Deti,

Hracie deky a podložky: Recenzie 10 najlepších

Hracia deka predstavuje zaujímavý spôsob, ako vášmu dieťaťu spestriť už prvé momenty jeho života. Bábätko nielen zabaví, ale pomáha rozvíjať zmysly a motorický vývoj vďaka celej rade podnetov, ktoré dieťaťu poskytuje k hraniu. Môžu to byť ako hračky k dotýkanie aj hryzenie, tak napríklad aj zvuky.

Hracia deka tak určite nie je zbytočnosť, naviac okrem toho rad modelov ponúka pre vaše dieťa bezpečné miesto na hranie vďaka zabudovanej ohrádke. U hracie podložky nehrozí, že by z nej dieťa spadlo, ako napríklad zo stoličky, a okrem toho možnosť ležanie a váľanie sa na podložke je pre dieťa oveľa zdravšie, než keby sedelo.

Aká je teda najlepšie hracia deka pre vaše dieťatko? Takmer ako u všetkého platí, že nie je dobré pozerať sa po tých najlacnejších, často za to zaplatíte zlou kvalitou materiálov a spracovania. Okrem klasickej podložky mnoho výrobkov ponúka aj hrazdičku, kde sú zavesené hračky, alebo zrkadlo.

Väčšina hracích diek je určená pre bábätká už od narodenia a do doby, kým sa na nich dieťatko vojde. V tomto ohľade sa oplatí sledovať rozmery výrobku, niektoré sú zámerne menších rozmerov, pretože sú určené pre pohodlné cestovanie. Ujsť by vám nemal tiež materiál, z ktorého sú vyrobené. Najmä podľa toho sa potom odvíja, či je hracia deka vhodná na pranie v práčke, alebo nie. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie hracie deky a ich recenzie.

Najlepšie hracie deky a podložky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších hracích diek z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 FISHER PRICE Rainforest friendsTaf toys 4 ročné obdobiaCANPOL BABIES CountryBright Starts Ball Pit FunLAMAZE FreddieTiny love slnečný deňBright Starts PiP Charming ChirpsTaf toys hracia deka & hniezdoBaby Mix SovaPLAYGRO Hracia deka
Dĺžka x šírka x výška81 x 50 x 41 cm96 x 96 x - cm98 x 98 x 50 cm76 x 76 x - cm50 x 40 x - cm84 x 84 x 75 cm76 x 76 x 45 cm100 x 80 x 53 cm76 x 76 x -cm92 x 60 x 45 cm
Prevádzka na batérieÁnoNieNieNieNieÁnoÁnoÁnoNieNie
MateriálTextil, plast-BavlnaPolyester, plastPolyesterPolyester---Polyester
UrčeniePre chlapcov aj dievčatáPre chlapcov aj dievčatáPre chlapcov aj dievčatáPre chlapcov aj dievčatáPre chlapcov aj dievčatáPre chlapcov aj dievčatáPre dievčatáPre chlapcov aj dievčatáPre chlapcov aj dievčatáPre chlapcov aj dievčatá
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 hracích diek

FISHER PRICE Rainforest friends

FISHER PRICE Rainforest friends recenzie a test

Hracia deka FISHER PRICE Rainforest friends je skôr menší podložkou, ktorá sa tak hodí aj na cestovanie. Z výbavy tu nájdete dve hrazdičky, zrkadielko a ďalej ponúka aj zvuky a melódie. Hudba je tu príjemná a deka má veľa hračiek, s ktorými si môže dieťa hrať ako v polohe na brušku, tak na chrbte práve vďaka hrazdičkám.

Deka nedisponuje žiadnymi ochrannými mantinely ani zdvihnutými okrajmi. Zvoliť ju možno aj pre tie najmenšie deti, pričom má veľmi pestré farebné prevedenie, ktoré sa deťom veľmi páči. Je tu tiež podarené grafické prevedenie, ktoré je na motívy zvieratiek.

Produkt je veľmi dobre spracovaný a materiály sú kvalitné, výrobca spomína textil a plast. Ako veľmi praktickú hodnotíme možnosť prania v práčke, ak sa teda stane akákoľvek nehoda, alebo budete chcieť jednoducho deku vyčistiť po neustálom používaní, nebude to žiadny problém. Svojim spracovaním je vhodná ako pre chlapcov, tak aj dievčatá.

