Šport,

Hoverboardy: Test, recenzie offroad, pre deti ai.

Elektrický hoverboard, inak označovaný aj ako dvojkolka alebo gyroboard, je unikátny vozítko podobajúce sa Segway. Avšak s tým rozdielom, že tu nie je stredová tyč ani riadidlá, ale iba nášľapy s kolieskami a vyvažujúcim gyroskopom, ktorý zaistí potrebnú rovnováhu pre každého, kto na ňom ide.

Stretnúť sa môžete aj s variantom mini Segway, čo je v podstate balančné vozítko vybavené tyčou s rúčkou na riadenie. Elektrická dvojkolka je určená hlavne na kratšie prejazdy na spevnenom a rovnom povrchu. Dobre sa hodí napríklad do miest, ale svoje uplatnenie nájde napríklad aj vo väčších areáloch rôznych firiem, kde je kladený dôraz na rýchly a pohodlný presun medzi budovami.

Medzi najobľúbenejšie patria štandard a offroad varianty, ktoré dopĺňajú modely premium. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie hoverboardy a ich recenzie.

Najlepšie hoverboardy – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších hoverboardov z testov a hodnotení pre rok 2023.

VzhľadModelNosnosťVýkon motoraMaximálna rýchlosť 
Kolonožka Standard recenzie a testKolonožka Standard120 kg350 W16 km/h
Future board G21 Pro recenzie a testFuture board G21 Pro120 kg350 W16 km/h
Graffiti Offroad APP recenzie a testGraffiti Offroad APP120 kg350 W16 km/h
Kolonožka Premium APP recenzie a testKolonožka Premium APP100 kg350 W16 km/h
Windrunner EVO Art recenzie a testWindrunner EVO Art110 kg350 W12 km/h
Kolonožka Chrom recenzie a testKolonožka Chrom120 kg350 W16 km/h
Lightning Offroad recenzie a testLightning Offroad120 kg350 W16 km/h
Segway miniLITE recenzie a testSegway miniLITE80 kg350 W16 km/h
Xiaomi Ninebot Mini recenzie a testXiaomi Ninebot Mini85 kg350 W16 km/h

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Kolonožka StandardFuture board G21 ProGraffiti Offroad APPKolonožka Premium APPWindrunner EVO ArtKolonožka ChromLightning OffroadSegway miniLITEXiaomi Ninebot Mini
Dojazd20 km20 km20 km20 km40 km20 km20 km18 km22 km
Hmotnosť12 kg10 kg15 kg12 kg13,8 kg12 kg14 kg12,5 kg12,8 kg
Stúpanie25°25°15°20°15°25°15°10°15°
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 hoverboardov

Kolonožka Standard

Kolonožka Standard recenzie a test

Hoverboard Kolonožka Standard patrí medzi variantu, ktorá v rámci svojho prevedení vsádza predovšetkým na jednoduchosť. Tomu zodpovedá aj to, že je určená na rovný a pevný povrch, teda klasickú ceste. Poháňaná je dvojicou Changhong elektromotorov s výkonom 350 W, vďaka ktorým je možné ísť rýchlosťou až 16 kilometrov za hodinu.

Nechýba inteligentný gyroskopický systém, ktorý pomáha udržiavať celkovú rovnováhu. Ďalej je kladom možnosť jazdy vpred i vzad, rovnako ako možnosť otáčať sa priamo na jednom mieste. Okrem roviny zvládne tiež jazdu do kopca, a to so sklonom až 25 stupňov. Kolonožka ďalej disponuje dostatočnou nosnosťou, ktorá činí 120 kilogramov.

Minimálna váha jazdca, ktorý môže jazdiť, je 40 kilogramov. Preto je určený nielen výhradne pre dospelých. Celkový dojazd je dobrých 20 kilometrov, po ktorých je potrebné nabiť lítiovú batériu značky Samsung. Doba nabíjania je 1,5 hodiny.

