Dielňa,

Horné frézy: Test a recenzie 8 najlepších

Horná frézka je všestranný užitočný nástroj, ktorý remeselníkom a truhlárom šetrí hromadu času. Nemusíte byť profesionál, aby ste pre tento nástroj našli vo svojej dielni uplatnenie. Kvalitné horné frézky sa nechajú zaobstarať už od 100 eur, čo nie je veľa a najmä pri zložitejšie výrobe vám bude na nezaplatenie.

Počiatočné investíciou do horizontálnej frézky to však nekončí. Podľa druhu práce, ktorú s ňou budete chcieť vykonávať, musíte mať aj adekvátne noža. Lacné nože z hobby marketov sú určené prevažne len do mäkkého dreva, ak budete mať potrebu robiť drážky a obrábať dreva tvrdá, vrátane drevotrieskových a MFD dosiek, situácia vás donúti zaobstarať kvalitné pevné nože, ktoré sú násobne drahšie.

Horná fréza je vhodná pri práci na zložitých tvaroch a reliéfoch, alebo pri tvorení ozdobných prvkov do dreva. Ďalej sa používa pri tvorení profesionálnych spojov rámov, okien a dverí, k upraveniu už hotových spojov, pre zrazenie hrán alebo tiež ich zaoblenie. Špecialitou je možnosť si vo svojej dielni do dosiek vyfrézovať vlastnej drážku a pero, ktorá slúži pre prvotriedne zosadzovanie dreva dohromady.

Ako vidíte, vrchná frézka dokáže pomôcť pri množstve činností. Pre opakované tvary sa používajú šablóny, ktorú si buď vyrobíte, alebo ju kúpite hotovú. Pre kopírovanie je potrebné, aby bola fréza vybavená kopírovacie funkcií – okrem tých najmenších horných frézok ju väčšina strojov má.

Ďalej si potom možno pomôcť paralelným dorazom, ktorý zaisťuje pevné vedenie pozdĺž hrany dreva a výrazne zvyšuje presnosť obrobenie. Je tiež vhodné, aby mala horná fréza regulovateľné otáčky a tie sa nechali nastaviť vhodne k používanému obrábaciemu nástroju.

Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie horné frézky a ich recenzie. Okrem toho sme pre vás pripravili aj nákupného radca, ktorý vás prevedie všetkým podstatným, čo sa s týmto dielenským vybavením spája.

Najlepšie horné frézky – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších horných fréz z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Bosch POF 1200Parkside POF 1200 D3Bosch POF 1400 ACEMakita RP0900Güde OF 1200 EExtol Craft 1250 WBosch GKF 550 ProfessionalEXTOL PREMIUM RT 1200 EH
Rýchlosť otáčok11 - 28 tis. ot/min11 - 30 tis. ot/min11 - 28 tis. ot/min27 tis. ot/min11 - 30 tis. ot/min12 - 30 tis. ot/min33 tis. ot/min10 - 28 tis. ot/min
Upínacie klieštiny6 + 8 mm6 + 8 mm6 + 8 mm6 + 8 mm6 + 8 mm6 + 8 mm6 mm6 + 8 mm
Hmotnosť3,4 Kg2,6 Kg3,5 Kg2,7 Kg4,4 Kg3 Kg1,4 Kg3,5 Kg
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 horných fréz

Bosch POF 1200

Bosch POF 1200 recenzie a test

Horná frézka Bosch POF 1200 vychádza pre hobby použitie a ľahší profesionálne použitie ako jeden z favoritov a to čo sa do parametrov týka, tak aj svojou cenou a hodnotením spotrebiteľov. Je veľmi dobre spracovaná, bez vôle a s malými vibráciami pri práci, ktoré ďalej tlmia kvalitné rukoväte s úpravou Soft grip. Práca je tak vďaka nim nielen bezpečnejšie, ale aj presnejšie.

