Záhrada,

Kalové čerpadlá: najlepšie na žumpu, s drvičom ai. | Recenzie

Kalové čerpadlo je vhodným pomocníkom na čerpanie vody, ktorá je výraznejšie znečistená. Typicky sú použité kalové čerpadlá do septiku, žumpy či jímky na fekálie a splašky, v zatopenom pivnici, pri výkopoch a pre čerpanie vody zo znečistených studní.

Povrchové alebo ponorné kalové čerpadlo?

Povrchové kalové čerpadlo je umiestnené na súši a na hladine vody vedie hadice, ktorou sa voda nasáva a ďalej odvádza. Ponorné kalové čerpadlo je určené priamo na ponorenie do čerpaných vody, bez obáv z možného poškodenia. Rozdiel je v tom, že u ponorného čerpadla odsáva vodu nad sebou, zatiaľ čo u povrchového pod sebou. V prípade povrchových čerpadiel je tak potrebné brať ohľad aj na maximálnu saciu hĺbku.

Elektrické kalové čerpadlo je ďalej potrebné vyberať s ohľadom na parametre, vlastnosti (s drvičom, tlakovým spínačom), zvláštne nároky (malé či domáce) alebo tiež znečistenie odčerpávanej vody. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie kalové čerpadlá a ich recenzie.

Najlepšie kalové čerpadlá – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších kalových čerpadiel z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 ELPUMPS NEPTUNGüde GDT 901Fieldmann FVC 2003-EKEXTOL PREMIUM SPF 1000 G4Güde GS 4002 PELPUMPS BT 6877 KAL-KO Drain 7000ELPUMPS CT 3674Metabo PS 7500 SGüde GSX 1101
Výkon motora800 W800 W400 W1000 W400 W1600 W350 W600 W450 W1100 W
Hmotnosť8,2 kg7,5 kg4,2 kg7,9 kg3,5 kg15,5 kg5,1 kg4,5 kg4,8 kg7,4 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 kalových čerpadiel

ELPUMPS NEPTUN

ELPUMPS NEPTUN recenzie a test

Kalové čerpadlo ELPUMPS NEPTUN disponuje motorom, ktorý ponúka výkon 800 W, vďaka ktorému dokáže ponúknuť dopravnú výšku celých 9 metrov. Problémom pre neho nie je ani výrazne znečistená voda s pevnými časťami. Dokáže vyčerpať aj také, ktoré majú priemer až 45 milimetrov. Vďaka kvalitnému prevedenie sa hodí aj do agresívneho prostredia.

Prednosťou je jeho všestrannosť. Okrem septiku nájde využitie aj na staveniskách, u priemyselných budov, fariem, alebo na bežných záhradách. Vďaka svojej konštrukcii si poradí aj s vláknitými nečistotami, ako sú listy, kusy dreva a iný organický odpad.

Vďaka svojmu výkonu dokáže za 1 hodinu prevádzky prečerpať 15 000 litrov tekutiny. Spoľahlivosť celého systému je zaručená využitím systém Vortex. Súčasťou je aj plavákový spínač, ktorý dokáže čerpadlo vypínať aj zapínať s ohľadom na hladinu tekutiny.

Dobrý výkon, systém Vortex
Vyššia hmotnosť

Güde GDT 901

Güde GDT 901 recenzie a test

Malé kalové čerpadlo Güde GDT 901 disponuje motorom s výkonom 800 W a tiež unikátnym parametrom, ktorým je dopravná výška s hodnotou 30 metrov. Ďalej nechýba variabilne nastaviteľný plavákový spínač, ktorý dokáže zopnúť aj pri hladine vody, ktorá je len 11 centimetrov.

Počas hodinového prevádzky dokáže odčerpať až 5 500 litrov vody. Ide o typ kalového čerpadla hlavne pre čistú vodu, keďže je schopné odčerpať pevné častice iba s veľkosťou 0,5 milimetra. S váhou s hmotnosťou 7,5 kilogramu sa radí zhruba k priemeru kategórie.

Súčasťou konštrukcie je nerezový hriadeľ a mechanické tesnenie, rovnako ako bezpečnostný tepelná poistka. Čerpadlo si poradí aj s teplejšie tekutinou, ktorá by mala mať maximálne 35 stupňov Celzia. Odolnosť a ochranu zaisťuje zaradenie do triedy IPX8.

