Šport,

Najlepšie horské bicykle MTB 2022: Test, recenzie + Ako vybrať

Ste skôr priaznivcom jazdy na bicykli v teréne, ako na ceste? Baví vás putovanie lesom, kamenistými cestami v horách, alebo rýchle zjazdy z kopcov v teréne? Potom práve pre vás je ideálny horský bicykel, ktorý týmto náročným podmienkam skvele odolá. Keď mu toho však v teréne veľa nenajezdíte, väčšina vašich ciest povedie po cyklotrasách, šotolinových, alebo spevnených cestách, môže byť pre vás vhodnejšie krosový bicykel, ktorý vám na týchto cestách, vďaka menšiemu valivému odporu, poslúži lepšie.

Práve terén, kde budete čas na bicykli najviac tráviť rozhoduje o tom, či sa vám mtb bicykel oplatí, alebo skôr nie. Horské bicykle sú určené predovšetkým do nespevneného terénu, nevadí im ani brodenie potokom, alebo strmé výjazdy a zjazdy z kopcov. Na ceste nedosahujú takých výkonov, avšak vďaka súčasným uzamykateľným vidliciam a nízkej váhe bicykla nie je ani táto jazda žiadnym utrpením. Rozdeľujú sa na pánske a dámske horské bicykle, pričom niektoré nie sú rodovo vyhranené.

Ďalšie delenie týchto bicyklov je podľa náročnosti terénu, kde mienite jazdiť a podľa nárokov, aké na horský bicykel máte. Základom je hardtaily, kedy je odpružená iba predná vidlica a zvyšok rámu zostáva pevný. Proti nemu stojí celoodpružený horský bicykel, niekedy označované aj ako full. Ten má v teréne oveľa lepšiu stabilitu a ponúkne väčšie pohodlie. Je však drahšie a určené je pre vyznávačov veľmi náročného terénu, alebo rýchlych zjazdov z kopca.

Veľkou obľubou je v poslednej dobe horský elektrobicykel, ktorý pomôže s náročnými pasážami a vy sa tak pri výjazdoch dostanete oveľa ďalej, než v prípade len vlastných síl. Delenie však nezostáva len pri týchto základných. Ďalšími podkategóriami sú trailbike, crosscountry, enduro, downhill, alebo fattbike bicykel. Každý z typov je určený na odlišný jazdný štýl aj prostredie a ak to myslíte s jazdou v teréne vážne, mali by ste toto rozdelenie pri výbere zohľadniť.

Horský bicykel, skrátene MTB (mountain bike) máva najčastejšie rám z hliníka, duralu, karbónu, menej potom z ocele, alebo iných materiálov. Pri výbere hrá zásadnú úlohu okrem materiálu rámu tiež veľkosť kolies, kde v súčasnosti dominujú kolesa 27,5″ a 29″. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie horské bicykle a ich recenzie.

Najlepšie horské bicykle MTB – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších horských bicyklov z testov a hodnotení pre rok 2022.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Kellys Spider 50 2019Devron Riddle Man 1.9 2019Kross Hexagon 6.0 2019Superior XP 919 2019Devron Zerga FS6.7 2016Kellys Vanity 70 2018Rock Machine Catherine 70 20194EVER Fever Lady 29" 2018Specialized Pitch Expert 2018Kellys Slage 30 2018
MateriálHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkKarbón
Počet prevodov3x93x83x82x113x93x93x93x93x92x10
BrzdyKotúčovéKotúčovéKotúčovéKotúčovéKotúčovéKotúčovéKotúčovéKotúčovéKotúčovéKotúčové
OdpruženieVidlicaVidlicaVidlicaVidlicaCeloodpruženýVidlicaVidlicaVidlicaVidlicaVidlica
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 horských bicyklov

Kellys Spider 50 2019

Kellys Spider 50 2019 recenzie a test

Horský bicykel Kellys Spider 50 v generácii 2019 je zase o kus lepšom bicyklom, ktorý ponúka najnovšiu techniku za stále prijateľnú cenu. Bicykel je určený pre stredne náročných jazdcov, ktorí nevyhľadávajú ten najnáročnejší horský terén. Iba v ňom by sa mohlo strácať, všade inde sa s ním pohodlne zveziete. Má predné odpruženú vidlicu SR SUNTOUR XCT so zdvihom 100 mm, čo patrí k súčasnému štandardu v tejto cenovej kategórii.

