Dielňa,

Hobľovačky, preťahovačky: Recenzie 5 najlepších

Či už máte malú stolársku dielňu, alebo ste domáci majster, ktorý rád pracuje s drevom a potrebuje ho obrábať, nemala by vám chýbať hobľovačka. Jedná sa o drevoobrábacie stroj pre remeselníkov a domácich majstrov, ktorý dokáže ušetriť veľa práce, a jeho schopnosti sú v podstate nezastupiteľné žiadnym iným zariadením.

Hobľovačka s prieťahom je multifunkčné zariadenie, ktoré je v hobby a poloprofesionálne kategórii hojne rozšírené. V relatívne kompaktnom a ľahkom zariadení tak môžete drevené laty a hranoly ako hobľovať, tak preťahovať. Preťahovačka je umiestnená v pracovnom stole naspodku a drevo obrába rovnaké nože, ako v prípade hobľovanie. Preťahovačka je vybavená vlastným posuvom obrobku, zatiaľ čo vrchná hoblovka nie – materiálom posúvate vy sami.

Keďže sa za určitých podmienok môže jednať o nebezpečné zariadenia, súčasné hobľovky s prieťahom sú vybavené niekoľkými bezpečnostnými prvkami, ktoré prácu umožňujú aj menej skúseným kutilom. Hobľovačka s prieťahom pomôže vždy, keď budete potrebovať urobiť presné laty, alebo hranoly. Najčastejšie sa v domácich podmienkach používa na výrobu plotových plánik, dosky a dosky, výrobu hranolov a revitalizáciu starých dosiek a lát. Rovnako ak máte hrubo neopracované drevo, naťahovacie hoblovačka z neho urobí nádherný hladký kus dreva.

Princíp tohto robotníka je jednoduchý, obrábacie valec, väčšinou s dvoma nožmi, odrezáva na opracovávanom kuse dreva určitý profil. Úber materiálu sa nechá nastavovať bežne až do 3 milimetrov. Do ceny a výkonu sa ďalej premieta šírka záberu noža, výška prieťahu a príkon. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie hobľovačky a ich recenzie. Aby pre vás bola orientácia v týchto parametroch jednoduchá, je v spodnej časti tohto článku nákupný poradca, s ktorým bude nákup novej hobľovačky hračkou.

Najlepšie hobľovačky a preťahovačky – TOP 5

V tabuľke je výber 5 najlepších hobľovačiek a preťahovačiek z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Güde GADH 254 55056Scheppach HMS 850Asist AE4H160CDNGüde GADH 254/230V 55058Scheppach HMS 1070
Max. výška prieťahu120 mm120 mm120 mm160 mm120 mm
Počet otáčok9000 ot/min8000 ot/min8000 ot/min6700 ot/min9000 ot/min
Počet nožov22222
Hmotnosť33,5 Kg24,6 Kg23 Kg81 Kg30,5 Kg
ViacViacViacViacViac

Recenzie 5 hobľovačiek s prieťahom

Güde GADH 254 55056

Güde GADH 254 55056 recenzie a test

Obľúbená profesionálny zrovnávačka a hobľovačka Güde GADH 254 55056 má výkonný elektromotor s príkonom 1500 W a je vybavená praktickými nohami, vďaka ktorým dokáže stáť sama, bez potreby ju pokladať na pracovný stôl. Je vhodná ako pre domácich majstrov, tak drobných remeselníkov. S šírkou záberu 254 milimetrov a výškou prieťahu až 120 milimetrov sa jedná o dobrého pomocníka, ktorý zvládne spracovať veľkú časť latou, hranolov a obrobkov.

Nastavovanie hrúbky odberu materiálu prebieha s pomocou ručného kolesa a maximálny úber sú tri milimetre dreva, teda dobrú hodnotu. Hobľovací aj zrovnávací stôl sú pevné, robustné a základné teleso, vrátane podstavca, je vyrobené z ocele a hliníka. Preťahovacie hoblovačka má rýchlosť posuvu 6 metrov za minútu a o dokonale strhnuté plochy sa starajú dva hobľovacie HHS nože.

Elektromotor je tiež vybavený poistkou proti preťaženiu a modelu nechýba hrdlo na odsávanie pilín. Preťahovačka však rovnako ako väčšina v hobby kategórii nedisponuje odsávacím zariadením, ale iba prípojkou. Napájanie je na 230 V, takže nie je potrebné mať obavy o prevádzku zriadení. Bez obáv tak môžete hoblovačku previezť na chatu, chalupu alebo stavbu, alebo kamkoľvek, kde ju bude treba.

