Elektronika,

Najlepšie herné myši 2023 | Recenzie, test

Pred zaobstaraním herné myši je predovšetkým dôležité mať predstavu o tom, za akým účelom si ju kupujete a čo od nej očakávate. Niektoré myši sa hodí na FPS strieľačky, iné zase umožňujú navoliť veľa makier na fyzická tlačidla. Taká herná myš je potom ideálnou napríklad pre strategické hry. Spravidla sú podsvietené často aj mnohými farbami a na prvý pohľad zaujmú, sú extravagantné. Viac ako ich vzhľad je však dôležitá ergonómia a to, čo dokáže.

Herná myš patrí medzi jedno z kľúčových hardvérových vybavenia každého hráča počítačových hier, ostatne podobne ako herná klávesnica. Mala by ponúkať dostatočnú ergonómiu úchopu, aby ste mohli naplno využiť jej potenciál. V tomto ohľade sa začína výber už pri tom, či potrebujete myš pre pravákov, ľavákov alebo univerzálne prevedenie. Praváci majú v tomto smere veľkú výhodu, pretože veľká časť modelov je určená práve im.

Svoju úlohu hrá tiež veľkosť, tvar a použité materiály, ktoré by nemali kĺzať. Často sa možno stretnúť s pogumovanými prvkami, odkladacími plochami pre palec, alebo malíček a ďalšími vychytávkami, ktoré hodiny strávené pri hraní spríjemnia.

Väčšinou hráči preferujú káblové prevedenie herné myši, je to pre ich vysokú spoľahlivosť a skvelú funkčnosť. Bezdrôtová herná myš však má aj svojich stúpencov a vo väčšine prípadov sa jedná o kvalitné myši, ktoré vás rovnako v dôležitých herných momentoch nenechajú na holičkách. Ďalej sa rozlišuje typ snímača, ich citlivosť, alebo celkový počet tlačidiel, vrátane tých programovateľných. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie herné myši a ich recenzie.

Najlepšie herné myši – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších herných myší z testov a hodnotenia pre rok 2023.

VzhľadModelTyp snímačaPrevedenieRozlíšenie snímača 
A4Tech Bloody V8M Core 2 recenzie a testA4Tech Bloody V8M Core 2OptickýKáblová3200 dpi
Razer DeathAdder Elite recenzie a testRazer DeathAdder EliteOptickýKáblová6000 dpi
A4Tech Bloody R70 Core 2 recenzie a testA4Tech Bloody R70 Core 2OptickýBezdrôtová3200 dpi
Yenkee Hornet YMS 3009 recenzie a testYenkee Hornet YMS 3009OptickýKáblová3200 dpi
Logitech G602 recenzie a testLogitech G602LaserovýBezdrôtová2500 dpi
Gigabyte M6980X GM-M6980X recenzie a testGigabyte M6980X GM-M6980XLaserovýKáblová5600 dpi
Genius GX Gaming Scorpion M8-610 recenzie a testGenius GX Gaming Scorpion M8-610LaserovýKáblová8200 dpi
A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2 recenzie a testA4Tech Bloody V7M Ultra Core 2OptickýKáblová3200 dpi
Razer Atheris recenzie a testRazer AtherisOptickýBezdrôtová7200 dpi
Yenkee Resistance YMS 3028RD recenzie a testYenkee Resistance YMS 3028RDLaserovýKáblová4000 dpi

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 A4Tech Bloody V8M Core 2Razer DeathAdder EliteA4Tech Bloody R70 Core 2Yenkee Hornet YMS 3009Logitech G602Gigabyte M6980X GM-M6980XGenius GX Gaming Scorpion M8-610A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2Razer AtherisYenkee Resistance YMS 3028RD
Počet tlačidiel87791166767
Vhodné pre ľavákovÁnoNieNieNieNieNieÁnoNieÁnoNie
Hmotnosť155 g105 g143 g120 g200 g106 g122 g155 g66 g157 g
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 herných myší

A4Tech Bloody V8M Core 2

A4Tech Bloody V8M Core 2 recenzie a test

A4Tech Bloody V8M Core 2 má univerzálnu ergonómiu, takže je určená pravákom i ľavákom. Jedná sa o myš s optickým senzorom a pripojená je pomocou opleteného kábla. Optický senzor zvláda 3 200 dpi a nemá problémy ani s rýchlymi pohybmi.

V hrách môžete využiť funkcií ako je dvojklik alebo trojklik, čo myš predurčuje k hranie FPS strieľačiek. V podarenom ovládacom softvéri nie je problém si nastaviť aj makrá, napríklad pre hranie MMO hier. Vybavená je celkom 8 tlačidlami a na obtiaž môže byť snáď len natívne prehodenie funkčnosti tlačidiel pre pohyb vpred a späť. Hmotnosť myši je 155 g.

