Kozmetika,

Najlepšie farby na vlasy: Test, recenzie 10 kvalitných

S prírodnou farbou vlasov nemusíme byť nutne spokojní, čo sa môže negatívne odrážať aj na našom sebavedomí. Kvalitná farba na vlasy pre ženy, a v určitých prípadoch aj mužov, takú zmenu umožní a s dobre zvoleným odtieňom dokonca o pár rokov omladia.

Častý dôvod k zafarbenie vlasov dávajú rôzne nedokonalosti, typicky šediny, ktoré tak pridávajú na veku. Výhodou je pomerne široká ponuka rôznorodých odtieňov. Medzi najobľúbenejšie farby na vlasy patrí hnedá, čierna, blond a rôzne tóny červenej, od sýte cez medenú až k ryšavé. Z tých výstrednejších je špecifikom posledných rokov treba strieborná, respektíve šedá farba.

Základné rozdelenie je na permanentné a zmývateľné farby, respektíve tie so zložením s rôznymi chemickými látkami a čisto prírodné farby na vlasy. K tým patria predovšetkým Henna, čo je prírodné farbivo obzvlášť citlivé k povrchu vlasov. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie farby na vlasy a ich recenzie.

Najlepšie farby na vlasy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších farieb na vlasy z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelOdtieňVlastnosti 
L’Oréal Paris Excellence Creme recenzie a testL’Oréal Paris Excellence CremeBlond, medená, tmavo hnedáZosvetlenie až o 5 tónov
100% krytie šedín
Khadi recenzie a testKhadiTmavo hnedáBez umelých farbív
Rastlinná farba
Henna Henné Color recenzie a testHenna Henné ColorMedenáRegenerácia vlasov
Vrstvenie farby
L’Oréal Professionnel Dia Richesse recenzie a testL’Oréal Professionnel Dia RichesseViac fariebFarbenie tón v tóne
Semi-permanentná farba
Voono recenzie a testVoonoTmavo hnedáZ kríka Lawsonia
Čistá henna
Wella Koleston Perfect Pure Naturals recenzie a testWella Koleston Perfect Pure NaturalsViac fariebEfekt tón v tóne
Kryje biele/sivé vlasy
Logona recenzie a testLogonaUmbrijska hnedáBIO kvalita
Kombinácia byliniek
L’Oréal Professionnel Majirel recenzie a testL’Oréal Professionnel MajirelViac fariebKryje šediny
Vysoká intenzita
Schwarzkopf Professional IGORA recenzie a testSchwarzkopf Professional IGORAColol liftKrátke pôsobenie
Zosvetľujúci aditívum
L’Oréal Professionnel Dialight recenzie a testL’Oréal Professionnel DialightViac fariebTón v tóne
Bez amoniaku

Zobraziť celú ponuku


TIP:

Recenzie 10 farieb na vlasy

L’Oréal Paris Excellence Creme

Farba na vlasy L’Oréal Paris Excellence Creme umožní prekrytie až 100% šedín. Dokáže tiež pomôcť pri radikálnej zmene prirodzenej farby, alebo sa zosvetlením o 2 – 3 tóny. V niektorých prípadoch to môže byť až 5 tónov. Krátka je tiež doba pôsobenia, keďže tá trvá len 30 minút. Kladom je tiež permanentné trvanlivosť. Po aplikácii sú vlasy stále hebké a príjemne lesklé. Farba obsahuje tiež Pre Keratin, ktorý dokáže priniesť omladenie aj oživenie. Vyzdvihnúť možno i celkovú jednoduchosť aplikácie v domácich podmienkach.


Khadi

Prírodná rastlinná farba na vlasy Khadi, je dobrou voľbou pre tie ženy, ktoré nechcú svoje vlasy zaťažovať chemickými produktmi. Odtieň je pochopiteľne závislý hlavne na pôvodnom odtieňa vlasov. Následne sú rovnomerne zafarbené, s prírodným leskom i veľkým objemom. Doba pôsobenia farby je individuálna, v rozmedzí 30 minút až 2 hodín, podľa požadovaného odtieňa s ohľadom na samotnú intenzitu nafarbenie. Farba je dodávaná v prášku, ktorý s vodou vytvorí pastu.


Henna Henné Color

Henna Henné Color vo farbe medená patrí do skupiny prírodných farieb, ktoré prinesú zaujímavý odtieň i dokonalý lesk. Krytie farby je označované ako výborné, s istotou toho, že na vlasy dobre chytí. Zaujme tiež doba krytia, ktorá sa pohybuje v dĺžke okolo 5 týždňov. O niečo horšie je podľa recenzií aplikácie a tiež zmývaniu. Odtieň sa môže ľahko zmeniť vzhľadom na pôvodný odtieň vlasov, ale pokiaľ ide o dosiahnutie medenej farby, splní očakávania. Vlasy dokáže tiež dobre regenerovať, a tak je vhodná aj na tie poškodené, ktoré potrebujú pomoc.


