Elektronika,

Najlepšie fotomobily 2024: Výber TOP mobilov s najlepším fotoaparátom

Fotomobil je jednou z kategórií v rámci chytrých mobilných telefónov. Unikátny je hlavne tým, že okrem ďalších parametrov má veľmi kvalitný fotoaparát. Zrkadlovka to síce ešte stále nie je, ale bežný kompaktný fotoaparát zvládne najlepší fotoaparát v mobile nahradiť s prehľadom. Mobil s takto kvalitným fotoaparátom je skvelou vecou pre každého, kto chce vo vysokej kvalite zaznamenávať svoje každodenné zážitky.

Fotomobily sú skvelé nielen čo sa pořizování fotografií a videa týka. Majú tiež často výkonný hardvér, ktorý obsahuje niekoľko jadrové procesory, niekoľko GB RAM a taktiež veľkú internú pamäť spolu s možnosťou rozšírenia pamäťovou kartou. Mobil môže byť tiež v prevedení Dual SIM, kedy je možné používať dve SIM karty naraz. Opomenúť nemožno ani veľký displej a jeho veľké rozlíšenie, ktoré by spolu s veľkou kapacitou batérie nemali v žiadnom fotomobile chýbať.
Súčasný fotomobil sa kvalitou fotografií vyrovná klasickým kompaktným fotoaparátom. Môže mať niekoľko šošoviek a to nielen vzadu, ale aj vpredu. Ďalšie fotoaparáty slúžia na rozmazanie pozadia, alebo pre kvalitný optický zoom. Stretnúť sa dá tiež s laserovým zaostrovaním, alebo výkonnými prisvetľovacími diódami, ktoré plnia rolu blesku.
Ako viac fotoaparátov, tak aj prisvetlenie, je teraz možné nájsť samozrejme na zadnej strane telefónu, tak ale aj na tej prednej. Fotomobil by mal mať štandardne optický stabilizátor obrazu. Ten sa pri lacnejších prevedeniach nemusí vyskytovať, a preto je dobré si jeho prítomnosť overiť. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie fotomobily a ich recenzie.

TOP fotomobily 2024

V tabuľke je výber 3 najlepších fotomobilov z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelPočet fotoaparátovZadné fotoaparátyPredný fotoaparát 
Apple iPhone 14 Pro Max recenzie a testApple iPhone 14 Pro Max3 + 148 + 12 + 12 Mpx12 Mpx
Huawei P50 Pro recenzie a testHuawei P50 Pro4 + 150 + 40 + 13 + 64 Mpx13 Mpx
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G recenzie a testSamsung Galaxy S22 Ultra 5G4 + 1108 + 12 + 10 + 10 Mpx40 Mpx

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie fotomobily do 600 €

VzhľadModelPočet fotoaparátovZadné fotoaparátyPredný fotoaparát 
Apple iPhone 12 mini recenzie a testApple iPhone 12 mini2 + 112 + 12 Mpx12 Mpx
Xiaomi 12T recenzie a testXiaomi 12T3 + 1108 + 8 + 2 Mpx20 Mpx
OnePlus 9 recenzie a testOnePlus 93 + 150+48+2 Mpx16 Mpx

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie fotomobily do 400 €

VzhľadModelPočet fotoaparátovZadné fotoaparátyPredný fotoaparát 
Vivo V21 5G recenzie a testVivo V21 5G3 + 164 + 8 + 2 Mpx44 Mpx
OnePlus Nord 2T 5G recenzie a testOnePlus Nord 2T 5G3 + 150 + 8 + 2 Mpx32 Mpx

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie fotomobily do 300 €

VzhľadModelPočet fotoaparátovZadné fotoaparátyPredný fotoaparát 
Motorola Edge 20 recenzie a testMotorola Edge 203 + 1108 + 8 + 16 Mpx32 Mpx
Realme 9 Pro 5G recenzie a testRealme 9 Pro 5G3 + 164 + 8 + 2 Mpx16 Mpx

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie fotomobily do 200 €

VzhľadModelPočet fotoaparátovZadné fotoaparátyPredný fotoaparát 
Poco M5s recenzie a testPoco M5s4 + 164 + 8 + 2 + 2 Mpx13 Mpx
Samsung Galaxy M13 recenzie a testSamsung Galaxy M133 + 150 + 2 + 2 Mpx8 Mpx

