Ostatné,

Najlepšie granule pre mačky: mačiatka, kastrované ai. | Recenzie, test

Granule pre mačky sú osvedčenou stravou pre tieto domácich miláčikov. Rovnako ako u psích granúl sa tie mačacie vyznačujú jednoduchým dávkovaním, dlhou životnosťou, ale aj tým, že na trhu existuje široká škála možností, ktoré možno mačke dopriať. Kvalitné krmivo pre mačky sa vyznačuje hlavne vhodným zložením. Celkovo sa potom radia do kategórií ako prémiové, superprémiové alebo ultraprémiovej.

Okrem kvalitatívneho rozdelenie sa ešte rozlišujú granule pre mačiatka, dospelé mačky a seniorky, alebo podľa toho, či žijú v byte alebo vonku. Niektoré mačky môžu mať individuálne požiadavky vo vzťahu k ich zdravotnému stavu. V takom prípade sa zamerajte na diétne, holistické, hypoalergénne alebo bezlepkové krmivo. Obľúbené sú tiež granule pre kastrované mačky.

Zohľadniť by ste mali nielen zloženie mäsa, vitamínov a ďalších látok, vek a kondíciu mačky, ale aj príchuť alebo veľkosť balenia. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie granule pre mačky a ich recenzie.

Najlepšie granule pre mačky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších granúl pre mačky z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelVeľkosť baleniaUrčenie krmivaKvalita krmiva 
Purina Pro Plan Cat Sterilised Salmon recenzie a testPurina Pro Plan Cat Sterilised Salmon3 kgKastrované mačkySuperprémiové
Royal Canin Sensible recenzie a testRoyal Canin Sensible4 kgCitlivé zažívanieSuperprémiová
HAPPY CAT Junior recenzie a testHAPPY CAT Junior10 kgBežné krmivoSuperprémiová
Whiskas Cat Adult recenzie a testWhiskas Cat Adult14 kgBežné krmivoEkonomická
Brit Carnilove Cat Lamb & Wild Boar recenzie a testBrit Carnilove Cat Lamb & Wild Boar6 kgKastrované mačkySuperprémiová
Royal Canin British Shorthair recenzie a testRoyal Canin British Shorthair10 kgBritské krátkosrsté mačkySuperprémiová
N&D Grain Free Cat recenzie a testN&D Grain Free Cat5 kgBežné krmivoUltraprémiové
Brit Care Cat Cheeky Outdoor recenzie a testBrit Care Cat Cheeky Outdoor7 kgBežné krmivoSuperprémiová
Acana Cat Regionals Grasslands recenzie a testAcana Cat Regionals Grasslands5,4 kgBežné krmivoSuperprémiová
Whiskas Sterile recenzie a testWhiskas Sterile14 kgKastrované mačkyEkonomická

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Purina Pro Plan Cat Sterilised SalmonRoyal Canin SensibleHAPPY CAT JuniorWhiskas Cat AdultBrit Carnilove Cat Lamb & Wild BoarRoyal Canin British ShorthairN&D Grain Free CatBrit Care Cat Cheeky OutdoorAcana Cat Regionals GrasslandsWhiskas Sterile
Vek mačkyDospeláDospeláMačiatkoDospeláDospeláDospeláDospeláDospeláAkýkoľvek vekDospelá
Bez obilnínNieNieNieNieÁnoNieÁnoÁnoÁnoNie
PríchuťLosos + RybyHydinaHydina + LososHovädzieJahňa + DiviakHydinaKurča + Granátové jablkoZverina + RyžaJahňa + KačicaKurča
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

TIP: Ďalšie značky, ktoré stoja za zváženie.

  • Granule Applaws sú známe vysokým obsahom mäsa a bielkovín z čerstvého a kvalitného mäsa. Výrobca nepoužíva konzervanty, dochucovadlá ani obilniny.
  • Granule Yoggies Cat sú zastudena lisované granule pri teplote do 38 °C, čím si uchovávajú dôležité prírodné živiny. Ide o českej granule, ktoré sa preslávili variantom pre psov.
  • Granule FirstMate majú jednoduché zloženie s mäsom z voľných chovov a bez obilnín. Sú vhodné aj pre alergické mačky.
  • Granule Orijen majú v zložení veľké zastúpenie mäsa a žiadne obilniny. Kanadský výrobca kupuje suroviny pre výrobu v čerstvom stave a až následne ich sám spracováva.
  • Granule Hill’s sú prémiovým krmivom pre mačky so špeciálnymi diétami, na ktorého vývoji sa podieľajú veterinári. Sú tu však často zastúpené obilniny.
  • Granule Leonardo majú ošetrujúce komplexy na čistenie zubov, kontrolu pH a niektoré receptúry bez obilnín.
  • Granule Ontario sú okrem iných aj vo verzii pre kastrované mačky, s dobrým pomerom cena/výkon.
  • Granule Taste of the Wild sú bez obilnín a s výhodnou cenou pre mačky s alergiou.

