Malé spotrebiče do kuchyne,

Najlepšie teplovzdušné fritézy bez oleja | Recenzie, test

Fritéza dokáže nahradiť klasické vyprážanie na panvici, ale aj rôzne druhy prípravy v rúre. Fritovací hrniec, nazývaný tiež ako friťák, umožňuje ako vyprážanie, tak aj teplovzdušný ohrev a pečenie, ktoré sú moderné a zdravšie variantom. Výhoda fritéz je v rýchlosti prípravy a rovnomernom osmaženie. Okrem obľúbených hranolčekov ju možno využiť aj na prípravu mäsa, muffinov alebo zeleniny.

Rozhodnúť sa musíte medzi dvoma typmi, kedy prvá je fritéza s olejom, v ktorej prebieha vyprážanie pri plnom zábere jedle v oleji, teda klasický friťák. Je vhodný skôr na občasné fritovanie, a to vzhľadom na nie príliš zdravej príprave. Druhým typom je teplovzdušná fritéza, ktorá je bez oleja alebo s jeho malým množstvom. Výhodou teplovzdušného hrnca je okrem zdravej prípravy tiež oddeľovač potravín s možnosťou smažiť viac pokrmov naraz. Nevýhodou potom vyššia cena a doba prípravy.

Zohľadniť by ste mali nielen veľkosť hrnca, objem pre jedlo a olej alebo príkon, ale aj aj špecifické vlastnosti. Napríklad nastaviteľný rozsah teplôt alebo prítomnosť displeja a časovača. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie fritézy a ich recenzie.

Najlepšie teplovzdušné fritézy – TOP 7

V tabuľke je výber 7 najlepších fritovacích hrncov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Tefal EY 201815 Easy Fry ClassiqueTesla AirCook Q60 XLKlarstein AeroVital DeluxeXiaomi Mi Smart Air FryerSencor SFR 5320Domo DO 513 FRSILVERCREST SHF 900 A1
Počet programov48886--
ČasovačÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Teplota80 - 200 °C40 - 200 °C80 - 200 °C40 - 200 °C60 - 200 °C80 - 200 °C80 - 200 °C
ViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 7 teplovzdušných fritéz

Tefal EY 201815 Easy Fry Classique

Tefal EY 201815 Easy Fry Classique recenzie a test

Teplovzdušná fritéza Tefal EY 201815 Easy Fry Classique je medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbená, nie náhodou má preto stovky pozitívnych recenzií. Svojou veľkosťou vnútorného objemu 4,2 litra sa radí k priemerne veľkým teplovzdušným friťákom, čo potvrdzuje aj jej maximálny príkon 1500 W.

V porovnaní s inými teplovzdušnými fritézami disponuje menším počtom prednastavených programov/režimov, a to celkom štyrmi. Ľahko a automaticky s ňou možno piecť mäso, grilovať, rozpekať slané aj sladké a pečivo a samozrejme smažiť. Keďže sa jedná o sofistikovaný model s technológiou Air Pulse, nevyžaduje pri smažení buď žiadny olej, alebo len naozaj malé množstvo.

Teplotu je možné ľahko regulovať od 80 do 200 °C, má časovač na maximálne 60 minút a patentovaný systém koša. Samotná nádoba má nepriľnavý povrch, a preto sa s ňou dobre pracuje aj sa veľmi ľahko čistí. Vyberateľné časti je možné umývať v umývačke a podľa recenzií užívateľov má v porovnaní s podobnými typmi ľahko nižšiu hlučnosť. Prekvapí tiež garanciou výrobcu o opraviteľnosti po dlhú dobu desiatich rokov.

Nižšia hlučnosť, technológia Air Pulse, opraviteľnosť po dobu 10 rokov
Menší počet prednastavených režimov

Tesla AirCook Q60 XL

Tesla AirCook Q60 XL recenzie a test

Teplovzdušný hrniec Tesla AirCook Q60 XL zaujme najmä svojim nadštandardne veľkým košom, ktorý má objem 6 litrov. Kôš je samozrejme vyberateľný a podľa skúseností spotrebiteľov ľahko zvládne pripraviť jedlo až pre 4 dospelé osoby naraz. Zariadenie je do veľkej miery multifunkčné a ovláda sa na prednej strane dotykovým panelom.

