Šport,

Hrazdy: do dverí, na stenu, vonkajšie ai. | Recenzie

Hrazda je jednou z cvičebných pomôcok, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť vašu kondíciu. Využíva sa tu cvičenia s vlastnou váhou, čo sú tá najprirodzenejšia cvičenia, ktorá môžete prevádzkovať. Umožní posilňovať najmä hornú časť tela, kedy sa cviky na hrazde zameriavajú predovšetkým na ramená, svaly chrbtice, hrudníka a brucha.

Hrazda vám ďalej precvičia tiež svalstvo na rukách a pomôže zosilniť predlaktia. Existujú tiež multifunkčné hrazdy, na ktorých bez väčšieho problému precvičíte a posilníte celé telo, tie smelo konkurujú posilňovacím vežiam. Všetko sa odvíja od techniky vykonávaného cviku a cvikov samotných, ktorých je na internete na vysledovanie nespočet.

Aká je teda ideálna hrazda? Na to nie je jednoznačná odpoveď, pretože typov a ich prevedenie je pomerne veľa. Každý človek má doma iné možnosti ich uchytenia, a preto sa na trhu objavujú rôzne modely. Jednotlivé varianty sa od seba líšia ponúkanú variabilitou úchopov a niektoré sú kombinované s bradly, alebo rebrinami.

Predovšetkým teda záleží na tom, koľko máte priestoru a aké máte možnosti napríklad pri vŕtaní do steny či stropu. Existujú tiež voľne stojace hrazdy, ktoré zaberú viac priestoru, alebo skladné jednoduché hrazdy do dverí. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie hrazdy a ich recenzie.

Najlepšie hrazdy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších hrázd z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 inSPORTline RK100inSPORTline Power Tower PT80Lifefit posilňovacia hrazdainSPORTline LCR-1118Fitforce MULTI BARMAGNUS POWER MP1010inSPORTline RK120MAGNUS POWER MP1034Benchmark OlympicinSPORTline Push Up PU1500
Výška-206 cm-36 cm-34 cm46 cm34 cm229 cm111 cm
Šírka63 - 93 cm65 cm63 - 91 cm129 cm60 - 82 cm72,5 cm66 cm115 cm104 cm86,5 cm
Hĺbka-157 cm---53 cm66 cm67 cm101 cm47,5 cm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 hrázd

inSPORTline RK100

inSPORTline RK100 recenzie a test

Hrazda do dverí inSPORTline RK100 je klasickým základným modelom medzi zárubne dverí, typicky do ich hornej časti. Výhoda je jednoznačne skladnosť a absencia akéhokoľvek vŕtania. Toto riešenie je tiež zaujímavou variantou pre začiatočníkov, ktorí si chcú cviky na hrazde najprv vyskúšať. Cvičiť na nej môžete zhyby (príťahy) a posilniť paže, chrbát i brušné svaly.

Na posilňovanie brušných svalov poslúži tiež pre sedy-ľahy, pokiaľ ju upevníte netradične do spodnej časti dverí. V tomto prípade si však dajte pozor, aby ste ju po cvičení ihneď odmontovali, pretože by ste o ňu skôr či neskôr zakopli.

Posilňovací nástroj je opatrený po celej svojej dĺžke praktickým protišmykovým povrchom, ktorý zaistí pevný a istý úchop. Táto domáca hrazda je ideálnym doplnkom pre občasné alebo pravidelné cvičenie v takých podmienkach, kde ste limitovaní priestorom. Nosnosť je 100 kg a rozteč je nastaviteľná v rozmedzí 63 – 93 cm.

Skladnosť, polstrovanie po celej dĺžke, kvalita prevedenia
Iba základné cviky

inSPORTline Power Tower PT80

inSPORTline Power Tower PT80 recenzie a test

Hrazda inSPORTline Power Tower PT80 je na rozdiel od základných produktov už komplexným riešením, ponúkajúcim ako hrazdu, tak bradlá. Dá sa označiť za multifunkčný nástroj na precvičenie hornej polovice tela s využitím radu variabilných úchopov. Na tomto modeli môžete vykonávať desiatky rôznych cvikov.

