Domácnosť,

Recenzie infrasáun & Ako vybrať najlepší

V zimnom období a v chladných mesiacoch jari a jesene isto iste nejedného človeka poteší, keď sa môže ohriať, zrelaxovať a nabrať pozitívnu energiu v príjemnom prostredí. Túto starosť vám môžu vyriešiť infrasauny, ktoré dokážu urobiť v každom interiéri nielen parádu, ale aj malú oázu relaxu. Infrasauna sa vojde do bytu aj exteriéru, nezaberie veľa miesta a jej blahodárne sú nenahraditeľné.

Okrem spomínaného relaxačného využitie majú infrasauny veľký potenciál pre vaše zdravie a jej účinky hojne využívajú aj športovci. Pripravili sme porovnanie najlepších infrasáun, ktoré podstúpili test alebo získali kvalitné hodnotenie od užívateľov. Ich recenzie, parametre, vlastnosti, klady a zápory nájdete naprieč týmto článkom.

Mysleli sme tiež na to, aby pre vás výber infrasauny nebol veľký a dlhotrvajúci problém. Preto sme spracovali nákupného radcu, kde sa dozviete všetko, čo je potrebné pri nákupe domácej a vonkajšie infrasauny vedieť a zohľadňovať.

Prečo používať infračervenú saunu?

Infrasauny používajú ľudia už od roku 1965, kedy blahodárne účinky objavili japonskí doktori a technológii si patentovali. Infražiariče sa pôvodne používali iba v nemocničných zariadeniach, odkiaľ sa v dnešnej dobe vďaka ľahkej dostupnosti rozširujú do relaxačných zariadení a domácností vo forme sáun.

Zdravie a krása

Diaľkové infračervené lúče prenikajú až niekoľko centimetrov pod povrch ľudského tela, kde pôsobí na ľudskú tkanivo. Zrýchľuje sa krvný obeh a dostáva sa do neho väčšie množstvo kyslíka. Posilňuje sa tiež činnosť srdca. To má za následok urýchlenie procesu hojenia, úľavu od bolesti svalov a kĺbov (či už po úrazoch alebo športových výkonoch) a zmiernenie zápalov.

Ako doplnková liečba s prínosnými výsledkami sa infračervené žiarenie používa pri liečbe burzitídy, artritídy, reumatizmu a pri hemoroidoch. Pozitívny vplyv má aj na samotnú kožu kde pomáha s lupienkou, ekzémami a ďalšími neduhmi pleti a pokožky. Opísané prínosy uvádzame pre referenčné účely. Nie pre každého je infrasauna vhodná a je dobré sa poradiť s lekárom.

Spaľovanie kalórií a podkožného tuku

Až 600 kalórií za 30 minút v infrasaune? To nie je sen, ale výsledky niektorých štúdií a testov. Ľudské telo pri teplote 42 ° C začína s potom vylučovať škodlivé látky a čiastočne i podkožný tuk. S potem z tela odchádza tiež prebytočná soľ a vlhkosť. V dôsledku pobytu pri týchto teplotách dochádza k zvýšeniu srdcovej frekvencie a celkovému zrýchlenie metabolizmu, čím telo páli práve spomínané kalórie.

Odpočinok pre telo i myseľ

Sauna vás prenáša z bežného uponáhľaného sveta do obzvlášť pokojného prostredia o teplote 30 – 65 ° C. Ste v tmavom prostredí, obklopení drevom, vôní, hudbou. V tomto stave a za pôsobenie infračervených lúčov dochádza k rýchlemu obnoveniu energie a úľave od únavy. Ak hľadáte miesto, kde sa oprostíte od stresu, potom je to práve tu. Kľud, ktorý zažívate v infrasaune, môže navyše napraviť nespavosť a ďalšie poruchy spojené s nadbytočným stresom.

Najlepšie infrasauny – TOP 5

V tabuľke je výber 5 najlepších infrasáun z testov a hodnotenia pre rok 2018.

