Elektronika,

Najlepšie HiFi systémy: mikro a mini veže | Recenzie, test

Hi-Fi systém, ak chcete Hi-Fi veža, je typ zariadenia, ktoré je z trhu pomaly na ústupe. Sú totiž nahradzované kompaktnými, a pritom výkonnými zariadeniami. Aby našla zariadenie tohto typu uplatnenie aj v dnešnej dobe, museli sa veľké HiFi systémy zmeniť, preto sú na trhu k dostaniu nielen malé mini systémy, ale tiež ešte menšie mikrosystémy. Vďaka kompaktnejším rozmerom a priaznivému výkonu si produkty tohto typu stále drží miesto medzi modernými zariadeniami určených na prehrávanie hudby.

Mini systém alebo mikrosystém je okrem veľkosti odlišný ďalej vo výstupnom výkone, v type reproduktorov, alebo tiež v konektivite. K dostaniu je dnes stále aj HiFi veža s gramofónom, avšak tých už nie je v ponuke príliš veľa. Naopak štandardom sú mikrosystémy s CD/DVD mechanikou. HiFi zostavy sú tiež charakteristické veľkým množstvom zaujímavých funkcií, ktoré sú spojené primárne s užívateľským komfortom a kvalitou prehrávanie hudby.

HiFi reproduktory obsiahnuté v zostave sú spravidla trojakého typu. Môžu byť širokopásmové, dvojpásmové alebo trojpásmové. Výkony týchto audio systémov sú veľmi variabilné, avšak ako základ sa považuje aspoň 10 Wattov, ktoré pre kvalitné ozvučenie jednej miestnosti stačí. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie hifi systémy a ich recenzie.

Najlepšie HiFi systémy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších hifi systémov z testov a hodnotení pre rok 2023.

VzhľadModelTyp zariadeniaCelkový výstupný výkonTyp reproduktorov 
Panasonic SC-PM250EC recenzie a testPanasonic SC-PM250ECMikrosystém20 WJednopásmové
Sony CMT-SBT20 recenzie a testSony CMT-SBT20Mikrosystém12 WJednopásmové
Philips BTM2310/12 recenzie a testPhilips BTM2310/12Mikrosystém15 WJednopásmové
LG CK43 recenzie a testLG CK43Minisystém300 WDvojpásmové
BLAUPUNKT MS30BT recenzie a testBLAUPUNKT MS30BTMikrosystém120 WDvojpásmové
Panasonic SC-AKX200E recenzie a testPanasonic SC-AKX200EMinisystém400 WDvojpásmové
Sony GTK-XB5 recenzie a testSony GTK-XB5Minisystém200 WDvojpásmové
Panasonic SC-UA30E recenzie a testPanasonic SC-UA30EMinisystém300 WDvojpásmové
Sony MHC-V42D recenzie a testSony MHC-V42DPrenosné--
Soundmaster MCD5500SW recenzie a testSoundmaster MCD5500SWMikrosystém5 WDvojpásmové

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Panasonic SC-PM250ECSony CMT-SBT20Philips BTM2310/12LG CK43BLAUPUNKT MS30BTPanasonic SC-AKX200ESony GTK-XB5Panasonic SC-UA30ESony MHC-V42DSoundmaster MCD5500SW
BluetoothÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
CD mechanikaÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieNieÁnoÁno
FM tunerÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieNieNieÁno
USBÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 HiFi systémov

Panasonic SC-PM250EC

Panasonic SC-PM250EC recenzie a test

Mikrosystém Panasonic SC-PM250EC sa medzi Hi-Fi systémy tešia veľkej obľube, za čo môže nielen priaznivý pomer ceny a kvality, ale aj atraktívny vzhľad. Svojimi vlastnosťami potom poteší najširšiu skupinu zákazníkov, ktorí chcú kvalitný zvuk, ale nie sú príliš nároční na konkrétne parametre HiFi veže.

