Starostlivosť o telo,

Infralampy (solux): Recenzie 8 najlepších

Infralampa je zaujímavou zdravotnou pomôckou a zrejme nikoho neprekvapí, že jej princíp fungovania je založený na infračervenom svetle. Toto žiarenie, ktoré bežne prijímame zo slnka, pociťujeme vo forme tepla, nejedná sa teda o žiarenie vo viditeľnom spektre.

Infralampa môže cielene ožarovať určitú časť nášho tela, s cieľom vyvolať reakciu nášho organizmu. Jej používanie sa uplatňuje predovšetkým pri zdravotných a fyziologických problémoch. Môže ísť napríklad o problémy so svaly, kĺby alebo kosťami, kde je jej účinok považovaný za najvyšší. Je schopná preniknúť do hlbších vrstiev kože.

Nie je to tiež jediná pomôcka, ktorá využíva svetelného zdroja ako liečebné metódy. Napríklad aplikácií polarizovaného svetla je známa biolampa, tento prístroj je schopný preniknúť pod kožu hlbšie, a to až do hĺbky 6 cm. Ovplyvňuje najmä biochemickú reakciu vo vnútri buniek a tkanív.

Nepochybujeme ani o tom, že ste sa v minulosti stretli aj s pojmom horské slnko. To sa v našich domácnostiach po prvýkrát objavilo pred naozaj radom rokov. Rovnako je terapii pomocou neho prisudzovaná rad blahodarných účinkov na náš organizmus, využíva však ultrafialové žiarenie. To má kratšiu vlnovú dĺžku, než má infralampa a pôsobí najmä v povrchových vrstvách kože, preto sa používalo treba pri liečbe kožných problémov. V súčasnosti sa však už takmer nepoužíva a nahradilo ho modernejšie zariadenie, ktoré sú výrazne bezpečnejšie.

Ak sa vrátime k infralampe, tak potešujúce rozhodne je, že infralampa je pomerne cenovo dostupná, preto si ju môže domov zaobstarať každý. Jednotlivé modely sa medzi sebou líšia veľkosťou a hlavne potom výkonom, ktorého sú schopné dosiahnuť. Niektoré môžu mať aj časovač, alebo ďalšie bezpečnostné prvky. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie infralampy a ich recenzie.

Najlepšie infralampy – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších infralamp z testov a hodnotenia pre rok 2021.

VzhľadModelPríkonČasovačRozmery 
Beurer IL 50300 WÁno27 x 27 x 19 cm
Medisana IR 885150 WNie12 x 22 x 17,5 cm
Beurer IL 35150 WÁno14,5 x 22 x 17,5 cm
Sanitas SIL 06100 WNie16,5 x 12 x 20,5 cm
Medisana IR 885300 WÁno18,6 x 19,8 x 29,5 cm
Beurer IL 11100 WNie2,05 x 16,5 x 12 cm
Medisana IR 885150 WNie-
Efbe-Schott IR808100 WNie12 x 22 x 17,5 cm

Recenzie 8 infralamp

Beurer IL 50

Beurer IL 50 recenzie

Infračervená lampa Beurer IL 50 je produkt známeho výrobca zdravotníckej techniky, ktorý zaujme možnosťou jej polohovania a variabilitou. Skvelá sú v tomto ohľade postranná madlá a zariadení disponuje radom praktických funkcií, ostatne prístroj patrí medzi drahšie modely. Oproti iným produktom poteší prítomnosť základného displeja a ako veľmi praktickú hodnotíme možnosť navíjanie kábla.

Má časovač s automatickým vypnutím a ochranou proti prehriatiu, lampa sa hodí nielen pri zdravotných ťažkostiach, ale tiež sa uplatní ako prostriedok relaxácie. Samotný produkt je veľmi kvalitný a je vybavený keramickou sklenenou doskou. Žiariace plocha prístroja má veľkosť 30 x 40 cm a jeho výkon je veľmi dobrých 300 W. Celkové rozmery infralampy sú 27 x 27 x 19 centimetrov a poteší aj aktívna ventilácia, ktorá pri tomto vysokom výkone optimalizuje chladenie.