Produkt je pochopiteľne drahšie ako jednoduchá hrazda medzi dvere, ale vo svojej kategórii má veľmi dobrú cenu a jej spracovanie je veľmi robustné. Podľa spotrebiteľov sa trošku ťažšie javí montáž. Celkovo sa ale jedná o zaujímavé náčinie do domácej posilňovne. Počítajte však s tým, že celé cvičebné zariadenie musíte umiestniť do priestoru, pretože je potrebné mať prístup k obom jeho stranám.

Potrebné miesta sú polstrovaná proti otlakom a opatrená protišmykovým povrchom. Horná hrazda je dlhá 96 cm, madlá majú priemer 2,5 cm a celkové rozmery konštrukcie sú 157 x 65 x 206 cm (d, v, š) s hmotnosťou 35 kg. Maximálne zaťaženie je výrobcom stanovené na 120 kg.

Robustná konštrukcia, multifunkčné využitie, pomer ceny a výkonu
Náročnejší kompletizácia

Lifefit posilňovacia hrazda

Lifefit posilňovacia hrazda recenzie a test

Posilňovacia hrazda Lifefit je ďalším zástupcom medzi hrazdami do dverí, ktorý sa sústreďuje predovšetkým na maximálnu skladnosť. Umožní opäť klasicky iba jeden úchop, možnosť precvičovať bežné príťahy a posilňovať paže, ramená i chrbát. Brušné svaly posilníte pri umiestnení dole, kedy môžete vykonávať sedy-ľahy.

Výhodou je určite jednoduchá montáž a demontáž bez nutnosti do čohokoľvek vŕtať. Výrobok je vybavený měkčeným protišmykovými úchopy, ktoré však nie sú po celej dĺžke tyče. Tá má nastaviteľnú veľkosť v rozsahu 63 – 91 cm.

Celková nosnosť je 100 kg a hrazdu môžete využívať na pravidelné cvičenie, avšak je vzhľadom k obmedzeným možnostiam určená hlavne na základnú sériu cvikov na horné partie tela. Poteší rozhodne nízka cena, ktorá sa ale takmer neprejavila na kvalite a hrazda v zárubniach drží ako má.

Skladnosť, výborná cena, pevná konštrukcia
Mierne slabšie prevedenie

inSPORTline LCR-1118

inSPORTline LCR-1118 recenzie a test

Hrazda na strop inSPORTline LCR-1118 sa pomocou štvorice skrutiek montuje do stropu. Ak teda máte túto možnosť, je to jedna z dobrých variant, nad ktorú pri nákupe premýšľať. Skrutky sú dostatočne silné a vďaka tomu je tiež udávaná nosnosť hrazdy 200 kg. Uchytenie však bude možno potrebné vyriešiť nákupom robustnejšie kotvy.

Na koncoch oboch úchopov nájdete protišmykový povrch, ktorý je typický pre vzpieračské tyče. Vrúbkovanie je však pomerne výrazné a je vhodné používať bezprstové fitness rukavice. To tiež znamená, že polstrovanie tu nehľadajte, taký povrch však môže rade ľudí vyhovovať vzhľadom na istotu úchopu.

Produkt vyzerá na prvý pohľad veľmi dobre a to vďaka chrómované úprave. Zvary vyzerajú pevne a ak môžete vŕtať a máte dostatočne vysoké stropy, tak je všeobecne visutá hrazda dobrou voľbou, s ohľadom na zabraný priestor, a v interiéri minimálne ruší. Hrazda má dĺžku 129 cm a k upevneniu v strope má výšku 36 centimetrov.

Vysoká nosnosť, robustná konštrukcia, nezaberie veľa miesta
Príliš ostré vrúbkovanie

Fitforce MULTI BAR

Fitforce MULTI BAR recenzie a test

Hrazda na cvičenie Fitforce MULTI BAR je natoľko univerzálna, že ju môžete zachytiť prakticky kdekoľvek. Upevníte ju najmä na dvere pre posilňovanie rúk a chrbta a zaprite ju aj v dolnej časti dverí, či o iný vhodný pevný objekt, kde môžete precvičovať sedy-ľahy a posilňovať brušné svaly.

