Elektronika,

Najlepšie herné klávesnice 2024 | Recenzie, test

Herná klávesnica sa od klasických klávesníc môžu v mnohých ohľadoch odlišovať. Na prvý pohľad vás zrejme zaujme ich extravagantný dizajn, ktorý často doslova kričí do svojho okolia. Napriek tomu existujú klávesnice, ktoré sú decentnejšie, a tak je tu výber pre každého hráča.

Herné klávesnice sú pomerne špecifickou počítačovú periférií, ostatne podobne ako herná myš. Klávesnice môžu byť samozrejme ako drôtové, tak bezdrôtové. Väčšina hráčov však vzhľadom na odozvu preferuje drôtové prevedení. Ak beriete hranie hier naozaj vážne, môže vás osloviť aj herná mechanická klávesnica so špeciálnym a populárnym prevedením kláves.

Výber však nie je iba o spôsobe pripojenia a klávesách. Niektorí hráči ocenia multimediálne tlačidlá, alebo programovateľné klávesy, ku ktorým si pomocou dodaného softvéru nastaví také funkcie, ktoré po čas hrania svoje obľúbené hry využijú. Jednotlivé modely sa medzi sebou odlišujú tiež toľko obľúbeným podsvietením, ktoré môže byť v mnohých prípadoch veľmi prepracované a ponúknuť takmer neobmedzené možnosti farebného podsvietenia.

Mnoho klávesníc nemusí mať CZ/SK lokalizáciu, čo by sa laikovi mohlo na prvý pohľad zdať ako samozrejmosť. Mnoho kvalitných herných klávesníc vychádza z US rozloženie a lokalizácie kláves, s čím je potrebné počítať. Rozdiely môžu byť tiež v počte kláves, ktoré dokáže klávesnica naraz spracovať, prípadne v dĺžke napájacieho kábla. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie herné klávesnice a ich recenzie.

Najlepšie herné klávesnice – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších herných klávesníc z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Genius GX Gaming Scorpion K215Yenkee YKB 3100 AMBUSHRazer Ornata ChromaKingston HyperX Alloy FPSLogitech G213 ProdigyA4Tech Bloody B820RGenius GX Gaming Scorpion K10C-Tech Nereus GKB-13Logitech G413 CarbonRazer Cynosa Chroma
Multimediálne klávesyÁnoÁnoNieNieÁnoÁnoNieNieÁnoNie
PodsvietenieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Typ rozhraniaKáblováKáblováKáblováKáblováKáblováKáblováKáblováKáblováKáblováKáblová
Dĺžka kábla150 cm150 cm-180 cm180 cm180 cm180 cm130 cm180 cm-
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 herných klávesníc

Genius GX Gaming Scorpion K215

Genius GX Gaming Scorpion K215 recenzie a test

Herná klávesnica Genius GX Gaming Scorpion K215 je klasickou drôtovú klávesnicou, ktorá patrí medzi tie najlacnejšie produkty na trhu. To však rozhodne neznamená, že by bola zlá. S ohľadom na cenu sú tlačidlá membránová, avšak majú celkom istý stisk a profil kláves je vysoký.

Klávesnica má pomerne výrazne podsvietenie, ktoré je vyvedené v dúhových farbách. Ak je vám tento štýl sympatický, tak vás klávesnica určite nadchne. Na druhú stranu počítajte s tým, že podsvietenie nijako neupravíte. A to ako čo do intenzity, tak s ohľadom na zobrazované farby. Môžete podsvietenie iba zapnúť alebo vypnúť.

S ohľadom na používanie v noci je trochu na škodu, že sú podsvietené iba celé klávesy, a nie popisky znakov. Klávesnica má ďalej zvýraznená najbežnejšie používané tlačidlá pre hry a má 10 multimediálnych kláves. Zaujímavosťou je skutočnosť, že aj napriek nízkej cene je klávesnica odolná proti poliatiu. Absencia programovateľných kláves je vzhľadom k cene pochopiteľná.

Nízka cena, istý stisk kláves, zvýraznenie herných kláves
Popisky nie sú podsvietené

Yenkee YKB 3100 AMBUSH

Yenkee YKB 3100 AMBUSH recenzie a test

Herná klávesnica Yenkee YKB 3100 AMBUSH patrí medzi drôtové klávesnice, pričom zdvih jej kláves je dostatočne veľký. Kúpite ju navyše za veľmi rozumnú cenu a patrí k tým lacnejším hernej klávesniciam. Aj cez svoju nízku cenu však disponuje produkt niektorými zaujímavými funkciami.