Celkový výkon audio systému 20 W je postačujúce na ozvučenie jednej väčšej miestnosti. Reproduktory sú iba širokopásmové, pričom zariadenie disponuje funkciou D.Bass. Okrem toho je možné použiť plne digitálny zosilňovač, prípadne zvoliť jednu zo štyroch predvolieb ekvalizéra.

Mikrosystém s DVD podporuje pripojenie tiež USB flash disku, naviac okrem toho možno spárovať mobilné zariadenia s Bluetooth a pohodlne z nich rovno prehrávať vašu obľúbenú hudbu. Negatívne je potom hodnotené diaľkové ovládanie, ktoré je vyriešené veľmi neprakticky, niektorí spomínajú až nepoužiteľne.

Užívateľsky osvedčené zariadenie, priaznivá cena
Menej praktický diaľkový ovládač

Sony CMT-SBT20

Sony CMT-SBT20 recenzie a test

Hifi systém Sony CMT-SBT20 je mikrosystém pýšiace sa celým radom zaujímavých funkcií. Okrem Bluetooth je totiž konektivita zaistená tiež technológiou NFC, vďaka ktorej je spárovanie mobilného telefónu a mikrosystému ešte rýchlejšie a jednoduchšie. Samozrejmosťou je príjem FM rádia alebo prehrávanie hudby z CD.

Mikrosystém zvládne tiež USB flash disk so súbormi vo formáte MP3. Nižší výkon 12 W však napovedá, že zariadenie dokáže ozvučiť len menšie priestory. Niektorí zákazníci hodnotia pozitívne použitie tohto audio systému napríklad pre hovorené slovo z rádia, k čomu prispieva aj prítomný DAB tuner.

Proti tomu však stojí anténa, ktorá je umiestnená veľmi nešťastne, a navyše je pomerne krátka. Na rozdiel od iných modelov je však kladne hodnotené diaľkové ovládanie, s ktorým sa pracuje veľmi príjemne. Celková koncepcia zariadenia je pojatá jednoducho, k čomu dopomáha aj uhladený dizajn.

Konektivita Bluetooth a NFC
Horšia citlivosť antény

Philips BTM2310/12

Philips BTM2310/12 recenzie a test

Mikrosystém Philips BTM2310/12 dosahuje celkového výstupného výkonu 15 W, čo pre domáce použitie dostačuje. Zvukové podanie reproduktorov dopĺňa funkcie Bass Reflex, ktorá dodáva skladbám potrebnú hĺbku a výsledný zvuk si tak spotrebitelia pochvaľujú.

Konektivita zariadenia je štandardná, je možné prehrávať MP3 z Flash disku, CD alebo DVD, k dispozícii je navyše FM rádio a prípadne možno využiť aj pripojenie pomocou Bluetooth. Okrem toho však HiFi veža zaujme Audio-in vstupom, ktorým je možné do zariadenia pripojiť akékoľvek externé prehrávacie zariadenie.

Kladne hodnotený je dizajn mikrosystému, ktorý pôsobí veľmi elegantným dojmom. Niekomu sa však nemusí páčiť typické digitálne zobrazenie číslic na LCD displeji. Niektorí zákazníci tiež upozorňujú na kratšie káble, ktoré komplikujú umiestnenie zariadení na zamýšľané miesto. Reproduktory sú jedno pásmové a ako na samozrejmosť sa nechá nazerať na prítomnosť diaľkového ovládania.

Funkcia Bass Reflex, Audio-in vstup
Kratšie káble

LG CK43

LG CK43 recenzie a test

Mini systém LG CK43 prekvapí už na prvý pohľad niekoľkokrát väčším výkonom ako zariadenie typu mikro. Tomu tiež zodpovedá cena, ktorá je primerane vyššia, avšak za svoje peniaze získa zákazník veľmi výkonné zariadenie, ktoré výkonom 300 W dokáže ozvučiť aj väčšie priestory.

Minisystém sa môže chváliť nielen dvoma USB výstupy, ale aj ďalšími štandardnými konektory, vďaka ktorým budete môcť prehrať aj staršie hudobné albumy na CD. Výhodou mini veže LG CK43 je možnosť prepojenia s televíziami od LG, ktoré podľa užívateľských recenzií funguje veľmi pohodlne a spoľahlivo.

