Záhrada,

Fukary a vysávače lístia: Recenzie 10 najlepších

Vysávač lístia je pomocníkom, ktorý príde vhod nielen na jeseň, ale kedykoľvek počas roka, kedy je potrebné záhradu jednoducho upratať od opadaného lístia. Nie je nutné trápiť sa s namáhavým hrabaním, pretože pomôže výkonný motor a kvalitná konštrukcia.

Vysávač na lístie je možné rozdeliť do dvoch kategórií. Na variantu, ktorá lístie skutočne vysáva do vreca, ktoré je následne vysypaný napríklad na kompost. Druhým variantom je fukár na lístie. Vďaka nemu je využité prúdu vzduchu, ktorým je lístie nasmerované na jednu hromadu, tu nabratie a vyhodené.

Záhradný vysávač môže byť elektrický, benzínový i akumulátorový, a okrem typu pohonu treba brať ohľad aj na ergonómiu, funkcie (napríklad, či je vysávač s drvičom) alebo výkon. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie fukáry a vysávače lístia plus ich recenzie.

Najlepšie fukáry a vysávače lístia – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších vysávačov lístia z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Gardena ErgoJet 3000Bosch ALS 25Riwall REBV 3000Fieldmann FZF 4010 EBlack-Decker GW3050MTD BV 3000 GGüde GLS 3000 VARIOBosch ALS 30Alpina ABL 27 VGreenworks GD40BV
Rýchlosť vzduchu310 km/h300 km/h270 km/h250 km/h418 km/h165 km/h230 km/h300 km/h72 m/s280 km/h
Sací výkon10,2 m3/min5 m3/min13,5 m3/min10,7 m3/min14 m3/min11 m3/min13,2 m3/min800 m3/h10,2 m3/min-
Hmotnosť4,8 kg4,4 kg5,5 kg3,5 kg3,7 kg7 kg3,8 kg4,8 kg5,9 kg3 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 záhradných vysávačov

Gardena ErgoJet 3000

Gardena ErgoJet 3000 recenzie a test

Vysávač lístia s drvičom Gardena ErgoJet 3000 je skvelým pomocníkom pre každého záhradkára. Nielen, že vie lístie vysávať, ale má tiež kovové obežné koleso, ktoré ho nadrvia. A to v pomere 16: 1. vďaka tomu sú v koši oveľa menšie kusy, čo zvyšuje množstvo, ktoré je možné týmto vysávačom lístia vysať.

Objem samotného koša je celých 45 litrov. Zaujmú aj parametre, ako je jeho sací výkon, ktorý činí celých 170 litrov za hodinu. Unikátom je určite funkcia s označením ClickFit, ktoré zariadenia zmení na variantom určenú pre fúkanie lístia. A to s rýchlosťou, ktorá robí veľmi dobrých 310 kilometrov za hodinu.

Jednoduchosť práce podporí ako ergonomické prevedenie a jednoduchý úchyt, tak aj hmotnosť o výške 4,8 kilogramov. Tá je vyššia aj kvôli robustnému motoru s výkonom celých 3 000 W. Samozrejmosťou je aj ľahké vyprázdnenie vaku, alebo celkom dobrá hlučnosť o hodnote 102 dB (A).

Funkcia ClickFit, výkon motora, drvič lístia
Kratšie kábel

Bosch ALS 25

Bosch ALS 25 recenzie a test

Fúkač lístia Bosch ALS 25 je kombinovaný s vysávačom, čím uľahčí bezproblémovú údržbu okolia domu i záhrady. Základom je motorizácia s výkonom 2 500 W, vďaka ktorej je možné nasávať veľké množstvo vzduchu, a to o objeme až 800 metrov kubických za hodinu. Dobrý výkon ponúkne aj funkcia fúkania, ktorá vyvinie rýchlosť vzduchu celých 300 kilometrov za hodinu.

Pri vysávaní príde vhod nielen zberný vak s objemom 45 litrov, ktorý je navyše vybavený zipsom pre ľahké vysypanie. Kladom je aj integrovaný drvič, ktorý vie znížiť nečistoty v pomere 10:1. V tejto funkcii zaujme tiež nízka hmotnosť, ktorá je iba 4,4 kilogramov. Pri fúkaní lístia je to 3,2 kg.

Ku ľahké prácu prispieva tiež polstrovaný popruh, rovnako ako nastaviteľné držadlo, ktoré uľahčia aj samotný úchop. Konštrukcia má aj držadlo druhé, využiteľné k jednoduchému vysypanie. Nechýba aj prednosť v podobe regulácie výkonu s ohľadom na nečistoty alebo povrch.

