Domácnosť,

Katalytické lampy: Recenzie 10 najlepších

Katalytická lampa patrí medzi úžasných pomocníkov v domácnosti. Princíp samotnej katalytickej lampy bol vynájdený už v roku 1898 vo Francúzsku, kde sa najprv používala prevažne v nemocniciach. Pred rozvojom dezinfekčných prostriedkov sa pomocou lampy s neutrálnou náplňou čistil vzduch.

Katalytická lampa sa neskôr začala používať aj v domácnostiach. Pomocou parfumov a vonných esencií si s ňou ľudia začali provoňovat svoje domovy. Lampa má skvelú vlastnosť, že okrem šírenia vône do okolia sťahuje nepríjemné pachy z miestnosti. To je odlišný princíp, než na ktorom funguje klasický aróma difuzér, ktorý pachy iba prekrýva.

Zo skúseností spotrebiteľov je zrejmé, že skvele dokáže eliminovať zápach napríklad ze smaženia, z prípravy rýb, zápach cigaretového dymu alebo nie vždy príjemný odér domácich miláčikov. Je obľúbenou pomôckou všetkých alergikov, lebo práve oni najviac pociťujú, že jej efekt čistenia vzduchu naozaj funguje.

Výhodou katalytické lampy je tiež schopnosť prevoňať pomerne veľké priestory, a to napríklad dve i tri miestnosti. V súčasnej dobe tieto lampy u nás opäť získavajú na popularite spolu so záujmom ľudí o čistotu vzduchu v interiéroch a o kvalitné interiérové parfémy. Všetky katalytické lampy fungujú na princípe katalytickej reakcie, horenie bez plameňa, a tak sa nevytvárajú žiadne škodliviny a sú pri prevádzke veľmi bezpečné.

Výber lampy alebo vonné esencie je potom predovšetkým na vašom vkuse, aj keď sú rozdiely v ich veľkosti. Existujú malé katalytické lampy aj veľké, niektoré sa predávajú samotné a pri niektorých je v balení aj vonná náplň. Väčšina sa tiež predáva v krásnom darčekovom balení, čo ju predurčuje ako ideálny darček pre všetky príležitosti. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie katalytické lampy a ich recenzie.

Najlepšie katalytické lampy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších katalytických lámp z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Recenzie 10 katalytických lámp

Ashleigh & Burwood London Dark Side Of The Moon

Ashleigh & Burwood London Dark Side Of The Moon recenzie a test

Katalytická lampa Ashleigh & Burwood London Dark Side Of The Moon by mala svojim dizajnom predstavovať odvrátenú stranu mesiaca, ako už ostatne hovorí jej názov. Malo by na vás dýchnuť tajomno plné intríg a temnoty. Trblietavá sklenená mozaika, ktorá tvorí vlastnú lampu, má ružový a purpurový odtieň.

Čerešničkou na torte dekoratívneho vzhľadu je zlatá korunka. Jedná sa o lampu s rozmermi 12 x 6,5 cm, čo je skôr menšie prevedenie. Dodávané vône tejto rady sú taktiež podľa užívateľských recenzií veľmi jemné a nejedná sa o nič, z čoho by vás rozbolela hlava. Môžete si tak užiť veľmi príjemné prevoňanie miestnosti, a pritom nemať pocit, že ste navštívili parfumérii.

Ashleigh & Burwood London Frosted Bloom

Ashleigh & Burwood London Frosted Bloom recenzie a test

Vonná lampa Ashleigh & Burwood London Frosted Bloom sa dodáva v čiernej darčekovej krabičke, ktorá je veľmi vkusná. Samozrejmosťou je knôt s kamienkom, a tiež kovový uzáver, pomocou ktorého možno lampu zahasiť. Obsahuje takisto lievik, prostredníctvom ktorého možno pohodlne nalievať vonné esencie. Veľmi pekne vykonaná je dekoratívna korunka.

Samotná lampička má podarené rustikálne prevedenie so zaujímavým vzorom. Nádoba hrá v ružovobielych farbách. Určite neurobí hanbu v žiadnom klasickom interiéri a jedná sa o väčšiu katalytickou lampu, ktorá zvládne prevoňať aj väčšie priestory. Jej presné rozmery sú 15 x 10 centimetrov a patrí k drahším kúskom, svojím dizajnom si však cenu obháji.