Samostatnou kapitolou tohto zariadenia je vzhľad, ktorý pôsobí značne futuristicky. Nejedná sa o príliš elegantný, ale skôr moderný dizajn, ktorý ocenia najmä mladšia ľudia. Okrem toho je ovládanie HiFi systému poňaté trochu iným spôsobom, než by ste mohli byť zvyknutí z väčšiny ďalších modelov. Aj napriek tomu však nechýba praktický diaľkový ovládač.

Vysoký výkon 300 W, zaujímavý dizajn
Vyššia cena

BLAUPUNKT MS30BT

BLAUPUNKT MS30BT recenzie a test

Hifi zostava BLAUPUNKT MS30BT patrí do cenovo priemerných mikrosystémov. Môže zaujať nielen drevenou konštrukciou, ale aj funkciou Bass Reflex, ktorá dokáže umocniť hĺbky a zvýrazniť tak celkový dojem z počúvania.

Tvarom je BLAUPUNKT MS30BT typická hifi sústava, ktorá pôsobí minimalisticky a veľmi atraktívne. Uhladený klasický dizajn však skrýva moderné komponenty, ktoré dokážu ozvučiť miestnosť s výkonom až 120 W, čo stačí nielen pre každodenné počúvanie, ale aj pre veľmi hlasné počúvanie hudby napríklad pri oslavách alebo party.

Mikroveža je dodávaná s diaľkovým ovládaním s mnohými funkciami, vďaka čomu je ovládanie celého aparátu veľmi jednoduché a pohodlné, ale niektorí používatelia sa sťažujú na určité nelogické prvky ovládania. Spolu s možnosťou pripojenia USB disku, prípadne prepojením s chytrým telefónom pomocou Bluetooth, ide o veľmi atraktívnu variantu, ktorá je všeobecne veľmi obľúbená.

Klasický minimalistický dizajn, výkon, malé rozmery
Niekedy komplikovanejšie ovládanie

Panasonic SC-AKX200E

Panasonic SC-AKX200E recenzie a test

Mini hifi veža Panasonic SC-AKX200E už pri prvom pohľade dokáže zaujmú futuristickým vzhľadom, ktorý navodzuje pocit extrémne výkonného zariadenia. Tým tiež Panasonic SC-AKX200E je, lebo hifi reproduktory poskytujú veľmi slušný výkon 400 W. Takýto výkon už hravo zvládne aj akcie vo väčších miestnostiach, pri ktorých hrá veľmi hlasná muzika.

Oproti iným zástupcom z kategórie Hi-Fi systémov je tento mini systém o niečo väčší. Vďaka tomu však môže poskytovať spomínaný výkon, a navyše je k dispozícii veľa zaujímavých funkcií. Okrem zdanlivo štandardného D.Bass vylepšení je k dispozícii aj manuálnej ekvalizér.

Zákazníci si na tomto zariadení pochvaľujú dobrý zvuk, avšak je potrebné mať na pamäti, že ide o finančne náročnejšie zariadení. Rovnako tak svojou veľkosťou už nemusí zapadať do subtílnejších interiérov menších bytov. Z pohľadu konektivity minisystému nechýba nič dôležité, výrobca zakomponoval Bluetooth, CD mechaniku, USB a samozrejme aj FM tuner s diaľkovým ovládaním.

Vysoký výkon, manuálny ekvalizér, kompletná konektivita
Väčšie rozmery

Sony GTK-XB5

Sony GTK-XB5 recenzie a test

Svojím poňatím nezapadá audio systém Sony GTK-XB5 medzi bežné zariadenia, ktorá si pod pojmom mini systém predstavíte, svojimi vlastnosťami si však zasluhuje byť medzi tými najlepšími. Tento prenosný hifi systém totiž bude stredom pozornosti na každej party a svoju službu urobí spoľahlivo aj vo vašej domácnosti.

