Šport,

Najlepšie skladacie a freestyle kolobežky 2024: Recenzie + Ako vybrať

Skladacia kolobežka pre deti i dospelý je charakteristická svojou skladnosťou a prenosnosťou. Vďaka tomu je ideálna napríklad do mesta pre pohodlné presuny mestskou dopravou. Klasické skladacie kolobežky s menšími kolieskami sú skôr pre kratšie prejazdy, tie s nafukovacími kolesami môžu slúžiť ako praktická približovadlo aj na väčšie vzdialenosti.

Freestylová alebo tiež freestyle kolobežka pre začiatočníkov i pokročilých, je správnou voľbou pre využitie na triky v meste i skate parku. Svojou konštrukciou je k trikom priamo prispôsobená. Tá je na prvý pohľad jednoduchá, celkovo malá, ale pritom je pevná, robustná a zároveň ľahká. Typické pre trikové kolobežky sú malé kolieska s vystuženým rámom.

Správny výber závisí od viacerých faktorov. Svoju úlohu hrá hmotnosť kolobežky v kombinácii s materiálom konštrukcie (hliník, oceľ) a samozrejme jej nosnosť. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie freestyle a skladacie kolobežky plus ich recenzie.

Najlepšie freestyle a skladacie kolobežky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších freestyle a skladacích kolobežiek z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Nils Extreme QD-200Sulov RELIGIOJD BUG MS132Street Surfing Freestyle TorpedoSpartan StuntMaster Cruiser 200LIFEFIT FUNNYMaster Chaos 145Spartan JumboRazor A5 Lux
Min. výška osoby115 cm115 cm-130 cm130 cm155 cm115 cm145 cm120 cm125 cm
Hmotnosť3,46 kg2 kg3 kg2,7 kg3,3 kg3,7 kg2 kg2,9 kg3,5 kg3,9 kg
RámOceľ + hliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliník
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 kolobežiek

Nils Extreme QD-200

Nils Extreme QD-200 recenzie a test

Skladacia kolobežka Nils Extreme QD-200 je určená nielen pre deti, ale je určená aj pre dospelých. To je potvrdené jej nosnosťou, ktorá činí celých 100 kilogramov. Medzi praktické prvky patrí protišmyková nášľapná plocha, alebo madlá z penového materiálu. Ďalej nechýba í ani zadná brzda.

Kolobežka je vyrobená z kombinácie hliníka a ocele. Prináša dobré kvalitatívne vlastnosti, a zároveň váhu o hodnote 3,46 kilogramov. Vďaka tomu je s ňou spojená ľahká manipulácia, aj možnosť prenosu – a to v jej zloženom stave. Zaujme nastaviteľnými riadidlami, a to v rozmedzí od 71,5 centimetrov, až po výšku 100,5 centimetrov.

Určená je deťom už od 5 rokov, a zároveň od výšky, ktorá je minimálne 115 centimetrov. Opačná hranica nie je určená, a vzhľadom k polohovateľným riadidlám a tiež nosnosti môže byť skutočne celkom výrazne variabilné.

Nosnosť 100 kg, malá hmotnosť, skladacia
Jednoduché prevedenie

Sulov RELIGIO

Sulov RELIGIO recenzie a test

Skladacia kolobežka pre deti Sulov Religia je určená už pre tých najmenších. A to doslova, pretože minimálnym vekom je 5 rokov. Ďalej je pri výbere treba splniť podmienku minimálnej výšky, ktorá činí 115 centimetrov. Na kolobežke sa však môže zviesť aj osoba dospelá, keďže jej nosnosť je veľmi dobrých 100 kilogramov.

Rám je vyrobený z hliníka, čo prináša istotu ľahkosti, a tak má hmotnosť iba 2 kilogramy. Ide tiež o materiál odolný, čo potvrdzuje certifikát a norma EN-14619, spojená s maximálnou bezpečnosťou. Nechýba tiež ďalšie kvalitné prvky, medzi ktoré treba zaradiť špičková ložiská ABEC 7.

Vďaka možnosti zloženiu nie je problém kolobežku ľahko preniesť, alebo uložiť. Prednosťou je aj nastavenie riadidiel, a to podľa veku aj výšky dieťaťa. Minimálna výška riadidiel je 67 centimetrov. Naopak najviac je možné posunúť až na 92 centimetrov. Šírka je stabilný, a to 55 cm.

Malá hmotnosť, vysoká nosnosť, popruh na prenášanie
Plastové ráfiky

JD BUG MS132

JD BUG MS132 recenzie a test

Skladacia kolobežka JD BUG MS132 je unikátnym modelom, podľa popisu výrobca totiž môže byť použiteľná aj ako freestyle kolobežka. Vďačí tomu veľmi kvalitnému spracovaniu, ktoré tak obstojí aj pri prekonávaní prekážok, alebo pri jazde v obľúbenej U rampe.