Z pohľadu pomeru ceny a výkonu sa jedná o jednu z najvýhodnejších myšou na trhu, pretože ju možno zakúpiť za naozaj prijateľné peniaze. Ak teda chcete hernú myš a nie ste pripravení investovať tisícové sumy, jedná sa nepochybne o zaujímavý model, ktorý vás nesklame.

Dvojklik a trojklik, podarený ovládací software, pomer ceny a výkonu
Tlačidlá vpred/späť majú prehodenú funkčnosť

Razer DeathAdder Elite

Razer DeathAdder Elite recenzie a test

Herná myš Razer DeathAdder Elite má veľmi dobre spracovanú ergonómiu pre pravákov. Jedná sa o myš plnohodnotných rozmerov, čo je dnes k videnie čoraz menej. Aj preto sa môže hodiť aj tým z vás, ktorí nepatríte medzi hráčov, ale skrátka hľadáte rozumne veľkú myš pre normálnu využitie a prácu.

Tento model nijako nehýri hernými tlačidlami, má dá sa povedať všetko potrebné a žiadne zbytočnosti. Tlačidiel je k dispozícii celkom 7 a oproti svojmu predchodcovi má model Elite vylepšené klzáky, takže lepšie jazdí po podklade. Celková hmotnosť myši je vcelku ideálnych 105 g.

Optický senzor má rozlíšenie až 6 000 dpi, ktoré možno upravovať ako ďalšie nastavenia, vrátane podsvietenia, pomocou softvéru Synapse. Myš má matný plastový povrch, ktorý sa vcelku príjemne drží a vydrží určite viac než typické pogumovanie. Absenciu pogumovanie výrobca pre istejší úchop vyriešil gumovými prvkami po stranách v dolnej časti, čo poteší. Pripojenie je riešené cez USB a kábel má opletenie pre dlhšiu životnosť.

Ergonómie, bez zbytočností, matný plast a guma pre istý úchop
Pre menšie ruky môže byť mohutná

A4Tech Bloody R70 Core 2

A4Tech Bloody R70 Core 2 recenzie a test

Herná bezdrôtová myš A4Tech Bloody R70 Core 2 má pravorukú ergonómiu s priestorom pre odloženie malíčku. U bočných tlačidiel pod palcom je tiež priestor, kde budete môcť mať pohodlne palec. Celkový počet tlačidiel je u tejto myši 7 a hmotnosť je väčších 143 gramov.

Myš disponuje optickým snímačom s rozlíšením až 3 200 dpi a citlivosť si môžete ďalej nastaviť v dobre spracovanom softvéru. Tu je možné tiež nastaviť možnosti, ktoré sa týkajú akým spôsobom bude myš efektne podsvietená. Podsvietené je tiež koliesko, ktoré farebne indikuje dokonca zvolený mód myši.

Hoci je myš bezdrôtová, tak je možné jej pripojenie prostredníctvom USB, čo je veľmi zaujímavý a praktický prvok. Výrobca umožňuje dokúpenia ďalšieho softvéru CORE 3, kde je možné si nastaviť detailne všetko potrebné pre hranie akčných hier. Ide napríklad o rýchlosť streľby, potlačenie spätného rázu a ďalšie ovládacie vlastnosti.

Dobrá ergonómia, rýchla odozva, možnosť bezdrôtového i káblového pripojenia
Niektoré herné funkcie po dokúpení softvéru

Yenkee Hornet YMS 3009

Yenkee Hornet YMS 3009 recenzie a test

Herná myš s dvojklikom Yenkee Hornet YMS 3009 je pravoruká myš s veľmi pekným dizajnom, ktorý vás zaujme na prvý pohľad. Na druhú stranu ergonómia by mohla byť lepšia, najmä by myš mohla mať väčšiu veľkosť, čo zmieňujú aj niektoré užívateľské recenzie. Snímač je riešený optickou technológiou a ponúka štandardných 3 200 dpi.

Samotné pripojenie myši prebieha pomocou opleteného kábla, takže nemusíte riešiť nabíjanie batérií a máte zaručenú spoľahlivosť prenosu signálu. Myš ponúkne hráčom 9 tlačidiel, ktorých funkcie možno ľubovoľne meniť. Môžete využiť ako dvojkliku, tak i vytvárať a editovať makrá. Je tu tiež tlačidlo pre nepretržitú streľbu, čo môže byť často veľmi praktické.

