Malé spotrebiče do kuchyne,

Hriankovače: Test a recenzie 10 najlepších

Hriankovač je jedným z menších spotrebičov, ktoré možno využiť v domácnosti na prípravu pochúťok, akými sú hrianky. Tie nie je nutné pripravovať nezdravo na panvici, na oleji, alebo zložito v klasickej rúre alebo v iných zariadeniach. Opekač hrianok zaistí zdravú, jednoduchú a tiež rýchlu prípravu.

Pomenovanie môže miasť, ale hriankovač nemusí byť určený len na opekanie klasického chleba, prípadne stále populárnejšieho toastového chleba. Ak disponuje nástavcom na pečivo a rozpekačom, môžete si ľahko pripraviť aj bagety a žemle. Ďalším špecifikom je variabilný, teda nastaviteľná šírka štrbín, ktorá umožní opiecť aj krajec chleba.

Zohľadniť by ste mali nielen príkon, materiál, počet štrbín a množstvo hrianok, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či umožňuje opekanie z jednej strany, rozmrazovanie (rozpekač pečiva), alebo či obsahuje priehradku na omrvinky. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie hriankovače a ich recenzie.

Najlepšie hriankovače – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších hriankovačov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 DeLonghi Icona CTO2003BKenwood TTM610Bosch TAT3A001Hyundai TO 307 SSETA Ela 016690000Gallet Creon GRI 200Electrolux EAT3300Bosch Styline TAT8611KitchenAid Artisan 5KMT2204EERTefal TT360131
Príkon900 W1080 W980 W900 W900 W750 W870 W860 W1250 W850 W
Priehradka na omrvinkyÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁno
RozpekačNieNieZabudovanýOdnímateľnýOdnímateľnýNieOdnímateľnýZabudovanýNieOdnímateľný
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 opekačov hrianok

DeLonghi Icona CTO2003B

DeLonghi Icona CTO2003B recenzie a test

Hriankovač DeLonghi Icona CTO2003B má veľmi vydarený modrý dizajn, ktorý sa bude zaručene dokonale vynímať v každej kuchyni. Ide o riešenie určené pre 2 hrianky. Konštrukcia je nerezová, a to v spojení s tým, že telo je lakované.

Medzi hlavné prednosti daného riešenia patrí aj to, že má moderný elektronickú kontrolu opekania. Ďalej je jeho kladom tiež to, že má funkciu extra-zdvih. Vďaka nej je možné bez problémov vybrať aj menšie kúsky chleba. Zaujme tiež ľahké údržba. Vďaka hladkému povrchu stačí hriankovač jednoducho utrieť.

V spodnej časti má hriankovač umiestnená špeciálna tácka na omrvinky. Ten stačí vybrať a následne vysypať. Hitom je aj všestrannosť, kedy okrem klasického opekania vie tiež rozmrazovať, či vie tiež opekať len z jednej strany. Jeho príkon je 900 W, umožní reguláciu opekanie a počas prevádzky zaujme aj veľmi podarené neónové podsvietenie.

Zaujímavý dizajn, opekanie z jednej strany, extra zdvih
Nemá rozpekač

Kenwood TTM610

Kenwood TTM610 recenzie a test

Kenwood TTM610 je hriankovač na 4 hrianky a má všestranné funkcie, ktoré umožnia ako klasické opekanie, zapekanie, tak i možnosť ohrievanie. Nechýba ani široká škála rôznych programov, ako je Panini, Croissant, Bagel alebo Toast. A to s ohľadom na to, aké konkrétne pečivo má byť pripravované.

Moderné funkciou je aj tá s názvom Peek and View, ktorá umožní ľahko sledovať samotný priebeh prípravy pečiva. Vybratie je vďaka zdvíhací páčke maximálne jednoduché a rýchle. Vďaka vyberateľnej spodnej miske je výrazne uľahčené samotné čistenie a údržba.

Celkovo je možné pripraviť 4 hrianky, a to pomerne rýchlo, vďaka príkonu 1 080 W. Konštrukcia je jednoštrbinový, čo je vzhľadom k počtu hrianok obzvlášť zaujímavé (dostatočná šírka). Samozrejmé je použitie aj na mrazené pečivo, ktoré vedia rozmraziť. Tento model zaujme aj striebornou farbou.

Prednastavené programy, rozmrazovanie, na 4 hrianky
Nemá opekanie z jednej strany

Bosch TAT3A001

Bosch TAT3A001 recenzie a test

Jednoštrbinový hriankovač Bosch TAT3A001 je s rozpekačom a vybavený dlhou štrbinou s názvom Compact Class, ktorý zaistí pohodlné opekania i celého veľkého krajce chleba. Rovnako tak nechýba ani praktická funkcia centrovanie. Stupeň opečenie ide jednoducho a tiež plynulo regulovať. Aby nedošlo k vzpriečeniu pečiva, je tento model vybavený špeciálnou poistkou.