Dobrý výkon, vrátane podstavných nôh
Nohy nemajú transportné kolieska

Scheppach HMS 850

Scheppach HMS 850 recenzie a test

Kombinovaná hobľovačka s prieťahom Scheppach HMS 850 patrí tiež medzi obľúbené produkty vo svojej kategórii. Na domáce a hobby použitie 1250 W elektromotor stačí, na väčšiu každodennú záťaž už by však postačovať nemusel. Šírka nožov, výška prieťahu aj maximálny úber radí tento model do základnej kategórie hobľovačiek – hodnoty sú 204 milimetrov, 120 milimetrov a maximálnu úber triesky milimetre dva.

Elektromotor je napájaný klasickou 230 V zásuvkou. Aj vďaka nízkej hmotnosti necelých 25 kilogramov tak nie je problém túto hobľovačku vziať a preniesť takmer kamkoľvek, kde je jej práca potreba. Otáčky rezných nožov dosahujú až 8000 tisíc otáčok za minútu a na obrábacom valci sú umiestnené dva. Výrobca Scheppach nezabudol ani bezpečnosťou magnetický vypínač, ktorý sa v prípade výpadku energie sám vypne a pri znovu nahodenie elektrickej energie sa tak hobľovačka sama neuvedie do prevádzky.

O dostatočnú stabilitu sa starajú štyri gumové pätky, ktoré nielen že drží hobľovačku bezpečne na jednom mieste, ale tlmí aj určité vibrácie. K dispozícii je tiež odsávací adaptér pre usmernenie hoblín a možnosť odsávania. Robustná konštrukcia je vyrobená z ocele a liatiny, pre dosiahnutie čo možno najväčšej pevnosti.

Kompaktné rozmery a nízka hmotnosť
Menšie príkon 1250 W

Asist AE4H160CDN

Asist AE4H160CDN recenzie a test

Tiež značka Asist prispela do kategórie naťahovacích hobľovačiek zaujímavým modelom, ktorý nesie označenie AE4H160CDN. Hobľovačka s prieťahom má príkon elektromotora 1600 W a počet otáčok 8000 za minútu. Nože sú na valci k dispozícii dva a sú výmenné – súčasťou balenia je tiež prípravok na jednoduché nastavenie nožov, okrem neho dostanete 2 imbusové kľúče a jeden obojstranný kľúč.

Maximálna šírka záberu má hodnotu 204 milimetrov, čo pri príkone 1600 W nie je veľa. Na trhu sú k dispozícii aj modely ktoré majú pri rovnakom príkone až o 5 centimetrov širší záber. Úber materiálu však ponúka až 3 milimetre na jedno prejdenie, čo je dobrá hodnota. Hobľovačka Asist AE4H160CDN má tiež praktické nastavenie uhla vodítka – možno teda na hoblovačce ľahko zrážať hrany a to až pod uhlom 45 stupňov.

Nastavovanie úberu triesky prebieha manuálne pomocou kľučky a je veľmi presné. Taktiež celé šasi vyrobené z kvalitných materiálov je robustný a tým pádom aj bezpečné. Preťahovačka na drevo pracuje rýchlosťou 6 metrov za minútu a dokáže spracovávať materiál až s výškou 120 milimetrov. Pre domáce použitie sa jedná o ideálneho pomocníka s váhou len 23 Kg, bude ho teda ľahké upratovať, prípadne prevážať na chatu, chalupu alebo na stavbu.

Dobrý výkon a nízka hmotnosť 23 Kg
Pri príkone 1600 W menšie záber nožov

Güde GADH 254/230V 55058

Güde GADH 254/230V 55058 recenzie a test

Ak si chcete vašu dielňu vybaviť skvelým zariadením na obrábanie dreva, mohol by vás osloviť práve model Güde GADH 254 / 230V 55058. Profesionálne zrovnávačka a hobľovačka pre všetkých domácich majstrov a remeselníkov má príkon 1600 W a rýchlosť otáčok 6700 za minútu. Hrubovacie stôl je vyrobený z kvalitnej hliníkovej zliatiny a jedná sa o typ s uzavretým podstavcom, ktorý sám o sebe stojí.

