Outdoor,

Najlepšie a najpredávanejšie fotopasce | Recenzie 2024

Fotopasca je využívaná poľovníci v lesoch pre monitorovanie zveri, ale môže byť použitá aj na zlodeja pre ochranu majetku a možnú alternatívu bezpečnostných kamier. V prípade fotopasce do auta je však lepšie siahnuť po autokamere než vyložene fotopasce. Z názvu vyplíva, že vie predovšetkým fotografovať, však väčšina modelov dokáže zaobstarať aj krátky video záznam so zvukom. Vytvorený záznam uchováva na SD karte a ak je navyše s GSM modulom, tak ho môže tiež odoslať pomocou MMS alebo na email.

Zhotovovať môžete ako denný, ako nočný záznam. Obzvlášť pre nočné snímanie sú vhodnejšie fotopasce s prisvietením s vlnovou dĺžkou 940 nm nepoutající na seba pozornosť červeným svetlom a nenarúšajúcu tak svoje maskovanie. K aktivácii spúšte odchádza v okamihu, keď pohybové čidlo (PIR) zaznamená pohyb zvieraťa či človeka v zornom poli snímača. Kvalita fotografií i videa je u súčasných modelov na dobrej úrovni vďaka veľkému rozlíšení.

Zohľadniť by ste mali nielen uhol záberu, vlnovú dĺžku, rozmery, rozlíšenie fotoaparátu a videa, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je fotopasca s WiFi alebo GSM, aká je maximálna kapacita úložisko a dosah pohybového senzora. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie fotopasce a ich recenzie.

Najlepšie fotopasce – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších fotopascí z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelRozlíšenie fotografiíRozlíšenie videaPamäťová karta 
ScoutGuard SG520 PRO recenzie a testScoutGuard SG520 PRO12 Mpix-32 GB
Bunaty Mini Full HD recenzie a testBunaty Mini Full HD16 MpixFull HD32 GB
Welltar 7330 MCW recenzie a testWelltar 7330 MCW12 MpixFull HD32 GB
Bunaty FULL HD GSM recenzie a testBunaty FULL HD GSM12 MpixFull HD16 GB
ScoutGuard Predator XW recenzie a testScoutGuard Predator XW12 MpixHD16 GB
Ltl Acorn 6210 MC recenzie a testLtl Acorn 6210 MC12 MpixFull HD16 GB
Doerr SnapSHOT MINI recenzie a testDoerr SnapSHOT MINI5 MpixVGA8 GB
ScoutGuard MG984G-30mHD recenzie a testScoutGuard MG984G-30mHD30 MpixFull HD32 GB
ForestCam LS880 recenzie a testForestCam LS88012 MpixFull HD32 GB
Bentech 3.0CG recenzie a testBentech 3.0CG12 MpixFull HD32 GB

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 ScoutGuard SG520 PROBunaty Mini Full HDWelltar 7330 MCWBunaty FULL HD GSMScoutGuard Predator XWLtl Acorn 6210 MCDoerr SnapSHOT MINIScoutGuard MG984G-30mHDForestCam LS880Bentech 3.0CG
GSMNieNieNieÁnoNieNieNieÁnoÁnoÁno
Wi-FiNieNieNieNieÁnoNieNieNieNieNie
Infra prísvit940 nm940 nm940 nm940 nm940 nm940 nm940 nm940 nm940 nm940 nm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 fotopascí

ScoutGuard SG520 PRO

ScoutGuard SG520 PRO recenzie a test

Fotopasca ScoutGuard SG520 PRO vie zachytiť pohyb aj na vzdialenosť 15 metrov. Dokáže fotografovať aj v noci, o čo sa starajú 4 infra diódy, ktoré majú vlnovú dĺžku 940 nm. Vďaka tomu sa hodí ako pri monitorovaní zveri, tak napríklad aj pri zabezpečení a ďalej ochrane ľudského majetku.

Rozlíšenie fotoaparátu je u tohto modelu 12 Mpix. Možné je zvoliť aj menšie, a to 5 alebo 10 megapixelov. Všetky nastavenia i zobrazenia je možné vykonávať s využitím LCD displeja, ktorý má dostatočnú veľkosť o hodnote 1,44 palcov.

Ukladanie fotografií prebieha na SD kartu, ktorá môže mať kapacitu o hodnote až 32 GB. Fotopasca je napájaná pomocou batérií, ktoré môžu ponúknuť výdrž po dobu približne 3 mesiacov. Nechýba ani funkcia časozberná a nastavenie PIR čidlá v rozmedzí 5 sekúnd až 60 minút.