Veľa hračiek, zvuky a melódie, kvalitné spracovanie
Bez ochranných mantinelov

Taf toys 4 ročné obdobia

Taf toys 4 ročné obdobia recenzie a test

Hracia deka Taf toys 4 ročné obdobia je dostatočne priestranná a z jej názvu je zrejmé, že dizajn je vyvedený na motívy štyroch ročných období. Treba podotknúť, že grafika tejto deky je naozaj veľmi roztomilá. Zároveň je deka v jemných krásnych farbách, takže nepôsobí nijako agresívne ani preplácané. Model sa tak ponúka práve v 4 verziách s ohľadom na ročná obdobie.

Grafika je v podstate ilustráciami, na ktorej motívy sú tiež dve hračky umožňujúce zavesenie. Súčasťou hracej deky však hrazdička nie je. Kladne možno určite hodnotiť možnosť zdvihnúť okraje, a tým tak zaistiť väčšie bezpečie pre dieťa. Ide v tomto prípade o voliteľnú variantu, pričom sa sklopenými okrajmi má deka rozmery 96 x 96 cm.

Deka je svojimi ilustráciami zameraná na rozvoj emočnej inteligencie dieťaťa. Všetky hračky, ktoré deka obsahuje, fungujú na princípe vizuálnych i hmatových vnemov. Produkt je vhodný aj pre tie najmenšie deti a radosť urobí ako chlapčekom, tak dievčatkám.

Voliteľné zdvihnutie okrajov, nádherné ilustrácie, priestrannosť
Absencia hrazdičky

CANPOL BABIES Country

CANPOL BABIES Country recenzie a test

Hracia deka CANPOL BABIES Country je na motívy farmy so zvieratkami. Kladne možno hodnotiť grafické spracovanie, ktoré je naozaj vydarené. Hracia deka Canpol Babies je vyrobená z mäkkej bavlnenej látky a môžete ju tiež vyprať v práčke, čo mamičky určite ocenia. Trošku horšie je na tom samotný materiál, ktorý je relatívne tenký.

Pre vyššiu bezpečnosť je možné voliteľne zdvihnúť okraje. S dekou môžete tiež ľahko cestovať, pretože k nej dostanete aj priehľadnú tašku, čo hodnotíme veľmi pozitívne. Deka je ďalej vybavená dvoma hrazdičkami a dieťa si tu môže hrať s hrkálkami, šuštiacimi či pískacími hračkami a navyše je možné je použiť aj mimo hrazdičku.

Vnemy dieťaťa podporuje aj bezpečné zrkadielko. Na samotné hracie deke sú interaktívne miesta, ktoré môže dieťa objavovať a deku využijú najmä tie najmenšie deti, pretože je neveľkých rozmerov.

Mnoho podnetov, voliteľne ochranné okraje, grafické spracovanie
Tenší materiál

Bright Starts Ball Pit Fun

Bright Starts Ball Pit Fun recenzie a test

Hracia deka Bright Starts Ball Pit Fun ponúka veľké množstvo hračiek, ktoré sú zavesené na dvojici hrazdiček. Ide napríklad o hrkálku, zrkadielko, ktoré je samozrejme pre deti bezpečné, ďalej hryzátko a ďalšie pestrofarebné hračky na motívy zvierat. Veľmi pestrá je aj samotná podložka.

Celkové rozmery podložky sú 76 x 76 cm, takže je určená skôr pre menšie deti. Dieťa si na podložke vyhrá aj s množstvom plastových balónikov, ktoré určite upútajú jeho pozornosť. Po stranách je možné vytvoriť ohrádku, ktorú jednoducho zopnete pomocou suchých zipsov.

Výrobok má kvalitné prevedenie, pričom vzhľadom na bohatú výbavu ponúka zaujímavý pomer ceny a výkonu. Pomáha rozvíjať ako orientáciu a interakciu dieťaťa s okolitým svetom, tak detský sluch a ďalšie jeho zmysly. Podložku bez problému vyperiete v práčke, čo je jej ďalšia nesporná výhoda.