V ovládacom softvéri je možné nastavovať podsvietenie myši. To je decentné, oranžové, a je tu tiež LED indikácia, podľa ktorej spoznáte momentálne nastavené rozlíšenie snímača. Hmotnosť myši je 120 g a možno ju regulovať piatich kusy závažia, ktoré nájdete pod horným krytom.

Bohato programovateľné tlačidlá, dizajn, závažia pre úpravu hmotnosti
Menšie rozmery

Logitech G602

Logitech G602 recenzie a test

Herná myš Logitech G pre gaming G602 ponúkne predovšetkým veľké množstvo tlačidiel, ktorých je celkom 11. Všetky sú programovateľné a veľké množstvo ich nájdete na boku pod palcom. Pre palec je tu tiež vyhradená veľká plocha, ktorá príde vhod pri dlhých herných výkonoch. Myš má pravoruký dizajn, takže bohužiaľ ako mnoho ďalších nie je určená pre ľavákov.

Jej hardvérové ústrojenstvo obsahuje laserový snímač, ktorý vám ponúkne rozlíšenie 2 500 dpi, čo je skôr podpriemerná hodnota, avšak stále bez všetkého dostatočná. Jedná sa o bezdrôtovú myš, kde je prenos riešený typickým miniatúrnym prijímačom do USB portu. Vďaka jeho úspornosti má myš veľmi dlhú výdrž na batériu, čo napokon zmieňujú aj používatelia vo svojich recenziách.

Hmotnosť myši je vyššia, a to rovných 200 g, premietajú sa tu predovšetkým dve napájacej AA batérie. Pre niektorých hráčov rýchlejších hier by to už mohlo byť mnoho. Tiež sa jedná o pomerne mohutnejšiu myš a je vhodné s tým počítať pred kúpou. Celkovo je táto vlastnosť skôr o preferenciách konkrétneho užívateľa.

Dlhá výdrž na batériu, veľa tlačidiel, ergonómia
Vyššia hmotnosť

Gigabyte M6980X GM-M6980X

Gigabyte M6980X GM-M6980X recenzie a test

Herná myš Gigabyte M6980X GM-M6980X môže pripomínať s ohľadom na jej vykonanie niektoré modely z minulosti, ale môže to byť skôr subjektívny dojem. Každopádne má elegantný a veľmi ergonomický dizajn, vďaka ktorému skvele padne do pravej ruky.

Zariadenie ponúka kvalitný laserový snímač s rozlíšením až 5 600 dpi, prepínateľné je priamo na myši v troch krokoch. Pripojenie je riešené prostredníctvom káblu do USB portu, takže starosť o batérie a ich nabitie vás nebude trápiť. Dĺžka napájacieho kábla dosahuje 180 centimetrov, čo je pre väčšinu pripojenie dostatočná hodnota.

Myš ďalej poskytne 6 tlačidiel, ktoré sú programovateľné a umožňujú vytvárať tiež makrá. Prepínať môžete tiež užívateľské profily, ktoré tu nastavíte celkom tri. Zaujme vás možno tiež koliesko, ktorým možno pohybovať v štyroch smeroch a rozširuje to ďalej praktickosť modelu. Cez nižšiu cenovú kategóriu sa jedná o veľmi kvalitne spracovanú myš, je pevná a ľahká zároveň, jej hmotnosť činí len 106 gramov.

Ergonómia, kvalitné spracovanie, štyri smery kolieska
Tvar nemusí vyhovovať všetkým

Genius GX Gaming Scorpion M8-610

Genius GX Gaming Scorpion M8-610 recenzie a test

Herná myš s podsvietením Genius GX Gaming Scorpion M8-610 patrí medzi produkty ponúkajúce veľa muziky za rozumné peniaze. Nejedná sa o najlacnejší hernú myš na trhu, ale na to, čo vie ani nie je nijako drahá. Pritom v danej cenovej hladine ponúkne až 8 200 dpi pri použití kvalitného laserového snímača.

S ohľadom na umiestnenie bočných tlačidiel sa jedná o myš v pravorukém prevedení, pretože má však symetrický dizajn, s jej uchopením nebudú mať problém ani ľaváci. Táto GX Gaming myš má skôr klasický vzhľad a od toho sa odvíjajúce ergonómiu, bohužiaľ je však menších rozmerov, čo nemusí každému vyhovovať. Programovateľných tlačidiel je tu celkom 6, teda dostatočný počet.

Ovládací softvér umožňuje všetky potrebné nastavenia, od už spomínaného programovania tlačidiel, cez prepínanie rozlíšenia až po úpravu farebného podsvietenia. Pripojenie myši je riešené osvedčenou cestou, teda káblom s USB koncovkou. Hmotnosť myši je 122 g.

