Domácnosť,

Filtračné kanvice: Test, recenzie najlepších + Ako vybrať

Filtračná kanvice je cestou, ako dať zbohom baleným vodám a zároveň z vodovodného kohútika piť kvalitnú a chutnú vodu. Procesom filtrácie zbavuje vodu chlórového zápachu, ťažkých kovov, drobných nečistôt, a pri tom v nej zachováva dôležité látky ako je horčík a vápnik. Ďalej tiež odbúrava vodný kameň, čím zvlášť rýchlovarným kanviciam predĺžite životnosť.

Z hľadiska prevedenia sa filtračné kanvice na vodu delia na niekoľko typov. Pre domácnosti ide o bežné kanvice do ruky s objemom okolo 2,5 litrov, alebo filtračné boxy a nádrže majúci objem okolo 8 litrov. Využitie na jedálenskom stole nájdu tiež filtračné karafy, ktoré majú pekný dizajn. Na cestovanie alebo šport sú potom určené filtračné fľaše.

Zohľadniť by ste mali nielen objem filtračnej kanvice, počet filtračných stupňov alebo jej rozmery, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či má ukazovateľ alebo počítadlo životnosti filtra, prípadne aké filtračné patróny možno u kanvice použiť. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie filtračné kanvice a ich recenzie.

Najlepšie filtračné kanvice – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších filtračných kanvíc z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Brita Marella XLBWT VidaBrita Elemaris Meter XLHyundai Aqua Optima COMPACT2Brita Fill & Go VitalBWT SlimBrita Marella CoolBrita Fill & Serve MindAquaphor PrestižLaica Light Graffiti J9067A1
Filter v baleníÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Hmotnosť1,1 kg1 kg1,1 kg0,6 kg0,2 kg0,9 kg0,9 kg0,5 kg--
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 filtračných kanvíc

Brita Marella XL

Brita Marella XL recenzie a test

Filtračná kanvica s uhlíkovým filtrom Brita Marella zaujme svojou XL veľkosťou, ktorá dokáže ponúknuť objem 3,5 litrov. Hodí sa tak aj do väčších domácností. Samozrejmosťou je ľahké plnenie vodou, a to vďaka praktickému výklopnému viečku. Voda v kanvici prechádza postupnou 4-stupňovou filtráciou, čím sa postará o kvalitnú vodu po prefiltrovaní.

Vďaka indikátoru životnosti filtra možno zistiť jeho stav aj to, kedy sa bude blížiť čas na výmenu. Filter dokáže redukovať obsah chlóru, ale aj vodného kameňa. Poradí si aj s radom organických nečistôt, rovnako ako odfiltruje aj niektoré druhy pesticídov.

Kanvica využíva systém Maxtra FlowControl, ktorý umožní dokonalé výsledky. Prefiltrovať dokáže naraz až 2 litre vody. Tento proces je pomerne rýchly, pretože trvá v rozmedzí 3 – 5 minút. Kanvica je plne kompatibilný s filtrami Maxtra. Ten je tiež súčasťou samotného balenia.

4-stupňová filtrácia, XL veľkosť, indikátor filtra
Väčšie rozmery sťažujú uskladnenie v chladničke

BWT Vida

BWT Vida recenzie a test

Filtračná kanvice BWT Vida ponúkne dostatočný objem, ktorého hodnota činí 2,6 litrov. Má tiež automatické plniace viečko, ktoré uľahčia práve samotné nalievanie vody. Vlastnosť sa nazýva Easy Fill. Praktickou súčasťou je aj mechanický ukazovateľ výmeny filtra, ktorý zaručí to, že je nahradený novým v optimálny čas. Prvý filter už je súčasťou samotného balenia.

Kanvica zaujme jednoduchým a moderným dizajnom. Má ergonomickú rukoväť, ktorá podporí ľahkú manipuláciu. Vďaka svojmu prevedeniu sa vojde do dverí chladničky. Toto je označované ako vlastnosť Easy Fit.

Na kvalitu spracovania do istej miery ukazuje aj miesto výroby kanvice v Taliansku a filtra v Rakúsku. Kanvica má aj prijateľnú hmotnosť, ktorá činí rovný 1 kilogram. Priehľadný dizajn zabezpečí jednoduchú a jednoduchú kontrolu množstva vody.