Na výber je z troch veľkostí rámu S, M, L a XL s ohľadom na výšku osoby, ktorá na ňom bude jazdiť. Rám je prevažne určený pre mužov, je vyrobený z ľahkej hliníkovej zliatiny, ktorá ponúka ideálny pomer hmotnosti, tuhosti a jazdných vlastností. Poteší tiež na oboch kolesách kotúčové brzdy, ktoré sú dierované pre optimálne chladenie a majú hydraulický mechanizmus.

Aj ďalšie komponenty pochádza od renomovaných výrobcov, príkladom budiž radenie, menič aj prešmykovač Shimano, alebo ráfiky a riadidlá od KLS. Predné koleso ponúka tri prevody a zadné 9, celkom je tak k dispozícii 29 prevodov, ktoré hravo zvládnu rýchlejšiu jazdu po rovine aj náročné stúpania. Súčasnému trendu zodpovedajú aj veľká 29″ kolesá, ktoré sú rýchle a dobre filtrujú nerovnosti.

Výborný pomer cena/výkon, veľká 29 palcové kolesá
Základný zdvih prednej vidlice 100 mm

Devron Riddle Man 1.9 2019

Devron Riddle Man 1.9 2019 recenzie a test

MTB Devron Riddle Man 1.9 vo verzii pre rok 2021 ponúka veľmi slušnú výbavu, ktorá je ešte viac atraktívnejšie vzhľadom k cene, za akú je možné tento model zaobstarať. Základom sú veľké 29 palcové kolesá, na ktorých sú obuté kvalitné plášte Mitas. Tým sekunduje hliníkový rám s ergonomických prehnutím, ktorý okrem pekného dizajnu aj výborné jazdné vlastnosti ako v teréne, tak i na ceste.

Vidlica SR Suntour SF15 XCM má zdvih 100mm a samozrejme tiež funkciu uzamknutia. Tá príde vhod pri rýchlej jazde na ceste, alebo v stúpaniach, kedy je potrebné preniesť čo najviac energie z pedálov na zadné koleso. Radenie Shimano ponúka 24 prevodov, vďaka ktorým je možná ako rýchla jazda, tak aj bezproblémový výšľap do strmých kopcov.

Jediné, čo možno tomuto bicyklu vytknúť, je v porovnaní s ostatnými mierne vyššia hmotnosť 15,2 kg, ktorá sa premietne maximálne v extrémnych zjazdoch a náročných technických pasážach. Pochváliť však musíme veľké 160mm brzdné kotúče, ktoré sú doplnené hydraulickou technikou bŕzd. Riadidlá, sedlovka i predstavec sú značky Devron, reťaz KMC a ráfiky WTB.

Kvalitný ľahký hliníkový rám, komponenty Shimano
Mierne vyššia hmotnosť 15,2 kg

Kross Hexagon 6.0 2019

Kross Hexagon 6.0 2019 recenzie a test

Pánsky horský bicykel Kross Hexagon je skvelou voľbou pre širokú sportujúcu populáciu. Za prijateľnú obstarávaciu cenu dostanete kvalitný výrobok, ktorý vydrží náročnú jazdu v teréne, a sekundujú mu tie najlepšie komponenty od popredných výrobcov. Základ tvorí hliníkový rám, na ktorý výrobca dáva záruku 5 rokov. Je ho tiež možné kúpiť v niekoľkých veľkostiach v závislosti na výške športovcov.

Hardtail Kross Hexagon 6.0 má teda odpruženú iba prednú vidlicu, zvyšok rámu je pevný a poskytuje tak slušný prenos sily. Predná vidlica je použitá SR SUNTOUR XCT, má štandardný zdvih 100 mm a je nastaviteľná aj uzamykateľná priamo na vidliciach. K dispozícii sú aj ako 27,5 palcové kolesá, tak 29″, ktoré majú lepšiu priestupnosť terénom, filtrujú dokonalejšie mierne nerovnosť a na pevnom povrchu sú aj rýchlejšie.

Predné i zadné brzdy sú SHIMANO DISC BR-M315, majú priemer 160 milimetrov a sú hydraulické, teda to najlepšie, čím možno v súčasnosti mať bicykel vybavený. Celkový počet prevodov je 24, na prednom ozubenom kolese sú tri tácky a na zadnej kazete 8. Komponenty spojené s radením sú z rady Shimano Alivio, ktorá sa vyznačuje výborným spracovaním, aj funkčnosťou.