Ide napríklad o možnosť deaktivovať klávesu Windows, čím možno zabrániť nechcenému spusteniu úvodnej obrazovky v priebehu hrania hier. Na klávesnici je možné nastaviť tri varianty podsvietenia a možno plynule regulovať jas, okrem toho je schopná tiež pulzného podsvietenia.

Drobným problémom u podsvietenie je skutočnosť, že pokiaľ nie je vo dne zapnuté, sú klávesy zle čitateľné. K dispozícii je tiež niekoľko multimediálnych kláves, ktoré určite potešia. Klávesnica je vybavená 19 klávesmi, ktoré majú funkciu anti-ghosting. Pri danej cene sa rozhodne jedná o zaujímavú kúpu s veľmi slušným pomerom ceny a výkonu. Jej lokalizácia je vyvedená v CZ/SK a dĺžka napájacieho kábla má štandardných 150 cm.

Dobre prevedené podsvietenie, anti-ghosting pre určité klávesy, pomer ceny a výkonu
Bez podsvietenia ťažšie čitateľné klávesy

Razer Ornata Chroma

Razer Ornata Chroma recenzie a test

Herná klávesnica Razer ornata Chroma patrí k produktom z vyššej cenovej kategórie. Ponúka klasické drôtové prevedení a klávesy unikátne kombinujúci membránový a mechanický systém. Ten by podľa výrobca mal čerpať výhody z oboch spomínaných technológií.

Vďaka systému spínačov má klávesnica rýchly a istý stisk. Hoci je stisk príjemne mäkký, zároveň je úplne presný. Výhodou je tiež skutočnosť, že oproti plne mechanickým klávesniciam je toto prevedenie relatívne tichšie, ale určitej miere hlučnosti sa rozhodne nevyhnete ani v tomto prípade.

Veľmi dobrú má klávesnica tiež ergonómiu, a to najmä vďaka opierke zápästia. Klávesnica je rovnako veľmi dobre podsvietená a umožňuje nastaviť veľké množstvo farebných profilov. Všetko dôležité si môžete nastaviť prostredníctvom priloženého ovládacieho softvéru Razer Synapse. Klávesnici úplne chýbajúce multimediálne tlačidlá alebo G klávesy. Namiesto nich ale môžete využiť rad klávesov od F1 do F12. Jej lokalizácia je US a dĺžku kábla bohužiaľ výrobca neuvádza.

Čiastočne mechanická, rýchly a istý stisk, opierka zápästia
Vyššia cena

Kingston HyperX Alloy FPS

Kingston HyperX Alloy FPS recenzie a test

Mechanická klávesnica Kingston HyperX Alloy FPS je zaujímavým počinom od nie celkom tradičného výrobca klávesníc. Kingston u tohto produktu stavil na decentnejšej vzhľad, než je pravidlom u typicky herného príslušenstva. Že sa jedná o hernú klávesnicu je na prvý pohľad zrejmé najmä z červeno zvýraznených herných kláves.

Do červenej farby je ladené tiež podsvietenie a zaujímavosťou je odnímateľný kábel, ktorý sa dá lepšie zmotať v prípade prenášanie. Klávesnica disponuje funkciou anti-ghosting a ponúka plný N-key rollover. Vrchná časť tela klávesnice je kovová, čím iste zaujme. S ohľadom na samotné klávesy môže byť určitou chybou na kráse skutočnosť, že má iba US layout.

Určite nesmieme zabudnúť na skutočnosť, že sa jedná o plne mechanickú klávesnicu. Vďaka tomu je stlačenie klávesov, istota pri stlačení a rýchlosť o niečo spoľahlivejší než v prípade klávesnice membránové. Zároveň tiež klávesy neprodukujú pri stlačení nadmerný hluk.

Vzhľad, kvalita spracovania, relatívne tiché mechanické prevedenie
Iba anglická verzia

Logitech G213 Prodigy

Logitech G213 Prodigy recenzie a test

Herná klávesnica Logitech G213 Prodigy vám poskytne veľmi dobrú ergonómiu, a to aj vďaka príjemnej opierke zápästia. Klávesnica je drôtová a klávesy majú presnú spätnú väzbu. V hornej časti nájdete panel, pomocou ktorého možno ovládať multimédiá. Táto klávesnica je tiež programovateľná, čo významne rozširuje jej možnosti individualizácie.