L’Oréal Professionnel Dia Richesse

Semi-permanentná farba na vlasy L’Oréal Professionnel Dia Richesse je profesionálnym produktom, ktorý neobsahuje amoniak. Prednosťou je hlavne krytie šedín, ktoré dokáže efektívne zakryť až zo 70 percent. Ďalej dokáže vlasy zosvetliť o 1,5 odtieňa, rovnako ako im dodať i tmavšie nádych, a to celkovo až o 4 odtiene. Vo vlasoch tiež pôsobí prirodzene a dodáva im aj potrebnú hebkosť a prirodzenosť. Farba je dopytované tiež pre svoju kvalitu, ale aj pre jednoduchosť použitia.


Voono

Henna na vlasy Voono je prírodná farbou, ktorá okrem klasickej henny ponúkne aj zloženie, v ktorom sa nachádzajú rôzne druhy byliniek. Farbiť je možné 1 fázovou, ale aj 2 fázovou metódou. Doba pôsobenia je individuálna, a to od 30 minút, až po 2 hodiny. V niektorých prípadoch je možné interval predĺžiť aj na 4 hodiny. A to v závislosti na tom, akého odtieňa a tmavého tónu treba docieliť. Farba na vlasoch drží veľmi dobre a tiež veľmi dlho, podľa ohlasov aj viac ako 5 týždňov.


Wella Koleston Perfect Pure Naturals

Krémová farba na vlasy Wella Koleston Perfect zaujme svojím zložením, ktoré má synergický systém, vďaka ktorému spolu jednotlivé zložky farby veľmi výrazne spolupracujú. Hlavne v oblasti krytia, keď sa možno zbaviť až 100 percent šedín. Vlasom je tiež dodávam výnimočný lesk, ktorý sa môže zvýšiť až o 65 percent. V rámci zloženie možno spomenúť treba 25 percent ochranných látok a lipidov, ktoré sa postarajú o zdravie vlasov. Kladom je tiež jednoduchá a celkom rýchla aplikácia. Doba pôsobenia je individuálna, podľa požiadavky na odtieň. Pohybuje sa však už od 15 do 60 minút.


Logona

Henna na vlasy Logona vo farbe umbrijskom hnedá je určená pre všetky ženy, ktoré túžia po dokonalej odtieni, ale aj prírodným zloženie. Unikátom je všestrannosť farby, keďže je určená ako pre blond vlasy, tak aj pre vlasy stredne hnedé. Okrem ekologicky pestované heny táto farba obsahuje tiež niekoľko byliniek a pšeničný proteín. To všetko ako pre dosiahnutie dokonalej farby, tak lesku, ale aj zdravie, s ktorým je spojená regenerácia. Farba tiež zakryje šediny a je vhodná aj u tých žien, ktoré majú alergiu na bežné chemické farby.


L’Oréal Professionnel Majirel

Permanentná farba na vlasy L’Oréal Professionnel Majirel je spojená s kombináciou starostlivosti Ionen G a Incell. Vlasy sa tak po celej dĺžke stávajú veľmi odolné. Farba zaujme aj svojou intenzitou. Vďaka nej pôsobí celistvo a dokáže priniesť zmenu odtieňa aj o niekoľko tónov. Tiež zaujme schopnosť krytia šedín, ktorá je 100 percentná. Doba pôsobenia farby je veľmi rýchla a pre dosiahnutie skvelého výsledku plne postačí iba 35 minút. Možné je pridávať aj iné odtiene, pre dosiahnutie netradičného vzhľadu. Farba pôsobí prirodzene a vlasy lesklo.


Schwarzkopf Professional IGORA

Schwarzkopf Professional IGORA Vario Blond je klasickou farbou v tube. Jedná sa o unikátnu zosvetľujúci aditívum, ktoré má priniesť studený odtieň blonďatých vlasových tónov. Podľa zaujme aj celková intenzita farby, ale aj to, ako dokonalý a prirodzený lesk prinesie. Opomenúť nemožno ani jednoduchosť použitia, pretože sa aplikuje na vlasy neumyté, suché. Doba pôsobenia môže byť rôzna, a to od 20 do 60 minút, podľa požiadavky na konkrétny výsledok. Je určená výhradne k aplikácii na vlasy, nie na pokožku hlavy.


L’Oréal Professionnel Dialight

Semi-permanentná farba na vlasy L’Oréal Professionnel Dialight je unikátnym pomocníkom pre vytvorenie efektu tón v tóne aj dobré krytie vlasov. Prichádza tiež s tým, že vie vytvoriť prirodzený odlesk a eliminuje stav súvisiaci s neprirodzenou rovnomernosťou odtieňa. Samozrejmá je tiež kvalita farby, čo je okrem iného podčiarknuté aj tým, že neobsahuje žiadny amoniak. Aplikácia je jednoduchá a tiež rýchla, stačí iba 20 minút. Kladom je tiež to, že vie kryť šediny, a to až zo 70 percent.


