Starostlivosť o telo,

Fény na vlasy: najlepšie s difuzérom, ionizátorom ai. | Recenzie, test

Fén na vlasy slúži v prvom rade k vysušeniu vlasov, avšak s rôznymi nadstavcami je schopný pomôcť ich objemu a tiež celkovému stylingu. K tým sa radí difuzér pre tvorbu kučier a podporu vĺn, koncentrátor (tvarovacie nástavec) pre usmernenie teplého vzduchu a hrebeňový nástavec pre objem. Medzi zásadné parametre sušiče vlasov patrí príkon odkazujúce na silu motora, počet rýchlostí a regulácia teploty.

Fény sa delia na niekoľko typov podľa svojho využitia. Profesionálny fén je oproti klasickému domácemu fénu bohatšie na nastavenie, funkcie a prispôsobený pre časté použitie. Cestovné fén je ľahký, kompaktný a prispôsobený pre využitie na cestách (duálne napätie). Fén s difuzérom podporuje už spomínaný objem a vlny, podobne ako kulmofén, a fén s ionizátorom zase chráni vlasy pred presušením.

Zohľadniť by ste mali nielen príkon, počet rýchlostí a teplôt, dĺžku napájacieho kábla, hmotnosť fénu, počet nadstavcov, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či podporuje ionizáciu alebo studený vzduch (pre zafixovanie účesu). Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie fény na vlasy a ich recenzie.

Najlepšie fény na vlasy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších fénov na vlasy z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Valera SL 5400 TRowenta CV1630Braun SatinHair 7 HD730Philips HP8281ETA Fenité 7320Remington D 5219Sencor SHD 6600Xiaomi Mi Ionic Dryer H300Valera Swiss Nano SN 9200Y RCRemington Silk Dryer AC9096
IonizátorÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁno
Studený vzduchÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Hmotnosť0,39 kg0,5 kg0,9 kg0,9 kg0,72 kg1,1 kg0,67 kg0,5 kg0,9 kg1 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 sušičov vlasov

Valera SL 5400 T

Valera SL 5400 T recenzie a test

Cestovný fén Valera SL 5400 T popisuje výrobcu ako profi fén na vlasy, a to pre jeho kvalitné spracovanie. V tejto kategórii sa podľa mnohých recenzií používateľov jedná dokonca o najlepší fén – má veľmi nízku hmotnosť 390 gramov, dobrý výkon a tiež dlhý napájací kábel 3 metre, ktorý sa pri cestovaní po nových miestach viac ako hodí.

Pre väčšiu úsporu miesta oceníte pri balení jeho sklopnú rukoväť, ktorá znižuje jeho rozmery na minimum. Zároveň tomuto fénu nechýba nič dôležité, čím sú vybavené klasické veľké fény. K dispozícii sú 3 úrovne teploty vzduchu a 2 rýchlosti fénovania.

Poteší aj ionizačnou funkciou, ktorá vlasom prospieva hneď v niekoľkých ohľadoch. V takto kompaktnom féne prekvapí výkonný DC motor s dlhou životnosťou, ktorý má príkon 2000 W. Samozrejmosťou je aj funkcia iba pre studený vzduch, ktorý na konci sušenia vlasy chráni pred poškodením vonkajšími vplyvmi.

Skladací fén na vlasy, veľmi nízka hmotnosť, dlhý napájací kábel
Nič zásadného

Rowenta CV1630

Rowenta CV1630 recenzie a test

Lacný fén na vlasy Rowenta CV1630 má podľa mnohých recenzií veľmi dobrý pomer cena/výkon. Pre nenáročne spotrebiteľov sa jedná o finančne dostupný fén, ktorý robí spoľahlivo to, čo sa od neho očakáva. Má nižší príkon 1600 W, a teda v porovnaní s inými menší výkon, avšak o to je zase úspornejší.

Z praktických funkcií mu chýbajú iba ionizačné funkcie, inak nič iné nechýba. K dispozícii je nastavenie teploty v 2 stupňoch vrátane funkcie studeného vzduchu. Rýchlosť prúdenia vzduchu sa potom nastavuje v dvoch úrovniach tiež.