Ako je u herné klávesnice zvykom, ani tu výrobca nezabudol na farebné podsvietenie, ktoré však je pri svetle pomerne nevýrazné. Zaujímavosťou je skutočnosť, že sa u tejto klávesnice môžete spoľahnúť tiež na odolnosť proti poliatiu, ktorou disponuje.

Celkové spracovanie klávesnice je na veľmi dobrej úrovni, a to ako mechanicky, tak použitými materiálmi. Za to však zaplatíte o niečo vyšší cenovku, avšak na trhu sú rozhodne aj drahšie modely herných klávesníc. Zamrzet môže iba anglické prevedení, ktoré však u čisto hernej klávesnice nemusí až tak vadiť. Dĺžka napájacieho kábla je pomerne nadštandardná a dosahuje dĺžky 180 centimetrov, prevedenie kláves je membránové.

Kvalitné prevedenie a klávesy, odolnosť proti poliatiu, klasické rozloženie
Iba anglická verzia

A4Tech Bloody B820R

A4Tech Bloody B820R recenzie a test

Podsvietená herná klávesnica A4Tech Bloody B820R ponúka plne mechanické klávesy so spínačmi LK Optical Blue Switch. Tohto prevedenia si navyše môžete užívať za pomerne priaznivú cenu. Počítať samozrejme musíte s o niečo vyššou hlučnosťou, čo je u tohto prevedenia bežné. Veľmi kvalitné je tiež celkové spracovanie, čo je zaistené vďaka pevnému kovovému telu.

Pripojenie k počítaču je riešené prostredníctvom opleteného kábla s USB koncovkou, ktorý má dĺžku 180 centimetrov. Výrobca zabudoval do tejto klávesnice tiež odolnosť proti poliatiu a klávesnica má na prvý pohľad veľmi decentný dizajn, čo sa rozhodne zmení po aktivácii podsvietenia. To ponúka mnoho režimov a môže hrať mnohými farbami. Samotné podsvietenie je tiež veľmi výrazné.

Klávesy sú pomerne vysoké, čo môže byť pre niekoho výhodou, pre iného nevýhodou. Hoci je samotná klávesnica kvalitne vykonaná, o niečo horšie je na tom jej priložený softvér, ktorý patrí k tým menej prehľadným.

Mechanické klávesy, prepracované podsvietenie, pomer ceny a výkonu
Menej prehľadný software

Genius GX Gaming Scorpion K10

Genius GX Gaming Scorpion K10 recenzie a test

Herná klávesnica Genius GX Gaming Scorpion K10 je určená hráčom, ktorí nechcú vynaložiť na obstaranie tejto periférie viac peňazí, než je nevyhnutné. Patrí k tým lacnejším produktom na trhu a od toho sa tiež odvíja jej základná, avšak dostatočná vybavenosť. Ponúka štandardnú membránovú technológiu kláves a nenájdeme tu žiadne multifunkčné tlačidlá.

Prevedenie je klasické drôtové a herné klávesy tiež nie sú programovateľné. K dispozícii je však pri danej cene funkcie N-key rollover a anti-ghosting. Určitú vadou na kráse môže byť vyššia hlučnosť a pomerne vysoký zdvih kláves, ktorý ide ruku v ruke s celkovou vyššou konštrukciou.

To, čo je u hernej klávesnice zaužívaným štandardom, nechýba ani tu. Hovoríme samozrejme o farebnom podsvietenie, ktoré umožňuje nastaviť aj svetelné efekty. Intenzitu podsvietenia je možné vybrať v troch prednastavených úrovniach, čo je v tejto cenovej hladine dobrou správou. Dĺžka kábla s USB koncovkou je tiež pomerne slušná, dosahuje 180 centimetrov.

Programovateľné klávesy, podsvietenie, cenová dostupnosť
Hlučnejšie

C-Tech Nereus GKB-13

C-Tech Nereus GKB-13 recenzie a test

Podsvietená klávesnica C-Tech Nereus GKB-13 umožňuje nastaviť podsvietenie v troch farbách, a síce modrej, červenej a fialovej. Podľa samotného dizajnu spoznáte hneď na prvý pohľad, že sa jedná o hernú klávesnicu. Výrobca v tomto prípade použil klávesy s nižším zdvihom, čo síce nie je pre herné klávesnice typické, ale môže niektorým hráčom vyhovovať.

