Starostlivosť o telo,

Inhalátory: Test, recenzie najlepších + Ako vybrať

Inhalátor nemusí byť určený len pre osoby trpiace určitú chorobou, ale môže byť tiež preventívnou pomôckou. Vďaka nemu je možné do tela veľmi rýchlo a efektívne dostať požadované látky, a tak zaistiť ako lepšie zdravie, tak hlavne lepšie dýchanie. Účinné zložky rôznych liekov mieri priamo do pľúc, kde sa vstrebávajú a poskytujú okamžitú úľavu.

Inhalátory existujú v mnohých rôznych variantách. Líšia sa ako samotným typom a princípom fungovania, tak aj tým, komu, alebo tiež k čomu sú určené. Naše recenzie inhalátorov a následný nákupný poradca vám pomôže všetky tieto potrebné parametre dobre rozkľúčovať.

Inhalátory môžu byť buď ručné, alebo elektrické, a práve druhým spomínaným sa v tomto článku venujeme. V základe môžu byť ultrazvukové, alebo kompresorové s tým, že každá technológia má svoje špecifiká a je vhodnejšie pre inú terapiu. Tieto dve prevedenie dopĺňa ešte parný inhalátor, ktorý je svojou funkciou tiež špecifický a je vhodný najmä ako inhalátor vincentky.

Jednotlivé modely sa ďalej medzi sebou líšia veľkosťou častíc, ktoré dokážu produkovať a tiež výkonom, ktorý sa uvádza v mililitroch za minútu. Je tiež dôležité nezabudnúť objem zásobníka na inhalovaný prípravok, prípadne hlučnosť a rozmery.

Špecifickým produktom je inhalátor pre deti, ktorý v niektorých prípadoch môže mať detské spracovanie, alebo byť doplnený o odsávačku, čím následne kombinuje niekoľko zariadení v jednom. Zároveň platí, že väčšina inhalátorov ponúka ako inhalačnou masku pre dospelých, tak i pre deti. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie inhalátory a ich recenzie.

Najlepšie inhalátory – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších inhalátorov z testov a hodnotenia pre rok 2021.

VzhľadModelTypVeľkosť častícVýkon 
Laica MD6026Ultrazvukový3,4 μm0,4 ml/min
Omron C28PKompresorový3,0 μm0,5 ml/min
Beurer FS 50Parní--
Philips InnoSpire SAMIKompresorový1 - 5 μm-
Joycare JC-117Kompresorový5 μm0,35 ml/min
Beurer IH 40Ultrazvukový1 - 5 μm0,25 ml/min
Omron A3 CompleteKompresorový3 - 10 μm0,3 - 0,7 ml/min
Little Doctor LD-250UUltrazvukový1 - 5 μm1,5 ml/min
Beurer IH 18Kompresorový-0,18 ml/min
Omron DuoBabyKompresorový4 - 9 μm0,2 - 0,4 ml/min

Porovnanie parametrov

 Laica MD6026Omron C28PBeurer FS 50Philips InnoSpire SAMIJoycare JC-117Beurer IH 40Omron A3 CompleteLittle Doctor LD-250UBeurer IH 18Omron DuoBaby
Objem zásobníka na lieky15 ml7 ml--12 ml8 ml12 ml12 ml6 ml12 ml
Maska pre dospelých / Detská maskaÁno/ÁnoÁno/ÁnoÁno/NieNie/ÁnoÁno/ÁnoÁno/ÁnoÁno/ÁnoÁno/ÁnoÁno/ÁnoNie/Áno
Hlučnosť> 45 dB60 dB----65 dB55 dB< 60 dB< 65 dB
Rozmery235 × 145 × 285 mm170 × 103 × 182 mm200 × 300 × 200 mm263 × 153 × 223 mm175 × 140 × 140 mm201 × 147 × 141 mm130 × 215 × 190 mm193 × 105 × 178 mm160 × 155 × 84 mm170 × 285 × 105,5 mm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 inhalátorov

Laica MD6026

Laica MD6026 recenzie

Ultrazvukový inhalátor Laica MD6026 je založený na technológii, ktorá dokáže veľmi efektívne spracovať použité liečivo na veľmi malé časti, ktoré sú následne vháňané priamo do masky, odkiaľ je vdychované. Súčasťou inhalátora sú aj masky určené pre deti i dospelých, čo zvyšuje jeho univerzálnosť použitia.