Zobraziť celú ponuku

Ako vybrať mobil s najlepším foťákom

Fotomobil je zariadením, od ktorého sa očakáva predovšetkým dokonalé fotenie ako zadnou šošovkou, tak aj prednou selfie kamerou. Tomu by mal byť prispôsobený celý telefón. Pri výbere je vhodné dbať aj na celkový výkon telefónu. Mobil s najlepším fotoaparátom môže ponúknuť aj 8 jadrový procesor, operačnú pamäť v rozmedzí 4 až 12 GB RAM, alebo aj dostatočne veľký displej nad 5 palcov, ktorý má rozlíšenie Full HD a väčšie. Zhotovené fotografie, alebo video, si tak pohodlne zobrazíte, alebo prehráte rovno na obrazovke telefónu.

Rebríček fotomobilov DXOMARK – test fotomobilov

Každý, kto sa zaoberá seriózne výberom fotomobilu, pravdepodobne niekedy niekde počul pojem DXOMARK. Jedná sa o web francúzskej firmy DXOMARK IMAGE LABS, ktorá sa zameriava na meranie kvality fotoaparátu, displejov, audia aj batérií všetkých typov spotrebnej elektroniky.

Do všeobecného povedomia sa tento web dostal práve vďaka rebríčku najlepších fotomobilov, v ktorom hodnotí svojim skóringom ako kvalitu hlavného fotoaparátu, tak predné selfie kamery. U každého konkrétneho mobilného telefónu ďalej uvádza počiatočnú cenu a dátum uvedenia modelu na trh. Vybrané fotomobily majú tiež oznámkovanú kvalitu zvuku, displeja a batérie. Nie všetky smartfóny v tomto rebríčku nájdete, tie hlavné modely popredných značiek však obsahuje. Platí tu jednoduché pravidlo – čím vyššie skóre v danej oblasti telefón má, tým lepšie.

V zozname môžete prehľadne filtrovať podľa značky, ceny, dátumu zahájenia predaja a podľa zaradenia telefónu podľa jeho prémiovej výbavy. Skóre najlepších fotomobilov sa stále navyšuje, a preto staršie generácie fotomobilov môžu vyzerať v hodnotení nie príliš dobre, hoci kvalita fotoaparátov je oproti mainstreamu stále veľmi dobrá. Náš výber najlepších fotomobilov k tomu rebríčku samozrejme prihliada tiež.

Počet fotoaparátov

Doba, kedy bol k dispozícii fotomobil s jedným fotoaparátom vpredu a druhým vzadu, je už dávno preč. Aj tie najlepšie fotomobily strednej triedy dnes prinášajú hneď niekoľko zabudovaných fotoaparátov. Výrobcovia sa primárne sústredia na zadnú šošovku, teda na tú hlavnú. Tu môžu byť k dispozícii 2, 3 aj 4 snímače s rôznym rozlíšením as rôznymi funkciami. V prednej časti tiež nemusí byť len 1 šošovka, sú aj telefóny, pri ktorých sú k dispozícii 2 predné kamery.

Pre samotné zhotovenie fotografie slúži vždy jedna hlavná šošovka, ďalšie doplnkové tejto jednej hlavnej pomáhajú. Najčastejšie ďalšie fotoaparáty a snímače slúžia na efektné rozmazanie pozadia, pre širokouhlé zábery, alebo pre tzv. optický zoom, ktorému sa venujeme nižšie.

Teleobjektív – optický zoom

Vzhľadom na veľkosti prístrojov i samotných šošoviek je jasné, že hlavný dôraz je kladom na kompaktnosť. Preto stále prevláda takzvaný digitálny zoom. Posledným trendom sú však fotomobily, kde je k dispozícii optický zoom. Priblíženie síce nedosahuje takých možností, ako pri klasických fotoaparátoch, aj tak je ale optický zoom v telefóne veľmi príjemnou inováciou.