Dobrá dopravná výška, ochrana IPX8
Zvládne len menšie nečistoty

Fieldmann FVC 2003-EK

Fieldmann FVC 2003-EK recenzie a test

Ponorné kalové čerpadlo Fieldmann FVC 2003-EK je vhodné predovšetkým pre nenáročných hobby použitie. Disponuje motorom s výkonom 400 W, ktorý sa viaže aj k parametru maximálnej dopravnej výšky, ktorá činí 5 metrov. Kladom je však možnosť pripojenia dvoch bežných typov hadíc, a to buď s rozmerom 1″ alebo 2″.

Čerpadlo je možné vzhľadom k svojmu prevedení ponoriť aj do vešia hĺbky, ktorá môže dosahovať 5 metrov. Zároveň je vybavené plavákovým spínačom, ktorý zaistí automatické zapínanie a automatické vypínanie. Pri nepretržitom hodinovom výkone prečerpá až 7 500 litrov tekutiny.

Poradí si aj s nečistotami, ktoré môžu mať približne 3,5 centimetrov, čím patrí medzi kalové čerpadlá, ktoré sa hodia aj na viac znečistené miesta. Medzi jeho prednosti patrí jednoduchá manipulácia, ktoré jasne nahráva nízka hmotnosti vystavujúci iba 4,2 kilogramov.

Dva druhy hadíc, ponor 5 metrov, veľmi nízka hmotnosť
Skôr pre domáce použitie

EXTOL PREMIUM SPF 1000 G4

EXTOL PREMIUM SPF 1000 G4 recenzie a test

Kalové čerpadlo EXTOL PREMIUM SPF 1000 G4 je vhodné skôr pre použitie v nenáročných podmienkach, na čerpanie čistejšie vody. Je to dané tým, že maximálna veľkosť pevných nečistôt musí byť 0,5 mm, inak čerpadlom neprejde. Ďalšie parametre však rozhodne zaujmú.

Konštrukcia využíva motor s výkonom 1 000 W, vďaka ktorému je možné dosiahnuť maximálneho prietoku až 5 500 litrov za 1 hodinu nepretržitého používania. Toto elektrické kalové čerpadlo umožní ponorenie do hĺbky, ktorá môže byť až 7 metrov. Veľmi dobrú hodnotu má takzvaný výtlak, činím až 40 metrov.

Samotná hmotnosť činí 8,5 kilogramov a vďaka káblu s dĺžkou 10 metrov nie je problém použitia i vo väčších hĺbkach. Konštrukcia čerpadla je 4 stupňová a pre odvod vody je pripravené napojenie na hadicu o veľkosti 1″, čo je variant označovaná ako jedna z tých najbežnejších.

Ponor 7 metrov, výtlak 40 metrov, výkonný motor
Hlavne na čistejšie vodu

Güde GS 4002 P

Güde GS 4002 P recenzie a test

Güde GS 4002 P je kalové čerpadlo využiteľné tam, kde je potrebné odčerpať znečistenú vodu, ktorá môže obsahovať aj pevné nečistoty do veľkosti 35 milimetrov. Rovnako sa hodí pre čerpanie v miestach s nižšou hladinou vody. Tá môže byť len 85 milimetrov. Tú dokáže strážiť plavákový spínač s aretáciou, a automatickú funkčnosťou.

O jednoduchú manipuláciu sa stará ergonomicky tvarovaná rukoväť a podporí ju nízka hmotnosť, činím len 3,4 kilogramov. Nesklamú ani parametre spojené s množstvom tekutiny prečerpané za jednu hodinu. Tej je až 7 500 litrov. Maximálna výtlačná výška, ktorú dokáže čerpadlo s motorom s výkonom 400 W zvládnuť, je 5 metrov.

Vďaka odolnému plastu je zaistená ochrana a dlhá životnosť. Samozrejmá je tiež ochranná trieda IP X8, ktorá jasne ukazuje na istotu spojenú s bezpečným použitím elektriny. Ďalšie bezpečnostné funkciou je tepelná poistka motora.

Nízka hmotnosť, dobrý prietok
Malá výtlačná výška

ELPUMPS BT 6877 K

ELPUMPS BT 6877 K recenzie a test

Kalové čerpadlo s rezacím nožom ELPUMPS BT 6877 K je skvelou voľbou do miest aj s väčšími nečistotami. Toto kalové čerpadlo s drvičom, totiž dokáže pevné nečistoty i dlhé prímesi rozsekať na menšie kusy, a tak ich bez problémov odčerpať, bez rizika poškodenia. Tento variant si poradí aj s nečistotami o veľkosti 50 milimetrov.

Kladom je tiež motor s veľmi dobrým výkonom, ktorý činí celých 1 600 W. Vďaka nemu je možné pri nepretržitej prevádzke za 1 hodinu odčerpať až 28 000 litrov tekutiny. Samozrejmosťou je aj dobrá maximálna dopravná výška, ktorá u tohto modelu činí 18 metrov.