Skvelý pomer cena/výkon, široká variabilita, pevný hliníkový rám
Nedohledatelná hmotnosť

Superior XP 919 2019

Superior XP 919 2019 recenzie a test

Horský bicykel Superior XP 919 patrí medzi najobľúbenejšie modely horských bicyklov a v modelovej sérii pre rok 2021 prináša opäť lepší techniku. Rám má športovo strihanou geometriu, pre čo najväčší výkon v náročnom teréne i technicky náročných miestach. Je vyrobený z hliníka a odľahčenej sú aj ďalšie komponenty, vďaka tomu váha dosahuje len 11,8 kilogramov.

Zaujme pokročilé rozloženie rýchlostí s celkovým počtom 22 prevodov. Na zadnom kolese je k dispozícii 11 rýchlosťou a na prednom kolese iba 2. Toto rozloženie je doménou profesionálnejších horských bicyklov, kde je kladený dôraz na menšiu hmotnosť a tiež menšia pravdepodobnosť technických problémov. Veľkosť ráfikov a kolies je 29″, vďaka čomu bike ľahšie prechádza terén, zdoláva priečne nerovnosti a na pevnom teréne je aj rýchlejší.

K dispozícii je v niekoľkých farebných prevedeniach, z ktorého si vyberú ako ženy, tak muži. Podľa výrobcu je horský bicykel určený pre mužov, so správne zvolenou veľkosťou rámu však urobí dobrú službu aj ženám. K dispozícii sú teda 4 veľkosti rámu, poteší pokročilá odpružená vzduchová vidlica, alebo účinné hydraulické, kotúčové brzdy. Radenie, prešmýkač, prehadzovačka aj prevodník je od výrobcu Shimano, zatiaľ čo riadidlá, predstavec a gripy osadil výrobca značkou ONE.

Veľmi obľúbený model, odpružená vzduchová vidlica, nízka hmotnosť 11,8 kg
Vyššia obstarávacia cena

Devron Zerga FS6.7 2016

Devron Zerga FS6.7 2016 recenzie a test

Celoodpružený horský bicykel Devron Zerga FS6.7 2016 je rokmi preverený, pripravené prijať aj tie najnáročnejšie terénne výzvy. Je určený pre tých, ktorí nechcú žiadne kompromisy a vyhľadávajú náročný horský terén. Predná odpružená vidlica je vzduchová a má zdvih 140 milimetrov, vďaka ktorému ponúka veľmi dobré odpruženie a tlmenie.

Zadné odpruženie RockShox Monarch R Air má parametre 200×51 mm, vďaka tejto kombinácii má horský bicykel výbornú stabilitu v náročnom teréne a ponúka veľmi slušné pohodlie. Prednej aj zadný tlmič je uzamykateľný pre prípad jazdy na ceste, alebo pre náročných stúpanie, kedy je potrebné maximum energie pre prenos sily na zadné koleso.

Full bike má kolesá o veľkosti 27,5″, čo je pre tento typ bicykla ideálne. Dobre sa s ním v teréne manipuluje a je obratné aj vo veľmi technických pasážach trate. Rám je vyrobený z 6016-T6 hliníkovej zliatiny a spolu s ľahkými ďalšími komponenty dosahuje hmotnosť len 14,5 kg. Brzdy sú samozrejme kotúčové ako vpredu, tak vzadu a celkom je k dispozícii 27 prevodov, na prednom koliesku sú tri rýchlosti a na zadnom 9.

Celoodpružený prevedenie, zdvih predných tlmičov 140 mm, hliníkový rám
Vyššia obstarávacia cena

Kellys Vanity 70 2018

Kellys Vanity 70 2018 recenzie a test

Dámsky horský bicykel Kellys Vanity 70 2018 je veľmi obľúbeným modelom, bike je určený pre všestrannú jazdu terénom, po lesných cestách i cyklotrasách. Boduje tiež dobrým pomerom ceny a techniky, rám má špeciálny geometriu prispôsobenú ženám, dobre sa na bicykel nasadá a má výborné jazdné vlastnosti. Spolu s kvalitnými komponentami tak celý bicykel váži 14,1 kg, čo je veľmi slušná hodnota.

Predná odpružená vidlica SR SUNTOUR XCR má zdvih 100mm, čo je štandardná hodnota a pre pohodlnú jazdu to úplne stačí. Má nastaviteľnú intenzitu tlmenia a tiež uzamykateľnú funkciu, ktorá príde vhod na pevných cestách a pri výjazde do kopcov. K dispozícii je celkom 27 rýchlostných prevodov, zadné kazeta má 9 rýchlostí a na prednom ozubenom kolese sú taniere tri.

