Recenzie,

Kamera GoPro Hero 2018 – Recenzia

Naše hodnotenie

Outdoorová kamera GoPro HERO 2018 je prvým produktom tohto svetovo presláveného výrobcu, ktorá konkuruje cenou ostatným, menej známym výrobcom a čo je na tom najlepšie, zachováva si svoj štandard. Nízka obstarávacia cena sa premieta obmedzeným nastavením kamery a „iba“ Full HD rozlíšením. Iba je právom v úvodzovkách, pretože toto rozlíšenie v súčasnej dobe, okrem profesionálnych kameramanov, postačí úplne všetkým. Videá urobené touto akčné kamerou sú veľmi kvalitné, majú výbornú ostrosť, farebnú hĺbku a slušnú stabilizáciu obrazu – všetko na čo sme u produktov GoPro zvyknutí. Tento model je plne kompatibilný s modelmi GoPro HERO 5 a HERO 6, ak teda máte príslušenstvo k týmto kamerám, je použiteľné aj na GoPro HERO 2018. Nie je náhoda, že kamera vyzerá rovnako ako spomínané modely, jedná sa o súčasnú modelovú radu výrobcu. Aj bez použitia puzdra je vodeodolná do 10 metrov a má veľký dotykový display, ktorý má uhlopriečku 2 palce. Hlasové ovládanie, alebo Wi-Fi konektivita s vaším šikovným mobilným telefónom len dokresľujú praktickosť, ktoré kamerka dosahuje. Je vhodná pre natáčanie outdoorových aktivít, výletov, alebo ju môžete použiť ako kameru do auta. Jediná negatíva sú v nemožnosti natáčať vo 4K rozlíšenie a obmedzenom nastavenia snímania. Ak však nie ste profesionál, tieto veci vás v ničom obmedzovať nebudú.

  • Výborný pomer cena/kvalita
  • Vodeodolnosť do 10 metrov
  • Digitálna stabilizácia obrazu
  • Prepojiteľnosť s mobilným telefónom
  • Hlasové ovládanie
  • Veľký dotykový display
  • Neumožňuje natáčať vo 4K
  • Obmedzené základné nastavenie
  • Chudobnejší základné príslušenstvo
  • Bez GPS modulu

Parametre

Maximálne rozlíšenie foto 3648 x 2736 px
Typ senzora CMOS
Rozlíšenie senzora 10 Mpx
Pomer 4:3, 16:9
Maximálne rozlíšenie video 1920 x 1440
Počet snímok za sekundu 60
Stabilizácia obrazu Áno, digitálna
Dotykový display Áno
Veľkosť displeja 2″
Prepojenie s TV Micro HDMI
Pripojenie k PC / napájanie USB C
Vodeodolnosť Áno, 10 metrov
Pamäťová karta microSD/SDHC/SDXC
Wi-Fi Áno
Bluetooth Áno
GPS Nie
Rozmery 65 x 45 35 mm
Hmotnosť 117 g

Ovládanie a práca s kamerou

Outdoor kamera GoPro HERO 2018 má na svojom tele dve ovládacie tlačidlá. Horné tlačidlo funguje ako spúšť pre začiatok snímanie, alebo fotenie. Pokiaľ ho stlačíte z vypnutého, kamera ihneď začne natáčať. Pokiaľ z vypnutého stavu tlačidlo podržíte 3 sekundy, kamera začne fotiť. Tieto rýchle režimy sú vhodné pre rýchle zaznamenávanie scény pred vami, preskočíte tým menu a kamera ide rovno do akcie.

GoPro Hero 2018 ovládanie

Bočné tlačidlo mode slúži pre regulárny zapnutie kamery. Rýchlo niekoľkokrát zablikajú tri notifikačná LED diódy, umiestnené v pravom hornom rohu pri displeja a vo spodu kamery, a následne sa zobrazí základná obrazovka. Z nej môžete ťahom po displeji smerom dolu prejsť do nastavení, ťahom doprava do galérie, ťahom doľava do rýchleho nastavenia stabilizácie a z akejkoľvek nastavenia ťahom nadol späť na základnú obrazovku. Na tej poklepaním na spodnej ikony môžete meniť nastavenia kamery z natáčania videa na fotenie, dávkové fotenie, alebo časové snímanie. Tu je možné tiež meniť rozlíšenie, v ktorom sa natáča, počet snímok za sekundu a pomer strán záznamu.

Videozáznam, hlasové ovládanie a nastavenie

Vzhľadom k základnému nastaveniu kamery máte obmedzený výber, v akom rozlíšení budete natáčať. Rozlíšenie je buď možné 1080p, alebo 1440p. V oboch prípadoch si následne môžete vybrať, či bude kamera zaznamenávať 30 snímky za sekundu, alebo 60 fps. Posledným nastavením je zorné pole. To môže byť širokouhlé, kedy má kamera veľký záber, ale v krajoch si môžete všimnúť prehnutých kriviek, alebo môže byť záber obmedzený, pri ktorom k prehnutie nedochádza (ale do záberu sa zmestí menej vecí). Aktivovať môžete tiež digitálnu stabilizáciu obrazu, tá funguje nasledovne – z videa sa oreže 10% pri krajoch a tým výrazne zmierni tras a nežiaduce javy.

