to navyše mletú jemne alebo hrubo. V prvom prípade je vhodná na prípravu espressa ale aj turka, pri hrubom mletí je určená do moka kanvičky, filtra alebo frenchpressu. Káva je 100% Arabika s hlavnou zložkou brazílskej kávy, celkovo sa však skladá zo 6 až 7 káv.

Je obľúbená pre jej veľmi vyvážený chuťový profil, ideálna je pre lahodné espresso, ale aj pre mliečne kávové nápoje. Nie je príliš horká, ani neobsahuje kyslé ovocné chute. Typická je naopak orieškovou chuťou a dochuťou pečeného chleba. Je viac sladká, má stredný obsah kofeínu a pražená je stredne. Obľubu u spotrebiteľov potvrdzujú aj ocenenia, získala hviezdu na Great Taste Awards 2018 a zlatú medailu na International Coffee Tasting.

Illy Espresso

Illy Espresso recenzie a test

Kvalitná mletá káva Illy Espresso má prirodzený nízky obsah kofeínu, pretože je vyrobená z vysokoakostných odrôd kávových zŕn. Spracovanie kávy prebieha v Taliansku a jedná sa o 100% Arabicu, ktorá je dodávaná v množstve 250 gramov. Pre mnohých je veľmi praktické balenie v uzatvárateľnej plechovke, v ktorej káva nestráca tak rýchlo svoju kvalitu. Z recenzií spotrebiteľov pravidelne zaznievajú pozitíva na vyváženú chuť a skvelú vôňu.

Po ochutnaní šálky kávy môžete očakávať v ústach ešte po dlhú dobu veľmi príjemný pocit, pri ktorom môžete nájsť tóny karamelu, čokolády a kvetinovej sviežosti. Mnohých prekvapí aj oriešková pena s hnedým odtieňom, čo má pozitívny vplyv na pôžitok pitia tejto kávy. Je ideálna na prípravu espressa, rovnako ako iných kávových špecialít. Mnohí spotrebitelia ju pravidelne používajú napríklad pri príprave prekvapkávanej kávy.

Starbucks Caffe Verona

Starbucks Caffe Verona recenzie a test

Mletá káva legendárneho kaviarenského reťazca Starbucks Caffe Verona je pre mnohých spotrebiteľov jasnou voľbou. Milujú na ňu jej sladkastú chuť, ktorá zároveň nie je kyslá. Stopercentná zmes zŕn Arabiky je pražená talianskym spôsobom, vďaka ktorému káva získava spomínané sladké tóny tmavého kakaa. Chuť je bohatá, avšak zároveň skvele vyvážená s plným telom.

Táto kávová zmes sa pýši aj zaujímavým príbehom, pretože prvýkrát bola namiešaná v roku 1975 pre reštauráciu v americkom Seattli. Pôvodne niesla názov Jake's Blend, zákazníci si ju ihneď obľúbili a postupom času sa dostala do celého sveta pod názvom Verona. Pre niektorých zákazníkov môže byť taktiež značnou výhodou, že má táto káva 100% záväzok etického pôvodu v spolupráci s Conservation International.

Najlepšia instantná káva – TOP 3

V tabuľke je výber 3 najlepších instantných káv z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelDruh kávyPôvodHmotnosť 
Davidoff Fine Aroma recenzie a testDavidoff Fine Aroma100% ArabicaStredná Amerika, Kolumbia100 g
Lavazza Prontissimo Intenso recenzie a testLavazza Prontissimo Intenso100% ArabicaJužná a Stredná Amerika95 g
L'OR Classique recenzie a testL'OR Classique100% ArabicaKolumbia100 g

Zobraziť celú ponuku

Davidoff Fine Aroma

Davidoff Fine Aroma recenzie a test

Kvalitná instantná káva Davidoff Fine Aroma zaujme ako svojou skvelou chuťou aj vôňou, tak aj pekným balením v sklenenej dóze. Je preto často vyhľadávaným kvalitným darčekom, ktorý poteší všetkých vyznávačov dobrej kávy. Jedno druhová zmes 100% Arabiky sa skladá zo zŕn zo Strednej Ameriky a Kolumbie.