Sušič vlasov sa dodáva spolu s koncentrátorom, ktorý sa umiestňuje na koniec fénu a usmerňuje prúd vzduchu. Má kompaktný dizajn a príjemne nízku hmotnosť 0,5 kg, vďaka ktorej je vhodný aj na občasné cestovanie.

Dobrý pomer cena/výkon, kompaktný design, nízka hmotnosť
Bez ionizačnej funkcie

Braun SatinHair 7 HD730

Braun SatinHair 7 HD730 recenzie a test

Fén s difuzérom Braun SatinHair 7 HD730 zaujme veľkosťou svojho príkonu, ktorý činí 2 200 W. Ďalej disponuje technológiou Iontec, ktorá zaistí ionizáciu, ktorá eliminuje elektrizovanie a podpisuje sa na kráse vlasov. Tým navyše zostane aj ich prirodzená vlhkosť. Vďaka káblu o dĺžke 2 metrov je použitie jednoduché aj ďalej od zásuvky.

O šetrnosť k vlasom sa stará systém označený ako Satin Protect, založený na použití stálej rovnakej teploty o hodnote 70 stupňov Celzia. Samozrejmosťou je aj možnosť individuálneho nastavenia. K dispozícii sú 3 stupne tepoty a ďalej 2 stupne intenzity prúdenia vzduchu, rovnako ako funkcia studeného vzduchu.

Vďaka filtru s mriežkou dokáže lepšie chrániť vlasy proti prípadnému lámaniu. Snímateľný filter zaistí jednoduchú údržbu a stále čistý fén. Jeho hmotnosť je mierne vyššie a činí 900 gramov. Pre uloženie disponuje praktickým závesným pútkom.

Technológia Satin Protect, s difuzérom, veľký príkon
Bez hrebeňového nástavca

Philips HP8281

Philips HP8281 recenzie a test

Profesionálny fén na vlasy Philips HP8281 je unikátny v tom, že dokáže vlasy neustále monitorovať a tým sa prispôsobuje ich potrebám pre vždy dokonalý výsledok. Tie si tak môžu zachovať potrebnú vlhkosť, ktorá bude až 85 percent. Toto všetko zabezpečuje technológia s názvom MoistureProtect. Okrem difuzéra nechýba tiež koncentrátor vzduchu.

Súčasťou je aj technológia ionizačné, ktorá generuje účinné záporné ióny. V prípade potreby vlastného nastavenia je možné zvoliť až 6 variantov teploty a tiež rovnaký počet rýchlostí fúkania. Vďaka technológii ThermoProtect sa vlasy chráni proti prehriatiu.

Fén má ďalej tlačidlo zaisťujúce prúd studeného vzduchu, ktorý má vplyv na dokonalejšiu fixáciu. O dobré výsledky sa postará tiež príkon s hodnotou 2 300 W. Ako veľmi praktickou hodnotíme dĺžku napájacieho kábla, ktorá má 2,5 metra. Súčasťou balenia sú aj dva nástavce, farba modelu je biela v kombinácii so svetlo ružovou, ktorá dodáva fénu na exkluzivite. Všetky jeho pokrokové funkcie sú vykúpené vyššou obstarávacou cenou, ktorá je zároveň jeho jediným negatívom.

Diagnostika vlasov, počet rýchlostí a teplôt, kvalitné výkonné spracovanie
Vyššia obstarávacia cena

ETA Fenité 7320

ETA Fenité 7320 recenzie a test

Fén na vlasy s ionizátorom ETA Fenité 7320 má výborný pomer cena/výkon. Užívatelia na ňom oceňujú na základe svojich skúseností vysoký výkon, pekný vzhľad a prítomnosť funkcií, ktoré sú pre dnešné fény typické. V tejto cenovej kategórii zaujme ionizačnou funkciou, ktorá eliminuje statickú elektrinu a vlasy chráni proti presušeniu.

Príkonom 2400 W sa radí k výkonnejším fénom na trhu, má 2 rýchlosti prúdenia vzduchu a 3 stupne nastavenia teploty. Samozrejmosťou je aj možnosť prúdenia iba studeného vzduchu, ktorý slúži primárne na fixovanie účesu do požadovaného tvaru.

