Ostatné,

Najlepšie granule pre psov: šteňatá, seniorov ai. | Recenzie, test

Granule pre psov sú dnes základnou zložkou kŕmenie u najpopulárnejších domácich maznáčikov. Ich výhodou je hlavne ľahké dávkovanie, jednoduché obstaranie i možnosť bohatého výberu. Kľúčovým faktorom, ktorý kvalitné psie granule definuje, je zloženie. Celkovo je potom výrobcovia radia do kategórií ako prémiové, superprémiové alebo ultraprémiové. Toto pomenovanie je však len na základe ich rozhodnutí a nevypovedá nič o skutočnom zložení.

TIP: Odporúčame tiež kurzy Online Psie Školy

 • Najobľúbenejšie sú Základná poslušnosť a Kurz pre šteňatá.
 • Ďalej potom Psie triky alebo Stop ťahanie na vodítku.
 • Vhodné pre všetky plemená.

Okrem kvalitatívneho rozdelenie sa ešte rozlišujú granule pre šteňatá, dospelých psov a seniorov, alebo ďalej podľa veľkosti a ich určenia pre malé, stredné a veľké plemená. Niektorí psíkovia môžu mať individuálne požiadavky vo vzťahu k ich zdravotnému stavu. V takom prípade sa zamerajte na diétne, holistické, hypoalergénne alebo bezlepkové krmivo.

Zohľadniť by ste mali nielen zloženie a zastúpenie mäsa, vitamínov a ďalších látok, vek a veľkosť psa, ale aj príchuť alebo veľkosť samotných granúl a balenia. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie granule pre psov a ich recenzie.

Najlepšie granule pre šteňatá – TOP 3

V tabuľke je výber 3 najlepších granúl pre šteňatá z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelVlastnosti 
Carnilove Dog Salmon & Turkey recenzie a testCarnilove Dog Salmon & TurkeySuperprémiové zloženie ; holistické ; bez obilnín
N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry recenzie a testN&D LG DOG Puppy M/L Lamb & BlueberryNízky obsah kvalitných obilnín ; Jahňacie mäso ; Čučoriedky s prírodnými antioxidantmi
Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice recenzie a testBrit Care Junior Large Breed Lamb & RicePre šteňatá veľkých psov ; Hypoalergénne zloženie ; jahňacie mäso

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie granule pre dospelých psov – TOP 3

V tabuľke je výber 3 najlepších granúl pre dospelých psov z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelVlastnosti 
Acana Dog Adult Small Breed Heritage recenzie a testAcana Dog Adult Small Breed HeritagePre menšie plemená ; Bez obilnín ; Všetky suroviny schválené pre ľudskú potrebu
Yoggies recenzie a testYoggiesLisované za studena ; Až 87% surového mäsa ; Vyrábané v Českej republike
Happy Dog Profi Line Sportive recenzie a testHappy Dog Profi Line SportiveVhodné pre aktívne, športové a pracovné psy ; Dobrý pomer ceny k veľkosti balenia

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie granule pre psov seniorov – TOP 3

V tabuľke je výber 3 najlepších granúl pre psov seniorov z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelVlastnosti 
Ontario Senior Mini recenzie a testOntario Senior MiniHypoalergénna receptúra ; Kanadské granule ; Jahňacie mäso s bylinkami a korením
Essential Foods Older recenzie a testEssential Foods OlderBez obilnín ; Veľmi kvalitné zloženie ; Vysoký obsah bielkovín 32%
FirstMate Pacific Ocean recenzie a testFirstMate Pacific OceanVysoký obsah rybieho mäsa ; Bez obilnín, lepku a kukurice ; ľahko stráviteľné

Zobraziť celú ponuku

Recenzie krmív pre psov

Carnilove Dog Salmon & Turkey

Carnilove Dog Salmon & Turkey recenzie a test

Granule pre šteňatá Carnilove Dog Salmon & Turkey sú holistické granule, ktoré výrobca označuje ako superprémiové a podľa ich zloženia sa naozaj takto označovať dajú. Základom je kvalitné mäso z divokých zvierat, konkrétne sa teda jedná hlavne o morčacie mäso a lososa. Nie sú tu obsiahnuté ako žiadne obilniny, tak ani zemiaky. Ako zdroj sacharidov je v granulách obsiahnutý žltý hrách, a to v pomere 19 %.