Maison Berger Paris Essential Square

Maison Berger Paris Essential Square recenzie a test

Katalytická lampa Maison Berger Paris Essential Square je jedným z celosvetovo najpredávanejších modelov katalytické lampy a môžete ju zohnať tiež v darčekovej sade Essentielle Cube. Lampa je vo veľmi elegantnom prevedení z číreho skla a so striebornou korunkou, ktorá tak zapadne do ľubovoľného interiéru.

Veľmi sa bude vynímať predovšetkým v moderne ladených bytoch. Je veľmi potešujúce, že obsahuje aj náplň, ktorá má kvetinovú vôňu. Prinesie vám do bytu rozkvitnutou Francúzskou Riviéru a použiť môžete aj neutrálnou pribalenú náplň, ktorá sa stará len o prečistenie vzduchu bez parfumu. Obe náplne majú zhodne 180 ml a samotná lampa potom má objem 380 ml. Okrem toho si samozrejme môžete dokúpiť širokú škálu ďalších parfumovaných i funkčných náplní.

Maison Berger Paris Anti Mosquito

Maison Berger Paris Anti Mosquito recenzie a test

Vonná lampa Maison Berger Paris Anti Mosquito je krásna katalytická lampa v darčekovej sade, ktorá obsahuje špeciálnu náplň Anti Mosquito. Ako už hovorí názov, jedná sa o zmes, ktorá by vás okrem bežných účinkov, mala pomôcť ochrániť aj proti komárom. V jej zložení totiž nájdeme látku Prallethrin, ktorá má preukázateľné repelentné účinky.

Túto funkčnú náplň si môžete zakúpiť ako v neutrálnej podobe, tak parfumovanú, napríklad s vôňou morského vzduchu. Nemusíte sa obávať negatívnych účinkov na vaše zdravie, použitá látka je v zhode s európskou smernicou pre biocídne výrobky a okrem komárov pôsobí tiež proti ďalšiemu nepríjemnému hmyzu, ako sú muchy, blchy a mravce. Samotná lampa má objem 125 mililitrov a vyrobená je z elegantne jednoduchého červeného skla.

Ashleigh & Burwood London Egyptian Sunset

Ashleigh & Burwood London Egyptian Sunset recenzie a test

Katalytická lampa Ashleigh & Burwood London Egyptian Sunset má naozaj zaujímavý dizajn, ktorý vám v púštnych odtieňoch žltej farby odhaľuje trblietajúce sa kúsky zlatistej mozaiky. Môže vám evokovať tiež trblietajúce sa poklady starého Egypta ukryté v piesku. Okrem žltej farby je tu tiež jemne fialový akcent.

V balení nájdete lampu v darčekovej krabičke, samozrejme knôt s kamienkom a kovový uzáver. Pochopiteľne je tu tiež dekoratívna korunka, vďaka ktorej možno nechať lampu bez obáv bez dozoru. Nechýba ani praktický lievik pre nalievanie vonné esencie a svojimi rozmermi sa radí po boku väčších lámp, na výšku má 16 centimetrov a jej priemer je 10 cm.

Ashleigh & Burwood London Fairy Ball

Ashleigh & Burwood London Fairy Ball recenzie a test

Vonná lampa Ashleigh & Burwood London Fairy Ball možno zakúpiť v špeciálnej darčekovej sade, ktorá obsahuje ako všetko potrebné príslušenstvo k lampe, tak rovnako aj parfém. Samotná lampa hrá mnohými farbami s prevahou pastelových tónov a pôsobí tak veľmi veselo. Na výšku má lampa 11 centimetrov a v priemere centimetrov osem, radí sa tak skôr medzi menšie lampy.

Svojim veľmi upokojujúcim dojmom je tak ideálnym doplnkom do moderných interiérov. Parfém, ktorý je súčasťou darčekovej sady v čiernej krabičke, obsahuje svieži esencie, levanduľu, citrusy a ďalšie podmanivej vône, ktoré vo výsledku vytvára skvelý koktail s veľmi vzdušným charakterom. Náplň Fresh Lilen má objem 250 mililitrov a súčasťou balenia je samozrejme praktický lievik, ktorým ju ľahko do lampy nalejete.