Dojazdová vzdialenosť, rýchlosť jazdy, zvládnutie kopcov
Jednoduchšie prevedenie

Future board G21

Future board G21 Pro recenzie a test

Dvojkolka Future board G21 Pre zaujme už svojím zaujímavým dizajnom. Nie je ale jedinou prednosťou. Hodí sa najmä do mesta, kde je možné po spevnených cestách jazdiť rýchlosťou okolo 16 kilometrov za hodinu. Zaujme tiež celkový dojazd, ktorý na jedno plné nabitie batérie činí okolo 20 kilometrov.

Gyroskopický systém zaisťuje ako rovnováhu, tak i možnosť pohybu vpred i chrbta, rovnako ako riadenie. Nechýba ani možnosť točiť sa na mieste o 360 stupňoch. Problém nie je ani jazdy do kopca, a to až so sklonom 25 stupňov. O dobré parametre sa stará dvojica elektromotorov s výkonom 350 W, ktoré nabíja lítiová batéria. Jej plné nabitie trvá okolo dvoch hodín.

Celková nosnosť je 120 kilogramov, čo je bežný štandard. Celkovo poteší aj mobilita, ktorá je dosiahnutá tiež vďaka nízkej váhe o veľkosti 12 kg. O skvelý zážitok z jazdy sa stará integrované LED podsvietenie, ktoré sa hodí hlavne pri jazde počas horšej viditeľnosti.

Dobrá rýchlosť, dobrý dojazd, nosnosť
Dlhšia doba nabíjania

Graffiti Offroad APP

Graffiti Offroad APP recenzie a test

Gyrobard Graffiti Offroad APP je určený hlavne pre toho, kto chce jazdiť štýlovo. Umožní to predovšetkým netradičný dizajn, ktorý ale nie je jedinou prednosťou. Ďalej nemožno opomenúť možnosť vyžitia Bluetooth technológie, vďaka ktorej je možné hoverboard spárovať s telefónom a užiť si počúvanie hudby.

Technické prevedenie zaujme väčšími pneumatikami, ktoré sa viac hodia aj na jazdu mimo spevnený terén. Vďaka dvojici motorov, kedy má každý 350 W je možné dosahovať rýchlosť až 16 kilometrov za hodinu. Kladom je tiež batérie značky Samsung, ktorá ich poháňa a umožní dojazd až 20 kilometrov.

Nadchne celkom rýchle nabíjanie v rozmedzí 1 až 2 hodín. Okrem jazdy po rovine je možné aj stúpať do kopcov so sklonom 15 stupňov. Jazdiť môže každý, kto má minimálnu váhu 40 a maximálne 120 kilogramov. Samozrejmosťou je gyroskop a systém ľahkého ovládania.

Bluetooth, vydarený dizajn, dojazd
Vyššia hmotnosť

Kolonožka Premium APP

Kolonožka Premium APP recenzie a test

Elektrická dvojkolka Premium APP je určená pre všetkých pokročilejších jazdcov, ktorí hľadajú dobré zvezenie a tiež zábavu. Tú prináša integrované Bluetooth, ktoré umožnia spárovanie mobilného telefónu a tým aj možnosť počúvania hudby. A to počas bezpečnej jazdy, ktorá je spojená s rýchlosťou až 16 kilometrov za hodinu.

O pohon sa stará dvojica motorov, keď každý z nich ponúkne výkon 350 W. Energiu pre nich zabezpečuje lítium-iónová batéria Samsung, ktorá umožní nabehnúť na jedno nabitie až 20 kilometrov. Doba nabíjania nie je nijako dlhá a činí len 1 – 2 hodiny, pri nabíjaní zo štandardnej elektrickej siete.

Okrem jazde po rovine je možné zvládnuť aj kopca so sklonom 20 stupňov. Jednoduchú mobilitu zaistí malá hmotnosť o 12 kilogramoch. Všestrannosť je spojená aj s tým, že minimálna váha jazdca je 40 kilogramov a maximálna váha je 100 kilogramov.