Elektromotor má slušný príkon 1200 Wattov, ktorý má dosť sily aj pri hlbšom frézovanie na jednu triesku, v prípade mäkkého dreva tak nebudete musieť drážku prejsť viackrát. Otáčky sú plynule regulovateľné pomocou kolieska a spínacieho tlačidla, ponúka spektrum otáčok od 11 tisíc do 28 tisíc otáčok za minútu. Môžete si tak navoliť presne tiež, aké zodpovedajú obrábanému materiálu a použitého nástrojmi.

Výmena nástroja s nožmi prebieha veľmi pohodlne vďaka aretáciu vretena, ktorá je integrovaná. Rovnako tak je jednoduché vkladanie kopírovacej objímky bez nástrojov – tento systém sa volá Bosch SDS. K hornej frézke je možné pripojiť vysávač pre odsávanie pilín a obsluha je chránená priehľadným krytom proti odlietavaniu pilín, cez ktorý je navyše dobre vidieť. Upínacie klieštiny možno meniť medzi 6 mm a 8 milimetrovú, čo prináša veľký výber použiteľných nástrojov.

Veľmi kvalitné spracovanie, systém Bosch BDS
Menej príslušenstvo v balení

Parkside POF 1200 D3

Parkside POF 1200 D3 recenzie a test

Horná frézka Parkside POF 1200 D3 z obchodného reťazca Lidl má takmer bezkonkurenčný pomer cena/výkon a podľa desiatok recenzií sa jedná o najlepšiu hornú frézku pre hobby domácich majstrov na domáce použitie. K profesionálnej práci nie sú napríklad vhodné plastové dorazy, ale v tejto cenovej kategórii je to naozaj iba detail.

Vďaka príkonu 1200 W má horná fréza na drevo viac ako dostatok výkonu, ktorý sa prepisuje do maximálnych otáčok až 30 tisíc za minútu. Minimálne otáčky sú 11 tisíc otáčok za minútu av tomto rozsahu je možné otáčky frézy plynule nastavovať. Nastavovať je možné aj hĺbkový doraz a poteší možnosť nastavenia aj paralelného dorazu.

Zvládne pracovať s frézkami so stopkou 8 mm aj 6 mm. V cenne už je zahrnutých 6 fréz do dreva, 2 kľúče, kopírovacie puzdro aj zapichovacie kružítko. Okrem práce s drevom ju možno využiť aj na frézovanie stavebných materiálov alebo farebných kovov – samozrejme s vhodnou frézkou. Značnou výhodou je aj dostatočná dĺžka napájacieho kábla 4 metre.

Výborný pomer cena/výkon, nižšia hmotnosť, veľmi dobrý výkon
Plastové dorazy

Bosch POF 1400 ACE

Bosch POF 1400 ACE recenzie a test

Pokiaľ sa nechcete nechať obmedzovať kompromisy, môže byť pre vás zaujímavou kúpou horná fréza Bosch POF 1400 ACE. Jedná sa o plnohodnotne vybavený stroj, vyrobený z prvotriednych materiálov a skvele skonštruovaný. Výborným spracovaním sú všeobecne výrobky Bosch známe po celom svete.

Bosch POF 1400 ACE má príkon 1400 W, elektromotor teda dodáva veľa energie rotujúcim nožom a tie tak dosahujú výborné výsledky. Frézy možno upnúť do 6 mm klieštin aj do 8 mm klieštin, môžete teda používať celý rad nástrojov. Otáčky sú regulovateľné od 11000 do 28000 otáčok za minútu a prítomný je tiež pomalý rozbeh. Maximálny zdvih frézovacieho koša je 55 milimetrov a fréza má hmotnosť len 3,5 Kg – na tento výkon skvelá hodnota.

Je vhodná pre profesionálne použitie a to aj vďaka vysokej presnosti, ktorú výrobca uvádza až na 1/10 milimetra. Ergonómia s rukoväťou Softgrip je na veľmi dobrej úrovni. K prístroju možno pripojiť tiež vysávač pre vysávanie nahromadených hoblín. Na konštrukciu nájdeme ďalej prisvetlenie pracovného priestoru a ochranný priehľadný štít pre vyššiu bezpečnosť práce.

