Malé spotrebiče do kuchyne,

Jogurtovače: Test a recenzie 9 najlepších

Jogurtovač je praktickým pomocníkom na výrobu domáceho jogurtu, a to ako klasického bieleho, tak gréckeho jogurtu. V pohodlí domova si môžete pripraviť mnohokrát chutnejšie, rovnako ako aj zdravšie jogurt, bez rôznych éčok a pridaných cukrov, konzervantov, zahusťovadiel alebo farbív. Navyše vás jeho výroba vyjde o niečo lacnejšie, ako keď si ho kúpite v obchode.

Výroba jogurtu v jogurtovači nie je nijako zložitá ani komplikovaná. Najprv si musíte pripraviť zmes zo zahriateho mlieka a jogurtové kultúry. Až potom túto zmes vložíte do jogurtovače, ktorý vytvorí vhodné podmienky pre dozrievanie, k čomu je potrebné správna teplota aj doba. V tomto smere je praktický jogurtovač s časovačom, ktorý proces ďalej uľahčí a umožní vychytať požadovanú konzistenciu.

Zohľadniť by ste mali nielen príkon, počet a objem pohárov, prítomnosť časovača alebo LCD displeja, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či umožňuje vyrobiť grécky jogurt, prípadne aké časti je možné umývať v umývačke riadu. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie jogurtovače a ich recenzie.

Najlepšie jogurtovače – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších jogurtovačov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Steba JM2Severin JG 3519Guzzanti GZ 705Severin JG 3525Clatronic JM 3344Bravo 1530Ariete Yogurella ART 621Gorenje JM20WAriete Rainbow ART 626
Grécky jogurtNieNieNieNieNieNieÁnoNieNie
Hmotnosť2,5 kg1,5 kg1,9 kg1,4 kg1,5 kg2 kg0,6 kg1,5 kg1,6 kg
ČasovačÁnoNieÁnoÁnoNieNieNieNieNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 jogurtovačov

Steba JM2

Steba JM2 recenzie a test

Jogurtovač s časovačom Steba JM2 má veľmi jednoduchý a kompaktný vzhľad, a napriek tomu veľmi dobré parametre, pokiaľ ide o množstvo. Jeho celkový objem je 2,4 litrov. To znamená možnosť prípravy až 12 pohárov jogurtov. Poháre sú navyše súčasťou balenia. Nechýba možnosť prípravy jogurtu podľa preferencií, a to vďaka časovači, ktorým možno ovplyvniť výslednú konzistenciu.

Hodnota príkonu tohto modelu je 21 W, čo pre domáce požitie plne dostačuje. Ovládanie je veľmi jednoduché a intuitívne, s prehľadnou voľbou konkrétneho času prípravy. Zaujme tiež jednoduchosť údržby a čistenia.

Vďaka šírke 31 cm, výškou 12,5 cm a tiež hĺbke 25 cm je zabezpečené aj jednoduché uloženie, pokiaľ nie je aktuálne používaný. Pokiaľ ide o hmotnosť, váži 2,5 kilogramov. Zo porovnávaných modelov je síce najťažšie, ale nejde o nič závažné. Súčasťou balenia je aj praktická brožúra s receptami na druhy jogurtov.

Časovač pre voľbu konzistencie, 12 pohárov
Vyššia váha

Severin JG 3519

Severin JG 3519 recenzie a test

Výroba jogurtu v jogurtovači Severin JG 3519 je veľmi jednoduchá, a to s využitím jednoduchého spínača, ktorým sa tento pomocník zapína a vypína. Samozrejmosťou je aj praktická kontrolka informujúca o jeho aktuálnom prevádzky. Celkovo je možné pripraviť až 14 pohárov, kedy každá má objem zhruba 150 mililitrov.

Umožní prípravu jogurtu so studeným mliekom, ktorá trvá približne 8 – 9 hodín, rovnako ako prípravu s mliekom teplým, ohriatym na 30 stupňov, kedy príprava trvá približne 5 – 6 hodín. Takto vyrobený jogurt v chladničke dokáže vydržať až 7 dní.

Zaujme moderný biely dizajn sa pohármi s červeným vekom a vďaka transparentnému krytu možno pozorovať postup prípravy. Príkon tohto jogurtovače má hodnotu 13 W. Ako poháre, tak aj veko sú štandardne umývateľné.

