Záhrada,

Zahradné grily na drevené uhlie: Recenzie 10 najlepších

Gril na drevené uhlie patrí popri elektrického a plynového grilu medzi najobľúbenejšie pomocníkmi na grilovanie. Láka hlavne cenová dostupnosť, ale aj jednoduchosť použitia. Záhradný gril na drevené uhlie stačí roztopiť pomocou brikiet alebo uhlia a je pripravený k plnohodnotnému použitie.

Vonkajší gril na uhlie je na trhu v mnohých konštrukčných variantoch. Asi najviditeľnejšou je tvar grilu, ktorý môže byť obdĺžnikový, oválny alebo kruhový. Na tvar nadväzuje veľkosti, kde kruhové grily sú často malé a predstavujú základ pre občasné grilovanie. Opakom sú potom veľké obdĺžnikové opekanie, vhodné na záhradné párty a pre väčší počet osôb.

Zohľadniť by ste mali tiež veľkosť a materiál roštu (liatinový, smaltovaný, nerez), či je gril s udiarňou alebo teplomerom, či je prenosný alebo či má odkladacie priestory. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie grily na drevené uhlie a ich recenzie.

Najlepšie grily na drevené uhlie – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších grilov na drevené uhlie z testov a hodnotenia pre rok 2021.

VzhľadModelMateriál roštuVeľkosť roštu (plochy)Počet roštov 
Tepro Toronto New recenzie a testTepro Toronto NewSmalt41,9 x 57,4 cm2
G21 BBQ Big recenzie a testG21 BBQ BigSmalt2 360 cm23
Happy Green 5010105-A recenzie a testHappy Green 5010105-ANerez/Chrom53 x 33 cm1
Tepro Toronto XXL recenzie a testTepro Toronto XXLSmalt70 x 46 cm3
VETRO-PLUS 50ST83016A recenzie a testVETRO-PLUS 50ST83016ANerez/Chrom40 cm1
ACTIVA Lokomotiva recenzie a testACTIVA LokomotivaSmalt23 x 30 / 52 x 30 cm2
G21 BBQ Ring recenzie a testG21 BBQ RingSmalt53,5 cm2
Happy Green RANCHER recenzie a testHappy Green RANCHERNerez/Chrom70 x 35 / 75 x 13,8 cm2
Fieldmann FZG 1004 recenzie a testFieldmann FZG 1004Nerez/Chrom54,5 cm1
Campingaz Bonesco LC recenzie a testCampingaz Bonesco LCNerez/Chrom60 x 43 cm1

Porovnanie parametrov

 Tepro Toronto NewG21 BBQ BigHappy Green 5010105-ATepro Toronto XXLVETRO-PLUS 50ST83016AACTIVA LokomotivaG21 BBQ RingHappy Green RANCHERFieldmann FZG 1004Campingaz Bonesco LC
Funkcia údenieNieÁnoNieNieÁnoÁnoNieNieNieNie
Hmotnosť26 kg34 kg6,5 kg40,75 kg5,8 kg24,5 kg11,5 kg11,2 kg11,3 kg16 kg
PoklopÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 grilov na drevené uhlie

Tepro Toronto New

Tepro Toronto New recenzie a test

Gril na drevené uhlie TEPRO Toronto New má obdĺžnikový tvar a celkovú veľkosť roštu s rozmermi 41,9 x 57,4 cm. Rošt je vyrobený zo smaltu, a okrem jedného je k dispozícii aj druhý, čo celkovo zväčší plochu určenú na grilovanie. Ďalej zaujme konštrukcia tým, že jeho súčasťou je i veko, pomáhajúce udržať teplotu.

Jednoduché použitie podporuje nie len praktická odkladacia plocha, ale aj teplomer, ktorý pomôže vytvoriť ideálne podmienky pre správne grilovanie rôznych potravín ako sú ryby alebo steaky. Súčasťou konštrukcie sú aj 2 kolieska, ktoré uľahčia samotný transport na požadované miesto. Ďalej nechýba 4 samostatne regulovateľné prívody vzduchu.