Analytické zložky granúl sú veľmi dobré, hrubý proteín zastupuje 38 %, tuky 20 %, popol 7,9 % a vláknina 2,5 %. Podľa odporúčaní výrobca je krmivo vhodné pre šteňatá vo veku 1 až 12 mesiacov, a to všetkých plemien. Granule sú bohaté na aminokyseliny, vitamíny a esenciálne živiny, ktoré zaisťujú zdravý rast a správny vývoj.

N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry

N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry recenzie a test

Granule pre šteňa N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry zaujmú v porovnaní s inými granulami veľmi nízkym obsahom obilnín, kvalitným jahňacím mäsom, a predovšetkým potom čučoriedkami. Ako sacharidy tu nájdeme pšenicu, špaldu, ovos a spomínané jahňacie mäso je zastúpené 20 % čerstvým a 20 % sušeným mäsom.

Vyvážené zloženie granúl má nízky glykemický index, nízky obsah sacharidov a optimálny pomer vitamínov s minerálmi z kvalitného ovocia a zeleniny. Z recenzií týchto granúl zaznieva ich dobrá stráviteľnosť a že psy majú pri kŕmení týmito granulami hladkú srsť. Určené sú psom do jedného roka a pre stredné a veľké plemená (nad 25 kg).

Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice

Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice recenzie a test

Granule pre šteňatá Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice sú veľmi obľúbené krmivo, ktoré kladne hodnotí stovky spokojných majiteľov psov. Okrem dobrého zloženia a českého pôvodu vyzdvihujú tiež dobrý pomer ceny k hmotnosti balenia. Jedná sa o hypoalergénne krmivo, ktorého základ tvorí jahňacie mäso a ryža, granule sú vhodné pre veľké psy a vo veku od 3 mesiacov do dvoch rokov.

Spomínané jahňacie je zastúpené síce v podobe masovej múčky, za to však vo veľkom množstve 42 %, ryža je potom prítomná 36 %. Jednotlivé ingrediencie majú vysokú kvalitu, čo prispieva nielen dobré stráviteľnosti, ale aj k zdravému vývoju. Aj napriek vyššieho množstva ryže neobsahujú žiadne významné alergénne suroviny, ktoré by pri kŕmení mohli spôsobovať problémy. Krmivo podporuje imunitný systém, dobrú kondíciu a prevenciu proti bežne sa vyskytujúcim ochorením.

Acana Dog Adult Small Breed Heritage

Acana Dog Adult Small Breed Heritage recenzie a test

Granule pre psy malých plemien Acana Dog Adult Small Breed Heritage majú veľmi rozmanité a nutrične bohaté zloženie, ktoré sa zakladá na voľne lovených rybách a na kurčatách, ktoré pochádzajú z voľných chovov. Čerstvé kuracie mäso je zastúpené 12 %, dehydrované mäso 12 % a v zložení nájdeme aj 12 % sušeného morčacieho mäsa.

Spomínané rybie mäso tvorí dehydrovaný sleď v množstve 4 % a 4 % čerstvého celého platesa. Granule sú určené pre kŕmenie psov od jedného roka a zaisťujú psovi zdravie a dobrú kondíciu. Ide tiež o granule bez obilnín, takže sú dobre znášané väčšinou psov. V zložení je ďalej mix ovocia a zeleniny, ktoré krmivu dodávajú prospešné antioxidanty, minerály a vitamíny.

Yoggies

Yoggies recenzie a test

Granule lisované za studena Yoggies sú veľmi obľúbené nielen pre šetrnú techniku výroby, ale aj pre veľmi kvalitné zloženie, ktoré je pre psov úplne ideálne. Granule obsahujú až 87 % mäsa v surovom stave, ktoré je kvalitné, bez chémie a na výrobu v Českej republike sa dováža z fariem v Nemecku, Holandsku a v Belgicku. Väčší podiel tvorí sušené kuracie mäso a menšie potom hovädzie a rybie. Ako doplnenie tu nájdeme výťažok z mäsa morské mušle, ktorý je vhodný pre posilnenie kĺbov, väzov a tkanív.