Hlavnou výhodou oproti väčšine ostatných konkurentov je zabudovaný odsávací systém a to vrátane hrdla na odsávanie hoblín. Maximálna rýchlosť posuvu pri preťahovaní činí 8 metrov za minútu, čo je v porovnaní tiež dobrá hodnota. Pri hobľovaní činí maximálne trieska 3 milimetre a pri preťahovaní 2 milimetre. Keďže sa jedná o pomerne robustné a komplexné zariadenie vrátane vlastného podstavca, celková hmotnosť dosahuje vyššie hodnoty 81 kilogramov.

Šírka záberu je 254 milimetrov a nadštandardné je výška prieťahu, ktorá činí 160 milimetrov. Na obrábacím valci sú 2 štandardné nože a pravítko dovoľuje náklon až pod uhlom 45 stupňov pre efektívne zrážanie hrán. Dôležité tiež je, že tento výkonný obrábací stroj je stále napájaný z bežnej 230 V zásuvky.

Uzavretý podstavec, dobrý výkon a odsávania
Vyššia hmotnosť 81 Kg

Scheppach HMS 1070

Scheppach HMS 1070 recenzie a test

Hobľovačka a preťahovačka Scheppach HMS 1070 patrí medzi obľúbené výrobky v tejto kategórii drevoobrábacích strojov. Má dobrý príkon elektromotora 1500 W a šírka záberu 252 patrí v hobby hoblovkách medzi dobrou hodnotu. Preťahovať je možné až 120 centimetrov vysokej trámiky, laty a iné drevené hranoly s tým, že maximálna hodnota zrazenia na jedno pretiahnutie činí 2 milimetre. Váha zariadenia činí 30,5 kilogramov čo spolu s kompaktnými rozmermi z modelu HMS 1070 robí ideálne hobľovačku pre použitie v menších priestoroch, garážach či chatách.

Odoberacie valec je osadený dvoma kvalitnými nožmi, ktoré sú schopné dosiahnuť krásne hladkého opracovaného povrchu. Nože idú veľmi ľahko demontovať a ovládanie je jednoduché, bezpečné a intuitívne. Porovnávacie frézka je vybavená tiež celým radom bezpečnostných prvkov, spĺňa tak prísne bezpečnosťou štandardy, aby sa predišlo zraneniam. Medzi tie hlavné patrí posuvná krytka nože, alebo bezpečnosťou magnetický vypínač.

Kvalitne vyrobený hobľovací aj naťahovacie stôl zaručuje úplne presné obrobky. Pravítka sú nastaviteľné, čo umožňuje vykonávať napríklad skosenie pod uhlom 45 stupňov. Na spodnej strane sú štyri gumové nohy, ktoré nielenže zaisťujú úplnú stabilitu, ale aj tlmí vibrácie.

Dobrý výkon, šírka záberu aj počet otáčok
Horšie uchytenie odsávanie na spodnej strane

Ako vybrať hobľovačku s prieťahom

Do dielne alebo garáže, si budete zháňať určite hobby prevedenie tohto obľúbeného obrábacieho nástroja. Preťahovačka na drevo profesionálneho výkonu a rozmerov býva neskladné a jej cena sa pohybuje rádovo v desiatkach tisíc korún. Hobľovačka pre domáce použitie a malé remeselné prevádzky je kompaktné zariadenie, ktoré je buď v stolnom prevedením, alebo je vybavené nohami a dokáže tak samo stáť. Hobby preťahovačka má väčšinou hmotnosť do tridsiatich kilogramov, v prípade hobľovačky s nohami to môže byť aj viac.

Príkon a úber materiálu

Jedným z hlavných údajov, ktoré nájdete v popise hneď na začiatku je príkon elektromotora – udáva, ako je hobľovačka výkonná. Čím výkonnejšie jednotka, tým v tomto prípade jednoznačne lepšie. Stroj bude opracovávať drevo ľahšie, bude efektívnejšie odvádzať piliny a práca bude nielen príjemnejšie, ale aj bezpečnejšie.