Veľmi presné nastavenie na 1/10 mm, prisvetlenie, príkon 1400 W
Vyššia obstarávacia cena

Makita RP0900

Makita RP0900 recenzie a test

Horná frézka na drevo Makita RP0900 je podľa recenzií a skúseností spotrebiteľov veľmi kvalitná a spoľahlivá. Niektorí s touto hornou frézkou pracujú aj viac ako 10 rokov, pričom stále slúžia bez jediného problému. Má priemerný príkon 900 W a maximálne otáčky 27 tisíc otáčok za minútu.

Ako je zrejmé, otáčky táto frézka nemá regulovateľné, nedisponuje aretáciou spustenia a postráda aj pozvoľný rozbeh motora. To sú vlastnosti a parametre, ktoré sa objavujú aj pri lacnejších modeloch, preto tieto veci spotrebitelia oprávnene vyčítajú. Menšiu vybavenosť však doťahuje už spomínanou kvalitou a spoľahlivosťou po dlhé roky.

Samozrejmosťou je však možnosť používať frézky do 8 mm aj 6 mm klieštin. Táto variabilita je veľmi prínosná, pretože umožňuje využívať veľké množstvo nástrojov. Ložiskový štít je vyrobený z robustného hliníkového tlakového odliatku a napriek tomu má hmotnosť len 2,7 kg. Frézka sa jednoducho ovláda, má pogumované rukoväte a poteší aj bezpečnostným vypínačom.

Lety preverená a kvalitná ručná fréza, upínacie klieštiny 8 aj 6 mm, jednoduché ovládanie
Bez aretácie a regulácie otáčok

Güde OF 1200 E

Güde OF 1200 E recenzie a test

Horná fréza Güde OF 1200 E je ďalší prevedení od renomovaného výrobca, ktoré svojim spracovaním a výkony rozhodne neurazí. O dostatočnú silu frézy sa stará silný elektromotor s príkonom 1200 W, ktorý je napájaný bežnou zásuvkou na 230 V. Veľmi kladne hodnotíme 3 metre dlhý napájací kábel, ktorý výrazne zvyšuje akčný rádius bez použitia predlžovacieho kábla.

Klieštiny majú veľkosť 6 mm a 8 mm a sú ľahko vymeniteľné. Vďaka použitiu oboch veľkostí tak nie ste obmedzení vo výbere frézovacích nástavcov. V balení navyše dostanete rovno 6 frézovacích nožov, čo u iných výrobcov nie je rozhodne štandard. Okrem nich dostanete aj paralelný doraz, prípojku na odsávanie prachu, kružidlo, kopírovacie objímku a kľúč pre montáž a demontáž.

Fréza dokáže obrábať drevo až do hĺbky 55 milimetrov. Konštrukcia je vybavená priehľadným krytom proti odletujúcim hoblinám a ďalšiemu drevenému odpadu. Rukoväte sú mäkčené pre čo najvyššiu pohltenie vibrácií. Revolverový hĺbkový doraz je možné nastaviť v 7 polohách a vďaka 2 stupňovému vedenie je horná fréza veľmi presná. Otáčky sú samozrejme nastaviteľné a to od 11 tisíc do 30 tisíc otáčok za minútu.

Bohaté príslušenstvo, dobrý príkon 1200 W
Vyššia hmotnosť 4,4 Kg

Extol Craft 1250 W

Extol Craft 1250 W recenzie a test

Horizontálna frézka Extol Craft 1250 W ako sám názov hovorí má príkon elektromotora 1250 Wattov, čo je teda priemerná/vyššia hodnota. Je vhodná pre domácich majstrov, ale aj pre menšie stolárov a remeselníkov. Ponúka regulovateľné otáčky v rozmedzí 12 – 30 tisíc a napájaná je z bežnej 230 V zásuvky. Fréza je vybavená adaptérom na odsávanie hoblín, chýba ju však ochranný štít proti odlietavajúcim častiam dreva smerom k obsluhe.

Veľmi príjemná je jej hmotnosť iba 3 kilogramy, obsluha s ňou teda nie je nijako výrazne náročná. Dodávané bočné vodidlo (paralelný doraz) a vodiace koliesko zaisťujú presné vedenie frézovacích nástavcov na rovných profiloch, aj na oblom dreve.