Easy fit – zmestí sa do chladničky, ergonomické prevedenie, ľahké plnenie
Vyššia cena filtrov

Brita Elemaris Meter XL

Brita Elemaris Meter XL recenzie a test

Brita Elemaris Meter XL je filtračná kanvica s aktívnym uhlím, ktorá vďaka tejto technológii vie eliminovať zápach, ale aj chuť chlóru. Nejde ale o jediný filtračný postup, keďže tento model má hneď 4 stupňovou filtráciou a aktívny uhlík je jednou z fáz. Nechýba sieťový filter, rovnako ako Iontomeničová filtrácie. Model zaujme väčším objemom, a to 3,5 litrov.

Vďaka zaujímavému tvaru dobre vyzerá, bez problémov sa drží a možno ju naplniť jednou rukou. Celkový objem filtrovanej vody v tejto kanvici je 2,2 litrov. Filter dokáže eliminovať aj vodný kameň, rovnako ako prispeje k redukcii pevných častí, aj možných ťažkých kovov.

Unikátny je senzor Brita Meter, ktorý meria objem vody a jej tvrdosť. Vďaka tomu dokáže v optimálny čas upozorniť na to, kedy ide trebárs realizovať samotnú výmenu patróny. Kanvica je vyrobená z plastu SAN, ktorý je bezpečný a neobsahuje bisfenol A.

Bezpečné materiály, objem kanvice
Pomalší doba filtrácie

Hyundai Aqua Optima COMPACT2

Hyundai Aqua Optima COMPACT2 recenzie a test

Filtračná kanvica Hyundai Aqua Optima COMPACT2 má unikátny patentovaný systém filtrácie, ktorý zaujme tým, že má hneď 5 jednotlivých stupňov. Vďaka tomu odstráni pevné nečistoty, eliminuje výskyt chlóru, zlepší jej chuť, rovnako ako dokáže znížiť aj tvrdosť vody a obsah ťažkých kovov. Voda z kanvice tak prospeje telu, ale aj rade domácich spotrebičov.

Celkový objem tejto kanvice je 2,1 litrov. Po naplnení vodou dokáže naraz prefiltrovať a mať nachystanú vodu s objemom 1,2 litrov. Zaujme svojím slim dizajnom, ktorý sa zmestí do chladničky. Otvor vo veku poteší jednoduchým plnením.

Súčasťou balenia je aj filter, ktorý vydrží zhruba 30 dní aktívneho používania. Dni je nutné počítať, pretože model nie je vybavený indikátorom. Váha tejto kanvice je len 0,6 kilogramov. Nadchne tiež kompatibilitou, a to vďaka odnímateľnej rukoväti.

Nízka váha, kompaktné rozmery, 5 stupňov filtrácie
Bez indikátora filtra

Brita Fill & Go Vital

Brita Fill & Go Vital recenzie a test

Filtračná fľaša Brita Fill & Go Vital je unikátny variantom, ktorá je určená primárne na cesty. Tomu zodpovedajú ako kompaktné rozmery, tak aj nízka váha tejto fľaše. Robí len 0,2 kilogramov. Čo rozhodne poteší, to je dostatočný objem s hodnotou 0,6 litra, ktorý na akékoľvek cestovanie plne dostačuje.

Unikátom sú technológie filtrácie, a to prvý s názvom MicroDisk a druhá s označením ActivSelect. Vďaka tomu je možné docieliť dobrej kvality vody. Samozrejmosťou je, že k výrobe bol použitý kvalitný plast, ktorý neobsahuje BPA. Ďalej potešujúce je aj možnosť umývanie v umývačke.

Samotný MicroDisk príliš neprekvapí svojou životnosťou. Zvládne zhruba 150 litrov vody a pokiaľ ide o výdrž spojenú s termínom použitia, môže slúžiť až po dobu 4 týždňov. Zaujme tiež veľmi jednoduché a bezpečné zatváracie viečko.

Kompaktné rozmery, umývanie v umývačke, MicroDisk a ActivSelect
Hlučnosť pri sáti vody

BWT Slim

BWT Slim recenzie a test

Filtračná kanvice na vodu BWT Slim už podľa svojho názvu jasne ukazuje, že sa jedná o zaujímavý úzky model. To zároveň neznamená, že by sa jednalo o kanvicu s akokoľvek malým objemom. Ten je o hodnote celých 3,6 litrov. Ďalej zaujme automatické plniace viečko. Vo výbave je 1 filter. Súčasťou prevedenie je tiež elektronický indikátor času výmeny.

Kanvica dokáže vode dodať lepšiu chuť, eliminovať rad nežiaducich látok, alebo tiež mineralizovať horčíkom, čím je do tela dodávaný dôležitý minerál. Nechýba ani jednoduchosť údržby, keďže kanvicu je možné umývať v umývačke riadu.