Aj ich samotná výroba prebieha bez akejkoľvek chémie a neobsahujú problematické suroviny ako je obilie, sója alebo lepok. Proces lisovanie za studena prebieha pri teplote do 38 °C, čím sa v surovinách uchovávajú všetky dôležité prírodné živiny a vitamíny. Svojim zložením sa granule približujú BARF strave, ktorá je mnohými chovateľmi považovaná za najlepšiu možnú.

Happy Dog Profi Line Sportive

Happy Dog Profi Line Sportive recenzie a test

Krmivo pre psov Happy Dog Profi Line Sportive je zákazníkmi obľúbené pre svoju kvalitu a dobrý pomer obstarávacej ceny k hmotnosti balenia. Výrobca opisuje granule ako profesionálne chovateľské krmivo v prémiovej kvalite, ktoré je vhodné pre psov veľkých plemien, ktorí sú fyzicky aktívni. Typicky sú tieto granule vhodné pre pracovné a športové psy. Zaujímavosťou je možnosť granule podávať aj gravidným a dojčiacim sukám, čím získavajú na svojej univerzálnosti.

Hlavné zastúpenie má v granulách pšeničná múka, hydinový tuk a až následne hydinový proteín, ktorý je sušený. Z pohľadu analytických zložiek majú tieto granule 26 % proteínov, 16 % tukov, vlákniny 3 % a popol 6,5 %. Granule obsahujú všetky potrebné minerálne látky, stopové prvky a vitamíny, ktoré sú zastúpené v ideálnom pomere práve pre stredne aktívne a veľké psy.

Ontario Senior Mini

Ontario Senior Mini recenzie a test

Granule pre psov Ontario Senior Mini sú určené pre malé až trpasličie psie plemená v seniorním veku, čomu zodpovedá zhruba vek 8 rokov a viac. Ich zloženie je hypoalergénne a majú len malý obsah obilnín, ktoré sú tu v podobe ryže. S ohľadom na vek obsahujú granule vysoký podiel minerálov, proteínov a samozrejme i vitamínov. Ako mäso tu výrobca použil sušené jahňacie (25 %) a sušené morčacie mäso (5 %).

Jahňacie mäso je považované za vysoko diétne, a v kombinácií s ryžou prispieva k správnemu zažívanie. V zložení zaujme špeciálnej mix korenia a byliniek, z ktorých môžeme spomenúť aníz, klinčeky a morské riasy. Majú za úlohu podporovať trávenie, a udržiavať správnu hygienu ústnej dutiny i zdravie zubov, ktoré je u starších psov často problémové.

Essential Foods Older

Essential Foods Older recenzie a test

Granule bez obilnín a s vysokým obsahom mäsa Essential Foods Older majú skutočne veľmi kvalitné zloženie, ktoré potvrdzuje na základe svojich skúseností veľa spokojných chovateľov. Pomerne anikátna je kombinácia gressinghamské kačice, kuracieho mäsa a rýb, ktoré dopĺňajú bylinky, zelenina a ovocie. Granule sú vhodné pre psov všetkých plemien a začať by sa mali podávať zhruba v 2/3 bežnej dĺžky života konkrétneho plemena.

V čerstvom stave zastupuje mäso a vajcia 78 %, po spracovaní do granúl je obsah hrubého proteínu 32 %. V zložení nájdeme ďalej sladké zemiaky, klasické zemiaky, hrášok, ľanové semienko a ďalšie suroviny vrátane probiotických kultúr. Vyvážené zloženie udržuje psov dlho vitálne a bez zbytočných chorôb, ktoré môžu často prameniť z nekvalitného či nevhodného krmiva.

FirstMate Pacific Ocean

FirstMate Pacific Ocean recenzie a test

Kanadské granule pre psov s vysokým obsahom mäsa FirstMate Pacific Ocean sú založené na múčke zo sleďov a zemiakových vločkách. Sú hypoalergénne a vhodné pre všetky rasy a pri redukcii váhy. Jediným zdrojom živočíšnych proteínov je len pacifický sleď a sardely, čo je pomerne unikátne zloženie postavené výhradne na rybách, hoci rybie mäso bolo pri výrobe použité vo forme múčky.