Je vhodná pre deti od piatich rokov, minimálna výška riadidiel je 65 centimetrov a maximálne ich možno zdvihnúť do výšky 98 centimetrov. Ani nosnosť na tom nie je zle, uvezie jazdca do 100 kilogramov a zviesť sa tak na ňu môžu bez problému aj dospelí. Má veľká šiestich palcová kolieska, respektíve ich priemer je 145 milimetrov.

Ako sme už uviedli, ide o skladací model, poteší praktický popruh na prenášanie a samozrejmosťou je zadná nožná brzda, ktorá zároveň slúži ako blatník. Predný blatník, podobne ako u iných modelov, tu nenájdete. Konštrukcia je vyrobená z hliníka, čo sa pozitívne podpisuje na jej nízkej hmotnosti, ktorá činí len 3 kilogramy.

Nízka hmotnosť, použiteľná aj na prekážkach, kvalitné prevedenie
Nenašli sme

Street Surfing Freestyle Torpedo

Street Surfing Freestyle Torpedo recenzie a test

Freestyle kolobežka Street Surfing Freestyle Torpedo nesklame ani pri klasickej jazde, a už vôbec nie pri realizácii radu trikov. Na tie je ako freestylová kolobežka primárne určená. Zodpovedajú tomu aj jej vlastnosti. Trebárs zliatina hliníka 6061, ktorá zaistí nielen vysokú odolnosť a pevnosť, ale zároveň nízku váhu, činím len 2,7 kilogramov.

Medzi zaujímavé prvky kolobežky patrí tiež grip tape na nášľape, jedinečná a pevná riadidlá BMX s výškou 55,6 až 85 centimetrov, alebo tiež kvalitné úchopy z materiálu, ktorý je označovaný ako TPR. To všetko je spolu s oceľovou vidlicou prednosť tejto kolobežky.

Určená je každému, kto už dosiahol 8 rokov a jeho výška je minimálne 130 centimetrov. O jej vhodnosti na trénovanie trikov svedčí aj celková nosnosť s výškou 100 kg. To znamená, že môže dobre zviezť aj dospelého človeka.

Kvalitné prevedenie, na vykonávanie trikov, z odľahčeného hliníka
Nie je skladacia

Spartan Stunt

Spartan Stunt recenzie a test

Kolobežku Spartan Stunt môžeme zaradiť medzi freestyle kolobežky pre začiatočníkov, ktoré dokáže úplne uspokojiť. Pre začiatočníkov je veľmi pozitívny jej dobrý pomer ceny a výkonu, ak si chcete tento šport vyskúšať a zároveň neinvestovať veľa peňazí, je táto kolobežka ideálnou voľbou. Zvezú sa na ni pohodlne ako deti, tak aj dospelí, jej nosnosť je totiž výborných 100 kg.

Hmotnosť by mohla byť nižšia ako 3,3 kilogramov, vzhľadom k cene je to však úplne akceptovateľné. Rám je zhotovený z hliníka a spracovanie je na dobrej úrovni, ako sa spomínajú aj spotrebitelia v recenziách, znesie aj tvrdšie zaobchádzanie. Kvôli pevnosti konštrukcie sa samozrejme muselo upustiť od výškovo nastaviteľných riadidiel a skladacieho mechanizmu.

Nad zadným kolieskom sa nachádza základná nášľapná brzda, kolieska majú priemer 10 centimetrov a sú osadené ložiskami ABEC 7. Rukoväte sú gumové pre lepšie a istejšie úchop a čo najvyššiu stabilite pomáhajú tri skrutkovacie svorky medzi predným kolesom a riadidlami. Celková jej výška je 84 centimetrov a veľkosť nášľapnej plochy činí 33 x 11 cm.

Nosnosť 100 kilogramov, dobrý pomer cena/výkon
Pevná výška riadidiel

Master Cruiser 200

Master Cruiser 200 recenzie a test

Skladacia kolobežka do mesta Master Cruiser 200 nesklame ani na cyklotrasách a iných spevnených trasách. Vďaka kvalite oceľového rámu je možné jej všestranné využitie, a to aj s ohľadom na to, kto na nej bude jazdiť. Je určená hlavne pre väčšie záujemcom, keďže minimálna veková hranica je 14 rokov a minimálne výšku výrobca stanovil na 155 centimetrov.

Kvalita prevedenia sa pozitívne podpisuje hlavne na maximálnom zaťažení, ktoré je celých 100 kilogramov. Je tu ale aj stránka negatívne, spojená s celkom vysokou hmotnosťou, ktorá činí 3,7 kilogramu. Odľahčujú ju hlavne pevné hliníkové ráfiky, ktoré sú súčasťou pneumatík majúce rozmer 8 palcov.