Mobilná aplikácia, dobrý dojazd, rýchle nabíjanie
Nižšia nosnosť

Windrunner EVO Art

Windrunner EVO Art recenzie a test

Kolonožka Windrunner EVO Art zaujme na prvý pohľad svojim abstraktným dizajnom, ktorý je pomerne unikátny a zaujímavý. V každom kole sa nachádza elektromotor s výkonom 350 wattov a má batéria Samsung s kapacitou 4400 mAh. Celková váha je priemerných 13,8 kg a poteší jeho nosnosť 110 kg, s ktorou je vhodný pre väčšinu dospelej populácie a samozrejme i deti.

Elektronický stabilizačný systém funguje perfektne a okamžite reaguje na prenášanie váhy. Má nafukovacie 10″ pneumatiky, ktoré sú opatrené blatníky. Hoverboard je určený predovšetkým na spevnené povrchy a ako dopravný prostriedok do mesta. Jeho maximálna rýchlosť sa síce neradí medzi najvyššie, aj tak však ste s rýchlosťou 12 km/h trikrát rýchlejšia, než je bežná chôdze.

Maximálna dojazdovú vzdialenosť udáva výrobca až 40 kilometrov, zmieňuje tiež priemernú, ktorá je 20 – 25 km. Batérie zvládnu až 2 tisíc nabíjacích cyklov a pomocou dodanej nabíjačky sa zariadenie nabije za 2 až 3 hodiny. Vo výbave sú ďalej modrá led svetla a iste oceníte aj protišmykové nášľapy. Svetlá výška pre zdolávanie nerovností je 72 milimetrov a zvládne vyjsť stúpanie so sklonom až 15°.

Unikátny a originálny dizajn, dojazd až 40 km, nosnosť 110 kg
Absencia Bluetooth

Kolonožka Chrom

Kolonožka Chrom recenzie a test

Kolonožka Chróm je štandard hoverboard, a má pomerne unikátny lesklý dizajn, ktorý však nepatrí medzi prednosť jedinú. Opomenúť nemožno ani kvalitu konštrukcie porovnateľnú s ďalšími modelmi tejto značky. Vďaka tomu bez problémov uvezie človeka s hmotnosťou až 120 kilogramov.

Poháňaný je dvojicou Changhong elektromotorov, každého s výkonom 350 W. Tie poháňa lítiová batéria Samsung, ktorej plné nabitie je spojené s dobou okolo 1,5 hodiny. Na plné nabitie dokáže zvládnuť prejsť až 20 kilometrov, v závislosti od terénu a váhe jazdca.

Určenie nie je len na rovinu, pretože sa dá zvládnuť aj sklon o hodnote 25 stupňov. Samozrejmosťou je aj vyvinutie dobré rýchlosti, ktorá môže činiť 16 kilometrov za hodinu. Prípadné prenášanie uľahčí váha, ktorá je len 12 kg.

Nízka váha, dobrá doba nabíjania, rýchlosť jazdy
Bez Bluetooth

Lightning Offroad

Lightning Offroad recenzie a test

Premium hoverboard Lightning Offroad zaujme na prvý pohľad svojim dizajnom, ktorý je spojený s bleskami. Toto balančné vozítko zaujme aj všestrannosťou. Je to preto, že minimálna váha jazdca je už 40 kilogramov, a tak sa hodí pre rôzne hmotnostné a vekové skupiny.

O zdroj energie sa stará batéria Li-Ion od Samsungu, ktorá poháňa dvojicu výkonných elektromotorov. Každý ponúkne výkon 350 W. Táto kombinácia zaistí nielen to, že je možné vyvinúť rýchlosť 16 kilometrov za hodinu, ale aj to, že je možné dôjsť až 20 kilometrov, v závislosti na premenných.

Jazdiť možno aj do mierneho kopca, a to s maximálnym uhlom stúpania o hodnote 15 stupňov. Ďalej je možné dvojkolku aj ľahko prenášať, pretože váži 15 kilogramov. Po vybití stačí pripojiť nabíjačku, ktorá bude už za zhruba 1,5 hodiny hlásiť plné nabitie.