Cez nízku cenu, za ktorú sa tento výrobok predáva, ponúkajú klávesy vcelku istý stisk. Podľa výrobca tu bolo použité špeciálne upravených membrán. Klávesy zároveň neprodukujú výraznejšie hluk a za danú cenu to tak je určite zaujímavý model.

Výrobca tu príliš neplytval špeciálnymi klávesmi a možno je to nakoniec dobre. Nižšia cena sa prejavila najmä na kvalite spracovania a použitých materiáloch, čo by mohlo byť zvládnuté určite lepšie. Inak je ťažké tomuto výrobku niečo zásadné vytýkať, maximálne tak kratšiu dĺžku prívodného kábla, ktorý má 130 centimetrov.

Istý stisk kláves, kvalitné podsvietenie popiskov, nízka cena
Kratšej napájací kábel 130 cm

Logitech G413 Carbon

Logitech G413 Carbon recenzie a test

Herná mechanická klávesnica Logitech G413 Carbon vás osloví najmä v prípade, ak hľadáte kvalitnú hernú klávesnicu s decentným dizajnom. Klávesnica svoj herný potenciál vyjadrí až po aktivácii červeného podsvietenia, ktoré možno regulovať v piatich úrovniach svietivosti. Jedná sa o drôtovú klávesnicu s mechanickými klávesmi, ktorej dĺžka kábla dosahuje 180 centimetrov.

S ohľadom na to, že výrobky Logitech tradične patrí do vyššej cenovej kategórie, nie je výnimkou ani tento typ klávesnice. Výrobca však u svojich mechanických spínačov sľubuje životnosť až 70 miliónov stlačení, čo chválime. Samotné klávesy majú príjemný a rýchly stisk.

Vyššia cena je zrejmá tiež na prémiovom vzhľade, kde sú použité kvalitné materiály, napríklad hliník. Zaujímavosťou je možnosť pripojiť priamo do klávesnice myš a veľmi dobré je tiež klasické rozloženie kláves, kedy tu nájdete typický veľký Enter, Backspace a veľký ľavý Shift. Užívateľské recenzie zmieňujú, že klávesy sú bez použitia podsvietenia horšie čitateľné a ich layout je US.

Design, klasické rozloženie kláves, kvalita prevedenia
Bez podsvietenie horšia čitateľnosť znakov

Razer Cynosa Chroma

Razer Cynosa Chroma recenzie a test

Razer klávesnica Cynosa Chroma je výrobkom zasahujúcim do vyššej cenovej kategórie a ponúka kvalitné membránové spínače. Ako tvrdí výrobca, kombinujú výhody oboch najbežnejších riešení a treba dať za pravdu, že samotný hluk, ktorý klávesnica produkuje, je skôr nižší. Celkovo sa jedná o pomerne kompaktný model, ktorý poteší všetkých hráčov, ktorí bojujú na stole s miestom.

Inak sa jedná o klasickú drôtovú klávesnicu, ktorá vás zaujme najmä bohatými možnosťami nastavenia podsvietenia. To je možné vykonávať cez priložený prehľadný softvér Razer Synapse, v ktorom nastavíte tiež celý rad ďalších parametrov vrátane individuálneho nastavenia kláves.

Tento model ponúka ďalej odolnosť proti poliatiu a produkt má dobré spracovanie, aj keď použité materiály môžu pôsobiť lacnejšie. Ak hľadáte kvalitnejšiu hernú klávesnicu, ktorá nevyužíva mechanických klávesov, čo môže byť v niektorých prípadoch skôr na obtiaž, môže sa jednať o veľmi zaujímavú voľbu.

Bohato nastaviteľné podsvietenie, programovateľnosť kláves, menšie rozmery
Vyššia cena

Ako vybrať hernú klávesnicu

Herná klávesnica a myš sú základnými perifériami, ktoré sa dajú opísať ako pracovné nástroje hráčov a tomu by mala zodpovedať ich kvalita a spracovanie. Klávesnice na hranie hier majú vlastnosti a funkcie, ktoré by mali pomáhať hráčom k pohodlnejšiemu hraní, a okrem toho by mali tiež mnoho činností v hrách uľahčovať. Rad hráčov je tiež citlivá na mieru odozvy, čo je vo väčšine prípadov však trochu preceňované téma. Poďme sa teraz na jednotlivé kritériá výberu herné klávesnice pozrieť.

