Recenzie,

Huawei P20 Lite – Recenzia

Naše hodnotenie

Chytrý mobilný telefón Huawei P20 Lite so svojím dizajnom nápadne podobá telefónu Apple Iphone X – má výrez v hornej časti displeja, duálny vyčnievajúci fotoaparát a vyzerá prémiové. Šasi tvorí sklo a hliník, teda kvalitné materiály – žiaden plast. Spracovanie je na vysokej úrovni a hardvérové ​​vybavenie bude nedostačovat asi len málokomu. Výkonný procesor Kirin 659 s ôsmimi jadrami, operačná pamäť 4 GB a internej úložisko s kapacitou 64 GB sú výborné parametre, ktoré zvládnu prevádzku systému a aplikácií úplne bez problému. Batérie o veľkosti 3000 mAh sa pri normálnom zaobchádzaní pýši výdržou až deň a pol. Fotoaparát za denného svetla vyhotovuje nádherne ostré fotografie, v interiéri a v tme sú výsledky trochu horšie. Negatívne možno hodnotiť prevedenie hlavného fotoaparátu na chrbte telefónu, ktorý je výrazne vystúpený a tým pádom reálne hrozí rýchle riziko poškriabania. Chrbát telefónu sú sklenená a zostávajú na nich odtlačky prstov, mastnota a nečistoty. Dá sa to ale vyriešiť dokúpením transparentného silikónového puzdra, ktoré pomôže ochrane i fotoaparátu.

  • Krásny dizajn s výrezom v displeji
  • Výkonný hardvér s 4 GB RAM
  • Duálny fotoaparát
  • Dual SIM
  • Vystúpený fotoaparát
  • Na zadnom skle zostávajú výrazne nečistoty
  • Video natáča len vo Full HD

Parametre

Display 5,84″ TFT IPS
Rozlíšenie displeja 2280 x 1080 px
Procesor Kirin 659, 8 jadier
RAM 4 GB
Interná pamäť 64 GB
Predný fotoaparát 16 Mpx
Zadný fotoaparát Duálny, 16 Mpx + 2 Mpx
Video Full HD, 30 FPS
Bluetooth Áno, 4,2
Dve SIM karty Áno
Podpora LTE Áno
WiFi Áno
NFC Áno
GPS Áno
Konektor USB C
Verzia OS Android 8.0
Batéria 3000 mAh
Pamäťová karta Áno, microSDXC
Rozmery 148,6 x 71,2 x 7,4 mm
Hmotnosť 145 g

Display a konštrukcia

Kvalitný predný panel je chránený proti poškriabaniu a prasknutiu špeciálnou ochrannou vrstvou, avšak ani tá ho neochráni pred všetkými pádmi. Uhlopriečka displeja je 5,84 palca a jedná sa o typ displeja TFT IPS s rozlíšením 2280 x 1080 pixelov (Full HD+). Display má veľmi verné podanie farieb, skvelé pozorovacie uhly a dostatočný jas aj na priamom slnku. Samozrejmosťou je funkcia automatickej regulácie jasu, ktorá funguje bez problémov. Samotný senzor je umiestnený vo vykrojené časti displeja, spolu so slúchadlom, predné 16 Mpx kamerou a notifikačné LED diódou, ktorá mení farby. S výrezom je spojená jedna nepríjemná vec – na ešte stále netypickú časť displeja mnoho aplikácií stále nie je prispôsobené a tak sa časť informácií výrezom prekrýva. U väčšiny aplikácií to časom vyrieši updaty, do tej doby je tento neduh však nutné brať v úvahu.

Konštrukcia Huawei P20 Lite sa výrobcovia podarila takmer dokonale, aj keď nejaké muchy tu nájdeme. Použité materiály pôsobia prémiové, je tu sklo a hliník. Na spodnej strane nájdeme otvor pre napájanie konektorom typu C, jeden reproduktor, ktorý má dobrú úroveň hlasitosti aj prejav a 3.5 jack na pripojenie slúchadiel, ktorý už u nových modelov nebýva samozrejmosťou. Na pravej strane sú umiestnené tlačidlá ovládania hlasitosti a tlačidlo rozsvietenie displeja – ako je u väčšiny telefónov zvykom.

Hoci výrobca v popise hovorí o bezrámečkovém prevedení, rámčeky viditeľné sú, najmä potom spodná časť s nápisom Huawei, ktorá neplní žiadnu inú funkciu. Odtlačok prstov sa nachádza na chrbte telefónu a funguje výborne. Zadná strana nesie najviac negatív, ktorá sa s konštrukciou a so spracovaním spája. Fotoaparát je značne vystúpený, čím hrozí rýchle poškriabaniu šošovky a pri položení telefónu na chrbát sa na stole hojdá. Samotné spracovanie zadného skla tiež nie je najšťastnejšie. Na skle zostávajú výrazne odtlačky prstov, mastnota i ďalšie nečistoty. Vyzerá to, ako by sklo nemalo oleofóbnu vrstvu, alebo bola veľmi nekvalitné. Na svetlých farebných prevedeniach nie je umatlání tak znateľné, o to viac však je u tmavých verzií.