Regulácia výkonu, nízka váha, 2 držadlá
Kabeláž

Riwall REBV 3000

Riwall REBV 3000 recenzie a test

Vysávač lístia Riwall REBV 3000 dokáže perfektne zvládnuť ako svoju funkciu vysávanie, tak i funkciu druhú, pretože ho možno prepnúť do režimu fúkania. V oboch prípadoch príde vhod výkon motora, ktorý predstavuje 3 000 W. Vďaka nemu je možné dosiahnuť sacieho výkonu, ktorý je až 13 500 litrov za minútu. A to pri otáčkach v rozmedzí 4 – 8 000.

Lístie je možné zbierať do vaku, ktorého objem je 45 litrov. Do neho už doputuje v menších kúskoch, ktoré vytvoria integrovaný drvič, ktorý ponúkne ich nadrvení v pomere 12:1. Vďaka tomu je možné lístie ďalej používať napríklad na hnojenie. Práca je s vysávačom celkom jednoduchá, čo zaistí aj protišmyková vrstva SoftGrip, alebo hmotnosť 5,5 kilogramov.

Okrem sania je možné využiť aj funkciu fúkania, ktorá ponúkne rýchlosť vzduchu celých 270 kilometrov za hodinu. Zaujímavý je tiež nástavec s kolieskami, vďaka ktorému je zaistená jednoduchšia obsluha. Tú uľahčí aj popruh na rameno.

Vysávanie aj fúkanie, vrstva SoftGrip, drvič lístia
Vyššia hmotnosť

Fieldmann FZF 4010 E

Fieldmann FZF 4010 E recenzie a test

Vysávač na lístie Fieldmann FZF 4010 E ponúkne možnosť praktickej regulácie výkonu, čo sa hodí vzhľadom na potrebu intenzity upratovania. Samozrejmosťou je tiež zberný vak, do ktorého sa zmestí až 40 litrov lístia a ďalších nečistôt. Tie sú vopred dôkladne rozdrvené, a to v jasne danom pomere, ktorým je 10:1.

Okrem samotného vysávanie, kde je sací výkon o hodnote až 10,7 metrov kubických za hodinu, nechybní ani funkcia fukára. Jednoduchú prácu podporí nielen nízka hmotnosť s veľkosťou 3,5 kg, ale aj praktický nastaviteľný popruh na rameno.

O bezproblémovú prácu sa stará elektromotor, ktorého výkon je 2 600 W a u ktorého možno ľahko regulovať výkon aj s ohľadom na druh vysávaného, alebo fúkaného povrchu. Ďalej nechýba ani praktické oporné koliesko, vďaka ktorému možno tento vysávač ľahko a jednoducho využívať aj na väčších plochách.

Nízka hmotnosť, dobrý objem vreca na lístie, drvenie
Menej výkonný motor

Black-Decker GW3050

Black-Decker GW3050 recenzie a test

Záhradný vysávač Black-Decker GW3050 dokáže ponúknuť skvelé vlastnosti aj náročným užívateľom. Ide totiž doslova o multifunkčné zariadenie. S ním možno lístie primárne klasicky vysávať, a to do vaku s objemom 50 litrov. Rovnako tak zaujme nástavcom určeným na zhrabovanie, ďalej možnosťou použitia ako klasický, ale výkonný fukár.

Kovový ventilátor zvyšuje množstvo prúdiaceho vzduchu, údajne až o 40% oproti predchádzajúcemu modelu. A to znamená prúdenia o rýchlosti dosahujúce 418 km / h. samozrejmosťou je aj použitie výkonného drviče, vďaka ktorému sa zmenšuje množstvo odpadu, a to v pomere 16:1. Odpad je možné navyše vďaka tomu aj ďalej využívať.

Vďaka ľahkej konštrukcii je dosiahnutá hmotnosti len 3,7 kilogramov. Napriek tomu je k dispozícii polstrovaný pás uľahčujúce prácu. Sací výkon ponúkne dobrých 14 metrov kubických za hodinu, o čo sa stará hlavne kvalitné motorizácie s výkonom celých 3 000 W.

Zvýšený výkon, použitie i na hrabanie trávy
Vyššia hlučnosť

MTD BV 3000 G

MTD BV 3000 G recenzie a test

Benzínový vysávač lístia MTD BV 3000 G využíva dvojtaktného motora s objemom 25 centimetrov kubických. Zaujme ako absenciou káblu, tak i jednoduchým štartovaním. Motorizácia ponúkne výkon vystavujúci 0,75 / 8000 min-1 a tiež nádrž na palivo o veľkosť 0,4 litrov, čo výrazne nezvyšuje hmotnosť.

Parametre vysávanie sú spojené s objemom 660 metrov kubických nasatého vzduchu za hodinu práce. Samozrejmosťou je aj funkcia fukára, kedy je možné dosiahnuť rýchlosť vzduchu, ktorá činí 165 kilometrov za hodinu.