Sú bohatým zdrojom omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín, neobsahujú žiadne obilniny, lepok ani kukuricu. Vďaka tomu sú ľahko stráviteľné a predchádzajú riziku vzniku alergií. Zloženie dopĺňa aj extrakt z kôrovcov, ktorý je prírodným zdrojom glukosamínu. Granule podporujú takisto kĺbový systém a posilňujú imunitný systém.

Najpredávanejšie granule pre psov

Najpredávanejšie granule pre psov na trhu sú tie od značiek: Brit, Royal Canin, Eminent, Purina, Pedigree. Obľúbené a kvalitné granule sú aj Yoggies, Fitmin, Annamaet a Platinum.

Ako vybrať granule pre psa

Vek psa

Dôležité je hneď na začiatku výberu zohľadniť, v akej životnej etape sa váš pes nachádza. Zloženie psích granúl pre šteňatá je pomerne výrazne iné ako zloženie granúl pre psa seniora. Za šteňa sa považuje pes zhruba do veku jedného roka a za seniora zhruba od veku 2/3 priemernej dĺžky dožitia konkrétneho plemená. Kým plemená veľkých psov sa dožívajú menej rokov a teda starnú rýchlejšie, menšie plemená psov starnú pomalšie.

 • Granule pre šteňatá – Mali by obsahovať väčšie množstvo bielkovín ako ostatné druhy granúl. Bohaté by malo byť tiež zastúpenie vitamínov a minerálov, podstatné je najmä zastúpenie vápnika, ktorý prispieva k správnemu vývoju kostí. Dobré je, ak granule obsahujú tiež kĺbovú výživu, ktorá ďalej napomáha vhodnému vývoju. Granule by mali byť svojou veľkosťou drobné a je zaujímavosťou, že tieto granule sú väčšinou odporúčané aj pre dojčiace a gravidné suky.
 • Granule pre dospelých psov – Krmivo pre dospelých psov sa podáva po najdlhšiu časť životnej etapy každého psa, malo by mať vhodné zastúpenie predovšetkým bielkovín a tukov, ktoré môžu byť doplnené o najrôznejšie ďalšie prímesi. Často môžu psi trpieť určitým zdravotným problémom alebo alergiami, čomu je už v tomto veku potreba granule vhodne prispôsobiť.
 • Granule pre psov seniorov – Granule pre staršie psy by mali obsahovať hlavne dostatok vitamínov a minerálov, vhodné tiež je, ak obsahujú kĺbovú výživu. Kvôli nižšej aktivite psa v tejto životnej etape je vhodné, aby mali granule nižšiu energetickú hodnotu. Niektorí psi trpia v starobe tiež problémy so zubami, preto sa buď granule pred podaním namáčajú, alebo možno mäkké granule pre psov rovno kúpiť.

Veľkosť plemena

Malá psie plemená by mala dostávať granule s vyšším obsahom bielkovín a tukov, zastúpené sacharidy by mali byť dobre stráviteľné a veľkosť samotných granúl by mala byť malá. Malí psi majú zvyčajne rýchlejší trávenie a preto vyžadujú väčšie množstvo granúl, samozrejme s prihliadnutím na ich veľkosť, hmotnosť a energetický výdaj.

Stredné a veľké plemená by mali dostávať granule väčších rozmerov, pri malých granulách by hrozilo ich vdýchnutie alebo hltanie, čo nie je žiaduce. S dostatkom kvalitných bielkovín, minerálov a vitamínov sa tu spája tiež kĺbová výživa a čím väčší pes je, tým by granule kĺbovú výživu skôr mali obsahovať.

Zloženie granúl pre psa

To najdôležitejšie, čo by vás pri výbere malo zaujímať, je práve skutočné zloženie krmiva. Výrobcovia si pomáhajú výrazy ako prémiové krmivo pre psov alebo superprémiové granule pre psov, nič to však nevypovedá o ich zložení. Tieto označenia môžu byť pri výbere síce dobrým vodítkom, rozhodne na ne však nespoliehajte a zloženie si vždy overte.

Zloženie by malo byť vždy vyvážené, aby psa nebolo potrebné dokrmovať ničím iným. Špeciálne zloženie majú diétne psie granule, ktoré sa snažia riešiť určitý zdravotný problém. Inak by vždy mali byť dominantnou zložkou bielkoviny, teda predovšetkým mäso.