Chuť kávy je lahodná s jemnými tónmi ovocia a mnohí na ňu oceňujú jej jemnosť, pochopiteľne chuť aj vôňu. Káva je vyrobená zo zŕn pražených na vyššiu intenzitu, a aj preto má skôr nižší obsah kofeínu. Je preto ideálna na častejšie pitie, pretože na jej prípravu stačí dávku kávy iba zaliať horúcou vodou.

Lavazza Prontissimo Intenso

Lavazza Prontissimo Intenso recenzie a test

Obľúbená instantná Lavazza Prontissimo Intenso má podľa mnohých recenzií božskú chuť a vôňu. Táto značka kávy je známa najmä pri zrnkových alebo mletých zmesiach, mnoho spotrebiteľov na ňu nedá dopustiť a práve aj pre tých je táto instantná káva jasnou voľbou. Predáva sa vo veľmi praktickom balení v dóze, v ktorom je aj po otvorení chránená proti vzduchu a slnečnému žiareniu.

Káva, z ktorej je vyrobená, je pražená talianskym spôsobom, teda tmavo (intenzívne). Poteší zloženie iba zo 100% Arabiky, jej mimoriadna hustota a krémová konzistencia. Chuť kávy je silná a intenzívna, preto zvládne uspokojiť aj náročnejších milovníkov kávy. Balenie obsahuje 95 gramov kávy, čo by malo vystačiť na prípravu až 52 šálok.

L'OR Classique

L'OR Classique recenzie a test

Kvalitná rozpustná káva L'OR Classique je jednou z mála instantných káv, ktorá je stredne pražená. Výrobca ju popisuje, že vyzerá ako zlato, čomu vďačí práve tejto nie prepraženej konzistencii. Je dodávaná v krásnej a praktickej sklenenej dóze, v ktorej si uchováva svoju arómu, a práve pre toto balenie je tiež ideálnym darčekom.

Intenzita praženia je presne 1/10 a kávové zrná, z ktorých je vyrobená pochádzajú z Kolumbie. Jedná sa o 100% Arabiku s delikátnou a jemnou chuťou, ktorá je doplnená ovocnými tónmi a samozrejme bohatou vôňou. Recenzie spotrebiteľov vyzdvihujú jej skvelú chuť a niektorí spomínajú, že na instantnú kávu je skutočne dobrá. Predáva sa v balení o veľkosti 100 gramov, ktoré pri odporúčanom dávkovaní malo vystačiť na prípravu 58 šálok kávy.

Najpredávanejšia káva

Najpredávanejšia káva na trhu je od značiek: Lavazza, Segafredo, Illy, Dallmayr, Tchibo. Obľúbená a kvalitná zrnková káva je aj Pellini, Lucaffé alebo výberová od Gourmet z rôznych kútov sveta.

TIP:

Kvalitné značky kávy

Medzi kvalitné značky kávy je možné zaradiť ako lokálne pražiarne (viď naše odporúčania), tak aj niektorých všeobecne známych producentov. Svojou veľkou ponukou, v ktorej si vyberie naozaj každý, zaujme značka Lavazza, ktorá je celosvetovo preslávená. Podobnú popularitu aj kvalitu má aj značka Tchibo, Mövenpick, Vergnano, Lucaffé alebo Dallmayr.

Často hľadáte

Najlepšia káva na svete

Úprimne sa dá napísať, že jedna najlepšia káva na svete neexistuje, pretože kvalita a chuť kávy sa nedá exaktne merať ani presne definovať. Každý jedinec má vnímanie chuti odlišné, a preto môže byť pre každého najlepšia iná káva. Konsenzus však môžeme nájsť pri cibetkovej káve (Kopi Luwak), ktorá sa za najlepšiu (a najdrahšiu) považuje. Cibetka si totiž pre svoju potravu vyberá iba dozreté a kvalitné čerešnice kávy, ktoré navyše získavajú nezameniteľnú chuť i arómu.

Najlepšia káva na Slovensku

Rovnako ako neexistuje najlepšia káva na svete, nemožno takto jednoducho stanoviť ani najlepšiu kávu na slovenskom trhu. Pre fajnšmekrov je aj u nás k dostaniu legendárna cibetková káva, rovnako tak ako nepreberné množstvo výberových káv z celého sveta. Zameriavajte sa na pôvod zŕn, stupeň praženia, mletia a v neposlednom rade na správnu prípravu – tú najlepšiu pre seba určite nájdete.