Maison Berger Paris Diamant

Maison Berger Paris Diamant recenzie a test

Katalytická lampa Maison Berger Paris Diamant je k dispozícii v štýlovom sklenenom prevedení, ktoré vzišlo z dizajnérskeho štúdia Tous les Trois. Lampa je inšpirovaná umeleckým štýlom Art Deco a jej povrch sa nesie v duchu brúseného diamantu. Na prvý pohľad vás zaujme aj dizajnová, strieborná a hranatá ochranná krytka.

Produkt pôsobí ako malé umelecké dielo a je vidieť, že si na ňom tvorcovia dali záležať. Na druhú stranu sa nejedná sa o nič prekombinovaného, len o krásny čistý dizajn, ktorý bude ozdobou klasických aj moderných interiérov. Pripravte sa na trochu vyššiu cenu a celkový objem tejto lampy je 345 ml. Jej súčasťou nie je žiadna vonná esencia, tú si tak budete musieť dokúpiť podľa vlastných preferencií.

Maison Berger Paris Lolita Lempicka

Maison Berger Paris Lolita Lempicka recenzie a test

Katalytickú lampu Maison Berger Paris Lolita Lempicka dostanete v peknej darčekovej kazete, je tak rovno pripravená na použitie ako nevšedný dar. Váš, alebo interiér obdarovaného, prevonia vôňou svetoznámeho dámskeho parfumu Lolita Lempicka, pracovali na ňom ostatne majstri parfuméri z mesta Grasse. S týmto parfémom ju ostatne nespája iba rovnaká vôňa, ale aj tvar katalytické lampy, ktorá má skôr menší objem 115 mililitrov.

Okrem lampy je v sade tiež spomínaný parfum, ktorému výrobca sľubuje až 20 hodín difúzie a 80 hodín prevoňanie, samozrejme v závislosti na okolitých podmienkach. Hlavou parfumu je citrón, broskyňa a čierna čerešňa, srdce predstavuje jazmín a kosatec. Základnými prvkami parfumu sú fialka a kadidlo a poteší veľký objem náplne, ktorý je 500 ml.

Ashleigh & Burwood London Oriental Woodland

Ashleigh & Burwood London Oriental Woodland recenzie a test

Katalytická lampa Ashleigh & Burwood London Oriental Woodland patrí medzi veľké katalytické lampy, jej výška je 18 centimetrov a v priemere má 9,5 cm. Už klasické balenie je v čiernej darčekovej krabičke, kde nájdete všetko potrebné príslušenstvo pre používanie katalytické lampy. Samotná lampa je potom ďalej tiež zlostný čierna a len na svetle sa z odleskov ukáže farebná mozaika.

Okrem samotnej ju je možné zakúpiť tiež v darčekovej sade spolu s náplňou. V tomto prípade je náplň tvorená koreneným a orientálnym aróma. Medzi hlavné zložky patria agarové drevo, ambra, med, muškátový oriešok, santalové drevo, pomaranč a zemité tony. Náplň do lampy má objem 250 ml a jej presný názov je Moroccan Spice.

Ashleigh & Burwood London Blue Speckle

Ashleigh & Burwood London Blue Speckle recenzie a test

Vonná lampa Ashleigh & Burwood London Blue Speckle patrí svojím zhotovením medzi menšie produkty, na výšku meria 11 centimetrov a priemer má 8 cm. Dostanete ich v peknej darčekovej krabičke a okrem všetkého potrebného príslušenstva, ako je knôt s kamienkom, kovový uzáver alebo dekoratívna korunka, dostanete tiež vonnú esenciu Summer Rain, ktorá má objem 250 mililitrov.

Vôňa Summer Rain má hlavu parfumu tvorenú limetkou, srdce je ruže a základom je pižmo. Ide o sviežu letnú bytovú vôňu, ako ostatne napovedá jej názov evokujúci letnú dažďovú prehánku. Samotná lampa je v príjemnom svetlomodrom prevedení a dokáže ozdobiť najmä moderne strihané interiéry, záleží však na každého vkusu.