Bielkoviny

Bielkoviny sú teda najdôležitejšia zložka všetkých granúl, ich zastúpenie by malo byť u šteniat minimálne 25 % a u dospelých psov 18 %. Práve bielkoviny zaisťujú psovi správnu funkciu všetkých jeho životných procesov, od tvorby krvných buniek, hojenie rán, až po podporu reprodukcie, laktácie či rast svalovej hmoty.

Pes je mäsožravec a preto neprekvapí, že hlavným zdrojom bielkovín by malo byť práve mäso. Do granúl sa najčastejšie používa mäso kuracie, jahňacie, hovädzie, bravčové alebo rybie. Ak pes nie je na nejaký druh mäsa alergický, nie je zas až tak podstatné, aké mäso granule obsahujú. Niekedy môže byť zarážajúce vysoký podiel mäsa uvádzaný na obale a následne menšie množstvo bielkovín – je to tým, že po usušení mäsa zostane len 20 až 30 %, zvyšok tvorí voda.

Najkvalitnejšie sú proteíny z mäsa, horšiu kvalitu môže mať mäsová múčka, ktorá je pre výrobcov lacnejšia. Problém u nej môže byť tiež spôsob konzervácie, ktorý nemusí byť ideálny. Niektorí výrobcovia používajú ako zdroj bielkovín tiež strukoviny a obilniny, ktoré však sú tiež menej vhodné.

Tuky

Tuky dokážu psy stráviť veľmi efektívne, uvádza sa až 90 %. Pes z nich čerpá najviac energie, zlepšujú granulám chuť a obsahujú dôležité esenciálne mastné kyseliny. Ich zastúpenie by malo byť v krmive 9 až 20 %. V tukoch sú rozpustné niektoré dôležité vitamíny, izolujú nervové vlákna a starajú sa aj aj transport živín. Neprekvapivo sú najvhodnejšie tuky živočíšneho pôvodu, či už napríklad kurací tuk, alebo tuk rybie. Ak je však pes obézny, odporúča sa podávať granule skôr s menším množstvom tukov.

Sacharidy

Sacharidy tiež patrí medzi esenciálne zložky potravy psa a ich množstvo v granulách by malo byť maximálne 20 až 30 %. Starajú sa o správnu funkciu srdca, nervovej sústavy a sú rýchlym zdrojom energie. Na druhú stranu znižujú využiteľnosť niektorých minerálov a vitamínov, a preto by sacharidy rozhodne nemali v zložení dominovať. Buďte obozretní pri čítaní zloženia, častou praktikou je rozpis sacharidov do viacerých surovín, čím na prvý pohľad vyzerá ich zastúpenie v granulách menšie, ale opak je pravdou.

Na sacharidy sú psy najčastejšie alergickí, najväčšie problémy v tomto spôsobuje pšenice a sója. Kukurica môže byť tiež problémová, avšak po jej tepelnom upravení sa jej stráviteľnosť zvyšuje. Najlepšiu stráviteľnosť potom majú zemiaky, ryža alebo ovos.

 • Vláknina – Táto časť stravy by mala byť v krmive zastúpená maximálne 5 timi percentami. Stará sa predovšetkým o správnu funkciu zažívania a prispieva k rýchlejšiemu zasýtenie. Nadmierou vlákniny by sa znížila stráviteľnosť väčšiny vitamínov a minerálov.
 • Vitamíny – Vitamíny musí byť v krmive správne vyvážené, pes, rovnako ako človek si dokáže vytvoriť len vitamín K a C, ostatní musia byť dodané v strave. Vitamíny zaisťujú správnu funkciu celého organizmu a posilňujú tiež imunitu. Ako najpodstatnejšie môžeme spomenúť vitamíny skupiny B a ďalej vitamíny A, C, D, E, H alebo spomínaný vitamín K.
 • Minerály a stopové prvky – Dostatok minerálov je pre zdravie psa takisto nevyhnutný a inak ako z krmiva je pes nezíska. Spomenúť môžeme napríklad sodík, draslík, horčík, železo alebo jód.
 • Popol – Mnoho ľudí po prečítaní tejto zložky v krmive zneistí, jedná sa však o prospešný súbor anorganických minerálnych látok. Jeho zastúpenie by malo byť v granulách 5 až 8 %.
 • Superpotraviny – Najmä poslednou dobou je trendom psie krmivo obohacovať o veľmi prospešné suroviny, ostatne ako sa tomu deje aj u ľudí. Najčastejšie zastúpenie z radov superpotravín má quinoa, tapioka, cícer, tekvica, morské plody alebo čakanka.