Jednoduché ovládanie, cena/výkon, kvalita obrazu
Sťahovanie záznamov iba z vysunutej pamäťovej karty

Bunaty Mini Full HD

Bunaty Mini Full HD recenzie a test

Fotopasca na zlodeja Bunaty Mini Full HD zaujme tým, že využíva veľký LCD displej, ktorý umožní ako prezeranie fotografií, tak i samotné nastavenie. Okrem fotografií zvládne tiež natáčanie videa. Pokiaľ ide o vytváranie fotografií, môžu byť v rozlíšení až 16 megapixelov, ale aj menej. Video dokáže natáčať vo Full HD, a to konkrétne v rozlíšení 1080p.

Ukladanie fotografií i videí prebieha na pamäťovú kartu typu SD, ktorá môže byť o veľkosti maximálne 32 GB. Video môže mať maximálnu dĺžku 60 sekúnd, a okrem kompaktných rozmerov zaujme aj slušná rýchlosť spúšte o hodnote 0,5 sekúnd. Samozrejmé je fotenie vo dne, ale aj v noci.

Nočný režim využíva prísvitu s vlnovou dĺžkou 940 nm. Dosvit zaujme hodnotou, ktorá môže byť až 10 metrov. Praktický je tiež odtlačok pečiatky na fotografiu, obsahujúci dátum a čas. Napájanie je realizované veľmi jednoducho, a to pomocou 4 tužkových batérií typu AA.

Až 16 Mpix, kompaktné rozmery, prehľadné menu
Kratšie dosah

Welltar 7330 MCW

Welltar 7330 MCW recenzie a test

Fotopasca Welltar 7330 MCW je panoramatickým modelom, ktorý umožní zhotovovať širokouhlé fotografie, ktoré pojmú záber až 100 stupňov. Nechybní tiež ich dostatočné rozlíšenie, ktoré môže byť o veľkosti 12Mpix. Ďalej nemožno opomenúť ani možnosť natáčania videí, a to v rozlíšení 1080p, teda kvalita označovaná ako Full HD.

Nechýba ani schopnosť fotiť v tme, a to vďaka prísvitu s vlnovou dĺžkou 940 nm. Celkovo je daný prísvit realizovaný s využitím 56 účinných LED diód. To potom zabezpečí dokonalosť fotografií aj v horších podmienkach s dosahom IR viac ako 20 metrov.

Pasca dokáže pracovať pri teplotách od -30 až po +60 stupňov Celzia. Súčasťou konštrukcie je aj TFT displej o veľkosti 2 palcov. Rýchlosť spúšte sa pohybuje v rozmedzí 0,35 – 0,45 sekúnd a ďalej umožňuje využitie časozberná alebo pohotovostný režim až 6 mesiacov.

Rýchlosť spúšte, širokouhlé fotky, kvalitné nočné prisvietenie
Absencia GSM modulu

Bunaty FULL HD GSM

Bunaty FULL HD GSM recenzie a test

Fotopasca s GSM Bunaty FULL HD umožní vloženie SIM karty a následný prenos prostredníctvom GPRS. Nechýba tiež farebný displej pre zobrazenie, rovnako ako pre nastavenie, ktorý je umiestnený vpredu. Fotografie dokáže vytvárať v rozlíšení o hodnote až 12 Mpix. Vie tiež natáčať videá, a to v rozlíšení o hodnote až 1080p, čo zodpovedá takzvanému Full HD.

Maximálna dĺžka natočeného videa je 60 sekúnd. Pasca je napájaná pomocou 8 AA čiže tužkových batérií. Okrem dňa vie vytvárať fotografie aj v noci, a to s využitím vlnovej dĺžky 940 nm. Dosvit je kvalitný o hodnote až 15 metrov.

Rozmery fotopasce sú kompaktné o hodnote 132mm x 88mm x 65mm. Ponúkne tiež skvelý maskovacie dizajn. Určená je u pre ukladanie na pamäťovú kartu, s maximálnou veľkosťou 16 GB. Zorné pole je 52 stupňov, teda ideálny na väčšie vzdialenosti.