Jej univerzálnosť tkvie aj v tom, že ju môžete využiť aj na rovnej podložke. Vďaka jej netradičnému tvaru vám môže pomôcť pri rade ďalších cvikov, ako sú napríklad kliky. Okrem toho ponúkne viac variantov úchopu vrátane bradiel. Pre zamedzenie otlakov je tu v miestach úchopov množstve penových madiel a jej prevedenie ju umožňuje použiť aj ako hrazdu na rebriny.

Ak sa rozhodnete uchytiť ju medzi obložky, potom to môžete urobiť v dverových rámoch 60 – 82 cm. Systém zavesenia si poradí s obložkami od 13,5 do 16 cm, resp. stenou 10 a 12,5 cm. Celková nosnosť je 110 kg. Dajte si však pozor, kde hrazdu zaprite, napríklad k obložkám v sadrokartónu to určite nemožno odporučiť.

Variabilita úchopov, jednoduchý systém uchytenia, skladnosť
Uchytenie iba na pevnej zárubne a steny

MAGNUS POWER MP1010

MAGNUS POWER MP1010 recenzie a test

Bradlá MAGNUS POWER MP1010 ponúkajú dvojicu úchopov, ktoré sú pogumované pre pohodlné a isté uchopenie. Bradlá všeobecne ponúkajú dobré možnosti pre posilňovanie brušných svalov a okrem nich samozrejme posilníte tiež paže, hrudník a svalstvo okolo chrbtice, ktoré pomáha správnemu držaniu tela.

Celková nosnosť je 210 kg, pričom na uchytenie do steny je tu určené osem silných skrutiek do hmoždiniek, ktoré zaisťujú dostatočné upevnenie. Dimenzovanie úchytov je dostatočné, čo býva u niektorých produktov častým nedostatkom.

Medzi tyčami bradiel je vzdialenosť 53,5 cm, takže by mala vyhovovať väčšine športovcov. Je trochu škoda, že tu výrobca nezakomponoval klasickú hrazdu, aby sa zvýšila variabilita, však toho je si vedomý pred nákupom každý. Ak nepotrebujete viacúčelovú cvičebnú pomôcku, vzhľadom k mohutnosti konštrukcie budete spokojní.

Pevná konštrukcia, dobré uchytenie, pogumovanie pre istý úchop
Iba bradlá

inSPORTline RK120

inSPORTline RK120 recenzie a test

Bradlá inSPORTline RK120 ponúkajú dve horizontálne tyče pripevniteľné na stenu. Rovnako ako v prípade podobných produktov majú tiež táto bradlá obvyklú vzdialenosť medzi tyčami 53,5 cm a precvičíte si na nich najmä brušné svaly, ruky, hrudník a svaly spevňujúce chrbticu.

Zaujímavou vlastnosťou tohto výrobku sú veľmi pohodlné penové podložky, ktoré zabraňujú vzniku otlakov a modrín. Ak ste na pomliaždeniny citliví, určite vás táto vec poteší. Samotné úchopy sú gumové, takže pevné i pohodlné.

Niektorí používatelia v recenziách spomínajú nutnosť uchytiť výrobok na chemickú kotvu, čo značí potenciálne ťažkosti s upevnením do niektorých materiálov stien. S tým je potreba teda počítať. Na rozdiel od podobných modelov je tu o niečo menej skrutiek a hmoždiniek, konkrétne šesť. Nosnosť uvádza výrobca do 150 kilogramov.

Pevná konštrukcia, polstrovanie proti otlakom, pogumovanie pre istý úchop
Slabšie systém uchytenia

MAGNUS POWER MP1034

MAGNUS POWER MP1034 recenzie a test

Hrazda na stenu MAGNUS POWER MP1034 kombinuje ako hrazdu, tak bradlá a je tak schopná poskytnúť množstvo variabilných úchopov. Môžete cvičiť napríklad rôzne varianty zhybov s kombinovanými úchopy, a dokonca tiež modifikované sed ľahy. Ak máte radi univerzálnosť, ktorá pri cvičení zabraňuje jednostrannému preťažovaniu partií, je v tomto ohľade táto nástenná hrazda veľmi zaujímavá.