Samozrejmosťou je tiež vak na nečistoty, ktorý má objem 40 litrov. Množstvo vysatého odpadu je zvyšované aj jeho nadrcením, a to v pomere ktorý činí 10:1. Vďaka nemu je možné aj ďalšie využitie organických nečistôt. Vzhľadom k motorizácii a prevedenie je hmotnosť celkom 7 kilogramov pomerne očakávaná.

Benzínový motor, vysávanie aj fúkanie
Hlučnosť a hmotnosť vzhľadom k typu pohonu

Güde GLS 3000 VARIO

Güde GLS 3000 VARIO recenzie a test

Elektrický vysávač lístia Güde GLS 3000 VARIO prináša všestranné použitie ako k okolí domu, tak i na záhradu. Nadchne hlavne tým, že sa jedná o multifunkčný produkt, ponúkajúca niekoľko vlastností. Sem patria ako vysávanie, tak i možnosť drvenia v pomere 10:1. Ďalšou dobrou funkciou je možnosť využitia ako fukár.

Veľkou prednosťou je možnosť 6 stupňového nastavenia rýchlosti prúdu vzduchu pri fúkaní. Najnižšia môže byť 140 kilometrov za hodinu, a najvyššia 230 km / h. Toto je dosiahnuté aj vďaka dobrej a výkonnej motorizáciu s hodnotou 3 000 W. Zaistí aj vysávanie v objeme 13,2 metrov kubických za minútu.

Vďaka plastovému prevedení, ktoré je však veľmi kvalitné, zaujme aj nízka hmotnosť o hodnote 3,8 kilogramov. Dlhšie prácu uľahčia ako ramenný popruh, tak samozrejme tiež dostatočne veľký vak, ktorého objem je 35 litrov.

Prijateľná hmotnosť, multifunkčné použitie, regulácia výkonu
Plastová konštrukcia

Bosch ALS 30

Bosch ALS 30 recenzie a test

Fukár na lístie Bosch ALS 30 funguje aj ako vysávač. V oboch prípadoch je prednosťou motor s výkonom 3 000 W, ktorý umožní reguláciu výkonu, s ohľadom na povrch, alebo s ohľadom na konkrétne nečistoty. Nataviť je možné rýchlosť prúdenia vzduchu od 280 km/h, až po hodnotu 300 kilometrov za hodinu.

Počas vysávania zaujme prietok vzduchu až 800 m3 za hodinu. Samozrejmý je zberný vak, ktorý má objem 45 litrov. Nechýba drvič nečistôt, ktorý je zmenší v maximálnom pomere 10:1. Kladom je tiež jednoduché vysypanie plného vaku.

Nízka hmotnosť s hodnotou 3,2 metrov zabezpečí možnosť dlhšej práce, čo podporí ako nastaviteľné držadlo, tak i polstrovaný popruh. Kladom je tiež konštrukcia s funkciou dúchadla, alebo príslušenstvo, ktoré výrobca k tomuto modelu automaticky ponúkne.

Všestranné použitie, príslušenstvo
Přendávání nástavcov pre fúkanie a vysávanie

Alpina ABL 27 V

Alpina ABL 27 V recenzie a test

Zberač lístia Alpina ABL 27 V je možné používať aj opačne, a to ako fúkač lístia. Navyše v podstate kdekoľvek, pretože o funkčnosť sa stará dvojtaktný benzínový motor s obsahom 27,6 ccm, ktorý ponúkne veľmi dobrý výkon, ktorý činí celých 1,1 HP.

Počas vysávania je možné zvládnuť prietok vzduchu, teda sací výkon až 10,2 metrov kubických za minútu. Ak je volený opačný režim, teda fukára, hovoríme o rýchlosti prúdenia o hodnote 72 metrov za sekundu. Koho zaujímajú emisie, tak daný benzínový motor dokáže plniť normu Euro 2.

Samotná konštrukcia je aj napriek využitie benzínového motora celkom ľahká, a činí len 5,9 kilogramov. Jej súčasťou je aj vak ponúkajúci dobrý objem o veľkosti 55 litrov, ktorý je pochopiteľne možné aj veľmi jednoducho vyprázdniť napríklad na kompost.

Benzínový motor, sanie aj fúkanie, nízka váha
Bez regulácie výkonu

Greenworks GD40BV

Greenworks GD40BV recenzie a test

Aku vysávač lístia Greenworks GD40BV je skvelou voľbou pre toho, kto hľadá variantu na elektrinu, a bez nutnosti ťahania káblov. Okrem pohonu na batériu vie ponúknuť možnosť regulácie prúdenia vzduchu. To sa môže pohybovať v hodnotách, ktoré začínajú na 114 kilometroch v hodine a končí na 280 kilometroch za hodinu.