Často hľadáte

Granule pre šteňatá veľkých plemien

Pre šteňatá veľkých plemien psov je dôležité, aby krmivo obsahovalo kĺbovú výživu (chondroprotektíva). Rast veľkých plemien je pomerne rýchly, a preto je vhodné, aby tieto látky obsahovali. Samozrejmosťou je potom dostatok kvalitných bielkovín, ktoré by sa mali pohybovať určite nad 30 %. Tie najlepšie granule pre šteňatá veľkých plemien môžu mať bielkoviny zastúpené až 40 %.

Superprémiové granule pre psov

Granule označené ako prémiové a superprémiové môžu mať naozaj veľmi kvalitné zloženie, ale tiež nemusí. Na použitie tohto označenia nie sú stanovené žiadne pravidlá, ich zloženie teda môže byť rôzne a žiadna organizácia ho nekontroluje. Vždy si teda skontrolujte, aké zloženie superprémiové krmivo pre psov má a až podľa zloženia sa rozhodnite, či sú granule naozaj tak skvelé, ako o nich výrobca, alebo predajca tvrdí.

Býva obvyklé, že predajca tiež takto označuje produktové rady svojich granúl, kedy lacnejšie sú prémiové a drahšie superprémiove. V tomto kontexte už môže mať označenie zmysel a odlišuje od seba kvalitnejšie a menej kvalitné granule. Musí sa však jednať o rovnakého výrobca.

Granule lisované za studena

Ide väčšinou o veľmi kvalitné granule pre psov, ktoré prešli pri výrobe šetrným procesom. Granule sú vyrábané za nízkych teplôt, pri ktorých si mäso a ďalšie suroviny zachovávajú dôležité živiny, vitamíny a minerály. Pre psov sú tieto granule lepšie stráviteľné a vhodnejšie ako granule, ktoré prechádzajú tradičným výrobným postupom. Sú inšpirované BARF stravou, ktorá sa snaží čo najviac priblížiť pôvodnej strave psov, teda mäsu a kostiam. Spravidla tieto granule neobsahujú sóju, pšenicu, konzervanty ani geneticky modifikované zložky. V Českej republike sú veľmi obľúbené granule lisované za studena Yoggies, o ktorých príbehu písal dokonca prestížny časopis Forbes.

Granule pre psov bez obilnín

Krmivo bez obilnín je pre psa najvhodnejšou voľbou a vďaka absencii týchto lacných surovín je oproti ostatným granulám drahšie. Za najhoršie sa považuje všeobecne pšenica, ktorá má veľmi nízku výživovú hodnotu, je horšie stráviteľná a má vysoký glykemický index. Obilniny tiež obsahujú lepok, ktorý veľa psov tiež zle trávi, a navyše je častým pôvodcom psích alergií. Ostatné obilniny, najmä ryža, sa však v granulách objavujú pomerne často a je diskutabilné, či sú vo psie strave skutočne tak nežiaduce, ako sa mnohí domnievajú.

Psie granule s najvyšším obsahom mäsa

Pes je svojím pôvodom mäsožravec, a preto je mäso jeho najdôležitejšou zložkou potravy. Dalo by sa povedať, že čím viac mäsa granule obsahujú, tým sú pre psa vhodnejšie. Mäso sa môže používať čerstvé v bio kvalite, sušené, mrazené alebo v podobe múčky, čo sa považuje za najmenej kvalitné spracované mäso. Najčastejšie sa používa mäso kuracie, jahňacie, ďalej potom hovädzie, bravčové a samozrejme ryby. Nie je zas tak zásadné, aký druh mäsa je v granuliach obsiahnutý, ak psovi vyhovujú a nevyvolávajú mu žiadne zdravotné ťažkosti.