Liečivo môže byť vďaka ultrazvukovej technológii pripravené na čiastočky s veľkosťou iba 3,4 mikrometrov, tie následne putujú do masky rýchlosťou zhruba 0,4 mililitrov za minútu. Neskôr sú vdýchnuté a mieri v ľudskom tele priamo do pľúc. Použitie inhalátora je spojené aj s jeho nízkou spotrebou, aj pomerne nízkym hlukom, ktorý je menší ako 45 dB.

Prístroj využíva iba 1 tlačidlo, ktorým sa jednoducho ovláda. Má tiež funkciu automatického vypnutia, ku ktorému dôjde už po 10 minútach. Súčasťou balenia je tiež 40 kalíškov určených na inhalačnej roztok, ktoré umožnia aj opakované použitie.

Tichý chod, detská maska, automatické vypnutie

Horšia stabilita

Omron C28P

Omron C28P recenzie

Inhalátor Omron C28P je kompresorový inhalátor, ktorý dokáže produkovať častice s veľkosťou 3,0 mikrometrov. Práve veľmi účinný a odolný kompresor je zárukou dobrej rýchlosti rozprašovania, a tak aj rýchlej pomoci pri ťažkostiach. Na ovládanie je využité iba 1 tlačidlo, a tak je jeho obsluha veľmi jednoduchá. Prístroj vďaka tomu pracuje viacmenej automaticky a jeho obsluhu teda môžu zvládnuť i deti.

Rýchlosť rozprašovania je vďaka použitiu kvalitného kompresora 0,5 mililitrov za minútu, čo výrazne skracuje i dobu samotnej inhalácie a pacient tak pocíti úľavu už počas veľmi krátkej doby. Vďaka robustnému dizajnu tento prístroj odolá každodennímu použitie a zaujme dlhou životnosťou.

Technológia virtuálnych ventilov zaistí lepšie oddeľovanie vydychovaného vzduchu, ktorý tak neprichádza do kontaktu s inhalačnou látkou a liečivami. Tým dochádza k efektívnej distribúcii medikamentu priamo do pľúc pacienta. Jeho zásobník na liečivo patrí svojou kapacitou k priemeru, má veľkosť 7 ml. V balení je ako maska pre dospelých, tak aj deti a jeho hlučnosť pri prevádzke je 60 dB, čím sa radí k hlučnejším modelom.

Jednoduchá obsluha, systém virtuálnych ventilov, robustné prevedenie

Mierne hlučnejšie

Beurer FS 50

Beurer FS 50 recenzie

Inhalátor na Vincentku Beurer FS 50 je samozrejme použiteľný aj s radom ďalších iných kvapalín a liečiv, ktoré pomôžu zaistiť pacientovi úľavu. Tento typ je označovaný tiež ako parný inhalátor, alebo ako tvárová sauna. Jeho unikátom je aj to, že okrem zdravia dokáže prospievať aj kráse, lebo jeho súčasťou je aj nástavec pre kozmetickú starostlivosť o tvár.

Odparovacie nádrže sú vyrobené z hliníka, vďaka čomu sa môžu pýšiť vysokou odolnosťou a dlhou životnosťou. Hodnota výkonu tohto inhalátora je 120 W a vďaka svojej jednoduchej konštrukcii je zaistené tiež jednoduché čistenie. Výrobca bohužiaľ nezmieňuje veľkosť častíc, ktorých je schopné zariadenie dosiahnuť, ani hodnotu výkonu udávanú v mililitroch za minútu.

Nevyhnutnou súčasťou je nielen parný nástavec umožňujúci ľahšiu inhaláciu, ale aj odmerka určená pre presné dávkovanie liečivá. Tými môžu byť aj taká, ktorá sú rozpustná vo vode. Vzhľadom k veľkosti nástavca je tento model určený hlavne pre dospelých jedincov, masku pre deti v tomto prípade nenájdete.

Možnosť starostlivosti o pleť, hliníkové nádrže, jednoduché použitie

Nie je pre deti

Philips InnoSpire SAMI

Philips InnoSpire SAMI recenzie

Inhalátor pre deti Philips InnoSpire SAMI ukazuje už svojím dizajnom, pre koho je určený. Jeho prevedenie zaujme tvarom modrého tuleňa, vďaka čomu si ho môžu deti veľmi skoro obľúbiť. Jedná sa o kompresorový typ, ktorý zaistí veľmi rýchlu distribúciu liečiva do dýchacích ciest.

Veľkosť častíc liečiva je veľmi malá a to v rozmedzí 1 – 5 mikrónov. Konkrétna veľkosť sa odvíja od typu použitého liečiva. Tento inhalačnej prístroj využíva patentované technológie Sidestream, vďaka ktorej dokáže zvýšiť výkon zo štandardných 6 mililitrov až na 16 mililitrov za minútu. To v praxi znamená skrátenie doby inhalácie až na polovicu, na cca. 6-8 minút.