Výroba z teplého i studeného mlieka, počet pohárov
Bez časovača

Guzzanti GZ 705

Guzzanti GZ 705 recenzie a test

Jogurtovač s časovačom Guzzanti GZ 705 zaujme už svojím vydarený dizajnom. Nerezové prvky vyzerajú nadčasovo a tiež pôsobí kvalitným dojmom. Špecifikom konštrukcia je tiež LCD displej, na ktorom možno vidieť ako nastavené hodnoty časovača, tak ďalšie potrebné informácie.

Celkový objem tohto modelu je 1,33 litrov. To zodpovedá možnosti vyrobiť až 7 pohárov jogurtu. Tieto poháre sú súčasťou balenia. Každá ponúkne dobrý objem o hodnote 190 mililitrov. Vďaka časovaču je možné nastaviť potrebné rozmedzí v dĺžke od 0 až do 14 hodín. Samozrejmá je následná funkcia automatického vypnutia.

Teplota je nastavená na stabilných 42 stupňov Celzia a príkon daného modelu je dobrých 20 W. Nesklame ani hmotnosť uľahčujúce celkovú manipuláciu, pretože tá predstavuje iba 1,9 kilogramov. Kvalitný povrch zaručí aj veľmi jednoduchú a rýchlu údržbu. K dispozícii je navyše aj návod s receptami.

Časovač a displej, návod s receptami
Nič zásadné sme nenašli

Severin JG 3525

Severin JG 3525 recenzie a test

Jogurtovač Severin JG 3525 je skvelým pomocníkom pre jednoduchú prípravu domáceho jogurtu. Stačí len naplniť poháre a ďalej už len nastaviť časovač a zapnúť prístroj. Ten sa o dokonalý výsledok sám postará. A to vrátane toho, že sa po odpočtu času automaticky vypne. Výroba jogurtov tak nie je spojená so žiadnou náročnou obsluhou.

Príkon tohto riešenia je 13 W a celkom je možné pripraviť 7 pohárov jogurtov. Tie sú súčasťou balenia a každá z nich má objem 150 mililitrov. Súčasťou balenia je aj praktický QR kód pre načítanie rôznych receptov.

Kvalitná nerezová konštrukcia dobre vyzerá, aj sa veľmi jednoducho čistí. Nijako výrazne sa nepodpisuje na zvýšenej hmotnosti, pretože tá je iba 1,4 kilogramami. Kompaktné rozmery tiež prispievajú k jednoduchšiu manipuláciu.

Časovač, nerezové prevedenie, QR kód s receptami
Nižší príkon

Clatronic JM 3344

Clatronic JM 3344 recenzie a test

Jogurtovač Clatronic JM 3344 umožní jednoduchú prípravu chutných, a hlavne zdravých jogurtov, bez nežiadúcich látok ako sú sladidlá, farbivá a éčka. Vďaka príkonu 14 W je zaistené dosiahnutie všetkých potrebných podmienok pre dokonalý výsledok, ako napríklad teploty o hodnote 42 stupňov Celzia.

Prevedenie je celoplastové, základňa je zhotovená z bieleho plastu, zatiaľ čo plastový poklop je číry. Má priemernú celkovú kapacitu 1,1 litra jogurtu na jednu várku a k dispozícii je 7 praktických pohárov, vrátane viečka. Každá poháre má objem 160 mililitrov a zodpovedá jednej dávke jogurtu.

Má veľmi jednoduché ovládanie, čo niektorí spotrebitelia oceňujú, iní to naopak vidí ako negatívum. S prihliadnutím k priaznivej obstarávacej cene je to však skôr pozitívnu vlastnosť. Celkové ovládanie prebieha iba jedným kolíbkovým ovládačom s polohami zapnuté, vypnuté. Nenájdeme tu akékoľvek ďalšie funkcie, ako napríklad časovač, alebo funkciu na prípravu gréckeho jogurtu.

Veľmi jednoduchá obsluha, nízka obstarávacia cena
Bez nastavenie časovača

Bravo 1530

Bravo 1530 recenzie a test

Výroba domáceho jogurtu s Bravo 1530 je značne minimalistická. Tento prístroj zaujme svojou celkovou kompaktnosťou, napriek tomu však ponúkne veľmi dobrú kapacitu. Zrazu dokáže pripraviť 1050 mililitrov kvalitného jogurtu. Ten sa vyrobí v 7 pohároch, ktoré sú dodávané ako súčasť príslušenstva.