Množstvo hračiek, ochranná ohrádka, pomer ceny a výkonu
Len pre menšie deti

LAMAZE Freddie

LAMAZE Freddie recenzie a test

Hracia deka s hrazdičkou LAMAZE Freddie pomôže vášmu dieťaťu skúmať svet okolo neho. Je vybavená hrazdičkou, na ktoré má dieťa k dispozícii trojicu aktivít. Pri každom pohybe sa samozrejme hračky rozhojdajú a pútajú tak pozornosť dieťaťa.

Medzi hračky na hrazdičke patrí bezpečné zrkadielko, plyšová svetluška a ďalšie motívy, pričom všetky hračky sú vyvedené ako hryzátka. Táto ich vlastnosť môže pomôcť dieťaťu treba pri prerezávaní prvých zúbkov. Bohužiaľ u nej nenájdeme žiadne mantinely a nie je ju ani možné prať v práčke, čo je škoda.

Na samotné podložke nájdete vankúšový golier, ktorý môže slúžiť napríklad pri sedení alebo umožní vyvýšenú polohu dieťaťa. Než si túto podložku zaobstaráte, dajte si pozor na to, že hracia deka Lamaze má rozmery iba 50 x 40 cm, čo okrem iného znamená, že u väčších detí s ňou nepochodíte. Na druhú stranu je zase veľmi skladná.

Vankúšový golier, rôznorodé hračky, príjemné farby
Veľmi malé rozmery

Tiny love slnečný deň

Tiny love slnečný deň recenzie a test

Detská hracia deka Tiny love slnečný deň je, ako napovedá názov produktu, zhotovená na motívy preslneného krásneho dňa a tak aj na hrazde nájdete zavesenú hračku slniečka. Okrem toho má hracia deka Tiny Love tiež rad ďalších hračiek, ktoré vaše dieťa zabaví. Celá krajinka pripomína naše lesy a lúky.

Samotná podložka ponúka skryté aktívne prvky, ktoré dieťa postupne objavuje a podporuje tak jeho vnímanie. Niektoré hračky tiež vydávajú zvuky, platí to pre slniečko a pre žabiaka, avšak s ohľadom na absenciu návodu môže byť ich sprevádzkovanie trošku náročnejšie.

Samotný produkt je možné dobre zložiť, takže s ním možno tiež jednoducho cestovať. Vaše dieťa tak bude v bezpečí a bude si mať kde hrať aj na cestách. Trošku zamrzí absencia akejkoľvek ohrádky, celkovo má však podložka veľké množstvo zaujímavých interaktívnych prvkov. Rodičia tiež poteší, že je prateľná v práčke.

Veľmi pekný motív, aktívne prvky na podložke, zvukové hračky
Absencia postranných zábran

Bright Starts PiP Charming Chirps

Bright Starts PiP Charming Chirps recenzie a test

Deka na hranie Bright Starts PiP Charming Chirps je v sýtych, najmä ružových roztomilých farbách, takže je určená predovšetkým dievčatkám. Na hrazdičkách nájdete množstvo hračiek, ako sú hrkálky, bezpečné zrkadielko alebo napríklad hračky s peknými motívmi. Medzi nimi je treba lienka, srdiečko alebo kytička.

Malé princezny si tu môžu vyhrať aj s krásnou sovou, ktorá hrá štyrmi melódiami. Hracia deka Bright Starts vďaka nej obsahuje aj zvukové prvky, ktoré rozvíjajú sluch dieťaťa. Počítajte však s tým, že v hracej sove nie sú batérie vymeniteľné a po ich vybití už teda nebude ďalej hrať.

Mamičky rozhodne poteší, že podložku nie je problém vyprať v práčke. Keď sa niečo zašpiní, tak to rozhodne nebude žiadna ťažkosť. Deka je veľmi jednoducho prenosná, ale chýbajú nám ochranné mantinely. Zaujímavosťou je, že pri nákupe tohto produktu podporíte charitativnu organizáciu, ktorá sa zameriava na výskum rakoviny prsníka.

