Starostlivosť o telo,

Glukomery: Recenzie 8 najlepších

Vyššia hladina cukru v krvi je dnes považovaná za civilizačnú chorobu, pre ktorú sa zažil názov cukrovka. Hoci ňou trpia najmä staršie osoby, jej výskyt v populácii rastie a nevyhýba sa ani mladším ročníkom. S cukrovkou sa dá však celkom pohodlne fungovať a to hlavné, čo budete mať celý deň pri sebe, je práve glukomer s celou potrebnou výbavou.

V súčasnosti väčšina trpiacich cukrovkou používa domáci glukomer, ktorý zmeria hladinu cukru v krvi z maličké kvapôčky krvi. K tomu je potrebné špeciálne odberové pero, lencety, testovacie prúžky a samotný diagnostický prístroj.

Prianie všetkých diabetikov, glukomer bez krvi, už viac ako desať rokov odborníci vyvíjajú, testujú, avšak doteraz nie s cela uspokojivými výsledkami, ktoré sú potrebné pre masové rozšírenie. Bezkontaktný glukomer (neinvazívny glukomer) je tak stále ešte hudbou budúcnosti a na neinvazívne meranie glykémie si tak budeme musieť ešte nejaký čas počkať.

Súčasný moderný glukomer je však používať aj ovládať veľmi ľahké a čo viac, získanie kvapôčky krvi odberovým perom je takmer bezbolestné, alebo úplne bezbolestné. Kvalitný glukomer by mal mať veľký, dobre čitateľný display, dostatočný rozsah merania a hodí sa tiež veľká pamäť meraní, alebo prepojenie s počítačom, či šikovným telefónom.

Súčasné glukomery sú takmer všetky codefree, čo znamená, že sa nemusí kalibrovať na konkrétne balenie používaných testovacích prúžkov. Dobré je tiež rozlišovať potrebné množstvo krvi pre testovaciu vzorku, alebo dobu, za ktorú glukomer zobrazí výsledok. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie glukomery a ich recenzie.

Najlepšie glukomery – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších glukomerov z testov a hodnotenia pre rok 2021.

Porovnanie parametrov

 Glukometr GlucoLabSD Codefree GlukometrBeurer GL 50FreeStyle Optium NeoAccu-Chek Performa Nano KitDiamond Prima GlukometrWellion CALLA LIGHTSD Check GOLD
Prepojenie s PCÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Pamäť meraní2505004801000500450500500
Merací rozsah (mmol/l)0,6 - 33,30,55 - 33,31,1 - 351,1 - 27,8-1,1 - 33,31,1 - 33,30,55 - 33,3
Hmotnosť40 g47,5 g37 g37 g40 g52,4 g68 g47,5 g
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 glukomerov

Glukometr GlucoLab

Glukometr GlucoLab recenzie

Glukomer GlucoLab patrí medzi najpredávanejšie modely na trhu, dôvodov je na to hneď niekoľko. Ide o lacný glukomer, ktorý však zvládne všetko, čo od moderného glukomera môžete čakať. Má veľmi presné meranie, je certifikovaný značkou CE, schválený pre použitie v krajinách EÚ a dokonca je schválený aj americkou FDA.

Výborné je aj príslušenstvo, ktoré pri kúpe dostanete. Súčasťou je púzdro, 25 kusov lanciet, 25 testovacích prúžkov a samozrejme odberové pero. Kódovanie prúžku prebieha automaticky, nie je teda nutné vkladať kódovacie čip, výrobok je tzv. Codefree. Pracuje na princípe modernej biosenzorová technológie s veľkosťou odberové kvapky aspoň 1 ml.

Rozsah testovania je 0,6 ~ 33,3 mmol/l, doba vyhodnotenie testu je dobrých 5 sekúnd a do pamäti glukomera sa zmestí na 250 záznamov o meraní. Výsledky sa nechajú rozdeliť na pred jedlom, po jedle a po pohybe. Možné je prepínať až medzi 100 profilmi a užívanie je jednoduché aj pre staršie osoby so zhoršeným zrakom, lebo je glukomer vybavený veľkým čitateľným displejom. Samozrejmosťou je možnosť prepojenia a prenos výsledkov do PC.

Výborný pomer cena/výkon, v balení puzdro, pero, 25 ks lanciet, certifikácia FDA

Zbytočne zložitý manuál

SD Codefree Glukometr

SD Codefree Glukometr recenzie

SD Codefree je kvalitný glukomer, ktorému v základnom balení nechýba nič, čo je potreba. Jeho súčasťou je cestovné puzdro, celkom 60 meracích prúžkov, odberové pero, ihličky, batérie aj jeden kontrolný roztok. Ako je už zo samotného názvu zrejmé, glukomer nie je potreba kalibrovať kódovacím čipom, je takzvane codefree.