Káblová vs. bezdrôtová

Klávesnice si môžeme obecne rozdeliť podľa spôsobu pripojenia. Môžu sa pripájať buď štandardným káblom do bežného USB portu alebo bezdrôtovo. Niektorí hráči nechcú o bezdrôtovej klávesnici ani počuť. Je to z toho dôvodu, že bezdrôtové pripojenie môže byť menej spoľahlivé a mať horšiu odozvu. Z tohto dôvodu je drvivá väčšina herných klávesníc drôtových.

Podsvietenie

Podľa vzhľadu väčšiny herných klávesníc to niekedy vyzerá, že ich najdôležitejšou vlastnosťou je podsvietenie. To môže hrať naozaj mnohými farbami, byť nastaviteľné v rôznej intenzite, prípadne vydávať svetelné efekty. Funkčnej význam má rozumné podsvietenie najmä s ohľadom na čitateľnosť kláves v tme, bohužiaľ však niektoré herné klávesnice nemajú priehľadné popisky, a tak je podsvietenie len na ozdobu.

Programovatelná a multimediálna tlačidlá

Väčšina herných klávesníc disponuje multimediálnymi tlačidlami. Tie sú pre niekoho zbytočná, niekto ich využíva. Čo môže u hernej klávesnice ale prísť vhod, sú tlačidlá programovateľná. Tie možno spravidla nastaviť na rôzne akcie prostredníctvom softvéru klávesnice a počas hrania hier tieto tlačidlá efektívne používať na vykonávanie prednastavených akcií.

Ergonómia

Veľmi dôležitou vlastnosťou každej klávesnice je ergonómia, pod tým si však môže každý predstaviť niečo trochu iné. Pre niekoho je to dostatočný zdvih kláves a ich odozva, niekto iný má naopak radšej klávesy nižšie. Niektorí užívateľa preferujú klávesnice typu chiclet s úplne oddelenými klávesmi, tie sa však u herných klávesníc prakticky nevyskytujú. Pre niektorých užívateľov je dôležitým prvkom tiež opierka zápästia, ktorá môže pomôcť uľaviť pri dlhom hernom výkone. Opierky zápästia bývajú spravidla snímateľné a nie všetky herné klávesnice ich obsahujú.

Mechanické vs. membránové spínače

Rozhodne nesmieme opomenúť veľký hit poslednej doby, ktorým je herná mechanická klávesnica, resp. mechanické spínače kláves. Podľa výrobcov by malo toto riešenie zaistiť čo najpresnejšiu a najrýchlejšiu odozvu na stlačenie. Táto skutočnosť je však vykúpená pomerne vysokou cenou týchto modelov. Praxe tiež ukazuje, že mechanické klávesy nie sú pre bežné hranie hier zase až tak zásadné.

Klávesnice s mechanickými spínačmi sa vyznačujú najmä vyššou cenou, avšak ak nehráte hry na profesionálnej úrovni, investície do tohto riešenia nepatrí medzi najpodstatnejšie. Vždy však záleží na pocite každého hráča a je veľa takých, ktorí na mechanické klávesy jednoducho nedajú dopustiť a radi si za ne priplatí.

Lacnejšie herné klávesnice alebo klasickej klávesnice používajú spravidla spínače membránové. Tie majú mäkšie stisk, sú tichšie, ale majú o pár milisekúnd dlhšiu reakčnú dobu, čo však bežný človek ani hráč zvyčajne nezaznamená. Dá sa povedať, že z drahších hernej klávesníc sa prakticky vytratili a je to trochu škoda.

Špeciálne funkcie

Niektoré herné klávesnice vedia tzv. Anti-ghosting, ktorý vie zaregistrovať stisk mnohých kláves naraz. Ďalej je tu funkcia nazývaná N-key rollover, kde na každý spínač pripadá samostatný pár vodičov a každé ťuknutie do klávesnice je tak vyhodnocované oddelene. Nakoľko sú tieto vlastnosti reálne využiteľné, je na zvážení každého a naskrz platí, že ich prednosti ocenia opäť len tí nejnáruživější hráči.

4.5/5 - (22 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.