Šport,

Najlepšie horské bicykle MTB 2023: Test, recenzie + Ako vybrať

Ste skôr priaznivcom jazdy na bicykli v teréne, ako na ceste? Baví vás putovanie lesom, kamenistými cestami v horách, alebo rýchle zjazdy z kopcov v teréne? Potom práve pre vás je ideálny horský bicykel, ktorý týmto náročným podmienkam skvele odolá. Keď mu toho však v teréne veľa nenajezdíte, väčšina vašich ciest povedie po cyklotrasách, šotolinových, alebo spevnených cestách, môže byť pre vás vhodnejšie krosový bicykel, ktorý vám na týchto cestách, vďaka menšiemu valivému odporu, poslúži lepšie.

Práve terén, kde budete čas na bicykli najviac tráviť rozhoduje o tom, či sa vám mtb bicykel oplatí, alebo skôr nie. Horské bicykle sú určené predovšetkým do nespevneného terénu, nevadí im ani brodenie potokom, alebo strmé výjazdy a zjazdy z kopcov. Na ceste nedosahujú takých výkonov, avšak vďaka súčasným uzamykateľným vidliciam a nízkej váhe bicykla nie je ani táto jazda žiadnym utrpením. Rozdeľujú sa na pánske a dámske horské bicykle, pričom niektoré nie sú rodovo vyhranené.

Ďalšie delenie týchto bicyklov je podľa náročnosti terénu, kde mienite jazdiť a podľa nárokov, aké na horský bicykel máte. Základom je hardtaily, kedy je odpružená iba predná vidlica a zvyšok rámu zostáva pevný. Proti nemu stojí celoodpružený horský bicykel, niekedy označované aj ako full. Ten má v teréne oveľa lepšiu stabilitu a ponúkne väčšie pohodlie. Je však drahšie a určené je pre vyznávačov veľmi náročného terénu, alebo rýchlych zjazdov z kopca.

Veľkou obľubou je v poslednej dobe horský elektrobicykel, ktorý pomôže s náročnými pasážami a vy sa tak pri výjazdoch dostanete oveľa ďalej, než v prípade len vlastných síl. Delenie však nezostáva len pri týchto základných. Ďalšími podkategóriami sú trailbike, crosscountry, enduro, downhill, alebo fattbike bicykel. Každý z typov je určený na odlišný jazdný štýl aj prostredie a ak to myslíte s jazdou v teréne vážne, mali by ste toto rozdelenie pri výbere zohľadniť.

Horský bicykel, skrátene MTB (mountain bike) máva najčastejšie rám z hliníka, duralu, karbónu, menej potom z ocele, alebo iných materiálov. Pri výbere hrá zásadnú úlohu okrem materiálu rámu tiež veľkosť kolies, kde v súčasnosti dominujú kolesa 27,5″ a 29″. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie horské bicykle a ich recenzie.

Najlepšie horské bicykle MTB – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších horských bicyklov z testov a hodnotení pre rok 2023.

VzhľadModelUrčenieVeľkosť koliesHmotnosť 
Specialized Rockhopper recenzie a testSpecialized RockhopperUnisex26-29"12-15 kg
Trek X-Caliber 9 recenzie a testTrek X-Caliber 9Unisex27,5/29"13,3 kg
KTM Ultra Flite recenzie a testKTM Ultra FlitePánske29"14,3 kg
Rock Machine Blizzard XCM recenzie a testRock Machine Blizzard XCMPánske29"14,9 kg
Kellys Vanity 50 recenzie a testKellys Vanity 50Dámske27,5"13,9 kg
Ghost Lanao Essential recenzie a testGhost Lanao EssentialDámske27,5"15,2 kg
Scott Scale 940 recenzie a testScott Scale 940Unisex29"12,4 kg
Cannondale Scalpel Carbon SE 2 recenzie a testCannondale Scalpel Carbon SE 2Pánske29"12,3 kg
Leader Fox Trion recenzie a testLeader Fox TrionUnisex29"16,2 kg
CTM Zephyr recenzie a testCTM ZephyrUnisex29"14,6 kg