Každý pohár má dobrý objem o hodnote 150 mililitrov. Veľkým kladom je určite jednoduchosť ovládania a obsluhy. Vzhľadom k rozmerom je pochopiteľná aj nižšia hodnota príkonu, ktorá je 13 W. Na tvorbu jogurtov a dosiahnutie potrebnej teploty však plne dostačuje. Hmotnosť celého balenia je 2 kg, čo je prijateľná hodnota, uľahčujúce i celkovú manipuláciu.

Jogurt je v tomto zariadení pripravený za štandardnú dobu 6 tich hodín, čas jeho prípravy si však musíte ustrážiť sami, pretože nedisponuje časovačom, ani automatickým vypnutím. Prikurovanie prebieha pomocou keramického elementu, ktorý má presne nastavenú teplotu. Dodané poháre sú sklenené a samozrejme im nechýba ani viečka.

Kompaktné prevedenie, jednoduchá obsluha a spoľahlivosť
Absencia časovača

Ariete Yogurella ART 621

Ariete Yogurella ART 621 recenzie a test

Domáci jogurt v jogurtovači Ariete Yogurella ART 621 zaujme v porovnaní s inými modelmi tým, že nie je vyrábaný v jednotlivých pohárikoch, ale v jednej veľkej nádobe. Následne ho je možné rozdeliť do vlastných nádob a uchovávať v chladničke. Okrem klasického jogurtu je možné pripraviť aj takzvaný grécky jogurt, čo umožní dostupné príslušenstvo.

Celkový objem nádoby, a teda aj množstvo vyrobeného jogurtu je 1 liter. U gréckeho je nádoba z dôvodu osadenia filtrom menšie. Jednoduchosť údržby zaistí fakt, že nádobu je možné umývať ako klasicky, tak aj v umývačke riadu. Jej súčasťou je i dvojité viečko.

Celkový príkon je 20 W, čo je štandardná hodnota pre dosiahnutie potrebného tepla. Doba prípravy jogurtu je zhruba 12 hodín. Nechýba jednoduché ovládanie doplnené indikátorom zapnutia a prevádzky. Unikátna je veľmi nízka hmotnosť, ktorá je iba 0,6 kilogramov.

Nízka hmotnosť, na grécky jogurt
Podľa ohlasov trochu zmätený návod

Gorenje JM20W

Gorenje JM20W recenzie a test

Jogurtovač Gorenje JM20W umožní prípravu v 4 jednotlivých pohároch, ktoré sú súčasťou balenia. Ďalej nie je problém ďalšie dokúpiť vo forme praktického príslušenstva. Každá z pohárov má objem 0,2 litrov, čo plne dostačuje na jednu štandardnú porciu.

Vzhľadom k menším rozmerom je pochopiteľný aj menší objem tohto modelu, ktorý činí len 0,8 litra. Napriek tomu nesklame pomerne vysoká hodnota príkonu vo výške 20 W. Vďaka transparentnému krytu je navyše možné pozorovať postup prípravy.

Ovládanie prebieha jednoducho, pomocou Štart / Stop tlačidla. Prevádzka signalizuje drobné kontrolné svetlo. Údržba je jednoduchá, pretože jednotlivé poháre možno umývať aj v umývačke riadu.

Väčší objem na jeden pohárik (oproti iným modelom)
Iba na 4 poháre

Ariete Rainbow ART 626

Ariete Rainbow ART 626 recenzie a test

Výroba domáceho jogurtu v Ariete Rainbow ART 626 umožní pripraviť si 6 jogurtových pohárov. To je kapacita daného modelu a poháre sú súčasťou balenia. Každý má objem približne 166 mililitrov, čomu zodpovedá možnosť výroby približne 1 litra jogurtu.

Vďaka príkonu 20 W je zabezpečené ako rýchle dosiahnutie požadovanej teploty, tak aj jej udržanie po celú dobu zrenia. Tá trvá približne 12 hodín, a to v závislosti na preferenciách vzhľadom na výslednú konzistenciu.

Vďaka plastovému telu je zaistená aj veľmi jednoduchá údržba. Materiál sa tiež pozitívne podpisuje na celkovej hmotnosť, ktorá je 1,6 kilogramov. Zaujme aj štýlový dizajn, ktorý okrem transparentného viečka ponúkne kombináciu bielej a žltej farby. Nechýba ani jednoduché ovládanie pomocou jedného tlačidla, ktoré je doplnené piktogramy.