Ako vybrať katalytickú lampu

Môžete ju brať ako doplnok moderného interiéru, ktorý môže byť skutočne veľmi vkusný a štýlový, ako ste sa napokon mohli presvedčiť v prehľade nami vybraných produktov na trhu. Na druhú stranu má aj rad praktických funkcií, ktoré slúžia k skvalitneniu vzduchu a k zlepšeniu atmosféry a prostredia v domácnosti. Vlastný výber lampy je viacmenej na vás, rovnako ako výber parfumu, ktorý vám bude vyhovovať.

Z čoho sa katalytická lampa skladá

Pri výbere katalytické lampy je okrem osobných preferencií v dizajne podstatná otázka najmä objeme, možno si zaobstarať lampy rôzne veľké. Všetky lampy sú však tvorené sklenenou alebo keramickou nádobou a vždy tu nájdete kahan s knôtom a poréznym kameňom, ktorý pôsobí ako katalyzátor. Ďalej má katalytická lampa zaslepovacie viečko, ktoré slúži na zastavenie katalytickej reakcie. Nájdete tu tiež dekoratívne viečko a lievik pre doplňovanie náplne.

Prečo si zaobstarať katalytickú lampu?

Už v dávnej minulosti bola veľmi používaná, dnes ju znova objavujeme ako aktuálny hit. Ľudia si ju obľúbili najmä pre jej schopnosť pohlcovať pachy a prečistiť tak vzduch. Princíp katalytické reakcie nevytvára škodlivé látky, ako je tomu u niektorých iných vonných interiérových doplnkov. Práve preto, že sa jedná o horenie bez plameňa, tak je katalytická lampa v domácnosti oveľa bezpečnejšie než napríklad vonné sviečky. Nemusíte ju mať skrátka stále pod dozorom a pritom zvládne pohltiť nielen zápach zo smaženia, ale tiež napríklad z cigariet a z domácich miláčikov.

Užitím katalytické lampy ste navyše schopní dosiahnuť prevoňanie aj veľkých priestorov. Väčšina katalytických lámp dokáže prevoňať priestor veľmi rýchlo, a to už za 20 minút. Jej veľkou výhodou je to, že okrem pohlcovanie pachov tiež čistí vzduch od baktérií a alergénov.

Vhodná náplň

S vyššie spomínanými antibakteriálnymi účinkami súvisí tiež skutočnosť, že si môžete zakúpiť vyložene iba dezinfekčné náplne, ktoré sú svojou vôňou neutrálne. Nepoužíva sa v nich žiadnych vonných esencií a taká katalytická lampa potom v domácnosti funguje výhradne na prečistenie vzduchu. Z praktického hľadiska sú k dispozícii aj náplne, ktoré majú repelentný účinok, teda odpudzujú napríklad komáre a ďalší hmyz.

Samozrejme si ale môžete zvoliť aj parfumy a vonné esencie, ktoré vám interiér úžasne prevonia. Pokiaľ sa jedná o parfumy, tak ide o kvalitné interiérové vône, ktoré sú podobne ako telové parfémy pripravované majstrami svojho oboru. Rad interiérových vôní pritom dokonca vzniká na podklade kultových telových parfumov.

Ako používať katalytickú lampu

Najprv je potrebné umiestniť lampu na bezpečné miesto. Lievikom sa naplní do 2/3 objemu nami vybranú náplňou a následne sa cez hrdlo lampy zasunie kahan s knôtom a kameňom. Pri prvom použití lampy je treba počkať asi pol hodiny, než kahan nasiakne vonnú zmesou. Následne sa kahan zapáli a nechá sa 2 až 3 minúty horieť, potom sa plameň sfúkne. Kamen je v tejto chvíli rozpálený až na 500 °C a prebieha katalytická reakcia. Teraz sa môže na kahan nasadiť dekoratívna korunka, ktorá je zároveň ochranou proti popáleniu a akonáhle budeme s provoněním spokojní, katalytickú reakciu ukončíme zatvorením kahanu pomocou viečka.

3.8/5 - (37 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.