Kábel je dlhý 1,8 metra a pre niektoré situácie by sa hodil dlhší. V balení sa potom nachádza koncentrátor vzduchu a hlavne difuzér, ktorý je nepostrádateľný na vysúšanie kučeravých vlasov. Poteší praktické pútko na zavesenie, hmotnosť 0,72 kg alebo bezpečnostná poistka chrániaca zariadenie proti prehriatiu.

Ionizačný fén, výborný pomer cena/výkon, súčasťou balenia difusér
Kábel dlhý 1,8 metra

Remington Your Style D5219

Remington D 5219 recenzie a test

Fén na vlasy Remington Your Style D5219 má hneď niekoľko predností. Medzi kľúčové patrí možnosť využitia až 5 nástavcov, vďaka ktorým je možné vytvoriť dokonalý účes podľa potreby. Ďalej je kladom tiež nástavec Root boost, ktorý zaistí ako dokonalé vysušenie vlasov, tak im vie dodať aj veľký objem. Styling zase podporí funkcie Cool Shot, spojená s prúdom studeného prúdu vzduchu.

Podiel na rýchlom a efektívnom sušenie má tiež samotný príkon tohto modelu, ktorý činí 2 300 W. Samozrejmá je regulácia teploty, kedy možno voliť jednu z 3 variantov. Regulovať je možné aj prúd vzduchu. Tu sú k dispozícii celkom 2 rôzne varianty.

Nechýba praktická funkcia ionizácie, ktorá zaistí optimálnu vlhkosť, lesk vlasov, rovnako ako eliminuje elektrizovanie pri fénovaní. Kladom je tiež celkom kompaktné prevedenie a dobrá hmotnosť, rovnako ako ergonomické prevedenie.

Zamedzenie krepovateniu vlasov, až 5 nástavcov
Podľa ohlasov až moc horúci tretí stupeň

Sencor SHD 6600

Sencor SHD 6600 recenzie a test

Sušič vlasov Sencor SHD 6600 zaujme na prvý pohľad svojou atraktívnou cenou, pre ktorú sa ho väčšina spotrebiteľov rozhodla zaobstarať. V recenziách oceňujú okrem nízkej ceny aj dobrý výkon a niektorí prekvapivo aj nízku hlučnosť. Jeho príkon je priemerných 2000 W, disponuje dvoma rýchlosťami fúkania a tromi úrovňami teploty vzduchu.

Samozrejmosťou je prítomnosť funkcie fúkania studeného vzduchu, neprekvapí naopak absencia ionizačnej funkcie. Súčasťou fénu je aj jeden nadstavec na usmerňovanie prúdu vzduchu, difuzér však bohužiaľ chýba. Potešujúca je naopak ultraľahká konštrukcia, ktorá váži iba 0,67 kg.

Zadná časť rukoväte pre ľahšie držanie pogumovaná a gumové sú tiež bočné ochranné nárazníky, ktoré chránia prístroj proti odreniu a nárazom. Praktickým prvkom je tiež závesné pútko a dostatočne dlhý napájací kábel s 2,6 metrami, s ktorým budete len málokedy obmedzení.

Lacný fén na vlasy, pohodlné a dobre spracované madlo, dlhá prívodná šnúra
Bez funkcie ionizácie

Xiaomi Mi Ionic Dryer H300

Xiaomi Mi Ionic Dryer H300 recenzie a test

Fén na vlasy s ionizátorom Xiaomi Mi Ionic Dryer H300 má minimalistický a funkčný design, ktorý je pre túto značku typický. Oproti väčšine fénov ponúka hneď niekoľko inovatívnych funkcií, pre ktoré si ho spotrebitelia často kupujú. V recenziách spomínajú jeho pomerne nízku hlučnosť, a aj napriek menšiemu príkonu 1600 W dobrý výkon.

Jednou z popredných funkcií je inteligentná NTC regulácia teploty, ktorá bráni pred poškodením vlasov. K dispozícii sú tri teplotné režimy a dve rýchlosti sušenia vlasov. Samozrejmosťou je aj možnosť cirkulácie iba studeného vzduchu.