K dispozícii je aj nadstavec na zapekanie pečiva, vďaka ktorému je možné pripraviť rôzne bagetky a ďalšie. Celkový príkon tohto modelu je až 980 W, čo je dostačujúce hodnota. Svojim prevedenie je určený pre 2 krajce chleba alebo pre 2 toasty. Má tiež zásuvku na omrvinky, ktorá eliminuje neporiadok a uľahčí čistenie.

V prípade nutnosti prerušiť opekanie je k dispozícii osvetlené tlačidlo stop. Vďaka plošnému telesu je zaistená celková rovnomernosť. Ďalej je súčasťou konštrukcie zariadenia na jednoduché zdvíhanie toastov po opečení, a tak i ľahké vybratie zo spotrebiča.

Štrbiny Compact Class, zásuvka na omrvinky, nástavec na pečivo
Bez rozmrazovanie

Hyundai TO 307 SS

Hyundai TO 307 SS recenzie a test

Dvojštrbinový hriankovač Hyundai TO 307 SS je určený pre 2 plátky pečiva a svojím vzhľadom zaujme, hlavne pre nerezové prevedenie. Súčasťou je tiež rozpekač na pečivo, vďaka ktorému je možné pripraviť chutné žemle, bagetky a iné druhy. Okrem funkcie ohrievania je tak k dispozícii aj funkcia rozmrazovania.

Hriankovač je vyrobený z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele a o skvelé výsledky sa stará tiež dobrý príkon, ktorý je 900 W, čo je spojené aj s rýchlou prípravou. Nechýba možnosť zvoliť si stupeň prepečenia, kedy je na výber zo 7 jednotlivých stupňov, s jednoduchou voľbou vďaka otáčavému tlačidlu.

Vďaka svetelným kontrolkám je možné mať všetko dokonale pod kontrolou. Po upečení sa pečivo automaticky zdvihne, pre ľahké vybratie. Čo nechýba, to je aj samozrejmá zásuvka určená na omrvinky. Navyše má aj praktickú funkciu Cancel.

Automatické zdvihnutie po upečení, rozpekač na pečivo, 7 možností nastavenia
Bez centrovanie

ETA Ela 016690000

ETA Ela 016690000 recenzie a test

Dvojštrbinový hriankovač ETA Ela 016690000 je určený pre umiestnenie a opečenie 2 kusov hrianok. Ďalej disponuje aj funkciou, ktorá ponúkne možnosť pozvoľného rozmrazenie. Poradí si ale aj s bagetky alebo žemľami. A to vďaka nástavcami na praktickej rozpečenie, ktorý je odnímateľný a ľahko umiestniteľný hore.

Aby bol zaistený dokonalý výsledok, je možné zvoliť si intenzitu ohrevu v rámci hneď 7 jednotlivých stupňov. V prípade nutnosti okamžitého prerušenia je k dispozícii tlačidlo Stop. Kto na svoje toasty ponáhľa, ten ocení dobrý príkon, ktorý je 900 W. Nechýba praktická svetelná signalizácia, ktorá informuje o aktuálnej stave.

Vďaka priehradke na omrvinky je hračkou aj samotný upratovanie. S ohľadom na nerezové prevedenie je zaistené aj to, že bude skvele vyzerať aj v moderných kuchyniach. Jedinou funkciou, ktorú nedisponuje, je vlastnosť takzvaného centrovanie.

7 stupňov, dobrý príkon, signalizácia
Nemá vlastnosť centrovanie

Gallet Creon GRI 200

Gallet Creon GRI 200 recenzie a test

Malý hriankovač Gallet Creon GRI 200 je určený k príprave hneď dvoch plátkov vašich hrianok. Zároveň má kompaktné rozmery, vďaka čomu sa ľahko zmestí aj do menších kuchýň. Má jednoduchší dizajn, ktorý kombinuje červenú a tiež bielu farbu.

Kladom je tiež to, že po uplynutí doby prípravy sa automaticky vypne. Ďalej dôjde k nadvihnutiu samotného pečiva. Aby bola príprava skutočne rýchla, disponuje tento model príkonom 750 W. Nechýba ani praktické kontrolky upozorňujúce na jeho prevádzku. Praktická je tiež priehradka na omrvinky, vďaka ktorej je zaistená jednoduchšia údržba a tiež rýchlejší upratovanie.

Okrem klasického opekania sú k dispozícii ešte 2 ďalšie funkcie. Tou prvou je možnosť ohrievanie a tou druhou je funkcia rozmrazovania. Medzi praktickú funkciu je zoradený rozhodne aj automatické vypínanie. Opekať toasty alebo chleby je možné výhradne len z oboch strán.