Riadidlá je možné nastaviť podľa typu postavy, a to od 77 až po 90 centimetrov do výšky. Ich šírka je pevne daná a má hodnotu 33 centimetrov. Samozrejmosťou je dôraz na bezpečnosť, ktorá je zabezpečená efektívna brzdou.

Skladacie prevedenie, vysoká nosnosť, nastaviteľné riadítka
Vyššia hmotnosť

LIFEFIT FUNNY

LIFEFIT FUNNY recenzie a test

Skladacia kolobežka s nafukovacími kolesami LIFEFIT FUNNY zaujme už ich dizajnom. Majú priemer 120 mm a sú vybavené pneumatikami, ktoré majú veľkosť 5 palcov. Samozrejmosťou sú aj kvalitné ložiská, a to konkrétne s označením ABEC 5, ktoré patria k tomu najlepšiemu na trhu. Aj vďaka nim je zaručená dobrá a pohodlná jazda v rôznych situáciách.

Tento typ kolobežky je určený predovšetkým pre dievčatá, a to už od ich 5 rokov veku. Medzi ďalšie požiadavka patrí minimálna výška, ktorá je celkom optimálnych 115 centimetrov. Hmotnostne nie je dôvod u detí v podstate čokoľvek riešiť, pretože celková nosnosť tejto kolobežky je 50 kilogramov. Zviezť sa tak môžu aj väčšie slečny, s istotou komfortu, vďaka nastaviteľným riadidlám.

Vďaka rámu, ktorý je vyrobený z hliníka, je zaistené tiež to, že kolobežka je veľmi ľahká. A to je aj pravdou, pretože jej váha činí len 2 kilogramy. Nechýba samozrejmosť v podobe nožnej brzdy, alebo aj istota spojená s tým, že plní normu EN 71.

Váži len 2 kg, nastaviteľné riadítka, unikátny dizajn
Nosnosť 50 kg

Master Chaos 145

Master Chaos 145 recenzie a test

Model skladacie kolobežky pre dospelý Master Chaos 145 je určený každému, kto už dosiahol 12 rokov veku. Výrobca obmedzuje tiež minimálnu výšku, ktorá je stanovená na 145 centimetrov. To potvrdzuje, že je určená hlavne pre tých odrastenejšie. Tomu jasne zodpovedá aj nosnosť, ktorá zaujme tým, že robí presne 100 kilogramov, čo je veľmi dobrá hodnota.

Konštrukcie, teda rám kolobežky je z hliníka, rovnako ako sú z tohto materiálu i ráfiky. To znamená istotu nízkej váhy, ktorá činí 2,9 kilogramov. Vďaka skladaciemu prevedenie ju možno aj ľahko preniesť. Na pohodlnosť jazdy majú vplyv nielen pneumatiky o veľkosti 5 palcov, ale aj riadidlá nastaviteľná v rozmedzí od 75 do 85 centimetrov.

O kvalitnú jazdu sa starajú špičkové ložiská s označením ABEC 5 carbon, a o možnosť riešiť nepredvídané okolnosti zase nášľapná zadná brzda, ktorá umožní v podstate okamžité zastavenie na mieste.

Odľahčenie prevedenie, dobré maximálne zaťaženie, kvalitné ložiská
Od 12 rokov

Spartan Jumbo

Spartan Jumbo recenzie a test

Skladacia kolobežka Spartan Jumbo sa pýši doteraz trojicou spotrebiteľských ocenenie produkt roku. Ide tak o veľmi populárny model, ktorý vyniká predovšetkým výborným pomerom ceny k výkonu. Obstarávacia cena sa radí medzi najnižšie v tejto kategórii modelov a kvalita spracovania medzi najvyššie, čo dokazujú desiatky kladných recenzií.

Výrobca neuvádza minimálny vek dieťaťa, iba odporúčanú minimálnu výšku jazdca, ktorá by mala byť aspoň 120 centimetrov. Jej nosnosť je dobrých 100 kilogramov, spoľahlivo tak poslúži ako deťom, tak aj dospelým. Je vhodná ako športový nástroj pre deti, tak aj ako dopravný prostriedok do mesta pre dospelých. Skladací rám vyrobený z hliníka je veľmi pevný s celkovou hmotnosťou len 3,5 kg.