Recenzie 10 krmív pre mačky

Purina Pro Plan Cat Sterilised Salmon

Purina Pro Plan Cat Sterilised Salmon recenzie a test

Super prémiové krmivo pre mačky Purina Pro Plan Cat Sterilised Salmon sú určené pre tých, ktorí hľadajú granule pre kastrované mačky. Zloženie je založené na zabezpečenie optimálnej výživy, ktorú potrebuje. Hlavne pomáhajú mačkám v tom, aby si udržali optimálnu váhu. Toto je dosiahnuté aj tým, že obsahujú iba 12 percent tuku.

Špecifikom je aj zloženie, vďaka ktorému mačky môžu znížiť svoj energetický príjem o celých 10 percent. Zaujme tiež celkový obsah bielkovín, ktorý v tomto krmive robí veľmi dobrých 41 percent. Ďalej obsahujú komplex živín označený ako Optirenal.

Vďaka zloženiu zaistí i neutrálne stav z hľadiska tvorby močových kameňov a tiež podporujú ochranu a kvalitu zuba. Krmivo je dodávané v balení, ktoré má celkom 3 kilogramy. Zaujme aj hlavná zložka, ktorú tu tvorí pre mačky obľúbený losos.

Komplex Optirenal, pre kastrované mačky, 12 percent tuku
Nie sú hypoalergénne

Royal Canin Sensible

Royal Canin Sensible recenzie a test

Granule pre mačky Royal Canin Sensible sú určené hlavne pre dospelé mačky, u ktorých je možné povedať, že majú citlivý zažívací trakt, čomu je nutné prispôsobiť zloženie jedla. Zloženie je tak vyberané s ohľadom na to, aby sa u mačiek neobjavovali akékoľvek problémy spojené so zažívaním.

Hlavnou zložkou granúl, teda hlavnou surovinou je tu mäso, a konkrétne u mačiek veľmi obľúbené hydinou. Majiteľa mačiek zaujme i veľkosť balenia, ktoré robia 4 kilogramy. Unikátna receptúra je prispôsobená aj vyberavým a viac mlsným mačkám.

Kvalitu krmiva podčiarkuje to, že sa radí do skupiny takzvaných superprémiových. Tomu zodpovedá ako množstvo základnej suroviny, tak aj to, že obsahujú nižší podiel tuku a ďalej obsahujú optimálne vysoký podiel potrebných bielkovín, ktoré mačky potrebujú.

Superprémiove, pre citlivé zažívanie
Tvar hviezdičiek

HAPPY CAT Junior

HAPPY CAT Junior recenzie a test

Granule pre mačiatka HAPPY CAT Junior sú určené ako krmivo pre tých najmenších mačičky a kocourky, a to už od 5. týždňa ich veku. Doba kŕmenia by mala skončiť zhruba s 12. mesiacom ich života, kedy je potrebné prejsť na iný variant. Táto konkrétna varianta sa hodí tam, kde sa narodilo viac mačiatok, pretože balenie má hmotnosť celých 10 kilogramov.

Toto krmivo sa hodí hlavne pre mláďatá dlhosrstých plemien čomu je prispôsobené aj zloženie. To je navyše kvalitná, pretože neobsahuje ani umelé farbivá, ani vône a konzervanty. Je založené na koncepte s názvom ALL IN ONE a tiež Happy Cat Natural Life Concept.

Obsahuje rad prospešných látok, ako je potrebné hydinové proteín v podiele 29 percent. Ďalej je to Omega-3 a tiež Omega-6 mastná kyselina. Nechýba ani vitamíny, minerály, alebo tiež látky, ktoré zaisťujú optimálne pH v moči.

Pre malé mačky, Happy Cat Natural Life Concept, podiel proteínov
Možno až moc veľké balenie

Whiskas Cat Adult

Whiskas Cat Adult recenzie a test

Kŕmenie pre mačky Whiskas Cat Adult je možné zaradiť do kategórie tých bežných. A tomu zodpovedá aj zloženie. Základnou zložkou je tu hovädzie mäso. Nadchne tiež to, že v balení, ktoré má celkom 14 kilogramov, je dohromady 5 rôznych druhov granúl, ktoré eliminujú to, že pôjde o jednotvárnu stravu.