Potešujúce je veľmi nízka hmotnosť, ktorá bez batérie činí len 2,7 kilogramu. Po pripojení batérie je možné pracovať dlhšiu dobu, a to v závislosti od kapacity akumulátora. Využiť možno 2 varianty, a to 40V 4Ah alebo 40V 2Ah. O stave jej nabitia informuje praktický LED indikátor, ktorý je jej súčasťou.

Kvalitné motorizácie sa stará o vysoké otáčky, o 30% väčší krútiaci moment a o 70% znižuje vibrácie vysávača. Ten má tiež integrovaný drvič, ktorý zmenšuje nečistoty až v pomere 10:1. Samozrejmosťou je dobré vyváženie stroja, rovnako ako jeho dobré ergonomické prevedenie, podpisujúce sa na bezproblémovom úchopu a možnosti dlhšej práce.

Aku prevedenie, kvalitná motorizácia, LED indikátor
Ponúkaný bez batérií

Ako vybrať vysávač na lístie

Fukár alebo vysávač?

Vysávač lístia je potrebné v prvom rade vybrať podľa spôsobu fungovania. Klasikou je princíp, kedy je lístie vysávania a ukladané do vaku – teda odpadovej nádoby. Druhým variantom je takzvaný fukár na lístie nenasáva, ale nečistoty odfukuje určeným smerom. Tretím riešením je kombinácia oboch vlastností. Teda vysávača a fukára. Tento variant sa dnes javí ako najbežnejšie, aj s ohľadom na cenu, výkony a všestrannosť použitia na záhrade, alebo pri dome.

Aku, elektrický alebo benzínový?

Elektrické vysávače lístia predstavujú najbežnejší variant. U tohto riešenia je nutné počítať s kabelážou, čo zhoršuje manipuláciu a dosah. Výhodou oproti nižšie zmieneným typom bude nižšia hmotnosť.

Alternatívou môžu byť aku motory, najčastejšie indukčné. Aj tie sú na elektrinu, ktorá je dodávaná z akumulátora. Pozitívom je dosah aj ľahšie manipulácie, zatiaľ čo negatívom je možnosť vybitia akumulátora.

Tretia, už ľahko profesionálny variantom, sú benzínové motory. Po doliatie benzínu je možné pracovať v podstate akokoľvek dlho a bez obmedzenia pohybu. Negatívom môžu byť vyššej hmotnosti vysávačov a tiež vyššia hlučnosť.

Sací výkon a rýchlosť vzduchu

Pokiaľ ide o vysávač na lístie – teda funkciu vysávanie, tak sa berie do úvahy objem nasatého vzduchu, ktorý je najčastejšie udávaný v metroch kubických za hodinu. Všeobecne možno povedať, že dobrým riešením sú varianty so sacím výkonom okolo 800 m3 za hodinu.

V prípade, že je zariadenie využité ako fúkač na lístie, je sledovanú hodnotou takzvaná rýchlosť vzduchu. Je udávaná v kilometroch za hodinu, niekedy tiež v metroch za sekundu. Minimálne hodnotou v prípade fukára by malo byť 200 km/h. Optimálne sú modely, u ktorých je rýchlosť 300 km/h a viac.

Objem zberného koša

Nasávanej nečistoty sú zachytávané do zberného koša čiže zberného vaku. Všeobecne platí, že záhradný vysávač by mal mať tento kôš dostatočne veľký. Hobby prístroje pre nárazové použitie majú objem okolo 17 litrov. Vhodné je však siahnuť po lepšom riešení, okolo hodnoty 30 – 40 litrov. Tie najlepšie môžu dosahovať aj 60 litrov.

Funkcia drvenia

Ďalej je dôležitou funkciou takzvaný drvič. Ten súvisí aj s objemom samotného koša, pretože pomôže znížiť veľkosť odpadu. Funkcia drviča je udávaná v rôznych pomeroch. Najčastejšie sa na trhu objavujú varianty ponukou pomer 10:1 a ďalej 16:1. Drvenie nie je dôležité len pre zber do koša, ale aj pre následné použitie, napríklad do kompostu.

Hmotnosť

Ovplyvňuje ju hlavne materiál konštrukcie, ale aj samotný motor. Čím je nižšia, tým lepšie. Ľahké varianty môžu ponúknuť váhu okolo 2 – 4 kilogramov. Tie ťažšie sa pohybujú nad hranicou 5 kg. Čím sú vysávače lístia ľahšie, tým ľahšie je s nimi práce a tiež manipulácia.

4.4/5 - (10 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.