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Specialized RockhopperTrek X-Caliber 9KTM Ultra FliteRock Machine Blizzard XCMKellys Vanity 50Ghost Lanao EssentialScott Scale 940Cannondale Scalpel Carbon SE 2Leader Fox TrionCTM Zephyr
MateriálHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkKarbónKarbónHliníkHliník
Počet prevodov2x81x122x101x113x83x81x121x122x102x9
BrzdyKotúčovéKotúčovéKotúčovéKotúčovéKotúčovéKotúčovéKotúčovéKotúčovéKotúčovéKotúčové
OdpruženieHardtailHardtailHardtailCeloodpruženýHardtailHardtailHardtailCeloodpruženýCeloodpruženýHardtail
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 horských bicyklov

Specialized Rockhopper

Specialized Rockhopper recenzie a test

Horský bicykel Specialized Rockhopper sa dá považovať za najlepší horský bicykel do 600 €, pretože aj v tejto cenovo dostupnej kategórii ponúka veľmi veľa. Samotná značka Specialized je zárukou dobrej kvality, čo potvrdzujú kvalitné použité komponenty od popredných výrobcov.

Predná vidlica SR Suntour XCE 29 má dobrý zdvih 100 milimetrov a má iba základné prevedenie, neumožňuje jej zamknutie. Predné aj zadné brzdy Radius CX7 sú kotúčové a majú veľký priemer 160 mm, jedná sa pritom o mechanické kotúčové brzdy. Prehadzovačka od značky microSHIFT má v tomto prípade 2x8 rýchlostí a kolesá sú menšie veľkosti 26 palcov.

Pomerne unikátna je u tohto horského bicykla variabilita. Rockhopper je možné kúpiť za nízku cenu v tejto výbave, avšak aj vo výbave lepšej s veľkosťou kolies až 29 palcov. Pre všetky modely však platí vždy dobrá úžitková hodnota za výhodnú cenu.

Lacný horský bicykel, značná variabilita, funkčne zostavené komponenty
Vidlica bez možnosti uzamknutia

Trek X-Caliber 9

Trek X-Caliber 9 recenzie a test

MTB Trek X-Caliber 9 sa dá považovať za jedno z najlepších horských bicyklov do 1600 €, svojou výbavou totiž poteší všetkých hobby jazdcov, ale neurazí ani závodne založených športovcov. Aj keď má hliníkový rám, v porovnaní s inými modelmi zaujme svojou nízkou hmotnosťou, ktorá je pri veľkosti rámu M iba 13,3 kg.

Výrobca sa pýši kvalitnými závodnými dielmi, preto neprekvapí nižší počet rýchlostí (12), pričom sú všetky umiestnené na zadnej kazete so širokým rozsahom. Predná odpružená vidlica RockShox Judy Silver má dobrý zdvih 100 mm a je vzduchová s diaľkovým zamykaním umiestneným na riadidlách. Rovnako poteší teleskopická sedlovka, ktorá uľahčuje zjazdy a je komfortným aj praktickým prvkom.

Podľa recenzií a skúseností je bicykel bezpečný a veľmi dobre čitateľný v akomkoľvek teréne, hoci najlepšie sa tento kvalitný horský bicykel cíti pri Cross-country jazde a na flowtrailoch. Veľmi účinné brzdy Shimano sú kotúčové a hydraulické a celé pohonné ústrojenstvo je osadené rovnakou značkou. Plášte potom výrobca použil Maxxis Ardent Race, ktoré sú bezdušové, majú EXO ochranu a sú nasadené na 27,5" alebo 29" kolesách.

Pri hliníkovom ráme nízka hmotnosť, kvalitné závodné diely, predná vzduchová vidlica
Nič zásadného

KTM Ultra Flite

KTM Ultra Flite recenzie a test

Hardtail bicykel KTM Ultra Flite sa radí medzi najlepšie horské bicykle do 800 €. Samotná značka KTM, známa skôr hlavne z terénnych motocyklov, sa etabluje aj v kategórii MTB bicyklov a to aj týmto úspešným a cenovo dostupným modelom. Ponúka sa v troch veľkostiach rámu, pričom všetky veľkosti sú vhodné najmä pre mužov.

Veľmi potešujúce je osadenie všetkých častí bicykla kvalitnými komponentami na čele so značkou Shimano. Z radu Shimano Deore je použitá prehadzovačka, prešmykovač, radenie, kľučky, kazeta aj reťaz. Brzdy sú potom použité Shimano MT200 a ako kotúče Shimano Altus RT10 CL. Predný je väčší 180 mm, zatiaľ čo zadný menší 160 mm.