Prešmykač, radenie, menič sú osadené komponenty Shimano a rovnako tak je tomu v prípade nábojov, brzdových pák aj samotných bŕzd. Tie sú na prednom aj zadnom kolese kotúčové, s veľkosťou 160 mm, a tiež hydraulické. Na 27,5 palcových kolesách, ktoré sú ideálnym kompromisom pre jazdu v teréne aj rýchlu jazdu na ceste, sú nasadené výborné plášte Schwalbe, ktoré excelujú priľnavosťou v teréne a majú aj nízky valivý odpor pri jazde na pevnom podklade.

Obľúbený model, kvalitné komponenty a hliníkový rám
Základný zdvih prednej vidlice 100 mm

Rock Machine Catherine 70 2019

Rock Machine Catherine 70 2019 recenzie a test

Tiež výrobca Rock Machine má svojho zástupcu v kategórii dámskych horských bicyklov, veľmi obľúbeným je potom konkrétne tento typ Catherine 70, ktorý vyniká pomerom ceny k výkonu i všestrannými schopnosťami. Vo verzii 2019 potom prináša posledné technické vychytávky a príjemne nízku hmotnosť, ktorá dosahuje 14,2 kilogramov. MTB možno mať s kolesami 27,5″, ktoré sú viac univerzálne, alebo s väčšími 29″, ktoré sú vhodnejšie pre náročnejšie športovkyne, ťažšie terén a rýchlejšiu jazdu.

Hliníkový rám je pevný a svojou geometriou prispôsobený práve anatómii ženského tela. Je k dispozícii v dvoch farbách a to v matnej čiernej, alebo lesklej bielej. K dispozícii je tiež niekoľko veľkostí rámu, ktoré zodpovedajú vzrastu jednotlivých žien. Jedná sa o bicykel typu hardtail, odpružená je teda iba predná vidlica, zvyšok rámu zostáva pevný.

Predná vidlica SR Suntour XCM HLO má dostačujúce zdvih 100mm pre väčšinu terénu, kam sa s týmto bicyklom vydáte. Úplne dostatočných je tiež 27 rýchlostí, ktoré sa na prevodoch 3×9 nechajú nastaviť. Predná, zadná brzda a radenie pochádza zo série Shimano Altus a od rovnakej značky je aj celá rada ďalších komponentov.

Univerzálny horský bicykel, slušný pomer cena/výkon, 5 veľkostí rámu
Základný zdvih prednej vidlice 100 mm

4EVER Fever Lady 29" 2018

4EVER Fever Lady 29

Dámsky MTB bicykel 4EVER Fever Lady je skvelým nástrojom do terénu, výborne poslúži aj k dlhším vychádzky, alebo na náročnejšie trialy. Tomuto modelu dominuje prednej vzduchová odpružená vidlica SR SUNTOUR XCR AIR 100 RLO, ktorá má zdvih 100 mm. Skvele žehlí nerovnosti a samozrejmosťou je ako jej nastavenie, tak i úplne zamknutie pre prípad jazdy do kopca, alebo po pevnom povrchu.

Kvalitný hliníkový rám a top komponenty majú vo výsledku pomerne nízku hmotnosť, ktorá je len 13,2 kilogramov. Vďaka nej je toto dámsky horský bicykel perfektne ovládateľný a jazda je vďaka tomu v náročnom teréne aj bezpečnejšia. K dispozícii je celkom 27 prevodov, ktoré s prehľadom pokryjú všetky druhy terénu a profilov tratí, kam sa vydáte.

Kolesá majú veľkosť 29″, lepšie žehlí nerovnosti a vďaka tomu je jazda znateľne pohodlnejšie aj rýchlejšie. Môžete však tiež vybrať model s kolesami 27,5″, ktoré sú univerzálnejšie a pre menej náročných jazdkyne postačujúce. Poteší pekný dizajn, pohodlné sedlo Selle Royal, hydraulické kotúčové brzdy na oboch kolesách, alebo takmer kompletná zostava komponentov od overeného výrobca Shimano.

Vzduchová odpružená vidlica, nízka hmotnosť, mnoho kvalitných dielov Shimano
Nenašli sme

Specialized Pitch Expert 2018

Specialized Pitch Expert 2018 recenzie a test

Kvalitný horský bicykel Specialized Pitch Expert 2018 je špeciálne navrhnutý pre ženy. Rám je lacný a ľahký, vyrobený je z hliníka a špeciálne navrhnutý tak, aby vyhovoval ženskej postave. Ide o MTB bicykel, ktorý hravo zvládne väčšinu terénov, ktoré vás len napadnú. Jediným obmedzením je hardtail konštrukcia, kedy je odpružená len predná vidlica a zvyšok rámu je pevný. Na agresívne zjazdy je teda vhodný iný typ bicykla, všetko ostatné však hravo zvládne.