Miesta úchopov sú pogumovaná, materiál však je o niečo tvrdší a mohol by kĺzať, najmä ak sa zapotíte. To je samozrejme individuálna záležitosť, ktorú prípadne úplne vyrieši použitie fitnes rukavíc.

Uchytenie pôsobí pevne a je na 8 skrutiek, čo znamená, že hrazda do steny držia naozaj pevne. Dodávané skrutky a hmoždinky tiež vyzerajú ako dostatočne dimenzované. Celkovú nosnosť uvádza výrobca 210 kg a hmotnosť je 6,7 kilogramov. Celková šírka hrazdy je 115 cm.

Veľká variabilita cvikov, dobré uchytenie, konštrukcia
Tvrdšie pogumovanie úchopov

Benchmark Olympic

Benchmark Olympic recenzie a test

Multifunkčná hrazda Benchmark Olympic sa vyznačuje samostatne stojaci konštrukciou rebrín, vďaka ktorej nemusíte mať klasické rebriny na stene. Veľkou výhodou je ďalej fakt, že nemusíte nič vŕtať a akokoľvek ju kotviť. Stačí posilňovací stroj postaviť do priestoru a cvičiť, navyše na ňom získate naozaj veľkú variabilitu.

Tento multifunkčný stroj ponúka viac variant úchopov, teda možných vykonávaných cvikov, a to aj vďaka prítomnosti bradiel. Súčasťou je dokonca posilňovacia lavica, ktorá celé zariadenie posúva o kategóriu vyššie a bez preháňania na ňom precvičíte celé telo.

Maximálna zaťažiteľnosť je 150 kilogramov, avšak s ohľadom na pomerne vysokú cenu by sme ocenili kvalitnejšie spracovanie. Nie je to ale nič, čo by bránilo funkčnosti výrobku, a ten vám toho, ako už bolo povedané, umožní naozaj veľa. Využiť možno okrem iného tiež činky (závažia nie sú súčasťou balenia) do 90 kg. Dajte si pozor na skutočnosť, že výška stropu v miestnosti, kde toto zariadenie budete používať, musí byť minimálne 2,4 m.

Multifunkčné využitie, vysoká variabilita, samostatne stojaci
Vyššia cena

inSPORTline Push Up PU1500

inSPORTline Push Up PU1500 recenzie a test

Vonkajšie hrazda inSPORTline Push Up PU1500 je konštruovaná s ohľadom na využitie najmä gymnastu. Môže však dobre poslúžiť všetkým, ktorí majú skúsenosti s tréningom s vlastnou váhou a majú širšie znalosti kalisteniky, pretože ponúka veľkú cvičebnú voľnosť a variabilitu v jednom.

Okrem toho sú tieto bradlá vhodnou pomôckou pre priaznivcov aktuálne moderného CrossFitu. Posilníte s nimi všetky partie hornej polovice tela a v dolnej časti nájdete dodatočnú tyč, ktorá okrem spevnenie celej konštrukcie, ktorá je mimochodom veľmi pevná, umožní tiež oporu pri cvičení tricepsov alebo podperu pre kľuky.

Priemer tyčí je 3,5 cm, čo je typický rozmer pre bradlá tejto konštrukcie. Celkové rozmery sú 11 x 86,5 x 47,5 cm a hmotnosť činí 15 kg. Nosnosť je výrobcom stanovená na 150 kg a môžete ju bez obáv použiť ako v interiéri, tak ako hrazdu na záhradu.

Voľnosť pri cvičení, pevná konštrukcia, využitie aj vonku
Skôr pre skúsenejších

Ako vybrať hrazdu

Hrazda alebo bradlá sú určené pre cvičenie s vlastnou váhou, tiež označovanom termíny bodyweight training (z angličtiny) alebo kalistenika (z gréčtiny). Je to jedna z najprirodzenejších foriem cvičenia, ktorá vám okrem iného umožní dokonale spoznať svoje telo. Pri cvičení je dôležitá rovnováha, ktorú si uvedomíte najmä u pokročilých cvikov. Pracovať s váhou vlastného tela totiž nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Hrazda na cvičenie je jednou zo základných cvičebných pomôcok pre gymnastu, sú tiež základom aktuálne moderného trendu crossfit tréningu.