Vďaka ergonomickej rukoväti sa s ňou dobre manipuluje. A to aj vďaka váhe 0,96 kilogramov. Veľkosť Easy Fit sa bez problémov vojde do bežných dverí chladničky. Funkcia Easy Control potom zaisťuje skorý termín pre výmenu filtra.

Slim prevedení, mineralizácia horčíkom
Nič zásadné sme nenašli

Brita Marella Cool

Brita Marella Cool recenzie a test

Filtračná kanvice Brita Marella Cool má hneď niekoľko kladov. V prvom rade je to 4 stupňová filtrácia. Vďaka aktívnemu uhlia sú eliminované zápachy, ale aj iné nežiaduce látky. Ďalej nechýba zníženie obsahu vodného kameňa, ponechanie horčíka a vápnika, alebo eliminácia pevných nečistôt, rovnako ako eliminácia nežiadúcich ťažkých kovov.

Celkový objem kanvice je 2,4 litrov a ponúkne jednoduchosť použitia. Ako vďaka výklopnému viečku, tak vďaka tomu, že ju možno nechať umyť v umývačke riadu. Správna doba výmeny filtra je zaistená indikátorom. Následne stačí len vymeniť špeciálnu tabletu.

Filtrácia je automatická a rýchla. Akonáhle je dokončená, je k dispozícii 1,4 litrov čistej vody. O dokonalý výsledok sa stará systém Maxtra FlowControl, ktorý ovplyvňuje optimálnu dobu filtrácie. Tá môže byť hotová už za 3 – 5 minút.

Maxtra FlowControl, praktické plnenie
Nemožno vymeniť batérie v časovom ukazovateli

Brita Fill & Serve Mind

Brita Fill & Serve Mind recenzie a test

Filtračná karafa Brita Fill & Serve Mind spája praktické, teda skvalitnenie vody, s estetickým. Má kompaktné rozmery, ktoré sa podpisujú aj na jej objemu. Ten je 1,3 litrov, čím ide o model skôr pre jednotlivca, pre použitie doma, alebo napríklad v kancelárii.

Filtračná technológia nesie označenie MicroDisc a jej cieľom je zabezpečiť dokonalú kvalitu, ale aj chuť vody. Súčasťou balenia je jeden tento filter. Filter vydrží na 4 týždne, alebo na 150 litrov vody. Prevedenie je plastové, pričom na výrobu bol použitý kvalitný plast, bez látok BPA.

Unikátom je odolný materiál, ktorý odolá nárazom. Kladom je aj existencia protišmykových prvkov, ktoré nesú označenie Soft-Touch. Ukazovateľ s názvom Brita Meno je ďalším veľkým praktickým pomocníkom.

Ukazovateľ Brita Meno, štýlový dizajn
Nižší objem môže byť menej praktický

Aquaphor Prestiž

Aquaphor Prestiž recenzie a test

Filtračná kanvica Aquaphor Prestíž je unikátna tým, že je kompatibilná hneď s niekoľkými výmennými vložkami. Ďalej zaujme aj kvalitou svojej filtrácia, ktorá má 4 jednotlivé úrovne. Okrem kokosového uhlíka nemožno zabúdať tiež na patentovanej vlákno s názvom Akvalen. Ďalej je použité aj aktívne striebro.

Kanvica dokáže z vody eliminovať nežiadúce látky, zlepšiť jej celkovú chuť, a teda i kvalitu. Celkový objem kanvice činí dobrých 2,8 litrov. Táto hodnota je rozdelená presne na polovicu. Na spodnú časť pod filtrom a hornou nad ním. Obe majú objem 1,4 litra.

Životnosť náhradného filtra čiže patróny je veľmi dlhá, a to konkrétne až 300 litrov prefiltrovanej vody. Každá patróna obsahuje aj praktický kalendár. Nechybní ani jednoduché a praktický plnenie cez krytku, bez nutnosti snímať viečko.

Výdrž filtra, kompatibilita s viacerými filtrami
Horný kryt nedrží na mieste úplne stabilne

Laica Light Graffiti J9067A1

Laica Light Graffiti J9067A1 recenzie a test

Filtračná kanvice na vodu Laica Light Graffiti J9067A1 dokáže na prvý pohľad zaujať už svojim dizajnom. Ten jej pridáva na štýle, ale rozhodne neuberá na kvalite a tiež na praktickosti. Celkový objem kanvice je 2,3 litrov. Samotný objem aktuálne použiteľné prefiltrovanej vody je u tohto modelu 1,2 litrov.