Konštrukcia využíva tiež praktickú masku, ktorá je veľkostne upravená pre detskú tvár. Vďaka jej použitiu sa výrazne zníži riziko nežiaduceho rozptylu aerosólu inam, než do dýchacích ciest. Súčasťou balenia sú 2 masky, určené pre väčšie a tiež pre menšie deti. Tvárovú masku pre dospelých tento detský inhalátor pochopiteľne nemá.

Dizajn, technológie Sidestream, dve veľkosti detskej masky

Vyššia hlučnosť

Joycare JC-117

Joycare JC-117 recenzie

Inhalátor vincentky Joycare JC-117 je možné samozrejme využiť aj na inhaláciu akéhokoľvek iného liečiva. Na prvý pohľad zaujme svojím kompaktným dizajnom, rovnako ako jednoduchým použitím. Je vyrobený v Taliansku, čo je spojené aj s vynikajúcou kvalitou.

Objem zásobníka, ktorý je určený na liečivo, činí 12 ml. To je vďaka modernej technológii pretvorené na častice s veľkosťou iba 5 mikrometrov a následne je vdychované prostredníctvom masky. Jedna je určená pre deti, ďalšie pre dospelých. Výrobca dodáva k produktu aj širokú škálu ďalšieho príslušenstva a nebulizačnej výkon činí 0,35 ml/min.

Prevádzka a obsluha je veľmi jednoduchá. Prístroj stačí zapojiť do siete a je pripravený na použitie. Jeho celková váha je prijateľných 1,224 gramov a rozmery sú 175 x 140 x 140 milimetrov, čo ukazuje na jeho bezproblémovú skladnosť, kedy ho možno uložiť v podstate kamkoľvek. Pracuje na základe kompresora, a tak je pochopiteľnejšie aj jeho vyššia hlučnosť, konkrétnu hodnotu však žiaľ výrobca neuvádza.

Príslušenstvo, výkon, kompaktné rozmery

Hlasnejší chod

Beurer IH 40

Beurer IH 40 recenzie

Inhalátor na astma Beurer IH 40 je dobrým pomocníkom nielen pre dospelých a deti, ktorí trpia týmto ochorením. Pomôcť môže aj pri kašli, nádche a bežnom prechladnutí. Ide o ultrazvukový inhalátor, ktorý dokáže spracovať jednotlivé častice liečiva na mikroskopickú veľkosť, a tak uľahčiť ich vdýchnutí.

Jeho inhalačná kapacita, respektíve výkon, sa radí medzi štandardné, produkcia činí 0,25 ml liečivá za minútu. Zásobník na lieky má dostatočný objem s veľkosťou maximálne 8 mililitrov a telo výrobku ponúkne aj prehľadný LCD displej uľahčujúce nastavenia. Jeho celkové rozmery sú 201 x 147 x 141 milimetrov, takže sa jedná o pomerne kompaktné prevedenie.

Súčasťou produktu je ďalej široká škála príslušenstva, v ktorom nechýba ani úložné puzdro. Kladom môže byť tiež možnosť dezinfekcie prístroja, vďaka čomu ho môžete dlhodobo udržiavať v úplne dokonalej čistote. Aj vďaka tomu ho môže bez obáv používať celá rodina, je vybavený ako inhalačnou maskou pre dospelých, tak pre deti.

Mnoho príslušenstva, možnosť dezinfekcie, LCD displej

Kratšie hadice

Omron A3 Complete

Omron A3 Complete recenzie

Inhalácia soli je s inhalátorom Omron A3 Complete hračkou. To isté platí aj o ďalších látkach a liečivách, ktoré môžu byť inhalované v prípade astmy, prechladnutie, alebo napríklad nádchy aj alergií. Prepracovaná technológia zabezpečí spoľahlivú distribúciu liečiva do dolných aj horných ciest dýchacích.

Prístroj využíva unikátnu technológiu V.V.T., ktorá je zárukou špičkových výsledkov práve počas inhalácie. Pacient má možnosť zvoliť si ako miesto, kam má byť liečivo primárne dodané, tak aj jeho veľkosť v rozmedzí 3 až 10 μm. Upravený môže byť tiež výkon, a to od 0,3 až po 0,7 ml za minútu.

Ovládanie prístroja je veľmi jednoduché a intuitívne. Pri prevádzke je treba počítať s vyššou hlučnosťou, ktorá je až 65 dB, čo je však v prípade kompresorových prevedení normálne. Rozprašovač mlžiny je nastaviteľný, čo sa pozitívne podpisuje na celkovej efektivite liečby týmto produktom. Zásobník má kapacitu 12 mililitrov a nechýba ako maska pre dospelých, tak pre deti.