S GSM, laserové ukazovátko, LCD displej vpredu
Spotreba pri natáčaní, vyššia cena

ScoutGuard Predator XW

ScoutGuard Predator XW recenzie a test

Fotopasca s Wifi SD kartou ScoutGuard Predator XW je ideálna pre jednoduchý prenos snímok do rôznych zariadení, a to až na diaľku 30 metrov. Modul bezdrôtovej siete je možné v prípade potreby aj vypnúť. Samotné fotografie sú ďalej ukladané na pamäťovú SD kartu s maximálnou kapacitou 16 GB. Zobrazenie snímok môže prebehnúť aj bez kontaktu s pascí.

Fotografie môžu byť obstarávané v rozlíšení o hodnote až 12 Mpix. Ďalej je možné tiež natáčať videá, ale oproti iným porovnávaným modelom len v HD rozlíšení s hodnotou 720p. Nechýba odolnosť voči poveternostným vplyvom a tiež teplotám, ktoré môžu byť od -20 až po +60 stupňov Celzia.

Okrem denného svetla dokáže vďaka výkonným LED diódam s vlnovou dĺžkou 940 nm fotografovať a natáčať aj v noci. Dosvit daného modelu je približne 10 metrov. Vďaka PIR snímaču s reakciou na tepelnú stopu dokáže robiť fotografie až do vzdialenosti 17 metrov.

WiFi prepojenie, ovládanie, rozmery
Video iba HD, dlhšie rýchlosť odozvy

Ltl Acorn 6210 MC

Ltl Acorn 6210 MC recenzie a test

Fotopasca LTL Acorn 6210 MC ponúkne dobré neviditeľné osvetlenie s vlnovou dĺžkou 940 nm. Vďaka nemu dokáže posvietiť až na vzdialenosť 25 metrov. Okrem fotografií dokáže zaobstarať aj videa, vrátane zvuku. Fotografie vyhotovuje v rozlíšení až 12 Mpix. Natáčanie videí je spojené s formátom Full HD.

Model zaujme tiež displejom TFT, ktorý má veľkosť 2,25 palcov a umožní nastavenie, rovnako ako prezeranie záznamov. Zaujme dobrá odolnosť, kedy pasca dokáže fungovať pri teplotách od -22 stupňov, až po teploty okolo +44 stupňov Celzia.

Praktický je tiež vodeodolný korpus, rovnako ako dokonalé maskovanie. Nechýba možnosť zabezpečenia dát pomocou unikátneho PIN kódu. Rovnako tak umožní vlastnú pomenovanie pre lepší prehľad v prípade využívania viacerých rovnakých modelov na rôznych miestach.

PIN kód, videa so zvukom, možnosť vypnutia za určitý čas
Bez GSM modulu

Doerr SnapSHOT MINI

Doerr SnapSHOT MINI recenzie a test

Fotopasca Doerr SnapSHOT MINI zaujme hlavne svojimi kompaktnými rozmermi a tým aj veľmi dobrým maskovaním. Fotografovať vie ako vo dne, tak aj v noci, keď sa o prisvietenie stará 40 IRE LED diód. Tie zaistia prisvietenie až do vzdialenosti 8 metrov. Napájanie je veľmi jednoduché a je realizované pomocou 8 tužkových batérií klasického AA typu.

Maximálne rozlíšenie, v ktorom je možné robiť fotografie, je 5 Mpx. Vďaka farebnému LCD displeju je umožnené fotografie prezrieť, alebo foto pasca tiež nastaviť. Veľkosť displeja má veľkosť 1,5 palca. Umožní tiež natáčanie videí, avšak iba vo VGA kvalite. V tomto smere sú parametre na úkor kompaktnosti zreteľne viditeľné.

Nasnímané záznamy je možné ukladať na SD kartu, ktorá môže mať maximálnu veľkosť 8 GB. Okrem funkcie BlackVision zaujme aj možnosť doplniť jednotlivé snímky dátumom a časom, rovnako ako na nich môže byť teplota, alebo aktuálnej fázy mesiaca.

Malé rozmery, maskovanie, displej
Nízke rozlíšenie foto i videa

ScoutGuard MG984G-30mHD

ScoutGuard MG984G-30mHD recenzie a test

Fotopasca s GSM ScoutGuard MG984G-30mHD je unikátna tým, že vie využívať 4G LTE siete, a tak ľahko a rýchlo odosielať zhotovenia fotografie, ale aj videá. Hodí sa preto aj na ochranu objektov so zaistením okamžitých záznamov. Robiť záznamy vie aj v noci, a to vďaka prísvitu, ktorá má vlnovú dĺžku o hodnote 940 nm.