K dostaniu je buď v žlto čiernom, alebo červeno čiernom prevedení, kolieska sú väčšie ako u podobných modelov konkurencie a majú priemer 200 mm. Výška nášľapu je 12 centimetrov nad zemou, čo je skvelá hodnota, prejazd nerovností nerobí žiadny problém. Riadidlá sú výškovo nastaviteľná a brzda je len zadné, nášľapná. Z negatív možno spomenúť iba detaily, ako je chýbajúce stojanček, alebo predný blatník.

Výborný pomer cena / výkon, niekoľko spotrebiteľských ocenení, veľké kolieska, nízka hmotnosť
Absencia stojančeku a predného blatníka

Razor A5 Lux

Razor A5 Lux recenzie a test

Kolobežka Razor A5 Lux na prvý pohľad zaujme ako hliníkovou T-rúrkou, tak zaujme tiež dostatočne veľkým stupátkom, alebo uretánovými kolesami. Tie sú dostatočne veľké a vďaka materiálu zabezpečí maximálny komfort počas jazdy, a to doslova na akomkoľvek rovnom povrchu nielen v meste.

Medzi klady tejto kolobežky patrí nastaviteľné riadítka, konštrukcia umožňujúca jazdu aj väčším deťom, alebo dva unikáty. Prvým je patentovaný systém jej skladania, a druhým unikátom je patentovaná a tiež účinná brzda, umiestnená na zadnom blatníku.

Určená je pre všetkých záujemcov už od 8 rokov veku, pričom je vhodné dodržať maximálnu vekovú hranicu o výške 125 centimetrov. Nosnosť je postačujúce aj pre osoby dospelých a činí 100 kilogramov. Hmotnosť kolobežky činí 3,9 kilogramov, čo potvrdzuje hlavne jej celkovú robustnosť a dôraz na pevnosť a odolnosť.

Patentovaná brzda, patentované skladanie, nastaviteľné riadítka
Vyššia váha

Ako vybrať freestyle a skladaciu kolobežku

Vybrať ten pravý model by malo byť spojené primárne s účelom použitia. Pokiaľ má ísť hlavne o bežnú zábavu spojenú s krátkymi prejazdy, mala by plne postačovať klasická skladacia kolobežka. Pokluda máme hovoriť o využitie na rôzne triky, a to v meste aj v skate parku, je správnou voľbou model označený ako freestyle kolobežka. Ten je k trikom priamo prispôsobený.

Hmotnosť kolobežky

Parameter, ktorý je pri výbere veľmi dôležitý. Ovplyvňuje ho nielen veľkosť kolobežky, ale aj materiál. Tým môže byť oceľ, rovnako ako napríklad aj populárna hliník. Všeobecne platí pravidlo, že čím bude hmotnosť kolobežky nižšia, tým lepšie. Pri variante, ktorou je skladacia kolobežka so nízka hmotnosť podpíše pozitívne na tom, aké ľahké ju bude prenášať. Ľahká freestyle kolobežka zase umožní oveľa jednoduchšie vykonávanie trikov.

Pre koho je určená?

Toto je vhodné uvedomiť si s ohľadom na to, aký bude vek osoby, ktorá bude na kolobežke jazdiť. Tie najmenšie skladacie kolobežky, určené malým deťom, sú vhodné už od 5 rokov. Väčšie prevedenie naopak majú minimálny vek použiteľnosti 12, ale napríklad aj 14 rokov. Zodpovedá toku konštrukcie a rad ďalších parametrov.

Okrem minimálneho veku je vhodné zohľadniť aj minimálnu výšku. Tá môže u menších prevedení začínať u výšky okolo 100 centimetrov. Pri variantoch pre väčšie deti, alebo dospelých, môže minimálna výška prekročiť aj hranicu 155 cm. Zaujímavou voľbou pre tých najmenších môže byť aj kolobežka s tromi kolieskami, ktorá ide pomocou prenášanie váhy a je tak z pohľadu stability lepším riešením.

Nosnosť a modifikácie

Aby bola jazda na kolobežke umožnená v podstate každému, bez prípadného obmedzovania, prihliada sa pri výbere na jej nosnosť. U vyložene detských modelov sa pohybuje okolo 50 kilogramov. Varianty pre odrastenejšie deti a dospelých sú spojené s nosnosťou minimálne 100 kg. Nosnosť je veľmi dôležitá hlavne pri výbere freestyle kolobežky, pretože sa musia brať do úvahy vplyv ťažšieho človeka na konštrukciu, ktorá by toto zaťaženie mala v ideálnom prípade bez akýchkoľvek problémov vydržať.

Design

Sú malé, určené do mesta i do skate parku. Tomu by mal zodpovedať aj ich dizajn. Lesklé prevedenie, originálne motívy, ďalšie výrazné prvky. Široká ponuka dokáže priniesť varianty určené ako pre chlapcov, tak aj varianty určené pre dievčatá.

4.5/5 - (22 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.