Vďaka unikátnemu viečku Flow and Go je zabezpečené rýchle naplnenie bez zložitej manipulácie. Tiež nechýba praktický indikátor celkovej kapacity filtre. Pre dokonalú kvalitu vody je použité riešenie s názvom Bi-Flux. Ten patrí k najmodernejším na trhu.

Filtrácia je riešená s využitím 5 jednotlivých stupňov. Vďaka tomu môže ponúknuť vyššiu efektivitu než u iných kanvíc. Kapacita filtra je 150 litrov, čo je v podstate rovnaké ako u ďalších porovnávaných kanvíc. V balení u kanvice sú 3 kusy filtrov.

3 filtre v balení, Bi-Flux filter, 5 stupňová filtrácia
Nič zásadné

Ako vybrať filtračnú kanvicu

Na trhu je niekoľko variantov filtračných kanvíc na vodu. Prvá je klasická kanvica s väčším objemom, určená pre celú domácnosť. Druhé riešenie je bližšie podobné štandardnej fľaši. Má tiež filtračnú funkciu a pojme menší objem vody. Využiteľná je tak skôr pre jednotlivcov na cesty alebo na šport. Stretnúť sa môžete aj s filtračnou karafou.

Počet stupňov filtrácie

Pokiaľ ide o počet daných stupňov, je štandardom, že ten sa pohybuje v rozmedzí 3 – 5. Každý stupeň prináša určité vylepšenia vody, čo je v podstate princíp, ako funguje filtračná kanvica. Ak sa pozrieme na to hlavné, k čomu by malo vo filtračnom procese dochádzať, tak ide o elimináciu rôznych pevných látok, ťažkých kovov, prípadne chlóru a pachov. Nezabezpečí vám však dojčenskú vodu, ani pitnú vodu z akejkoľvek vody. Ak obsahuje vysoké množstvo baktérií, mangánu alebo železa, tak prefiltrovaní nepomôže.

V prvom stupni dochádza k zachyteniu hrubých nečistôt prietokom skrze sieťový filter. U druhého stupňa je znižovaná tvrdosť vody, spolu s elimináciou vodného kameňa pomocou iónovej technológie. Tretí stupeň sa zameriava na kvalitu a chuť vody znižovaním obsahu negatívnych látok pomocou aktívneho uhlia. Štvrtý stupeň potom vodu prefiltruje a zachytí jemné usadeniny. V prípade piateho filtračného stupňa (nie všetky kanvica ho majú), dochádza k zabráneniu množeniu baktérií a absorbovanie chemických zlúčenín chlóru.

Objem

Ten je dôležitý vzhľadom na to, koľko filtrovanej vody možno naraz pripraviť. Cestovné varianty majú objemy malé, zvyčajne okolo 0,5 litra. Klasické filtračné kanvice môžu mať objem až 3,5 litrov. Ide o hodnotu celkovú, ktorá sa následne delí na dve časti. Objem filtrovanej pripravenej vody a objem vody určenej na následnej filtrácii.

Indikácia výmeny filtra

Každá filtračná kanvica využíva rôznych špeciálnych filtrov, ktoré majú určitú životnosť. Tá môže byť daná buď množstvom vody, v obvyklých hodnotách 150 – 300 litrov, alebo s časovým obdobím, ktoré je zvyčajne 30 dní. Dobu pre výmenu môže oznámiť indikátor filtra, čo je praktická vlastnosť. Ten môže mať hneď dve podoby. Jednoduchšie je takzvaný mechanický indikátor filtra. Medzi inovatívne variantu patrí elektronický indikátor filtra.

Je zvykom, že každá značka používa svoje filtre. Platí však, že kanvica môže byť kompatibilná s niekoľkými radmi. Okrem ceny kanvice sa zamerajte aj na cenu za filtračné patróny. Aj napriek prípadnú nízku cenu totiž môže jej prevádzka v krátkej dobe vyjsť draho.

Ďalšie vlastnosti kanvice

Tie vychádzaj z prevedení i designu. Často sa jedná o využitie výhradne nezávadných plastov, z ktorých je vyrobená. Prihliadnuť je vhodné k jednoduchosti údržby, ktorá môže prebiehať aj tak, že sa kanvica umiestni do klasickej umývačky riadu. Ďalej môže dizajn umožňovať bezproblémové umiestnenie do priehradky v chladničke. Rôzne patentovaná viečka zase umožní naplnenie jednou rukou, bez mechanického otvárania, alebo ďalších postupov.

4.4/5 - (35 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.