Magnetická otočná tryska umožňuje natočenie o 360 °, čo výrazne uľahčuje fénovanie vlasov vo všetkých možných uhloch. Dva klasické režimy vysúšania, teplé a studené, dopĺňa tretí režim, ktorý automaticky strieda teplé a studené fúkanie. Spomínaná iónová technológia zachováva vlasom ich hydratáciu a zlepšuje prirodzený lesk vlasov.

NTC inteligentná regulácia teploty, dvojitá ochrana proti prehriatiu, nižšia hlučnosť
Len jeden nadstavec

Valera Swiss Nano SN 9200Y RC

Valera Swiss Nano SN 9200Y RC recenzie a test

Profesionálny fén na vlasy Valera Swiss Nano SN 9200 RC zaistí, že vlasy nebudú elektrizovať, budú dokonale hladké a s optimálnou vlhkosťou. Tiež budú veľmi dobre vysušené, o čo sa postará hodnota príkonu, ktorá činí 2 000 W. Zaujme aj dĺžka kábla, ktorá je 3 metre. S ním je spojený aj kĺb, ktorý sa otáča o 360 stupňov.

Vďaka unikátnemu AC motoru je u tohto fénu garantovaná životnosť minimálne 2 000 hodín. Unikátna je i využitie 2 profesionálnych koncoviek Touch Me. Studená má rozmer 7,5 x 0,6 cm a tá štandardné má rozmery 6 x 0,9 centimetrov.

Vďaka špeciálnej technológii Colour Care je postarané aj o ochranu farbených vlasov, ktoré vďaka tomu neblednú. Nájdete tu tiež tlačidlo pre prúd studeného vzduchu, ktoré pomáha zafixovať účes. Pre bezproblémové čistenie je možné zložiť kovový filter.

Príkon, dĺžka kábla, Colour Care
Nemá difuzér

Remington Silk Dryer AC9096

Remington Silk Dryer AC9096 recenzie a test

Fén na vlasy s difuzérom Remington Silk Dryer AC9096 je ideálny fén na kučeravé vlasy, práve prítomnosť difuzéra slúži na účinné a rýchle sušenie tohto typu vlasov. Okrem neho je súčasťou balenia aj klasický nadstavec – koncentrátor, ktorý efektívne usmerňuje tok vzduchu, ktorého rýchlosť môže byť pri najvyššom výkone až 140 km za hodinu.

Má vysoký príkon 2400 W a teda výkon, ktorý je porovnateľný s profesionálnymi fénmi na vlasy. Z funkcií poteší aj ionizátor, alebo funkcia Turbo boost, ktorá zvýši rýchlosť vzduchu až o 10%. Disponuje tromi stupňami rýchlosti vzduchu a tromi úrovňami teploty. Samozrejmosťou je aj funkcia studenej vlny slúžiaca na fixáciu účesu.

Dobrým parametrom zodpovedá aj dĺžka napájacieho kábla 3 metre a celkovo kvalitné a robustné spracovanie. To má za následok aj niektoré negatívne recenzie, ktoré ho hodnotia ako príliš veľký a ťažšie do ruky. Zadnú mriežku je možné pre ľahké čistenie jednoducho odňať a poteší aj praktické očko, ktoré slúži na zavesenie fénu na háčik.

Súčasťou difuzér na vlasy, profesionálny príkon 2400 W, ionizačné funkcie
Väčšie rozmery a vyššia hmotnosť

Ako vybrať fén na vlasy

Fén na vlasy zaistí rýchlo suchý účes s prípadným dodaním objemu a tvaru. Ten správny treba v prvom rade vybrať podľa konkrétneho typu. Klasický ponúkne primárne funkciu fúkania teplého vzduchu, s obmedzenými možnosťami rôznych nastavení, alebo využitie moderných funkcií a nástavcov. Okrem neho je možné na trhu nájsť i pokročilejších modely.