Pri varení sa využíva dynamické prúdenie teplého vzduchu Heat2Flow, ktorý zaistí dokonalú prípravu všetkých vložených surovín len s minimálnym množstvom oleja. K dispozícii je tiež 8 prednastavených programov, ktoré majú rozdielnu dobu trvania a teplotu prípravy. Nadštandardný je tiež teplotný rozsah, ktorý je od 40 °C do 200 °C.

Z ďalších vecí poteší časovač s automatickým vypnutím, ktorý je možné nastaviť na 60 minút, stále rozumný príkon 1500 W a dodaný užívateľský manuál aj farebná kuchárka s receptami. V tomto prípade iba recenzie užívateľov upozorňujú, že uvádzané časy často nezodpovedajú realite a sú obvykle aj niečo málo dlhšie.

Veľký objem, mnohostranné využitie, rýchla a pohodlná príprava jedál
Nepresné časy v kuchárke

Klarstein AeroVital Deluxe

Klarstein AeroVital Deluxe recenzie a test

Fritovací hrniec Klarstein AeroVital Deluxe je podľa recenzií veľmi kvalitným zariadením, ktoré má navyše stále rozumnú obstarávaciu cenu. Parnej fritéze nechýba nič, čím sú aj ďalšie moderné fritézy vybavené. Poteší veľkým počtom programov, ktorých je 8, bohužiaľ však podľa skúseností spotrebiteľov chýba ich opis, na čo sú vhodné a ako dlho pri akej teplote pracujú.

Veľkou výhodou je teflónový povrch, ktorý výrobca použil ako pre hlavnú nádobu, tak aj pre košík, v ktorom sa suroviny pripravujú. Príprava jedál je tak jednoduchšia a efektívnejšie je aj následné umývanie. Kapacitou koša 5,4 l sa radí k väčším modelom a samozrejmosťou je fritovanie bez oleja, alebo s len veľmi malým množstvom.

Nemusí slúžiť iba na zdravé vyprážanie, ale pripravíte v ňom aj steaky, zeleninu či dokonca slané pečivo a sladké koláče. Na ovládanie slúži prehľadný dotykový panel, ktorý má na sebe integrovaný aj display. Má vyšší príkon 1700 W, fritéza je preto takmer ihneď pripravená na použitie a má bezpečnú rukoväť s krytom Cool touch housing, ktoré pri varení zostávajú chladné.

Kvalitná teplovzdušná fritéza, teflónový povrch koša aj nádoby, veľký počet programov
Chýba popis programov

Xiaomi Mi Smart Air Fryer

Xiaomi Mi Smart Air Fryer recenzie a test

Fritéza bez oleja Xiaomi Mi Smart Air Fryer patrí medzi múdre fritézy, ktorých je na trhu v predaji len veľmi málo. Rozširuje to možnosti jej využitia aj uľahčuje ovládanie, pre spotrebiteľov milujúcich inteligentné spotrebiče sa jedná o ideálnu voľbu. Ovládanie je možné cez aplikáciu Mi Home a následne ju možno dávať povely aj cez hlasových asistentov.

V mobilnej aplikácii nájdete ďalej aj 100 chytrých receptov, s ktorými je príprava nepreberného množstva jedál viac než jednoduchá. V nádobe s objemom 3,5 litra sa nachádzajú rovno dva priestory, pričom druhým je myslená grilovacia mriežka na vrchu nepriľnavého koša. Svojím príkonom 1500 W by bola schopná konkurovať aj väčším fritézam, kvôli menšiemu košu je však vhodná iba na menšiu prípravu jedla.

Užívatelia vo svojich recenziách oceňujú spomínané chytré funkcie, čistý biely dizajn, kvalitné minimalistické spracovanie aj kompaktné spracovanie. Prekvapí možnosťou plánovať začiatok varenia až 24 hodín vopred, alebo schopnosťou variť pri nízkych teplotách aj desiatky hodín v kuse. K dispozícii je pre to veľký teplotný rozsah od 40 do 200 °C.