Nenápadný vzhľad, príjemné pogumovanie, pomer ceny a výkonu
Menšie rozmery

A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2

A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2 recenzie a test

Herná myš A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2 má pravoruký dizajn, ale vďaka symetrickému prevedení ju v prípade núdze uchopí tiež ľaváci. Jedná sa o jednu z najobľúbenejších myší medzi masovými hráčmi, lebo za veľmi nízku cenu ponúkne pokročilé prvky herných myší.

Snímač myši je optický a má rozlíšenie až 3 200 dpi, čo je úplne dostatočné pre drvivú väčšinu hier. Okrem toho má 7 programovateľných tlačidiel, kde si môžete nastaviť niekoľko režimov streľby v akčných FPS hrách. Umožňuje medzi jednotlivými režimami tiež rýchlo prepínať, čo poteší.

Pre pripojenie je pri danej cene použitý samozrejme kábel, ktorý je zakončený USB konektorom. Nie je to však určite na škodu, rada hráčov ho stále preferuje ako najspoľahlivejšie riešenie. Trochu môže zamrzet, že niektoré vlastnosti ovládacieho softvéru sú platené, čo vo výsledku myš predraží. Jej hmotnosť je 155 gramov, čo sa nechá brať ako mierne nadpriemerná hodnota.

Dobrý pomer cena/výkon, dobré možnosti nastavenia, presnosť
Agresívnejší podsvietenie

Razer Atheris

Razer Atheris recenzie a test

Bezdrôtová herná myš Razer Atheris má pomerne presný optický senzor, ktorý ponúka rozlíšenie až 7 200 dpi. Jedná sa o kompaktnú myš, čo je otázkou, či u herných myší je to pravé. Ako riešenie treba k notebooku na cesty to však môže byť zaujímavá voľba, vždy ide o preferencie konkrétneho hráča. Častému prenášanie, okrem bezdrôtového prevedenia, nahráva tiež jej hmotnosť len 66 gramov.

Myš nemá problém so snímaním ani naozaj rýchlych pohybov. Na nastavenie môžete použiť softvér výrobca s názvom Synapse, kde si navolíte všetko potrebné. Je určená pravákom, ale vďaka symetrickému dizajnu padne do ruky prakticky komukoľvek. Problém samozrejme bude len s bočnými tlačidlami, ktoré sú vhodné pre pravoruké používateľa.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná na prvý pohľad o myš vhodnú na cesty, je použitá už spomínaná bezdrôtová technológia pripojenia. Na myši nájdete celkom 6 tlačidiel, ktorá môžete ľubovoľne programovať dodávaným softvérom. Jej dizajn je čistý a elegantný, nemá dokonca ani agresívne podsvietenie, ktoré je pre herné myši tak typické. O jej napájanie sa postarajú dve tužkové batérie.

Kompaktné rozmery, nízka hmotnosť, presný senzor, vhodná na cesty
Na každodenné použitie až príliš malá

Yenkee Resistance YMS 3028RD

Yenkee Resistance YMS 3028RD recenzie a test

Herná myš Yenkee Resistance YMS 3028RD patrí medzi jednu z najlacnejších herných myší na trhu, pritom má veľmi pekný dizajn a tvar, vďaka ktorému dobre padne do ruky. Musíte však patriť medzi pravákov, lebo práve tým je myš primárne prispôsobená.

Snímač má rozlíšenie 4 000 dpi a pripojenie je realizované USB káblom. Myš umožňuje jednoduché prepínanie medzi jednotlivými profilmi, ktorých je celkom päť. Priložený software, ktorý je dokonca lokalizovaný, vám umožní nastaviť všetko v úplne dostatočnom rozsahu, hoci je trošku komplikovanejší. Nájdete tu tiež 7 programovateľných tlačidiel, ktorá môžete preddefinovať presne podľa vašej potreby.

Spracovanie myši je na slušnej úrovni, nikde nič nevŕzga a myš pôsobí pevným dojmom. Stlačenie tlačidiel je isté a koliesko ide primerane voľne bez nežiadúcich pazvukov. Myš je vďaka dobrému laserovému senzoru citlivá a reaguje rýchlo, jej hmotnosť činí 157 g.

Nízka cena, dizajn a tvar, presnosť a rýchlosť
Menej prehľadný softvér

Ako vybrať hernú myš

V prípade herných myší sa často orientujeme podľa osobných preferencií. Veľkú úlohu nepochybne zohráva už vzhľad myši, ktorý býva trochu viac extravagantný, než u bežných modelov. Samozrejme absolútne kľúčové sú však parametre, ktoré súvisia s ergonómiou, rýchlosťou a presnosťou myši. To všetko je totiž pri hraní hier tým najdôležitejším.