Reproduktory sa pýši funkcií Extra Bass a zaujímavosťou sú svetelné efekty, ktoré akcie organizované s podporou tohto zariadenia ešte zintenzívni. Relatívne nízka hmotnosť potom toto zariadenie predurčuje k častému premiestňovanie a majiteľa poteší aj podpora reťazenie niekoľkých rovnakých zariadení. Synchronizácia sa však netýka iba zvuku, ale aj spomínaných svetelných efektov.

Sony GTK-XB5 je vybavené NFC konektivitou, vďaka ktorej je spárovanie s inými zariadeniami naozaj jednoduché. Nevýhodou pre niekoho môže byť vyššia cena, avšak je potrebné si uvedomiť, že zariadenie ponúka mnoho funkcií, má slušný výkon, je skladné a k tomu všetkému rieši aj otázku osvetlenia. Niekomu nemusí vyhovovať absencia CD, FM tunera, alebo USB vstupu. Primárne tak na prehrávanie slúži bezdrôtový Bluetooth prenos.

Všestranné použitie, osvetlenie, hlboké basy a výkon 200 W
Bez CD, USB, FM tunera a diaľkového ovládania

Panasonic SC-UA30E

Panasonic SC-UA30E recenzie a test

Mini systém Panasonic SC-UA30E môžete ľahko prenášať, a preto sa jedná o univerzálny audio systém ako domu, tak na akcie mimo váš domov. Celý systém sa skrýva len v jednom zariadení, ktoré váži cca 8 kilogramov. Aj vďaka tomu nájde tento audio systém uplatnenie u aktívnych ľudí, ktorí si však potrpia na kvalitný zvuk a hlasnú produkciu, lebo tej je s výkonom 300 W dostatok.

Výkon tak úplne dostačuje aj pre ozvučenie väčších miestností, a to pri zachovaní potrebnej kvality zvuku. Dvojpásmové reproduktory a silný 13 cm woofer zaisťujú naozaj delikátnej zvukový pôžitok a naviac v uhle 180°, takže o hudbu nebude nikto ochudobnený. Okrem štandardných konektorov sú k dispozícii rovno dva konektory pre mikrofóny, preto je možné rozbehnúť karaoke aj v dvoch ľuďoch.

Keďže sa jedná o kompaktný a prenosný systém, nemôžete očakávať rovnaké parametre, ako je tomu u klasických mini alebo mikrosystémov. Napriek tomu je model Panasonic SC-UA30E úžasnú voľbou pre záujemcov o hlasný zvuk s plnými basmi, s jednoduchou konektivitou skrze Bluetooth a hlavne jednoduchým používaním. Ako negatíva možno spomenúť absenciu CD mechaniky, alebo FM tunera.

Kompaktný systém, výkon 300 W, dva audio vstupy, produkcia v uhle 180 stupňov
Bez CD a FM tunera

Sony MHC-V42D

Sony MHC-V42D recenzie a test

Prenosný audio systém Sony MHC-V42D je v porovnaní inými modelmi tohto typu rozmernejšie hifi systém, u ktorého výrobca neudáva poskytovaný výkon. Z užívateľských recenzií však vyplýva, že výkon zariadenia je viac ako dostatočný. Vďaka kompaktnému prevedeniu ide toto zariadenie využiť všade tam, kde je dopyt po vysokom výkone a kvalitným ozvučenie.

Zajímvostí tohto zariadenia je možnosť prehrávania DVD, avšak nevýhodou je absencia rádio prijímača. Sony MHC-V42D je vybavené mnohými funkciami, ktoré dokážu počúvanie hudby posunúť na vyššiu úroveň. Spomenúť možno zosilnenie bassov, teda funkciu Jet Bass Booster a tiež Digital Sound Enhancement Engine, ktorý sľubuje obnovenie detailov, ktoré sa pri kompresii nahrávok bežne vytratí.