Náhradné príslušenstvo je veľmi dobre dostupné a užívanie je vhodné aj pre seniorov, lebo je glukomer vybavený veľkým a ľahko čitateľným displejom. Veľkosť potrebnej kvapky krvi pre otestovanie je stále dobrých 0,9 μl, avšak v porovnaní s konkurenčnými modelmi je táto hodnoty vyššie. Celkovo potom dokáže SD Codefree glukomer merať v rozsahu 0,55 – 33,3 mmol/L.

Vyhodnotenie testu je veľmi rýchle a trvá iba 5 sekúnd. Zariadenie je možné prepojiť s počítačom a spárovať s programom Gluco DMS, ktorý je zdarma. Pamäť má kapacitu na 500 meraní a jednotlivé výsledky sa nechajú označiť symbolom pred jedlom, alebo po jedle. Praktický je tiež alarm, ktorý vás včas upozorní na potrebu merania.

Bohaté príslušenstvo, pamäť na 500 meraní, bez nutnosti kalibrácie, alarm

V porovnaní potreba väčšie množstvo vzorky krvi 0,9 μl

Beurer GL 50

Beurer GL 50 recenzie

Glukomer Beurer GL 50 ponúka modernú techniku a veľmi kompaktné riešenie. Jeho rozmery sú 123 x 28 x16 milimetrov a váži iba 37 gramov vrátane batérie. Rozsah merania je v tomto prípade 1,1 – 35 mmol/l a výsledok dokáže spracovať z veľmi malej kvapky krvi s objemom 0,6 μl.

Glukomer 3v1 ponúka všetky tri potrebné zariadenia v jednom tele. V jednom zariadení tak nájdete glukomer, odberové pero a USB vrátane softvér. Súčasťou balenia je 5 ihiel, 5 testovacích prúžkov, puzdro a praktický denník. Predinštalovaný softvér umožňuje sledovať vývoj hodnôt v intervale 7, 14, 30 dní alebo až v rámci 3 mesiacov.

Namerané údaje sú doplnené presným dátumom a časom a aktuálne hodnoty sa zobrazujú na podsvietenom veľkom displeji. Ovládanie je jednoduché a zvládnu ho ako staršie deti, tak seniori. Pamäť na záznamy meraní má kapacitu 480 záznamov a doba vyhodnotenie je iba 5 sekúnd.

Veľmi kompaktné rozmery a nízka hmotnosť 37g, 3v1, podsvietený display

Vyššia obstarávacia cena

FreeStyle Optium Neo

FreeStyle Optium Neo recenzie

Glukomer FreeStyle Optium Neo je prepracované zariadenie pre domáce test na cukrovku. Ponúka mnoho praktických funkcií, napríklad zaznamenávanie dávok inzulínu, sprievodca dávkovanie inzulínu, alebo vizuálne upozornenie a indikátor trendov. Glukomer je codefree, nie je teda potrebné nastavovať kalibračný kód.

Plná kapilárna krv sa musí dodať vo vzorke 0,6 μl, teda vo veľmi malom množstve. Skvelou je veľkosť pamäte, kam sa zmestí až 1000 záznamov nameraných hodnôt a technológie biosenzory, pracujúci na elektrochemické metóde. MediSense Optiumum NEO má súčasťou výbavy aj praktický PC softvér pre presné sledovanie vývoja hladiny cukru v krvi.

Softvér tiež zvládne zobrazovať priemerné hodnoty za obdobie 7,14 a 30 dní. Rozmery sú veľmi malé a dobrá je aj hmotnosť 37 gramov. Veľkosť čísel na displeji dosahuje 1,8 centimetrov, display je teda veľmi prehľadný a vhodný aj pre staršie osoby. Životnosť batérií je cca 3 tisíc meracích cyklov a pri platnej registrácii má glukomer doživotnú záruku.

Kvalitné meranie, funkcia na sledovanie dávok inzulínu, pamäť na 1000 záznamov

Menšie rozsah merania 1,1–27,8 mmol/l

Accu-Chek Performa Nano Kit

Accu-Chek Performa Nano Kit recenzie

Kvalitný glukomer Accu-Chek Performa Nano Kit má kapacitu pre 500 meracích záznamov, veľký podsvietený display a jednoduché ovládanie vrátane ovládania autolacenty Fastclix. Súčasťou balenia je ďalej cestovné puzdro, návod na prípravu, orientačné príručka a 10 testovacích prúžkov spolu so 6 lancetami.

Pracuje na princípe elektrochemickej metódy a jeho výsledky sú veľmi presné a rýchlo dostupné – výsledok sa zobrazí za 5 sekúnd. Dáta je možné tiež preniesť cez infračervený port napríklad do telefónu. Samozrejmosťou je tiež prepojenie s notebookom, či PC. Ďalej disponuje funkciou upozornenie, či automatickým vypnutím po 2 minútach nečinnosti.