Vďaka prospešnému zloženiu je zaistená ako podpora imunitného systému mačky, tak i dobrý zrak, srsť, či bezproblémové fungovanie imunitného systému. Ide o kompletnú stravu, ku ktorej by mala mať mačka vždy dostatok vody. Určené je výhradne pre dospelé mačky.

Unikátom je to, že na vývoji spolupracujú ľudia z výskumného centra Waltham a ďalej ľudia komunikujúce s Veterinárne a farmaceutickou univerzitou Brno. Snaží sa tak o kvalitu, ale aj optimálne zloženie zaisťujúce treba správny príjem rôznych antioxidantov.

5 druhov granúl, podpora imunity, antioxidanty
Krmivo z kategórie ekonomických

Brit Carnilove Cat Lamb & Wild Boar Adult Sterilised

Brit Carnilove Cat Lamb & Wild Boar recenzie a test

Holistické granule pre mačky Brit Carnilove Cat Lamb & Wild Boar Adult Sterilised je možné označiť aj ako bezlepkové mačacie granule. To preto, že neobsahujú absolútne žiadne obilniny, rovnako ako zemiaky. Sú určené pre všetky dospelé mačky, ktoré prešli kastráciou a sterilizáciou. Tomu je prispôsobené práve samotné zloženie.

Hlavnou zložkou je zaujímavá príchuť kombinujúci jahňacie mäso a ďalej je to tiež mäso z diviaka. Unikátom je aj vysoký obsah aminokyselín, ktoré sú pre mačky potrebné. To všetko sa skrýva v balení, ktoré má hmotnostne 6 kilogramov.

Hrubé bielkoviny, ktorú krmivo obsahuje, je v pomere 39 percent. Tuk je na prijateľnej hodnote, a to 14 percent. Vďaka zníženému obsahu minerálov sa redukuje vznik močových kameňov. Výťažky z bylín zase zaistí protizápalové účinky, a teda zlepšenie zdravia mačky, aj udržanie jej hmotnosti.

Bez obilnín, holistické, kvalitné príchute
Len pre kastrované mačky

Royal Canin British Shorthair

Royal Canin British Shorthair recenzie a test

Krmivo pre mačky Royal Canin British Shorthair je určené pre plemená Britské krátkosrsté mačky, s konkrétnym vzhľadom na ich vek. Ide o variant určenú primárne pre mačky dospelých a starnúcej. Obom podmienkam zodpovedá zloženiu granúl, ktoré sú dodávané v balení, ktoré má hmotnostne 10 kilogramov.

Hlavnou zložkou je tu hydina, kedy je potrebné povedať, že obsah proteínov je dobrých 34 percent. Naopak obsah tuku sa tu drží tiež na celkom dobrých 19 percentách. Vzhľadom k unikátnej stavbe tela konkrétne mačky dokážu tieto granuly podporiť zdravie kostí a kĺbov.

Granule majú unikátnu štruktúru, ktorá napomáha k lepšej dentálnej hygiene počas hryzenie. Obsahujú EPA-DHA a antioxidanty, rovnako ako L-karnitín a ďalšie látky, ktoré môžu mať pozitívny vplyv aj na celkové zdravie mačacieho srdca.

Super prémiové, pre kvalitu srdce, pre zdravé zuby
Len pre Britské krátkosrsté mačky

N&D Grain Free Cat Adult Chicken & Pomegranate

N&D Grain Free Cat recenzie a test

Granule pre mačky N & D Grain Free Cat Adult ukazujú, ako unikátne sú v rámci svojho zloženia. A to hlavne pre optimálny obsah bielkovín a tiež pre vysoký obsah vitamínov a dobrá obsah cukrov. Oboje je získané výhradne len prírodne, a to z ovocia. Hlavnou príchuťou je tu kuracie mäso a ovocnou zložkou je tu granátové jablko.

Kladom daného zloženie je vytváranie prirodzeného prostredia v ústnej dutine, rovnako ako podpora ďasien. Vďaka nízkemu obsahu sacharidov je zaistený tiež nízky glykemický index. Okrem vitamínov nechýba tiež minerály, alebo rad výťažkov z bylín a tiež rôznych liečivých rastlín.

Vďaka živočíšnym tukom je toto krmivo veľmi dobre stráviteľné. Kladom je aj to, že neobsahuje komplexnú obilniny. Hlavnou zložkou je čerstvé kurča z 30 percent a ďalej sušené kuracie mäso v pomere 28 percent. Balenie je menšia a váži 5 kilogramov.