Cena/výkon, kompaktné rozmery, regulácia opekania
Bez rozpékača

Electrolux EAT3300

Electrolux EAT3300 recenzie a test

Opekač hrianok Electrolux EAT3300 má celkom 2 otvory, čo znamená možnosť pripraviť si hneď dvojicu chlebov. Tie nemusia byť idú možnosťou, pretože u tohto modelu je k dispozícii aj integrovaný ohrievač žemlí a podobného pečiva. O istotu dobré rýchlosti sa stará príkon o hodnote 870 W. O dokonalý výsledok potom schopnosť vycentrovanie chleba.

Intenzitu opečenie je možné ľahko zvoliť, pretože k dispozícii je celkom 7 stupňov samotného nastavenia. Ďalej nie je problémom využiť aj funkciu rozmrazovania. Špecifikom u tohto modelu je červená kontrolka, ktorá dá vždy na vedomie, že je vaše jedlo hotové.

Konštrukcia zaistí aj maximálnu bezpečnosť, vďaka chladnému povrchu aj pri príprave. Vďaka výťahu s vysokým zdvihom je zase zaistené ľahké vybratie. Že po príprave nezostane neporiadok, to dokáže jednoducho zaistiť vyberateľná miska určená na omrvinky.

Integrovaný ohrievač žemlí, kontrolka ohrevu
Iba obojstranné opekanie

Bosch Styline TAT8611

Bosch Styline TAT8611 recenzie a test

Hriankovač Bosch Styline TAT8611 má 2 štrbiny, a tak môžete ešte druhý krajec chleba bez problémov pridať. Dokonalé opečenie zabezpečí systém s názvom AutoHeat Control, ktorý sa stará o to, aby bola elektronicky regulovaná teplota pri opekaní. Ďalej je k dispozícii ohrev Mirror heating, ktorý využíva kremíkové sklo, ktoré zaistia šetrnú prípravu.

Vďaka tepelne izolovanému opláštenie je zaistená bezpečnosť a eliminácia popálenia. Nechýba ako praktické tlačidlo Stop, tak aj funkcia ktorá sama vycentruje chleba. Súčasťou konštrukcie je aj jednoduché zariadenie na zdvihnutie toastov po upečení.

Celkový príkon tohto modelu je dobrých 860 W. Okrem toho, že upečie hrianky, si poradí aj s rozmrazovaním. Praktickou funkciou je zabudovaný rozpekač na ostatné pečivo. Čo však zabudované nie je, to je priehradka na omrvinky.

Mirror heating, AutoHeat Control, rozpekač
Nemá priehradku na omrvinky

KitchenAid Artisan 5KMT2204EER

KitchenAid Artisan 5KMT2204EER recenzie a test

KitchenAid Artisan 5KMT2204EER nie je jednoštrbinový hriankovač, pretože má štrbiny hneď dve, a tak slúži na prípravu hneď 2 chlebov alebo toastov. Ďalej zaujme aj svojim veľmi elegantným dizajnom, ktorý je spojený aj s výraznou červenou farbou. Vďaka tomu nájde miesto v každej modernej kuchyni. Zároveň sa pýši aj robustnou kovovou konštrukciou.

Výrobca na neho dáva záruku 5 rokov, čím len potvrdzuje jeho kvalitu. K tej sa viaže aj príprava jedla, kedy je možné zvoliť jednu zo 7 možností opekania. Časovač disponuje LED indikátorom a vďaka automatickému senzoru je pečivo hotové vždy v pravú chvíľu.

Disponuje tiež mriežkou na sendviče, možnosťou jednostranného opekania bagiet a žemlí alebo aj tým, že je možné jednoduchým spôsobom rozmrazovať pečivo. Nadchne tiež celková výška príkonu, ktorá má hodnotu nadpriemerných 1250 W. Rovnako nechýba praktický odnímateľný tácka na omrvinky.

Štýlový dizajn, 7 režimov opekanie, Auto Sensor
Vyššia cena

Tefal TT360131

Tefal TT360131 recenzie a test

Opekač hrianok Tefal TT360131 má jednoduchšiu biele prevedenie a celkom disponuje dvoma štrbinami, čím je určený pre opekanie hneď 2 krajcov chleba, alebo 2 toastov. Aby boli pripravené doslova dokonale, je tu možnosť zvoliť si jeden zo 7 stupňov jednotlivého opekania. Ďalej je tu k dispozícii aj funkcia Stop, ktorá umožní okamžité prerušenie konkrétne prípravy.