Dobrá je tiež kapacita batérie, ktorá zvládne až 1000 meraní. Výsledky sa na glukomera nechajú označiť symbolom pred jedlom, alebo po jedle a poteší aj automatická detekcia prejdených testovacích prúžkov, či technológie codefree. Vyhodnocovať je možné hodnotu glykémie v intervaloch 7, 14, 30 a 90 dní.

Jednoduché ovládanie, infraport pre prenos dát, podsvietený display

Nedohledatelné hodnoty pre merací rozsah

Diamond Prima Glukometr

Diamond Prima Glukometr recenzie

Fora Diamond Prima ponúka všetko, čo sa od moderného glukomera čaká. Balenie obsahuje diagnostický prístroj, odberové pero, 10 meracích prúžkov a 10 ihličiek spolu s batériami do glukomera. Bohužiaľ v balení nie je cestovné puzdro.

Glukomer má veľký LCD display, na ktorom sa namerané hodnoty veľmi dobre čítajú. Čo sa týka technických špecifikácií, nevybočuje zariadenie zo súčasného priemeru. Veľkosť vzorky je veľmi malá kvapka krvi o objeme 0,5 μl, merací rozsah je 1,1 – 33,3 mmol/L, pamäť umožňuje uložiť až 450 záznamov meraní a vyhodnotené je za 5 sekúnd.

Samozrejmosťou je možnosť prepojiť glukomer s PC a tiež takzvané codefree používania. Hmotnosť činí 52,4 gramov bez batérie, ktorá je typu AAA a je použitá iba jedna. Zaobstarať si tento glukomer je možné buď v čiernej farbe, alebo v bielej. Zariadenie disponuje podsvietením displeja, osvetlením portu prúžku, až 4 dennými alarmy, alebo možnosťou označenie testovanie pred jedlom, alebo po.

Súčasťou balenia kompletné vybavenie vrátane 10 prúžkov a 10 ihličiek

Bez cestovného puzdra

Wellion CALLA LIGHT

Wellion CALLA LIGHT recenzie

Codefree glukomer Wellion CALLA LIGHT na prvý pohľad zaujme malými rozmermi a veľkým displejom, ktorý zaberá väčšinu prednej plochy. Display je podsvietený a ukazuje veľké, dobre rozoznateľné číslice, je teda vhodný pre staršie osoby s horším zrakom. Glukomer má bezkódovú a teda jednoduchú prevádzku.

Diagnostické zariadenie je napájané dvoma AAA batériami, ktoré majú životnosť až 1000 meraní. Daňou za to je ľahko vyššia hmotnosť, ktorá je 68 gramov. Rozsah merania 1,1 – 33,3 mmol/L je veľmi dobrý a pozitívne možno hodnotiť tiež potrebné množstvo krvi na vykonanie testu, ktoré robia iba 0,6 mikrolitra.

Celkom je možné nastaviť až 3 individuálne alarmy a prítomné sú tiež alarmy hypoglykemických stavov. Glukomer dokáže počítať priemery pre 1 až 90 dní a pamäť disponuje piatimi stovkami počty záznamov. Samozrejmosťou je možnosť prepojiť zariadenia s počítačom. Súčasťou balenia je autolanceta, 10 Wellion lanciet, praktická pevná taštička, referenčná príručka a návod na obsluhu.

Veľmi jednoduchá obsluha, veľký a prehľadný display s veľkými číslicami

Drahšie náhradné testovacie papieriky

SD Check GOLD

SD Check GOLD recenzie

Glukomer SD Check GOLD má samonasávacie senzor a kvalitné zlatú meracie elektródu, ktorá pomáha ešte k presnejším výsledkom merania. Súčasťou balenia je tiež slušná zásoba prúžkov na meranie v podobe 50 kusov. V balení nájdete ďalej odberové pero, ihličky a praktické puzdro na prenášanie. Glukomer je codefree, to znamená, že nie je potrebné používať kalibračné čip.

Doba vyhodnotenie testu je štandardných 5 sekúnd a potrebné množstvo kapilárnej krvi je mierne vyššie – 0,9 μl. Ponúka výborný rozsah merania 0,55 – 33,3 mmol/L a tiež slušnú pamäť na prekonaná meraní s kapacitou 500. Glukomer SD Check GOLD spĺňa európsku smernicu pre zdravotné prostriedky 98/79/EC – IVD a je teda úplne bezpečný a kvalitný.

Display je dostatočne veľký a ľahko čitateľný, ovládanie je jednoduché a preto je tento model vhodný pre väčšie deti, alebo naopak staršie osoby. Výsledky jednotlivých testov sa môžu označiť symbolom pred, alebo po jedle a zariadenie je tiež schopné zobraziť 14 dňové, týždenné, alebo mesačné priemer hodnôt. Glukomer je vybavený aj alarmom, 4 alarmy sú užívateľsky nastaviteľné a tiež vás automaticky upozorní na potrebu merania 2 hodín po jedle.