Nastavenie produkcie a veľkosť liečivá, technológie V.V.T., jednoduchá obsluha

Väčšie rozmery

Little Doctor LD-250U

Little Doctor LD-250U recenzie

Nebulizátor Little Doctor LD-250U pomáha nielen k zvlhčeniu dýchacích ciest, ale aj k tomu, aby bola práve na toto miesto dopravená potrebná medikácie. Prístroj je vhodný na liečbu mnohých respiračných ochorení, vrátane astmy. Vďaka konštrukcii je výrazne eliminovaná stratovosť liečivého roztoku v priebehu inhalácie.

Nadchne predovšetkým možnosťou svoje nastaviteľnosti. Reguláciu vzduchu možno upraviť v rámci 2 jednotlivých stupňov a v celkom 3 stupňoch je možné upraviť celkovú intenzitu inhalačného toku. Prietok môže byť až 1,5 ml za minútu a veľkosť inhalovaných častíc je v rozmedzí 1-5 µm.

Oproti celej rade konkurentov nadchne tento inhalátor aj väčším objemom nádobky na medikáciu, ktorá je 12 mililitrov. Výrobca ponúka pomerne širokú škálu príslušenstva, kde nechýba ako maska určená pre dospelých, tak aj maska, ktorá je určená pre deti. Recenzie spotrebiteľov uvádza v niektorých prípadoch horšie spracovanie šasi, ktoré však spravidla nemá na chod zariadenia vplyv.

Možnosti nastavenia, objem nádobky na lieky, príslušenstvo

Niekedy horšie spracovanie

Beurer IH 18

Beurer IH 18 recenzie

Inhalátor Beurer IH 18 je pomocníkom pre toho, kto má problémy ako s hornými, tak i dolnými dýchacími cestami. Použiteľný je v prípade astmy, ale aj prechladnutie, alebo pri alergiách. Pracuje na kompresorové technológii, ktorá využíva tlaku na to, aby pretvorila jednotlivé lieky na menšie častice, ktoré sú inhalované. Bohužiaľ veľkosť častíc výrobca nezmieňuje, čo je škoda.

Prístroj dokáže zaujať tiež hodnotou prietoku, ktorý nie je menší ako 0,18 ml za minútu. Prístroj sa dá jednoducho dezinfikovať, čo je pozitívna správa vo chvíli, keď ho chce v prípade ťažkostí používať celá rodina a nechce riskovať vzájomné nakazení.

Použitie je možné nielen u dospelých. Vďaka druhej dodávanej maske pre deti je možná liečba vašich potomkov. Súčasťou balenia je aj veľmi dlhá hadica a inhalačné filtre. Po zapojení do zásuvky je obsluha prístroja veľmi jednoduchá, čo je tiež pozitívne. Jeho zásobník na lieky patrí skôr medzi menšie, zmestí sa do neho 6 ml prípravku.

Dlhá hadica, možnosť dezinfekcie, aj pre deti

Nedohledatelná veľkosť častíc

Omron DuoBaby

Omron DuoBaby recenzie

Nosný inhalátor Omron DuoBaby je unikátny tým, že okrem klasického príslušenstva obsahuje tiež nosovú odsávačku. Vďaka tomu pomáha riešiť upchatý nos a s tým spojené problémy s dýchaním. Ponúkne však aj klasickú metódu liečby pomôcť inhalácie ako pre jedince trpiace nachladnutím alebo alergiou, tak i pre osoby trpiace astmou.

Inhalátor je možné nastaviť tak, aby dodával liečivo do dolných, alebo horných dýchacích ciest. V prípade prvej možnosti majú čiastočky veľkosť 4 µm a prietok činí 0,4 ml/min. V druhom prípade je veľkosť častíc 9 µm a hodnota prietoku 0,2 ml/min.

Objem zásobníka na lieky je dostatočných 12 mililitrov a objem záchytné nádobky u nosovej odsávačky je tiež veľký, činí 7 mililitrov. Pri prevádzke je nutné počítať s hlučnosťou 65 decibelov, ktorá je však u väčšiny kompresorových inhalátorov na trhu v podstate štandardná. Určený je pre deti, čomu zodpovedá aj absencia inhalačnej masky pre dospelých.