Prísvit je možný až na vzdialenosť o veľkosti 20 metrov. Vďaka kvalitnému pohybového senzoru je zaznamenané čokoľvek vo vzdialenosti až 30 metrov. Konštrukcia má tiež LCD obrazovku pre nastavenie, ale aj zobrazenie jednotlivých fotografií.

Výnimočná je kvalita záznamov. Videá sú natáčaná v rozlíšení 1080p čiže Full HD. Fotografie sú zhotovované v rozlíšení s veľkosťou až 30 Mpix. Nechýba ani využitie kvalitných PID čidiel, rovnako ako veľmi odolné konštrukcie.

Veľké rozlíšenie, 4G LTE, vzdialenosť
Vyššia cena, zložitejšie nastavenie

ForestCam LS880

ForestCam LS880 recenzie a test

Fotopasca na zlodeja ForestCam LS880 je použiteľná tiež v lese. Ponúkne veľmi dobré krytie IP65, ktoré zaistia vysokú odolnosť voči akýmkoľvek rozmarom počasia. Vďaka praktickému LCD displeji je zaistené tiež jej dokonalé zameranie na požadované miesto. Displej umožní aj jednoduchšie nastavenie, rovnako ako možnosť si fotografie prezrieť. Výhodou je aj laserové ukazovátko, vďaka čomu sa nemusí fotopascu kvôli obsluhe dávať dole.

Nechýba možnosť využiť neviditeľného prisvietení v tme. Ten je možné nastaviť v rozmedzí 5, 10 a 15 metrov, pričom samotná vzdialenosť snímania PIR čidlá dosahuje až 25 metrov. Samozrejmosťou je tiež české menu, alebo ukladanie na SD kartu. Tá môže mať veľkosť už od 8 MB až po hodnotu 32 GB.

Fotografie sú zhotovované v rozlíšení o maximálnej hodnote 12 Mpix. Ďalej je možné natáčať videá v maximálnom rozlíšení Full HD 1080p. Zaujme tiež veľmi dobrá výdrž na nabité batérie, ktoré je v rozmedzí 3 – 6 mesiacov. V druhej generácii tohto modelu je navyše s GSM modulom a podporou GPRS pre prenos na email.

GSM modul, nastavenie prísvitu, krytie IP65
Vyššia obstarávacia cena

Bentech 3.0CG

Bentech 3.0CG recenzie a test

Fotopasca s GSM Bentech 3.0CG umožní v prvom rade vytváranie fotografií, ktoré môžem byť v rozlíšení až o veľkosti 12 megapixelov. Ďalej dokáže tiež natáčať videá, kde je možné nastaviť kvalitu Full HD čiže 1080 p. Nechýba tiež GSM modul, ktorý s využitím SIM karty ponúkne možnosť okamžitého odoslania fotografií, a to buď na mobilný telefón alebo email.

Okrem fotenia vo dňa je k dispozícii aj neviditeľný nočný dosvit. Maximálna vzdialenosť môže byť až 20 metrov. Infra prísvit využíva štandardné vlnové dĺžky o hodnote 940 nm. Samozrejmosťou je aj vysoká odolnosť a dobré maskovanie.

Vďaka menu v češtine sa dá fotopasca veľmi dobre nastaviť podľa požiadaviek. Fotografie sú ukladané tiež na pamäťovú SD kartu. Napájanie je riešené s využitím batériou, s možnosťou jednoduchej výmeny. Zaujímavá je aj udávaná rýchlosť spúšte 0,4 s, detekčná vzdialenosť 20 metrov alebo nastavenie časových intervalov pre automatické snímanie.

GSM modul, rýchlosť spúšte, 56 LED diód
Nič zásadné sme nenašli

Najpredávanejšie fotopasce

Najpredávanejšie fotopasce na trhu sú tie od značiek: Bunaty, Scoutguard, Welltar, Wachman. Vyhľadávaná je tiež značka Lidl.

Ako vybrať fotopascu

Fotopascu je možné využívať ako na monitorovanie života v lese, tak k ochrane majetku. Prvým kritériom výberu môžu byť rozmery, ale aj dizajn, ktorý zaistí jej dokonalé maskovanie. Na čo ďalšie si dať pozor?