VzhľadModelMateriál kabínyDruh ohrievačovKapacita infrasauny 
Goddess RIMINI 2NHemlock - kanadský jedľovecKarbónové panely2 osoby
Marimex POPULAR 3001 LHemlock - kanadský jedľovecKarbónové panely2 osoby
Goddess MALLORCA 2Hemlock - kanadský jedľovecKarbónové panely2 osoby
Goddess RHODOS 2 CEIONCédrové drevoKarbónové panely2 osoby
HealthLand DeLUXE 2220 CB/CRHemlock - kanadský jedľovecKeramické + karbónové panely2 osoby

Porovnanie parametrov

 Goddess RIMINI 2NMarimex POPULAR 3001 LGoddess MALLORCA 2Goddess RHODOS 2 CEIONHealthLand 2220 CB/CR
Príkon1820 W2050 W1820 W2000 W1980 W
Spotreba za 1 cyklus (60 min)2,36 kWhNeudáva sa2,36 kWh2,6 kWhNeudáva sa
Doba nabehnutí (50 - 60 ° C)20 - 25 minNeudáva sa20 - 25 min20 - 25 min5 - 10 min
Podlahový ohrievačNieÁnoNieNieÁno
ViacViacViacViacViac

Recenzie domácich a vonkajších infrasáun

Goddess RIMINI 2N

Goddess RIMINI2N recenzia

Infrasauna RIMINI 2N osvedčeného výrobcu Goddess vo verzii pre 2 osoby ponúka plnohodnotný pôžitok infračerveného saunovanie. Štvorica karbónových ohrievačov – zadný panel, ľavý a pravý panel a sediaci panel vykúri saunu na príjemných 60 stupňov celzia za 20 minút. S príkonom 1820 W si neurobíte ani vietor v peňaženke.

Vnútro tejto infrasauny je obložený jedlovce kanadským, čiže hemlock drevom. Drevo vás teda ochudobní o typickú vôňu, čoho môžete využiť a pri saunovaní aplikovať rôzne prírodné vonné oleje.

Ak sa zaobídete bez doplňujúce výbavy a vystačíte si iba s vnútorným osvetlením a partnerom vedľa seba, potom je pre vás tento typ správnou voľbou.

Pomer cena / výkon

Otvory na montáž lavice nie sú predvŕtané

Marimex POPULAR 3001 L

Marimex POPULAR 3001 L recenzie

Do infrasauny budete chodiť osamote alebo nemáte v byte miesto nazvyš? Potom môže byť vaším favoritom Marimex POPULAR 3001 L, infrasauna určená pre jednu až dve osoby, sa skvelým výkonom a malými rozmermi.

Príkon 2050 W je v celku nadpriemerný, pričom disponuje až 8 karbónovými ohrievačmi. Špecifikom je tiež prítomnosť podlahového vykurovacieho telesa. Obloženie vnútra sauny je z jedlovcami kanadského, teda hemlock dreva. Tento model naviac obsahuje ionizátor, ktorý obohacuje vzduch veľkým množstvom záporne nabitých iónov čo má za následok zredukovanie baktérií a vírusov.

Ďalšie nadštandardné výbavou je integrované rádio, či vstup pre hudobné zariadenia. Po čas vašej relaxácie vám tak môže hrať vaša obľúbená hudba, či obľúbená rádiová stanica.

Podlahové topidlo, počet ohrievačov

Menej kvalitné rádio

Goddess MALLORCA 2

Goddess MALLORCA2ION recenzia

Chcete spojiť príjemnú doplnkovú výbavu a väčší priestor z predošlých dvoch infrasáun? Presne to sa deje v modeli Goddess MALLORCA 2. Táto infrasauna má kapacitu pre 2 osoby, integrované rádio s možnosťou pripojenia hudobného zariadenia a ionizér.

Výkonnostne nezostáva pozadu a o infračervené žiarenie sa stará štvorica karbónových panelov, dva bočné, chrbtový a sediaci. Príkon sauny je 1820 W a na optimálnu teplotu sa nahreje za 20 minút. Interiér je obložený neutrálnym drevom hemlock a konštrukcia vyniká skvelým lícovaním jednotlivých dielov a prvkov do seba.

Z recenzií vyplýva, že montáž možno zvládnuť doma v jednom človeku. Hoci sa to neodporúča a pri troche snahy sa do sauny zmestí jeden dospelý človek s dvoma deťmi.

Priestrannosť, ionizér a integrované rádio

Vstup pre hudobné zariadenia je vnútri infrasauny

Goddess RHODOS 2 CEION

Goddess RHODOS2CEION recenzia

Precízne a prémiový model s interiérom z cédrového dreva, to je Goddess RHODOS 2 CEION. Rohová infrasauna skvele padne do každého interiéru či už v byte, alebo rodinnom dome. Prednostné tohto typu je cédrové drevo, ktoré prirodzene vydáva príjemnú arómu.

Príkon infrasauny je 2000 W a o dokonalej rozprestrenie infračerveného žiarenia sa stará šestica karbónových panelov. Vnútorné osvetlenie je štandardom pri všetkých infrasáun, u tohto modelu je však navyše aj osvetlená vonkajšie rampa.