Efbe-Schott IR812

Efbe-Schott IR812 recenzie

Infralampa Efbe-Schott IR812 patrí k tým lacnejším produktom na trhu, ale svoju funkciu dokáže zastať veľmi dobre. Je umiestnená na stojane, ktorý umožňuje naklápanie a nájde použitia najmä pri liečbe reumatizmu alebo pri starostlivosti o pokožku. Ide o nemecký výrobok, ktorý je kvalitný a poteší priložený preložený návod.

Ako infra žiarovka je použitá kvalitná Philips Par38E, ktorá má výkon 150 Wattov, čo je v porovnaní priemerná hodnota a vzhľadom k obstarávacej cene sa jedná o zodpovedajúci výkon. Výrobca odporúča lampu používať maximálne po dobu 15 minút denne, ideálne je používanie raz až dvakrát denne po dobu 5 až 10 minút. Spotrebitelia len upozorňujú na absenciu akéhokoľvek vypínača, lampa sa teda uvedie do chodu len zapojením do zásuvky.

Beurer IL 35

Beurer IL 35 recenzie

Infra lampa Beurer IL 35 je umiestnená na klasickom stojane, ktorý ponúka 5 uhlov náklonu a naopak neponúka žiadna madla. Svojim zameraním sa tu jedná o typickú stolnú lampu, žiariace plocha je vyrobená z lisovaného skla. Nájdete tu trojstupňový elektronický časovač, ktorý možno nastaviť na 15 minút. Samotný výkon lampy je potom 150 W, čo je bežná hodnota.

Užívateľské recenzie v súvislosti s touto lampou zmieňujú najmä dostatočné a rýchle nahriatie, a to aj pri skôr priemernom výkone. Môžete ju použiť napríklad ako sprievodnú terapiu pri liečbe nosových či mnohých iných ochorení a pri starostlivosti o pleť. S ohľadom na kvalitného výrobca sa pripravte aj na o niečo vyššiu cenovku, ktorá je však opodstatnená veľmi dobrým spracovaním.

Sanitas SIL 06

Sanitas SIL 06 recenzie

Solux lampa Sanitas SIL 06 je veľmi lacný produkt stolný infralampy, ktorý ale splní vaše požiadavky, ak ste si vedomí, čo od týchto základných prevedení môžete čakať. Svojim výkonom sa neprekvapivo radí k tým najmenej výkonným infralampám, konkrétne je jej výkon iba 100 W.

Cene je tu prispôsobené všetko, prístroj dokonca nemá ani vypínač a preto je potrebné ho zapnúť alebo vypnúť vytiahnutím zo zásuvky. Použiť ju možno ako doplnkovú liečbu pri rade problémov, či už ide o svalové bolesti, zápaly, reuma alebo problémy s pleťou. Užívateľské recenzie oceňujú nízku cenu pri očakávanej funkčnosti, ktorú výrobok spĺňa. Je dobré tiež dbať na zvýšenú opatrnosť pri manipulácii, lebo sa lampa viac zahrieva, ako spomína vo svojej recenzii jeden zo spotrebiteľov.

Medisana IR 885

Medisana IR 885 recenzie

Infralampa Medisana IR 885 je produktom s vyššou cenou, čomu zodpovedá aj výkon 300 W, o ktorý sa stará halogénová žiarovka. Spracovanie je podľa očakávania na veľmi dobrej úrovni a tento model ocenia všetci tí, ktorí vyhľadávajú skutočne kvalitné a funkčné spotrebiče.

Jedná sa o stolnú lampu, ktorá umožňuje nastaviť sklon žiarenia v rozsahu 35°. Samozrejmosťou je za túto cenu tiež časovač, ktorý nastavíte v rozsahu od 1 do 15 minút a je doplnený LCD displejom. Bezproblémovú a tichú prevádzku zaisťuje ventilátor a určite oceníte aj praktické držadlo. Jeho ďalším podstatným plusom je veľká žiariaca plocha, ktorá spoľahlivo ožiari aj väčšej časti tela. Jej výška je 18,6 cm, dĺžka 19,8 cm a šírka bezmála 30 cm, váha sa zastavila na kilogramu a pol.