Vitamíny a cukry z ovocia, nízky glykemický index, obsah bielkovín
Vyššia cena

Brit Care Cat Cheeky I´m Living Outdoor

Brit Care Cat Cheeky Outdoor recenzie a test

Hypoalergénne granule pre mačky Brit Care Cat Cheeky I am Living Outdoor zaujmú práve svojím zložením, ktoré obmedzuje až eliminuje alergické reakcie, a navyše sú bez obilnín. Sú tak vhodné aj pre mačky s komplikovaným zažívaním, alebo pre tých, ktoré potrebujú špeciálnu starostlivosť.

Balenie má celkom 7 kilogramov a hlavným obsahom je mäso z diviny. Tá je ďalej doplnená napríklad ryžou alebo ovocím. Okrem toho tu nechýba tiež kuracie zložka a vyskytuje sa tu tiež lososový olej pre hebký kožúšok. Ako napovedá názov, ide o krmivo vyvinuté pre dospelé mačky žijúce hlavne vonku.

Z analytických zložiek treba vypichnúť hlavne obsah proteínov, ktorý činí 31 percent. Ďalej je optimálny aj obsah tukov, ktorý je na hodnote 10 percent. Samozrejmá je aj nutričné vyváženosť určená mačkám, ktoré neustále behajú okolo rodinných domov.

Hypoalergénne zloženie, zverina a ryže, pre mačky žijúce vonku
Nič zásadné

Acana Cat Regionals Grasslands

Acana Cat Regionals Grasslands recenzie a test

Krmivo pre mačky Acana Cat Regionals Grasslands zaujme hlavne svojou celkovou univerzálnosťou. To preto, že je určené nielen pre akékoľvek plemená mačiek, ale aj pre akékoľvek starobe. Veľkým kladom v súvislosti so zložením je fakt, že neobsahuje obilniny. Hmotnosť vrecia činní 5,4 kilogramov.

Hlavnou zložkou krmiva je na pastvinách žijúci jahňacie, ale aj celé vajcia, alebo voľne lovené ryby a voľne chované kačice. To sa celkovo odráža ako na samotnej chuti, tak i na kvalite. Zaujímavou zložkou je aj šťava zo sleďov, ktoré podporuje kondíciu mačiek.

Vďaka absencii obilnín a zemiakov sa netreba báť vysokého obsahu sacharidov. Zloženie zaujme pomerom 70 percent mäsa a ďalej 30 percent ovocia a zeleniny. Tento typ krmiva je možné zaradiť tiež do skupiny superprémiových a holistických.

Kvalitné suroviny, bez obilnín, holistické
Menšie balenie a vyššia cena

Whiskas Sterile

Whiskas Sterile recenzie a test

Mačacie granule Whiskas Sterile sú určené pre kastrované mačky. Celkový obsah balenia je s hmotnosťou 14 kilogramov, a nie jeden druh, ale hneď 5 rôznych druhov granúl. Tým je zaistená určitá rôznorodosť chutí, a napriek tomu samozrejmosť toho, že mačka bude mať správnu a vyváženú stranou.

Tieto granule sú s príchuťou kuracieho mäsa a určením kastrovaným mačkám tiež zodpovedá splnenie nutrie nárokov, rovnako ako eliminácia prípadného priberaniu, ktoré môže tento stav priťahovať.

Zloženie obsahuje aj prírodné oleje, ktoré obsahujú kyseliny Omega-3 a ďalej tiež kyseliny Omega-6. Zabúdať nemožno tiež na vysoký podiel vitamínu A, ale aj tak dôležitý taurín. To zaistí krásnu srsť, energiu, aj fungovanie močového ústrojenstva mačky.

Celkom 5 zmiešaných druhov, pre kastrované mačky, Omega mastné kyseliny
Ekonomická kvalita

Najpredávanejšie granule pre mačky

Najpredávanejšie granule pre mačky na trhu sú tie od značiek: Whiskas, Royal Canin, Brit, Applaws, Cat Chow. Obľúbené a kvalitné granule sú aj Taste of the Wild, Ontario, Purina a N&D.

Ako vybrať granule pre mačku

Granule pre mačky by mali byť kvalitným krmivom, ktoré pokiaľ možno zaistí vášmu maznáčikovi dlhý a šťastný život, bez zdravotných komplikácií. Pre lepšie rozdelenie sú používané označenie ako prémiové, superprémiové alebo tiež ultraprémiovej krmivo. Na čo však hľadieť takzvane pod kapotou?