Poteší zabudované rádio s možnosťou pripojenia vlastného hudobného nosiča alebo integrovaný ionizér, ktorý sa postará o najčistejšie možnej prostredí.

Cédrové obloženie, rohové prevedenie

Absencia podlahového ohrievače

HealthLand DeLUXE 2220 CB/CR

HealthLand DeLUXE 2220 recenzia

Infrasauna HealthLand DeLUXE 2220 CB / CR vyniká kombináciou karbónových a keramických vykurovacích telies, čím rapídne zvyšuje efektivitu a znižuje dobu nabehnutí na 5 – 10 minút. Príkon je 1980 W a veľkou výhodou je podlahové vykurovacie teleso, takže sa vám v žiadnom prípade nestane, že by vás Zable chodidla.

Kapacita kabíny sú dve dospelé osoby a na interiér je použité stabilný drevo hemlock. Ďalšie prednosť tejto sauny je vonkajšie ľad osvetlenie a samozrejme vnútorné osvetlenie.

Ionizér sa postará o čistý a zdravý vzduch zatiaľ čo integrované rádio s možnosťou pripojenia vlastného hudobného nosiče spríjemní čas strávený vo vnútri infrasauny.

Sedem karbónových a keramických ohrievačov, strešné odvetrávanie

Menej výkonné rádio

Ako vybrať infrasaunu

Na trhu sú desiatky produktov, líšiace sa vykurovacím zariadením, kapacitou osôb, tvarom, materiály a výbavou a doplnkami. Napriek týmto parametrom vám každá infračervená sauna dopraje vo väčšej či menšej miere regeneráciu a relax. Nižšie si popíšeme základné rozdelenie zmienených parametrov, aby ste si vybrali infrasaunu presne podľa vašich potrieb a preferencií.

Ohrievače

Srdcom akékoľvek sauny je zdroj tepla, v infrasaunách sú to žiariče, ak chcete vykurovacie infračervené panely. V súčasnosti sa používajú tri technológie panelov s tým, že najčastejšie sa stretnete s panelmi karbónovými, niekedy označovanými ako uhlíkové panely. Druhé, v súčasnosti menej používané žiariče sú keramické panely a posledným typom, používaným skôr okrajovo a ako doplnok, sú svetelná keramická ohrievače. Životnosť ohrievačov sa pohybuje v rozmedzí 60 a 90 rokov.

Karbónové / uhlíkové panely

Karbónové infražiariče sa nahrievajú na teplotu 70 až 170 stupňov Celzia. Ako bolo spomenuté, používajú sa teraz do väčšiny infrasáun a oproti keramickým infrazářičům sa nahrievajú dlhšie, majú dlhšiu životnosť a hlavne rovnomernejšie a efektívnejšie rozdeľujú žiarenia po celej kabíne sauny. Sú drahšie a náročnejšie na výrobu, však napriek spomínaným lepším vlastnostiam je výrobcovia uprednostňujú pred keramickými.

Keramické panely

Keramické infračervené žiariče pracujú v teplotách od 250 až 350 stupňami Celzia, ich nahriatie je rýchlejšie a spotrebúvajú viac energie. Ide o lacnejšie žiariče, ktoré sú v súčasnosti na ústupe. Stretnúť sa s nimi môžete v kombinácii žiaričov karbónových, kde pri vhodnom rozložení v priestore sauny dôjde k dokonalému vyváženie vlastností oboch technológií – rýchlosť nahriatie a rovnomerné pôsobenie infračervených lúčov.

Svetelné keramické ohrievače

V infrasaunách sa s nimi stretnete málo a jedná sa predovšetkým o doplnok k jednému z vyššie uvedenému hlavnému ohrievaču. Pracujú na najvyšších teplotách 300 až 500 ° C a preto zvládnu vyhriať priestor sauny už do niekoľkých minút. Nevýhodou je pomerne veľká spotreba, na druhú stranu Red Light, ako sa týmto ohrievačom tiež hovorí, vyžarujú do priestoru príjemné červené svetlo, ktoré má tiež svoje blahodarné účinky na ľudské zdravie.

Kapacita osôb a materiál sauny

Bežne dostupné infrasauny majú kapacitu pre jednu do troch osôb. V tejto súvislosti sa menia rozmery kabín a tiež doba, za ktorú je sauna pripravená na použitie. S väčším priestorom v saune sa taktiež úmerne zvyšuje spotreba elektrickej energie. Je vhodné si teda dobre rozmyslieť, pre koľko osôb infrasaunu zaobstarávate a ako často a v akom zložení bude najčastejšie používaná.