Konštrukciou ide v podstate o trojpásmový reproduktor, pretože celá zostava je zložená z reproduktorov pre basy, stred a výšky, však výrobca túto informáciu priamo neudáva. Niektorí užívatelia spomínajú iba základné osvetlenie reproduktorov, ktoré je skôr len estetické, než funkčné pre osvetlenie celého tanečného parketu. Poteší tiež prítomnosť USB, alebo aj diaľkového ovládania.

Dostatočný výkon, kompaktné spracovanie, trojpásmový reproduktor
Bez dohledatelného výkonu

Soundmaster MCD5500SW

Soundmaster MCD5500SW recenzie a test

Hifi veža s gramofónom Soundmaster MCD5500SW so svojou celkovou koncepciou odlišuje od ostatných súčasných audio systémov možnosťou prehrávania gramofónových platní, ale aj klasických kaziet. Vďaka tomu nájde uplatnenie najmä u tých, ktorí si radi vypočujú aj staršie nahrávky. S tým je tiež do určitej miery spojený nie príliš oslnivý výkon, ktorý činí len 5 W.

Zaujímavou funkciou je digitálny kodér, ktorý umožňuje prevádzať nahrávky z kaziet a dosiek do MP3 formátu. Pre súkromné počúvanie je potom možné využiť aj slúchadlový výstup, ktorý dnes už tiež nebýva samozrejmosťou. V prípade počúvanie rádia je možné využiť digitálne rádio DAB, čo iste poteší.

Nostalgicky vybavený, avšak modernej mikrosystém s priemernou kvalitou produkcie, tak by sa dal Soundmaster MCD5500SW celkovo zhodnotiť. Pravdepodobným zákazníkom bude človek, ktorý vyhľadáva možnosť prehrania MC kaziet, alebo gramofónových platní a pristúpi na kompromis nižšieho výstupného výkonu. Že sa však jedná o moderné zariadenie jasne dokladá prítomnosť Bluetooth, alebo USB rozhranie.

Prehrávanie gramofónových platní a MC kaziet
Nízky výkon

Ako vybrať HiFi vežu

Typ HiFi veže

V prvom rade je potrebné vedieť, aké máte nároky na počúvanie. Ak máte v pláne počúvať len rádio, prípade svoje obľúbené skladby v menšom rozsahu, nebudete pravdepodobne potrebovať výkonnú HiFi vežu. Platí to však aj naopak a pre lepšiu orientáciu vám pomôže poznať základné dva typy HiFi systémov.

Mikrosystém je celkovo menšie a menej výkonné zariadenie, ktoré je ideálne do domácnosti či menších miestností. Oproti tomu minisystém je spravidla väčší a výkonnejší zostava, ktorú využijete pri organizovaní rôznych akcií s viacerými ľuďmi a hlavne vo väčších miestnostiach, kde môžete nechať vyniknúť ich výkon a rozsah.

Z tohto vyplýva, že ak budete vašou požiadavkou počúvanie hudby či rádia v domácnosti, s veľkou pravdepodobnosťou siahnete práve po mikrosystému, ktorých je tiež v súčasnej dobe na trhu prevaha.

Zosilňovač a reproduktory

Kým zosilňovač by sa dal označiť za malé srdce celého systému, reproduktory sú zariadenia, ktoré reálne vydávajú zvuk. Celý tento systém sa charakterizuje určitým výstupným výkonom. Všeobecne platí, že čím väčší výkon, tým hlasnejšie a kvalitnejšie počúvanie si môžete dopriať. Nie je to však pravidlom, lebo aj menej výkonné zariadenia dokážu hrať dostatočne kvalitne a hlasno. Čo sa týka výkonov, môže pomôcť malé zhrnutie, ktoré vám uľahčia orientáciu v týchto číselných hodnotách.

Hifi systémy Do 50 W sú zostavy, ktoré oceníte predovšetkým pre pokojnejšie počúvanie hudby, poťažmo kvalitné počúvanie rádia v domácnosti. Nebývajú rozmerovo nijako veľké, avšak podaný výkon v byte úplne stačí.