Zloženie krmiva

Mačacie granule by mali mať správne zloženie, a to s ohľadom na celkovú nutričnú vyváženosť. Pokiaľ ide o zložku, ktorá by mala dominovať, tak to sú predovšetkým bielkoviny. Čím je ich viac, tým lepšie. Naopak optimálne množstvo by malo byť spojené hlavne s celkovým obsahom tukov. Pokiaľ ide o látku, ktoré by naopak malo byť čo možno najmenej, tak sa jedná hlavne o sacharidy.

Takisto môžu obsahovať látky, ktoré majú vplyv na krásu srsti, kvalitu zubov, kvalitu moču i močového ústrojenstva a ďalšie zdravotné oblasti. Väčšinou je to široká škála vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Veľakrát nechýba ale ani významné antioxidanty, rovnako ako Omega-3 a ďalej Omega-6 mastné kyseliny a nožička ďalšieho, čo napomáha k zdraviu mačky, ale aj k jej obranyschopnosti a bezproblémovému životu.

Hlavné a podstatnou surovinou je určite mäso. To jasne udáva ako samotnú príchuť, tak je aj hlavnou zložkou, z ktorej sú mačacie granule vyrábané. Štandardom je dnes mäso kuracie. U tých lepších sa možno stretnúť napríklad s mäsom jahňacím, ale aj zverinou, alebo napríklad lososom. U výbere treba dať pozor ako na pôvod mäsa, tak jeho podobu. Ideálne je čerstvá surovina, horšie je tá sušená.

Ďalej je potrebné sledovať obsah rastlinných zložiek, hlavne potom klasických obilnín. Čím je ich menej, tým lepšie a zaobstarať možno aj vyložene bezlepkové granule. Pre citlivejšie mačky sú tu špeciálne krmivá, ako napríklad hypoalergénny granule obsahujúce väčší obsah bielkovín a eliminujúci alergické reakcie. Diétne granuly pre mačky zase obsahujú menej tuku, sacharidov, vlákniny a zaisťujú vhodné množstvo proteínov. Pre celostnej výživu obsahujúce viac než len základné látky, sú potom priamo robené holistické granule.

Vek mačky

Granule pre mačiatka musí obsahovať probiotiká aj vitamín C k vytvoreniu obranyschopnosti organizmu, rovnako tak ako proteíny pre rast svalstva. V obchodoch ich nájdete pod označením junior, prípadne kitten.

Granule pre dospelé mačky mávajú najväčšie zastúpenie mäsa, poťažmo bielkovín a ďalej potom látok ako napríklad hexametafosfát sodný, zabraňujúce nadmernému usadzovaniu zubného kameňa. Bežne nesú označenie adult.

Krmivo pre mačky seniorky je bohatšie na zastúpenie obilnín, obsahuje menej tuku kvôli riziku priberaniu a viac minerálov alebo vitamínov.

Špecifické krmivo

Dá sa povedať, že na trhu dominuje primárne varianta univerzálna. Takéto krmivo je najčastejšie určené pre akúkoľvek mačku dospelého veku. Sú však aj špecifiká. Okrem nižšie uvedeného rozdelenie stojí za zmienku určenie pre konkrétne plemeno mačiek. Treba s ohľadom na dĺžku srsti či stavbu tela.

Prostredie

Pre mačky žijúce v byte je krmivo špecifické v dostatočnom zastúpenie vitamínu C, komplexu HMF podporujúcim zdravie ďasien, možnej prítomnosti extraktu z Juky (znižuje zápach exkrementov) alebo v rozpustnej kombinácii vláknin, zaisťujúcich ľahký priechod tráviacim traktom.

Pre mačky žijúce vonku musí krmivo dodať dostatok energie. Typické je zastúpenie chondroprotektív posilňujúci kĺby, arganinu a taurínu pre regeneráciu svalov alebo vitamínu C k ochrane zubov.

Zdravotné ťažkosti

Opomenúť nemožno ani záruk, ktoré sú určené pre mačky so zlým trávením a trávením, alebo so zlým močovým mechúrom. Napríklad granule pre citlivé trávenie neobsahujú obilniny ako kukurica či pšenica, ktorá patrí medzi obvyklé alergény.

Stále vyšší dopyt je tiež po granulách pre kastrované mačky. Sterilizované mačky potrebujú upravený obsah minerálov na zamedzenie usadzovaniu škodlivín v organizme, dráždenie močového ústrojenstva a vzniku obličkových kameňov. Mačacie granule tohto typu majú tiež nízky podiel tukov, aby mačka nepriberal.

4.2/5 - (29 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.