Materiál infrasáun v zásade musí spĺňať dokonale dve veci. Musí mať skvelé izolačné vlastnosti a nesmie obsahovať živicu, ktorá by v priebehu používania bola skôr na škodu. Tieto vlastnosti spĺňajú dve dreviny, ktoré sa pre infračervené sauny hodí a používajú sa.

Jedľovec kanadský

Rozšírenejšie materiál obkladu infrasáun, môžete sa s ním tiež stretnúť pod názvami Hemlock alebo Tsuga. Ide o čisto neutrálne drevo, ktoré nevydáva žiadne arómu a priestor kabíny tak iba skvele izoluje. Je používanejšej a stretnete sa s ním najmä u lacnejších modelov.

Céder

Cédrové drevo je druhou možnosťou, z ktorej bude vaša infrasauna vyrobená. Jeho hlavnou prednosťou je esenciálny olej, ktorý v tomto druhu dreviny je. Kabínu sauny tak permanentne provoňuje vôňa dreva a nie je nutné používať dodatočne aromatické oleje. Cédrové infrasauny sú o trochu drahšie a v ponukách je niekoľkonásobne menej modelov. Pred zaobstaraním modelu z cédrového dreva odporúčame arómu cédru zažiť a vyskúšať, nie každému môže vyhovovať.

Technické parametre a rozmery

Po výbere vhodných ohrievačov vás už zaujíma iba jeden technický parameter a to je príkon sauny. Všetky domáce infrasauny pripojíte ľahko do bežnej zásuvky, ktoré máte v domácnosti. Od príkonu sa odvíja rýchlosť nahriatie a samozrejme aj spotreba. Optimálna príkon pre priemernú infrasaunu pre dve osoby sa udáva 1700 W. Príkon nad touto hodnotou vás nebude nijako zvlášť brzdiť v príprave saunovanie, naopak väčšie modely s menším príkonom už môžu mať s rýchlym pripravením sauny na prevádzkovej teploty veľký problém. Z príkonu a použitých infražiaričov vychádza udávaný parameter „Spotreba za 1 cyklus“ (60 minút) a parameter „Doba nabehnutí“ sauny na prevádzkovej teploty.

Rozmery infrasáun sa líši podľa kapacity osôb a podľa typu sauny. Nikdy sa neorientujte iba podľa obrázkov a vždy, najmä ak kupujete infrasaunu do menšieho bytu, si overte, že rozmery sedí so zamýšľaným priestorom. Zariadenia pre jednu osobu môžu mať rozmery už od metra na meter a výška býva okolo dvoch metrov. Stretnúť sa môžete aj s rohovým prevedením a ďalšími prvkami, ako sú celopresklené prednej steny, okienka, tvarované lavice či poličky.

Výbava a doplnky

Výrobcovia do svojich infrasáun pridávajú rad vychytávok a doplnkov, ktoré vám pobyt dokážu veľmi spríjemniť. Základné výbavou sú ovládacie panely slúžiace na reguláciu teploty, svetiel či hudby – lacnejšie modely majú ovládanie iba zvonku, zatiaľ čo drahšie môžu mať ovládanie i vo vnútri. Príjemné je aj diaľkové ovládanie, ktoré svojou pohodlnosťou zastrešuje panely zabudované.

Všímajte si osvetlenie, infrasauny môžu mať vonkajšie aj vnútorné. Veľmi prínosné je aj strešný odvetrávanie, ktorým si môžete ku koncu pobytu v saune pomalinku znižovať teplotu. Ďalšou funkciou mnohých infrasáun je svetelná terapia, ktorá zmenami farieb v priestore sauny navodí opäť o niečo intenzívnejšie relaxáciu.

Ďalšími doplnkami, na ktoré môžete naraziť, sú zabudované prehrávača hudby. K infrasaune si tak môžete pripojiť vlastné MP3 nosič, alebo u niektorých typov počúvať priamo rádio na FM frekvenciách. Poslednými zariadeniami, s ktorými sa pri výbere stretnete, sú zabudované ionizátory a ozónovej generátory. Obe zariadenia čistí a zlepšujú vzduch a teda prostredie, v ktorom sa po dobu saunovania nachádzate.

Recenzie infrasáun & Ako vybrať najlepší
4.9 (97.78%) 9 votes