Beurer IL 11

Beurer IL 11 recenzie

Infražiarič Beurer IL 11 je kvalitná stolná lampa známeho výrobca zdravotníckej techniky. Jedná sa ale o jednoduchšie základný model, ktorý ponúkne rovnako aj nižší výkon 100 W. Na praktickom stojane možno nastaviť 5 uhlov náklonu, a hoci výrobok pôsobí kvalitným dojmom, vzhľadom k cene je potrebné počítať s celoplastovým prevedením.

Výrobca tiež šetril na drobnostiach, ako je napríklad vypínač. Preto je potrebné prístroj vždy vytiahnuť zo zásuvky a naopak pri uvedení do prevádzky ho iba do elektrickej siete zapojiť. Lampa s týmto výkonom sa môže hodiť napríklad pri problémoch s pleťou, kde je však potrebné pravidelná starostlivosť. Spotrebitelia si pochvaľujú najmä jednoduchú obsluhu, funkčnosť a kvalitu spracovania.

Sanitas SIL 16

Sanitas SIL 16 recenzie

Infračervená lampa Sanitas SIL 16 je určená vzhľadom na obsiahnutý stojanček na umiestnenie na stôl. Ponúkne celkový výkon 150 W, ktorý spravidla dostačuje pre nenáročné použitie. Užívateľské recenzie veľmi dobre hodnotia aj väčší priemer lampy, je tak schopná obsiahnuť žiarením väčšiu plochu.

Prístroj má jednoduchú obsluhu a spĺňa prakticky všetko, čo by ste od neho pre domáce použitie mohli očakávať. Mnohí užívatelia ho podľa recenzií používajú napríklad na prehriatie problémových nosových dutín, zároveň však akcentujú jeho nedostatky v podobe typickej absencie vypínača na prívodnej šnúre a menšie stability subtílneho podstavca. Uhol sklonu lampy je však nastaviteľný a žiarovka je vyrobená z tvrdeného skla, teda je bezpečnejší.

Efbe-Schott IR808

Efbe-Schott IR808 recenzie

Infračervené svetlo lampy Efbe-Schott IR808 je k dispozícii za veľmi lákavú cenu, jedná sa však o základné prevedenie, ktoré má výkon 100 W. Ten odpovedá použitie v domácich podmienkach a skôr iba k občasnému využitie, než pre pravidelnú starostlivosť. Kĺb umožňuje naklápanie v 3 polohách a ideálne je najmä pri starostlivosti o pokožku.

Výrobca ju samozrejme neodporúča používať dlhšie ako 15 minút denne, ako je u infralampy obvyklé, pričom vzhľadom na absenciu časovača je potrebné si túto dobu strážiť. Užívateľské recenzie oceňujú ľahkosť a skladnosť zariadení, avšak výrobca s ohľadom na cenu nevybavil prístroj ani vypínačom. Preto je potrebné ho po použití vytiahnuť zo zásuvky a rovnako tak jej uviesť aj do prevádzky.

Ako vybrať infračervenú lampu

Zatiaľ čo kedysi sa tento prístroj používal hlavne v zdravotníckych zariadeniach, v súčasnosti si ho vďaka jeho cene môžete zaobstarať tiež domov. Hlavne z tohto dôvodu sa stal neoddeliteľnou súčasťou rad domácností pri liečbe mnohých príznakov. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na to, aké spektrum účinnosti vlastne infralampa má a na to, podľa čoho by ste si mali infralampy vybrať.

Výkon a rozmery

Pri výbere infralampy si treba predovšetkým uvedomiť, akým spôsobom ju vlastne plánujete používať. Väčšina lacnejších modelov je na klasickom stojane, ktorý má určité možnosti polohovania. Väčšie a výkonnejšie modely ponúkajú napríklad madlá, za ktoré možno prístroj pohodlne chytiť.

Zásadné je výkon infralampy, kedy základné modely ponúkajú 100 W, tie na hornej hranici výkonnosti potom 300 W. Čím vyšší výkon infralampa poskytuje, tým rýchlejšie dokáže pôsobiť. Sledujte tiež rozmery žiariča, podľa čoho spoznáte, akú veľkú plochu dokáže lampa naraz obsiahnuť.