Vďaka konštrukcii Multi-rošt ho možno využiť aj na pečenie pizze, alebo na prípravu jedál v panvici wok. Jeho výška je 84 centimetrov a pod roštom je k dispozícii praktický vysúvací popolník uľahčujúce údržbu. Zaujímavým doplnkom konštrukcia je tiež otvárač na nápoje.

S teplomerom, možnosť zatvorenie veka, popolník
Bez možnosti údenie

G21 BBQ Big

G21 BBQ Big recenzie a test

Záhradný gril s udiarňou G21 BBQ Big má k dispozícii hneď 2 ohniska a tiež 2 grilovacie plochy. Je možné ho využiť ku klasickému grilovanie, ale aj na údenie. Na konštrukcii je použitý oceľový plech, ktorý je pre zlepšenie vlastností natretý čiernou žiaruvzdornou farbou.

Celkovo má k dispozícii 3 rošty, ktoré sú vyrobené zo smaltu. Okrem grilovanie a údenie ponúkne aj funkciu pečenia, alebo ohrevu. Súčasťou je tiež integrovaný teplomer, vďaka ktorému je možné nastaviť potrebné teplotné podmienky. U ohniska možno regulovať prúdenie vzduchu, a tak i nastavovať žiar a výslednú tepotu v rámci grile.

Súčasťou je predná odkladacia plocha na potraviny i náčinie, alebo spodnej mriežka na ďalšie veci. Opomenúť nemožno 2 kolieska, pomocou ktorých sa s grilom lepšie manipuluje. Vďaka tomu ho možno aj napriek jeho vyššiu váhu ľahšie dostať na požadované miesto.

S možnosťou údenie, 2 ohniska, inteligentný systém regulácie
Vyššia hmotnosť

Happy Green 5010105-A WOOD II

Happy Green 5010105-A recenzie a test

Záhradný gril na drevené uhlie Happy Green 5010105-A WOOD II zaujme už svojím dizajnom. Využíva prvky dreva, rovnako ako ponúkne štýlovo sfarbenú červenú časť. Jeho prednosťou je tiež veľkosť grilovacej plochy s rozmermi 53 x 33 cm. Jeho konštrukcia má aj nastaviteľnú pracovnú výšku, pre uľahčenie jeho použitia.

Materiál roštu je nerez kombinovaný s chrómom. Ďalším materiálom je v konštrukcii smalt, z ktorej je vyrobená samotná vaňa. Prednosťou sú odkladacie plochy po oboch stranách grilovacieho priestoru aj v spodnej časti. Okrem klasickej prípravy plátkov mäsa nechýba možnosť grilovania napríklad kurčaťa, alebo celého masového valčeka.

Okrem grilovacie ihly tu nájdete tiež praktický závesný rošt na zeleninu. Konštrukcia má i zástenu proti vetru, ktorá pomáha k udržaniu teploty. Mobilitu uľahčí dvojica koliesok, vďaka ktorým možno tento obdĺžnikový gril ľahšie previezť na požadované miesto.

Odkladacie plochy, grilovacia ihla a závesný rošt, kolieska
Absencia teplomeru a poklopu

Tepro Toronto XXL

Tepro Toronto XXL recenzie a test

Vonkajší gril TEPRO Toronto XXL nesklame ani náročnejšie záujemcov. Je dostatočne veľký a disponuje vyberateľným stredový roštom. Celkovo je možné grilovať na ploche 70 x 46 cm. Tiež je možné nastaviť jeho pracovnú výšku, a to v rámci až 6 úrovní. Ďalej disponuje inovatívnym vymeniteľným systémom roštov.

Na obdĺžnikové konštrukcii je umiestnený hlavný rošt vyrobený zo smaltu. Celkovo sú k dispozícii hneď 3 rošty. Nechýba praktický poklop, ktorý spolu s integrovaným teplomerom napomáha udržaniu správnej teploty. Ďalej je tu lakovaný popolník s nerezovým úchytom, ktorý uľahčuje údržbu grilu a vysypávanie samotného popola.