Ako vybrať farbu na vlasy

Vlasová kozmetika a farby predovšetkým, podliehajú prísnym normám a pravidlám. V hľadáčiku je zloženie, koncentrácia a dopad na zdravie človeka aj ekológii. Určite sa oplatí na kvalitný farbe nešetriť, vyhnúť sa neznámym a lacným značkám, ale aj starostlivo preštudovať letáčik a obal výrobku.

Tiež sa odporúča vykonať test farby na kožu a sledovať výskyt alergickej reakcie na látky v nej obsiahnuté. Zároveň pozor na alergén parafenylendiamín, ktorý vyvoláva opuchy kože a ďalšie s tým spojené nepríjemnosti.

Zmývateľné farby na vlasy

Zmývateľná farba na vlasy môže mať podobu šampónu, peny či spreje. Pozitívom je možnosť využitia pri snahe o dočasnú zmenu. Zaujme tiež ich celková šetrnosť (farba nepreniká cez vonkajšiu vrstvu vlasu) aj to, že sa ľahko aplikuje. Tým, že sa postupne vymýva, odrasty pôsobí prirodzene. Nevýhodou je, že neumožňujú zosvetľovanie a nemajú 100% krytie šedín.

Zo zmývateľných farieb môžete zvoliť napríklad preliv, čo je farbiace šampón. Ďalšou možnosťou je semipermanentná farba, ktorá prenikne len do strednej časti vlasu. Vlasový korektor používaný na krytie šedín a odrastov. Farbiaca pena čiže penová farba na vlasy, ktorá neobsahuje amoniak ani peroxid vodíka. Prípadne potom vlasový púder pre jednorazové zafarbenie vlasov, pričom môžete naraziť aj na prírodné vegánske vlasové púdre, ktoré sú k vlasom obzvlášť šetrné, alebo potom farba na vlasy v spreji.

Henna – prírodná farba na vlasy

Henna na vlasy je prírodné farbivo, ktoré vlasy neničí, ale naopak regeneruje. Neodporúča však sa jej striedanie s chemickými farbami a vydrží pomerne krátko, približne 14 dní. Keďže ide o druh zmývateľné farby, tak pre hennu platia rovnaké charakteristiky, teda že vlasy farbením neodrůstají a farba samotná sa postupne vymýva do stratena. Aplikácia henny je náročnejšia ako aj čas pôsobenia je dlhšia (aspoň 3 hodiny, pri intenzívnej farbe aj dlhšie).

Permanentný farby na vlasy

Nezmazateľná farba na vlasy má dlhotrvajúci efekt a po čase stráca na intenzite. Môžete ju použiť na vytvorenie melíru alebo zafarbenie celej dĺžky vlasov, pretože má 100% kryciu účinok. Patria sem teda napríklad aj farby na krytie šedín. Zaujme tiež fakt, že je s nimi spojená široká škála rôznych farebných odtieňov. Čo sa týka nevýhod, tak často obsahujú peroxid vodíka, ktorý môže poškodiť jemné vlasy, a takisto odrastania vlasov pri korienkoch môže pôsobiť kontrastne.

Odtieň

Pokiaľ ide o klasické farby na vlasy, spojené s radom chemických účinných látok, je paleta farieb veľmi rozsiahla. Od tých skutočne svetlých (blond), až po tie tmavé. U prírodných farieb už paleta nie je zase až tak bohatá, ale problémom nemusí byť požadovaný odtieň regulovať dobou pôsobenia. To platí aj u prvej kategórie.

Na výber samotného odtieňa možno aplikovať rôzne pomôcky, napríklad farbu pleti alebo očí. Olivový nádych pleti dobre ladí s tmavými odtieňmi, ružovkastá pleť naopak neladí so ryšavou, bordovej alebo sýto červenou farbou. Bledá pleť možno kombinovať s blond odtieňom, vyhnúť by ste sa ale mali výrazne svetlým blond odtieňom.

Ak sa budete rozhodovať na základe farby očí, potom modré ladí s blonďavými a světlohnědými farbami, zelené s medenou, červenou a gaštanovou farbou, orieškové sa svetlohnedé a v neposlednom rade hnedé oči s čiernou, bordó a tmavohnedú farbou.

Aplikácia a doba pôsobenia

V súvislosti s aplikáciou hrá úlohu aj druh farby. Teda či ide o penu, sprej, alebo klasickú tubu. Doba aplikácie sa zvyčajne odvíja od samotného typu farby. U tých s chemickým zložením je kladom to, že doba aplikácie môže byť naozaj krátka, v podstate jednotky až desiatky minút, s ohľadom na návod, ale aj požiadavku na odtieň. U prírodných farieb môže je zase naopak doba aplikácie väčšinou dlhá. Výnimkou nie sú desiatky minút, ktoré môžu prerásť aj v niekoľko hodín. Je to dané charakterom farby a požiadavkou na celkovo tmavší odtieň.

3.9/5 - (45 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.