Unikátom je konštrukcia využívajúca takzvané Archimedovi špirály, na ktorú nadväzujú kvalitné nože vyrobené z liatiny. Kryt motora je zase vyrobený z odolného plastu. Aj napriek ťažšie prevedenie, vážiace 15 kilogramov, sa jedná o jedno z veľmi výkonných a kvalitných čerpadiel do miest s výrazne znečistenou vodou.

Liatinové nože, výkon 22 000 l/h, na veľmi znečistenú vodu
Vysoká hmotnosť

AL-KO Drain 7000

AL-KO Drain 7000 recenzie a test

Kalové čerpadlo AL-KO Drain 7000 je vhodné na odčerpávanie špinavej vody, v ktorej môžu byť aj nečistoty s priemerom 30 milimetrov, ktoré konštrukcia čerpadlá zvládne odstáť. Zároveň zaujme aj nízka hmotnosť len 4,4 kilogramy, čo nahráva možnostiam všestranného hobby použitie pri dome i na záhrade.

O dobré vlastnosti sa stará elektrický motor s výkonom 350 W, ktorý ponúkne možnosť prečerpať behom hodiny prevádzky až celých 7 000 litrov vody. Jeho výkon sa pozitívne podpisuje aj na ďalších parametroch, ako je maximálna dopravná výška s hodnotou 6 m.

Čerpadlo je možné ponoriť do hĺbky 5 metrov. Samozrejmosťou je automatický plavák, ktorý sa stará o automatické spínanie a vypínanie. Pozitívne je hodnotená tiež uhlová prípojka 90 stupňov, ktorá bráni prípadnému zlomeniu hadice. Vďaka redukciám možno používať rôzne veľkosti hadíc.

Nízka hmotnosť, redukcia na hadice
Menšie dopravná výška

ELPUMPS CT 3674

ELPUMPS CT 3674 recenzie a test

Ponorné kalové čerpadlo ELPUMPS CT 3674 disponujúci tlakovým spínačom využíva motor s výkonom 600 W, ktorý zaistí rad kvalitných parametrov. Medzi tie patrí rozhodne čerpací výkon, ktorý zabezpečí, že počas 1 hodiny je možné čerpadlo odčerpať až 10 800 litrov vody. Vhodné je použitie primárne na tú menej znečistenú, a to vzhľadom na to, že maximálny priemer pevných nečistôt môže byť 5 mm.

Hodí sa pre odčerpanie vody z bazéna, rôznych šácht alebo pivníc, ale aj pri zavlažovaní záhrady. To zaistí parametre, ktorým je možnosť dopraviť tekutinu až do výšky 8 metrov. Tá z čerpadla postupuje ďalej hadicou, ktorá je pripevnená s využitím závitu s veľkosťou 5/4”.

Malá hmotnosť o veľkosti len 5 kilogramov sľubuje hlavne jednoduchú mobilitu a všestrannosť použitia. O to sa nie je nutné starať, pretože spínanie a vypínanie môže zaručiť plavák, ktorý je súčasťou konštrukcie. K tej je využitá aj kvalitná oceľ, ktorý nesie označenie INOX a je kyselinovzdorná.

Dobrý čerpací výkon, spínač
Na menej znečistenú vodu

Metabo PS 7500 S

Metabo PS 7500 S recenzie a test

Ponorné kalové čerpadlo Metabo PS 7500 S si hravo poradí aj s viacero znečistenou vodou, v ktorej sa nenachádzajú nečistoty väčšie, ako 30 milimetrov. Použitie na určenom mieste výrazne uľahčí tiež nízka hmotnosť, ktorá je dobrých 4,8 kilogramov. Súčasťou čerpadla je prepojovací koleno s multi adaptérom, s ktorým sa takmer okamžite môžete dať do práce.

Vďaka plaváku je možné nechať čerpadlo pracovať samostatne, a to aj tak, že sa nastaví konkrétna hĺbka, kedy by malo zopnúť. Ľahké ponorenie uľahčí aj dlhý kábel, ktorý má 10 metrov. Ako na základné sa dá pozerať u maximálnej dopravnej výšky a maximálnej hĺbky ponoru, ktorá je 5 metrov.

Šasi, respektíve kryt čerpadla je zhotovený z umelej hmoty a poteší prítomnosť praktické ergonomické rukoväte, ktorá uľahčí prenášanie. Výkon motora je 450W, čerpadlo je tak pomerne úsporné, a od toho sa odvíja aj maximálne dopravované množstvo vody, ktoré je skôr menších 7500 litrov.