Od 50 W do 500 W sa jedná už o výkonné zariadenia, ktoré sú až príliš silná na to, aby ste ich plný potenciál využili v domácnosti. Hodí sa pre väčšie priestory a dobre si poradí aj s tanečnými zábavami, alebo večierky. Hifi veže od 500 W a viac s týmto výkonom už nie sú vhodné pre domáce využitie, pretože nemožno využiť ich celkové možnosti. Štandardne navyše ani mikro, ani mini systémy nie sú s týmito výkonmi k dostaniu.

Štandardom v oblasti Hi-Fi systémov sú takzvané dvojpásmové reproduktory, ktoré obsahujú vždy po jednom reproduktore pre výšky a stredné tóny a jeden reproduktor pre hĺbky, čiže basy. Širokopásmové (jednopásmové) reproduktory obsahujú iba jeden reproduktor, ktorý musí zvládnuť všetko, a preto je to často na úkor kvality zvuku. Naproti tomu existujú trojpásmové reproduktory, ktoré majú zo spomínaných kvalitu produkcie hudby najvyššou avšak bežne sa s nimi v mikro, ani mini systémoch, nestretnete.

Funkcie

HiFi systém môže byť vybavený mnohými funkciami. Základom spravidla býva ekvalizér, či funkcia pre zvýraznenie basov. Pre pohodlnejšie použitie oceníte diaľkové ovládanie, ktoré býva súčasťou balenia u takmer každej veže. Pre ovládanie potom slúži na to príslušný panel, ktorý kombinuje klasické tlačidlá s dotykovým, alebo LCD displejom.

Zaujímavosťou je, že niektoré modely disponujú zdrojmi svetla pre vytvorenie svetelných efektov pri počúvaní hudby, ktoré ideálne dokreslia tú správnu atmosféru. Tieto systémy býva tiež možné spárovať pomocou Bluetooth a vytvoriť tak dokonale priestorový zvuk pre ozvučenie aj veľmi veľkých priestranstiev. Čo sa týka príjmu rádia, zariadenia sú spravidla vybavené prijímačom FM a AM signálu. Bežný býva aj DAB, ktorý umožňuje počúvanie digitálnej formy rádia.

Konektivita a možnosti prehrávania

Plnohodnotný HiFi systém by mal disponovať nielen USB konektorom pre pripojenie Flash disku, ale aj prehrávačom CD alebo DVD. Veľa poslucháčov má totiž svoje obľúbené nahrávky práve v tejto forme, a preto je potrebné mať k dispozícii zariadenie, ktoré si s týmto formátom poradia.

Bluetooth sa stalo ďalším štandardným prvkom, vďaka ktorému je možné HiFi věže prepojiť s chytrým mobilným telefónom, tabletom, alebo napríklad televíziou a následne je možné využiť jednu z niektorých populárnych aplikácií pre počúvanie a streamovanie hudby.

Niektoré zariadenia ponúkajú stále ešte možnosť prehrávania kaziet alebo gramofónových platní. Takéto prevedenie však nachádza uplatnenie len u tých najväčších fajnšmekrov, alebo nostalgikov. U ďalších zase môže potešiť vstup pre mikrofón a funkcie karaoke, vďaka čomu získate ďalšiú zaujímavú funkciu pre zábavné večery s priateľmi.

Veľkosť a požiadavky

Výber HiFi systému bude pochopiteľne ovplyvnený aj veľkosťou či hmotnosťou samotného systému. Kým menšie zariadenia možno umiestniť aj na poličky, ťažšie zariadení nájdu svoje miesto najmä na TV stolíku a ďalších miestach, kde nehrozí pád zariadenia. Preto platí, že veľkosť a hmotnosť systému budete riešiť najmä vtedy, kedy máte špecifické požiadavky na umiestnenie. Myslite na to, že váha štandardných systémov presahuje aj 5 kilogramov a nikdy si nezabúdajte zjednotiť všetky svoje požiadavky. Vyberajte podľa toho, čo reálne využijete a vyberte si taký audio systém, ktorý maximálne vyhovie vašim požiadavkám a predstavám.

4.5/5 - (30 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.