Krásne prevedenie pre dievčatká, roztomilé hračky, pekné melódie
Hračka sovička nemá vymeniteľné batérie

Tiny love slnečný deň

Taf toys hracia deka & hniezdo recenzie a test

Hracia deka so zvukmi Taf toys hracia deka & hniezdo je ideálnou v prípade, ak hľadáte hraciu deku s peknou jemnou melódiou. Okrem hudby vie tento produkt vydávať tiež svetelné efekty a ponúka dieťaťu množstvo aktivít pre objavovanie. Je tu prítomná hrazdička, na ktorej nájdete veľmi pekne zhotovené hračky.

Veľmi sa nám páčili zdvihnuté okraje tejto podložky, hracia deka Taf Toys je totiž má vykonané s veľmi bohatým polstrovaním, rovnako tak ako je polstrovaná deka samotná. Dieťaťu tak zaistí maximálne pohodlie a bezpečie. Hniezdo je možné tiež rozložiť tak, aby ste získali rovnú plochu pre hranie.

Ak sa vrátime k hračkám, tak okrem toho, že môžu chrastit, možno ich povrch skúmať nielen rukami, ale aj ústami. Nájdete tu bezpečné zrkadielko a ramená hrazdičky sú nastaviteľné tak, aby na ne každé dieťa mohlo pohodlne dosiahnuť. Úchyt na suchý zips umožňuje uchytenie deky v postieľke alebo do autosedačky, čo je tiež veľmi praktické.

Bohaté polstrovanie okrajov aj deky, jemná hudba, nenásilné farebné prevedenie
Vyššia cena

Baby Mix Sova

Baby Mix Sova recenzie a test

Hracia deka pre bábätká Baby Mix Sova sa dodáva v praktickej príručnej taške, vďaka ktorej ju môžete ľahko prenášať. Výrobok je kvalitne spracovaný a má rôznorodé farby a tvary, ktoré podnecujú záujem dieťaťa. Kvalitné prevedenie ide ruku v ruke aj s dobrou izoláciou, ktorá chráni pred chladom od podlahy.

Hlavným motívom je tu mýval a líška, z hračiek tu nájdeme hrkálky, bezpečná zrkadlá alebo rôzne farebné figúrky. Okrem toho je tu ďalších šesť aktívnych hračiek, ktoré z hrazdičky môžete odopnúť a použiť ich samostatne podľa potreby. Pokiaľ ide o hrazdu, tak tá je ľahko odnímateľná.

Okraje sú mierne zvýšené, takže zlepší bezpečnosť a zabráni treba pretočenie novorodenca, nejedná sa však o plnohodnotnú ohrádku. Deti tu môžu ležať bezpečne ako na chrbte, tak na brušku a s ohľadom na rozmery počítajte s tým, že je táto podložka určená skôr menším deťom.

Odnímateľná hrazdička, zvýšené okraje, kvalitný materiál
Menej nápaditá grafika

PLAYGRO Hracia deka

PLAYGRO Hracia deka recenzie a test

Podložka na hranie PLAYGRO ponúka motívy zvieratiek z Afriky, vaše bábätko sa tak spolu s nimi vypravia na svoje prvé safari. Hrazdička ponúka dve hračky, kde je žirafa a samozrejme nesmie chýbať africké slniečko. Hračky sú pestrofarebné, takže spoľahlivo pritiahnu pozornosť dieťaťa.

Dieťa samozrejme môže do hračiek strkať, dotýkať sa ich, keď leží na chrbte, a tak si rozvíjať svoju jemnú motoriku. Neskôr môže dieťa ležať aj na brušku, prípadne sedieť a hrať si. V tomto prípade ho zaujmú najmä prichystané aktivity, ktoré sú rozmiestnené po stranách hracie deky.

Výrobok nie je určený na pranie, výrobca však uvádza, že je možné ho ručne umyť čistou vodou. Hracia deka Playgro vyhovie aj tým najmenším deťom, takže ju môžete bez obáv používať už od narodenia. Čaká tu na ne rad zábavných činností a jedinou nevýhodou je absencia ohrádky, s čím je potrebné počítať.