Hypoalergénne granule pre psov

Jedná sa o granule, pri ktorých sa výrobca snaží mať čo najmenej zložiek, ktoré najčastejšie vyvolávajú alergické reakcie. Rovnako ako u superprémiového krmiva, aj tu neplatia žiadne pravidlá, čo hypoalergénne granule obsahovať smie a čo naopak nesmie. Dôležité je preto vedieť, ktoré suroviny sú najčastejšími alergénmi a sledovať zloženie granúl.

Každý pes je iný, a preto i alergie môžu mať psy rôzne. Aj z tohto uhla pohľadu je teda pojem hypoalergénne skôr jednou z mnohých informácií, ku ktorej pri výbere granúl prihliadať. Všeobecne sa za najväčšie alergény považuje hovädzie mäso, sójová, pšeničná a mliečna bielkovina. Zo všetkých psích alergií pripadá až 80 % prípadov práve na jednu z týchto surovín.

Holistické granule pre psov

Holistické čiže celostné granule pre psy sú komplexné granule pre psov, ktoré sú svojím zložením úplne vyvážené. Inými slovami holistické krmivo obsahuje všetky potrebné zložky pre zdravie a vitálny život psa. Takto označené psie granule by mali byť tým najlepším, čo svojmu psovi môžete dopriať. Sú výborne stráviteľné a z krmiva sa využije väčšina živín, ktoré granule obsahujú. Všetky spracované suroviny do granúl by mali byť kvalitné a čerstvé, neobsahujú konzervačné látky, zahusťovadlá a väčšinou ani obilniny.

Diétne granule pre psov

Diétne, inokedy tiež označované ako veterinárne granule pre psov je špeciálne krmivo, ktoré riešia konkrétne problémy, ktoré pes má. Nemusí sa preto jednať vždy o diétne psie granule na redukciu hmotnosti, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Psom by sa mali dávať vždy až po konzultácii s veterinárom, ktorý odporučí tie najvhodnejšie a stanovuje aj dávkovanie a dobu, po ktorú je vhodné nimi psa kŕmiť.

České granule pre psov

Česká republika je pre niektoré prekvapivo veľkým výrobcom psích granúl. Najväčším výrobcom je firma Vafo, pod ktorú spadajú známe značky Brit alebo Carnilove. Ďalšími českými značkami granúl sú Calibra, Fitmin, Nativia, Marp alebo Agil. Zvláštnu pozornosť je dobré venovať tiež české značke Yoggies, ktorá sa preslávila výrobou granúl lisovaných za studena. Lisujú sa pri teplote do 38 °C, sú bez obilie, lepku i sóje a pomerne unikátne sú tiež vysokým zastúpením mäsa, ktoré pred sušením tvoria 87 %.

Kvalitné granule pre psov

Kvalitné psie krmivo musí obsahovať veľký podiel mäsa a najlepšie také, ktoré bolo pred sušením v čerstvej podobe. Mäso by mali dopĺňať kvalitné vhodné suroviny, a naopak by sa nemali vyskytovať obilniny, ktoré sú častým pôvodcom alergií. Rovnomerne by mali byť zastúpené minerály, vitamíny i vláknina a je dobré, ak obsahujú aj kĺbovú výživu. Ich konzervácia by mala byť prírodná, využíva sa k tomu buď vitamín E, alebo rozmarín. Za kvalitné granule sa považujú tzv. holistické psie granule, ktoré by mali všetkému vyššie uvedenému odpovedať.

Ako najkvalitnejšie granule pre psov hodnotíme AATU, FirstMate, Taste of the Wild, Marp, Nature a Orijen. Ide tiež o jedny z najdrahších granúl na trhu.

Najhoršie granule pre psov

Najhoršie granule pre psov nemožno ľahko definovať, všeobecne však zlé granule pre psov obsahujú veľmi málo mäsa a prevažujú v nich sacharidy. Mäso v týchto granuliach býva vo forme múčky, sacharidy bývajú ťažko stráviteľné a často je v nich tiež prítomné veľké množstvo soli. Tieto granule bývajú takisto nevhodne konzervované, používajú sa k tomu látky BHA, BHT, propylgalát alebo sorban draselný. Mäso sa tiež často nahrádza živočíšnymi produktmi, ktoré môžu byť preukázateľne škodlivé aj s karcinogénnymi látkami, ktoré jednoznačne nemajú v krmive pre psa čo robiť.

4.2/5 - (36 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.