Hardvér a softvér

Hardvérové vybavenie telefónu je úplne dostatočné, aj keď rovnaké komponenty už sa v modeloch tejto značky objavujú druhým rokom. Prítomný procesor Kirin 659 má celkom osem výpočtových jadier s tým, že 4 jadrá majú frekvenciu 2,36 GHz a ďalšie štyri jadrá frekvencii 1,7 GHz. Pamäte má Huawei P20 Lite veľa, a to ako operačný, tak vnútorné. RAM majú veľkosť 4 GB a internej úložisko má celkovú kapacitu 64 GB s tým, že po odpočítaní systémových vecí užívateľovi zostáva okolo 51 GB čistého priestoru. Batéria má kapacitu 3000 mAh a pri bežnom používaní zvládne bez problémov deň a pol prevádzky.

Huawei P20 Lite beží na najmodernejšom Androidu 8.0 Oreo a má výrobcovho nadstavbu EMUI 8. Systém funguje po väčšinu času dobre, s plynulými prechodmi a bez zasekávania. Občas sa však plynulé prostredia dostane do problémov a odozva je horšie, najmä potom pri prepínaní aplikácií medzi sebou.

Fotoaparát

Fotoaparáty má P20 Lite celkom tri, dva na zadnej strane, jeden na prednej strane. Zadný foťák ponúka hlavnú šošovku s 16 Mpx a sekundárny s 2 Mpx, ktorá slúži fotoaparátu len pre rozmazávaniu pozadie. Predný fotoaparát má šošovku jednu a to takisto s rozlíšením 16 Mpx. Fotografie zhotovené vonku za denného svetla sú veľmi dobré a sú úplne konkurencie schopné s ostatnými modelmi. V interiéri a za horších svetelných podmienok sa objavuje u fotografií zrnitosť a celkovo sa kvalita mierne zhorší, stále to však nie je nič, čím by netrpeli aj iné modely v tejto cenovej kategórii. Aplikácia fotoaparátu je vydarená a ponúka celý rad nastavení a režimov fotenia. Zamrzí natáčanie videí iba vo Full HD rozlíšení, tu je konkurencia napred a aj u lacnejších modelov umožňuje natáčať v rozlíšení vyššom. Popredným fotoaparátom sa nechá odomykať samotný telefón, pretože má funkciu rozpoznávania tváre.

Konektivita

Základnú konektivitu tvorí dual slot pre dve nanoSIM karty. Jeden slot dokáže pracovať so SIM kartou v plnom rozsahu, vrátane LTE sietí, druhý je určený predovšetkým len na volanie, pretože podporuje len 2G siete. Slot je ale hybridný, čo znamená, že ak nevyužívate dve SIM karty, môžete do druhého slotu vložiť pamäťovú kartu a tým si rozšíriť vnútornú úložisko.

Ďalšie technológie slúžiace k prepojeniu sú tu samozrejme všetky, ktoré vás napadnú. Rýchly Wi-Fi modem 802.11ac, Bluetooth vo verzii 4.2, alebo GPS modul s podporou ruského satelitného systému GLONASS. Príjemná je aj podpora NFC technológie, ktorá sa v súčasnosti najčastejšie používa na bezkontaktnému platenia.

Skúsenosti užívateľov

Ľuďom, ktorí Huawei P20 Lite zakúpili, sa najviac páči pomer medzi cenou a tým, čo dostali. Najviac kladných ohlasov je na samotný dizajn telefónu, ktorému dominuje výrez v hornej časti displeja a oblé krivky. Chvála je takisto na odomykanie telefónu odtlačkom prsta a moderným rozpoznávaním tváre, ktoré však vždy nie celkom dobre funguje na prvý pokus. Spotrebitelia ďalej kladne hodnotní veľký jemný display, veľkú pamäť, slušnú výdrž na jedno nabitie a skvelý fotoaparát, ktorý za ideálnych svetelných podmienok nemá chybu. Kritika sa znáša iba na tri veci, ktorými sú chrbát telefónu, na ktorých zostávajú odtlačky prstov a nečistoty, vystúpené šošovky zadného fotoaparátu, a nie vždy úplne plynulé prostredie, ktoré sa najmä v prechodoch medzi aplikáciami čas od času kosí a má pomalší odozvu.

Produkt: Huawei P20 Lite
Hodnotenie: 88 %

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.