Množstvo hračiek, dostupnosť hračiek v rôznych polohách, kvalita prevedenia
Vyššia cena, bez ohrádky

Ako vybrať hraciu deku pre bábätká

V prvom rade by mala byť hracia podložka vyrobená z bezpečných a nezávadných materiálov, na čo sa u popredných výrobcov môžete spoľahnúť. Je tu ale celá rada ďalších parametrov, podľa ktorých je potreba podložku vyberať. Tými hlavnými je možnosť na deke zvýšiť jej okraje a vytvoriť tak bezpečnú ohrádku, ďalej to sú široké možnosti hračiek, alebo možnosť prania v práčke.

Motorický vývoj a rozvoj zmyslov

Hracia deka je tu od toho, aby už od prvých mesiacov pomohla dieťaťu s jeho rozvojom. Dieťa v prvých mesiacoch vníma svet najmä pomocou fyzického kontaktu a celej rady podnetov, a práve toto sa snaží hracia deka rozvíjať. Ponúka napríklad množstvo hračiek, ktoré bývajú väčšinou zavesené na hrazdičke, vďaka čomu umožňuje dieťaťu pozorovať, ako sa hojdajú, kedykoľvek sa ich dotkne.

Niektoré hračky sú určené tiež na hryzenie, iné vydávajú zvuky a snaží sa podnietiť všetky zmysly. Samozrejme sú vyvedené v pestrých farbách, aby dieťa na prvý pohľad zaujali. Hračky skrátka nabádajú dieťa k aktivite a tiež k pohybu. Počas týchto činností dochádza k rozvoju zraku, hmatových vnemov aj sluchu. Hracia podložka by tak mala ponúkať čo najpestrejšiu plejádu hračiek.

Veľkosť deky a určenie

Pri výbere deky tiež popremýšľajte, či ju plánujete prenášať, prípadne s ňou cestovať. K tomu sú určené menšie deky, ktoré tiež môžu byť doplnené o cestovnú tašku. Niektoré deky sú vhodné napríklad aj na upevnenie do autosedačky. Ak však zvolíte deku menšiu, počítajte s tým, že vám z nej dieťa rýchlejšie vyrastie.

Určite by vás malo zaujímať aj farebné prevedenie. Niektoré deky sú určené skôr pre chlapcov, iné skôr pre dievčatá, dôležité však najmä je, aby na vás výsledná farebná kombinácia pôsobila dobrým dojmom. Nejedna hracia deka má veľmi pekné ilustrácie, ktoré vaše dieťa určite zaujmú.

Materiál a jeho údržba

Deky bývajú vyrobené z rôznych materiálov. Najčastejšie je to buď bavlna alebo polyester, prípadne kombinácia týchto materiálov. Materiály by u týchto produktov vo všeobecnosti nemali byť závadné, zásadné sú tak pri výbere najmä vaše preferencie. Dbajte aj na určitú mieru polstrovanie, aby dieťa cez deku netlačil podklad, na ktorom leží, a zároveň aby hracia deka dostatočne odizolovala chlad od podlahy. Polstrovanie by ale zase nemalo byť až príliš mäkké.

Sústreďte sa aj na praktickú stránku užívanie. Máme na mysli najmä možnosť aspoň podložku určitým spôsobom umyť alebo vyprať. Niektoré hracie deky sú umývateľné, iné môžete priamo vyprať v práčke. Všeobecne možno povedať, že z bavlnených hracích diek pôjdu nečistoty dostať horšie ako z polyesterových.

Bezpečnosť

Pre každého rodiča by mala bezpečnosť patriť medzi najzásadnejšie vlastnosti. V tomto prípade je vhodné zaujímať sa o prevedenie postranných bariér (mantinelov), alebo vyvýšených okrajov. Nie všetky deky týmto disponujú. Ak ich majú, tak sa väčšinou jedná o voliteľnú variantu. To znamená, že deku možno ako rozložiť úplne do rovna, tak spravidla pomocou suchých zipsov zopnúť okraje tak, aby vytvorili vyvýšenou ohrádku. Ohrádku využijete najmä u najmenších detí, kedy potom nehrozí, že by sa mohli překulit mimo hraciu deku.

4.5/5 - (22 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.