Cvičenie s vlastnou váhou je tiež základným prvkom takzvaného street Workout. Je to fenomén cvičenie vonku, ktorý sa stal obľúbený najmä v USA. Tu ho spopularizovala legenda vonkajšieho posilňovanie Hannibal for King a po celom svete dnes existujú ihriská, ktoré ponúkajú hrazdy, bradlá, gymnastické kruhy a ďalšie náčinie. Napríklad na plážach v Los Angeles sú doslova súčasťou miestneho životného štýlu mnohých ľudí a z USA sa street workout rozšíril do celého sveta.

Hrazda alebo bradlá

Spomenuli sme nielen hrazdu, ale aj bradlá. Kým takáto hrazda do dverí je jednoduchá tyč, tak bradlá sú dve horizontálne tyče, ktoré ponúknuť ďalšie možnosti cvičenia. Niektoré cvičebné zariadenia ponúkajú iba hrazdu, iná majú iba bradlá a v niektorých prípadoch sa jedná o kombináciu týchto dvoch typov.

Či hrazda alebo bradlá, nám ponúkajú široké možnosti cvičenia a zameriavajú sa predovšetkým na precvičovanie horných partií tela. Môžete s nimi posilňovať paže, hrudník, chrbtové svalstvo alebo brušné svaly. Existujú jednoduchšie cviky pre začiatočníkov i rad pokročilých cvičebných techník.

Najbežnejšie cviky

Medzi absolútne základný cvik na hrazde patria zhyby čiže príťahy. Pri nich trénujete nielen široký sval chrbtový ale aj bicepsy a svaly predlaktia. Príťahy možno vykonávať podhmatom aj na nadhmatom a môžete voliť rôznu šírku úchopu. Zaujímavé je, že už tento základný cvik má problém urobiť veľké množstvo ľudí. Ak je to aj váš prípad, s obstaraním neotáľajte a začnite pracovať na svojej kondícii čo najskôr. Náročnú variantou tohto cviku sú potom príťahy jednou rukou, ktoré môžu vyžadovať aj niekoľkoročný tréning.

Medzi jeden zo základných typicky streetworkoutových cvikov patrí tiež kliky na bradlách. Tie vám precvičí tricepsy a ramená. Bradlá sú tiež veľmi dobrá na posilňovanie brušných svalov a hrudníka. Ak potrebujete vypracovať dokonalé telo na pláž, sú tak ideálnym nástrojom.

Kritériá výberu hrazdy

Zo začiatku si uvedomte, či vám stačí len jednoduchá hrazda do dverí, alebo chcete sofistikovanejšie cvičebný nástroj. Do výberu bezpochyby prehovorí vaše možnosti priestoru. Najjednoduchšie systémy, ktoré sa uchytávajú medzi dvere, ponúkajú obvykle iba hrazdu a sú najskladnejší. Kombinované systémy zaberú viac miesta, ale poskytnú mnohonásobne vyššiu variabilitu cvičenia a nebudete tak preťažovať iba jednu partiu tela. Ak zvolíte model s bradly, zamerajte sa na vzdialenosť medzi tyčami, kde môžu byť limitovaní hlavne vyššie osoby nad 190 cm.

Pokiaľ máte lepšie možnosti umiestnenia, existujú hrazdy a bradlá, ktoré možno ukotviť na stenu, alebo na strop. Ak si chcete dopriať širokú variabilitu cvikov, ale nemáte možnosť vŕtať do steny či stropu, môžete zvoliť samostatne stojaci systémy.

Nosnosť a kvalita spracovania

Vždy sa pozerajte na nosnosť, kvalitu prevedenia a dostatočné polstrovanie v miestach úchopu, ktoré zaistia prevenciu proti otlakom, zároveň nekĺže a umožní istý úchop. Aby sa vám hrazda alebo bradlá dobre držala, mal by byť ich priemer zhruba od 2,5 do 3,5 cm. Väčšie priemery ponúkajú modely mohutnejšie konštrukcie vhodné pre náročnejších gymnastické cviky. Základné prevedenie hrázd do dverí majú typicky nosnosť okolo 100 kilogramov, zatiaľ čo montované hrazdy a bradlá do steny, či na strop môžu mať nosnosť až 200 kg.

4.4/5 - (20 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.