Rýchle nabitie, dojazd, vysoká nosnosť
Na menšie kopce

Segway miniLITE

Segway miniLITE recenzie a test

Mini Segway s označením Segway Minilite je unikátny tým, že sa jedná o prevedenie pre najmenších. Zodpovedá tomu minimálna váha, ktorá môže byť už 10 kilogramov. Samotná nosnosť je stanovená na 80 kg, vďaka čomu sa môže prejsť aj dospelá osoba. Táto kolonožka pre deti zaujme aj tým, že dokáže ponúknuť konštrukciu so špeciálnym držadlom, ktoré je aj riadiaci tyčou.

Deti od 6 rokov, pre ktoré je určená, si môžu užívať nielen dobrú rýchlosť, ktorá činí až 16 kilometrov za hodinu. Môžu prísť aj celkom ďaleko – hodnota je stanovená na 18 kilometrov. Na to má vplyv hlavne batérie s dobrou kapacitou, ktorá dáva energiu dvojicu motorov. Doba nabíjania sú 3 hodiny.

Okrem roviny je možné vyraziť aj do kopcov, a to s maximálnym sklonom, ktorý bude činiť 10 stupňov. Jazda je možná aj počas mokra, čo zaisťuje stupeň ochrany IP54, ktorý dokáže chrániť proti všetky striekajúcej vode.

Pre deti, špeciálne držadlo, dobrá rýchlosť
Do menších kopcov

Xiaomi Ninebot Mini

Xiaomi Ninebot Mini recenzie a test

Gyroboard Xiaomi Ninebot Mini je veľmi vydarený a kompaktný model od popredného výrobcu hi-tech produktov Xiaomi, čo je zárukou výbornej funkčnosti. V každom kolese má dva výkonné elektromotory s príkonom 350 W, ktoré dokážu dodať maximálny výkon 2000 W. Zrýchlenie je teda veľmi dobré, rovnako tak ako maximálna rýchlosť 16 km/h.

Maximálny dojazd uvádza výrobca 22 kilometrov, čo pre jazdu po meste, kde sa bude v drvivej väčšine pohybovať, stačí. Výkonu má dostatok aj pre jazdu do kopca, dokáže si poradiť so stúpaním až 15 stupňov. Jazda je pohodlná, ovládanie jednoduché a hlučnosť sa drží na veľmi nízkej úrovni. Jeho celková váha činí 12,8 kg.

Horšie je to s nosnosťou, ktorá je maximálne 85 kilogramov. Najmä pre urostlejší mužov nemusí byť tento gyroboard vhodný. Vpredu aj vzadu sú LED svetlá a nechýba ani brzdové svetlo, vďaka konektivite Bluetooth je spárovaný cez aplikáciu s vaším smartfónom. Pomocou neho možno zariadenie i ovládať a dôjsť s ním bez vodiča tam, kam potrebujete. Jedná sa o moderný a skvele vybavený model, ktorý možno kúpiť v čiernej a bielej farbe.

Kompaktné rozmery, prepojenie s mobilným telefónom, rýchlosť až 16 km/h
Nízka nosnosť 85 kg

Ako vybrať hoverboard

Dvojkolku treba v prvom rade vyberať podľa toho, o aký typ sa jedná. Základné variantom je štandard hoverboard ktorý určený hlavne do mesta, teda na spevnené cesty s asfaltovým, alebo podobným povrchom. Druhou možnou variantou je offroad hoverboard. Už názov celkom jasne ukazuje na to, že okrem pevných ciest si vďaka väčším kolesám s väčším vzorkou poradí aj s menej náročným terénom. Tretí kategórií je takzvaný premium hoverboard, ktorý je určený pre tých najnáročnejších, ktorí hľadajú predsa len niečo navyše, ako s ohľadom na využitie, tak i spracovanie a vlastnosti.