Nastavenie distribúcie liečivá, nosová odsávačka, objem zásobníka na lieky

Absencia masky pre dospelých

Ako vybrať inhalátor

Vybrať správny inhalátor nemusí byť jednoduché, je potrebné posúdiť rad parametrov, ale aj jeho určenie. Náš nákupný poradca vás prevedie všetkým, čo by malo pri voľbe tohto produktu určeného pre zlepšenie zdravia hrať rolu.

Typ inhalátorov

Inhalátor sa delia do dvoch kategórií. Prvou variantou je ručné prevedenie, kde sa používa stlačeného plynu, ktorý pomôže s distribúciou liečiva do dýchacích ciest alebo je model aktivovaný len dychom. V oboch prípadoch sa jedná o riešenie vhodné skôr na cesty a občasné použitie.

Druhou kategóriou sú elektrické inhalátory, ktoré sú určené predovšetkým pre domáce použitie, pretože vyžadujú zapojenie do elektrickej zásuvky. Tie sú založené na produkcii vlhkého aerosólu, ktorý sa dostáva do dýchacích ciest a na toto riešenie je nákupný poradca zameraný primárne.

Technológia

Elektrický inhalátor sa môže líšiť svojou technológiou, a to na základe toho, ako je vytváraná ona mlžina. Známou možnosťou je ultrazvukový inhalátor, ktorý dokáže vytvoriť potrebné vibrácie, ktoré následne pôsobia na nádobku s liečivou látkou. Tak vzniká mlžiny a dochádza k vzniku veľmi malých čiastočiek liečiva.

Druhou kategóriou je kompresorový inhalátor. Ty si lepšie poradí s hustejším liečivom a dokážu ponúknuť nepretržitú tvorbu mlžiny. Pri použití kompresora dochádza k vytvoreniu potrebného prúdu vzduchu. Charakteristikou týchto prístrojov je to, že jednotlivé produkované častice sú oproti predchádzajúcej variante o niečo väčšie a aj samotná prevádzka zariadenie je trochu hlučnejší, než u ultrazvukového inhalátora.

Tretím typom je parný inhalátor. Je založený na jednoduchej a osvedčenej technológii tvorby pary. Treba povedať, že toto riešenie je síce lacné, ale tiež má najnižšiu účinnosť. Pri používaní dochádza k teplej inhalácii, kedy sa používa predovšetkým minerálna voda. Priamo na liečbu závažnejších zdravotných problémov nie je určený.

Veľkosť častíc

Aby sa liečivo dostala tam kam má, musí byť distribuované vo veľmi malých čiastočkách. Ich veľkosť je udávaná v mikrometroch a pre liečbu horných ciest dýchacích sú využívané častice menšie, u dolných dýchacích ciest väčšie. Dôležitým parametrom, keď je vyberaný nebulizátor, je práve veľkosť častíc, ktoré vedia vytvoriť. Medzi ideálnu veľkosť patrí hodnoty v rozmedzí 1-6 µm.

Výkon rozprašovanie

Okrem veľkosti častíc je potrebné hľadieť aj na celkový rozprašovacej výkon. Ten je udávaný v jednotkách mililitrov za minútu. Tu platí, že čím je výkon rozprašovania vyšší, tým rýchlejšie sa liečebná látka dostane tam kam má, teda do dýchacích ciest. Vyšší výkon znamená tiež to, že sa môže podstatne skrátiť aj doba inhalácie, čo je najmä u detí vítané. Kto pri inhalovanie nechce tráviť zbytočne dlhý čas, mal by hľadieť práve na tento dôležitý parameter.

Určenie

Inhalátor vyberajte aj podľa toho, pre koho je určený. Väčšina produktov na trhu je vhodná pre dospelých, čomu zodpovedá ako konštrukcie, tak i dostupné príslušenstvo. U mnohých je možné použitie i deťmi, čo zaistí predovšetkým doplnkové masky primerané veľkosti, ktoré sú vhodné práve pre menšie detské tváre. Zaobstarať možno aj priamo inhalátor pre deti, ktorý využíva nielen malých masiek, ale môže byť vyrobený aj v zaujímavom dizajne, ktorý napomáha jeho využitie, pretože ho dieťa nebude odmietať.

Príslušenstvo

Hľadieť treba tiež na príslušenstvo, ktoré je k inhalátorům dostupné. Úplne bežnou vecou dnes môžu byť napríklad rôzne druhy masiek, ktoré sú využiteľné u dospelých, rovnako ako u detí. Ďalej to môžu byť rôzne kalíšky na liečivo, rovnako ako rôzne druhy filtrov. Zaujímavé príslušenstvo ponúka napríklad jeden inhalátor Omron, ktorý má súčasťou konštrukcie nosovú odsávačku, ktorá pomáha uvoľniť upchatý nos.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.