8 prednastavených režimov, možnosť prepojenia s mobilnou aplikáciou, dva priestory na varenie
Nič zásadného

Sencor SFR 5320

Sencor SFR 5320 recenzie a test

Hrniec na vyprážanie Sencor SFR 5320 je vybavený technológiou vyprážania horúcim vzduchom, príprava jedál sa preto zaobíde bez oleja, alebo len s veľmi malým množstvom. Jedná sa o teplovzdušný friťák s menej objemným fritovacím košom s kapacitou 3 l, ktorý je vhodný na prípravu menšieho množstva jedla, ideálne pre pary.

Zaujme rýchle nahrievanie do 3 minút aj úplne dostatočným teplotným rozsahom 60 až 200 stupňov Celzia. Keďže sa jedná o kompaktný fritovací hrniec, obzvlášť poteší jeho možnosť odpojenia napájacieho kábla pre ešte jednoduchšie uskladnenie. Kôš sa dá úplne vybrať, čo uľahčuje umývanie, má nepriľnavý povrch a jeho rukoväť je sklopná.

Oproti mnohým tu nájdeme vzduchový filter, ktorý dokáže efektívne eliminovať zápach pri vyprážaní. Poteší aj svojim časovačom so zvukovým signálom, ktorý je možné nastaviť do 60 minút. Nechcenému vybratiu koša bráni bezpečnostná poistka, čo predchádza úrazom nielen u detí a vonkajší povrch zariadenia je na dotyk chladný, čo opäť zvyšuje bezpečnosť.

Zabudovaný vzduchový filter, rýchle nahriatie do 3 minút, odpojiteľný napájací kábel
Menší objem koša 3 litre

Domo DO 513 FR

Domo DO 513 FR recenzie a test

Fritovací hrniec bez oleja Domo DO 513 FR je obľúbená teplovzdušná fritéza, ktorá vyniká svojim väčším príkonom 1800 W a teda aj väčším výkonom, vďaka ktorému je nahriata a pripravená do 3 minút. Veľkou výhodou je veľký fritovací kôš s objemom 5,5 litra, čo často oceňujú v recenziách aj samotní spotrebitelia. Pripraví naraz 1,5 kilogramu jedla, čo vystačí aj pre menšiu hostinu.

Vzhľadom k veľkému priestoru vo fritovacom koši, ktorý má navyše nepriľnavú úpravu, je možné pripravovať pokrmy aj grilovaním na grilovacom rošte, ktorý je súčasťou. Dodávané sú aj tri ihly na špízy, čo zvyšuje variabilitu využívania. Okrem spomínaného je dodávaná aj kniha s receptami, ktorá naučí využívať teplovzdušný hrniec naplno.

Pripravovať možno okrem bežných vecí aj hamburgery, vajcia natvrdo aj namäkko, koláče, listové pečivo, zeleninu či dokonca huby alebo ryby. Disponuje aj časovačom, bohužiaľ však je možné ho nastaviť maximálne na 30 minút, čo sa dá považovať za jedinú nevýhodu. Vďaka prehľadnému displeju a dotykovému panelu je jeho ovládanie ľahké a pohodlné.

Výkonný fritovací hrniec, objemný kôš, grilovací rošt a ihly na špíz súčasťou
Časovač iba na 30 minút

SILVERCREST SHF 900 A1

SILVERCREST SHF 900 A1 recenzie a test

Malá teplovzdušná fritéza SILVERCREST SHF 900 A1 má menší objem fritovacieho koša 1,5 litra, čo podľa výrobcu vystačí na prípravu zhruba 200 g hranolčekov. Je to v podstate jediná nevýhoda tejto fritézy, pokiaľ však nepotrebujete pripravovať väčšie množstvo, pre jednotlivcov alebo páry je veľkosť dostačujúca. Výborný je pomer cena/výkon, čo potvrdzujú v recenziách aj spotrebitelia.

Oproti väčším a drahším modelom sa veľmi ľahko ovláda. Slúžia na to iba dva otočné ovládače, pričom jeden slúži na nastavovanie teploty a druhý na ovládanie minútky/časovača. Časovač je možné nastaviť iba na 30 minút, čo vzhľadom na nízku cenu nie je nič také zásadného, a po uplynutí nastavenej doby zariadenie automaticky vypne.