Pri optickom zoome, na rozdiel od digitálneho, nestráca fotografie na svojej kvalite a o kvalitné snímky ide predsa u fotomobilov predovšetkým. Pokiaľ je teleobjektívom fotomobil vybavený, ponúka bežne niekoľkonásobné priblíženie. Určitou nadstavbou je takzvaný hybridný optický zoom, ktorý využíva aj digitálne priblíženie. Pri tých najlepších fotomobiloch môže byť hybridný zoom aj 100 násobný.

Makro objektív

Makro senzor môže byť ďalším objektívom mnohých fotomobilov a ako mnohí tušia, tento fotoaparát slúži na fotenie detailných fotiek na blízko. Typicky sa na makro zhotovujú snímky rastlín, prírody, zvierat alebo hmyzu. Tento fotoaparát by mal dokázať zaostriť aj na veľmi krátku vzdialenosť, spravidla niekoľko centimetrov.

Širokouhlý objektív

Širokouhlý fotoaparát je medzi užívateľmi značne obľúbený, a preto ho nájdeme na drvivej väčšine súčasných fotomobilov. Do širokouhlej fotky sa zmestí oveľa viac fotografovaného priestoru, je preto ideálny na fotenie krajiny, miest alebo čohokoľvek ďalšieho, čo sa nachádza vo väčšej vzdialenosti. Má kratšiu ohniskovú vzdialenosť a typicky menšiu svetelnosť, takže sú snímky v porovnaní s hlavným fotoaparátom menej kvalitné. Vlastnosťou tohto fotoaparátu je tiež takzvané rybie oko, v dôsledku ktorého sa na stranách fotografií môžu deformovať krivky. Pri fotení krajiny to nemusí vôbec vadiť, na fotenie ľudí, alebo portrétov však nie je tento fotoaparát úplne vhodný.

Selfie kamera

Alebo objektív umiestnený na prednej strane fotomobilu netreba dlho popisovať. V porovnaní s hlavným fotoaparátom sa jedná spravidla o menší a menej kvalitný fotoaparát, ktorý však za denného svetla zvláda robiť kvalitné fotky. Okrem selfie je používaný aj na videohovory, pre ktoré je jeho kvalita viac ako dostatočná. Spravidla na prednej strane nebýva doplnený žiadnym ďalším snímačom, a to aj z dôvodu úspory miesta a maximalizácie priestoru pre display.

Ďalšie snímače

Medzi fotoaparátmi sa často nachádzajú aj ďalšie snímače, ktoré však nie sú objektívmi ako takými, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Mnohí výrobcovia majú na zadnej strane aj rovnaký počet ďalších senzorov, koľko majú objektívov a snažia sa tým upútať pozornosť zákazníka. Dôkladne si teda preverte, ktoré „šošovky“ sú skutočnými fotoaparátmi a čo sú len senzory pomáhajúce lepším fotkám.

  • Senzor hĺbky – Snímač hĺbky ostrosti sa pri fotomobiloch využíva na efektívne rozmazanie pozadia pri zaostrení na konkrétny predmet. Docieli sa vďaka nemu krásnych snímok osôb i ďalších predmetov s rozostreným pozadím. Pri regulárnych fotoaparátoch sa tento efekt dosiahne opticky, fotomobily takzvaný bokeh efekt dorobia v postprocessingu. Najlepší efekt sa dosiahne pri snímačoch s dobrou svetelnosťou a s dlhšou ohniskovou vzdialenosťou.
  • Monochromatický senzor – Tento senzor býva tiež často prítomný, okolie sníma čiernobielo a pomáha hlavnému fotoaparátu dosiahnuť kvalitnejšie snímky. Najviac pomáha pri snímaní detailov a prispieva k menšiemu šumu farebných fotografií.
  • ToF senzor – Niektoré fotomobily disponujú aj týmto pokročilým senzorom, možno sa stretnúť aj s označením Time of Flight. Senzor funguje podobne ako sonar, lúče svetla dokáže zmerať úplne presne vzdialenosť jednotlivých objektov v priestore a tým určiť ich umiestnenie. Výsledkom je potom veľmi kvalitný bokeh efekt, ktorý sa nechá nastavovať v niekoľkých rôznych scenároch a úrovniach. (zdroj: huawei.com)

Rozlíšenie fotoaparátu v mobile

Jeden z najdôležitejších parametrov, ktoré pri výbere existujú. Rozlíšenie má vplyv hlavne na to, v akých detailoch môže byť fotografia vyvedená. Dnes je už štandardom u mobilov s dobrým fotoaparátom rozlíšenie predného aj zadného fotoaparátu obvykle v desiatkach megapixelov av závislosti od počtu jednotlivých šošoviek sa môže výsledná hodnota aj sčítať.