Najlepšia pražená káva

Najlepšia pražená káva je tá, ktorá je čerstvo upražená. Pokiaľ si chcete dopriať naozaj tú najlepšiu praženú kávu, zamerajte sa na lokálne pražiarne (viď napríklad naše odporúčania v úvode), od ktorých získate kávu v tej najvyššej kvalite. Podľa vlastných preferencií a spôsobu prípravy kávy si nezabudnite vybrať úroveň praženej kávy.

Najlepšia káva do kávovaru

Najlepšia káva do automatického, alebo pákového kávovaru je tá, ktorá je čerstvo pomletá. Čerstvé pomletá káva má tú najlepšiu vôňu i chuť, preto je mletie dôležitejšie ako samotná odroda či značka kávy. Všeobecne sa však uvádza, že do kávovarov je lepšia tmavo pražená a mletá najemno. Či si zvolíte jedno druhovú kávu, alebo zmes určenú priamo pre kávovary, je už na vás.

Najlepšia bezkofeínová káva

Odstránenie kofeínu sa z kávových zŕn vykonáva tromi spôsobmi, z ktorých dva sú chemickou cestou. Tretí spôsob odstránenia kofeínu je takzvanou švajčiarskou vodnou cestou, pri ktorej sa zelené kávové zrná ponoria na niekoľko hodín do čistej vody. Práve táto bezkofeínová káva sa považuje za najlepšiu, hoci s lúhovaním stráca čiastočne aj svoje senzorické vlastnosti.

Najlepšie druhy kávy

Každý preferuje iné druhy kávy, a preto nemožno jasne napísať, aký druh je ten najlepší. Káva s mliekom v akomkoľvek pomere chuť samotnej kávy mení, rovnako tak ako v inej kombinácii, a preto vyznávači kávy tieto druhy príprav odsudzujú. Pokiaľ chcete spoznať skutočnú chuť kávy, najlepším druhom bude klasické espresso alebo filtrovaná káva.

Ako vybrať kávu

Výber chutnej kávy do značnej miery súvisí s cenou, akú ste ochotní zaplatiť. Býva pravidlom, že lacná káva nie je príliš dobrá, nech je jej marketingový slogan akokoľvek lákavý a naopak. Na druhú stranu tu hrá významnú úlohu aj spôsob prípravy, ktorý zvolíte.

Druh kávy

Okrem už vyššie spomínaných spôsobov prípravy, je pre výber kávy zásadné zvoliť jej správny druh. Najznámejšia je Arabica a Robusta, mnoho ľudí pije aj bezkofeínovú kávu a labužníci si doprajú cibetkovú kávu. Pokiaľ máte radi alternatívy, je tu tiež káva zelená, teda nepražená, ktorá má na ľudské telo ďalšie blahodárne účinky.

Káva môže pochádzať z mnohých bežných i exotických destinácií, ktoré jej následne dávajú charakteristické chute a nezameniteľnú arómu. S postupom času môžete v káve začať nachádzať ovocné chuťové tóny, čokoládové alebo orieškové. Zásadná je pre kávu aj kyslosť a samozrejme obsah kofeínu, práve pre ktorý mnoho ľudí kávu pije.

Arabica alebo Robusta?

Na svete existuje až 120 druhov kávovníkov, avšak na komerčné účely sa používajú v drvivej väčšine iba tieto vyššie spomínané, a preto je dobré poznať základné rozdiely medzi nimi. Arabica tvorí väčšiu časť celosvetovej produkcie vďaka svojej bohatšej chuti, kde je možné nájsť chute ovocia, čokolády, kvetov a ďalšie. Má menší obsah kofeínu a vyššiu kyslosť, nájdeme v nej viac vitamínov, tukov, olejov rovnako ako dvojnásobok cukru.

Robusta je oproti Arabike v celosvetovej produkcii v menšine a vďaka menším nárokom na pestovanie je spravidla lacnejšia. Preto sú lacné kávové zmesi často tvorené iba Robustou. Môže obsahovať až 3x viac kofeínu, jej chuť je horká, zemitá a výrazná. K jej kladom možno tiež spomenúť, že na espresse dokáže vytvoriť bohatšiu cremu.

4.3/5 - (21 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.