Klieštiny sú vymeniteľné a to buď na rozmer 6 milimetrov, alebo 8 milimetrov. Vďaka tomu je možné do hornej frézy uchytiť veľké množstvo frézovacích nástrojov s nožmi. O niečo nižšia je maximálne možné ponorenie frézovacieho koša do materiálu – má hodnotu 44 milimetrov. Obdobné modely u konkurencie umožňujú až 55 milimetrov.

Vyššej príkon 1250 W, nízka hmotnosť 3 Kg
Maximálna ponorenie frézovacie hlavy 44 milimetrov

Bosch GKF 550 Professional

Bosch GKF 550 Professional recenzie a test

Mini frézka Bosch GKF 550 Professional má kompaktné prevedenie, ktoré dopĺňa aj veľmi príjemná nízka hmotnosť. Vďaka tomu sa pohodlne ovláda a môže sa s ňou pracovať dokonca v jednej ruke. Tomuto menšiemu prevedeniu zodpovedá v porovnaní menej výkonný elektromotor s príkonom 550 W, ktorý má však podľa recenzií úplne dostačujúcu silu.

Otáčky sú iba fixné, a to 33000 ot/min, čo je nadpriemerne vysoká rýchlosť frézky. Rýchlosť bohužiaľ nejde regulovať, čo ide na vrub opäť kompaktným rozmerom, rovnako tak ako veľkosť upínacích klieštin. Dokáže pracovať iba s frézkami veľkosti 6mm, na čo je vhodné dopredu myslieť.

Hĺbku zanorenia frézy je možné nastaviť, je na to potrebné však povoliť skrutku a tú následne na vhodnom nastavení utiahnuť. Spotrebitelia pripomínajú, že obdobné modely majú tento systém nastavený lepšie plynulým mechanizmom. Chváli však veľmi kvalitné spracovanie, jej vyváženosť a dobrú ergonómiu, práca s hornou frézkou ide od ruky.

Mini frézka na drevo, veľmi nízka hmotnosť 1,4 kg, kompaktné rozmery a pohodlné ovládanie
Chýba plynulý posun hĺbky

EXTOL PREMIUM RT 1200 EH

EXTOL PREMIUM RT 1200 EH recenzie a test

Horná fréza EXTOL PREMIUM RT 1200 EH je ďalší dobrou voľbou, uvažujete ak si zaobstarať tento nástroj do vašej dielne pre domáce použitie, alebo aj ľahkú profesionálnu prácu. Elektromotor s príkonom 1200 W má dostatok sily na pohon i veľkých fréz s 8 milimetrovou stopkou. Práve možnosť upnutia nástrojov ako 8 milimetrových, tak 6 milimetrových robí z tohto spotrebiča veľmi univerzálny prístroj.

Zvláda robiť drážky, úkosy, veľmi presné a ozdobné reliéfy vo všetkých druhoch dreva a plastu. Vždy si dopredu overte vhodnú obvodovú rýchlosť frézy, ktorú budete v nástroji používať a podľa neho navoľte otáčky na samotnom zariadení – možnosti sú od 10 tisíc do 28 tisíc otáčok za minútu. Otáčky voľte tiež vhodne s prihliadnutím na tvrdosť dreva. Poteší nízka hmotnosť 3,5 Kg, ktorá spolu s ergonomickou rukoväťou, ktorá je vybavená variátorom, zaisťuje dobrú ovládateľnosť a teda aj bezpečnosť.

Výrobca bohužiaľ neudáva pomerne dôležitý parameter, ktorým je maximálna ponorenie frézy do obrobku. Ak však budeme vychádzať z obdobných modelov rovnakého výrobcu a konkurencie, bude sa pohybovať okolo 50 milimetrov, čo je dobrá hodnota pre väčšinu frézovacích úkonov.