Štandardom je hliníkový rám a poteší 29 palcové kolesá, ktoré dokážu byť aj v náročnejšom teréne veľmi rýchle. Zdvih vidlice RS FS JUDY TK B1 Coil je 100 milimetrov a k dispozícii je celkom 20 rýchlostí v rozložení 2x10. Zlá nie je ani celková hmotnosť, ktorá činí bez pedálov 14,3 kilogramov.

Univerzálny pánsky horský bicykel, dobrý pomer cena/výkon, väčšina dielov Shimano
Nič zásadného

Rock Machine Blizzard XCM

Rock Machine Blizzard XCM recenzie a test

Horský bicykel celopéro Rock Machine Blizzard XCM ponúka výborný pomer medzi kvalitou, praktickosťou a obstarávacou cenou. V rámci testu celoodpružených horských bicyklov síce nejde o najlacnejší full bike, avšak poskytuje istotu kvalitných dielov za prijateľnú cenu. Väčšina komponentov je značky Shimano, vrátane jedenástich rýchlostnej sady SHIMANO DEORE.

Predná odpružená vidlica RockShox Judy Silver TK ponúka výborný zdvih 130 milimetrov a výborne je na tom aj zadný tlmič RockShox Deluxe Select R s parametrami 210x50mm a zdvihom 120 mm. Poteší teleskopicky nastaviteľná sedlovka, rovnako tak ako použité doplnky ONE1 v základe.

Bicykel je určený pre zábavnú jazdu na trailoch aj maratónskych tratiach a napriek menšiemu počtu rýchlostí by si malo poradiť aj s prudkými výjazdmi. Odpruženie je vzduchové s dobrými možnosťami nastavenia, rám je z hliníka a samozrejmosťou sú účinné kotúčové brzdy Shimano, ktoré majú priemer 180 milimetrov a sú hydraulické.

Kvalitný celoodpružený horský bicykel, veľké zdvihy odpruženia, pomer cena/výkon
Menší počet rýchlostí 1x11

Kellys Vanity 50

Kellys Vanity 50 recenzie a test

Dámsky horský bicykel Kellys Vanity 50 má špeciálnu dámsku geometriu rámu, vďaka ktorej sa na bicykel lepšie nastupuje a dodáva väčší pocit bezpečia a ovládateľnosti. Vo svojej kategórii má skvelý pomer cena/výkon, za relatívne málo peňazí ponúka kvalitné hydraulické kotúčové brzdy a mnoho komponentov značky Shimano.

MTB má páčkové radenie a celkový počet rýchlostí 24, ktoré sú rozdelené 3x8. K dispozícii sú dve veľkosti rámu S a M, pričom podľa recenzií je veľkosť vhodná aj pre väčšie deti. Poteší predná odpružená vidlica typu SR SUNTOUR XCM HLO, ktorá má 100 mm zdvih a tiež funkciu Speed Lockout.

Predný aj zadný brzdový kotúč má zhodnú veľkosť 160 mm, čo je pre veľkosť kolesa aj jeho účel použitia úplne dostatočné. Vedľa spomínanej značky vyššie sa na bicykli vyskytujú aj diely značky KLS, konkrétne rady Active a to na predstavci, riadidlách alebo na sedlovke. Poteší možnosť výberu z dvoch farebných prevedení a niekoho by naopak mohli odradiť menšie kolesá, ktoré však poskytujú väčšiu obratnosť v teréne.

Dámsky MTB bicykel, tvarovanie rámu, kotúčové hydraulické brzdy
Menšia veľkosť kolies 27,5"

Ghost Lanao Essential

Ghost Lanao Essential recenzie a test

Ghost Lanao Essential sa radí medzi najlepšie horské bicykle do 800 € pre ženy, pretože práve k tým odkazuje špeciálna geometria rámu, ktorý je vyrobený z hliníka. Jedná sa o veľmi dobre vybavené MTB, ktoré niektorými prvkami odkazuje k závodným modelom. Spomenúť možno napríklad kabeláž vedenú vo vnútri rámu, ktorá je tak chránená proti vonkajším vplyvom.

Veľmi účinné sú kotúčové brzdy Tektro HD-M275, ktoré ponúkajú kotúče s väčšou veľkosťou 180 mm a hlavne hydraulický systém bŕzd. Radenie Shimano Altus SL-M315 má k dispozícii 3x8 rýchlostí, čo je pre väčšinu situácií viac ako dostatočné. Snáď iba menšie 27,5" kolesá by mohli niektoré športovkyne odradiť, hoci to, čo stráca na rýchlosti doháňa na značne lepšej obratnosti v teréne.