Súčasťou konštrukcie sú 2 robustné plastové kolieska, ktoré prispievajú k mobilite. Na oboch stranách sú 2 odkladacie plochy, ktoré zaujmú tým, že sú sklopné. Tie dopĺňa 1 veľká hlavná ovládacia plocha v spodnej časti. Celková váha tohto grilu činí 40,75 kg, čo činní tento model pomerne náročný na presúvanie.

Veľká grilovacia plocha, nastaviteľná výška, popolník
Zhoršená manipulácia (chcelo by to madlo)

VETRO-PLUS 50ST83016A 3v1

VETRO-PLUS 50ST83016A recenzie a test

Gril na drevené uhlie VETRO-PLUS 50ST83016A 3v1 zaujme svojou konštrukciou. Pokrm je pripravovaný nad vodným kúpeľom, a tak nedochádza k tomu, že by sa tvoril škodlivý dym, ktorý by prestupoval do jedla. Unikátom sú tiež 3 časti, z ktorých je zložený.

Ide o klasické ohnisko, ďalej o vyššiu gril a tiež o uzavretú udiareň. K dispozícii je samozrejmý rošt, ktorý je vyrobený z nerezu a chrómu. Na udržanie teploty slúži kombinácia uzavretej konštrukcie rovnako ako teplomer, ktorý ju pomáha strážiť. V grilu je možné okrem grilovanie údiť aj opekať.

Gril je kruhový a veľkosť jeho roštu činí v priemere 40 centimetrov. Má poklop, ale nedisponuje transportnými kolieskami. Zaujme menšími dvierkami, ktoré uľahčia samotnú kontrolu ohňa. Ďalej nechýba špeciálny otvor, pomocou ktorého je z údenárskej časti vypúšťaný dym.

Zdravé grilovanie, možnosť údenie i pečenie, teplomer
Zložitejšie zostavenie

ACTIVA Lokomotiva

ACTIVA Lokomotiva recenzie a test

Veľký gril na drevené uhlie ACTIVA Lokomotíva má špecifický tvar konštrukcie. Môže sa pýšiť tým, že má k dispozícii hneď 2 ohniska a tiež 2 grilovacie rošty. Tie sú smaltované. Rozmery grilovacej plochy sú vďaka tomu 23 x 30 cm a u druhého priestoru 52 x 30 cm.

Okrem klasického grilovania je k dispozícii aj možnosť nepriameho grilovania a údenie, ktoré je veľmi populárny v USA (American barbecue). Kúriť pritom môžete ako dreveným uhlím, tak briketami alebo drevom. Prítomný je navyše poklop pre udržanie teploty či prípadného dymu. Správny postup je spojený aj s využitím teplomeru, ktorý je súčasťou konštrukcie. Súčasťou je tiež klapka pre reguláciu prívodu vzduchu. Vzhľadom k svojej veľkosti dokáže obslúžiť až 6 stravníkov.

Pri umiestnení na požadované miesto príde vhod dvojica koliesok, ktoré sú súčasťou konštrukcie. K mobilite prispievajú aj veľká madlá. Jednoduchosť prípravy zase uľahčí veľká odkladacia plocha umiestnená priamo pred centrálnym grilovacím valcom.

Možnosť údenie, 2 rošty a ohniska, kontrola teploty
Nič zásadné

G21 BBQ Ring

G21 BBQ Ring recenzie a test

Prenosný gril na drevené uhlie G21 BBQ Ring sa dobre hodí na menšie grilovacie párty. Samotná grilovacia plocha je kruhových rozmerov, a to s priemerom 53,5 centimetrov. Vďaka svojej konštrukcii, kde nechýba ako 2 kolá, tak i praktické madlá je možné povedať, že výrazne zaujme svojou celkovou mobilitou pri umiestnení do požadovaného priestoru.