Obvykle tiež platí, že predná selfie kamera má rozlíšenie nižšie ako zadný hlavný snímač. Za mobily s kvalitnými fotoaparátmi sa nechajú považovať tie, ktoré majú rozlíšenie nad 20 Mpx. Musíme ale dodať, že rozlíšenie nie je všetko a rolu pre kvalitné snímky hrajú hlavne ďalšie parametre.

Niektorí výrobcovia, obvykle menej známi, sa snažia ohromujúcim rozlíšením zákazníkov presvedčiť, že sú schopní im dodať lacný mobil s kvalitným fotoaparátom. Buďte v týchto prípadoch viac ako obozretní a pátrajte ďalej po svetelnosti objektívov, prípadne po stabilizácii.

Svetelnosť objektívu pri mobile

Mobil s dobrým fotoaparátom je treba vyberať aj podľa svetelnosti. Platí, že čím má objektív vyššiu svetelnosť, tým lepšie si poradí s horšími svetelnými podmienkami a tým lepšie fotografie za šera, v noci, alebo v interiéri zvládne. Čím má svetelnosť nižšie číslo, tým je s ohľadom na kvalitu fotografie za zníženého svetla fotenie lepšie. Všeobecne sa dá povedať, že dobrou hodnotou pri fotomobile je svetelnosť s označením f/2.0. Pokiaľ je nižšia, je to jedine dobre.

Stabilizácia obrazu

Táto funkcia je známa skôr z klasických kamier určených na natáčanie videa. Je však dôležitá aj pre mobil s dobrým foťákom. Práve vďaka kvalitnej stabilizácii obrazu nie je natáčané video „z ruky“ roztrasené, ale plynulé a pekne sa naň pozerá. Svoju úlohu má stabilizácia aj pri fotografovaní – predchádza rozmazaným snímkam.

Pri dobrých svetelných podmienkach nie je kvalitná stabilizácia pri fotení príliš potrebná, akonáhle sa však zošerí, alebo fotografujete v interiéri, kde dopadá na snímač menej svetla, hrá stabilizácia obrazu pre zhotovenie ostré fotografie zásadnú úlohu. Rôzne vybavené fotomobily majú s ohľadom na ich cenu rôznu úroveň stabilizácie obrazu, z ktorých bezpochyby najlepšia je stabilizácia optická, či dokonca hybridná stabilizácia obrazu.

Mobil s optickou stabilizáciou (OIS)

U všetkých telefónov s dobrým foťákom by mala byť samozrejmosťou optická stabilizácia obrazu, tá zaistí, že fotografia bude dokonalá aj vo chvíli, keď mobil nie je možné držať úplne pevne. Bežne sa jedná o momenty vo vetre, v pohybe, v dopravnom prostriedku alebo pri znížených svetelných podmienkach.

Optická stabilizácia pri fotoaparáte je riešená hardvérovo pomocou miniatúrnych elektromechanických gyroskopov, ktoré sa snažia v momente detekcie pohybu tento pohyb vykompenzovať. Bežne sa používajú dva alebo štyri gyroskopy a o ich počte v konkrétnom modeli sa z bežne dostupných informácií väčšinou nedozviete.

Z dôvodu vysokej ceny tohto riešenia používajú výrobcovia fotomobilov túto stabilizáciu pri svojich vrcholových modeloch, ktoré patria k tým drahším. Obvykle sa optická stabilizácia používa pri hlavnom fotoaparáte a na iných použitá nie je.

Jej prítomnosť je však ešte dôležitejšia pri teleobjektíve, ktorý je citlivý ako na najmenší pohyb, tak aj na množstvo dopadajúceho svetla na čip. Fotomobily s optickou stabilizáciou hlavného fotoaparátu aj teleobjektívu patria medzi tie najlepšie. Tejto technológii stabilizácie sa hovorí duálna optická stabilizácia alebo skrátene Dual OIS.