Zaujímavý dizajn, relatívne nízka cena
Chýba časovač

Ako vybrať jogurtovač

Najprv je potrebné prihliadnuť na spôsob výroby jogurtu v jogurtovači. K dispozícii sú na trhu hneď dve varianty. Prvý z nich je založená na možnosti dať mlieko a jednotlivé suroviny do samostatných pohárov, v ktorých následne jogurt vzniká a kde sa aj uchováva. Druhou možnosťou sú jogurtovače, kedy výsledný produkt zreje v jednej veľkej nádobe a keď je hotový, môže sa pre jednoduchosť skladovanie presunúť do samostatných pohárov.

Klasický alebo grécky jogurt?

V podstate každý model na trhu umožní vyrobiť klasický biely jogurt, ktorý je možné dochutiť a inovovať ďalšími prímesami. Druhou možnosťou je tvorba gréckeho jogurtu, ku ktorému je najčastejšie používané príslušenstvo v podobe špeciálneho sita. Nie všetky jogurtovače túto možnosť ponúknu, a preto je vhodné zamerať sa na ňu aj vo výpočte parametrov.

Počet pohárov a množstvo jogurtu

Dva parametre, ktoré spolu obvykle priamo súvisí. Od veľkosti jogurtovače sa odvíja aj to, koľko jogurtov dokáže pripraviť. Prvým ukazovateľom je počet pohárov, ktoré pojme. Tie najmenšie zvládnu pripraviť okolo 4 pohárov s jogurtom. Tie najlepšie nemajú problém s trojnásobkom, kedy je možné pripraviť aj 12 jogurtov naraz.

U pohárov treba prihliadnuť aj k tomu, ako majú veľký objem. Následne možno dopočítať, pre aké celkové množstvo jogurtu sú určené. Keďže sú aj jogurtovače kde dozrievanie prebieha v koná nádobe, udáva sa ako parameter tiež celkový objem. Ten sa odvíja od samotnej veľkosti. Možno sa stretnúť s takými modelmi, ktoré majú objem okolo 600 mililitrov, rovnako ako s variantmi, ktoré dokážu naraz pripraviť napríklad aj 1,5 litra domáceho jogurtu. To je pre bežnú domácnosť brané ako štandard. Kto je náročnejší, môže nájsť aj tie, kde sa objem blíži hodnote 2,5 litra.

Príkon

Podobne ako u rady iných elektrických spotrebičov, tak aj tu je treba prihliadnuť k hodnote príkonu. Od toho sa odvíja hlavne doba samotného nahriatie na požadovanú tepotu, ale tiež možnosť rýchleho dohriatiu v prípade výkyvu teploty. Hodnota príkonu sa často odvíja od veľkosti daných jogurtovač. Medzi tie najmenšie môžeme zaradiť hodnoty príkonu okolo 10 W. Pokiaľ ide o výkonnejšie modely, možno sa na trhu stretnúť aj s takými, ktoré majú príkon okolo 20 W, čo je už veľmi dobrá hodnota, ktorá zodpovedá určenie spotrebiča.

Časovač

Jogurtovač s časovačom je schopný docieliť v podstate automatickej prevádzky, kedy umožní nastaviť čas v rozmedzí jednotiek i desiatok hodín a po uplynutí času sa sám vypne. Okrem automatického vypnutia je spojený tiež s udržiavaním vhodnej konzistencie jogurtu.

Doba prípravy

Dôležitá je predovšetkým teplota o hodnote 42 stupňov, teplota vstupných surovín, ale aj množstvo jogurtu. Od toho sa odvíja to, za ako dlho bude mať jogurtovač výsledný produkt hotový. Medzi pomerne štandardné dobu prípravy patrí čas okolo 12 hodín. Nájsť však možno aj také možnosti, kedy sa doba skracuje napríklad aj na polovicu, v závislosti na tom, ako jogurtovač funguje a ktorými vlastnosťami disponuje.

Ďalšie vlastnosti a výhody

Medzi vlastnosti spojené s konštrukciou sa radí hlavne materiál. U väčšiny dominujú plastové materiály, ktoré sú doplnené pohármi, ktoré sú zo skla a pri niektorých modelov z plastu. Medzi ďalšie výhody môže patriť jednoduchosť údržby, a to hlavne s ohľadom na to, aké jednotlivé časti možno bez problémov umývať v umývačke. Možným kladom je tiež LCD displej zobrazujúci aktuálne nastavenie a odpočet času, alebo jednoduchšie forma v podobe indikátora, ktorý signalizuje zapnutý stav a to, že samotný jogurtovač beží.

4.3/5 - (35 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.