Druhy fénov

Profesionálne fény na vlasy

Variant, ktorú mnohokrát využívajú aj skúsených kaderníčky. Profesionálny fén na vlasy ponúkne hlavne dobrú hodnotu príkonu, silný prúd vzduchu, inovatívne technológie a rôzne nadstavce. Cieľom je dosiahnutie dokonale vyzerajúcich vlasov, ktoré sú spojené s elimináciou akéhokoľvek poškodenia.

Cestovné fény

Pre tento typ je charakteristická nízka hmotnosť, rovnako ako kompaktné rozmery. Cestovný fén má často aj skladacia rukoväť, pre lepšiu skladnosť. Tiež by nemala chýbať funkcie duálneho napätia, pre využitie v rôznych krajín s inou elektrickou sieťou. Na druhú stranu sa budete musieť zaobísť bez ionizácie alebo studeného vzduchu.

Fény s difuzérom

Fén s difuzérom sa používa hlavne vtedy, keď je cieľom pridať vlasom už od korienkov na maximálnom objeme, prípadne vytvoriť vlny. V príslušenstve je dodávaný špeciálny nástavec. Difuzér je charakteristický okrúhlym tvarom a plastovými tŕňmi, z ktorých fúka vzduch.

Fény na vlasy s ionizátorom

Sú založené na technológii vytváranie záporných iónov. Fén na vlasy s ionizátorom nielen že eliminuje elektrizovanie počas fénovaní, ale tiež sa pozitívne podpisuje na tom, že sú vlasy lesklejšie a ponechávajú si prirodzenú hydratáciu.

Príkon

Hodnota príkonu výrazne ovplyvňuje, s akou rýchlosťou budú mokré vlasy usušené. Čím je príkon vyšší, tým výkonnejší samotný sušič bude. Na trhu sa možno stretnúť s variantmi, ktoré majú príkon okolo 2 000 W, čo je optimálna hodnota. Určite nie je vhodné vyberať tie, ktoré majú menej ako 1 300 – 1 700 W. Fénovanie trvá dlho a vlasy sa môžu vysušovať.

Nastavenie teploty a prúdenie vzduchu

Regulácia teploty sa pohybuje medzi 1 až 3 režimy. Klasické fény majú zvyčajne dva teplotné stupne, cestovné rovnako tak alebo menej a viac stupňov potom nájdete skôr u profesionálnych modelov. Všeobecne možno odporučiť fénovaní na nižšiu teplotu, aby ste predišli poškodeniu vlasov. Na zváženie sú takisto rôzne prípravy na ochranu vlasov pred teplom.

Ďalej by mal sušič vlasov ponúknuť aj možnosť nastavenia konkrétnych rýchlosťou. Aj tu môžeme hovoriť o podobných možnostiach, kedy možno voliť 2 alebo 3 rýchlosti prúdenia s tým, že viac nájdete prevažne u fénov pre kaderníčky a salóny.

Hmotnosť a dĺžka kábla

Sušič na vlasy by mal byť ľahký, predovšetkým ak máte dlhé a objemné vlasy, ktoré sa dlho sušia. Tie najľahší váži dokonca aj pod 500 gramov. Naopak tie najťažšie presahujú hodnotu 1,5 kilogramov. Na praktickosti sa podpisuje tiež dĺžka kábla. Tie kratšie sú spojené s dĺžkou okolo 1,5 metrov, čo je dosť na hrane a je lepšie neísť pod 1,8 m. Tie najlepšie z hľadiska flexibility potom majú 3 metre. Ďalej je vhodné prihliadnuť k možnosti otáčania káblu o 360 stupňov.

Inovatívne funkcie

Môže to byť spomínaná ionizácie založená na tvorbe záporných iónov. Ďalej monitorovanie teploty, ale aj vlhkosti, čomu sa prispôsobí teplota vzduchu vychádzajúceho z fénu. Existujú tiež funkcie, ktoré ponúkajú šetrnosť k farbeným vlasom a eliminujú tak ich prípadné vyblednutiu. Praktickou funkciou je aj Cold shot či Cool shot čiže prúd studeného vzduchu, ktorý napomáha podporiť dlhšiu dobu fixácie samotného účesu.

4.3/5 - (32 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.