Mobil s elektronickou stabilizáciou (EIS)

Elektronická stabilizácia obrazu sa považuje za základnú stabilizáciu, ktorou je vybavená drvivá väčšina súčasných smartfónov. Ide o jednoduché a lacné riešenie, pri ktorom nie je potrebný žiadny dodatočný hardvér, ale všetky úpravy prebiehajú softvérovo. Z toho tiež plynú veľké rozdiely naprieč značkami aj jednotlivými modelmi fotomobilov. Elektronická stabilizácia je natoľko kvalitná, s ako pokročilými algoritmami pracuje.

Pri fotografovaní nemá elektronická stabilizácia obrazu v podstate žiadny prínos, výnimkou sú fotografie zhotovené v HDR režime alebo v nočnom režime, kde sa výsledná fotografia skladá z niekoľkých zhotovených fotiek po sebe. Prínos má naopak pri natáčaní videa.

Funguje na jednoduchom princípe, kedy je automaticky rozpoznaný hlavný snímaný objekt a podľa neho sa video stabilizuje. Zvyšné pixely, najmä pri okraji snímanej scény, sa potom presúvajú tak, aby výsledné video pôsobilo stabilizovane vo všetkých jednotlivých snímkach. Pri elektronickej stabilizácii sa preto využíva aj dát z gyroskopu, ktorý dopomáha určeniu pri pohyboch. Obvykle je tiež takto stabilizované video mierne orezané, v niektorých prípadoch môže mať menšie rozlíšenie alebo byť neprirodzene skreslené, čo však laik málokedy spozná a výsledok býva pre bežných užívateľov viac ako dobrý.

Mobil s hybridnou stabilizáciou (OIS + EIS)

Telefón s najlepším foťákom by mal byť jednoznačne vybavený hybridnou stabilizáciou, jedná sa totiž o najlepšiu možnú stabilizáciu, ktorú v dnešných telefónoch s dobrým fotoaparátom môžete mať. Kombinuje optickú stabilizáciu s elektronickou a keďže je dnes elektronická stabilizácia obrazu takmer samozrejmosťou u všetkých smartfónov, dá sa povedať, že telefóny disponujúce optickou stabilizáciou majú zároveň aj hybridnú stabilizáciu.

Táto kombinácia si z oboch technológií stabilizácie berie to najlepšie a kombinuje oba dva prístupy. Optická sa postará o elimináciu najväčšieho roztrasenia obrazu a elektronické výsledné video (alebo špeciálne snímky) len dohladia. Pri použití hybridnej stabilizácie nevzniká tak výrazný orez videa a nemusí dochádzať ani k zásadnému zníženiu rozlíšenia, alebo zníženiu frekvencie. Ako je už z textu zrejmé, pre fotografovanie bežných snímok nemá hybridná stabilizácia zásadný význam, najviac prínosná je pre natáčanie videa.

Ostrenie

Cieľom pri každej fotografii je tiež jej maximálna ostrosť a na tú majú vplyv hlavne použité technológie samotného ostrenia. Kvalitný fotomobil by mal ponúknuť kombináciu dvoch variantov, a to klasiky v podobe PDAF alebo fázového ostrenia spolu s modernejším variantom, ktorým je laserové ostrenie. Pokiaľ je fotomobil vybavený oboma technológiami, dá sa očakávať veľmi dobrá ostrosť fotografie.

Pripravené režimy a umelá inteligencia

Fotomobil je určený na zhotovovanie dokonalých fotiek s čo najväčšou jednoduchosťou, teda bez zložitého nastavovania rôznych parametrov. Aj preto fotomobily disponujú režimami, ktoré vedia fotografiu vylepšiť a tiež režimy, ktoré sú prednastavené a hodia sa do určitých situácií. Tie najlepšie vedia ponúknuť automatickú detekciu aj viac ako niekoľko sto scén, vďaka čomu fotoaparát rozpozná danú situáciu a prispôsobí najlepšie nastavenie.

Mobilný telefón s kvalitným fotoaparátom ponúkne aj systém umelej inteligencie. Tá sa vie dokonalejšie prispôsobiť konkrétnym podmienkam, vyvíja sa a učí, a to s ohľadom na potreby a štýl fotenia majiteľa telefónu.

4.1/5 - (28 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.