Časovač a spracovanie

Keďže sa väčšina výrobcov snaží znížiť cenu aspoň svojich základných modelov na minimum, možno sa najmä u tých najlacnejších zariadení stretnúť s veľmi základnou výbavou, ktorá okrem lampy, šasi a napájacej šnúry nemusí nič iného obsahovať. Z pohľadu funkčnosti síce zariadenie fungovať bude, užívateľský komfort je však pomerne mizivý.

Niekde teda nenájdeme dokonca ani vypínač, taká lampa sa uvedie do prevádzky jednoduchým zapojením zástrčky do elektrickej siete. Na jednej strane je na zariadení o jeden prvok menej, ktorý sa môže časom pokaziť, názor si však každý musí urobiť sám. Okrem toho sa líšia aj kvalita plastového stojane, ktorá sa najčastejšie odvíja práve od obstarávacej ceny.

Keďže by sa pred lampou malo tráviť iba obmedzené množstvo času, je praktické, ak tento čas necháme strážiť samotnú infralampu. Niektoré modely, najmä tie výkonnejšie a drahšie, časovač majú a jedná sa o praktický prvok, ktorý je dobré na lampe mať.

Účinky infralampy

Možno si práve hovoríte, prečo by ste si mali infralampu vlastne zaobstarať. Infračervené svetlo je zdroj energie, ktorá môže mať pozitívny vplyv na liečbu treba po športových úrazoch, ako sú zranení kostí a svalov či natiahnutie šliach. Okrem toho môže uľavovať pri reumatizme, artritíde, eliminovať bolesť, únavu, prípadne i stres.

Infračervené svetlo, ktoré prijímame z lampy, prispieva tiež k tvorbe vitamínu D, ktorý naše telo bežne prijíma zo slnečného žiarenia. Aj preto sa infralampe hovorí niekedy solux lampa. Je tu ale celá rada ďalších blahodarných účinkov, ktoré infralampa má.

Ak máte napríklad problémy s pleťou, môže vám pomôcť napríklad pri akné a vhodná je tiež na problémy súvisiace s celulitídou. Mnoho ľudí využíva infralampy tiež pri problémoch s nosnými dutinami, ktoré môžu byť z dlhodobého hľadiska veľmi nepríjemné. Jedná sa o komplikáciu bežnej nádchy, ktorá však dokáže veľmi výrazne potrápiť. Nahrievanie týchto miest môže pomôcť s ich uvoľnením a preto aj v tomto prípade má infralampa doma právom svoje miesto.

Vďaka aplikácii infračerveného svetla spravidla pocítite okamžitú úľavu najmä v prípade bolestí. Ak sa však jedná o pôsobení aplikované s cieľom zlepšiť napríklad stav pokožky, musíte počítať s dlhšou dobou nástupu účinku.

Ako používať infralampu?

Používanie lampy má určité zásady, ktoré by ste mali pri expozícii infračervenému svetlu dodržiavať. V prvom rade je potrebné to s liečbou týmto spôsobom nepreháňať. Všeobecne sa odporúča nevystavovať sa pôsobenie infračerveného svetla po dlhšiu dobu ako 15 minút denne. Zároveň je vhodné rozdeliť si túto dobu na dve sedenie. Pokiaľ to však preženiete, prakticky nie je nutné sa obávať akýchkoľvek vedľajších účinkov.

Čo sa však neoplatí podceňovať je dôkladná ochrana očí. Najmä pri expozícii tváre je vhodné je mať buď zatvorené, alebo použiť ochranné okuliare. Dajte si tiež pozor, aby ste sa o lampu nepopálili. Hoci lepšie modely sú chladené, lampa môže byť pri prevádzke horúca.

Za všetkých okolností čítajte návod na použitie. Nájdete tu okrem iného informáciu o správnej vzdialenosti, akou je vhodné pri expozícii od lampy dodržiavať, čo môže byť pri každej lampy iné. Jedine pri rešpektovaní týchto pokynov dosiahnete ideálne terapeutické výsledky bez zbytočných komplikácií.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.