Veľkosť kolies 27,5″ patrí k ideálnej veľkosti, ktorá hravo obstojí v rozbitom teréne aj na cyklistickom chodníku. Predná vidlica SR Suntour XCR 32 má zdvih 100 milimetrov, nie nastaviteľná aj uzamykateľná. K dispozícii je celkom 27 rýchlostí, na prednom ozubenom kolese sú tri taniere a na zadnom deväť. Poteší tiež kvalitné komponenty Shimano, ktoré sú použité na radenie, prehadzovačku, prešmýkač a tiež na prednej i zadnej náboj.

Sedlovka, rovnako ako riadidlá sú tiež z hliníka, preto obzvlášť zamrzí, že výrobca v špecifikáciách neuvádza celkovú hmotnosť bicykla, mohla by byť nižšia, než je priemerne zvykom. Mountain bike je možné mať buď v čiernej, alebo čierno žltej farbe a tiež v niekoľkých veľkostiach ráme, ktoré zodpovedajú výške postavy jazdca.

Slušná geometrie a konštrukcie, univerzálne 27,5 palcové kolesá, komponenty Shimano
Bez dohľadateľné hmotnosti

Kellys Slage 30 2018

Kellys Slage 30 2018 recenzie a test

Karbónový horský bicykel Kellys slag 30 2018 je určený pre tých najnáročnejších jazdcov, tento model zároveň kombinuje najlepšie materiály a techniku sa ešte stále prijateľnou cenou pre väčšinu spotrebiteľov. Ide tak o výborný MTB, ktorý nesklame ani tých najnáročnejších športovcov. Hravo zvláda náročný terén a vďaka hmotnosti iba 12,5 kilogramu je bicykel skvele obratné aj pri rýchlych zjazdoch.

Karbónový rám KELLYS High-modulus Carbon Composite monocoque je pevný a pružný, pripravený vás podržať v každej situácii. Tomu pomáhajú aj špičkové plášte Schwalbe, ktoré spoľahlivo držia stopu za každej situácie. Kolesá o veľkosti 29″ sú rýchla a dobre prekonávajú prekážky, ktoré sa v teréne vyskytujú.

To, že sa jedná o špičkový bicykel, dokazuje aj dvadsaťstupňové radenie, kedy je k dispozícii na zadnom kolese 10 prevodov a na prednom iba dva. Toto rozvrhnutie je trendom poslednej doby, vykazuje nižšiu hmotnosť a tiež menšie poruchovosť, čo na ceste rozhodne oceníte. Predná vzduchová vidlica ROCK SHOX Recon RL má dostačujúce zdvih 100 mm, je nastaviteľná aj kompletne uzamykateľná. Istotu kolu dodávajú tiež špičkové komponenty Shimano, ktoré nájdeme ako v nábojoch, tak na radenie a kotúčových, hydraulických brzdách.

Špičkový karbónový rám, výborné jazdné vlastnosti a pomer cena/výkon
Vyššia cena

Ako vybrať horský bicykel

Horský bicykel je skvelou voľbou pre všetkých vyznávačov jazdy v prírode, v náročnom teréne, alebo v horskom, nevyspytateľnom prostredí. Kvalitný horský bicykel zvláda oveľa viac, než si viete predstaviť. Nerozhodí ho jazda po kamenia, brodenie v potoku, ani jazda lesom. Pri výbere dbajte hlavne na správnu veľkosť rámu a kol k svojej postave a jazdnému štýlu. Typy bicyklov sa od seba tiež odlišujú materiály, alebo systémy odpruženia.

Odpruženie, aneb hardtail alebo celopéro?

Hlavným rozdielom, ktorý je u horských bicyklov viditeľný na prvý pohľad, je systém odpruženia. Kým väčšine športovcov stačí tzv. hardtail, teda pevný rám s odpruženou vidlicou, na náročné zjazdy terénom je jednoznačne vhodný celoodpružený horský bicykel. Hardtail je lacnejšie, predná vidlica má bežne zdvih 100 milimetrov a môže byť buď v lacnejšom prevedením, kedy tlmenie obstarávajú pružiny, alebo v prevedením vzduchovom.