Základné modely majú príkon od 1200 W a tie slúžia na príležitostné hobľovanie menších kusov dreva. Preťahovacie hoblovačka, ktorá vám bude k ruke kedykoľvek bude potreba a zvládne väčšinu úkonov pre domáce použitie, hľadajte s príkonom 1500 W až 1600 W. Poloprofesionálne až profesionálne hobľovačky majú príkon okolo 2000 W a viac. Pozor vždy dávajte na napájanie – domov do dielne, alebo garáže bude vždy rozhodne lepšie zvoliť napájanie na klasickú 230 V zásuvku. Výkonné hobľovačky s prieťahom môžu byť na 400 V zásuvku, ktorú doma nemá každý.

Šírka záberu a nože

O tom, ako bude naťahovacie hobľovačka praktická, do veľkej miery rozhoduje šírka jej nožov, čiže šírka záberu. Výkonnejšie hobľovačky majú nože širší a naopak, v segmente hobby preťahovačiek sa šírka pohybuje od 200 milimetrov do 260 milimetrov. Nože sú vymeniteľné a niektoré sa nechajú aj brúsiť, všetko sa dočítate v manuáli u každého konkrétneho typu.

Výška pretiahnutia a funkcie

Hobľovanie prebieha na vrchnom stole a na jeho vykonanie je potreba materiál ručne posúvať proti smeru otáčania nožov. Nastavíte požadovaný úber triesky, krycou lištou zakryjete časť nožov, kde hobľovanie nebude prebiehať, nastavíte pravítko na 90. alebo 45 stupňov, zapnete elektromotor a posunom materiálu hobluje.

Na druhom stola, pod valcom s nožmi, prebieha hobľovanie. S tým sa spája jeden dôležitý parameter a tým je výška prieťahu, ktorá začína všeobecne okolo 5 milimetrov. Jeho horná hranica je variabilné a pri väčšine porovnávacích frézok sa pohybuje okolo 120 milimetrov. Tie výkonnejšie obrábacie stroje zvládnu materiál s hrúbkou až 160 milimetrov a viac.

Počet otáčok a úber triesky

Parametre, podľa ktorých sa nechá sekundárne určiť, ako veľmi výkonná hobľovačka na drevo je. Otáčky sa pohybujú v závislosti na veľkosti valca s nožmi a príkonu elektromotora najčastejšie medzi 8 a 9 tisíckami za minútu. V prípade veľkých rezných valcov však môže byť rýchlosť otáčok aj nižšie, typicky k 6 tisícom otáčok za minútu. Tento údaj teda vždy reflektujte vo vzťahu k šírke záberu, alebo počtu nožov.

Koľko materiálu zvládnu nože ubrať na jeden preťah, udáva parameter úber triesky, ktorý sa maximálne pohybuje na 3 milimetroch. Úber triesky sa nechá samozrejme pomerne presne nastaviť tak, aby bolo opracovanie dreva presné na každej jednotlivej látke.

Odsávanie, hmotnosť a hlučnosť

V spojitosti s hobľovačka je neodmysliteľne späté tiež odsávanie, pretože pri práci s nimi vzniká veľké množstvo drevených hoblín, prachu a triesok. Niektoré modely dokonca bez pripnutého odsávacieho adaptéru neuvediete do prevádzky, tak je táto funkcia dôležitá. Vo väčšine nádych hobby preťahovačka nie je vybavená odsávacím zariadením, ale iba usmerňovacom nadstavcom. Odsávanie je tak potreba buď pripojiť vo forme externého zariadenia, alebo si výrazne priplatiť a zaobstarať vybavenejší a priestorovo náročnejšie model.

Hmotnosť sa líši v závislosti na tom, či je naťahovacie hobľovačka iba v stolnom prevedení, alebo v prevedení stolnom a dokáže stáť sama bez nutnosti podstavca. V prvom prípade sa hmotnosť pohybuje od 20 do 30 kilogramov, a akonáhle pripočítate podstavec – stôl, razom je hmotnosť väčšinou o päťdesiat kilogramov vyššia. V prípade hobľovačky s podstavcom sú však prítomná kolieska a v rôznom prevedení tak, aby hlavne zostala zachovaná bezpečná stabilita pri práci.

Hobľovačka s prieťahom je hlučné zariadenie a hlučnosť takmer všetkých modelov osciluje okolo 100 decibelov. Pre pohodlnejšie a dlhodobejšie používanie je dobré sa vybaviť protihlukovými slúchadlami, rozhodne pri práci nezabúdajte ani na ochranu očí – číre bezpečnosťou okuliare by mali byť samozrejmosťou, aj keď pôjdete obrábať aj len jedno malé doštičku.

3.9/5 - (31 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.