Výrobca uvádza hmotnosť celého kolesa 15,2 kg, čo je v porovnaní s niektorými ľahko vyššia hmotnosť. K dispozícii sú celkom tri veľkosti rámu, ktoré sú vhodné pre postavy s výškou od 145 do 178 centimetrov a niekoľko farebných prevedení. Poteší tiež príprava na uchytenie blatníkov, ktoré sú ženami pri jazde terénom často vyžadované.

Dámsky horský bicykel, hydraulické brzdy TEKTRO, kabeláž vedená vnútrom rámu
Vyššia hmotnosť 15,2 kg

Scott Scale 940

Scott Scale 940 recenzie a test

Karbónový horský bicykel Scott Scale 940 sa dá považovať za najlepší 29 hardtail v pomere cena/výkon. Vďaka karbónovému rámu sa pýši skutočne veľmi nízkou hmotnosťou len 12,4 kg, ktorá sa pozitívne prejavuje vo veľmi dobrých jazdných vlastnostiach. Celková tuhosť rámu je pozitívna aj pri jazde do kopca, kedy sa väčšina energie zo šliapania premieta do pohybu vpred.

Všetky komponenty sú u takto dobre vybaveného MTB kvalitné. Spomenúť je možné brzdy Shimano MT200 Disc, veľké množstvo komponentov SRAM a tiež riadidlá s predstavcom Syncros. Od toho istého výrobcu je použité aj sedlo a sedlovka, kde však bohužiaľ chýba teleskopická funkcia.

Z recenzií a skúseností spotrebiteľov zaznieva pochvala na prehadzovačku Sram NX/Eagle s prevodmi 1:12 a tiež na spomínaný karbónový rám. Väčšiemu pohodliu počas zjazdov pomáha aj ovládanie prednej vidlice priamo z riadidiel. Tá je typu RockShox Judy Silver TK Solo Air, má nastaviteľný odskok a jej zdvih je 100 milimetrov.

Karbónové MTB, nízka hmotnosť, veľmi dobrý pomer cena/výkon
Bez teleskopickej sedlovky

Cannondale Scalpel Carbon SE 2

Cannondale Scalpel Carbon SE 2 recenzie a test

Celoodpružené MTB koleso Cannondale Scalpel Carbon SE 2 sa môže považovať za jedno z najlepších trialových kolies súčasnosti. Iba málo modelov s celkovým odpružením ponúka karbónový rám, čo sa práve v tomto modeli kĺbi. Výsledkom je MTB s nekompromisným výsledkom, ktoré je rýchle, tuhé a zároveň ľahké. Výrobca patrí medzi najlepšie značky horských bicyklov, a preto neprekvapí výborná kvalita spracovania.

Napriek zložitejšej konštrukcii s odpruženým zadným kolesom je celková hmotnosť iba 12,3 kg, čo nedosahujú ani niektoré karbónové hardtail bicykle. Vybavené je mnohými technickými prvkami, ktoré posúvajú jazdný zážitok pri každej jazde na lepšiu úroveň, spomenúť je možné napríklad patentované odpruženie FlexPivot alebo asymetrickú integráciu.

Kolesá majú pochopiteľne veľkosť 29 palcov a brzdy sú kotúčové - hydraulické. Odpruženie má pre komfortnú jazdu terénom vysoké zdvihy a okrem komponentov značky Shimano tu nájdeme aj napríklad plášte Maxxis alebo bezdušové ráfiky Stan's Notubes Crest D. Full bike má adekvátne vyššiu obstarávaciu cenu a je určený pretekárskym jazdcom a náročným spotrebiteľom, ktorí chcú to najlepšie.

Karbonový celoodpružený bicykel, veľmi nízka hmotnosť, veľmi kvalitné komponenty
Vyššia obstarávacia cena

Leader Fox Trion

Leader Fox Trion recenzie a test

Leader Fox Trion môže byť ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú najlepší celoodpružený horský bicykel do 1200 €. Ide zároveň o jedno z najlacnejších celoodpružených bicyklov a tomu taktiež zodpovedajú niektoré parametre. Tým najviditeľnejším je vyššia hmotnosť 16,2 kg, čo sa však dá považovať za akceptovateľnú hodnotu vzhľadom k nízkej obstarávacej cene.