Vidlica je nastaviteľná aj uzamykateľná. Práve kompletné uzamknutie pruženia je vhodné pri rýchlej jazde na ceste, alebo pri náročných stúpacích pasážach, kedy je potrebné čo najviac energie preniesť šliapaním na zadnom koleso (pri aktívnom tlmenie sa v ňom časť vynaloženej energie stráca).

Celoodpružený bicykel je znateľne drahšie a vyžaduje adekvátne vyšší údržbu. Za to však poskytne majiteľovi v náročnom teréne omnoho väčšie pohodlie a istotu. Bicykel je v teréne oveľa stabilnejšie a býva zvykom, že tieto typy majú tiež kvalitnejšie prednú vidlicu s vyšším zdvihom, často až do 150 mm. Pre horské zjazdy a náročný terén je jednoznačne vhodnejšie, ak sa však častejšie pohybujete v nie až tak náročnom prostredí, jeho potenciál skôr nevyužijete.

Ďalší delenie

V špecializovaných obchodoch, alebo ak hľadáte profesionálny horský bicykel určený na konkrétnu disciplínu, sa stretnete s rozdelením horských bicyklov na trail bike, crosscountry, enduro, downhill a fatbike. Trail a crosscountry horské bicykle sú určené pre jazdu bežným terénom, pre vysoký výkon a vysokú rýchlosť. Často majú hardtail konštrukciu a odľahčené materiály.

Enduro je určený pre náročné terény a rovnako ako u downhillového bicykla je u neho použitý celoodpružený rám. Druhý spomínaný typ je určený výhradne pre zjazd z kopcov, má veľmi nadimenzovaný rám, ktorý je veľmi pevný.

Posledným typom horských bicyklov je fat bike, ktorý je primárne určený pre jazdu nie snehu. Má extrémne široké pneumatiky, aby v snehu nezapadol, a inak sa podobá bežným horským bicyklom. Po čas jazdy mimo sneh sa s ním skôr natrápil, lebo má veľký valivý odpor a tiež jeho hmotnosť nepatrí medzi najnižšie.

Materiál rámu a hmotnosť

Horské bicykle môžu mať rám oceľový, hliníkový, duralový, alebo karbónový. Oceľ patrí medzi najťažšie materiály, a preto z ponuky horských bicyklov pomaly vymizla. Najčastejšie sa tak dnes v ponuke stretneme s hliníkovými rámami, ktoré sú ľahké, dostatočne pevné a sú rozumným kompromisom medzi výkonom a obstarávacou cenou.

S hmotnosťou je na tom zasa o stupeň lepšie dural a najlepšie potom karbón, ktorý má aj ďalšie pozitívne vlastnosti. Karbónové horské bicykle sú ľahké, pevné a okrem rámu sa z neho robia aj ďalšie časti, napríklad riadidlá. Karbón je však tiež krehký a tak sa môže stať, že pri väčšom páde rám bicykla zničíte.

Veľkosť kolies

Horským bicyklom ešte donedávna panovala 26″ kolesá, ktoré, hoci majú aj dnes stále svojich zástancov, sú do veľkej miery nahradená väčšími 27,5″ a 29″ kolesami. 27,5 palcové kolesá sú univerzálnejšie, osádzajú sa na lacnejšie modely a tiež na terénne špeciály, vďaka ich lepším vlastnostiam v náročných technických pasážach. Menšie kolesá sú obratnejšie ale pomalšie. 29 palcové kolesá sa dávajú na drahšie modely bicyklov, jazda s nimi je rýchlejšia a v teréne tiež pohodlnejšie, pretože lepšie prekonávajú terénne nerovnosti, vrátane koreňov a kamenia.

Počet prevodov

Prevody, niekedy nazývané tiež rýchlosti, sú podstatnou súčasťou každého bicykla, horské nevynímajúc. Štandardom sú na prednom ozubenom kolese tri prevody a na zadnom 7 – 9. Celkový počet rýchlostí je tak medzi 21 až 27. Poslednou dobou sa u lepšie vybavenejších bicyklov vyskytujú na prednom kolese prevody iba dva, alebo dokonca jeden. Na zadnej kazete je potom prevodov viac, typicky 10 – 11. Je to z dôvodu úspory hmotnosti, rýchlejšieho radenia a menšia šanca, že sa prehadzovačka pri jazde pokazí. Tieto často profesionálne horské bicykle potom majú 20 – 22 rýchlosťou.

4.7/5 - (43 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.