Codefree, dobrý pomer cena/výkon, meracie zlatá elektróda

V pomere ku konkurencii potreba väčšej kvapka krvi 0,9 μl

Ako vybrať glukomer

Glukomer by mal v prvom rade hladinu cukru v krvi zobrazovať presne. Aj keď sa u všetkých modelov dočítate, že ich meranie je len orientačné, aj táto „orientačná“ hodnota stačí na to, aby ste sa podľa nej mohli ďalej riadiť. Presnú hodnotu sa dozviete v ordinácii vášho lekára, ktorý meranie prevedie na profesionálnejším prístroji.

Obsah balenia

Väčšina glukomerov v balení okrem samotného diagnostického zariadenia obsahuje odberové pero a ďalší spotrebný materiál. Tým sú predovšetkým lancety, ihličky, ktoré slúžia na odber krvi z prsta a ďalej testovacie prúžky, na ktoré sa kvapka krvi po ich vložení do prístroja nanáša. Ako lancety, tak papieriky môžu byť v balení v rôznom množstve. Kým niekde je k dispozícii len 10 kusov od každého, u iných modelov možno získať už pri kúpenie až 60 testovacích papierikov v cene.

Značne praktické je tiež puzdro na glukomer, ktoré tiež nenájdete u všetkých zariadení. Keď mu už puzdro nevlastníte, nie dobré k nemu pri nadobudnutí prihliadnuť. Zmestí sa do neho pohodlne všetko potrebné a vy tam môžete bezpečne vyraziť kamkoľvek budete chcieť.

Ovládanie a display

Ovládanie je u súčasných glukomerov veľmi jednoduché a intuitívne. Prebieha často len jedným stlačením tlačidla a ak budete chcieť vidieť napríklad predošlé merania, slúži k tomu ďalších pár tlačidiel naviac. Ovládanie odberového pera je tiež jednoduché, vo väčšine prípadov sa mechanicky natiahne a po priložení k prstu stlačí – dôjde k pichnutie potrebnému na odber krvi.

Display je veľmi dôležitou súčasťou glukomera a to najmä, ak ho kupujete pre staršie osoby, ktoré majú často problém so zrakom. Toho sú si výrobcovia vedomí, a preto robia displeja veľké a dobre čitateľné. Na trhu existuje veľké množstvo glukomerov, ktoré majú veľké zobrazenie číslic, ktoré sú dobre rozpoznateľné aj bez potreby nasadenia okuliarov na blízko. Display môže byť ďalej podsvietený, čo uľahčí čítanie v horšie presvetlenom prostredí.

Presnosť a technické parametre

Glukomer je zariadenie na meranie glykémie, a preto je potrebné, aby bolo meranie presné. Predávané glukomery na domáce použitie presne relatívne sú, ale aj napriek tomu je potrebné sa na nameranú hodnotu pozerať ako na interval s možnou odchýlkou až 0,9 mmol/l. Hodnota hladiny cukru v krvi u zdravého človeka sa pohybuje na lačno medzi 3,9 – 5,9 mmol/l, ak máte glykémiu mimo tieto parametre, je potreba jednoznačne navštíviť lekára.

Ďalšie najdôležitejšie technické parametre sú potrebná veľkosť vzorky, ktorá sa pohybuje od 0,5 do 1 ml, merací rozsah, ktorý býva až 0,55 – 33,3 mmol/l, či doba potrebná na vyhodnotenie testu, ktorá sa pohybuje okolo 5 – 6 sekúnd. Dôležitá je tiež možnosť prepojenia s PC, alebo funkcia Codefree, ktorá umožňuje používať papieriky bez kalibračného čipu. Dôležitý je tiež počet cyklov, koľko glukomer zvládne vykonať na vloženú batériu – tento počet môže v prípade glukomerov disponujúcich dvoma AAA batériami byť až 1000 cyklov.

Funkcie glukomera

Medzi najprínosnejšie funkcie patrí určite funkcia alarmu, ktorý upozorňuje napríklad na potrebu meranie po jedle a tak ďalej. Často tiež býva možnosť si u niekoľkých alarmov nastaviť vlastný čas, kedy sa majú ozvať a pripomenúť vám tak potrebu merania. Glukomer ďalej dokáže počítať priemerné hodnoty merania pre 1 – 90 dní a praktické je tiež podsvietenie displeja. Takmer všetky glukomery je dnes možné prepojiť s počítačom a niektoré sú vybavené aj infračervenou prenosovou technológiou, ktorá prenášanie dát na ďalšie zariadenia ešte viac uľahčí.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.