Vďaka príkonu o hodnote 850 W je zaistená dobrá rýchlosť prípravy. Súčasťou konštrukcie je aj ohrievač pečiva na rožky, žemle či croissant. Vďaka veľkým štrbinám nie je problém použiť aj silnejšie krajce chleba. Vďaka funkcii High-lift je možné pečivo ľahko zdvihnúť, a teda aj bezpečne vybrať.

Prípadné omrvinky zostávajú v spodnej priehradke, ktorú je možné vybrať a ľahko vysypať. Konštrukcia disponuje aj priestorom pre umiestnenie prívodnej šnúry. Vďaka tepelne izolovanému plášti nehrozí popálenie.

Funkcia High-lift, rozmrazovanie a rozpekanie
Hlučné vypínanie

Najpredávanejšie hriankovače

Najpredávanejšie hriankovače na trhu sú tie od značiek: Bosch, Lidl (Silvercrest), Sencor, Philips, Eta, Tefal. Najlacnejší hriankovač zaobstaráte už od 16 EUR.

Ako vybrať hriankovač

Jedna z vecí pri výbere hriankovača, je materiál, z ktorého je vyrobený. Klasikou u lacnejších a jednoduchších modelov je plast, ktorý je často spojený s bielou farbou. Kvalitnejšie riešenie už využíva nerez. Ten pôsobí luxusnejším dojmom, je lesklý, ale môže vyžadovať náročnejšie údržbu. Niekedy môže byť nerez lakovaný, napríklad do červeného, modrého aj iného odtieňa.

Počet hrianok

Existujú dve hlavné prevedenia. Základná hriankovač je určený k príprave 2 hrianok. S touto verziou sa stretnete najčastejšie. Existujú ale aj hriankovače väčšie, na 4 hrianky. Tie sa hodia do väčších domácností. Potom už tu sú skôr unikáty, ako je potrebné variant určený na 6 hrianok, alebo jednoštrbinový hriankovač, na jeden jediný chlieb.

Rýchlosť prípravy a príkon

Práve príkon, ktorý hriankovač môže mať, je jednou z veľmi dôležitých hodnôt, na ktoré je potrebné hľadieť. Práve vyššie príkonu ovplyvňuje aj rýchlosť, s akou je hrianka hotová. Väčšina modelov to zvládne v rozmedzí 2 – 3 minúty. Najdlhší čas má hriankovač s najnižším príkonom okolo 700 W. optimálnou voľbou sú riešenia s hodnotou okolo 900 W, čo možno označiť ako za zlatý stred. Najlepšie modely môžu disponovať aj príkonom nad 1 000 W, a to dokonca okolo hodnoty 1 300 W.

Možnosti regulácie prepečenia

Tu existujú rôzne možnosti. Ak patrí hriankovač do kategórie najlacnejšie, tak zvyčajne nedisponuje funkciou predhriatie, ale len časovačom. Daná príprava nemusí byť úplne presná a vždy dokonalá. Modernejšie hriankovač už môže ponúknuť možnosť predhriatie, s čím je spojené aj to, že výsledok je dokonalejšia. Čím plynulejší je navyše regulácia, tým lepšie. Pri niektorých modeloch nie je problém využiť aj 7 stupňov.

Najpokročilejšie modely sa nielen sami predhrejú, ale majú automatické senzory a systémy. Upozorní ako na to, kedy je vhodná doba pre vloženie hrianky, tak monitorujú aj prepečenosť a vo chvíli, keď je chlieb hotový, sa sami vypnúť.

Údržba a čistenie

Čím jednoduchšie je možné hriankovač udržiavať, tým samozrejme lepšie. Pokiaľ ide o vonkajšie údržbu, je vhodné siahnuť po variantoch s hladkou plochou, ktorú stačí jednoducho utrieť. Pokiaľ ide o vnútornú čistení, má dnes veľká väčšina modelov vyberateľnou mištičku na omrvinky, ktorú možno hravo vysypať.

Funkcie hriankovače

Základnou funkciou je klasickej opekania pečiva a tvorba hrianok. Niektoré majú aj funkciu, kedy je možné využiť opekanie iba z jednej strany. Problémom nemusí byť ani pražené pečivo, ktoré sa pozvoľna rozmrazí. Zaujímavou funkciou môže byť tá s názvom Peek and View, slúžiace na zastavenie procesu a kontrole. Kompletné zastavenie ponúknu tlačidla Stop alebo Cancel, ktoré možno dnes nájsť vlastne na akomkoľvek súčasnom modeli.

Praktickými funkciami môže byť automatické vysunutie alebo zasunutie, rovnako ako využívanie zvukových signalizáciou, ktoré upozorní na určitú časť procesu. Z hľadiska konštrukcie je praktickou vlastnosťou rošt, ďalej izolovaný plášť, ale aj rôzne indikátory.

4.3/5 - (20 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.