Príkon 1200 W, klieštiny 6 a 8 milimetrov
Výrobca neuvádza maximálne možné ponorenie frézy

Ako vybrať hornú frézku

Príkon a hmotnosť

Príkon čiastočne ovplyvňuje aj hmotnosť. Na váhe sa ďalej podpisuje kvalita použitých materiálov a kvalita spracovania. Platí, že čím má horná fréza vyšší príkon a je drahší, tým má často aj vyššiu hmotnosť. Špecifickou záležitosťou je mini fréza, ktorá má váhu aj príkon nižší – často okolo 1,5 kilogramu a príkon okolo 500 W. Ostatné plnohodnotné modely majú príkon najčastejšie od 1200 do 1500 Wattov s tým, že tie najsilnejšie profi horizontálne frézky môžu dosahovať príkonu aj 2000 W. Príkon je najdôležitejšia veličina, ktorá vypovedá o sile, akú prístroj disponuje. Čím vyšší príkon, tým bude mať fréza menej práce s opracovaním a frézovaním aj tých najtvrdších materiálov.

Regulácia a rýchlosť otáčok

Najlacnejšie modely, vrátane minifréz, nie sú vybavené reguláciou a ich otáčky sú konštantné. Väčšina horných frézok však reguláciu otáčok má a je to dobre. Pre plnohodnotnú prácu s rôznymi nástrojmi a druhy dreva je potreba otáčky regulovať.

Nástroje majú tzv. obvodovú rýchlosť ostria nástroje a ideálne by mali byť otáčky také, aké sú pre nástroj vhodné. Každý druh dreva následne vyžaduje rôzne vysokú rýchlosť. Najlepšie je si otáčky nastaviť optimálne na kúsku odpadového dreva. Pokiaľ budú otáčky moc vysoké, bude dochádzať k páleniu dreva. Ak zase moc nízke, budú vznikať pri frézovaní otrepy a zahlcovanie britov. Čím vyššie otáčky a hladší chod motora, tým je obrábanie presnejší.

Upínacie klieštiny

Na konci vretena, ktoré vedie z elektromotora, sa nachádza upínacie klieštiny, miesto, do ktorého sa následne upevňujú samotnej frézovacie nástavce. Tieto klieštiny majú u hobby modeloch veľkosť 6 milimetrov a 8 milimetrov. Na veľkosť 8 mm je najviac frézovacích nástavcov. Profesionálne zariadenie dokážu pracovať aj s väčšími klieštinami, to pre nás však nie je podstatné. Klieštiny rovnako tak ako frézovacie nože sa pri moderných zariadení často dávajú dole a nandávají jednoducho, často bez potreby kľúčov. U časti sa však stále kľúča používať musí a preto, ak je táto vec pre vás dôležitá, si ju dopredu u vyberaného modeli overte.

Kopírovanie a paralelný doraz

Funkciu kopírovanie má tiež väčšina dostupných horných frézok, samozrejme teda okrem mini fréz. Frézovaním podľa šablón si uľahčíte veľa času a práce. Šablóny sa dajú buď kúpiť, alebo si ich pri troche zručnosti vyrobíte svojpomocne. Podľa šablón sa nechá robiť väčšina obrábanie a stolári na ne nedajú dopustiť. Skvele s nimi prevediete ako presné spoje, tak oblé rezy (spoje pri stoloch alebo rámov, oblé rezy pre presné vykružování).

Frézovacie nože

Veľmi dôležitú úlohu hrajú samotnej frézovacie nože. U hobby vrchných frézok dostanete väčšinou jeden, alebo i viac nožov, ktoré sú väčšinou vhodné len do mäkkého dreva. Tiež sady, ktoré kúpite lacno v hobby marketoch, sú predovšetkým do mäkkého dreva a pri kontakte s tvrdým kusom materiálu, alebo drevotrieskovú doskou, sa rýchlo opotrebujú a zničia sa. Kvalitné nože sú až niekoľkonásobne drahšie a ak pracujete s tvrdým drevom, neostane vám nič iné, než do nich tiež investovať. Na trhu sú všemožne rôznorodá prevedení, každý si vyberie, či už potrebuje zrážok, alebo oblit hrany, frézovať kvalitné presné spoje a tak ďalej.

4.3/5 - (32 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.