GoPro Hero 2018 nastavenie

V nastavení si môžete spárovať kameru s mobilným telefónom, čo odporúčame urobiť okamžite, keď sa do tohto nastavenia dostanete. Ďalej sa tu nastavuje dátum, čas, hlasitosť informatívneho pípanie, nastavenie LED diód, šetrič obrazovky, jas displeja, autorotácia displeja, alebo doba, po ktorej sa zariadenie automaticky vypne. Vypínanie čelné LED diódy je praktické v momente, keď natáčate z blízkosti cez sklo, nebude sa vám do šošovky v odraze vracať toto červené svetlo.

Zaujímavou funkciou sú hlasové povely, ktoré sa hodia vždy, keď máte plné ruky práce s akciou, ktorú práve prechádzate. Hlasové povely je nutné zadávať v anglickom jazyku a je ich celkom dvanásť. Tie najpoužívanejšie slúži na zapnutie nahrávania (GoPro štart recording), k vytvorenie fotografie (GoPro take a photo), alebo k vypnutiu akčné kamery (GoPro turn off).

Videorecenzia:

GoPro Hero 2018 video

Technické parametre a obsah balenia

Kamera sa na rozdiel od svojich predchodcov nemusia dávať do špeciálnych vodotesných puzdier. Sama o sebe je totiž vodeodolná, a to až do 10 metrov hĺbky. Znesie tiež slanú morskú vodu, len je potrebné ju následne opláchnuť pod vodou normálne. GoPro HERO 2018 má rozumnú hmotnosť 117 gramov a kompaktné rozmery, ktoré si môžete dohľadať v tabuľke vyššie. Balenie, s ktorým kameru obdržíte, nie je nijako extra bohaté. V príslušenstve nájdete plastový držiak kamery, USB C napájací/dátový kábel, uťahovací skrutku, fixačné stojanček a dva nalepovacie adaptéry.

Konektivita a GoPro mobilná aplikácia

GoPro HERO 2018 je vybavená všetkými modernými technológiami, ktoré sú pre pohodlné ovládanie súčasné akčné kamery treba. Má v sebe zabudované bluetooth pre prípad diaľkového ovládania zo selfie tyče a tiež Wi-Fi technológiu. Cez tú sa kamera dokáže spárovať s mobilným telefónom, respektíve s aplikáciou GoPro, ktorá je dostupná ako na Android zariadenia, tak na chytré telefóny Apple Iphone. Prenos do počítača, ako bolo spomenuté, prebieha cez moderné konektor USB C, ktorý je veľmi rýchly. S televíziou môžete kameru GoPro prepojiť pomocou Micro HDMI kábla, konektor sa nachádza hneď vedľa USB, v rovnakej zdierke.

GoPro Hero 2018 konektivita

Pod spodnými dvierkami sa nachádza slot pre pamäťovú kartu a vymeniteľná batéria. Na rozdiel od pokročilých modelov u tejto kamery nenájdeme GPS modul, ktorý by k videozáznamu prikladal GPS súradnice. U tejto funkcie, rovnako ako u ďalších, ktoré chýbajú, platí, že ju využije len málokto.

S GoPro mobilnou aplikáciou si kamera veľmi dobre rozumie. Pred prvým uvedením do prevádzky je potreba zariadenia spárovať, čo trvá maximálne pár minút. Následne možno na obrazovke vidieť obraz, ktorý kamera naživo sníma. Hodí sa to napríklad, ak máte kameru upevnenú na prilbe a chcete doladiť smer zaznamenávanie. Tiež si môžete pohodlne stiahnuť ľubovoľné videá, alebo fotky priamo do telefónu a v ňom je ďalej editovať, alebo zdieľať. Skvelá je tiež funkcia GoPro QuickStories, ktorá z natočeného materiálu počas okamihu zostaví akčný snímku, ktorý môžete doladiť podľa vašich preferencií a následne poslať vašim priateľom, alebo dať na sociálnu sieť.

Skúsenosti užívateľov

Ľudia, ktorí už majú skúsenosti s inými modelmi akčných kamier značky GoPro sa zhodujú, že ide o kvalitnú kameru, ktorá za drahšími modelmi nijako zásadne nezaostáva. Spotrebitelia, pre ktorých je GoPro HERO 2018 prvá akčná kamera, sú z nej nadšení. Páči sa veľký, prehľadný, jemný display, ktorý je dobre čitateľný aj na priamom slnku, rovnako tak ako intuitívne ovládanie, na ktoré sa dá rýchlo zvyknúť. Ako fotky, tak video si väčšina chvália ako veľmi kvalitné.

Časť recenzií obsahuje záporné hodnotenie vo vzťahu k batérii, avšak my u nášho testovaného kúsku sme žiadny problém nezaznamenali. Po celodennom natáčanie výlete zostávalo na konci dňa ešte 30% batérie, čo hodnotíme dobre. Pár jedincov túto kameru zavrhuje kvôli absencii 4K rozlíšenie, alebo absenciu GPS modulu. Vzhľadom k cene je to však akceptovateľné, a tak túto športovú kameru hodnotíme takmer sty percentami.

Pozrite sa aj na ďalšie outdoor kamery.

Produkt: GoPro Hero 2018
Hodnotenie: 92 %

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.