Ergonómia

Najdôležitejšie vždy bude to, ako sa vám myš drží. Ak vám nepadne do ruky, tak vám skrátka nebude nikdy vyhovovať, aj keby mala sebelepší parametre a funkcie pre hranie hier. Veľkým neduhom poslednej doby je zmenšovanie myší, kedy veľa myší dnes svojimi rozmermi vyzerá, že sú skôr k notebookom. To z pohľadu dlhodobého používania nie je najlepšia voľba. U herných myší sa to však neprejavilo doteraz tak výrazne a stále sú na trhu plnohodnotné modely.

Ďalej je potrebné si ujasniť, či ste skôr pre klasický jednoduchší tvar alebo si potrpíte na rôzne vykrojenia pre istejšiu polohu palca, alebo odloženie malíčku. Niekedy môžu tieto prvky robiť hernú myš zbytočne mohutnú, čo sa potom môže prejaviť aj na jej hmotnosti. Príliš ťažké myši sa na hranie rýchlych hier zvyčajne nehodí.

Pozerajte sa tiež na použité materiály. Mnoho myší využíva pogumovanie, ktoré zaisťuje istý úchop. Na druhej strane má tento materiál zásadný neduh v tom, že sa rád ošoupává. Určite je však dôležité, aby myš v ruke nekĺzala, nech už má akúkoľvek povrchovú úpravu.

Dôležité tiež je, ktorou rukou myš ovládate. Z pohľadu ergonómie majú najväčší výber praváci, pre ktoré je robená drvivá väčšina modelov. Sú tiež myši univerzálne so symetrickým dizajnom, ktoré však môžu byť z pohľadu ergonómie určitým kompromisom.

Drôtová vs. bezdrôtová

Mnoho hráčov nedá dopustiť na klasický kábel. Je to napokon osvedčený a najspoľahlivejší spôsob pripojenia myši. Takáto myš tiež môže byť lacnejšia, a aj lacná myš poskytne po kábli skvelú odozvu. Potom sú tu samozrejme bezdrôtové technológie, kedy je prenos riešený buď rádiovým prijímačom v USB portu, prípadne pomocou Bluetooth rozhrania. Prvá možnosť býva spravidla spoľahlivejšie a bezdrôtová technológia pochopiteľne myš vždy predražuje. Na trhu existujú o modely, ktoré oba dva spôsoby pripojenia kombinujú a tým zvyšujú praktickosť danej myši.

Optický vs. laserový snímač a jeho citlivosť

Ak sa rozhodujete, či optický, alebo laserový senzor, ponúkame uspokojivé vysvetlenie. V zásade na tom nezáleží, obe technológie majú svoje výhody a nevýhody a herná myš spravidla disponuje citlivými snímačmi, ktoré majú presnosť a rýchlosť reakcií veľmi dobre vyriešenú, či už zaobstaráte myš s optickým alebo laserovým snímačom.

Hernej myši obvykle ponúkajú citlivosti snímačov od 3 200 dpi vyššie, čo je úplne dostačujúce. Spravidla možno citlivosť regulovať ovládacím softvérom, a to buď v niekoľkých predvolených krokoch, alebo plynule. Záleží na konkrétnom modeli, sú myši, ktoré ponúkajú napríklad aj 8200 dpi, ale rozhodne neplatí, že vyššie je automaticky lepšie. Záleží vždy na vykonávanej činnosti. Všeobecne pre hranie hier sa význam dpi preceňuje, znateľne vyššiu presnosť môže priniesť aj napríklad len kvalitná herná podložka pod myš.

Programovateľné tlačidlá

Ak hráte akčné FPS hry, mohla by vás zaujímať potrebné funkcie dvojkliku, kedy nepriateľ po jedinom kliknutí dostane rovno dvojitú dávku. Pre hry, kde sú využiteľná makrá, zase veľmi oceníte väčšie množstvo programovateľných tlačidiel.

Podsvietenie a vzhľad

Samostatnou a úplne individuálnou kategórií je podsvietenie a vzhľad. Už sme spomenuli, že herná myš býva extravagantná a často tiež podsvietená. Svetielka možno zvyčajne regulovať v ovládacom softvéri a je vhodné, aby sa podsvietenie dalo aj úplne vypnúť. Pozor na to, že niektoré myši svieti aj po vypnutí počítača, čo môže byť rušivé. Dopredu to však zvyčajne nezistíte, ak áno, tak typicky z používateľských skúseností.

4.5/5 - (22 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.