Teplota sa dá plynule nastaviť od 80 °C do 200 °C, má ochranu proti prehriatiu, tepelne izolovanú rukoväť a vykurovací prvok, ktorý je vyrobený z nerezovej ocele. Fritovací kôš má navyše nepriľnavú úpravu, čo uľahčuje varenie a následné umývanie. Hmotnosť 2,9 kg je adekvátna menšiemu prevedeniu a naopak 1 m dlhý napájací kábel je dlhší, než majú mnohokrát násobne drahšie fritézy.

Fritéza bez tuku, nízka obstarávacia cena, veľmi jednoduché ovládanie otočnými ovládačmi
Malý fritovací hrniec

Ako vybrať teplovzdušný hrniec

Fritéza je obľúbeným pomocníkom v domácnosti, kde je cieľom pripraviť rýchlo a jednoducho vyprážané jedlá. Na trhu sa objavujú rôzne modely. Z hľadiska konštrukcie sa možno stretnúť s možnosťou, ktorou je fritovací hrniec so skrytým vyhrievacím telesom. Ide o veľmi populárny variant, kedy v útrobách nie je vidieť výhrevné teleso, ale len samotná vanička. Druhým riešením je fritéza s vykurovacím telesom, ktoré je ponorené v oleji. Tu je využívané najčastejšie vyberateľných vaničiek, čo prináša jasné prednosti, ktoré súvisia hlavne s jednoduchosťou samotnej údržby.

Fritéza s olejom

Ide o riešenie, kde je využívané väčšieho množstva oleja, v ktorom sú jednotlivé potraviny ponorené, a tak dochádza k ich vyprážaný. Ide o klasický friťák, ktorý je jedným z najbežnejších pomocníkov. Je cenovo dostupný, ale príprava nie je zase až tak zdravá.

Teplovzdušná fritéza

Riešenie, ktoré je síce cenovo drahšie, ale je spojené s dvoma výhodami. V prvom rade je to fakt, že teplovzdušná fritéza spotrebuje úplné minimum oleja – približne polievkovú lyžicu, keďže primárne využíva horúci vzduch. Kladom je teda zdravá príprava. Ďalej aj to, že možno pripraviť aj iné než len vyprážané jedlá.

Kapacita jedla a oleja

Parametrom výberu, ktorý má fritéza mať, je tiež jej veľkosť. Tá je zvyčajne udávaná v kilogramových jednotkách, podľa toho, koľko jedla je možní pripraviť. Tie najmenšie možnosti ponúknu prípravu pod 1 kilogram. Štandardné možnosti umožní pripraviť okolo 1 kilogramu jedla, až po tie objemnejšie s 1,5 kg a viac. Pri prechádzaní parametrov si dajte pozor, aký objem je myslený. Hodnoty sa totiž líšia pre kapacitu jedla a náplň oleja.

Údržba

Tá by mala byť čo možno najjednoduchšie. U rady modelov je vyberateľná vanička s nepriľnavým povrchom, ktorú je možné vložiť do umývačky. U tých najlepších variantov nie je problém odpojiť časť súvisiace s elektrinou, zvyšok rozobrať a kompletne umyť v umývačke.

Funkcie a vlastnosti

Základom by mala byť možnosť plynulého nastavenia teploty, a to v rozmedzí s ohľadom na konkrétny typ jedla. Lepšie fritovací hrniec umožní priame nastavenie programov podľa toho, aký pokrm sa pripravuje. Dobrou funkciou je tiež časovač, ktorý zaistí vypnutie po automatickom čase.

Niektoré modely majú vo svojom veku sklenený priezor, ktorým možno postup prípravy ľahko pozorovať. Ďalšou dobrou vlastnosťou u teplovzdušných modeloch môže byť systém otáčavých lopatiek. Pri klasických fritéz môže prísť vhod možnosť jednoduchého a tiež čistého vypustenie oleja do pripravenej nádoby.

4.3/5 - (23 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.