Má zatváracie veko s madlom a pántom, čo uľahčí prípravu jedla a udržanie teploty. Pokrmy sú umiestňované na jeden zo 2 roštov, ktoré sú vyrobené zo smaltu. K dispozícii je v spodnej časti praktická odkladacia plocha obdĺžnikového prevedení, ktorá sa pýši rozmermi 29 x 41 cm.

Celkovú mobilitu uľahčí aj nízka hmotnosť, ktorá činí len 11,5 kilogramov. V spodnej časti sa nachádza veľká nádoba, do ktorej sa zachytáva popol. Tú možno iba vysypať a gril je čistý. Navyše poteší praktický odkladací košík, kde je možné mať uložené všetky nevyhnutnosti.

Nízka váha, poklop na pánt, mobilita
Prekvapivo vyššia hmotnosť

Happy Green RANCHER

Happy Green RANCHER recenzie a test

Happy Green RANCHER 50SK138T4 je gril vyrobený z kvalitnej karbónovej ocele. Už to prispieva k jeho celkovej kvalite. Okrem robustná konštrukcia zaujme aj jeho výška s hodnotou 90 cm. Celková dĺžka je 82 cm.

K dispozícii sú na grilovanie celkom 2 rošty, kde jeden je umiestnený vo veku. Ten hlavný má veľkosť 70 x 35 centimetrov a ten druhý 75 x 13,8 cm. Gril sa tak dobre hodí aj pre väčšiu spoločnosť. Prípravu jedla je možné si uľahčiť priklopením poklopu, ktorý napomáha udržiavať optimálnu tepotu počas prípravy.

Rošt je vyrobený z kvalitnej ocele, ktorá je navyše pochrómovaná. Variant síce nemá transportné kolieska, ale vzhľadom k tomu, že je celková hmotnosť iba 11,2 kilogramy, tak nie je problém ho na požadované miesto jednoducho preniesť.

2 grilovacie plochy, karbónová oceľ, poklop
Bez koliesok a teplomeru

Fieldmann FZG 1004

Fieldmann FZG 1004 recenzie a test

Malý gril na drevené uhlie Fieldmann FZG 1004 poteší všetkých milovníkov vonkajšieho grilovania svojou obstarávacou cenou a slušným výkonom, ktorého gril dosahuje. Jedná sa o základné prevedenie tvare kupoly s veľmi dobrou stabilitou a s kvalitnými materiálmi. To najdôležitejšie, rošt, má priemer 54,5 centimetra, čo zodpovedá ploche 2290 cm2 a je vyrobený z nerezu a chrómu.

Má štyri pevné nohy, z ktorej na dvoch sú praktické kolieska, slúžiaci k bezproblémovému presunu na krátku vzdialenosť. V spodnej časti má ľahko odnímateľný popolník a súčasťou stojana je spodný odkladací rošt a tiež drôtený košík, kam sa vojde všetko potrebné vybavenie, ktoré je počas grilovania treba.

Súčasťou balenia je aj praktický základný poklop, na ktorom sa nechá ľahko regulovať tok vzduchu. Bohužiaľ na ňom nenájdeme teplomer, ktorý je pre presnú prípravu steakov pomerne vhodný. Celkové rozmery sú na výšku 68 centimetrov, šírka a hĺbka je 57 cm. Balenie má hmotnosť 11,3 kg, čo zodpovedá veľkosti a prevedenie grilu.

Dobrý pomer cena/výkon, nereže chrómový rošt, veko v cene
Bez teplomeru

Campingaz Bonesco LC

Campingaz Bonesco LC recenzie a test

Nerezový gril na drevené uhlie Campingaz Bonesco LC má práve z tohto materiálu grilovací rošt, ktorý je zároveň doplnený chrómovanou úpravou. Zaujme aj svojím netradičným tvarom, ktorý je ovanie. Grilovacia plocha činí 1 950 cm2. Zaujmú aj celkové rozmery grilu, ktoré sú 88 x 52 x 113 cm.