Rozlíšenie

Prvým je rozlíšenie fotografií. Obyčajné modely majú rozlíšenie okolo 5 megapixelov. Bežná štandardná fotopasca sa pýši rozlíšením s hodnotou okolo 12 megapixelov. Pre kvalitné a ostré fotografie teda prirodzene platí rovnako ako u klasických fotoaparátov, že väčšie rozlíšenie je lepší.

U tých modelov, ktoré vedia ponúknuť natáčania videa, je rozlíšenie tiež dôležitým parametrom. Základom by malo byť HD rozlíšenie, kvalitnejší fotopasce potom umožní natáčať v 1080p čiže Full HD rozlíšení. Myslite aj na to, že s kvalitou záznamu rastú nároky na úložisko.

Prenos záznamov

Klasikou je ukladanie na SD kartu, z ktorej sa následne záznamy jednoducho skopírujú do PC. Fotopasca s GSM umožní zasielať fotografie ako na mobilný telefón pomocou MMS správy, tak na mail s využitím dátových sietí – internetu. Stačí do fotopasce vložiť SIM kartu s predplateným tarifom a najlepšie ešte nastaviť maximálny počet odoslaných fotiek za deň pre zníženie nákladov. Naraziť môžete aj na fotopascu s Wifi, ktorá dokáže zabezpečiť bezdrôtové pripojenie, a teda aj jednoduchý prenos obrázkov a ďalších dát do PC, mobilného telefónu alebo iného zariadenia.

Snímanie a vlnová dĺžka

Pre nočné snímanie je podstatný prísvit LED diód, u ktorých platí, že viac diód poskytne väčší dosvit v tme. Z hľadiska osvitu diód sú na výber dve možnosti a pre vhodný výber je rozhodujúci určené použitie. LED dióda pri vlnovej dĺžky o hodnote 850 nm sa ľahko sfarbí do červena a môže tak byť viditeľná voľným okom. Preto je vhodnejšie na monitorovanie zveri a tiež poskytne dlhší dosvit až 15 metrov.

Fotopasca na zlodeja by mala priťahovať čo najmenej pozornosti, a preto je vhodnejšie prisvietenie, ktoré má vlnovú dĺžku s veľkosťou 940 nm. V tomto prípade je však nevýhodou kratšia dosvit než u druhého variantu, a to približne 10 metrov.

Ukladanie záznamov

Ako fotografie, tak aj videá bývajú najčastejšie ukladané na SD kartu, ktorá sa umiestni do příslušeného slotu. Rolu tu hrá hlavne schopnosť fotopasce pojať kartu určitej veľkosti. Štandardom by dnes mala byť kompatibilita s SD kartami s veľkosťou od 8 až po 128 GB. Úlohu by mal hrať tiež konkrétny typ SD pamäťovej karty, s prihliadnutím na prenosové rýchlosti.

PIR čidlo a zorné pole

Prvok, ktorý možno opísať ako pohybový senzor na spustenie spúšte fotoaparátu. Čím je PIR čidlo kvalitnejšie, tým lepšiu citlivosť (rýchlosť reakcie) ponúkne a tým väčšia môže byť aj vzdialenosť, na ktorú je zaznamenaný pohyb. Existujú rôzne technológie, ktoré sa následne pohybujú aj na samotných výsledkoch. Medzi bežné hodnoty patrí zaznamenaní pohybu na vzdialenosť 10 – 20 metrov. Na vzdialenosť má vplyv aj vertikálne umiestnenie (spomínané hodnoty zodpovedajú umiestnenie vo výške cca 2 metrov).

PIR čidlo kontroluje pohyb v zornom poli. Fotopasce s uhlom záberu 43° až 60° sú optimálne pre snímky vo väčšej vzdialenosti, typicky nad 10 metrov, a k tomu dosahujú kvalitnejších fotografií. Opačná situácia je pri modeloch s uhlom záberu 100°, ktoré sú vhodné do vzdialenosti 5 metrov.

Napájanie

Fotopasca je vo väčšine prípadov napájaná klasickými tužkovými AA batériami. Podľa modelu sa líši aj ich počet. Obvyklé je, že sa k napájaniu používa 6 – 12 jednotlivých batérií. Tie by mali ponúknuť aj istotu dobré výdrže. Tá sa môže pri bežnom umiestnení a pri klasickom použití pohybovať v rozmedzí 3 – 6 mesiacov. Využitie externých batérií má veľkú výhodu v tom, že je možné jednoducho vymeniť bez nutnosti fotopascu pripájať na nabíjačku.

4.6/5 - (37 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.