Typ konštrukcie

Prvý variantom je klasický hoverboard, ktorý je charakteristický tým, že sa jedná iba o vykonaní o dvoch kolesách a nášľapy. Druhým variantom je možnosť označovaná ako mini Segway. Ide o konštrukčný typ, ktorý má tiež riadiacu tyč s madlom, pomocou ktorej osoba udáva smer pohybu i rýchlosť. Z tejto varianty vychádzajú aj konštrukčné modely doplnené sedadlom, ktoré však v tomto segmente nie sú zase až tak časté.

Typ batérie a jej vlastnosti

Tá je jedným z najdôležitejších článkov. Rolu hrá rozhodne aj jej typ. Bežné sú takzvané lítium-iónové batérie, ktoré odporúčame, a to s prihliadnutím k výrobcovi. Kvalitné gyroboard využíva akumulátory od firiem, ako je Samsung, alebo tiež LG. Dôležitá je tiež jej kapacita, pretože čím je vyššia, tým dlhšia vzdialenosť je možné na jedno nabitie prejsť.

Veľká kapacita sa však podpisuje tak na vyššej hmotnosti, tak aj na dĺžke nabíjania. Ideálne varianty sú také, kde sa doba nabíjania pohybuje v rozmedzí 1 a 2 hodín. U batérií s veľkou kapacitou dobu do troch hodín.

Výkon motora

Hoverboard využíva dvojicu motorov, na každom kolese jeden. Dôležitým parametrom je tu určite ich výkon. Čím vyššia, tým možno vyvinúť väčšiu rýchlosť a zvládať kopcovitý terén. Rýchlejšie sa ale vybíja batéria. Obvyklý výkon je okolo 250 W, ktorý sa týka varianty hoverboardov pre deti. U tých klasických by mal byť výkon každého z motorov okolo 350 W. V prípade najlepších modelov, pre skúsenejších jazdcov, sa dá hovoriť aj o výkone, ktorý dosahuje na hodnotu 800 W.

Rýchlosť, dojazd a možnosť stúpania

Výkon motora a kapacita batérie tieto hodnoty znateľne ovplyvňujú. Čo je štandard v súvislosti s rýchlosťami, to je hodnota 16 kilometrov za hodinu. Detské môžu jazdiť pomalšie, kvalitnejšie rýchlejšie. U hodnoty dojazdu je dobré brať varianty, pri ktorých je možné uraziť na jedno nabitie v ideálnych podmienkach okolo 20 kilometrov. Opäť platí, že u niektorých je to aj o 5 menej, u najlepších napríklad aj o 15 kilometrov viac.

Okrem roviny je možné hoverboard použiť aj na cestu do kopca. Aký veľký zvládne je udávané pomocou hodnoty stúpania, ktorá je uvádzaná v stupňoch. Menej výkonné modely zvládnu stúpanie okolo 10 stupňov. Zlatým stredom je hodnota okolo 20. tie lepšie možno zaradiť do kategórie tých, kde nie je problém so stúpaním okolo 25 stupňov.

Doplnková výbava

Na trhu možno nájsť modely v podstate bez výbavy, rovnako ako také, ktoré ponúknuť rad doplnkov. Sem môže patriť napríklad integrovaný reproduktor, ktorý je možné púšťať si pesničky z mobilného telefónu. Ďalej je možné hoverboard vďaka Bluetooth spárovať s mobilným telefónom a špeciálne aplikácií, skrz ktorú ho možno na diaľku ovládať.

Pokiaľ ide o výbavu zo segmentu tej bežné, je možné spomenúť treba bezpečnostný prvok v podobe alarmu. Ten chráni pred možným ukradnutím. Ďalej možno do kategórie praktických vecí zaradiť napríklad blatníky, ktoré sa hodia pri jazde na nie úplne suchom povrchu, alebo praktické osvetlenie ktoré sa hodí pri jazde za nie príliš ideálne viditeľnosti.

4.6/5 - (9 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.