MTB je určené pre pohodlnú jazdu terénom, pričom náročné enduro zjazdy sám výrobca rovno neodporúča. Pomer cena/výbava je však výborný a pre bežnú športujúcu verejnosť je tento model úplne dostačujúci. Zaujme veľkými kotúčovými brzdami TEKTRO s priemerom 180 mm aj ďalšími komponentmi popredných výrobcov.

Radenie je použité SHIMANO DEORE a má 2x10 rýchlostí. Rovnakým výrobcom sú osadené aj kľučky alebo prehadzovačka. Predstavec a sedlovka je značky EXERACE, zatiaľ čo plášte sú od výrobcu Maxxis. Pri takto nízkej cene neprekvapí štandardný hliníkový rám, zaujať však môžu lanká ťahané rámom, v ktorom sú ukryté pred vonkajšími vplyvmi.

Lacný celoodpružený bicykel, veľké 29 palcové kolesá, vzduchové tlmiče s dobrým zdvihom
Vyššia hmotnosť 15,2 kg

CTM Zephyr

CTM Zephyr recenzie a test

Horský bicykel s odpruženou prednou vidlicou CTM Zephyr má pomerne dobrý pomer cena/výkon, pričom sa jedná o dostupný hardtail. Vidlica Suntour XCM32 ponúka v tejto cenovej kategórii nadpriemerne vysoký zdvih 120 mm a poteší, že je uzamykateľná. Ako materiál rámu je použitý hliník a bicykel je k dispozícii v troch veľkostiach rámu (M, L a XL).

Geometriou rámu a ponúkanými možnosťami zloženia sa jedná o unisex MTB, ktoré nesklame ako mužov, tak ani ženy. Podľa výrobcu obstojí pri akejkoľvek vychádzke, čo dokazujú aj veľké kotúčové hydraulické brzdy. Podľa požiadaviek môže mať veľké 29" kolesá alebo menšie 27,5 palcové, ktoré budú vyhľadávať hlavne ženy a osoby menšieho vzrastu.

Väčšina komponentov je značky Shimano, ktorá je zárukou kvality a spoľahlivosti. Touto značkou je osadená napríklad prehadzovačka, prešmykovač, radenie, kľučky ale aj brzdy. S hmotnosťou 14,6 kg sa radí k priemeru vo svojej kategórii, rovnako tak ako s 18 rýchlosťami, ktoré sú v zložení 2x9.

Hydraulické kotúčové brzdy Shimano BR-M200, variabilita, kvalitné komponenty Shimano
Nič zásadného

Najpredávanejšie horské bicykle

Najpredávanejšie horské bicykle na trhu sú tie od značiek: Kellys, CTM, Rock Machine, Scott, Kross.

Najlepšie značky horských bicyklov

Najlepšie značky horských bicyklov sú Specialized, Superior, Rock Machine a Giant. Kvalitné horské bicykle má aj švajčiarska značka Scott, rakúska značka KTM, bavorská Cube, alebo GT. Dobré lacné horské bicykle s cenou do 400 až 600 EUR ponúka Leader Fox, alebo slovenská značka bicyklov CTM.

Ako vybrať horský bicykel

Horský bicykel je skvelou voľbou pre všetkých vyznávačov jazdy v prírode, v náročnom teréne, alebo v horskom, nevyspytateľnom prostredí. Kvalitný horský bicykel zvláda oveľa viac, než si viete predstaviť. Nerozhodí ho jazda po kamenia, brodenie v potoku, ani jazda lesom. Pri výbere dbajte hlavne na správnu veľkosť rámu a kol k svojej postave a jazdnému štýlu. Typy bicyklov sa od seba tiež odlišujú materiály, alebo systémy odpruženia.

Odpruženie, aneb hardtail alebo celopéro?

Hlavným rozdielom, ktorý je u horských bicyklov viditeľný na prvý pohľad, je systém odpruženia. Kým väčšine športovcov stačí tzv. hardtail, teda pevný rám s odpruženou vidlicou, na náročné zjazdy terénom je jednoznačne vhodný celoodpružený horský bicykel. Hardtail je lacnejšie, predná vidlica má bežne zdvih 100 milimetrov a môže byť buď v lacnejšom prevedením, kedy tlmenie obstarávajú pružiny, alebo v prevedením vzduchovom.