Konštrukcia obsahuje praktické veko, u ktorého ďalej nájdete háčik na zavesenie. K celkovej praktickosti daného modelu prispieva tiež výsuvný popolník uľahčujúce údržbu. Pre lepšiu mobilitu sú pripravené 2 masívne kolieska, ktorá spolu s váhou 18 kg zaistí jednoduchý a rýchly presun kamkoľvek. Ku všetkému prispievajú aj 2 bočné madlá.

Pre ľahšiu reguláciu teploty je k dispozícii praktický regulátor vzduchu, označovaný ako Air Control System. Veľkým unikátom tohto riešenia je tiež predhrievacie komora, kde sa uhlie za 25 minút pripraví k bezproblémovému použitie.

Air Control Systém, predhrievacie komora, mobilita
Nemožno upraviť výšku roštu

Ako vybrať gril na drevené uhlie

V prvom rade možno spomenúť tvar a veľkosť. Klasikou sú varianty kruhové a obdĺžnikové. Na trhu sa možno stretnúť aj s ďalšou variantou, ktorú sú grily s oválny roštom. Veľkosť je volená hlave podľa počtu osôb, ktoré sa zúčastňujú grilovanie. Štandardom by dnes mala byť plocha aspoň 2 000 cm2.

Materiál roštu

Jedným z parametrov výberu je aj materiál roštu, ktorý gril na drevené uhlie má. Pomerne rozšíreným riešením je oceľ, ktorá má chrómovou úpravu. Zaujmú hlavne svojou ľahkosťou a zvyčajne sú spojené s jednoduchšími opekanie. Druhou možnosti sú liatinové rošty. Tie už bývajú u drahších grilov a ich pozitívom je primárne dobrá akumulácia tepla. Hodí sa tak napríklad na grilovanie steakov. Tretím variantom je takzvaný smaltovaný rošt, ktorý je na súčasných griloch tiež populárne.

Grilovanie, údenie i pečenie

Základné využitie, ktoré má gril na drevené uhlie, je celkom jasné. Ide o klasické grilovanie. Ďalej môže existovať aj záhradný gril s udiarňou, kde je možné potraviny tiež vyúdiť. Tieto modely umožnia aj prípravu v duchu amerického BBQ. Opomenúť nemožno ani vlastnosti, kedy je možné v grile klasicky variť, alebo tu mäso tiež v podstate štandardným spôsobom piecť.

Mobilita grilu

Pri výbere je dobré hľadieť na existenciu koliesok, rovnako ako na madlá a celkovú hmotnosť. Tá môže byť u niektorých modelov aj 5 – 10 kilogramov. Taký gril možno ľahko prenášať a kolieska ani nie sú potrebné. Sú však aj možnosti ktoré kolieska nemajú a sú tak vhodné skôr pre umiestnenie na jednom mieste, bez presunov.

Veko grilu

Nie každý gril môže mať poklop, respektíve přiklápěcí veko. Má však celkom praktické využitie. Niektoré sú kompletne odnímateľnú, zatiaľ čo iný veka drží na pántoch, a tak je možné ich odklápania. Ich praktickosť je spojená ako s ochranou proti veru, tak s tým, že možno udržiavať správnu teplotu, a teda lepšie podmienky na prípravu jedla. Kvalitnejšie modely ponúknu vo vrchnáku aj integrovaný teplomer, ktorý pomôže k lepším výsledkom.

Dodatočné vlastnosti

Gril na drevené uhlie môže mať aj ďalšie vlastnosti, ako napríklad odkladacie priestory, ktoré môžu byť umiestnené nielen u samotného grilovacieho priestoru, ale aj v spodnej časti. Medzi ďalšie praktické prvky, ktoré môže mať záhradný gril na uhlie, patrí napríklad možnosť nastaviť si jeho výšku.

Rad modelov ponúkne aj praktickú a jednoduchú reguláciu prívodu vzduchu, ktorá dokáže upravovať samotný žiar a teplotu. V niektorých modeloch je vyberateľný popolník uľahčujúce údržbu, alebo aj časť určená predohrevu dreveného uhlia alebo brikiet.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.