Nižšia obstarávacia cena a hmotnosť
Menšia dopravná výška

Güde GSX 1101

Güde GSX 1101 recenzie a test

Güde GSX 1101 zaujme už svojím kovovým prevedením. Nejedná sa síce o povrchové kalové čerpadlo, ale o riešenie ponorné. To nijako neuberá na jeho kvalite. Disponuje motorom s výkonom 1 100 W, ktorý prináša veľa pozitív. Napríklad za 1 hodinu prevádzky prečerpanie až 19 000 litrov, čo podporuje jeho všestrannosť.

Poradí si aj so znečistenou vodou, pretože maximálny priemer pevných nečistôt môže byť celých 35 milimetrov. Tie dokáže odčerpať aj z hlbších priestorov, pretože maximálna dopravná výška činí 9 metrov. Vďaka ergonomickému madlu ho možno ľahko preniesť na požadované miesto, čo uľahčí aj adekvátne hmotnosť 7,4 kilogramov.

Pracovať môže aj v menšej hĺbke, kde výrobca ako minimum udáva 110 milimetrov. Ďalej zaujme aj plavákový spínač s možnosťou nastavenia, alebo istota ochrany a bezpečnosti, čo potvrdzuje plnenie kategórie s označením IPX8.

Madlo na prenášanie, práca v menšej hĺbke
Menšie dopravná výška

Ako vybrať kalové čerpadlo

Kalové čerpadlo sa odlišuje primárne svojím typom. Rolu hrá primárne to, ako bude používané. Prvou možnosťou je takzvané povrchové kalové čerpadlo. Obvykle ide o robustné kovové prevedenie, ktoré je umiestnenie na suchej zemi a pomocou hadice čerpá vodu skrz svoje zariadenie, a posiela ju ďalej. Druhým riešením je ponorné kalové čerpadlo, ktoré sa umiestňuje priamo do vody, odkiaľ ju čerpá a prostredníctvom hadice ju posiela na požadované miesto.

Výtlak

Dôležitým parametrom je takzvaný výtlak. Výrobcovia dnes zverejňujú jeho maximálnu hodnotu. Ide o výšku, do ktorej dokáže kalové čerpadlo vodu vytlačiť. Všeobecne teda platí, že z čím väčšie hĺbky má byť voda čerpaná, tým väčšia výtlak bude potrebné. Obyčajné a jednoduchšie modely určené trebárs na záhradu ponúka hodnoty okolo 5 metrov. Tie lepšie už uvádzajú parametre i okolo 20 metrov, niekedy samozrejme i viac.

Prietok vody

Ide o parameter, ktorý určuje, koľko litrov vody dokáže za jednu hodinu nepretržitej prevádzky odčerpať. Základné modely určené pre nenáročných hobby použitie môžu prinášať prietok okolo 1 000 litrov za hodinu, čo na nárazové menšie čerpanie stačí. Kde je nutné hľadieť na odčerpanie väčšieho množstva vody, je dobré siahnuť po modeloch, ktoré za hodinu dokáže odčerpať 10 000, ale napríklad až 20 000 litrov vody z priestoru, kde sú umiestnené.

Priechodnosť nečistôt

Kalové čerpadlá sa od domácich vodární líši tým, že sú určené aj do znečistenej vody. S ohľadom na variant plánovaného použitia je dobré prihliadnuť pri výbere na takzvanú priechodnosť nečistôt. Teda na to, aký môže byť ich maximálny priemer, aby čerpadlom bez ťažkostí prešli. U jednoduchých modelov hovoríme o 5 milimetroch. U tých najlepších to môže byť aj 30 milimetrov, niekedy aj viac.

Profesionálne riešenie, medzi ktoré patria kalové čerpadlo s drvičom, má okrem klasickej konštrukcie tiež rezací nôž. Ten jednotlivé nečistoty nadrvia na menšie a uľahčí ich nasatie a docieli toho, že prejdú aj zdanlivo väčšie, alebo dlhší tiahle kusy.

Tlakový spínač (plavák)

Čo je dnes takmer samozrejmou súčasťou kalových čerpadiel, to je plavák. Ten má i svoj jasnú úlohu, pretože stráži hladinu vody a podľa toho čerpadlo uvedie do prevádzky, alebo vypne. Pokročilejší modely môžu ponúknuť plavák, ktorý je možné nastaviť s ohľadom na to, na akých konkrétnych hodnotách hladiny vody má spínať a na ktorých následne vypínať.

4/5 - (7 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.