Vidlica je nastaviteľná aj uzamykateľná. Práve kompletné uzamknutie pruženia je vhodné pri rýchlej jazde na ceste, alebo pri náročných stúpacích pasážach, kedy je potrebné čo najviac energie preniesť šliapaním na zadnom koleso (pri aktívnom tlmenie sa v ňom časť vynaloženej energie stráca).

Celoodpružený bicykel je znateľne drahšie a vyžaduje adekvátne vyšší údržbu. Za to však poskytne majiteľovi v náročnom teréne omnoho väčšie pohodlie a istotu. Bicykel je v teréne oveľa stabilnejšie a býva zvykom, že tieto typy majú tiež kvalitnejšie prednú vidlicu s vyšším zdvihom, často až do 150 mm. Pre horské zjazdy a náročný terén je jednoznačne vhodnejšie, ak sa však častejšie pohybujete v nie až tak náročnom prostredí, jeho potenciál skôr nevyužijete.

Ďalší delenie

V špecializovaných obchodoch, alebo ak hľadáte profesionálny horský bicykel určený na konkrétnu disciplínu, sa stretnete s rozdelením horských bicyklov na trail bike, crosscountry, enduro, downhill a fatbike. Trail a crosscountry horské bicykle sú určené pre jazdu bežným terénom, pre vysoký výkon a vysokú rýchlosť. Často majú hardtail konštrukciu a odľahčené materiály.

Enduro je určený pre náročné terény a rovnako ako u downhillového bicykla je u neho použitý celoodpružený rám. Druhý spomínaný typ je určený výhradne pre zjazd z kopcov, má veľmi nadimenzovaný rám, ktorý je veľmi pevný.

Posledným typom horských bicyklov je fat bike, ktorý je primárne určený pre jazdu nie snehu. Má extrémne široké pneumatiky, aby v snehu nezapadol, a inak sa podobá bežným horským bicyklom. Po čas jazdy mimo sneh sa s ním skôr natrápil, lebo má veľký valivý odpor a tiež jeho hmotnosť nepatrí medzi najnižšie.

Materiál rámu a hmotnosť

Horské bicykle môžu mať rám oceľový, hliníkový, duralový, alebo karbónový. Oceľ patrí medzi najťažšie materiály, a preto z ponuky horských bicyklov pomaly vymizla. Najčastejšie sa tak dnes v ponuke stretneme s hliníkovými rámami, ktoré sú ľahké, dostatočne pevné a sú rozumným kompromisom medzi výkonom a obstarávacou cenou.

S hmotnosťou je na tom zasa o stupeň lepšie dural a najlepšie potom karbón, ktorý má aj ďalšie pozitívne vlastnosti. Karbónové horské bicykle sú ľahké, pevné a okrem rámu sa z neho robia aj ďalšie časti, napríklad riadidlá. Karbón je však tiež krehký a tak sa môže stať, že pri väčšom páde rám bicykla zničíte.

Veľkosť kolies

Horským bicyklom ešte donedávna panovala 26″ kolesá, ktoré, hoci majú aj dnes stále svojich zástancov, sú do veľkej miery nahradená väčšími 27,5″ a 29″ kolesami. 27,5 palcové kolesá sú univerzálnejšie, osádzajú sa na lacnejšie modely a tiež na terénne špeciály, vďaka ich lepším vlastnostiam v náročných technických pasážach. Menšie kolesá sú obratnejšie ale pomalšie. 29 palcové kolesá sa dávajú na drahšie modely bicyklov, jazda s nimi je rýchlejšia a v teréne tiež pohodlnejšie, pretože lepšie prekonávajú terénne nerovnosti, vrátane koreňov a kamenia.

Počet prevodov

Prevody, niekedy nazývané tiež rýchlosti, sú podstatnou súčasťou každého bicykla, horské nevynímajúc. Štandardom sú na prednom ozubenom kolese tri prevody a na zadnom 7 – 9. Celkový počet rýchlostí je tak medzi 21 až 27. Poslednou dobou sa u lepšie vybavenejších bicyklov vyskytujú na prednom kolese prevody iba dva, alebo dokonca jeden. Na zadnej kazete je potom prevodov viac, typicky 10 – 11. Je to z dôvodu úspory hmotnosti, rýchlejšieho radenia a menšia šanca, že sa prehadzovačka pri jazde pokazí. Tieto často profesionálne horské bicykle potom majú 20 – 22 rýchlosťou.

4.7/5 - (43 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.